Fraude met BTW loopt in miljarden Mammoetfusie in farmacie Economie KLM wil binnen vier maanden besluit Rome Ijzers onder bij ABN Amro KPN hoeft prijs van cd-rom niet te verhogen Bankieren steeds vaker elektronf Clinton wil overschot gebruij voor ouderen en lage inkomc DINSDAG 8 FEBRUARI 2000 Ruim 700 miljoen pin-betalingen utrecht Interpay Nederland, de instelling die het betalingsver keer in ons land afhandelt, heeft vorig jaar meer dan twee mil jard girale transacties verwerkt. Dat betekent een stijging van tien procent. Het aantal pinbetalingen groeide in 1999 zelfs met achttien procent tot ruim zevenhonderd miljoen. Het elektro nisch betalen in het buitenland verdubbelde. Gastgebruik bij geldautomaten, waarbij de klant geld opneemt bij machines an ders dan die van zijn eigen bank, nam toe met 31 procent tot 124 miljoen keer. 'Doorbraak in speciale babyvoeding' zoetermeer Voedingsconcern Numico brengt in mei een zuige lingenvoeding op de markt voor baby's met spijsverteringspro blemen. Volgens Numico, de Zoetermeerse moedermaatschap pij van onder meer Nutricia, het Duitse Milupa en het Britse Cow&Gate, gaat het om een internationale doorbraak in voe ding voor baby's. Het nieuwe product komt onder de naam Omneo in de winkels te liggen. MKB: Maatwerk bij reïntegratie delft» Nog geen tien procent van het midden- en kleinbedrijf heeft een reïntegratiebeleid voor werknemers die na uitval of ziekte weer aan de slag gaan. De meeste MKB-werkgevers zien meer in een aanpak per individu die zij op de persoon kunnen toesnijden. Die informele manier is effectiever dan veelal wordt aangenomen. Dat stelt TNO Arbeid na een onderzoek. Uit de gisteren gepubliceerde resultaten blijkt dat de meeste MKB- werkgevers ziekte vooral beschouwen als zaken waaraan zij niets kunnen doen. Dutchtone-voorzitter Rémy stapt op den haag Bestuursvoorzitter J. Rémy van Dutchtone stapt op. Rémy, die sinds december 1997 bij Dutchtone heeft gewerkt aan de expansie van het jonge mobiele-telefoniebedrijf zet zijn loopbaan vanaf maart voort bij France Telecom, grootaandeel houder van Dutchtone. Nieuwe voorzitter wordt J.M. Patillot, regionaal directeur van France Telecom. Tweespalt over beperking palingvangst emmeloordDe palingvissers op het IJsselmeer kunnen het niet eens worden over een plan om de vangst drastisch te beperken. De Nederlandse Vissersbond heeft dit gisteren aan staatssecre taris Faber (Visserij) gemeld. Faber had de vissers tot 20 februari de tijd gegeven met een plan te komen, maar door de uitslag van een enquête is nu al duidelijk dat de vissers niet op één lijn te krijgen zijn. Faber heeft aangekondigd de palingvisserij op het IJsselmeer 2,5 maand te sluiten als de vissers zelf niet met een plan komen. Yahoo drie uur onbereikbaar palp alto Het wereldwijde computernetwerk Yahoo, vooral gebruikt als zoekmachine, is gisteravond drie uur lang onbe reikbaar geweest. De blokkade was het gevolg van sabotage. Volgens een woordvoerder van het bedrijf had iemand urenlang nep-berichten naar de servers van Yahoo gestuurd, waardoor deze verstopt raakten. Nieuwe fabriek Opel in Rüsselsheim rüsselsheim Opel is in zijn hoofdzetel Rüsselsheim begonnen met de bouw van een autofabriek die 820 miljoen mark (928 miljoen gulden) gaat kosten. De huidige vestiging van de Duitse autofabrikant, die er al honderd jaar staat, heeft een productivi teit die eenderde lager ligt dan moderne autofabrieken. Omzet Axa omhoog ondanks storm parus De Franse verzekeraar Axa heeft in 1999 een omzet be haald van 67,8 miljard euro (149,4 miljard gulden), 17,4 procent meer dan het jaar ervoor. Het premie-inkomen steeg met veer tien procent tot 53,8 miljard euro (118,6 miljard). Enkele activi teiten van het vorig jaar verworven Guardian Royal Exchange ;sijn ook in de resultaten opgenomen, waaronder die in Neder land. De decemberstormen hebben gezorgd voor een schade- ipost van honderd miljoen euro (220 miljoen). Porsche klaagt over steun aan Rover bonn» De Duitse autofabrikant Porsche zint op het blokkeren van Britse staatshulp aan het noodlijdende autoconcern Rover. Volgens The Financial Times heeft Porsche bij de Europese Commissie geklaagd, omdat de staatshulp (omgerekend ruim vijfhonderd miljoen gulden) in strijd zou zijn met concurrentie regels. De Britse regering zegde dit toe in ruil voor milj ardenin vesteringen van Rover-eigenaar BMW. Dit concern beloofde bo vendien de fabriek in Longbridge open te houden. Winst Anheuser dertien procent hoger new york Anheuser-Busch, de grootste bierproducent ter we reld, heeft de nettowinst vorig jaar zien stijgen met 13,7 procent tot 1,4 miljard dollar (3,1 miljard gulden). De omzet van het Amerikaanse concern groeide met 3,9 procent tot 13,72 miljard dollar. De bierverkoop nam toe met 3,1 procent tot 119 miljoen hectoliter. Het marktaandeel in de Verenigde Staten ging om hoog van 46,8 procent naar 47,4 procent. Anheuser produceert het merk Budweiser. Automarkt groeit komende jaren fors essen De komende acht jaar stijgt het aantal auto's over de hele wereld met zestien procent. Vooral in Zuid-Amerika, Azië en Oost-Europa zal de automarkt sterk groeien, zo blijkt uit een studie die het Duitse onderzoeksbureau Essner Marketing Sys tems heeft verricht in opdracht van de autoindustrie. Op het ogenblik rijden er over de hele wereld 737 miljoen motorvoer tuigen rond. Ongeveer zeventig procent daarvan bevindt zich in Noord-Amerika, West-Europa en Japan. vervolg voorpagina Een woordvoerder van de KLM zei gisteravond dat zijn maat schappij binnen vier maanden uitsluitsel wil. Volgens hem moet Alitalia in Rome druk op de ketel houden. „De onzeker heid kan niet blijven voortdu ren. Wij willen ook verder met onze plannen." De Alitalia-top heeft al ge dreigd om met alternatieve be leidsplannen te komen waarin geen plaats zal zijn voor Mal pensa als grote overstaplucht- haven. Dat zou het einde van het partnerschap met KLM be tekenen, ook al omdat de alter natieve plannen in de praktijk tot uitstel van privatisering van Alitalia zullen leiden. Die priva tisering zou in juli dit jaar rond moeten zijn en is een ontbin dende bepaling in het contract met KLM. Een woordvoerder van Alita lia zei gisteravond desgevraagd dat het bedrijf alles is gelegen aan succesvolle samenwerking met de KLM. „Wij willen, net als KLM, duidelijkheid over de toekomst van Malpensa. We verwachten dat de regering die op korte termijn zal verschaf fen. Tot zolang kunnen we niets over alternatieve plannen zeg gen." Minister Bersani is op zijn beurt gebonden aan de uitslag van een uitgebreide studie naar de geluidsoverlast van de gloednieuwe luchthaven Mal pensa. Zolang die er niet is, heeft de Europese Commissie overheveling van vliegverkeer van Linate naar Malpensa ver boden. Bersani heeft eerder la ten weten 'in de komende we ken' met een besluit te komen. De KLM heeft al ruim tweehon derd miljoen gulden in de uit breiding van Malpensa gesto ken. Brussel laakt gebrek aan controle lidstaten BTW-fraudeurs krijgen alle ruimte op de Europese markt. Door onvoldoende en inefficiënte controle lopen de nationale schatkisten jaarlijks vele miljarden mis. BTW fraude in de Europese Unie is al hoog en stijgt verder", waarschuwt de Europese Commissie in een gis teren verschenen rapport. Eurocommissaris Bolkestein (fiscale zaken) spreekt van een 'zorgwekkend gebrek' aan samenwerking tussen en controle in de lidstaten om BTW-ontduiking tegen te gaan. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De EU telt circa 30.000 contro leurs. Het zou hen veertig jaar kosten om alle 'BTW-nummers' te inspecteren. De Commissie bepleit een grondige herziening van het huidige controle-sys teem. Sinds 1 januari 1993 zijn grenscontroles - ook voor goe deren - in de EU van de baan. Destijds is de afspraak gemaakt dat bij interne EU- handel degene in het land van be stemming de BTW moet betalen. De exporteur is hiervan gevrijwaard. Zeven jaar na da to concludeert de Commissie dat 'fraudeurs alle tijd hebben gekregen' om de mazen in de wet te ver kennen, terwijl de lidstaten toe keken. De waarde van de totale interne EU-handel bedraagt jaarlijks ruim tweeduizend mil jard gulden, waarover in theorie tussen vijftien en 25 procent BTW moeten worden afgedra gen. Naast een absoluut gebrek aan inspecteurs, blijken de wel aanwezigen vaak op de verkeer de plaatsen te zitten. Het ont breekt verder aan een systema tische aanpak van mogelijke fraude. Zo is vier procent van alle handelaren goed voor tach tig procent van de BTW-beta- 'Fraudeurs hadden alle tijd om mazen van de wet te verkennen lingen in de lidstaten. Maar op speciale aandacht hoeven deze of andere risicogroepen niet te rekenen. En is de informatie wel beschikbaar, bijvoorbeeld via de verplichte BTW-verkla- ringen, dan wordt die nauwe lijks gebruikt. De Commissie schat het ver lies voorzichtig op veertig mil jard gulden per jaar. De Euro pese Rekenkamer ging eind '98 uit van zelfs 150 miljard. Omdat ruim eenderde van het EU-budget uit de BTW-ontvang- sten afkomstig is, wordt ook de Unie gedupeerd. Daar naast benadeelt het ontduiken van BTW de handel van eer lijke ondernemers. Brussel roept de lidstaten dan ook op de controle te verscherpen. De samenwerking tussen de lidstaten moet beter en sneller. Gevraagde informatie over goe derenstromen en BTW-ver- plichtingen arriveren nu vaak te laat, waardoor een lidstaat niet meer kan ingrijpen. Gebruik van moderne technologie kan een effectievere en snellere op sporing van fraude helpen. Ex tra aandacht wil de Commissie voor de zogeheten BTW-car- rousels, waarbij handelaren via snelle doorverkoop van goede ren tussen lidstaten de fiscus proberen te ontlopen. Pfizer en Warner-Lambert samen tweede op de wereldmarkt sunless tanning crème VANISHING TINT SHOWS WHffl£ IT GOES «11*13.12 Willi In een nieuwe juridische- krachtmeting tussen telecomgi gant KPN en het Oldenzaalse; multimediabedrijf Denda be paalde de rechter gisteren in kort geding dat KPN de ver koopprijs van haar eigen tele foongids op cd-rom niet hoeH: te verhogen. In samenwerking met Gou den Gids bv begon Denda on langs met de verkoop van do 'Nationale Telefoongids' op cd- rom. Twee dagen voor deze - vooraf aangekondigde - mark t introductie lanceerde KPN een kortingsactie. In advertenties verlaagde KPN, zolang de voor raad strekt, de verkoopprijs Vein haar eigen cd-telefoongids van 79 naar 19,95 gulden. Denda beweert dat KPN op zettelijk probeert de introductie van de Nationale Telefoongids te laten mislukken. Voor de rechter beschuldigde D.enda KPN onder andere van oneerlij ke concurrentie en het mtiken van misleidende reclame. Uit ROTTERDAM-TRlëST»! den haag gpd ÉS Amsterdam Omdat koning Thialf tot dusver verstek laat gaan zorgt AB N Amro er tijdelijk voor dat schaats liefhebbers in Buitenveldert toch een baantje kunnen trekken. Om het samengaan met het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten te vieren is bij het nieuwe hoofdkantoor een ijvloortje aangelegd dat van 's middags twaalf uur tot 's avonds acht uur geopend is voor personeel en omwonenden. Het ijsbaantje met een lengte van dertig meter blijft geopend tot en met zondag 13 februari. foto anp koen suyk den haag anp de advertentietekst blijkt name lijk niet dat de gegevens op KPN's CD-telefoongids verou derd zijn; de uitgiftedatum is maart 1999. Volgens de rechter heeft KPN voldoende aannemelijk ge maakt dat haar voorraad te groot was om die, zonder prijs verlaging, te slijten voor maart 2000. Dan wil het telecomcon- cern een nieuwe versie van de cd-telefoongids op de markt brengen. Eigenlijk stond KPN's prijsac tie voor februari gepland. Dat het concern haar vervolgens heeft vervroegd is wellicht niet netjes, maar niet ontoelaatbaar, aldus de rechter. Bovendien heeft Denda aangegeven dat hij zijn cd-rom voor ongeveer vijf tien gulden aan de detaillist verkoopt, en dus goedkoper is dan KPN. Van misleidende re clame is volgens de rechter geen sprake, omdat de consu ment uit de prijsverlaging en de aanduiding 'zolang de voorraad strekt', kan afleiden dat het om gedateerde informatie gaat. Een potje Viagra-pillen van Pfizer temidden van enkele produkten die door fusiepartner Warner-Lambert op de markt worden gebracht. NEW YORK »ANP-Bridge De Amerikaanse farmaciecon cerns Pfizer en Warner-Lam bert zijn het gisteren na maan den touwtrekken eens gewor den over een fusie. Ze vormen de nummer twee in de bran che. Alleen Glaxo SmithKline, de drie weken geleden aange kondigde fusie van het Britse Glaxo Wellcome en het Ameri kaans-Britse SmithKline Beecham, is groter. Warner-Lambert sloot in no vember een akkoord voor over name door American Home Products (AHP) voor 161 mil- jpd gulden. Kort daarop kwam Pfizer, producent van onder meer de Viagra-pil, met een vij andig bod in eigen aandelen van 184 miljard. De directie van Warner-Lambert verzette zich aanvankelijk met hand en tand, maar ging onder druk van de aandeelhouders toch praten. Pfizer heeft de voorwaarden van het bod zodanig aangepast dat het-ruim tweehonderd mil jard gulden waard wordt. Het geeft Warner een waardering die 34 procent boven de beurs waarde van vrijdag ligt. De overeengekomen aandelenruil geeft de aandeelhouders van Pfizer een belang van 61 pro cent in de nieuwe onderneming en die van Warner 39 procent. De leiding van de nieuwe on derneming komt in handen van Pfizer-topman W. Steere. De hoogste baas bij Warner-Lam bert, de Nederlander L. de Vink, stapt na afronding van de fusie op. De Vink had zich tot het ui terste verzet tegen een overna me, naar verluidt omdat hij er niets voor voelde de tweede vi ool te moeten spelen. De nieuwe combinatie krijgt foto ap daniel hulshizer zes procent van de wereldmarkt voor geneesmiddelen op recept in handen, tegen 7,3 procent voor Glaxo SmithKline, De jaar omzet bedroeg vorig jaar 65 miljard gulden. Daarvan kwam 36 miljard van Pfizer. Een deel van de omzet bestaat uit andere producten dan medicijnen. Zo verkoopt Warner-Lambert ook kauwgom (onder meer Chiciets en Trident) en scheergerei (Schick en Wilkinson). Waar Pfizer zijn bekendheid vooral dankt aan Viagra, heeft Warner-Lambert als grootste succesnummer Lipitor, een middel tegen cholesterol. De omzet daarmee schoot vorig jaar omhoog met 71 procent tot 8,2 miljard. In de VS heeft War ner 42 procent van de snel groeiende markt voor choleste- rolmiddelen. sneek gpdDe verwachting is dat eenvoudige ir.e. nog veel meer dan nu met de teleforjj' worden verricht. Bankpersoneel kaird' richten op advieswerk. Smits noemdf[e" cijfers die de opmars van het elektrfn kieren onderstreepten: de Rabofoon,* nisch overboekingen en het opvra£ saldo, is vorig jaar 34 miljoen maal fjjm is dertig procent meer dan een jaar elektronische beleggingsorders was na een kwart en bij overschrijvingen!* stijging veertien procent. Elektronisch bankieren maakt een stormachtige groei door. Bij de Rabobank wordt 44 procent van de beleggingsorders 'ria internet en telefoon afgehandeld. Bij overschrijvingen en acceptgiro's ligt het percentage op ro nd veertig procent. Be drijven laten deze stroom i betalingsopdrachten al voor zestig procent via dis elektronische weg ver lopen. Rabo-topman H. Smits maakte deze cij fers gisteren bekend bij de opening van een nieuw kantoor in Sneek. BePleased Autolease* rinkmonn t Pap pc andarntmlng washington Rtr President Clinton wil een deel van het begrotingsoverschot gebruiken voor nieuwe beste dingen en een versneld aflossen van de staatsschuld. Dat blijkt uit de cijfers die hij gis teren aan het Congres voorlegde. In het fiscale jaar 2001, dat 1 oktober 2000 ingaat, bedraagt het ge schatte overschot omgerekend 412 miljard gulden, ofwel tien procent van het totale budget. De begroting voorziet een da ling van de economische groei naar 2,6 procent. In het fiscale jaar 1999 was dat nog 4,0 pro cent. In de jaren na 2001 rekent men op een groei van 2,5 pro cent. Het surplus wil de rege ring onder andere besteden aan verbetèring van het ziekenfonds voor ouderen en huursubsidie voor lage inkomens. Ook staat er een al eerder bekendge maakte lastenverlichting op het programma. Na de uitgaven blijft er vol doende geld over om de Ameri kaanse staatsschuld al in 2013 af te lossen. Twee jaar eerder dan verwacht. De begroting moet nog goedkeurd worden door het Congres, waar de re publikeinen in de meerderheid

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6