i Onderzoek bloembolles blijft in Lil Wij scoren goed hij leden Pittige Citotoets voor de ouders Duin Bollenstreek Oproep voor vrachtwagen Neem een proefabonnement 7 WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 'Buslijnen Bollenstreek moeten be-dz; Ook gevel van Katwijks Jeugdh komt niet op de monumentenliji DONDERDAG 10 FEBRUARI 2000 976 ~jpAG Zwoegen op de Citotoets. Vorige week mochten de leerlingen van groep 8 van de basisschool aan het werk, gisteravond een aantal Katwijkse ouders. foto taco van der eb hapklare brokken van Goede Tijden Slechte Tijden, die rond deze tijd worden geconsu meerd. 'En bij het Journaal wordt er vóór mij gedacht, nu moet ik na een lange werkdag zelf gaan denken', wordt er ge mompeld. De eerste regels van de Cito- tekst luiden: 'Het was mei 1944. Dus oorlog. De Duitsers waren nog altijd de baas in Neder land.' Een mobiele telefoon verbreekt de serene stilte. De eigenaar van de gsm voelt zich zichtbaar ongemakkelijk. „Hij weet de antwoorden niet en vraagt hulp", is een voor de hand liggende opmerking van een andere vader. Die vader is Gerard Bol, tevens directeur van De Horizon. Zijn lach ver dwijnt echter als hij van zijn collega Paul van Houwelingen de antwoordenlijst onder zijn neus krijgt geduwd. Het angst zweet breekt hem zichtbaar uit. Meester Paul bekijkt het tafe reel met tranen in de ogen: hij heeft bewust een foute ant woordenlijst gegeven. Bol: „Zullen we meteen maar even een functioneringsgesprek hou den?" De 'klas' brult van de lach. Het ijs is gebroken. Het is tijd voor de echte antwoorden. Volgens afspraak blijven de resultaten geheim. „Anders was ik niet eens gekomen", zegt een moe der. Later blijkt ze drie fout te hebben van de ruim zeventig vragen. Ze blijkt de topper van de avond, ze heeft zich voor niks druk gemaakt. Gerard Bol kijkt hoofdschud dend zijn antwoorden na. De directeur: „Je kruist dingen aan waarvan je denkt: dit is goed. Dan ben je toch in staat om zo n meester erbij te halen." Hij is niet de enige 'klager'. De meeste ouders vonden het pit tig. „Dat hadden we nooit ver wacht." In deze rubriek deed de Kat wijkse Marieke Noordhuis vo rige week een oproep voor spulletjes voor Roemeense zwerfkinderen. Noordhuis laat weten dat de reacties positief zijn en dat de vrachtwagen vol zit. Daarom wil Noordhuis een tweede vrachtwagen, liefst een 44- tonner, sturen. Haar vraag is of iemand zo vriendelijk is zijn vrachtwagen voor een retourtje Roemenië beschikbaar te stellen. In dat geval kan Noordhuis nog wat extra spulletjes gebruiken. Info: 06-22348059. Prijs voor Keukenhof lisse Stichting Keukenhof heeft dit jaar de Emanuel Sweertprijs in de wacht ge sleept. Vanmiddag reikte BGBB-voorzit- ter J. Hoofdtman de prijs uit. 'De meest bekende en bewonderde etalage van het bloembollen- en boomkwekerijproduct', prees hij de Keukenhof. De Emanuel Sweertprijsis in 1990 ingesteld door de BGBB, en bestaat uit een bronzen beeld van Kees Verkade. De prijs is bestemd voor personen of instellingen buiten de handel die veel hebben betekend voor de branche. Emanuel Sweert was, voor zo ver bekend, de eerste exporteur in deze sector. Katwijkse botst op auto katwuk Een Katwijkse bromfietsster moest gisteren met hoofd en beenletsel naar het LUMC na een aanrijding op de Mr. Don ker Curtiusstraat in haar woonplaats. De vrouw moest uitwijken voor fietsers en kwam daarbij in botsing met een tegemoetko mende automobilist. Inbrekers betrapt sassenheim/runsburg Een bewoonster van de Teylingerlaan in Sassenheim trof gisteravond bij thuiskomst inbrekers in haar woning aan. Die sloegen vervolgens op de vlucht en lieten siera den in de tuin achter. Of ze ook een deel van de buit hebben meegenomen is nog onbekend. Ook in een huis aan de Narcis- senstraat in Rijnsburg werd ingebroken. Daar namen de daders geld en een bankpas mee en lieten zij een grote ravage achter. Oud Mariniers willen shantykoor lisse De afdeling bollenstreek van de vereniging Contact Oud Mariniers (COM) gaat onderzoeken of er leden zijn die belang stelling hebben voor de oprichting van een shantykoor. Zo'n koor legt zich toe op het zingen van zeemansliederen. Het plan komt aan de orde tijdens de jaarvergadering van de vereniging op vrijdag 25 februari. Aanvang 20.00 uur in het verenigingsge bouw van De Watervrienden aan de Sportlaan. Valkenburgerweg aan reconstructie toe runsburg De Valkenburgerweg in Rijnsburg - door de gemeen te nu nog een 'landelijk weggetje' en een 'geasfalteerd puinpad' genoemd - is aan een reconstructie toe. De weg lag tot voor kort aan de rand van het dorp en had vooral een landelijk karakter. Maar sinds het verrijzen van de wijk Kleipetten doorsnijdt de Valkenburgerweg twee woonwijken. Dat brengt meer verkeer en een ander gebruik met zich mee. Daarom is het volgens de ge meente nodig de weg aan te passen aan de eisen van de tijd. Het wegdek wordt overal even breed gemaakt, al blijft de ge middelde breedte hetzelfde. Ook komt er een nieuwe onder grond met een nieuwe asfaltlaag. De gemeente heeft de kosten, ruim een half miljoen, opgenomen in de investeringsplanning voor 2001. Verlichting voor Kanaalpad N.O. runsburg Het Rijnsburgse Kanaalpad Noord-oost krijgt waar schijnlijk verlichting. De provincie Zuid-Holland heeft daar nooit geld in willen steken. De fietsroute was door de provincie bedoeld als recreatief fietspad, en daar hoort geen verlichting bij. De gemeente denkt daar anders over. Om de veiligheid te vergroten én het pad beter bruikbaar te maken voor woon werkverkeer, overweegt de gemeente in twee fasen straatlan taarns neerzetten. De eerste fase staat gepland voor 2001, en kost 36.750 gulden. Winkel en woningen aan Sluisweg katwuk Op de hoek van de Sluisweg en de J. Tooropstraat in Katwijk komt een groentewinkel met daarboven zes apparte menten. De commissie voor ruimtelijke ontwikkeling gaf gister avond goedkeuring aan het bouwplan. Architecten zijn al drie jaar bezig om een goed plan af te leveren voor de hoek, waar nu een vervallen pand staat. Eerdere ontwikkelaars haakten af, om dat ze niet voldoende parkeerplaatsen konden vinden. Met de aanleg van vier extra plaatsen aan beide zijden van de Toorop straat denken de huidige bouwers dat probleem te hebben op gelost. „Het heeft bloed, zweet en tranen gekost", zei wethou der Berkheij (CDA) over de nieuwbouw. Werkbezoek gedeputeerde Vissers valkenburg Gedeputeerde Vissers van GroenLinks brengt op donderdag 2 maart een werkbezoek aan Valkenburg. Hij be zoekt het bedrijf van Van der Mey BV aan de Zonneveldslaan, dat is gespecialiseerd in chrysantenstekken voor jaarrondcul- tuur Vijftien ouders slurpen in de gang van basisschool De Horizon in Katwijk wat onge makkelijk aan de koffie. Mees ter Paul van Houwelingen zegt streng: „Straks mogen jullie het lokaal binnen. En denk erom: niet in de boekjes kijken." In die boekjes staat de Citotoets. Alleen wordt de toets dit keer niet door de leerlingen maar door de ouders gemaakt. Het leek de onderwijzers van De Horizon een goed idee om ouders kennis te laten maken met dit fenomeen. Uiteindelijk wordt mede aan de hand van de resultaten van de toets be paald naar welke school voor voortgezet onderwijs een kind gaat na de basisschool. De ouders konden zich vrijwil lig opgeven voor het maken van de Citotoets. Maar op deze woensdagavond lijkt het erop dat de meesten spijt hebben van hun enthousiasme. Bang als ze zijn om door de mand te vallen. „Als ik er niks van bak, dan heb ik mezelf voorgenomen om een opfriscursus te nemen", zegt een moeder. Meester Paul kijkt op zijn horloge. Het is acht uur, de zich ongemakkelijk voelende meute mag naar binnen. Ze moeten ongetwijfeld even aan vroeger hebben gedacht: voor hen liggen keurig een potlood, papier, de drie Citoboekjes en de onverbiddelijke keuzevra genlijst. De komende anderhalf uur spoken A, B, C en D door het hoofd van de ouders. De vertwijfeling zal de komende anderhalf uur bij menigeen toe slaan: wat moet ik in hemels naam omcirkelen? Slechts één plekje blijft leeg. Een ouder zag de bui hangen en is kennelijk bang meer fou ten te maken dan zijn kind. De kinderen van groep 8 van De Horizon hebben voor deze avond een keus gemaakt uit de drie boekjes. Meester Paul zegt, om het broze zelfvertrouwen van de ouders in één keer ach ter het schoolbord weg te mof felen, dat zijn leerlingen de moeilijkste vragen hebben uit gezocht. Na een aantal diepe zuchten wordt het stil in het lokaal van De Horzon. Bij de eerste op dracht ontwaren de deelnemers een lap tekst van 132 regels. Dat is nog eens wat anders dan de Katwijkse politiek ontevreden over Connexxion cht ll s Bond voor Groothandel in Bloembollen en Boomkwekerijproducten viert eeuwfeest Nieuw pand aan Heereweg t Val meei exportsector. Vooral toen Amerika, vlak na de Tweede Wereldoorlog, heel zware eisen stelde aan de binnenkomende producten - bollen moesten absoluut gezond en schoon zijn - zette de bond zich in voor de exporteurs. „Onze mensen maakten af spraken dat Amerikanen de bollen voort aan in Nederland zouden controleren. Dat is nog steeds zo." Deze methode blijkt voor alle partijen goed te werken. De Amerikanen zijn ervan verzekerd dat ze goede producten 'in huis' halen en de Nederlandse exporteurs hoe ven niet bang te zijn dat hun bollen bij aan komst in Amerika nog eens een tijdrovende controle moeten ondergaan. „Een dergelijk systeem kan een individuele exporteur niet ondernemen. Ik durf rustig te stellen dat als dit programma destijds niet was opgezet, het huidige niveau - Amerika is de grootste markt en daarnaast ook nog steeds een groeimarkt - niet was gehaald. Dit noem ik dus toegevoegde belangenbehartiging. De bond bestaat uit 300 leden. Over de schaalvergroting - het groter worden van de bedrijven, waardoor het aantal leden minder wordt - zegt Westerhof: „We maken ons daar geen zorgen over, want zolang tachtig procent van de bloembollen - en 65 procent van de bomenexporteurs zijn aan gesloten, zijn we blijkbaar goed in staat de belangen van onze leden te behartigen. Ik denk dat we goed scoren bij onze leden, want er is volgens mij geen enkel bedrijf dat uit onvrede is opgestapt." Een van de meest opmerkelijke feiten is volgens Westerhof het in 1984 verkennen van de Japanse markt. „Als de bond er niet was geweest hadden we daar nooit zo'n ex- Tips voor deze rubriek: 071-5356323 plosieve markt kunnen ontwikkelen." Het moeilijkst vindt hij de verwijten van afne mers over de verkoopcontracten. „Wij heb ben een behoorlijk aantal standaardcon tracten, waar ieder lid gebruik van kan ma ken, maar wij zijn natuurlijk niet verant woordelijk voor de gedragingen van iedere individuele exporteur." Zijn grootste wens voor de toekomst is een meer marktgerichte organisatie. „Tot nu toe is traditie altijd het hoogste goed ge weest. Er is nu een omslagpunt bereikt, we moeten een meer zakelijk gerichte organi satie worden. Niet alleen omdat we bezig zijn met de nieuwe afzetgebieden als China en Oost-Europa, maar ook de hele schaal vergroting en de internationalisering ver eist dat van een moderne bond." Er komt een nieuw onderzoeksinstituut voor len in Lisse. Het Plantaardig Planten Onderzo |J( Wageningen, onder wiens vleugels dat institu de ki len, is bereid om daarin twintig miljoen guldejeg D loeg ijisi teren. De rijksoverheid stelt zich de eerst k( jaar voor zes miljoen per jaar mede garant blijft het bloembollenonderzoek voor de Du lenstreek bewaard. Het huidige Laborato Bloembollenonderzoek, dat sterk verouderd voor een belangrijk deel gesloopt. De kat voorgevel aan de Heereweg blijft in ieder gi den. 1 I wim van wanrooy Dat verwacht A. Vollebregt, di recteur van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) in Hillegom. Die vereniging on derhandelt nog met de PPO over de voorwaarden voor die nieuwbouw. De bloembollen sector is bereid acht miljoen gulden per jaar te investeren aan onderzoek in Lisse gedu rende de eerste vijf jaar. Samen met medeonderhandelaar, de Bond voor de Groothandel in Bloembollen en Boomkwekerij producten, eveneens gevestigd in Hillegom, is daarover met Wageningen overeenstemming bereikt. De PPO gaat akkoord, maar moet volgens Vollebregt ook nog instemmen met een eventuele 'terugkoop' van het nieuw te bouwen instituut. Vollebregt: „Op het moment dat de PPO er blijk van geeft geen interesse meer te hebben, willen we het instituut hier in Lisse onder onze vleugels voortzetten. Wij willen dus een voorkeursrecht voor koop be dingen. En zeker niet afhanke lijk worden van de overheid. Als de politiek iets anders wil, kun nen we de klos zijn. Dat willen we voorkómen." Ook moet er zekerheid komen over de in breng van de telers in de nieu we organisatie. „De telers moe ten daadwerkelijk mee kunnen praten en beslissen", vindt Vol lebregt. De KAVB wilde eerst zelf een nieuw instituut realiseren. Maar om de eenheid in t lenbranche te be, schoorvoetend aki met een samen band met de PP( va van de universiteii q( ningen. „De ove 20 c daar ook het ond toe brengen. Maar Je kunt wel alles vvi treren, maar je mo >(jer ning met de bodei oor houden. De zandgr |q -j- de kust zijn uitern var rijk voor het onder geningen heb je n2i maat" d De overheid wilt en kelijk ook de onder ten voor akkerboi ts te stad), boomteelt (i0|ie champignonsteelt 11 en bloemisterij (irnet naar Wageningen ten strekt onlogisch, be )em bregt, die erop wijs eejr in de regio veel ii grtjt zijn gedaan. „Alle 1S moet er opnieuw ,t z worden." enjj Het nieuwe ondi^ tuut komt tegenoi staande Laborato Bloembollenonderz aan de andere kant reweg. Van de 90 den van het LBO ge ten over naar het r tuut. De anderen ga ningen werken, wat le organisatie een Vollebregt verwach derhandelingen bi maanden afgerond een jaar zou het nil zoeksinstituut er ku or uur et \'S rt peter van egmond De dienstregeling van vervoersbedrijf Connex xion moet drastisch anders. Vooral de verbindin gen tussen Katwijk/Rijnsburg en de rest van de Bollenstreek zijn niet goed. Busreizigers moeten omrijden via Oegstgeest of Leiden om in Sassen heim, Voorhout of Lisse te komen. Connexxion krijgt uit steeds meer hoeken de vraag of er geen directe verbinding met de Bollenstreek kan ko men. Onlangs benaderde Bloemenveiling Flora het vervoersbedrijf met de vraag om beter busver voer. Gisteravond toonde de Katwijkse politiek zich ontevreden. PvdA'er Griep en GroenLinkser Boland vinden dat de verbindingen tussen Katwijk en de Bollen streek er te karig van afkomen. Wethouder Berk heij (CDA) heeft dat inmiddels ook in een brief duidelijk gemaakt aan het busbedrijf. „De ver bindingen van Katwijk met de Bollenstreek zijn inderdaad niet sterk. Vooral die met Lisse, Hille gom, Sassenheim en Voorhout zijn slecht. Mis schien moeten we wat harder inzetten, hoewel ze dat bij Connexxion heel goed weten." De busverbinding van en naar Lisse is volgens de commissieleden als eerste voor verbetering vatbaar. Boland stelde voor om lijn 52, die tussen Schiphol, Lisse en Noordwijk rijdt, door te trek ken tot Katwijk. Ook Flora vindt dat Connexxion de busverbin dingen moet aanpassen, ten bate vai ei neel. Daarbij is niet alleen de route, i 1 tijd belangrijk. De veiling heeft er be in i de bussen vroeger in de ochtend gaa ing eerste bus uit Lisse en omgeving rijdl omstreeks half acht voor bij de toega ie Flora, terwijl het werk op de veiling d hi; le gang is. Flora en de aan de veiling w hebben het moeilijk om voldoende uid vinden. Door betere busverbindingei ind de veilingdirectie, kan Flora gebruik ird een grotere arbeidsmarkt. Ook is er o[ ig j van het complex minder parkeerm lij naarmate meer personeel van het of voer gebruik maakt. Het Katwijkse raadslid Griep wil eens langdurig over openbaar vervoelen praten. Dan kunnen suggesties voor ltsi gen al worden gedaan vóórdat de bus: t ti pij de dienstregeling klaar heeft. Boy i c Katwijk dan eens kunnen bekijken meente aan de wegen kan doen om b iis{ Ier en gemakkelijker door het dorp ap den. „Goed openbaar vervoer is afha eft een dienstregeling, maar ook van go get Waar kunnen we doorsteekjes maken eg tjes bouwen, zodat de bussen snellen m< De PvdA'er stelde eerder al voor an langs het fietspad door bedrijventem 00 aan te leggen, zodat de bus sneller ii :rk he De gevel, het dak noch de rest van het Jeugdhuis aan de Kat wijkse Voorstraat komt op de monumentenlijst. Tot spijt van GroenLinks en de RPF, waarvan fractievoorzitters Ten Hove en Boland gisteren tijdens een ver gadering van de commissie voor ruimtelijke ontwikkeling zeiden dat ze het karakteristieke pand graag hadden beschermd. Maar volgens de welstands commissie en burgemeester en wethouders heeft dat geen zin. Het gebouw wordt gesloopt om plaats te maken voor een nieuw kerkelijk centrum. De welstandscommissie ziet er geen heil in alleen het dak of de voorgevel van het pand van de Hervormde gemeente van Katwijk aan Zee te beschermen. „Dat is juridisch gecompliceerd en er erachter kan van alles worden gebouwd, hetgeen leidt tot schijnarchitectuur", vinden de welstandscommissieleden. Ten Hove bestrijdt dat: „In Am sterdam wordt van die metho de bij grachtenpanden ook suc cesvol gebruik gemaakt." Volgens wethouder Berkheij is in Katwijk echter alleen een gevel tot verklaard en hij wa van plan daar r nen. CDA'er A. van d het ook eens met di „Je kunt wel kritiek een paar puntjes, m tale oordeel blijft ov !L gebouw is niet gesch monumentenlijst." 11 Aanvragen om r uit 1934 op die lijst waren ingediend wijkse afdeling van tische Partij en het nootschap. Van incassobureau tot belangenbeharti ging. Dat is in een notendop de ontwikke ling van honderd jaar Bond voor de Groot handel in Bloembollen en Boomkwekerij producten (BGBB). Exporteurs van bloem bollen, planten en bomen zijn erbij aange sloten. De bond-met-de-lange-naam viert dit eeuwfeest vandaag met een mini-sym posium in De Keukenhof in Lisse. Het hoofdkantoor van de bond is in een statige villa aan de Weeresteinstraat in Hil legom. Herik Westerhof ontvangt er zijn be zoek. Hij is sinds vijftien jaar verbonden met de bond, waarvan de laatste zeven jaar als voorzitter. Hij heeft het al vrijwel bij binnenkomst over de toegevoegde waarde van de belangenbehartiging. Om dat aspect nader toe te lichten, geeft Westerhof eerst uiüeg over de situatie van de export van honderd jaar geleden. Een eeuw geleden reisden de exporteurs al over de wereld, want vooral de bollen teelt was destijds ook een industrie van for maat. Europa, Rusland en Amerika waren de afzetgebieden. Maar omdat niet alle af nemers goed van betalen waren, stelde de bond een lijst van wanbetalers op. Als je als afnemer eenmaal op die lijst stond, werd er niet meer aan je geleverd. „De bond schiep als het ware het kader waardoor de expor teurs hun werk konden doen, want een ge waarschuwd mens gold toen ook al voor twee. We waren dus eigenlijk een sport ver edeld incassobureau." Naarmate de tijd vorderde, vertelt Wes terhof, werden die activiteiten uitgebreid met andere belangenbehartiging voor de Henk Westerhof aan de vooravond van het eeuwfeest van de BGBB. „Zonder bond was er nooit zo'n explosieve markt in Japan ge weest." foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16