Opnieuw beroering over sportvelden Gaswet bergen kleine kwekers de ^"boer op Rijn Veenstreek Fusie zeven VW's in het Groene Hart Werkstraf voor aftuigen van vrouw met koevoet Presentatie plann station weer uitge d§ DONDERDAG 10 FEBRUARI 2000 Inbraak bij burgemeester L Plantenkweker Jong vindt reacties lauw De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering staat potplantenkweker Jong uit Roelofarendsveen stil bij de gevolgen van de nieuwe Gaswet. Alpheus toeristenkantoor blijft bestaan Burenhulp Alkemade 25 jaar alkemade Burenhulp AJkemade viert zijn vijfde lustrum. Via de ze organisatie zetten ruim 140 vrijwilligers zich op alle mogelij ke manieren in voor ouderen. De bekendste activiteit van Bu renhulp is tafeltje-dek-je. Ook geven de vrijwilligers begeleiding bij sterven en helpen ze dementerende ouderen die nog thuis wonen, zodat de familie even rust heeft. Maandelijks kunnen ouderen mee-eten aan de open tafel. Op vrijdagavond 18 febru ari is er een feestavond. Diverse trouwe vrijwilligers worden dan in het zonnetje gezet. Foto's van Woubrugge en Hoogmade woubrugge» Het voormalige gemeentehuis van Woubrugge ver vult zaterdag weer een centrale functie. De plaatselijke fotografe Bep Rodenburg toont dan op verzoek van de historische vereni ging Otto Cornelis van Hemessen haar fotoverzameling over Woubrugge en Hoogmade. Van 11-19 uur is het voormalige ge meentehuis aan de Raadhuisstraat open voor belangstellenden. den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Inmiddels heeft hij therapie bij de Riagg en medicijnen om zijn driftbuien te reguleren, maar daarmee voorkwam een 36-jari- ge Alphenaar niet dat hij zich gisteren moest verantwoorden voor zijn geweldsuitbarsting op 10 december vorig jaar. De man takelde toen een huisgenote van zijn zuster met een koevoet toe en gaf haar ook nog een kopstoot. Vervolgens had hij haar de woning van zijn zuster uitgegooid. Die zuster stond kort hier voor met haar kinderen op de stoep bij de Alphenaar omdat er weer eens grote heibel was uitgebroken tussen haar en de huisgenote. De politie was na dat soort ruzies a\ vaker gebeld, maar de agenten deden volgens de verdachte niks. De Alphe naar gaf gisteren toe dat hij fout was geweest door toen maar 'eigen rechter' te spelen. Volgens hem was het 'puur toeval' dat hij de handen van de vrouw met de koevoet had ge raakt. Hij had 'alleen de tafel willen raken' waarop de vrouw haar handen had gelegd. Zijn advocate stelde dat zijn zuster haar cliënt had misbruikt. „Zijn zus en het slachtoffer kwamen dezelfde avond weer bij elkaar en mijn cliënt zit nu hier." De Alphenaar was wel eerder met justitie in aanraking ge weest voor geweld, maar dat was tien jaar geleden. Daarmee hield de politierechter rekening in haar vonnis. Ze legde 60 uur dienstverlening en twee weken voorwaardelijke celstraf op. De officier van justitie eiste twee maanden gevangenisstraf. alphen aan den run/regio saskia buitelaar De Alphense VW fuseert met zes andere toeristenkantoren in het Groene Hart. De kanto ren in Alphen aan den Rijn, Gouda, Woerden, Boskoop, Montfoort, Schoonhoven en Oudewater blijven bestaan. De twintig medewerkers hoeven niet voor hun baan te vrezen. Maar één centrale organisatie neemt de coördinatie en on dersteuning binnen drie jaar over. Voor inwoners en bezoe kers van de regio wordt door de fusie het aanbod van recrea tieve en toeristische uitstapjes aantrekkelijker en completer. De VW naast het postkan toor in de Alphense Wilhelmi- nalaan zit al geruime tijd krap bij kas. De gemeente wil alleen nog maar subsidie geven op basis van projecten, zoals voor alle welzijnsinstellingen geldt. Maar zonder voldoende geld om een directeur in dienst te nemen kan de VW nauwelijks nieuwe ideeën uitwerken. Om die reden staan de plannen voor samenwerking met ande re gemeenten in de Rijnstreek (Jacobswoude, Rijnwoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer) op een laag pitje. Bestuurs voorzitter B. van Zeijts: „We zouden bijvoorbeeld graag de kano- en fietsroutes in dat ge bied meer promoten. Maar dat vergt extra mankracht en die hebben we nu niet. Wél probe ren we om het VW-agentschap in de Ter Aarse sporthal De Vlinder nieuw leven in te bla zen. En we zijn bezig met een folder-servicepost in de Rabo bank van Roelofarendsveen." Krap budget Dat er met de Groene Hart VW's nu wél een nauwe sa menwerking komt, heeft dan ook vooral met de inspannin gen van de andere zes partners te maken. Zij waren al verenigd in de Stichting Samenwerken de VW's Midden-Holland. „Wij doen aan de fusie mee, maar we kunnen binnen het overleg geen grote broek aan trekken. Enerzijds doordat we met ons krappe budget slechts een kleine operationele bijdra ge kunnen leveren. Anderszijds doordat Alphen geen duidelijk wensenlijstje heeft, terwijl dat wél van de regiokantoren wordt gevraagd. Ja, het ge meentebestuur wil graag dat wij een goed doortimmerd ac tiviteitenplan maken. Maar dan komen we weer bij dat 'kip-of- het-ei' verhaal: zonder extra geld is dat ondoenlijk." De VW in Alphen krijgt de komende twee jaar 65.000 gul den voor de basistaak: infor matie verstrekken. Verder komt er tweemaal een bijdrage van 15.000 gulden voor de fusie en 10.000 gulden om de promotie- taken van de opgeheven Stich ting Stadspromotie over te ne men. Die kreeg voorheen voor Bij burgemeester Barendregt van Liemeer is in de nai dag op woensdag ingebroken. De inbrekers namen et J mee uit zijn woning aan de Stationsweg in Zevenhoi f men binnen door een gaatje te boren in de sponn raam. De burgémeester en zijn vrouw sliepen op dal merkten niets. Potplantenkweker Jacob Jong heeft nog niet alle gegevens op een rijtje, maar nu al heeft hij schoon genoeg van de nieuw ste wet die de glastuinbouwers boven het hoofd hangt. Als het aan het kabinet ligt, wordt na melijk in 2002 de gasmarkt ge liberaliseerd. Het voorstel om de gasprijs vrij te geven heeft grote consequenties voor de glastuinbouw in Nederland, zo hebben het Productschap Tuinbouw en LTO Nederland de politiek al laten weten. Zij schatten dat de glastuinbouw sector een lastenverzwaring van 500 tot 600 miljoen gulden te wachten staat als de wet er komt. Voor kleine kwekers zo als Jong, die minder dan twee duizend vierkante meter kas hebben, komt de wet extra hard aan. Hij verwacht het erg ste: „Dit gaat bergen kwekers de kop kosten." Een - agrarische - ondernemer die bang is voor de werking van de markt: hoe zit dat precies? Jong baant zich een weg door de informatie die hij maandag DOSR presenteert gemeente Alkemade zevende plan Voetbalvereniging DOSR heeft een bom gelegd onder het sportveldenplan van Alkemade. Voetbalbuurman Alkmania en hockeyclub Alkemade voelen zich overval len door de brief waarin de voetbalclub een goedkoper alternatief biedt voor het akkoord dat zij enkele maan den geleden sloten. Wethouder Nachtegaal is teleurge steld. Alle betrokkenen klagen over een gebrek aan on derling vertrouwen in de werkgroep. werkgroepoverleg van een week daarvoor was daarover met geen woord gerept", aldus Bouwmeester. „Bovendien was de brief ook naar buiten ge gaan, Onder meer naar plaatse lijke politici." Volgens Nachtegaal baseerde DOSR zich bij zijn poging om zo n zeven ton te bezuinigen op verkeerde bronnen. „De club tim brouwer de koning Alkmania-woordvoerder Bouw meester en Nachtegaal storen zich vooral aan de manier waarop DOSR zijn nieuwste plan lanceerde. Bouwmeester voelde zich gepasseerd toen hij de brief met het bezuinigings voorstel van DOSR las. „In het heeft met dit voorstel de knup pel in het hoenderhok ge gooid", zegt de wethouder. „In feite is zij op de stoel van de wethouder gaan zitten. Dat ne men de andere verenigingen DOSR kwalijk." Nachtegaal zegt dat ongetwij feld veel tijd kost om uit deze impasse te komen. „Volgens sommigen is het inmiddels geen vijf voor twaalf, maar vijf over twaalf. Misschien ga ik er wel toe over om nu eerst de club met de grootste proble men, de hockeyvereniging, te helpen. Maar eerst moet ik deze ontwikkeling in het college be spreken." DOSR-voorzitter Elstgeest be strijdt dat zijn club met haar zuiniger alternatief voor het af gesproken plan voor vertraging zorgt. Elstgeest: „Juist omdat wij haast hebben, dringen wij aan op bezuinigingen. Kort ge zegd stellen wij voor dat alle voetbalverenigingen genoegen nemen met een gewoon gras veld in plaats van een duurder wetraveld dat geschikt is voor wedstrijden en trainingen. De hockeyclub moet haar inslag- hoek afstaan. Wij staan niet te springen om deze afgeslankte versie van het afgesproken vel- denplan, maar willen dat de ge meenteraad ermee instemt. Van diverse politici heb ik be grepen dat het veldenplan niet veel meer mag kosten dan 2,3 miljoen. Wethouder Nachtegaal is een aardige man, maar ik be twijfel of hij het oorspronkelijke plan er voor die prijs door krijgt." Elstgeest veroordeelt de reac ties die zijn vereniging kreeg op haar voorstel. „Ik heb geen ver trouwen in mensen die woor den al$ onfatsoenlijk en onbe schoft in de mond nemen." Daarmee doelt hij op de ant woordbrief van Alkmania, waarin volgens Bouwmeester de woorden ongepast en onfat soenlijk voorkwamen. „Daarmee gaven wij aan dat de manier van doen ons niet bevalt. DOSR had zijn stand punt in de werkgroep uiteen moeten zetten. Ook dan waren wij het niet met ze eens geweest - want wij willen strijden voor meer dan 2,3 miljoen gulden voor de sportvelden - maar de sfeer in de werkgroep was beter gebleven. Ondanks onze teleur stelling gaan we door met de onderhandelingen. Misschien kan de gemeente DOSR weer in het gareel krijgen. Beter nog zou het zijn als de club haar ex cuses aanbiedt. Maar ook dat kost kennelijk moeite en tijd." Mocht de gemeente de be trokkenen weer rond dezelfde tafel krijgen, dan ontbreekt voetbalvereniging ROAC '79 uit Rijpwetering. De vereniging acht overleg zinloos zo lang de kansen op een trainingshal klein zijn. Alphen wil meer vrouwi ;h„: directeuren op basisscht S Alphen heeft te weinig vrou wen in 'de directies van de openbare basisscholen. De vijf openbare scholen hebben al lemaal een mannelijke direc teur. Op één ervan bekleedt een vrouw de functie van ad junct-directeur, op twee ande re scholen is voor die post een vacature. De gemeente wil de scheve situatie rechttrekken. Vrou wen maken namelijk onder de leerkrachten in het basison derwijs landelijk 76 procent uit. En omdat er naar ver- atig wachting tot 200: >k a teuren opstapper ien twee wouwen rda§ junct-banen. Da bij gelijke gesch vrouw de voorkei Fva man en worden leerkrachten de I ren gepolst naar 1 voor leidinggeven Ook onderzoek :e of directiefuni tijd kunnen won 0jja( Op de lange term gemeente in elke tie een man en e hebben. Gemeente en NS niet eens over ple saskia buitelaar Alphen heeft de bewoners van de stationsomgeving nogmaals om geduld gevraagd. De groot scheepse plannen voor een nieuw stationsplein, kantoren en een fietstunnel onder het spoor kunnen nog niet worden gepresenteerd. De drie partijen (gemeente, NS Vastgoed en NS Railinfrabeheer) kunnen het niet eens worden over het mo del dat de voorkeur heeft. Voor al het gebied aan de kant van het stationsplein levert proble men op. Daar moet hoogst waarschijnlijk een blok huizen tegen de vlakte. Volgens wethouder Van der Veen Meerstadt wil de gemeen te méér investeren in het nieu we stationsplein dan de NS. „Ons ambitieniveau ligt hoger. Wij zijn bereid geld uit te geven voor het gezicht van Alphen richting het stadshart en willen de voorzieningen voor taxi's, bussen en openbaar vervoer goed inpassen. Maar de NS vin den dat het huidige stations plein goed functioneert. Daar om treden we nu nog niet naar buiten, want we willen niet on nodig paniek zaaien." Brief De bewoners die bij de plannen betrokken zijn hebben gisteren een brief van de gemeente ont vangen. De wethouder en zijn collega Groen in 't Wout schrij ven daarin dat zij tot hun spijt de informatieronde opnieuw moeten uitstellen. Dat is al voor de tweede keer. Het afgelopen voorjaar ontstond grote onrust onder bewoners en onderne- i n I mers uit het te slo taurant De Brasse >EN' municatiebedrijf i therapeut) toen c onofficiële wijze kwamen. De gemi fig1 daarop in juni de Tijdens een infi kregen zij enkefP1 voorgeschoteld, ding van die avon n modellen verder i aan de drie partije "do inss De bedoeling vvi 'en woners in deceml art ,Tc terplan Stationst presenteren. Dat maand al uitgestel 5üe ri. Maar ook dat haalbaar. Zonder del is ook niets wanneer het werk lang het duurt en gen zijn voor de bouwing, schrijft De wethouders helpl-a mogelijk alsnog geven, in elk geval,r>d college van bui J' wethouders en raad een definitie De gemeente brief begrip voor „Wij betreuren het ,ud ze manier langer heid zit over de uw woon- of w( zullen alles doen zo snel mogelijk maken. Maar dat koste gaan van heid bij het ontwik plannen." Enkele bewoners tussen al bezig hun ®r kopen. der rg xti d frd t oe al Ze ïsl lai t!. UW niet failliet gaan zonder ervoor te vechten?" maatstaf wordt gebruikt voor de uiteindelijke prijs. Jong: „De Gasunie zegt 'We moeten op de grootst mogelijke vraag voorbereid zijn'. In de tuin bouw heb je te maken met gro te pieken. Ais de winter streng is, moet je hard stoken om de planten op temperatuur te houden. In de zomer daarente gen gebruik je niets. Ais deze wet er komt, word ik afgere kend op de maximale capaci teit die mijn ketel aankan. Dat kost me waarschijnlijk tiendui zenden guldens extra. Voor de grote tuinbouwer is dat verve lend, voor de kleine betekent het de nekslag." Jong verbaast zich er dan ook over dat die kleine kwekers foto hielco kuipers geen moord en brand schreeu wen om de nieuwe wet. „Op de bijeenkomst van LTO afgelo pen maandag in Zevenhoven zat de zaal vol, maar de kleine ondernemers hoor je niet. Die denken al snel 'we stellen niets voor, we hebben toch geen in vloed'. Zeker hier in Roelof arendsveen is de mentaliteit gemakzuchtig: 'zo'n vaart zal het wel niet lopen'. Ik ben bang dat zij pas in actie komen als het te laat is. Er zijn zesduizend kleine Nederlandse kwekers, die kunnen heus wel wat uit maken. Je laat je bedrijf toch niet failliet gaan zonder ervoor te vechten?" suzanne barbier Bestuursvoorzitter B. van Zeijts van de VVV-Alphen: „Wij doen aan de fusie mee, maar we kunnen binnen het overleg geen grott trekken." foto dat werk 50.000 gulden, weet Van Zeijts. Volgens hem betaalt de ge meente Alphen weinig subsidie in vergelijking met andere ge meenten. Dertig procent van de kosten voor de informatie taak is landelijk gemiddeld, zegt Van Zeijts: „Alphen krijgt daarvan minder dan de helft. De klanten merken niet snel iets van de fusie. Het Alphense kantoor blijft de VW- en ANWB-taken verzorgen. Maar als de fusie rond is, zien ze dat de informatie over activiteiten in het Groene Hart vollediger en sneller voorhanden is. De bestuursvoorzitter is bang dat de inspanningen teri koste gaan van de lokale informatie voorziening. Daarentegen ziet hij meer mogelijkheden om themamarkten te organiseren en arrangementen op te zetten met toeristische trekpleisters zoals Avifauna en Archeon. Met ondersteunin trale organisatie 1 straks gemakkelijk,r^' tuurlijk hangt da. kaartje aan, maarl iets toe aan de i &oe heid van Alphen. aan de gemeente >gn in te gaan." op een bijeenkomst van LTO Nederland kreeg. Hij waagt een poging om zijn hoofdbrekens uit te leggen.Als de gasmarkt wordt vrijgegeven, daalt de prijs van het gas omdat er meer leveranciers zijn. Toch gaat de tuinder veel meer betalen dan nu het geval is. Dit komt door dat de Gasunie het monopolie heeft op het pijpleidingennet. Voor dit netwerk, dat opeens het Commodity Diensten Sys teem (CDS) wordt genoemd, gaat de Gasunie een nieuw ta rief berekenen bovenop de 'ka le' prijs." Zo gek is het toch niet dat een firma zo'n investering in reke ning brengt bij de afnemers? KPN verleent andere telecom- municatiemaatschappijen ook niet gratis toegang tot zijn net werk. Jong is het daar totaal niet mee eens. „Investeren? Dat pijpleidingennet ligt er al 25 jaar. Voor dat beetje onder houd moeten we nu gaan beta len. Ik vind dat uitbuiterij. Het is weer een manier om de klei ne kweker weg te pesten uit dit Veense kweker Jacob Jong bij zijn gasinstallatie: Je laat je bedrijf toch land." nieuwe gaswet is dat het hoog- Het grootste probleem in de ste gasgebruik per jaar als

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18