Leidsch Dagblad Toch tolpoorten in hele Randstad Komrij eredoctor Leidse universiteit Een liefdevol cadeau koopt u in Winkelhof. JéSe WINKELHOF Banenaanbod op internet VERHUIZEN: 90% organisatie 10% vervoer dBI Onderzoek Van Baaien gekraakt 'Sterfte in ziekenhuis kan omlaag' Pinochet waarschijnlijk niet snel op vrije voeten Donker wil alsnog boek Klinkhamer uitbrengen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Vraagtekens bij vlucht piloten gekaapt toestel C 9 FEBRUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42230 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Sam Kukler op televisie in requiem voor de Meelfabriek 17 Verzorgingshuis Hofwijck in Oegstgeest 'niet meer van deze tijd' 19 Provincie kritisch over bouwen bij landgoed Offem 20 Geen straf Alkemade voor niet huisvesten asielzoekers CMver aanpak eweld ^rheid in de Twee- eeft bezwaar tegen 'elen die minister I nemen om voet- Sjdens de Europese :happen 2000 te De Kamer vindt nister te ver gaat. Ier een debat over. lonkt naar ïepartij -oorzitter Melkert in gezinspeeld op verking met het iding daarvoor was de WD tegen de tijdwet. ichröder .en KE voorzitster van de [wen Pijkei Schrö- indag op 65-jarige laar geboorteplaats verleden. Schroder lijk vooral bekend ctie van de Rooie egen de voorgeno- ig van de abortus- ïloemenhove in ,oek naar ;eun post ie Commissie is een begonnen naar neigenlijke staats- de TNT Post Groep moederbedrijf van Iet is nog onduide- ar de Brusselse on- I precies op zoek tiding voor de be- k van het EU-depar- »r concurrentieza- ...'aarschijnlijk een llli een concurrerend ir subsidie loolmelk èse Commissie wil de voor de school- ng halveren. Dat nde van de 23 jaar ling inluiden. CDA- nentariërs proberen maand de Commis- idere gedachten te Lfiaarms sï>ij Ajax '^itent- en hersteltrai- Dniby Haarms stopt bij Iat65-jarige Amsterdam- er, na dit seizoen zijn 0l|jfeer. Hij wil plaats ma- een jongere collega, 'die vele tientallen ja- s ^ax werkte, benadrukt i ptertrek niets te maken 4 de recente strubbe- >ij de Amsterdamse Maandag stapte oud- Ier Danny Blind om uidelijke redenen op lur spelersbeleid. -tracht VS: lef was cool H>1 in de Amerikaanse Eassachusetts zal geen jftieer maken van de 1,1 van een invalleer- tfiiadat de man onlangs le,l klas tieners had ge il i Adolf Hitler 'cool' (te -51* De onderwijsinspec- dat de ervaren docent legegeven de opmer- __lebben gemaakt, maar "ïrrnee hebben bedoeld er dood is en dat zijn dus is afgekoeld. AAG 26 PAGINA'S llfd3,5 «F2 V,M J.h.'Mi /-«ISÉZh ÜSP! t zijn handtekening op de muur van het 'zweetkamertje' LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Vlak voor hij wordt gelauwerd tot doctor, zette Gerrit Komrij gistermiddag zijn handtekening in het zweetkamertje van de Leidse universiteit aan het Rapenburg. Een beetje nerveus is hij wel, al zal hij dat tijdens zijn dankwoord in de Pieterskerk niet laten blijken. Ook dan zal hij plaag stootjes uitdelen, de Komrij zoals we hem kennen. Hij weet zich in de Leidse kerk omringd door schrijvend Nederland: Conny Pal men, Harry Mulisch, Bart Chabot, Joost Zwagerman, Kees van Kooten en vele Leidse hoogleraren. Zelfs het Leidse colle ge van burgemeester en wethouders is compleet uitgerukt, iets dat niet vaak ge beurt op de dies natalis - de verjaardag - van de universiteit. Ze zijn allemaal geko men om Komrij te feliciteren met het zo veelste eerbewijs. Hij kan een brede grijns niet onder drukken als hij daar staat in de immense Pieterskerk, een rood hesje over zijn rok- kostuum en een rode koker in zijn han den. Komrij eredoctor. In het klassieke Leiden nog wel. Komrij is populair. De man die de dichtkunst wat dichter bij de mensen bracht met zijn vuistdikke bloemlezingen, gedichten analyseert en zelf ook wel een sonnetje maken kan, is een graag geziene gast, al nemen niet alle bestuurderen zijn azijnige pennetje en stemmetje hem in dank af. De toespraak van de gelauwerde is dan ook als vanouds. Komrij houdt zijn duizendkoppig gehoor in de Pieterskerk een angstvisioen voor en vertelt over een droom waarin dichters bijna uitgestorven zijn. Pagina 21: 'Universiteiten worden door Endemol opgekocht' Een baan zoeken? Op jacht naar die ene, betrouwbare vaste kracht? Het kan vanaf vandaag allemaal via www.vacatures.leidschdagblad.nl De nieuwe vacaturebank van Leidsch Dagblad is gekoppeld aan de eigen internetkrant (www.leidschdagblad.nl). Nauwe samenwerking met andere regionale kranten maakt de nieuwe vacaturebank tot een volwaardige 'zoekmachine' met een omvang van circa 4.000 banen. Pagina 20: Nieuwe baan ligt gewoon tussen je e-mail Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. Bel voor informatie of offerte: 071 "561 7542 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 LSIUEFIUOFIP Ruim 80 specioolzoken onder één "dak. DEN HAAG-LEIDEN WIM KOEVOET ,|i Samenleving14 Jfan de Dag2 J/Strips10 .16 13,15,17,19,20 22,23 rogramma's ■zicht14 Brief aan Glimmerveen blijft WD-Kamerlid achtervolgen volledig eerherstel. Inmiddels is hij partijgenoot Bolkestein opgevolgd als woordvoerder buiten landse zaken. Volgens gerechtelijk deskundige Broeders, die de gewraakte brief taalkundig analyseerde en vergeleek met geschriften van Van Baalens hand, heeft de commissie niet in haar rapport opgeno men dat er zes aanwijzingen zijn gevonden dat Van Baaien wel degelijk de schrijver is. Minstens één van deze is uniek, namelijk de wijze waarop hij 'P.S.' (post scriptum) spelde. Hij deed dat steevast met P-punt-S-punt-komma. In de brief aan Glimmerveen is P.S. ook zo geschreven. Van Baaien is niet ondersteboven van de publi catie in het juristenvakblad. Volgens hem is 'al eens eerder een vergelijkbare artikel' verschenen. ,,Ik heb van meet af aan gezegd dat ik geen rech ter in eigen zaak wil zijn. Voor mij is daarmee de ze zaak afgesloten." Voorzitter Polak van de on derzoekscommissie laat in Mr. weten dat hij het niet nodig vond de volledige conclusie van het Gerechtelijk Laboratorium over te nemen. „De rest was overtuigend genoeg." Het is wel degelijk te bewijzen dat WD-parle- mentariër Van Baaien de schrijver is van een uit 1977 stammende steunbetuiging aan leider Glimmerveen van de extreemrechtse Volksunie. Dat beweert A. Broeders van het Nederlands Fo rensisch Instituut (voorheen: Gerechtelijk Labo ratorium) in Mr., een vakblad voor juristen. Broeders beweringen staan haaks op de con clusie van een speciale commissie die in het voorjaar van 1998 moest nagaan of de beschuldi gingen klopten dat Van Baaien in zijn Leidse stu diejaren blijk heeft gegeven van nationaal-socia- listische sympathieën en racisme. Deze door het WD-bestuur ingestelde commissie, bestaande uit voorzitter Polak (WD), Kosto (PvdA) en Vis (D66) schreef in haar eindrapport dat niet is te bewijzen dat Van Baaien er dergelijke voorkeuren op nahield. De brief aan Glimmerveen, waarin 'bewijsstuk nummer één' werd gezien, zou vals zijn. Nadat de commissie haar rapport uitbracht, volgde voor de oud-campagneleider van de WD LEIDEN PETER GROENENDUK Met een betere organisatie kun nen ziekenhuizen het aantal sterfgevallen als gevolg van fou ten drastisch beperken. Dat blijkt uit het proefschrift waar op de Utrechtse Manique van Dijen vorige maand promo veerde aan de Leidse universi teit. Volgens Van Dijen worden de ziekenhuizen overspoeld door nieuwe regels op het ge bied van zorg, arbeidsomstan digheden (arbo), milieu en vei ligheid. Ze pleit voor meer sa menhang tussen al die afzon derlijke eisen. Artsen moeten volgens haar leren accepteren dat ook zij fouten kunnen ma ken. Jaarlijks sterven tussen de 1.500 en 3.000 patiënten als ge volg van 'vermijdbare- fouten'. „Heel veel mensen schrikken van dat getal. Toch weten we al een tijdje dat de situatie zo erg is", vertelt Van Dijen vandaag in de rubriek In Onderzoek. „Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat in de ideale si tuatie het aantal dodelijke on gevallen in ziekenhuizen tot 50 procent kan afnemen." Van Dijen legt in haar proef schrift de nadruk op een goede communicatie en adequaat ge bruik van de computer. „Nu wordt het management nog ge kenmerkt door fragmentatie. In het door mij ontworpen model wordt dat vervangen door transplantatie en samenhang." LONDEN Rtr 23 Amerikaanse I Opvolger Blind invasie op moet bij Ajax filmfestival grotere vinger in Berlijn in de pap krijgen klagers kunnen tot aan het Ho gerhuis doorprocederen. Minis ter Straw (binnenlandse zaken) heeft van tevoren laten weten Pinochet niet vrij te laten zo lang de zaak voor de rechter ligt. De uitspraak van het High Court betekent een belangrijke overwinning van de tegenstan ders van Pinochet. Ze proberen te voorkomen dat Londen de oud-dictator om gezondheids redenen vrijlaat. Minister Straw is namelijk 'geneigd' Pinochet te laten gaan omdat zijn ge zondheid zo slecht is. De klagers willen dat Groot- Brittannië de oud-dictator aan Spanje uitlevert, zodat hij daar terecht kan staan. HET WOORD IS AAN Koos van Zomeren Sinds ik weet dat niemand zich voor de waarheid inte resseert, lieg ik niet meer. De kans dat de Chileense oud dictator Pinochet op korte ter mijn vrijkomt, is gisteren flink geslonken. Het getouwtrek rond zijn mogelijke vrijlating kreeg gisteren een onverwachte wending. Het Londense High Court heeft het beroep dat Bel gië en zes mensenrechtenorga nisaties maandag hadden aan gespannen om alsnog in2',age te krijgen in zijn medisch dossier ontvankelijk verklaard. Nu de zaak in behandeling is genomen, kan het weken en misschien wel maanden duren voordat duidelijkheid komt over het lot van Pinochet. Later deze week doet het High Court waarschijnlijk uitspraak. De i-.-.-A-.-.,; naLen indérig ■-J 2°/8° 3710° 678° 20% 20% 50% 30% 40% 30% Akkoord met grote steden over beperkte vorm van rekeningrijden Minister Netelenbos en de vier grote steden zijn in gro te lijnen akkoord over de invoering van een beperkte vorm van rekeningrijden in de hele Randstad. Het gaat om de plaatsing van tolpoorten op strategische plek ken zonder dat er sprake is van complete cordons waar de automobilist niet omheen kan. In navolging van Amsterdam presenteren de stadsgewesten Utrecht, Rotterdam en Den Haag volgende week woensdag hun voorstellen aan de minister. UTRECHT JOS STEEHOUDER Een en ander wordt bevestigd door bronnen binnen het mi nisterie. In ruil voor hun me dewerking aan het invoeren van verschillende vormen van 'betaald rijden', waaronder re keningrijden en betaalstroken, komt er geld voor een groot aantal projecten op het gebied van regionale infrastructuur. De afspraken die de wethou ders met de minister maken moeten nog aan de gemeente raden en de provinciale staten worden voorgelegd. Met de op stapel staande af spraken lijkt het toch nog mo gelijk dat rekeningrijden in de gehele Randstad wordt uitge probeerd, in plaats van in één of twee stadsgewesten, waar op de minister de afgelopen maanden haar inspanningen had gericht. Er is volgens in gewijden wel sprake van een 'uitgekleed project'. Zo zal rond Rotterdam vooral met betaalstroken worden geëxpe rimenteerd, terwijl rond Am sterdam, Utrecht en Den Haag de tolpoorten het beeld zullen bepalen. Voor de regiobestuurders lijkt de proef met rekeningrij- stammende manuscript, waar in Klinkhamer zijn ervaringen na het 'verdwijnen' van zijn echtgenote heeft beschreven, evenals talrijke andere uitgevers geweigerd. „Het was een beetje een scheldpartij tegen de Gro ninger politie," aldus Donker. Wel zijn twee omgewerkte hoofdstukken uit het manu script in een ander boek van Klinkhamer verschenen, 'Los geld', dat in 1993 verscheen. GRONINGEN-ROTTERDAM» GPD De Rotterdamse uitgever Wil lem Donker van uitgeverij Ad Donker BV wil op zeer korte termijn alsnog het boek 'Woensdag gehaktdag' van Ri chard Klinkhamer op de markt brengen. Klinkhamer bekende maandag dat hij in 1991 in het Groningse dorp Ganzedijk zijn echtgenote heeft vermoord. Donker had het uit 1992 den inmiddels totaal onder geschikt te zijn aan het geld dat daar tegenover staat voor de uitvoering van regionale infrastructuur. Regiobestuur ders zagen zich de afgelopen jaren tot hun grote ergernis keer op keer afgescheept door de rijksoverheid, omdat er onvoldoende geld was voor de aanleg van wegen, brug gen, etc. Minister Netelenbos moet op haar beurt naar minister Zalm van financiën en het ka binet. Voor het plan is welis waar geld nodig, maar het gaat om geld dat de komende tien jaar toch had moeten worden uitgegeven. Met een relatief klein deel van de mil jarden die de komende tien jaar op de begroting staan, kunnen gemeenten en pro vincies - door voorfinancie ringen - nu al spijkers met koppen slaan. Dat de regering op deze manier met geld strooit wordt in bestuurlijke kringen als een revolutie ge- Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. 'Kapers staan nu met rug tegen de muur' HAARLEM PI ETER VAN HOVE Eigenbelang of een tactische zet? De ontsnappingsactie gisteravond van vier beman ningsleden uit de cockpit van het gekaapte Afghaanse vliegtuig op Stansted is voor meerdere uitleg vatbaar. Kregen de piloot, co-pi- loot, purser en de boord werktuigkundige het te be nauwd en lieten ze daarom de passagiers achter? Dat zou indruisen tegen het principe dat een kapitein pas ais laatste het zinkend schip verlaat. Over hoe beman ningsleden moeten hande len in geval van kapingen zijn geen geschreven regels. Dit in tegenstelling tot ram pen waarbij de gezagvoerder als laatste het vliegtuig moet controleren op eventuele achterblijvers, tenzij de vlammenzee hem dit onmo gelijk maakt. President P. Griffioen van de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers (VNV) weet niet wat de vier gisteravond heeft bezield. „Misschien waren ze inder daad bang. Maar dat weet al leen de politie." Griffioen sluit echter niet uit dat de actie de onderhandelingen zullen bespoedigen. „De ka pers staan nu met hun rug tegen de muur. Ze kunnen geen kant op zonder vlie gend personeel. Ook is hier mee de kans uitgesloten dat de gijzelnemers van vliegveld naar vliegveld vliegen." Pagina 7: Vliegmaatschap pijen balen van Stansted als 'kaaphaven' Voorletters: Postcode: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1