A Verzet van kerkvoogdijen tegen financieel beheer door synode 'Een kleine kerk met volop levenwekkend gelot *3 Geloof Samenleving Georgisch-orthodo patriarchaat: verbrai astrologische literati D DONDERDAG 10 FEBRUARI 2000 ®AG 1 VANDAAG 10 De heilige Benedictus van Nursia (480-547) geldt als de patriarch van het Westerse mon nikendom. Zijn heilige zuster Scholastica is minder bekend, maar ook zij stichtte een klooster en bijbehorende orde. Aanvankelijk wilde ze graag het klooster in van haar broer. Er waren immers rond het jaar 500 nog geen nonnenkloosters. Benedictus had echter een regel ingesteld: geen vrouwen onder de mannelijke monniken. Omdat hij het toch vervelend vond om zijn vrome zuster de deur te wijzen, liet hij een kluisje voor haar bouwen op loopafstand van zijn klooster in Montecassi, tussen Napels en Rome. Binnen enkele jaren had ook Scholastica de nodige aanhang en was het eerste klooster voor vrouwen een feit. Zo werd zij de stichteres van de orde der Benedictinessen. Hindoes vieren vandaag Besant Pantsjami; een feest ter ere van Sarasvati. Zij is de godin van het woord en de ken nis, vrouw van de god-schepper Brahma en beschermster van kunstenaars en studenten. Onderdeel van het feest is het verbranden van een plant (holika) die het kwade sym boliseert. Gewelfschilderingen in Grote Kerk alkmaar De zestiende-eeuwse houten panelen met gewelf schilderingen zijn terug in de Grote Kerk in Alkmaar. De pane len werden onlangs gevonden op de zolder van het Rijksmuse um in Amsterdam. Daar hebben ze vermoedelijk gelegen sinds ze bij een restauratie in 1885 uit de Alkmaarse kerk waren ver wijderd. Het plafond wordt nu in zijn oorspronkelijke staat te ruggebracht. foto wfa EKD München is miljoenen kwijt münchen Bij de Evangelische Kerk in München zijn miljoenen guldens zoek. Het gaat om 2,5 miljoen gulden uit de begroting van dit jaar en 13,4 miljoen gulden uit het vermogen. De dekens bleken een geheim potje van 480.000 gulden te hebben voor bij zondere uitgaven. Toch houdt het bestuur de drie geestelijken de hand boven het hoofd, zo blijkt uit een woensdag uitgegeven verklaring. Het bestuur vertrouwt erop dat zij ook verder bijdra gen aan de opheldering van de affaire. Een lid van de regionale synode, de rechter Lutz von Raden, spreekt van een 'zwarte kas'. Hij vindt het onvoorstelbaar dat de dekens in München zonder enige controle door de synode geld uitgeven. „Wat ons is verteld, is nog niet de hele waarheid." VBOK in Rehobothkerk Oegstgeest oegstgeest De VBOK, de vereniging bescherming ongeboren kind, houdt vanavond een informatiebijeenkomst in Oegst geest. De vereniging verleent hulp aan vrouwen die ongewenst zwanger zijn of die in de problemen komen na een abortus. De VBOK-bijeenkomst vindt plaats in de Rehobothkerk aan de Lijt- weg 1 in Oegstgeest. Ouweneel over Spreuken leiden Wat is wijsheid? is de titel van een serie lezingen over het bijbelboek Spreuken die de evangelist W. Ouweneel houdt in de aula van de school aan Lammenschanspark 1 in Leiden. Vrijdagavond is de tweede lezing, over Spreuken 3 en 4. De bij eenkomst begint om acht uur en de toegang is gratis. Van de le zingen zijn cassettes en CD's te koop. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Bilthoven, mw. B.L. Bos te Oudemirdum c.a. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Spakenburg-Noord, JJ. Schreuder te Zwijndrecht die bedankte voor Helpman. den haag anp De synode van de Nederlandse Hervormde Kerk kan plaatselij ke gemeenten niet dwingen hun financieel beheer onder toezicht van de synode te stel len. De kerkvoogdijen, vanouds verantwoordelijk voor het fi nanciële beheer, staan op dit punt buiten het kerkverband en de kerkorde. Dat zei advocaat L. Hardenberg gisteren voor de rechtbank in Den Haag namens 44 hervormde gemeenten die weigeren het 'vrije beheer' van hun kerkvoogdijen op te geven. De gemeenten eisten dat een uitspraak van de geschillen commissie van de kerk 'niet- verbindend' wordt verklaard. De geschillencommissie be paalde in december 1998, dat de gemeenten ten onrechte vasthouden aan de zelfstandige positie van hun kerkvoogdijen. Maar volgens Hardenberg was die uitspraak in strijd met de kerkorde van 1951, omdat de commissie ten onrechte meent dat het hoogste gezag bij de sy node berust. De opstandige gemeenten beschuldigden de geschillen commissie ook van partijdig heid. De leden ervan worden volgens Hardenberg door de synode benoemd en ontslagen. Oud-commissielid T. Willemze was destijds zowel beleidsme dewerker van de synode als ju ridisch adviseur van de com missie. De advocaat veroordeelde de dwangmaatregelen waarmee de synode dreigt zolang een ge meente dwars blijft liggen. „Dat is een schandelijk misbruik van pastorale macht op een terrein waarvoor die macht niet is ge geven. Hier komt de vrijheid van godsdienst in het geding", zei Hardenberg. De Nederlandse Hervormde Kerk ziet geen enkele aanlei ding om de beslissing van de commissie te vernietigen. Vol gens advocaat P. Wackie Eysten hoeft de rechtbank de uitspraak niet te toetsen, omdat de ge meenten te laat tegen de beslis sing in beroep zijn gegaan. Daardoor zijn ze niet-ontvan- kelijk. Bij de synode berust wel de gelijk het hoogste gezag, omdat ze de hele kerk vertegenwoor digt, benadrukte Wackie Eys ten. De hoogste kerkvergade ring is daarom bevoegd geld en goederen voor de dienst der kerk te beheren. De raadsman twijfelde niet aan de onafhan kelijkheid van de commissie. Willemze had in haar functie geen rechtsprekende taak en heeft zich ook nooit ingelaten met zaken waarbij de synode betrokken was. Rechtbankpresident B. Punt wilde van beide partijen weten waar de hele kwestie nu eigen lijk over gaat. Hij vroeg zich ook af waarom de betrokken ge meenten niet uit de kerk tre den, als een meerderheid heeft besloten dat alle gemeenten onder een vorm van beheer moeten vallen waarbij de syno de het laatste woord heeft. De rechtbank doet op 12 april uit spraak. moskou anp Het patriarchaat van de Georgisch-orthodoxe kerk geroepen tot verbranding van alle astrologische Hiermee wil het een halt toeroepen aan de opmars 'pseudo-religie' in de voormalige Soviet-republiek. De Georgische kerkleiding meent aat het gebruik v logische voorspellingen en horoscopen schadelijk is wel de geestelijke als de fysieke toestand van de sam j( Ze stelt astrologie zelfs op een lijn met satanisme. Volgens woordvoerder Zoeraba Tschovredbadze logie tot het verlies van de 'ware oriëntatiepunten' ven en laat het de mens uiteindelijk in psychische o ring achter. De Georgische orthodoxe kerk voert al langere tijd gen de in haar ogen snel toenemende verspreiding risme op Georgische bodem. Zo heeft ze vorig jaar roepen tot een algeheel verbod op de activiteiten van va Getuigen in de Transkaukasische republiek, omda gens haar zouden leiden tot psychische ziekten. Aartsbisschop Glazemaker neemt afscheid van oud-katholieke kerk ie ell riegÉ jrderi Lei Jfciurd 14 ja invo ichtii ïejd lar L ie ke< esta nfeze u !n.V tien t etrol lente een ten i den t: lar Monseigneur A. Glazemaker stond achttien jaar aan het hoofd van een kleine kerk zonder pretenties. De oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht heeft een kudde van slechts 8000 zielen. Maar hij ziet volop 'levenwekkend gelooP in zijn kerk. „Als het maar geen verschrompeld fossiel wordt." amersfoort anp De bijna 69-jarige aartsbis schop neemt zaterdag afscheid. Hij heeft zijn kerk en het inter nationale verband van oud-ka tholieke kerken, de Unie van Utrecht, door roerige tijden ge loodst. Vooral de priesterwij ding van vrouwen is internatio naal nog steeds een splijtzwam. De Nederlandse oud-katho lieken namen in 1998 het be sluit, dat ook vrouwen priester kunnen worden. Wetend dat ze daarmee de relatie met de Rooms-Katholieke Kerk be moeilijkten. Kardinaal Simonis, de 'andere' aartsbisschop van Utrecht, lijdt daaronder, weet Glazemaker. „We zijn allebei beschaamd dat we bisschop op dezelfde zetel zijn. We voelen de onmacht om elkaar te berei ken, hoe graag we ook anders zouden wülen." De Oud-Katholieke Kerk ont stond in Nederland als reactie op de concentratie van de macht in de Rooms-Katholieke Kerk bij de paus. Met de verkie zing vap een eigen bisschop door het kapittel van Utrecht in 1723 werd de breuk met Rome definitief. Nadat het Eerste Va ticaans Concilie in 1870 de on feilbaarheid van de paus had afgekondigd, vonden de oud katholieken en gelijkgezinde groepen in andere landen el kaar in 1889 in de Unie van Utrecht. Glazemaker hoopt dat de oud-katholieken ooit kunnen terugkeren in de schoot van de moederkerk. Maar hij weet dat dat perspectief verder weg is dan dertig jaar geleden. Vooral na het Tweede Vaticaans Con cilie, dat de weg bereidde voor erkenning door de RK-Kerk van de oud-katholieke ambten, gloorde de hoop op hereniging. Het besluit van de oud-ka tholieken in Nederland, Duits land, Oostenrijk en Zwitserland om vrouwen tot het priester ambt toe te laten, heeft een groot struikelblok op de weg gelegd. In oud-katholieke kring wordt zelfs gevreesd dat de RK- Kerk wijdingen van of door vrouwen niet zal erkennen. Glazemaker is blij dat de RK- Kerk desondanks de deur niet in het slot heeft gegooid. In een gesprek met de pauselijke raad voor de bevordering van de eenheid van de christenen werd werd hem vorige maand duide lijk dat de RK-Kerk de dialoog wil voortzetten. „We zijn toegewend naar el kaar. Dat is geen wens maar een realiteit", aldus Glazema ker. Hij prijst zich gelukkig met het feit dat in de parochies de betrekkingen tussen beide ker ken hartelijk zijn. „We schep pen al lang een luchtje bij el kaar." Ook wederzijdse toela ting tot de eucharistie is geen probleem, hoewel de RK-Kerk dat formeel niet toestaat. Glazemaker hoedt zich er voor de verworvenheden van de Oud-Katholieke Kerk, zoals afschaffing van het verplichte celibaat (al in 1922) en wijding van vrouwen, 'triomfalistisch uit te buiten'. Het is geenszins zijn bedoeling om daarmee ver nieuwingsgezinde rooms-ka- tholieken binnen te halen. Trouwlustige rk-priesters of rk-vrouwen met een priester roeping hebben volgens Glaze maker in de Oud-Katholieke Kerk niet veel te zoeken. „We zijn geen concurrenten, want wij hebben geen vacatures", zegt hij altijd ter geruststelling ker aangetrokken doi binatie .van een gr< sche traditie en een tisch bestuur. In de 0 lieke Kerk maken sin |jecjeri twee bisschoppen s de geestelijken en dienst uit. Glazemaker laat i zeggen een kerk met priesterteam en vol aanli Leide m gel smal van d wekkend geloof ai j^g moet genoeg zijn om orlop af te wenden, dat i en tholieken een 'vers Q, fossiel' worden. Glazemaker is eerste om in het lie! Z ij" de w; 'geheim van God' he ,e lijke van zichzelf en i te zien. „God is grot( )rstecj hart", luidt zijn wa[ en die heeft hem alt dat hij noch zijn keri heid in pacht heeft. kerk heeft nooit gro ties." Zijn vermogen tot kwam hem goed vaC^ voorzitter van de inte erj,ee bisschoppenconferer n Unie van Utrecht. Vel 2 n de De vertrekkende oud-katholieke bisschop Glazemaker: „God is groter dan ons hart". van Simonis. Het veranderen van kerklidmaatschap is trou wens een beetje uit de tijd, is zijn indruk. In de 26 oud-katho lieke parochies komen geregeld rooms-katholieken en protes tanten 'buurten' zonder daad werkelijk lid te worden. Toch mag de Oud-Katholieke Kerk zich in een gestage stroom toetreders verheugen. De kerk verlating is in de afgelopen twintig jaar grotendeels gecom penseerd door nieuwe leden. Die worden volgens Glazema- kwestie van vrouwe ters heeft bijna tot ring geleid. In 1997 bKJJg bisschoppen een s vo compromis. Elke lid -jk de ruimte om tot <yf- - van vrouwelijke prie^ te gaan. Maar het g uittreding van lidkeri )[lejs niet geweken. „De Ui een broos geheel gew dat wel blijven ook. M het met elkaar ifithoj»]^ men we door de crisis Wie Glazemaker gen, is nog niet bel kiescollege dat voor uit priesters en voor uit leken bestaat, maart uit alle priesters die minsti actief en jonger dan een nieuwe aartsbiss eerste en tot nu toe ei welijke priester kon aanmerking, omdat jaar pas is gewijd. niet luttei stam n eei tusse let d ners st< de C Jan: WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Denemarken: Snel toenemende bewolking gevolgd door regen. Vrijdag geleidelijk enkele op klaringen en meest droog. Maxima da lend naar 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Veel wind en regen, maar geleidelijk ook een paar opklaringen. Vrijdag in het zui den van Engeland en Ierland meest droog en wat meer zon. Maxima rond 9 graden, donderdag in het noorden iets minder zacht. België en Luxemburg: Bewolkt, perioden met regen en veel wind. Vrijdag droog en af en toe zon en bovendien een stuk minder winderig. Maxima rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Van het westen uit bewolkt en perioden met regen. Bovendien veel wind. Vrijdag alleen in het oosten nog wat neerslag. El ders droog en af en toe zon. Maxima rond 10 graden, vrijdag enkele graden lager Zuid-Frankrijk: Af en toe zon, maar in de avond vanuit het westen toenemende bewolking ge volgd door enige regen, in de bergen sneeuw. Vrijdag weer wat zon, meest droog, maar in het zuidoosten wel een stevige Mistral. Maxima dalend naar 9 graden Spanje: In het noorden plaatselijk wat regen. Ver der droog en vooral in het zuiden zon. Maxima ongeveer 15 graden, in het zui den tot rond de 20. Portugal: Wolkenvelden en in het noorden moge lijk wat regen. In het zuiden geregeld zon. Middagtemperatuur van 14 graden bij Porto tot circa 20 in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en droog. Vrijdag op nieuw een stevige noordelijke wind. Maxima rond 17 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Maxi ma van 18 graden bij Tanger tot 23 in het zuiden. Tunesië: Licht onbestendig weer met wolkenvel den, soms een bui en vooral vandaag veel wind. Maxima rond 15 graden. Madeira: Wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Veel zon. aan de noordzijde van de eilan den ook wolkenvelden maar droog. Mid dagtemperatuur van 19 graden in het noorden tot 23 aan de zuidkusten. Duitsland: Toenemende bewolking en wind. In de loop van de dag perioden met regen, bo ven de 1000 meter overgaand in sneeuw. Vrijdag op veel plaatsen droog en een stuk minder wind. Maxima meest tussen 4 en 7 graden. "Achter mij bevindt zich de beroemdste skyline van de wereld. New York! Ga met mij mee en oordeel zelf over de stad die je eigenlijk gezien moet hebben! Vakantie-TV: morgenmiddag om 13.25 uur op SBS6!" Oostenrijk: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Vrijdag opnieuw regen of sneeuw. Middagtemperatuur dalend naar 4 gra den. Zwitserland: Eerst nog wat zon, maar in de avond op nieuw regen of sneeuw. Vrijdag geleide lijk droog en met name aan de zuidflank van het Alpenmassief wat zon. Maxima dalend naar een graad of 5, bij Locarno 11 graden. Polen: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd veel wind en boven de 700 meter sneeuw. Maxima rond 3 graden. Tsjechië en Slowakije: Donderdag in Slowakije nog een winterse bui, verder droog en geregeld zon. Later opnieuw wat regen of sneeuw. Maxima rond 4 graden Hongarije: Af en toe zon en slechts een kleine kans op wat winterse neerslag. Middagtempe ratuur ongeveer 5 graden. Italië: Perioden met zon en meest droog, in het zuiden eerst nog meer bewolking en kans op een stevige bui. Maxima van 6 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Droog en geregeld wat zon. Vrijdag meer bewolking en kans op een bui. Daarna vooral in het noorden flink wat wind. Maxima rond 13 graden. Griekenland en Kreta: Veel bewolking en op veel plaatsen re gen. Maxima tussen 10 en 15 graden. Malta: Wolkenvelden en vandaag nog kans op een bui. Eerst nog veel wind, maar gelei delijk rustiger. Maxima rond 13 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus soms wat zon, elders tamelijk veel bewolking en kans op regen. Maxi ma rond 15 graden, op de Dardanellen een stuk frisser. VRIJDAG 11 FEBRUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.04 Zon onder 17.43 Maan op 10.46 Maan onderOO.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.25 19.45 06 58 19.18 Laag 02.56 15.25 02.37 15.06 Stockholm licht bew. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Jj yy TELEFAX Advertenties: 071-5323 Familieberichten: 023- 531! 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 531591 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEK Maandag t/m vrijdag van 8.30 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigingi het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen /I betaling. VERZENDING PER POS hdel Voor abonnementen die per post{ ling, worden verzonden geldt een toes! en p aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CA5SI B Voor mensen die moeilijk lezen, lok h hebben of blind zijn (of ,2.. leeshandicap hebben), is een sa' van het regionale nieuws uit hei Dagblad op geluidscassette best)tQ Ol informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectw INTERNET: Dag rv.leidschdagblad.nl redactie.ld@damiate.hdc.nl ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond# feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 dr n die J' beke '*f. dev\ ICS) w.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14