Minder zitplaatsen in stoptrein 3 halen, 2 betalen Binnenland tie past op huis "vakantieganger Strenge vogelrichtlijnen zorgen voor veel beroering OBOO - UITVAART Elektriciteit uit kippenmest r: Korpschefs moeten op woorden letten Kabinet: Belasting op bedrijfspanden hoger Monuta V en GPV pleiten voor Tver bod in alle treinen EBRUARI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens ktocht naar Mars Lander radiosterrenwacht bij Westerbork gaat vandaag 1-pek naar de Mars Polar Lander. De observatie van Hag heeft niets opgeleverd, zo meldt ruimtevaart- VSA. Alle signalen die zijn opgevangen op de spe- gte waarop de radiosterrenwacht vrijdag stond af- •ndliefen toegeschreven aan aardse bronnen. Een mo- komL nog dat de Lander in een andere configuratie op 3t, "siat dan verwacht en daardoor de commando's van ?n, "\oe niet heeft kunnen ontvangen of uitvoeren. De Dl, beht pas volgende week eventuele resultaten te kun- ■rige tde\ nsvand FNV wil hogere uitkeringen ookzBouw- en Houtbond FNV vindt dat de WW- en waaïgen omhoog kunnen. Werklozen en arbeidsonge- 'e Arjen in plaats van zeventig procent, tachtig procent ie VSJ verdiende loon moeten krijgen. Volgens voorzit- intert van de Bouw- en Houtbond is in de laatste vijf- at' islandeel van de sociale zekerheid in het Bruto Na- als Hict gedaald. In combinatie met de economische ir quaatste jaren geeft dat ruimte voor een algemene :er im de uitkeringen. Nederland is rijk genoeg, aldus i gestolen uit postkantoren laken in postkantoren in Uden, Veghel en Weert lopen weekeind aangetekende poststukken en geld Enkele weken geleden gebeurde dat ook al in een is. De politie houdt er volgens een woordvoerster dat het om dezelfde daders gaat. In Uden zijn al ien weggehaald. De politie vermoedt dat de post- ^reggehaald in de hoop daarin kostbaarheden aan stapt in ambulancemarkt i ANWB onderhandelt met het regionaal ambulan- i\kv) Drenthe over overname van twintig ambulan cen in die regio. Dat heeft hoofddirecteur G. van n de toeristenbond vanochtend bekendgemaakt. Ij dat de ANWB nog de eerste helft van dit jaar met Xgaat rijden. De ANWB wil zijn activiteiten uitbrei- Yflulancediensten omdat dat goed aansluit bij de be- jverlening van de alarmcentrale, de traumahelikop- ïgenwacht. Boerenjagers en campinghouders protesteren gaan en het eigen jwonen door een al dan niet met deren. Een betere haast niet denk- aan de afdeling de Internationale natie (IPA) ligt, landelijk werke- ere ter van de Ko- irechaussee Jos m van overtuigd dat eeft ranslaat. Het mes ne< deze contactman ïert Twente aan twee aai bewoners van bij- Jnr|n villa in Brabant een gerust gevoel n voor een politie- iorbeeld Twente is h om twee weken kantie in Brabant trd jogst positieve re- >ch zijn opmerkelijke idee. Niet alleen van collega's in de actieve dienst, maar vooral ook van vutters. „Voor hen is zo'n project natuurlijk helemaal prachtig. Vaak hebben ze tijd genoeg", aldus de wachtmees ter. De behoefte aan oppas tij dens een vakantie is groot, weet hij- Voor deze groep is het oppas- project een uitkomst. Pahlplatz: 'Ik kan me best voorstellen dat ze niet zomaar iemand in huis willen hebben. Maar een poli tieman is natuurlijk dè oplos sing.' De oppassende agenten zullen geen kosten in rekening brengen. „De politieman op va kantie betaalt zijn eigen boter ham en biertje. Ook de dieren in of om het huis worden gratis verzorgd." Het bestuur van IPA Twente ziet wel wat in het idee. Als blijkt dat er animo voor bestaat, dan is het vrijwel zeker dat IPA Nederland het project over neemt. over vele 'proefballonnetjes' issanssen moeten it minder kwistig strooien in hun IEbespraken. Minister dse zaken Peper in de proefballon- Ie korpschefs ieder en vindt dat zij zich arjider moeten op zijn woordvoerder üjuster het gevoel dat s®jiefs ieder jaar met ;f>ezig zijn 'wie het a|liciteit oproept met lf1adeeën'. Het gevaar de burger het ver- 'W meer ziet tussen id en nieuwe proef- ;effief aan de Tweede ftjt Peper erop dat de t^rder (de burge- i de grootste ge in politieregio) ver- :e|ijk is voor de uit een korpschef. Al- rom is 'een zekere ïdheid in hun pu- ingen gepast'. )ntstond commotie snel mogelijk een al- "'kverbod komen in den de fracties van PV in de Tweede Ka- niet-rokencoupés is Ijinig plaats, of hebben 1st van rook uit aan- 1 coupés. Als de NS jeen verbod afkondi- de overheid dat maar d Stellingwerf (RPF) donderdag voorstellen /eede Kamer de nota uw spoor behandelt, tellingwerf is een trein ieke ruimte. De 1,6 Nederlanders met ast- dere chronische long- DEN HAAG «ANP Staatssecretaris Faber van na tuurbeheer is met haar maatre gelen om vogels te beschermen in botsing gekomen met boe ren, recreatiebedrijven en ja gers. Die hebben zich verenigd in een 'platform' van 38 belan genorganisaties, dat vandaag in een petitie aan de Tweede Ka mer protesteert. Het gelegen- heidsverbond vreest de econo mische gevolgen en voorspelt een slepende juridische strijd, indien Faber haar plannen doorzet. De staatssecretaris be gaat een historische vergissing met haar uitvoering van de Eu ropese vogelrichtlijn, meent het platform. De toetsing van de nieuwe richtlijn in een vogeleffectrap portage (VER) zet eenvijfde van de Nederlandse economie op slot, beweert het platform. Voor elk van de zestig aangewezen gebieden kunnen vogelliefheb bers een VER aanvragen, zelfs als er een onbeduidende ver gunning verlengd moet wor den. Bovendien is het onduide lijk aan welke criteria een ver andering in een vogelgebied precies moet voldoen. Dit leidt tot langdurige juridische proce dures tot aan het Europese Hof, aldus de indieners van de peti tie. In het platform zitten onder meer de Kamers van Koophan del, VNO-NCW, MKB Neder land, LTO-Nederland en de re- creatiebond Recron. Zij vinden dat Faber de beginselen van be hoorlijk bestuur met voeten heeft getreden. De bewinds vrouw moest snel vogelgebie- den aanwijzen om aan een Eu ropese boete te ontsnappen. De organisaties voorspellen een 'massaal beroep op de be stuursrechtspraak' als Faber zich niets aantrekt van de kri tiek. Het platform pleit voor een Ganzen vliegen op van Zeeuwse akkers. Een mooi gezicht voor de liefhebbers, maar de boeren zijn ze liever kwijt omdat de vogels schade aanrichten aan het gewas. FOTO WFA WIM VAN VOSSEN veel zorgvuldiger invulling van de Europese richtlijn. De staats secretaris moet alsnog overleg gen met lagere overheden en belangengroeperingen. Er moet een einde komen aan de rechtsonzekerheid en gedu peerden moeten een schade vergoeding ontvangen. De Recron voorspelde eerder al de doodsklap voor de recrea tiesector door de te strenge re gels. De jagersvereniging KNJV mag niet meer jagen in de vo- gelgebieden en dreigt haar ta ken als 'natuurbeheerder' op te geven. Hierdoor komt het voortbestaan van kwetsbare vo gelsoorten in gevaar, conclu deerden onderzoekers vorige Reiziger moet vaker staan door maatregel NS Reizigers op stoptreinen zullen vaker de hele rit moeten staan. Dit is het gevolg van het besluit van de Neder landse Spoorwegen om de lange treinstellen en de dub beldeksrijtuigen met meer zitplaatsen voornamelijk in te zetten op de intercitytracés. den kan hierdoor een gebrek aan zitplaatsen ontstaan. Volgens een woordvoerster van de NS is de totale vervoers capaciteit niet meer toereikend om ook deze passagiers altijd even goed van dienst te kunnen UTRECHT GPD De Nederlandse Spoorwegen geven sinds gisteren in het hele land prioriteit aan de intercity verbindingen. Op de kortere trajecten waar stoptreinen rij- zijn. „Maar ook in de tram en de metro moeten de mensen weieens blijven staan", zegt ze. De reizigersvereniging Rover noemt deze beleidskeuze ver dedigbaar, maar vindt het een schande dat het publiek er niet over is ingelicht. De NS heeft tot de aangepas te inzet van het materieel beslo ten omdat de reizigers op de drukke intercitylijnen door gaans een grotere afstand moe ten overbruggen. „De kans dat zij geen zitplaats hebben, wordt nu dus geringer", aldus de woordvoerster. De Spoorwegen willen niet vertellen hoe groot het tekort aan zitplaatsen is. Dit wordt ge zien als interne bedrijfsinfor matie. Vorig jaar werd al bekend dat de NS de groeiende stroom rei zigers niet aankan. In 1999 steeg het aantal passagiers met 6,4 procent. Inmiddels zijn 128 nieuwe dubbeldeks treinen (goed voor 13.000 zitplaatsen) besteld. Het is de NS-vooflicht- ster niet bekend wanneer die worden afgeleverd, maar Rover zegt dat het nog vier jaar duurt. Met het oog op de capaci teitsproblemen maakt de NS al wel gebruik van rijtuigen die in België zijn gehuurd. Tegelijker tijd wordt volop gewerkt aan het moderniseren van het ma terieel dat uit 1964 stamt, maar nog steeds in bedrijf is. rond de uitlatingen van diverse politiebazen. Korpschef Horst- mann van de politie in Flevo land zei dat gemeenten vesti gingseisen moeten kunnen stel len aan gezinnen met een cri mineel verleden. De Utrechtse korpschef Vogelzang stelde voor scholieren bij de politie te laten werken om bijvoorbeeld bonnen uit te schrijven. Dit om het personeelstekort op te van gen. Korpschef Mostert van dis trict Limburg-Zuid stelde voor agenten aan te stellen die niet over de Nederlandse nationali teit beschikken. De Amsterdamse en Rotter damse politiechefs haalden het nieuws door te pleiten voor meer wettelijke bevoegdheden voor de politie, zoals uitbrei ding van de mogelijkheden om passanten te fouilleren. Hun collega Raeven in Eindhoven pleitte ervoor kinderen van twaalf jaar en jonger 's avonds van straat te weren. De korps chefs willen nog niet reageren op de verwijten van Peper. Zij wachten liever op de brief waarin.de minister hen op de hoogte stelt van zijn bezwaren. VOOR HET MELDEN VAN EEN OVERLIJDEN EN INFORMATIE OVER UITVAARTVERZORGING EN -VERZEKERINGEN. Ozb woningen kan dan laag blijven DEN HAAG GPD NAAMBELLEN EEN INITIATIEF VAN KPN TELECOM VLAARDINGEN Burgemeester: Bekentenis in zaak Van Cotthem bruikname van een 'veiligheidslijn'. Dat is een te lefoonnummer waar inwoners van Vlaardingen suggesties kunnen doen om hun gemeente veili ger te maken. Justitie en politie doen overigens geen mede delingen over de zaak. Justitie is 'onaangenaam verrast' door de mededeling van Stam. Die trok daarna zijn uitspraak weer in. Een 23-jarige Rotterdammer heeft bekend vrijdag 7 januari op NS-station Vlaardingen-Oost Daniel van Cotthem te hebben geslagen. De 17-jarige student overleed twee dagen na de klap aan zijn verwondingen. Dat heeft burgemeester Stam van Vlaardingen meegedeeld bij de officiële inge- Het kabinet wil gemeenten de mogelijkheid geven de onroe- rendezaakbelasting (ozb) voor bedrijfspanden fors te verho gen. Nu mag de ozb voor be drijfspanden twintig procent hoger zijn dan voor woningen met dezelfde taxatiewaarde. De regering wil dat verschil moge lijk optrekken tot veertig pro cent. Hierdoor hoeft de ozb voor woningen niet extra om hoog. De onroerende-zaakbelasting is de belasting die gemeenten opleggen aan alle bezitters van huizen, bedrijfspanden of an dere gebouwen. Eerder werd al bekend dat staatssecretaris Ver meend van financiën en minis ter Peper van binnenlandse za ken werkten aan een wetsvoor stel om de stijging van de ozb voor particulieren aan banden te leggen. Momenteel worden in alle gemeenten de woningen en be drijfspanden opnieuw ge taxeerd. Op basis daarvan be palen gemeentes hoe hoog de ozb wordt. Omdat de meeste huizen de afgelopen jaren fors in waarde zijn gestegen, is het kabinet bang dat de woonlasten voor huizenbezitters de pan uit rijzen. De marktprijs voor woningen is veel harder gestegen dan die van bedrijfspanden. Om even wicht te behouden tussen de opbrengsten uit de twee soor ten onroerend goed, moeten gemeenten de mogelijkheid krijgen de ozb voor bedrijfspan den extra te verhogen. Gebeurt dat niet. dan zijn veel gemeen ten genoodzaakt woningen zwaarder te belasten. week. De ANWB heeft zich te elfder ure teruggetrokken uit het platform, maar vindt wel dat te veel gebieden nu voor het publiek worden afgesloten. Auteur bekent doodslaan van echtgenote GRONINGEN GPD Negen jaar na de spoorloze ver dwijning van zijn vrouw, heeft een 62-jarige Amsterdamse schrijver bekend dat hij haar om het leven heeft gebracht. Vorige week werden in de tuin van zijn voormalige woning in het Oost-Groningse Ganzedijk haar botresten gevonden. De schrijver heeft zijn vrouw met een voorwerp zo hard op het hoofd geslagen, dat ze overleed. Het lijk verborg hij in een put in het tuinschuurtje. De man stortte de put vol met tuin- en bouwafval en beton. Speurhon den konden indertijd bij een minutieuze huiszoeking geen lucht van het lijk krijgen en ook infraroodfoto's, genomen door een F16, brachten niets aan het licht. Het mysterie van de raad selachtige verdwijning van de verpleegster kon daardoor tot vorige week voortduren. De nieuwe bewoners van het huisje aan de Ganzedijk ont dekten tijdens het omgraven van de tuin resten van het ske let van de vrouw. De nu in Am sterdam woonachtige schrijver en ex-legionair legde één dag na zijn arrestatie, vorige week donderdagavond, al een volle dige bekentenis af. Hij toonde zich, aldus politiechef P. Dol uit Winschoten, emotioneel en op gelucht dat hij eindelijk schoon schip kon maken. Omdat de verhoren nog steeds doorgaan en de bewerin gen over de toedracht moeten worden gecontroleerd, wil de politie niet zeggen in welke om standigheden de vrouw om het leven werd gebracht en waar mee haar echtgenoot heeft toe geslagen. 0 klachten moeten daar pro bleemloos kunnen zitten. Bo vendien wil maar 8 procent van de reizigers roken in de trein. Minister Netelenbos (Ver keer) moet van Stellingwerf de NS aansporen om het roken uit te bannen. De spoorwegen zijn zeker niet van plan roken in de trein helemaal aan banden te leggen, laat een woordvoerder in een reactie weten. Volgens de NS steekt tien tot twintig procent van de reizigers graag een sigaret, pijp of sigaar op. In veel treinen is tussen de tien en vijftien procent van de plaatsen voor hen beschikbaar. De laat ste jaren is dat percentage steeds lager geworden. Bouw nieuwe fabriek in Apeldoorn APELDOORN ANP 1. Elmex tandpasta anti cariës, S&90voor 11.00 2. Dove creambar, 3 stuks 200 gram -7 no vanJA&T voor /.Z/O 3. Sanex douche, verpakt 3 stuks 250 ml o ftO vanivoorO.yo 4. Kleenex balsam tissues of family zakdoeken, 3 pakken van-&9T voor O.c/Ö 5. Kotex Brevia inlegkruisjes, normal of long 3 pakken o no vani2#r voorO.yö Bijna 40.000 Apeldoornse wo ningen kunnen vanaf 2003 van elektriciteit worden voorzien door de verbranding van kip penmest. Het Limburgse bedrijf Fibroned hoopt eind dit jaar een vergunning binnen te heb ben voor een fabriek op het nieuwe bedrijventerrein Eco- factorij, tussen de autosnelwe gen Al en de A50. Directeur W. Hermans van Filbroned heeft dat gisteren gezegd. „Er ontstaat economisch per spectief door het grote mest overschot", aldus Hermans. „We verdienen geld aan de mestverwérking, de opgewekte stroom en aan de as." De ver brandingsresten worden in het buitenland verwerkt in kunst mest. De directeur hoopt dat hij bij het opstellen van de milieuef fectrapportage geen last krijgt met milieugroeperingen, zoals bij een soortgelijk initiatief in Moerdijk. „Wij houden onze uitstoot onder de normen en lozen geen afvalwater. Boven dien storten wij de as niet." De warmte en het koelwater, die de fabriek genereert, ver koopt Fibroned aan andere be drijven. Zo wordt een maximaal rendement gehaald uit een in dustrie die erg kennisintensief is. De mestas mag bijvoorbeeld niet 'sintelen', waardoor de roosters verstopt raken. Hermans heeft al drie pluim- veemestcentrales in Engeland staan. De ervaringen die daar zijn opgedaan wil Hermans in Nederland gebruiken. Aan de andere kant van het Kanaal on dersteunt de overheid de initia tieven royaal, veel meer dan minister Brinkhorst (Land bouw) ooit zal doen, aldus Her mans. Hij aast wel op Europese subsidies. Fibroned heeft voor Apel doorn gekozen, omdat het 'lo gistiek een prima plaats' is. De locatie ligt langs rijkswegen en dichtbij het belangrijke kippen- gebied Barnevela. De Apel doornse wethouders zijn en thousiast over de vestigings plannen van het bedrijf. „Het past binnen de opvattingen van Apeldoorn over duurzame bouw. Zo'n recyclingfabriek is dan fantastisch'aldus een ge meentewoordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3