Feyenoord staat machteloos Ie eredivisie vermoordt zichzelf :cker is uit op acht en invloed Christopher Wreh, een onverwachte smaakmaker in de Brabantse hoofdstad listen bij Afrika Cup Sport Nigeria zijn gisteren gen tot de halve fi le Afrika Cup. Tune- (ano van titelverde- e, met 1-0. Nigeria Lagos, in eigen land, jg Senegal met 2-1. Tunesiërs maakte Je 21ste minuut de »en strafschop. In de itrijd komt Tunesië Kameroen tegen, ra was in Nigeria de le natie, met twee Nadat Fadiga Se- zevende minuut op I had gezet, zorgde in de 84ste en de ut voor de overwin- die tweede treffer duel tien minuten (gelegd omdat over- fe fans het veld be zetten. De spelers van Senegal weigerden aanvankelijk verder te spelen. Nigeria beëindigde het duel met tien spelers nadat Austin Okocha in de extra tijd uit het veld was gestuurd. De ongeregeldheden, niet de eerste in het Surulere-stadion, zouden ertoe kunnen leiden dat Nigeria zijn halve finale, met Zuid-Afrika als tegenstander, achter gesloten deuren moet spelen. De Afrikaanse voetbal bond dreigde al eerder met maatregelen nadat boze fans flessen op het veld hadden ge gooid na een teleurstellende 0-0 tegen Congo Brazzaville. Na dat duel moesten de Nigeriaanse spelers voor hun eigen veilig heid worden vastgehouden in de kleedkamers. Buiten het sta dion gebruikte de politie traan gas om de menigte te verdrij ven. Kalou moet aantreden bij olympische selectie Bonaventure Kalou reist deze week, ondanks alle ellende die hij in zijn vaderland heeft mee gemaakt, opnieuw af naar Afri ka. Hij kan niet anders. Ivoor kust eist hem op voor de olym pische selectie en daar kunnen Feyenoord, Leo Beenhakker, Kalou en de FIFA niets aan ver anderen. De 22-jarige Ivoriaan had gisteren, een dag na zijn ren tree in het elftal van Feyen oord, een gesprek met trainer Leo Beenhakker. Daarin kwam het dilemma, dat de speler heeft, nog eens uitgebreid op tafel. Kalou voelt er eigenlijk niets meer voor om terug te ke ren naar Ivoorkust. Hij verdient zijn brood bij Feyenoord, voelt zich happy in Rotterdam en heeft door alle ontberingen van de afgelopen week geen enkel plezier meer in het spelen voor nationale selecties. Maar Kalou beseft ook dat hij een levensgroot probleem heeft als hij zou weigeren om nog langer voor Ivoorkust uit te komen. De nieuwe machtheb bers hebben extreme denk beelden. Bij Feyenoord durft niemand het hardop voor een microfoon of camera te zeggen, ook Kalou hield zich gisteren gedeisd, maar op de achter grond speelt de bezorgdheid over de in Abidjan (hoofdstad van Ivoorkust) verblijvende fa milieleden. „Als je ziet dat ze al in staat zijn om spelers in een militair strafkamp te smijten en hen dagenlang te vernederen, dan kun je je voorstellen dat er hele gekke dingen zullen gebeuren als je niet meer komt opdra ven", zei een insider bij Feyen oord gisteravond. De angst be staat dat Kalou's familie ernstig in de problemen zal komen als hij in Nederland blijft en zich wil onttrekken aan de verplich ting om voor zijn vaderland te voetballen. Daarbij komt nog een ander praktisch bezwaar om de hoek kijken. Ivoorkust zal direct een speelverbod voor Kalou eisen van de FIFA, als hij zaterdag geen gehoor geeft aan de oproep van het nationale team. Als hij gaat, mist Kalou de wedstrijd tegen Vitesse (zondag in Arnhem) en de confrontatie met Willem II (een week later, ook uit). „Het is heel simpel", zegt Fred Blankemeijer namens Feyenoord. „We zijn Kalou ge woon kwijt voor die wedstrij den. Heel jammer, want het zijn niet de makkelijkste partij en in deze fase van de competi tie. Maar het heeft geen zin om nog langer te piekeren over wel of niet gaan. Hij moet, daar heeft Feyenoord zich bij neer te leggen." Vervelend is dat het om een dubbele kwalificatie-interland tegen Egypte gaat. Kalou moet in Abidjan en in Cairo tegen de Noord-Afrikaanse tegenstander spelen. Als Ivoorkust de halve finales van het toernooi om de Afrika Cup had gehaald, zou hij niet-opnieuw zijn opgeroepen voor het Olympisch elftal. Nu lijkt het erop dat de Afrikanen hem op deze manier dubbel willen straffen voor de uitscha keling in de Afrika Cup. Leo Beenhakker is blij dat Feyenoord via de KNVB protest heeft aangetekend tegen die gang van zaken en tegen het feit dat de speler de afgelopen week zo lang is vastgehouden in zijn vaderland. „Het is voor mij onacceptabel dat je als club spelers voor beide selecties, de nationale en de Olympische, moet afstaan. Dat is veel te zwaar voor zo'n jongen en ook onredelijk ten opzichte van de; club," aldus Beenhakker. „Het is de bedoeling dat Kalou vol gende week thuis blijft. Of dal ook lukt, is vraag twee. Ons be stuurslid technische zaken Rob Baan is druk in de weer voor hem. Tal van brieven zijn de deur al uitgegaan. Als trainer kan ik momenteel niet veel doen. Het is een zaak van het bestuur." Op het hoofdkantoor van de wereldvoetbalbond FIFA be vestigde men gisteravond dat er uit meerdere landen klach ten zijn gekomen rond de han delwijze van Ivoorkust. FIFA- woordvoerder Andreas Herren: „Maar er is nog geen mogelijk heid geweest voor het bestuur om zich over de zaak te buigen. We weten van de problemen af en brengen alles nu in kaart. Daarna zullen we zo snel mo gelijk naar buiten treden." horzitter Harry van Raay ziet de realiteit onder ogen ^Bord de eredivisie ^Kredivisie is bezig ^Hte vermoorden". Harry van Raaij evolutionaire ont- »en in het betaal- d niet te stoppen. dt in 2002 uit de M dse eredivisie'. f i van die medede- og altijd niet ge- ;t zijn nieuwjaars- c baarde hij veel )ver twee jaar al - lelijk kort dag. „Ik jaartal genoemd 9V e geven dat de tijd X is werkt. Als we f de alarmklok lui- tte laat." -|.£ GUSBERT SPIERENBURG nteressantere natio- letitie, maar een gro- lationale competitie e Nederlandse top- inige) toekomst? eten de realiteit on- ;ien dat in landen als Spanje, Italië en de nationale compe- de ontwikkelingen bied van televisie en :raks zeer hoogwaar- neten worden en die 'en die interessante prijs voor iets an- blijft er dan als alter- r ons over? De Atlan- Het is misschien ummum, maar het is oede stap in de rich- ventueel later aanslui- rijgen met die grote es. En misschien leidt !t nieuwe Europa op rfüwe'tot één grote EU- e ikelijk was u een der van een Benelux- leit u ineens voor een .eague. In het buiten- eten uw plannen veel eigen land is de be- Ing vooralsnog mini- de Benelux-gedachte Ajax en Feyenoord en. Die tijd is inmid- voorbij, die gedachte Harry Van Raaij: 'Het is een misverstand te veronderstellen dat ik een anti-Nederlands standpunt inneem.' foto gpd/roland de bruin tennisheld wil niet in stilte verder leven achterhaald. We voeren regel matig discussies en ik kan u zeggen dat we met Ajax en PSV thans absoluut op dezelfde lijn zitten. In België met Anderlecht ook trouwens. We streven er naar om te komen tot een we reldwijde discussie over 'grote re clubs in de kleine landen'. Dat is het thema. Het gaat er om: welke problemen onder kennen we en wat zijn de op lossingen. De uitkomst van die discussie kan ik niet voorspel len. Het is pertinent niet de be doeling om buiten de UEFA of de FIFA te treden. Mijn voorstel heb ik al eens besproken met Lennart Johansson, de voorzit ter van de UEFA. Hij komt zelf uit een klein land, Zweden. Hij kan zich veel bij mijn plannen voorstellen. De uittocht zoals wij die nu zien in Nederland is een verschijnsel dat in Zweden en Denemarken al jaren aan de gang is." U hebt zich bij de eredivisie clubs niet populair gemaakt. „Het is een misverstand te veronderstellen dat ik een anti- Nederlands standpunt inneem. Dat is het juist niet. Ik ver moord de eredivisie niet, nee, de eredivisie is bezig zichzelf te vermoorden. Ik zou de mensen willen vragen: kijk eens om u heen. Iedereen pikt het Neder landse talent er maar uit. Alles vertrekt. Vroeger ging alleen ons supertalent naar een bui tenlandse club. Daarna is de uittocht van onze internatio nals begonnen en nu vertrekt zelfs al de laag daaronder. Te genwoordig gaat zelfs de mid- voor van RKC al naar Celta de Vigo. Ik ben bang dat het einde nog niet in zicht is." De G14 - organisatie van veertien Europese topclubs, waaronder Ajax en PSV - vraagt de nationale bonden om financiële vergoedingen voor het afstaan van de inter nationals. „Ik ben van huis uit gewend om ondernemingsgericht te denken. Die kant gaan we in het betaalde voetbal op. Clubs zijn tegenwoordig vennoot schappen die volgens de eco nomische wetten moeten wor den bestuurd. En dan kan het niet zo zijn dat de UEFA en de FIFA met hun evenementen ve le miljoenen guldens verdie nen, terwijl de clubs de hoge salarissen van de spelers inclu sief verzekeringen voor hun re kening moeten nemen zonder dat daar een adequate vergoe ding tegenover staat. Dat is te gen alle economische wetma tigheden in. En dan loopt het spaak als je er niets aan doet." U bent ook voorzitter van de commissie die op het ogenblik in Nederland het beleidsplan betaald voetbal 2003 her schrijft. „Binnen de KNVB hebben we te maken met enerzijds de ver enigingen van amateurs en an derzijds met de clubs die grote ondernemingen zijn geworden. De hamvraag is: hoe kun je de clubs de ruimte geven zich te ontwikkelen op een wijze zoals normaal ook bedrijven in het bedrijfsleven functioneren, zonder in een strak keurslijf van reglementen en statuten te worden gegoten. In het totale proces zijn we goed op weg, maar nog niet ver genoeg." Ondersteunt u de recente voorstellen van de UEFA en FIFA om de clubs voor te schrijven minimaal zes zoge naamde domestic players (binnenlandse spelers) op te stellen? „Ik blijf er moeite mee heb ben dat een speler van PSV als Luc Nilis, die in België woont op niet meer dan 25 kilometer afstand van Eindhoven, voor ons als een buitenlander te boek staat en iemand uit Gro ningen als een Nederlander. Met de eenwording van Europa vervagen de grenzen, maar in de voetballerij wordt die een wording blijkbaar nog altijd niet erkend. De plannen van de FIFA en de UEFA om de clubs te verplichten ten minste zes 'domestic players' op te stellen (spelers die formeel ook voor het nationale elftal van dat land kunnen uitkomen) getuigt van een hardnekkigheid die ik niet begrijp. Veel realistischer vind ik bij voorbeeld de optie om de clubs voor te schrijven dat ze minimaal acht spelers moeten opstellen die in een vertegen woordigend elftal binnen de. EU kunnen spelen. De Verenigde Staten van Amerika zijn verder dan de Verenigde Staten van Europa, maar zo langzamer hand moeten we wel in die richting gaan denken. Straks hebben we in Europa ook één euro zoals de Amerikanen één dollar hebben. We moeten de klok natuurlijk niet terugdraai- cker is als speler ge- aar hij kan het tennis aten. Bovendien krijgt tse volk geen genoeg i. Rond de Davis Cup- ing tussen Duitsland rland in Leipzig leek de tennisbaron' Beeker j campagne voor een I nselierschap te zijn ge- ver is het nog niet. Wel hij onmiskenbaar dui- it hij niet in stilte wil even. ispelijk gekleed para- lecker als een buitenge- ienstverlener vijf dagen (Or Leipzig, met onafge- f in zijn schaduw een cameraploegen en ans. Wie niet beter wist ndag hebben kunnen eren dat de Nederland- isploeg het Davis Cup- ën Duitsland van Boris >ad verloren. Niet team- i Carl-Uwe Steeb kreeg gezwaaid, maar zijn Boris, die met zijn tips vooral Tommy grootse daden had ge- ;rd. jel hij in december vórig g terugtrad als teamchef [Duitse Davis Cup-team, Joris nooit achter de gor dijnen van het toneel verdwe nen. Volgens de één haakte Becker destijds af omdat hij niet de terugkeer van Duits- lands beste speler Nicolas Kie- fer, met wie hij geen beste ver standhouding heeft, in de weg wifde staan. Andere bronnen houden het er op dat die func tie hem te veel belemmerde bij andere werkzaamheden. Want: de als tennisser gepensioneerde Becker is een druk baasje. Als echtgenote Barbara en zijn zo nen Noah Gabriel en Elias Balt- hasar hadden gedacht na pap a's afscheid een huisvader te kunnen verwelkomen, zijn ze bedrogen uitgekomen. BBM en BBI zijn Beckers za kelijke speeltjes, die op het ter rein van management en mar keting wortel proberen te schie ten. Die twee ondernemingen zijn de laatste weken opvallend actief. Dat verklaart waarschijn lijk ook de plotselinge publici teitsgeile trekjes van Boris, die zich als 'tennisprofi' nogal eens afzette tegen Die Heimat en klaagde over de heksenjacht al daar. In Leipzig liep de geboren Leimenaar evenwel geen mi crofoon voorbij en was hij be reidwilliger dan ooit. Dat hij bij het nemen van elke stap voor de voeten werd gelopen door Hoewel hij in december vorig jaar nog terugtrad als teamchef van het Duitse Davis Cup-team, is Der Boris nooit achter de gordijnen van het tennistoneel verdwenen. foto ap hinderlijke fans en bodyguards leek hem niet te deren. Pas nog haalde Becker met één van zijn BV's de krantenkolommen door AC Milan-speler Andrej Sjevs- jenko een vet contract te laten ondertekenen. Ook baarde hij opzien met plannen voor een Europees aftreksel van de Ame rikaanse National Football Lea gue en doet hij zaken met het internationale internetbedrijf AOL. Hij probeert daarnaast in het Duitse voetbal een voet tus sen de deur te krijgen. Becker bood de Bundesliga-clubs SSV Ulm al zijn diensten aan. Tussen de bedrijven door houdt Becker zich nog met ten nis bezig en in het bijzonder met het adviseren van Tommy Haas. In Leipzig lekte uit dat de Duitse tennisbaron het 21 -jari ge talent stiekem al jaren on dersteunt, maar nu is dat in een officieel samenwerkingsver band gegoten. En daarom kan hij natuurlijk geen teamchef van de Duitse Davis Cup-ploeg meer zijn. Zelfs Becker zou met een dergelijke verstrengeling van belangen niet aan kritiek ontsnappen. In de nieuwe constructie kan hem niets worden aangere kend. Hij heeft immers geen of ficiële functie bij de Duitse Ten nis Bond, die ook in Leipzig geen kans voorbij liet gaan om met Becker te koketteren. En de nieuwe president van de Inter nationale Tennis Federatie, de Italiaan Francesco Ricci Bitti, deed er vrolijk aan mee. Hij noemde Becker de ideale man om wereldwijd als gezicht en spreekbuis van het Duitse ten nis op te treden. Kortom: nog geen jaar nadat Becker op Wimbledon afscheid nam als speler is zijn populariteit in Duitsland misschien wel groter dan ooit. Met Boris is succes verzekerd. Voor het binnenha len van een charismatische volkslieveling als Becker zou zelfs de in opspraak en verval- geraakte Duitse politieke partij CDU een flink bedrag over heb ben. Christopher Wreh wil in Nederland doen wat Romario ooit bij PSV deed; via Nederland de absolute top halen. foto an Brutalen hebben de halve we reld, moet Martin Koopman hebben gedacht. De trainer van FC Den Bosch reisde on langs naar Londen, klopte on gegeneerd op de poort van Highbury, het prachtige on derkomen van grootmacht Ar senal, en stelde manager Arsè- ne Wenger een onbescheiden vraag. „Jullie hebben een aar dige speler die wel wat voor ons is. Is dat een optie?" Dat was een optie en dus de buteerde de Christopher Wreh zondag bij FC Den Bosch. En hoe? Het neefje van George Weah, Europees voetballer van 1995 en huurling van Chelsea, scoorde twee keer voor de hek kensluiter van eredivisie tegen PSV (2-6) en werd prompt lief devol in de armen gesloten. Wreh, op 14 mei 1975 in de Li beriaanse hoofdstad Monrovia ter wereld gekomen, moet FC Den Bosch voor degradatie be hoeden. Voor Koopman was de op merkelijke komst van Wreh de gewoonste zaak van de wereld. Zijn landgenoot en zaakwaar nemer, Benedict Sawyer, is woonachtig in Den Bosch en zette de plaatselijke FC op het spoor van de in Londen in on genade geraakte aanvaller. In de pikorde van Wenger sloot Wreh de rij, ver achter Dennis Bergkamp, Nwankwo Kanu, Davor Suker, Mare Overmars en Thierry Henry. Koopman zette vervolgens het make laarsbureau Topscorer van Grads Fühler en Rob Groener aan het werk en maakte de huurovereenkomst van ruim drie maanden vorige week rond. Koopman: „Hij komt bij Ar senal gewoon niet aan voetbal len toe en hoopt op de Neder landse velden een contract bij een andere club in de wacht te slepen. Ja, hij was ook gelijk overtuigd van ons. Hij wil in Nederland doen wat Romario ooit bij PSV deed, via Neder land de absolute top halen. Nou, daar willen FC Den Bosch en ik hem graag bij hel pen, zeker als hij ons de ko mende maanden kan helpen." Sinds Wreh, die zijn carrière begon bij Monaco, in 1997 van het Franse Guingamp werd overgenomen speelde hij in totaal slechts 28 wedstrijden voor Arsenal. Aan de zijde van Nicolas Anelka scoorde hij in 1998 nog in de strijd om de Charity Shield, de Engelse Su percup, tegen Manchester United. Maar de echte door braak bleef uit. Wreh viel voor al op door korte uitleencon- tractjes, bij AEK Athene en, eind vorig jaar, bij Birming ham City. Twee weken geleden zegde Wreh het Franse Le Ha vre nog af. Wreh: „Mijn situatie bij een topclub als Arsenal is heel moeilijk. Ik wil gewoon spelen. Daarom heb ik me ook laten verhuren. Of ik wel eens van FC Den Bosch had gehoord? Nee, maar wel van Nederland. Mijn broer woont in Deven ter." Martin Koopman: „Ja. ongelooflijk hè, 300 meter bij mij vandaan." De wereld is klein, weten ze ook in Den Bosch, waar het neefje van Weah de hekkensluiter van de eredivisie voor degradatie moet behoeden. Wreh: „Als ik het hier goed doe, komen de grotere clubs vanzelf." Van Highbury naar de Vliert bleek een stapje. Zijn debuut mocht er zijn, zondag. Met een snoeiharde knal, vanuit een lastige hoek, gaf hij PSV-doel- man Ronald Waterreus al na tien minuten het nakijken. De Vliert ontplofte en Wreh maak te een dubbele radslag met schroef. FC Den Bosch rook even aan een surprise, maar werd door PSV al snel terecht gewezen. Wreh viel, behou dens een tweede treffer, vooral op door de vele aanwijzingen, brede handgebaren en een mi miek die op onbegrip bij zijn ploeggenoten wees. „Mis schien kan ik FC Den Bosch in de eredivisie houden. Dat zou fantastisch zijn, voor mij en Den Bosch." Koopman: „Dan snijdt het mes aan twee kan ten." Wreh blijft voorlopig tot het einde van het seizoen in Den Bosch. „Daarna? Mijn contract bij Arsenal loopt nog één jaar door. Maar ik krijg er geen I kans. Ik moet hier laten zien wat ik kan en hopen op een grote club. Nederland leert me de komende maanden zeker nog beter kennen." Ig FEBRUARI 2000

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21