weiden Regio Rijnland dreigt met schadeclaim Wie thuisblijft, is evengoed slachtoffer C^n WBL kunnen unen over fusie vgiodificeerde maïs 3 Disneyvlinders Nieuwste mode 'Uitdagers' gaan aan de slag 'Maar niemand luistert naar meester Willem' iC 10 FEBRUARI 2000 971 13 3U- Ar(/J(^zend huurders van ^nieuHtJvereniging Leiden »n volgende maand Pnchtia stem uitbrengen MFbesik een f118'6 met Por~ I.J^Jrhting uit Arnhem In de eerste helft innen zij stemmen iwe algemene ver- het hoogste or- roningbouwvereni- i'weken na sluiting ibussen moet be de fusie. Voor het ischiedenis van de de huurders bij de een ruime keus uit ,er zijn ruim twee kandidaten als er n«ii.«kmaart Krijg011 de rk«k«n ver'ciez'ngs^rant mk«l»i. in de bus waarin de kandidaten zich kort voorstellen. Daarbij gaat het natuurlijk vooral om de vraag of een kandidaat voor of tegen de voorgenomen fusie is. De huurders hebben tot 15 maart de tijd om schriftelijk hun stem uit te brengen. Een dag later wordt de uitkomst van de stemming bekendgemaakt. Het bestuur van de WBL heeft gisteren de kandidatenlijst officieel vastgesteld: er zijn 88 kandidaten zijn voor veertig ze tels. Voor de zetels die zijn ge reserveerd voor vertegenwoor digers van maatschappelijke or ganisaties, loopt de aanmelding een stuk minder voortvarend. Van de acht organisaties die in eerste instantie zijn benaderd, hebben er slechts twee een af gevaardigde naar voren gescho ven. van uffelen fjen aardappelen. Al Fr ;en kennen varian- ïetisch zijn veran- j* e beter bestand te B tegen bijvoorbeeld Sjl bestrijdingsmidde- w«vat zijn eigenlijk de in de mogelijke ge- iedsel dat genetisch Daarover hield lilieukunde Lucas termiddag een le lt Gorleausgebouw irsiteit Leiden, is van de Stichting ilieu en tevens lid im, een commissie iche modificatie die ink (VROM) advi- (ond gisteren onder allergische reacties, nieuwe producten op allergieën voor- markt komen. Is er ien allergische reac- ordt geanalyseerd laar verantwoorde- m of dit eiwit is af te ijnders vertelde dat veranderd voedsel tevoren op deze jetest. „Dan blijf ik in ongemakkelijk ge- :ijn publiek voor dat ïetisch ingrijpen in belangrijk is om te effecten op onder in. Zo gaf hij het van de 'Disneyvlin- der', de grote Monarchvlinder die nogal eens figureert in Disneyfilms. Deze vlinder bleek dood te gaan na contact met stuifmeel van genetisch veran derd maïs. Bij dit maïs was na melijk een gen voor een gifstof je ingebouwd. Dit gifstofje doodt insecten om te voorko men dat de plant ten prooi kan vallen aan insectenplagen. Ver zuimd was blijkbaar om vooraf te testen of dit geen kwaad kon voor andere dieren. Bovendien, meldde Reijnders, wordt bin nen enkele jaren resistentie te gen dit gifstofje verwacht. On bekend is nog hoe het zit met kruising van deze planten met 'normale' maïs. Hetzelfde gold voor het resistent maken van planten tegen onkruidbestrij dingsmiddelen. Gevolg van de ze resistentie is dat de mens grotere hoeveelheden van deze middelen kan gebruiken, maar hoeveel resten blijven er eigen lijk in de planten achter? Ook daar wordt volgens Reijnders aan voorbij gegaan bij het toe laten van genetisch veranderd voedsel. Voedsel waarbij we zelf vaak niet eens kunnen kiezen voor een alternatief. Allemaal onderwerpen die vooraf goed moeten worden bekeken, vond Reijnders. Mo raal in zijn verhaal was dan ook: wil je echt serieus verder ko men met deze 'technologie: kom dan met geloofwaardige, voorspellende testen. leiden Het podium van discotheek In Casa vormde gisteravond het decor voor een mo deshow. Zo'n dertig leerlingen van het Regio naal Opleidingscentrum (ROC) in Leiden showden tijdens het jaarlijks schoolfeest van de afdeling handel hun zelfgemaakte garde robe. Ze leren allen voor het extra certificaat 'modevorming'. foto taco van der eb Politiek moppert wel over de prijs Akkoord over onderzoek naar verdeling éxtra 'verslavingsgeld' Leiden moeten meeprofiteren van de fors ruimere mogelijkhe den. Omdat tot nu toe een visie ontbreekt op de beste manier om het extra geld voor versla vingszorg te verdelen, stelt het* Leidse college voor daar eerst gedegen onderzoek naar te doen. Alles bij elkaar kost dat een half miljoen. „We moeten het gedegen aanpakken", zei wethouder Baaijens. Toch waren er vragen over de hoogte van de 'over headkosten'. Sorgdrager (D66): „Het is toch jammer dat er steeds zo ontzettend veel geld gaat zitten in beleidsontwikke ling." Volgens Baaijens kan het echter niet anders. „We staan voor een grote verantwoorde lijkheid, die vraagt om een bre de aanpak. We hebben te ma ken met 22 gemeenten en met veel instellingen. Een goede be leidsvisie het geld alleszins waard." annet van aarsen Het voorstel van burgemeester en wethouders om bijna een half miljoen gulden uit te trek ken voor de ontwikkeling van een visie voor regionaal versla- vingsbeleid, zal geen politieke weerstand ondervinden. Alle fracties gingen gisteren tijdens de vergadering van de commis sie voor onderwijs, welzijn, zorg en emancipatie akkoord met het plan. Ondanks het volmon dige 'ja', werd er wel gemop perd over de prijs van de be leidsvisie. Leiden krijgt als centrumge meente voor verslavingszorg en maatschappelijke opvang 3,5 miljoen gulden extra van het rijk. De maatschappelijke op vang krijgt van dat bedrag 1,2 miljoen gulden, verslavingszorg 2,3 miljoen. Ook de andere ge meenten in de wijde regio om daging draait om jongeren- teams die uitdagingen tot een succesvol einde proberen te brengen: van een plein betege len tot een kantine opknappen. Op het promotieteam rust on dertussen de taak teams te wer ven, uitdagingen binnen te brengen en sponsors voor het project te interesseren. Op 20 mei is een finaledag voor de uitdagingsteams. De groepen die daar doorkomen, verdienen duizend gulden. rody van der pols Als het aan de jongens en meis jes van het Uitdagings Promotie Team ligt, weet binnenkort heel Leiden van het project van de Leidse Welzijnsorganisatie. Uit handen van wethouder Baaij ens ontvingen zij gisteren in de raadzaal van het stadhuis hun T-shirts, waarmee zij tot de offi ciële promotors van De uitda ging werden benoemd. De uit- Bezwaar hoogheemraadschap tegen schrappen baggerdepot Het Hoogheemraadschap van Rijnland zoekt uit of het een schadeclaim van miljoenen guldens kan indienen bij de gemeente Leiden of de provincie Zuid-Holland. Doordat zij hebben besloten het baggerdepot in de Oostvlietpolder te schrappen, heeft het hoogheemraad schap onnodig hoge kosten gemaakt. Die schade wil het schap verhalen op Leiden en Zuid-Holland. Bovendien vecht Rijnland samen met Baggerdepot Zuid-Holland (BZH) het besluit over de slibstort aan. voor een baggerstort. Het hoog heemraadschap, als waterbe heerder verantwoordelijk voor het verwerken van het slib, heeft de afgelopen jaren voor- robbert minkhorst De Oostvlietpolder is in 1992 aangewezen als de beste plaats bereidingen getroffen om het depot te zijner tijd in gebruik te nemen. Rijnland heeft grond gekocht en een baggerplan op gesteld, zegt een woordvoerder van het schap. Zonder de grondaankopen mee te tellen heeft het hoog heemraadschap voor zo'n 1,5 miljoen gulden aan kosten ge maakt. De woordvoerder weet niet hoeveel is betaald voOr de grond, maar volgens hem gaat het om 'aardig wat hectares'. „Moeten we dat de burger laten betalen, of een ander?" De dijkgraaf en de hoog heemraden (het dagelijks be stuur van Rijnland) menen goe de argumenten te hebben om een miljoenenclaim bij de ge meente of de provincie in te dienen. Zij hebben samen be paald dat een stortplaats voor havenslib op de Maasvlakte een betere plek is. Gaat dit ook in derdaad door, dan zit het hoog heemraadschap met een finan ciële strop. Het hoogheemraadschap denkt verder dat het besluit om het depot uit het bestemmings plan Oostvlietpolder te houden, onrechtmatig is genomen. Ju risten bij wie Rijnland en Bag gerstort Zuid-Holland advies hebben ingewonnen, zeggen dat zij dat kunnen aantonen. Daarom gaan het schap en BZH in beroep tegen de besluiten. „We zijn tot afspraken geko men over het baggerdepot in de Oostvlietpolder", verheldert de voorlichter. „Op het moment suprème is dat depot er niet. Dat vinden we niet zo netjes. Als waterbeheerder hebben we een depot nodig. Dat is niet omdat we dat leuk vinden. We moeten onze taak goed kunnen uitvoeren." Wethouder Van Rij van Lei den maakt zich voorlopig niet te veel zorgen over de schade claim. „Het was ook het hoog heemraadschap volstrekt hel der dat de baggerstort in de Oostvlietpolder geen gelopen race was. Dus als het om de voorbereidingskosten gaat, dan zie ik hun claim met vertrou wen tegemoet. Dit soort risico's hoort nu eenmaal bij een nor male bedrijfsvoering." Van Rij wil de juridische bezwaren van Rijnland eerst bestuderen voor dat hij daar een reactie op geeft. lopen steeds vaker lachtoffer te worden eltrucs, inbraken en In het afgelopen jaar met name in vergrijs- zoals in Zuid-West lend groot aantal van ;evallen voor. „Oude samenleving vormen een kwetsbare nderkende André van entie-adviseur van de litie, de problematiek geleden op deze Hij pleitte toen onder een standvastige op- an de vaak goedgelovi- :n. 'Straal zelfvertrou- ivas een van zijn ad- aat je op straat of aan iet zomaar omver bla- dat element is de Weerbaarheid voor se- ericht die onlangs is n in het wijkgebouw rofessorenvvijk aan de enlaan. „Want veilig heid", zegt cursusleider Joke Scholma, „is vooral een subjec tief begrip. Het zit tussen de oren. Je opstelling is vanzelf sprekend bijzonder belangrijk. Loop rechtop, wees niet bang, straal wat uit. De kans dat je dan slachtoffer wordt, is min der groot. Maar je instelling is minstens net zo gewichtig. Wie namelijk thuis blijft zitten, om dat hij of zij de straat niet meer op durft, is evengoed slachtof fer van criminaliteit." Helaas zijn er op die regenach tige middag heel wat senioren thuisgebleven terwijl er toch de nodige ruchtbaarheid is gege ven aan deze cursus. Dat doet organisator Lenie Koolhaas verzuchten: „Ik zou de mensen wel achter de gordijnen van daan en uit de bushokjes willen trekken. Het is hartstikke be langrijk dat ouderen zich veilig voelen, dat ze de straat op gaan. In die tien lessen die de cursus duurt, gaan we vooral in Stevig in je schoenen staan en je niet zomaar opzij laten zetten, is het motto van de cursus weerbaarheid voor senioren. Riek (80) en Corrie (80) oefenen hoe je je ontdoet van een belager. foto mark lamers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad op dit soort dingen." De cursus kost 75 gulden en is een gezamelijk project van de Stichting Thuiszorg, de Wo ningstichting Ons Doel en de Stichting Dienstverlening Lei den. „Het sleutelwoord is in nerlijke kracht", zegt Lenie Koolhaas. „De innerlijke kracht hebben en houden om naar buiten te gaan. En om daar, ook letterlijk, stevig in je schoe nen te staan. Dat leren we de deelnemers aan de hand van een aantal oefeningen'en tips. Je assertief opstellen. Niet ban gelijk ogen, maar luid en dui delijk antwoorden of mensen toespreken. Je tas vasthouden aan de huizenkant. Je porte monnee niet zomaar bovenop je boodschappen leggen. Je pa raplu zo beethouden dat je er ook mee kunt meppen. Niet zomaar mensen binnenlaten. Op het oog zijn dat simpele, maar in de praktijk zijn het bij zonder effectieve gedragsre gels." Maar het lesboek vermeldt nog andere, directere maatregelen. Zoals het gebruiken van de meshand, het toepassen van de hamerslag, het uitdelen van de voetbaltrap en het geven van een ezelstamp. Het betere werk,' zeg maar, van het kaliber Dirty Harry. De deelnemers, twaalf vrouw en één man sterk, vin den het prachtig en hebben zichtbaar lol in het oefenen van de meshand, waarmee je je in één snelle beweging kunt ont doen van iemand die je onver hoeds vastpakt. „Maar wat doe je als die belager twee meter groot is?" Zoekt een deelnemer het vervolgens in het extreme. „Hard wegrennen", repliceert een grapjas van tegen de tach tig. „Tja", zegt de cursusleider, „dat is nu een typisch geval van overmacht. Daar doet ook ie mand van twintig niets tegen." In de theepauze benadrukt Riek (80) nog eens wat voor haar persoonlijk het nut is van een cursus als deze. „Ik wil ab soluut niet bang zijn. Ik wil le ven zoals ik dat zelf wil. Dat be tekent dat ik de deur uit ga zo lang als mijn fysieke gesteld heid dat toelaat. Of ik me te genwoordig op straat onveilig voel? Nee, niet echt. Ik wil er doodgewoon niet aan. Echt las tiggevallen ben ik nog nooit. Nou ja, misschien die ene keer bij het Korte Vlietkanaal. Toen sprong er opeens een man uit de bosjes. Een exibitionist. Hij had pech. Als oud-verpleegster ben ik wel wat gewend. Toen ik hem afkeurend toevoegde dat ik in mijn loopbaan nog nooit zo'n kleintje had gezien, was hij zó vertrokken." Die instelling dus. Chinees vuurwerk Nieuwjaar vier je twee keer per jaar. Althans zo redeneren ze bij Asian Palace. De uitbater van het restaurant aan de Steenstraat kon het niet over zijn hart verkrijgen dat er uitge rekend in het Jaar van de Draak niets gedaan zou wor den aan het Chinese nieuwjaar, zoals dat in de afgelopen jaren steeds wél het geval was ge weest. Op het allerlaatste mo ment besloot hij daarom toch maar zijn portemonnee te trek ken en alsnog een leuk bedrag je vrij te maken voor in elk ge val een paar aardige activitei ten. Dus vormt de Beestenmarkt aanstaande zaterdagavond weer het decor voor een spette rend vuurwerk, in elkaar gesto ken door de specialist bij uit stek, Teske. Dat knalfestijn be gint om 20.00 uur. Daarna is er een diner/dansant in het res taurant waarvoor nog een be perkt aantal kaarten in omloop is. En om 24.00 uur is het we derom nieuwjaar. Nogmaals de beste wensen. Nu ook van de Chinees. ad van kaam den haag onno havermans Een leraar is geen sul. Wie iets met het onderwijs te maken heeft, weet wel beter. Toch kampen de meesters en juffen met een imagoprobleem. Pabo studenten durven hun vrienden nauwelijks te vertellen welke opleiding ze volgen. Je bent niet cool als je met kinderen wilt werken. En wat verdient dat nou? De pedagogische acade mies zijn inmiddels niet meer in staat het lerarentekort aan te vullen. Om dit nijpende probleem te helpen oplossen, deed de ge meente Den Haag gisteren een beroep op de Leidse universi teit. Tijdens de eerste sessie van de zogeheten Ideeënfabriek, een initiatief van de Haagse vestiging van de universiteit. Een wisselend gezelschap van hoogleraren zoekt in overleg met ter zake deskundigen op lossingen voor een maatschap pelijk probleem. De 'fabriek' is een idee van directeur J. de Vries van de Haagse vestiging. Voor de eerste opdracht had hij een beroep gedaan op rector W.A. Wagenaar (psycholoog), natuurkundige C. Beenakker, politicoloog H. van Gunsteren en sterrenkundige V. Icke. De deskundigen uit het (Haagse) onderwijsveld waren het er over eens dat de profes sionaliteit van de leerkracht wel wat meer mag worden bena drukt. Minder helder is hoe dat dan moet. De huidige campag ne om nieuwe leerkrachten te werven, gooit het op de afwis seling: geen dag is hetzelfde als je voor de klas staat. Maar die positieve boodschap wordt di rect de grond ingeboord, wan neer in hetzelfde reclameblok een jongetje zijn pappa vraagt wat het betekent om de baas te zijn, aldus een docent die aan komende leraren opleidt. 'Dus zoiets als meester Willem?' 'Ja.' 'Maar niemand luistert naar meester Willem.' Hapklare oplossingen kwa men daarvoor gisteren niet op tafel. Wel enkele suggesties om op door te denken, zoals het coachen van jonge leraren, uit besteding van taJcen (zoals bij voorbeeld computerles) aan deskundigen zonder onderwijs bevoegdheid en gericht werven onder verwante beroepsgroe pen (met gevoel voor zorg). Bij zonder is het idee van een Haags 'onderwijslaboratorium', waar eigen lesmateriaal kan worden ontwikkeld. Want over het bestaande materiaal is de ergernis zo groot, dat de bèta hoogleraren Beenakker en Icke er niet over zouden piekeren om nu voor een schoolklas te gaan staan. „Ik word liever een jaar timmerman dan de onzin te moeten doorgeven uit leer boekjes waarin mijn vakgebied wordt onderuit gehaald", aldus Icke. „Al mijn studenten weten dat. Die trek je zo dus evenmin over de streep." Nog drie meisjes aangehouden deze week pakte de politie een 15-jarige Leidse op waarna het spoor verder leidde naar drie andere meisjes van respectieve lijk 13, 14 en 15 jaar. De jongste is na verhoor heengezonden, de drie anderen zijn in verzekerde bewaring gesteld. De politie heeft gisteren op nieuw drie meisjes aangehou den die op 1 februari betrokken waren bij de mishandeling van een 17-jarige Noordwijkse in het Van der Werfpark. Eerder

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13