;o% Britten: Kaping duurt nog dagen Nieuwe wet moet situatie immigrant verbeteren l"l's"slavistl't' Moskou zit met Grozny in de maag Stipe Mesic nieuwe president Kroatië KOMPAS Buitenland In Londen draagt de Talib een zeer westers jagershoedje -£ 8 FEBRUARI 2000 ~>ntal treinongeluk blijft acht Q 0-iel dodental van het treinongeluk in het Duitse Briihl Elan op acht. Reddingswerkers zijn gisteren aan het eind middag gestopt met hun zoekwerk. Alle wagons van de fchttrein van Amsterdam naar Basel zijn doorzocht. Mi- President Kok heeft een bezoek gebracht aan het station L v(|. l lij toonde zich geschokt. Het controleorgaan van de spoorwegen, dat onderzoek naar het ongeluk doet, heeft >eld dat de machinist had moeten weten dat er een wis- A'am. Hij reed daar met 122 kilometer per uur over oritei rwijl de wissel maar bestand is tegen 60 kilometer. De sienane snelheid bedroeg 40 kilometer per uur. Die hoge inerc 1 heeft volgens het orgaan het ongeluk veroorzaakt, dl ïjnstanders Pinochet bij rechter Tegenstanders van de Chileense oud-dictator Augusto t zijn gisteren opnieuw naar de Londense 'High Court' om inzage te eisen in het medische dossier van de ex- dertj der. België en zes mensenrechtenorganisaties onder rersti ling van Amnesty International willen het dossier zien i Pop de Britse minister van binnenlandse zaken, Jack Straw, an El lissing baseerde om Pinochet mogelijke op medische tioeB i vrij te laten. De gerechtelijke stappen van gisteren menn precies een week nadat een andere rechter verbonden il hei'High Court' een soortgelijke eis van België en de men- sch tenorganisaties had afgewezen. De uitspraak in het ho- jep wordt later deze week verwacht. •dlaume president bij VN-hof dub De rechters van het Internationaal Gerechtshof heb- com( Fransman Gilbert Guillaume uit hun midden gekozen lotte we president. Dit heeft het VN-hof in Den Haag gisteren va gd. Tot vice-president van het Internationaal Gerechts- iveneens voor een ambtstermijn van drie jaar, de Chi- /oori 'i Iiuy°ng gekozen. De 69-jarige Guillaume is sinds 1987 aan het Internationaal Gerechtshof, het hoogste juridi- gaan ter wereld dat beslist over geschillen tussen staten. Ier! n komst naar Den Haag vertegenwoordigde Guillaume mei ise regering op tal van conferenties over internationaal toe ïuillaume volgt de Amerikaan Stephen Schwebel op die iert naar de Verenigde Staten. Schwebel is sinds 1981 geweest in Den Haag; hij was sinds 1997 president van jrnationaal Gerechtshof. A dreigt met nieuwe aanslagen Een Ierse splintergroepering die in tegenstelling tot de me ts van een wapenstilstand wil weten, heeft gedreigd met aanslagen. De Continuity IRA kwam met het dreige- een verklaring die gisteren is uitgegeven. De groepering steren officieel de verantwoordelijkheid op voor de bom- zondagavond in een hotel in Noord-Ierland. Bij de aan een geen gewonden. De splintergroepering kondigde aan gaan met acties tegen hotels en andere etablisementen 12 «werken met de Britse politiemacht. )0!ssen executeren Tsjetsjenen' nik- Russische troepen hebben tenminste 22 Tsjetjeense onder wie vooral vrouwen en ouderen, standrechtelijk uteerd. Die beschuldiging deed de mensenrechtenorga- Human Rights Watch (HRW) gisteren. De organisatie de buurrepubliek Ingoesjetië verschillende geloofwaar- Qjltüigenissen te hebben gehoord over een bloedbad dat t ve a aangericht in Staroplomyslovski, een voorstad van de eense hoofdstad Grozny. In Ingoesjetië verblijven zo'n Tsjetsjeense vluchtelingen. bec de J stuurt aan op breuk met Kohl ikke ma; De top van de Duitse christen-democraten (CDU) aan op een definitieve breuk met het tijdperk van voor- •k v; >artijvoorzitter en ex-kanselier Kohl. Zelfs kopstukken die Betj, rmalige partijleider tot nu toe steunden, wenden zich 1S n s de financiële affaire van hem af. Inmiddels pleit ook de ifoo rter van de CDU in de Duitse deelstaat met de grootste ing, Nordrhein-Westfalen, voor een nieuw begin. ..Ik be- [elmut Kohl niet meer", verklaart Jürgen Rüttgers in een ko] bw met de Berliner Zeitungvan vandaag. isa[ dorranto met van plan op te stappen ;nd Eda ore» De Indonesische ex-legerleider Wiranto is niet van Qdê p te stappen als minister. Hij zegt dit in een interview met e gaporese krant Singapore Straits Times. ,,Ik heb nooit iets 2( tigs gedaan en ik ben trots op mijn verleden", zegt Wiran- jj i vorige week door een onafhankelijke commissie mede- fljdig is bevonden aan de gewelddadigheden in Oost-Timor i dffgelopen najaar. De Indonesische president Wahid heeft ie to gevraagd om zijn ministerspost op te geven, maar de •jij gerleider heeft tot nu toe geen gehoor gegeven aan het ver- jln het huidige kabinet is Wiranto coördinerend minister gireiligheid. Eind januari werd hij door Wahid al met militair )ojben gestuurd. Die maatregel had waarschijnlijk als doel g^Viranto's invloed in het leger te verminderen. 8«rpsruzie eindigt in kannibalisme Xioresby Een dorpsruzie op Papoea-Nieuw-Guinea is gis- j Jgeëindigd met kannibalisme. Een 35-jarige man rukte de /(j$! testikels en het hart van een andere man uit en at ze op. yisgenoten keken met afgrijzen toe hoe de kannibaal het li- ^im van het 55-jarige slachtoffer toetakelde. De gewelddadi- rlgfeie vond plaats in een dorp ten oosten van Madang. Tij dleen gevecht smakte de jongere man het slachtoffer met hoofd tegen een rotsblok, waardoor hij stierf. Daarna begon gjlan aan zijn macabere maaltijd. geiitie breidt onderzoek Shipman uit 'CrP"iESTER De Britse politie heeft besloten een onderzoek te aen naar nog eens 39 sterfgevallen onder voormalige pati- ®i van de arts Harold Shipman, ook wel bekend als 'Dr. •th'. Daarmee komt het aantal verdachte sterfgevallen in de lltijk van Shipman waarnaar de politie een onderzoek instelt, ^gt gruwelijke totaal van 175. Dit heeft een woordvoerder ,e|fie politie gisteren bekendgemaakt. De huisarts (54), die jfjtijk hield in Hyde bij Manchester werd vorige week tot lojrdere malen levenslang veroordeeld wegens de moord op l(jfpn van zijn patiënten. Maar er lopen nog vele onderzoeken -JJhem. VOORDELIGER OP WINTERSPORT Topmerken: jikisets carve- en langlaufsets ski- snowboardkleding skischoenen flcks, sweaters, püll-overs, piquets, Jrts, petten, sjaals, wanten, sokken, mutsen van alle topmerken t, ook tot S0% korting jr OidticM ^N-CA&d- Paul Krugerkade 22. 2021 BN Haarlem, Boven de Vomar. "zenden winkelplezier de grootste buitensportbelevenis van Nederland. risten RTR Reuters De Britse autoriteiten hebben er vandaag voor gewaarschuwd dat de gijzeling op de Londense luchthaven Stansted, waar sinds zondagnacht een in Afghanistan gekaapte Boeing 727 staat, nog dagen kan duren. Ondertussen wordt 'in een rustige sfeer' met de kapers onderhandeld. Vrijgelaten gijzelaars zeiden goed behandeld te zijn. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT De kapers lieten gisteren acht mensen gaan. Tijdens drie tus senlandingen, onder andere in Moskou, waren eerder al 22 gij zelaars vrijgelaten. Er bevinden zich naar schatting nog 157 passagiers aan boord. Het toe stel is achteraf op de luchtha ven geparkeerd en is omsingeld door honderden manschappen van het elitekorps Special Air Services (SAS). De politie heeft geen enkele mededeling gedaan over de ei sen van de kapers. Volgens een Pakistaans persbureau zouden de kapers de vrijlating eisen van Ismail Khan, een voormalig re gionaal bestuurder, die gevan gen wordt gehouden door het fundamentalistische Taliban- regime, dat negentig procent van het land onder controle heeft. Kahn was lid van de verenig de oppositie, die de overige tien procent in het noorden van Af ghanistan in handen heeft. De speciale vertegenwoordiger van de Taliban in Europa, oud-ge neraal Rahmutollah Safi, zei dat oppositieleider Massood achter de kaping zou zitten. Maar de Afghaanse oppositie ontkent el ke verantwoordelijkheid en ver oordeelt de kaping eveneens. Safi zei dat de Taliban-rege- ring weigert te onderhandelen met de 'terroristen' en noemde de kaping verder een zaak voor de Britse autoriteiten. Volgens Safi zouden er vooral gewone Afghanen in het vliegtuig zitten, die op weg waren van de hoofdstad Kabul naar het noor delijk gelegen Mazar-e-Shariff. Omdat de wegen er in de win ter onbegaanbaar zijn, is het bijna gratis luchtvervoer door de staatsluchtvaartmaatschap pij Ariana de enige mogelijk heid. Het vliegtuig is naar verluidt uitgeweken naar Groot-Brittan- nië op verzoek van de kapers. De Britse autoriteiten kozen vervolgens Stansted uit, omdat die luchthaven het best op ka pingen is voorbereid. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Groot-Brittannië noch enig ander westers land onderhoudt diplomatieke betrekkingen met de Taliban-regering in Afghanistan, 's werelds meest fundamentalistische moslimregime. Nu een gekaapt Afghaans vliegtuig is uitgeweken naar de Londense luchthaven Stansted zou een vertegenwoordiger ter plekke toch wel handig zijn. Geen nood, in een rijtjehuis in West-Londen woont de gepensioneerde Afghaanse generaal Rahmuttollah Safi (70). In de persruimte op Stansted stond hij gisteren als 'speciale verte genwoordiger van de Taliban-regering in Euro pa' de wereldpers te woord. Niet dat Safi oogt als een Talib. De typerende boernoes, het gewaad van de strijders, is afwe zig, net als de tulband. De speciale vertegen woordiger in Europa van mullah Mohammed Oman draagt een zeer westers jagershoedje, compleet met pauwenveertje, en een keurige grijze pantalon, dito jas en pullover, alsmede een lichtblauw overhemd met stropdas. In gebroken maar duidelijk Engels staat hij de wereldpers te woord. Ja, mullah Oman heeft contact met hem gehad. Twee keer zelfs. En nee, de regering in Kabul is niet bereid om in te gaan op welke eis van de kapers dan ook. En zo gaat het bijna een uur door; waarbij opvalt dat hij de Britten geregeld de hemel in prijst, soms op persoonlijke titel. Zo zijn de kapers 'knettergek' dat zij juist naar Groot-Brittannië zijn gevlogen, aldus de gene raal. De elite-eenheden van de SAS die het vliegtuig omsingeld hebben, zijn de 'beste ter wereld', aldus de generaal. ,,De kapers zullen gedacht hebben dat de Britten doetjes zijn. Maar de Britten schakelen emoties uit en han delen rationeel. Ze zijn keihard, maar ook bij zonder rechtvaardig." De Talibanvertegenwoordiger kan het weten, „want ik ben een leerling van de Britse strijd krachten". In de jaren zestig en zeventig is hij niet alleen op stage geweest in zowel de Ver enigde Staten als de Sovjetunie, maar in 1972 en '73 heeft hij ook nog een extra opleiding ge noten bij de SAS in Hereford. „Zéér professio neel." Safi werd daarna commandant van de speciale eenheden in het Afghaanse leger. La ter was hij één van de commandanten van de vrijheidsstrijders die het tegen het Sovjetleger opnamen. Safi is nu wel speciaal vertegenwoordiger, maar hij heeft nooit deel uitgemaakt van de Taliban. In de periode dat die het grootste deel van het land veroverden, emigreerde Safi naar Groot-Brittannië, het land dat hem eerder poli tiek asiel verleende. Trok hij zich terug? „Nee", zegt Safi licht bestraffend. „Een vier-sterrenge- neraal trekt zich nooit terug." Inwoners van El Ejido staan tussen de brandende autowrakken op straat. Gisteren braken er opnieuw rellen uit in het Zuid-Spaanse stadje. BARCELONA VERVOLG VOORPAGINA Veel immigranten zijn illegaal het land binnengekomen en hebben daarom ook geen rech ten. Hun huisvesting is mens onterend. De meesten wonen in zelf gebouwde hutje? van golfplaat of hout tussen de plastic velden. Anderen huren met meerderen een kamer in El Ejido of in een van de dorpen in de buurt. De moord vorige week vrij dag op een 26-jarige inwoon ster van El Ejido lijkt buiten de ze rassentegenstellingen te staan, want volgens de politie is de dader, een 22-jarige Marok kaan, geestelijk niet normaal. De twee weken geleden door een andere Marokkaan ge pleegde moord op een tuin dersechtpaar na een uit de hand gelopen ruzie, lijkt echter wel veel op een wraakactie van de kant van de immigranten. Deze maand is een nieuwe vreemdelingenwet van kracht geworden die de situatie van de buitenlanders mogelijk iets kan verbeteren. Een onderdeel van de wet is erop gericht om illega le arbeid tegen te gaan. Daar door krijgen ook immigranten FOTO AP J.M. VIDAL recht op een uitkering en betere leefomstandigheden. Hiermee hoopt men de kleine criminali teit onder immigranten, zoals winkeldiefstal en berovingen, tegen te gaan. Dit is namelijk een van de belangrijkste klach ten van de Spanjaarden tegen de immigranten. minister gedood BELGRADO AFP-DPA-ANP De Joegoslavische minister van defensie, Pavle Bulatovic, is gis teren bij een schietpartij in Bel grado om het leven gekomen. Volgens de regering is hij het slachtoffer geworden van een terreurdaad. Onbekenden be schoten met automatische ge weren de minister en zijn gezel schap. Bulatovic en twee ge wonde vrienden werden naar een hospitaal in de buurt ge bracht, waar de minister later overleed. Over de toestand van zijn vrienden is niets bekend. Op 15 januari werd in Belgra do de zakenman, militieleider en oorlogsmisdadiger Arkan vermoord. Eveneens in januari werd een aanslag gepleegd op een lijfwacht van de ultra-na tionalistische Servische vice- premier Seselj. Er bestaan in Servië banden tussen het Milo- sevic-bewind en de georgani seerde criminaliteit. Israëliërs schieten op burgerdoelen in noorden Libanon TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël heeft de afgelopen nacht zijn acties in Libanon opge voerd met aanvallen op burger doelen. Straaljagers vernietig den drie elektriciteitscentrales en wat wordt omschreven als 'een hoofdkwartier van de Hez bollah'. Volgens berichten uit Libanon raakten vijftien bur gers gewond. Israël heeft laten weten dat het zijn acties tegen burgerdoelen in Libanon zal opvoeren als de Hezbollah ant woordt met het lanceren van raketten. Ook in 1996 en vorig jaar juni bombardeerde de Isra ëlische luchtmacht de centra les, maar in die gevallen ging het om wraakacties na raket- aanvallen door de shi'itische verzetsbeweging Hezbollah. Dit keer vormde de luchtmachtac tie een duidelijke schending van het informele akkoord van 1996 dat bepaalt dat beide par tijen zich moeten onthouden van aanvallen op burgerdoelen. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT „Er zit geen bandiet meer in Grozny. De Russische vlag is gehesen." Generaal Tos- jev, de opperbevelhebber van de Russi sche troepen in Tsjetsjenië, was duidelijk trots toen hij in het voorbije weekeinde met zijn mededeling op de Russische tele visie verscheen. En waarnemend presi dent Poetin verkondigde: „We kunnen stellen dat de operatie voor de bevrijding van Grozny is beëindigd." De generaals hebben hun zin gekregen. Ze hebben zich gewroken voor de vernedering van vier jaar geleden, toen ze naar eigen zeggen voor de overwinning stonden, maar 'door lafhartige politici' van de zege wer den beroofd. Dit keer liet Poetin hen hun gang gaan. Ze stopten niet aan de oevers van de strategisch belangrijke rivier de Te- rek, zoals in eerste instantie door het Krem lin was voorzien. Ze rukten verder op naar Grozny, het symbool van het Tsjetsjeense verzet. Ruim twee maanden werd de stad belegerd en compleet in puin geschoten. Tiendui zenden burgers vluchtten, maar enkele duizenden Tsjetsjeense strijders en zo'n 10.000 - meest bejaarde - inwoners bleven. Een week geleden kreeg het Tsjetsjeense verzet in de stad de genadeklap. Met de be lofte van vrije doorgang in ruil voor zo'n 100.000 dollar, lokten de Russen de belang rijkste Tsjetsjeense commandanten en hun medestrijders in de val. De Tsjetsjenen be landden in een mijnenveld en een aantal van hun leiders werd gedood. In totaal sneuvelden zo'n zeshonderd guer rilla's. Anderen, onder wie Ruslands staats vijand nummer één Sjamil Basajev, raakten zeer ernstig gewond. Afgelopen weekeinde waren op alle Russische televisiezenders schokkende beelden te zien van de ampu tatie van de rechtervoet van deze Tsje tsjeense volksheld. De inname van Grozny was daarna een vrij simpele aangelegenheid. Maar de Russen hebben een totaal uitgebrande, vernietigde stad veroverd. En ze hebben al gezegd dat wederopbouw niet de hoogste prioriteit zal genieten. Maar als Grozny de rokende puinhoop blijft die zij nu is, dan kan het controleren van deze stervende stad wel eens op een nachtmerrie uitdraaien. Als de Russische commandanten besluiten een groot bezettingsgarnizoen achter te la ten, zullen deze troepen niet meer kunnen worden ingezet bij de strijd tegen de rebel len in de bergen. Bovendien zullen ze zon der twijfel keer op keer worden bestookt door Tsjetsjeense sluipschutters. Want het moreel van de Tsjetsjenen mag wel ge schokt zijn door het verlies van hun hoofd stad en van een aantal van hun kopstuk ken, ze hebben wraak gezworen. Ook de Russische generaals weten dat met de val van Grozny de strijd nog lang niet is gestreden. Sommige topmilitairen voor spellen een partizanenoorlog die jaren gaat duren. Nog altijd is het trouwens volstrekt onduidelijk wat het uiteindelijke doel van deze oorlog is. Een veldtocht tegen het ter rorisme, zoals de Russen in het begin zei den, is het natuurlijk al lang niet meer. Er circuleren nogal wat meningen in Moskou. Een vrij gangbare bestaat uit een combina tie van motieven. In de eerste plaats wilde het Kremlin de aandacht afleiden van het corruptieschan daal waarin de toenmalige president Jeltsin steeds meer verwikkeld dreigde te raken. In de tweede plaats moest de buurlanden in de olierijke Kaukasus duidelijk worden ge maakt wie daar in feite de baas was. En in de derde plaats wenste Moskou af te reke nen met een aantal Tsjetsjeense bendelei ders, die hier hun eigen op olie, smokkel en ontvoering gegrondveste rijkjes hadden ge sticht. Doordat de generaals de politieke orders om aan de Terek te stoppen, negeerden, genoot de strijd onder de Russische bevol king onverwacht brede steun. En doordat Poetin na het plotselinge vertrek van Jeltsin ineens de sterke man werd, is het allemaal anders gelopen dan was voorzien. Nu zit het Kremlin met het probleem wat er met dit totaal verwoeste, verpauperde gebiedje moet gebeuren. Er beginnen zich wat con touren af teriekenen. Rusland wil met hulp van Tsjetsjeense leiders die pro-Moskou zijn een alternatief bewind op poten zetten. ZAGREB HARALD DOORNBOS Linkse populist zal aansluiting bij EU zoeken jo Tudjman. Mesic is geen onbekende in de Joegoslavische en Kroatische politiek. Al in 1971, toen hij stu dentenleider was in Zagreb, werd Mesic actief tijdens de zo genaamde 'Kroatische Lente'. Deze roep om meer zelfstan digheid binnen Joegoslavië werd destijds door de autoritei ten in de kiem gesmoord. Mesic belandde voor korte tijd in de gevangenis. Daarna kwam hij als afgevaardigde van de Kroatische communistische partij in het Joegoslavische par lement. Hij schopte het tot Joe- goslavisch president, de laatste van de complete federatie. Mesic legde die functie in 1991 neer, toen de oorlog tussen Ser vië en Kroatië onvermijdelijk was geworden. Daarna sloot hij zich aan bij de Kroatische De mocratische Unie (HDZ) van Tudjman. Maar uit onvrede over Tudjman's agressieve Bos- nië-politiek en de wijdverbreide corruptie binnen de HDZ, stap5 te Mesic in 1994 uit de partij. CORRESPONDENT Stipe Mesic wordt de nieuwe president van Kroatië. De 56-ja- rige leider van de Kroatische Volkspartij heeft gisteren vol gens nog voorlopige uitslagen ongeveer tien procent meer stemmen (55 en 45 procent) ge kregen dan de andere kandi daat, Drazen Budisa van de So ciaal-Liberale Partij. „Ik geef mijn nederlaag toe en feliciteer Stipe Mesic met zijn overwin ning", aldus Budisa. Mesic en Budisa, beiden pro gressieve kandidaten, werden twee weken geleden bij de eer ste ronde eerste en tweede. Mesic heeft al aangekondigd dat hij de macht van de presi dent zal inperken en dat Kroa tië met hem aansluiting zal vin den bij de Europese Unie. Mesic, een gematigd linkse po pulist, staat bekend als een fer vente tegenstander van de na tionalistische en autoritaire po litiek van wijlen president Fran-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7