Van dijkdorp tot metropool? mmt: We doen nog maar zaken ;i 45 landen Leiden Regio iDAG 10 FEBRUARI 2000 972 15 Rijnsburg ïgstgeest MEREN WIJK rijndijk CRONESTEIN OOSTVUET POLDER MARIIN KRAMP INFOGF n, ie elfde rlegging moet irden, menen :ki e Leidse Liuurders die 14 januari het in voor de «n jchting van ie id lanceerden, egt Leiden - is keer anders, Ie stad wil zich r r ;ze uitbreiding »n. Volgens de tien andere etrokken enten is het een herhaling ten in het spel Cden al eeuwen t: landje-pik. o< JHEHSS Stadsuitbreidingen tot aan de singels 5( '"^iedenis van Leiden aanleiding tot deze Leiden was een klein m geleden niet meer smal dijkdorp op de van de Rijn, begrensd litgestrekte landerije opgerichte ambach- orlopers van gemeen- c( en dankt zijn naam, astering van Leithon de waterlopen' bete- :ijn groei aan de krui de waterwegen Oude ie Rijn, Mare, Zijl en ot< irstedelijke nederzet- 'a niet meer dan een lutten aan de Bree- stamt uit de Romein- n een burcht op de ï10 tussen Oude en Nieu- let dijkdorp had wei- ners maar wel veel jvant het was een be- irkeersknooppunt. De kruisten elkaar bij L t steen in de Bree- de Grote Brug, nu de Jansbrug (tussen de en de Donker- ija voor de hele regio igrijke noord-zuidver- Wel 24 ambachten be- Qjnee aan het onder- idelsverkeer en de be- g die de burcht bood, dijkdorp groeien. In 1 n de grenzen ruim om lijke hof en het bijbe- rstedelijke nederzetting 1250 1300 1350 1386 horende kapelletje (een voorlo per van de Pieterskerk) en was Leiden in bezit van stadsrech ten. De inwoners kregen een belangrijk financieel voorrecht. Zij mochten vrij reizen in Hol land en Zeeland. In de honderd jaar die daarop volgden, groei de de bevolking van 1250 tot 4000 inwoners. Het gebrek aan ruimte dat daarmee gepaard ging, deed Leiden de komende 150 jaar drie keer uitbreiden op de grond van zijn oudere rand gemeenten Leiderdorp, Oegst- geest en Zoeterwoude. Van ver zet tegen deze grensverleggin gen is niets bekend. Waar schijnlijk is dat er ook niet ge weest, aangezien de heer van Leiderdorp en Oegstgeest te vens Leidse burggraaf was en zijn Zoeterwoudse evenknie, Bartolomeus van Raephorst, zelf inwoner was van Leiden. De twee eeuwen daarna kon Leiden vooruit met dit nieuwe land, dat de stad zonder al te grote problemen verwierf. De lakenindustrie groeide en het aantal inwoners nam snel toe. Ook buiten de stadsmuren was flink wat bedrijvigheid. Zoeter woudse gronden werden ge bruikt voor het drogen van stof fen en aan de kant van Leider dorp verschenen kalk- en steenovens en scheepswerven. Het beleg van Leiden door de Spanjaarden in 1573 maakte daar abrupt een einde aan. De stadsbestuurders lieten alle be bouwing afbreken die binnen een halve mijl van de stads muur stond, om de vijand niet in de kaart te spelen. De stad hield stand tot het ontzet door de geuzen, maar voor duizen den inwoners kwam de redding te laat. Zij waren bezweken aan de honger of de pest. Leiden pakte de wederop bouw van de stad voortvarend op en binnen korte tijd bloeide de textielindustrie als nooit te voren. De bevolking groeide ex plosief. In de veertig jaar na het beleg verviervoudigde het aan tal inwoners tot een kleine 50.000. Het ruimtetekort deed de huren van de huizen stijgen tot ongekende hoogte. De ver ontreiniging van de grachten, die niet alleen als afvoer van de huishoudens en industrie dien den maar ook als toevoer van drinkwater, nam schrikbarende vormen aan. De rijke elite dreigde de vieze stad de rug toe te keren. Stadsuitbreiding werd eind zestiende eeuw weer onder werp van gesprek. Leiden vreesde veel inkomsten mis te lopen, nu steeds meer inwoners en bedrijven zich buiten de de muren vestigden, bij gebrek aan ruimte binnen de muren. 1644 1659 Toch duurde het, waarschijn lijk omdat de bestuurders wei nig ervaring hadden op dit ge bied, nog tot 1611 voordat Lei den kon uitbreiden. Oegstgeest en Leiderdorp werden voor de grond ten noorden van de Ou de Vest financieel schadeloos gesteld. Tegelijkertijd werd ook de verdediging van de stad ver sterkt met bolwerken. In de vijf tig jaar die daarop volgden ver legde Leiden zijn grenzen nog tweemaal om de groei van de economie bij te houden en zo kreeg de gemeente de begren zing van de huidige singels. Op de bloeiende zeventiende eeuw volgden echter verval en recessie tot in de negentiende eeuw. De bevolking halveerde in een eeuw tijd tot 35.000 mensen. Toen in 1807 ook nog eens een kruitschip ontplofte aan de Steenschuur was aan ruimte in de stad helemaal geen gebrek meer. Het gebied tussen de Garenmarkt, Doeza- straat, Raamsteeg en Zonne veldstraat was weggevaagd. Daarbij lieten 151 mensen het leven. Het zou honderd jaar du ren voordat dit gebied weer vol ledig was ingericht. Ook waren de zeventiende-eeuwse wallen en bolwerken in verval geraakt omdat die geen verdedigende functie meer hadden in de 'mo derne' oorlogsvoering. Stukje bij beetje maakten de wallen plaats voor fabrieken, begraaf plaatsen, het Plantsoen en uit breiding van de Hortus. Toen de misère weer voorbij was, raakten de inbreidingsmo- gelijkheden geleidelijk aan op. Wederom trokken de rijken naar buiten en groeide de be bouwing buiten de singels ge staag. 'Buiten' wonen had fi nanciële voordelen. Zo betaal den de bewoners minder belas ting en draaiden zij niet op voor de schutterijplicht, terwijl ze wel konden genieten van de stedelijke voorzieningen als on derwijs, cultuur en winkels. Dit ging de Leidse stadsbestuurders steeds meer irriteren. Annexatie van de gebieden buiten de sin gels werd noodzakelijk geacht om dit probleem te ondervan gen en tevens nieuwe wonin gen te bouwen voor de groeien de bevolking. Helaas voor de stad waren de randgemeenten nu niet meer zo genegen als vroeger om grond af te staan. De argumen ten die zij hanteerden worden vandaag de dag nog steeds ge bruikt. De randgemeenten ont vangen immers minder belas tingen als Leiden een deel van hun grond krijgt. Daarnaast doen grenswijzigingen afbreuk aan de ontstaansgeschiedenis van de randgemeenten. Zij kre gen daarmee Gedeputeerde Staten (GS) aan hun zijde en het Leidse plan werd afgewe zen. De stad legde zich echter niet neer bij die uitspraak en dreig de in 1882 met een verbod voor Zoeterwoudenaren om Leidse scholen te bezoeken. Vervol gens maakte Leiden de randge meenten publiekelijk belache lijk bij de onthulling van het standbeeld van Van der Werf in het naar hem vernoemde park. Een fabriekswagen reed langs, met in de laadbak een jonge vrouw aan drie touwen vastge houden door evenzoveel oude vrouwen. Het tafereeltje moest Leiden symboliseren dat door de randgemeenten werd be lemmerd in zijn groei. Ellenlan ge discussies volgden waarin Leiden bleef wijzen op de ha chelijke situatie die was ont staan. Zo stonden het Leidse centraal station en de wijk er omheen op Oegstgeests grond gebied en was ook Zoeterwou de een door Leidse woning bouwverenigingen opgetrokken wijk, rijker. Uiteindelijk kreeg Leiden er in 1896 een grenswij ziging door bij de provincie. Weliswaar was dit niet zo'n gro te gebiedsuitbreiding als ge wenst, maar toch kon de stad weer bouwen. Voor korte tijd, want de grond was snel vol. Eenmaal aan de grenzen van het domein wenste Leiden een YA^tihifeond C 1 Grenswijzigingen buiten de singels Weipoort /-•/ -0 Lv Zoetérwoudè-Dorp V1 -1- - Zuidbuurt EH 1920 1966 eind te maken aan de onhygië nische toestanden daarbuiten. De randgemeenten onderhiel den de wijken die aan de stad grensden slecht volgens Leiden, omdat die te ver van hun dorpskernen af lagen. Weder om liep het overleg vast, maar uiteindelijk besliste de provin cie in 1920 in het voordeel van Leiden en kreeg de stad een grondverdubbeling. Tien jaar later had Leiden weer grote plannen. Oegstgeest moest daarbij worden opgehe ven. De oorlog veegde dit plan van tafel. In de jaren na de be vrijding kwamen GS met een ei gen plan voor gebiedsuitbrei ding. De minister van binnen landse zaken vond dit voorstel echter te krap voor Leiden. En hoewel de gemeenteraad het voorstel van GS had goedge keurd, kon de hebberige stad het niet snel genoeg met hem eens zijn. Een nieuw voorstel werd ingediend waarvan alleen Leiderdorp voorstander was. Dit dorp raakte in het nieuwe plan minder grond kwijt en stemde voor. Jarenlange discus sies en ruzies tussen Leiden, GS en de randgemeenten volgden. Uiteindelijk kreeg Leiden in '66 zijn stadsuitbreiding, maar de ze was kleiner dan in het aller eerste voorstel. Op een klein stukje grond in de Merenwijk na, dat Leiden in de schoot kreeg geworpen door Warmond, was dit Leidens laat ste stadsuitbreiding. Geruzied over grond is er echter tot op de dag vandaag. Zo streed Leiden met Oegstgeest tot aan de rech ter over de woningbouw in de Broek en Simontjespolder. Pro beert de stad de Grote Polder tegen de wens van Zoeterwou de in te lijven als Leidse uitbrei dingswijk. En leeft Leiden thans op gespannen voet met Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg over bebouwing van het vliegkamp Valkenburg. Tot nu toe heeft geen enkele tactiek er de laatste decennia toe geleid dat Leiden mag bou wen. En voor de zoveelste keer in de geschiedenis zijn de stadsbestuurders met een voor stel gekomen dat op veel weer stand stuit bij de omliggende gemeenten. Weliswaar gooit Leiden het nu over een andere boeg. De stad wil zichzelf op heffen en samen met dertien gemeenten in de regio en Duin en Bollenstreek een nieuwe randstedelijke metropool vor men. Maar of dat nieuwe bouwlocaties oplevert, betwijfe len de criticasters. Geraadpleegde literatuur: Leiden binnen en buiten de stadsvesten; Dr. Ir. H. A. van Oerle. Benarde Veste, gemeen te Leiden. Leidsch Dagblad/ 11CIIII5VIÜN ANNO 1900 Zaterdag 10 Februari GEMENGD NIEUWS - Bij koninklijk besluit is tot Commissaris der Koningin in Zuid-Holland met in- gvan 1 April a.s. benoemd mr. J.G. Patijn, die ds een aantal rechterlijke en administratieve staatsbetrekkingen heeft bekleed. Gedurende eeni- ge jaren maakte de heer Patijn ook deel uit van de Provinciale Staten van het gewest, aan het hoofd waarvan hij thans is geplaatst. Ingevolge de wettelijke voorschriften volgt hij als zoodanig ook mr. C. Fock op als curator der Leidsche Universiteit WOUBRUGGE - Donderdagavond vierde de Chr. jon- gedochters-vereeniging 'Het Mosterdzaadje' alhier, haar jaarfeest. Als spreker trad voor haar op ds. Eerdmans, van Boskoop, die een treffende rede hield naar aanleiding van de woorden: 'Jaagt de lief de na', schetsende de liefde in het werk des Heeren. LEIDEN - De Leidsche gymnastiek-vereeniging 'Wil- helmina' onder de zinspreuk 'Kracht door Oefening', opgericht den 8sten April 1898, geeft vanavond in den foyer der Stadszaal haar eerste uitvoering. ANNO 1975 Maandag 10 februari LEIDEN - De werkloosheid in het gewest Leiden is ook in de maand januari weer gestegen. Het aantal werkloze mannen steeg met 183 tot 2593. Dat komt neer op 4,85 procent van de mannelijke beroepsbe volking. Daarbij steekt Leiden ongunstig af tegen de rest van de provincie. Voor heel Zuid-Holland be draagt het percentage 3,17 procent. De toename van de geregistreerde arbeidsreserve komt voorna melijk voor rekening van de bouwnijverheid, de me taalnijverheid, het horecapersoneel en de groep los se arbeiders. Daar staat een geringe daling van het kantoorpersoneel tegenover. De vraag naar mannelij ke arbeidskrachten daalde met 42 en is nu 532. De ze afname betreft voornamelijk de metaalnijverheid, het handelspersoneel en de groep los-arbeiders. In januari nam het aantal werkloze vrouwen toe met 8 en is nu 553. Deze stijging betreft winkelbedienden en huishoudelijk personeel. Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwelijke parttime krachten be draagt 199. Tegenover dit grote aanbod staat slechts een vraag naar parttime krachten van 35. De vraag daalde met 2 en bedraagt thans 171. Tevens blijkt uit cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau dat het werkloosheidspercentage voor mannen over het jaar 1974 gemiddeld 3,83 procent heeft bedra gen. Met dat cijfer wordt de regio Leiden slechts overtroffen door Amsterdam, waar het gemiddelde cijfer 4,2 procent was (Den Haag: 3,3 procent), Rot terdam: 3,1 procent, Utrecht: 2,3 procent). Tenslot te blijkt het aantal in de regio Leiden werkzame bui tenlandse arbeiders sinds 1971 terug te lopen. Be droeg het totale aantal (mannen en vrouwen) in 1971 nog 1046, in 1974 was dat aantal gedaald tot 743. ZOETERWOUDE - In de zon dag-afdeling van het dames voetbal heeft SJZ voor een ver rassing gezorgd door Randstad Lady's een 2-2 gelijkspel af te dwingen. Een moment uit de ontmoeting in Zoeterwoude. Marian Konings en Annie de Hollander scoorden voor het Voorschotense team. Anneke Wensveen maakte de twee goals voor SJZ. FOTO ARCHIEF LFIDSCH DAGBLAD Foto's Ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen ovcrschrijvingskaart) ter waarde van vl)f gulden (voor een exemplaar van 13 nlj 18 In zwart wit) op te sturen nnar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblud aan de Rooseveltatraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. droomverhaal van Pro Club Sports I o „Scandinavië en ook Nederland zijn veel trendgevoeliger dan landen in FOTO TACO VAN DER EB het vliegtuig om zaken te doen. „Veel klanten ontmoeten we op internationale beurzen. Zo'n af spraak moet natuurlijk ook wel een vervolg krijgen", vertelt Broere. Door haar internationa le ervaring heeft ze inmiddels een goede kijk op de verschil lende modebeelden. „Scandi navië en ook Nederland zijn bijvoorbeeld veel trendgevoeli ger dan landen in Zuid-Europa. Daar zijn de kleuren en de mo dellen meer basic." Pro Club Sports doet zaken over de hele wereld. Maar denk niet dat Broere en haar partner achterover zitten en kijken naar hun vlaggetjes op de wereld kaart. „We doen zaken in nog maar vijfenveertig landen", zegt Broere vastberaden. „Over de hele wereld zijn er nog genoeg witte vlekken." In de toekomst kunnen we van Pro Club Sports meer verwachten in Nederland. „Het is niet zo dat Nederland de hoogste prioriteit heeft, maar we gaan meer aandacht besteden aan de Nederlandse markt." Op de finaleavond van de 'on derneming van het jaar' viel overigens ook nog een ander kledingbedrijf in de prijzen. Fashion 2 Wear, het bedrijf van A. Verhagen, M. Chaudron en V. Wiering werd uitgeroepen tot de meest veelbelovende onder neming van Alphen aan den Rijn. „We hebben elkaar op die avond pas ontmoet, terwijl we hemelsbreed een paar honderd meter van elkaar verwijderd zit ten. Maar ja, zo gaat dat op in dustrieterreinen", zegt Broere. „Wij gaan in de toekomst in elk geval wel kijken of iets voor el kaar kunnen betekenen." LESLEY GRIETEN Halfordsfiliaal aan de Ihof 75 n Leiderdorp vrijdag feestelijk her- De winkel presenteert lieuwe huisstijl. Uiter en er voor de klanten speciale aanbiedingen ter ere van de heropening. Mitsubishi Multicargo Be drijfswagens uit Zoeterwoude is uitgeroepen tot dealer van het jaar 1999. Importeur Mit subishi was zeer te spreken over de verkoopresultaten en de hoge score in de klant vriendelijkheid. Vorig jaar ver huisde het bedrijf van de Ho ge Rijndijk naar de Energie weg in Zoeterwoude. De directie van de Zeeman Groep BV in Alphen aan den Rijn is uitgebreid. Naast direc teur P. Schouwenaar maakt nu ook K. Vliegenthart deel uit van de directie. De naam van de werkmaatschappij is veran derd van Jan Zeeman BV in Zeeman textielsupers BV. Vlie genthart werkt sinds 1991 bij Zeeman. Vanaf 1997 was hij fi nancieel directeur. Zeeman heeft ruim 540 textielsuper markten in Nederland, Duits land, België en Frankrijk. ze wel eens tegen, de ndie in eigen regio 9| lekend zijn dan in de jj de wereld. Pro Club 'CS), een internationale 01 ndel in sport-en vrije- ij ing, is zo'n bedrijf. PCS en met en voor gere- erde merken als Nike IS is. Bovendien heeft het ok het eigen merk High e firma, gevestigd op eterrein Molenwete- jj rd onlangs door de Ver eniging van Ondernemingen In Alphen aan den Rijn tot onder neming van het jaar 1999 uitge roepen. Het is een droomverhaal over een bedrijf dat in vijftien jaar de huiskamer letterlijk uitgroeide. Pro Club Sports heeft inmiddels vijftig werknemers, van wie er vijfentwintig werken op het hoofdkantoor in Alphen aan den Rijn. De andere helft werkt in vestigingen in Spanje, Portu gal, Italië en Polen. Het eigen G. Gruppen (links) en M. Broere: Zuid-Europa." merk wordt geproduceerd in Taiwan. PCS doet op dit mo ment zaken in vijfenveertig lan den over de hele wereld. Algemeen directeur M. Broere en haar partner G. Gruppen stappen dan ook geregeld in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15