Ouders eisen zorg voor hun kinderen Nog kansen voor zweeftrein Binnenland Paleis weer proper Zwarte doos controleert rijgedrag Ruzie VVD en PvdA over investeringen Gemeente Den Haag helpt vaders >AG 8 FEBRUARI 2000 ige xtc was incident De ontdekking van een giftige xtc-pil in Eindhoven ^Kfnoedelijk een incident. Er zijn geen nieuwe pillen opgedo- k kans dat er nog een keer dergelijke pillen op de markt ijnen, is zeer gering. Dat zegt een woordvoerder van het js Instituut in Utrecht. Ruim twee weken dook de pil met xveeanine °P- Daama zÜn er ëeen nieuwe meer gevonden, on- uda,g een intensieve campagne in het uitgaanscircuit. Hdpastadief gepakt PEen 33-jarige Rotterdammer is aangehouden op van een flink aantal diefstallen van tandpasta. In to en uit supermarkten in 's-Gravendeel, Alblasserdam, ;n Papendrecht voor 5000 gulden aan tandpasta. De ende de man op videobeelden. De man zegt de dief- ;bben gepleegd uit geldbood. Hij verkocht de tand- ïarktkooplui. e dTikactie op Ketelmeer gestaakt larkfEN» Duikers van de brandweer, een helikopter en boten '2-4 je Urker reddingsbrigade hebben gisteren op het Ketel- Jvergeefs gezocht naar een vermiste man. De politie kreeg 'ÜÜlchtend een melding dat daar een auto te water was ge- 20® De zwaar beschadigde auto is wel teruggevonden, maar 4 f6?-jarige bestuurder uit Kampen is nog zoek. Vermoed wordt en,% man na het ongeluk te water is geraakt. .0.1 jaar geëist voor straatgeweld ^jpscHVoor de rechtbank van Den Bosch is gisteren vijf pp evangenisstraf geëist tegen twee mannen van 30 en 23 jaar ndhoven. De twee zouden de 28-jarige Richard Meulen- 0 is bij een vechtpartij in het uitgaanscentrum van Eindho- o hebben afgetuigd dat hij ernstig hersenletsel opliep, htdoor hij nu nog maar de geestelijke vermogens van een irig kind heeft. Aanleiding voor de vechtpartij was een ru- 0idf per cocaïne. De rechter doet op 21 februari uitspraak. ipijdeeltelijke vrijspraak Zwarte Cobra pp AM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de ver- 71. ide drugshandelaar die bekend is als de 'Zwarte Cobra', esproken van deelname aan een criminele organisatie. Offi- OO ran justitie mr. F. Teeven had om de vrijspraak gevraagd. iOO ;ns de aanklager is er onvoldoende bewijs om hem voor d 1( dmaatschap van een bende te veroordelen. De groep orp mee de verdachte in 1997 ruim 48 kilo cocaïne en 560 kilo JBaabis naar Engeland probeerde te smokkelen, was geen ge- i; c tureerde organisatie, aldus Teeven. De vrijspraak was len.al een formaliteit. De verdachte werd in november al op- Voeten gesteld omdat de rechtbank verwacht dat de straf roorarrest niet zal overstijgen. De zaak wordt vandaag gezet. ro goed voor gokexploitanten De exploitanten van speelautomaten gaan er finarici- vooruit, als in 2002 de gulden plaats maakt voor de euro. ainisterie van Financiën schat het voordeel voor dé be- tak op 69 miljoen gulden. De inzet per spel mag op grond e huidige wet niet meer bedragen dan een kwartje. In de bmst moet worden gekozen voor een nieuw muntstuk, 10 "i 1* :ent of 20 eurocent. Minister Zalm stelt voor om te kiezen 20 eurocent, ongeveer 44 cent. Duitsland en België hebben >eqal gekozen voor 20 eurocent. itreem-rechtse pamfletten verspreid HfliRDAMDe extreem-rechtse Nieuwe Nationale Partij (NNP) 4% in Amsterdam pamfletten verspreid waarin allochtonen ,NBintwoordelijk worden gehouden voor onder meer moord, ;44 achting, straatroof en kinderporno. Het initiatief is afkom- an Wim Beaux, voormalig lijsttrekker van de inmiddels Dden partij CP'86. Met de verspreiding van de folders speelt in op de overwinning van extreem-rechts in Oostenrijk. rechtse groeperingen in Nederland meer samenwerken, nen we vergelijkbare successen behalen", zo meldt de NNP. et meldpunt discriminatie in Amsterdam zijn tientallen i iten binnengekomen over de racistische pamfletten. Justi- iet vooralsnog onvoldoende aanleiding om in te grijpen. woners huis uit voor bom 2i Ongeveer duizend Venlonaren moeten zondag 26 maart ■ïhuis verlaten voor het opruimen van een vliegtuigbom uit "weede Wereldoorlog. Een groot deel van het centrum wordt [esloten gebied verklaard. De marine gaat de Amerikaanse ti, een duizendponder, onschadelijk maken. Het projectiel m de Maas en werd in oktober vorig jaar aangetroffen tij- s werkzaamheden in het kader van de Maaswerken. De bom irt nu geen gevaar op, maar demontage is noodzakelijk voor uitdiepen van de Maas. De operatie gaat niet door als de is te snel stroomt. Dan wordt op zondag 21 mei een nieuwe fing ondernomen. ouds jongetje (2) verdrinkt JDA' Een 2-jarig jongetje uit Gouda is gistermiddag in een btje achter zijn ouderüjke woning verdronken. Samen met 11-jarige broertje was hij ontsnapt aan het toezicht van zijn L Op ongeveer 150 meter afstand van de woning vielen ze al- ei in het water. De jongste slaagde er zelf in de sloot uit te bmen. De oudste werd drie kwartier later in het water aange- ffen. Het kind werd met spoed overgebracht naar het Groene rt Ziekenhuis in Gouda waar hef korte tijd later overleed. Amsterdam Het voorjaar is nog niet begonnen, maar de schoonmaak van het Koninklijk Paleis op de Dam is wel in volle gang. Met de hoge drukreiniger werden gisteren de gevels onder handen genomen. Aanlei ding voor de schoonmaak zijn de aanstaande staatsbezoeken van onder anderen de Franse president Chirac en de keizer van Japan. foto paul van weel Experiment onder jongeren in noordelijke provincies Dertig jongeren in de drie noor delijke provincies die net hun rijbewijs hebben gehaald, doen vanaf de zomer mee aan een proef met een datarecorder in hun auto. De 'zwarte doos' re gistreert extreme manoeuvres als hard remmen en scherpe stuurcorrecties en geeft daarbij een signaal af naar de meldka mer van de politie. De proef op initiatief van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Fries land is gekoppeld aan een ex periment in Duitsland, waaraan 1600 jonge automobilisten gaan deelnemen. De Nederlandse praktijkproef loopt een jaar, de Duitse drie jaar. Het verschil met Duitsland is dat daar de helft van de jongeren zonder zwarte doos meedoet. De Nederlandse jonge auto mobilisten doen vrijwillig mee. Ze zijn 'gelokt' met een mobiele telefoon. Dat toestel hebben ze ook nodig; als ze zijn betrapt op een vreemde manoeuvre moe ten zij aan de centrale vertellen wat er aan de hand was. Een keer per maand is er een kring gesprek over het rijgedrag. Jonge bestuurders zijn vaak betrokken bij ongevallen met dodelijke afloop of met zwaar gewonden. Vijf maal vaker bij ongevallen met letsel dan oude re bestuurders en zelfs acht keer meer bij eenzijdige. Vooral jonge mannelijke automobilis ten vormen een risicogroep. De Friese instelling voor de verkeersveiligheid vindt een zwarte doos prima passen in de plannen van minister Netelen bos (Verkeer) voor een voorlo pig rijbewijs voor jongeren tus sen de 18 en 24 jaar. De minis ter hoopt dat jeugdige automo bilisten met een tijdelijk rijbe wijs rustiger gaan rijden. Het kabinet heeft de grens voor rij den onder invloed van alcohol door onervaren rijders tot maximaal 0,2 promille. Hierbij geldt geen leeftijdsnorm. Auto- Kabinet besluit deze maand over traject Groningen-Schiphol irschijnlijk nog deze maand spreekt kabinet zich uit over een rapport over anleg van een magneettreinverbin- 5 tussen Schiphol/Amsterdam en Gro- $en. Zaterdag viel in Duitsland de be ing de supersnelle magneetzweef- n tussen Berlijn en Hamburg niet aan iggen. De staat, de betrokken indu- Sconcerns en de Duitse spoorwegen i er geen heil meer in. Maar volgeiis de ningse Commissaris der Koningin 18 Alders is de aanleg van de magneet- eftrein van Groningen naar Schiphol iet Duitse besluit zeker nog niet van laan. lijn Schiphol/Amsterdam-Groningen irooral Friesland en Groningen op een ere manier op de kaart zetten. Binnen luurtje van de Martinistad naar Schip- Wonen in het Noorden en werken in landstad. Met de zweeftrein is het mo lk ér ooit een kans is om de zweeftrein nen te halen is het nu, roepen de drie ffdelijke commissarissen van de konin de laatste weken in koor. Wat betreft Is Alders is dat begrijpelijk. Hij is voor- er van de Maatschappij voor de aanleg i de Zuiderzeelijn. En dat is precies de Waar de zweeftrein langs moet. Maar lEd Nijpels (Friesland) en zijn collega Us ter Beek (Drenthe) is enthousiast. B enthousiasme wordt gedeeld door mi- pr Tineke Netelenbos van verkeer en waterstaat sinds die in Lathen een rit met de magneettrein mocht meemaken. Zij sprak van 'een fantastische ervaring'. Vol gens Marien van Pemis van Siemens Ne derland kan de magneetzweefbaan tussen Groningen en Amsterdam in 2010 liggen. En juist Siemens heeft waarschijnlijk de doorslaggevende vinger in de pap. Samen met ABN AMRO, Ballast Nedam en Hol land Beton Groep heeft het concern het Consortium Transrapid Nederland opge richt. Deze club wil de verbinding tussen Schiphol en Groningen aanleggen. Daar voor wil men diep in de buidel tasten. De aanleg van de Zuiderzeelijn in magneetuit voering wordt voorlopig geschat op een slordige tien miljard gulden. De milieubeweging is tegen de aanleg van een zweeftreinbaan. Voor velen is dat on begrijpelijk. Immers, de magneettrein is stil, schoon, veilig en goedkoper in de ex ploitatie dan een gewone hogesnelheids trein. Bovendien kan, indien op grote schaal toegepast, de magneettrein het bin nen Europese vliegverkeer (deels) vervan gen. Een paar cijfers. Omgerekend naar ge wone brandstof (uiteraard heeft de mag neettrein elektriciteit nodig) heeft een vliegtuig tien liter benzine nodig per per soon per honderd kilometer. Voor een auto is dat zes liter, voor een gewone trein bijna drie en voor de zweeftrein twee. Ook wat betreft de veiligheid wint de Transrapid, zoals de zweeftrein officieel wordt genoemd, op punten. Ontsporen kan niet aangezien de aandrijving niet in de trein zit, maar in de baan, waarbij het voer tuig om de baan heen grijpt. Ook botsingen zijn niet mogelijk. De techniek sluit het ge bruik van overwegen, momenteel bij de spoorwegen de grootste bron van storingen en onveiligheid, uit. Een groot bezwaar van de milieubeweging is de aantasting van het |andschap door een magneetbaan. Het proeftraject in Lat hen is gebouwd op (vooral betonnen) pij lers en tegenstanders vinden dat maar niets. De voorstanders wijzen er echter op, dat de baan ook lager en zelfs op maaiveld niveau kan worden aangelegd. De techniek voor het elektromagnetisch zweven wordt al vanaf 1920 ontwikkeld in Duitsland. Het eerste patent, dat werd aan gevraagd door een zekere Herman Kemper, dateert uit 1934 en hij wordt dan ook als geestelijke vader van de Transrapid gezien. In 1939 werd er zelfs een testcentrum ge pland om snelheden van tweeduizend kilo meter per uur te kunnen bereiken. Door Tweede Wereldoorlog kwam echter een voorlopig eind aan de experimenten. Pas in 1969 werden ze weer voortgezet. Het resul teerde in de bouw van het testcentrum in Lathen (startjaar 1980; openingsjaar 1984). Zaterdag viel in Duitsland de beslissing de Transrapidverbinding tussen Hamburg en Berlijn niet aan te leggen. Het traject zou nooit rendabel te maken zijn. In Lathen w^rd verslagen gereageerd op het Duitse besluit. De testbaan mag nog wel enige tijd open blijven. De Duitse regering heeft toe gezegd op zoek te gaan naar alternatieve tracés voor de Transrapid. Proefproces om wachtlijsten verstandelijk gehandicapten Ouders van negen verstandelijk gehandicapten hebben gisteren voor de rechtbank in Zwolle gepaste zorg voor hun kind geëist. Zij willen dat zorgverzekeraar Het Groe ne Land op korte termijn een plaats in een instelling re gelt, of hen een budget geeft om zelf die zorg te kopen. De negen verstandelijk gehan dicapten staan nu op een wachtlijst. Zeven van hen wo nen nog thuis. De andere twee verblijven in een particuliere instelling en de ouders betalen de hoge kosten daarvan zelf. De ouders hebben, met steun van de Federatie van Oudervereni gingen, het proces aangespan nen nadat eerder mensen die op thuiszorg wachtten, met succes een proces tegen een zorgverzekeraar hadden ge voerd. De hulp aan verstandelijk ge handicapten valt net als thuis zorg onder de Algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ). Bijna iedereen betaalt premie voor de AWBZ en ieder een heeft recht op AWBZ-zorg. Maar het Groene Land zei voor de rechtbank niets aan de situ atie te kunnen doen. ,,De op lossing moet uit Den Haag ko men", aldus de directeur van het Groene Land. Hij voegde daar aan toe; „Ik zou wel weten wat er met het begrotingsover schot moet gebeuren". Alleen al in het gebied waar het Groene Land opereert- de regio's Zwolle, Flevoland en Drenthe - gaat het om 500 wachtenden voor een plaats in een tehuis plus eenzelfde aantal voor een persoonsgebonden budget. Met het wegwerken van deze wachtlijsten is een bedrag van tussen de 50 en 100 miljoen gulden gemoeid, nog los van het feit dat er op dit moment domweg te weinig tehuizen zijn. In andere delen van het land zou het niet beter, eerder slech ter zijn. „Overal in Nederland is er een schrijnend tekort aan plaatsen, met gigantische wachtlijsten als gevolg", aldus het Groene Land. De wachttij den kunnen oplopen tot enkele jaren. Sommigen wachten zelfs al vijf jaar op een plaats in een tehuis. Hoewel de Federatie van Ou derverenigingen begrip toont voor de budgetproblemen van Het Groene Land, benadrukte de advocaat van de federatie de verplichting van de verzekeraar zorg te leveren. „De burgers zijn verzekerd voor zorg via AWBZ. In geval van nood moet daar dus een beroep op kunnen worden gedaan. Zo niet, dan kan het hele verzekeringsstelsel naar de prullenbak worden ver wezen. Als ik voor brand verze kerd ben en m'n huis vliegt in de fik, dan zegt de verzekeraar toch ook niet dat ik over drie jaar maar eens terug moet ko men, omdat het geld op is?" Gisteren kondigde de Federa tie van Ouderverenigingen ook namens 750 Friese gehandicap ten een kort geding te beginnen tegen zorgverzekeraar De Fries land. In Friesland staan 500 van de kinderen staan op een wachtlijst voor huisvesting, 250 van hen wachten op dagbeste ding. Wanneer dit geding dient is nog niet bekend. De rechtbank in Zwolle doet uitspraak op maandag 14 fe bruari. De regeringspartijen PvdA en WD maken weer ouderwets ru zie over de besteding van het grote geld. De liberale ministers Zalm (Financiën) en Jorritsma (Economische Zaken) verweten PvdA-Kamerlid Bos gisteren dat die handelde in strijd met het regeerakkoord, toen die met een voorstel kwam over het Fonds Economische Structuur versterking (FES), waarin mil jarden guldens gaan voor grote investeringen. In het regeerakkoord is vast gelegd dat er een nieuwe wet komt over dat FES. Opbreng sten uit onder andere verkoop van aandelen die de staat heeft in ondernemingen, gaan vol gens die wet niet langer in het FES, maar worden gebruikt om de staatsschuld te verminderen. Wel gaat de rente die wordt uit gespaard door de verlaging van de staatsschuld dan naar het FES. De Tweede Kamer behandelt de wet deze week. Bos kwam gisteren met een wijzigings voorstel, dat de mogelijkheid open laat dat toch de hele op brengst van de verkoop van staatsbezit rechtstreeks in het FES gaat. Dat amendement is volgens minister Zalm in strijd met het regeerakkoord. Hier mee hebben we echt een groot probleem, hield de bewinds man de coalitiepartner voor. Maar Zalm zei ook dat zich grote meevallers aandienen in de aardgasbaten en daarmee ook in het FES. En in het re geerakkoord staat, dankzij toe doen van de derde regerings partner D66, dat die meevallers ruimte kunnen bieden voor an dere uitgaven. Bos ziet hierin een „opening" en hij zal het van beraad in zijn fractie laten afhangen of hij het omstreden amendement nog indient. Wat CDA-Kamerlid Leers be treft zal zijn fractie de verlei ding weerstaan om een wig te drijven in de coalitie door voor een eventueel amendement van Bos te stemmen. mobilisten met een gebrek aan routine zijn veel vaker bij onge vallen betrokken dan ervaren chauffeurs. De eerste vijf jaar geldt dit het sterkst. Het is niet de eerste proef met een boordcomputer in Ne derland, tot nu toe werkten echter alleen bedrijven (PTT Post, Kwik-Fit) en instanties met een eigen wagenpark er mee. Dat leverde volgens een schatting zo'n 20 procent min der ongevallen op. Voorlopig zijn er nog geen plannen op de zwarte doos in auto's algemeen in te voeren. Afgezien van de noodzaak dat daarvoor een 'maatschappelijk draagvlak' moet zijn, kleven er veel haken en ogen aan de in voering van 'big brother' in de auto. Zo is een vraag welke ge gevens de politie onder ogen mag krijgen en welke voor de verzekeringsmaatschappijen zijn op te eisen. Binnenschippers houden last van snelle veerboot dordrecht anp De problemen met de snelle waterverbinding tussen Dor drecht en Rotterdam houden aan. De belangenorganisatie voor binnenschippers Schutte- vaer zegt dat de Fast Ferry en de Waterbus, ondanks de aan gepaste vaarsnelheid, nog steeds hinder veroorzaken. R. Zwiers, secretaris van Schuttevaer: .Alleen al de afge lopen twee weken hebben we weer een groot aantal klachten van onaanvaardbare overlast gehad. Ook op plaatsen waar de snelle schepen langzamer zijn gaan varen." Schuttevaer zegt vooraf al ge waarschuwd te hebben, maar er zou niet naar de belangenor ganisatie zijn geluisterd. Door de overlast is een groot aantal ligplaatsen tussen Dordrecht en Rotterdam niet meer te gebrui ken, terwijl de ruim achthon derd binnenvaartondernemers in de Drechtsteden behoefte hebben aan goede ligplaatsen. Schuttevaer liet Rijkswater staat eind vorig jaar schriftelijk weten de snelle schepen onge schikt te vinden voor de bin nenlandse waterwegen. De overlast zou onaanvaardbaar zijn. Rijkswaterstaat noemde die constatering voorbarig en heeft dat de organisatie schrif telijk laten weten. den haag anp Haagse vaders in een achterstandssituatie kun nen vanaf komend najaar hun heil zoeken bij twee speciale centra. In deze vadercentra, in de wijken Laak en Escamp, kunnen zij terecht voor opleidingen, begeleiding bij opvoeding en vrije tijdsbesteding. B en W van Den Haag is enthousi ast en stelt de gemeenteraad voor tot en met 2003 jaarlijks 300.000 gulden te investeren. De centra zijn bedoeld voor vaders met weinig perspectieven. Het gaat zowel om mannen met een gezin als alleenstaande vaders. Volgens initi atiefnemer en PvdA-raadslid E. Moutahid komt het er in de praktijk op neer dat vooral allochtone vaders naar de vadercentra komen. „Maar de or ganisaties zijn er ook voor autochtonen met soci ale en financiële problemen", aldus Moutahid. Tot de taken behoort onder meer het voorbe reiden van werklozen op terugkeer naar de ar beidsmarkt. Daarnaast doen de centra veel aan ondersteuning bij de opvoeding. „Vooral Turkse en Marokkaanse vaders moeten weer met hun kinderen gaan praten en ze begrijpen", verklaart Moutahid.Verder staan persoonlijke ontwikke ling, verbeteren van maatschappelijke betrok kenheid en integratie op de lijst van doelstellin gen. 0172 •n a/d 0252 Nillftgom 079 Zotttrmeer oop in uw eigen netnutnmergebied (het bart van de bloem), maar ook naar alle aangrenzende netnummer gebieden (dc bloemblaadjes). De totale bloem vormt dus uw regio. Binnen uw regio belt u 's nachts en in het weekend voor 2 ct/min ('s avonds 3 ct/mln en overdag op werkdagen 5,6 ct/min). Wilt u weten hoe groot uw regio is? Bel voor een brochure de ZelfServiceLijn: 0800-0429

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5