Zonnebril voor alle gelegenheden Passen en meten Trends Enneagram als persoonlijkheidstest DINSDAG 8 FEBRUARI 2000 'Met passen en meten gaat steeds minder tijd versleten', stond onlangs in een vakblad voor de doe-het-zelfbranche. Lasertechnologie en elektronica maken exact en vooral steeds sneller passen en meten moge lijk. De prijzen van het beno digde hightech gereedschap zijn inmiddels zover gedaald dat de aanschaf haalbaar wordt voor doe-het-zelvers. ..Bij het installeren van de keu ken worden de kastjes hoog op gehangen en is het dus vereist om boven het hoofd te wer ken", zegt Wim van den Broek, directeur van het gelijknamige importbedrijf voor onder meer meet- en pasgereedschap uit Voorburg. ,,De waterpas wordt dan vaak op het kastje gelegd, maar dan is het lastig om te zien of de luchtbel precies tus sen de streepjes zit. Vandaar dat wij een exemplaar hebben dat ook een licht- en geluidssig naal afgeeft. De lichtindicatie is vooral bedoeld bij klussen in het donker." Het apparaat dat Van den Broek aanprijst, de zo genoemde Leveltronic 2000 wa terpas op batterijen, kost ruim tweehonderd gulden. Wie dat te gortig vindt kan te rugvallen op de 'Eurostar 2000, die niet met elektronica is uit gerust en slechts 23 gulden kost. Op het glas - de zogeheten libel - waarachter de ovalen luchtbel in vloeistof schom melt, staan links en recht twee verticale streepjes. Zit de lucht bel tussen de binnenste stre pen, dan is de stand precies waterpas. Wanneer het blaasje tussen een binnenste en bui tenste streepje ligt, staat de on dergrond twee procent scheef. Van den Broek: „Die extra mar keringen zijn handig tijdens het maken van een terras in de tuin. Zo'n terras moet iets aflo pen, zodat het water niet blijft staan. Met de Eurostar is een afschot van twee procent te maken." De Duitse gereedschappenfa- brikant Bosch reikt ook zo'n terrashulpstuk aan, maar dat kost wel 265 gulden. De DNM 60 is een semi-professionele waterpas, die hellingen en hoe ken aangeeft in graden en pro centen die digitaal zijn af te le zen. Verder geeft dit apparaat ook een geluidsignaal en meldt het zelf dat de batterijen leeg zijn. Voor klussers die nog dieper in de buidel willen tasten en de vakman echt willen nadoen, heeft dezelfde fabrikant een la- serwaterpas voor ruim vijfhon derd gulden in de aanbieding. Maar men kan ook even wach ten op het 'voordeliger exem plaar speciaal voor doe-het-zel- vers' dat volgens productmana ger Arthur Westgeest van Bosch in juni op de markt komt. Westgeest kent zijn klanten: „Hoofdzakelijk perfectionisten en gereedschappenfreaks schaffen de kostbaardere laser waterpassen aan." Andere doe- het-zelvers zullen wellicht vol gen, want verwacht wordt dat dit jaar nog meer fabrikanten met betaalbare laserapparaten op de markt komen. Wie daar op niet wil wachten, kan bij de Gamma overigens al voor zeven tientjes terecht. Betrekkelijk nieuw zijn rolband- maten die gemeten afstanden digitaal weergeven. Maar een enkele kan meer. Bij voorbeeld de rolbandmaat met ingebouw de voice-recorder. Het baasje spreekt de opgenomen maten in en het apparaat bewaart ze. Podood en papier zijn niet meer nodig. Dit kleine wonder tje heet Zircon repeater, is in de VS populair, en kost 99 piek. Wie hecht aan zeer nauwkeurig meetwerk kan omzien naar ge reedschap met een ijkteken. Staat er op een apparaat een ovalen cirkeltje met daarin drie streepjes, dan mag de gemeten afstand een halve millimeter per meter afwijken. Bij twee streepjes kan het resultaat 0,25 millimeter verschillen van de werkelijkheid. Eén streepje staat voor te verwaarlozen of geen afwijking, maar dat komt bij exemplaren voor doe-het- zelvers vrijwel nooit voor. Meten is weten gaat zeker op, wanneer er ergens geboord moet worden. Gas-, water- en elektriciteitsleidingen zijn maar al te vaak niet zichtbaar of blij ken op onvermoede plaatsen te lopen. Metalen leidingen kun nen met een elektronische de tector worden opgespoord. Gaat een signaal af, dan ligt er een leiding achter de wand ver scholen. „Vooral jongere klus sers zijn in deze apparaten ge ïnteresseerd zegt de marke tingmanager van gereedschap- penfabrikant Stanley. „Net als bij de intelligente waterpassen en meetgereedschappen, ver eist het omgaan met metaal zoekers wel enige handigheid. Jongeren schrikken voor dit soort elektronica niet snel te rug." alex van hoof -8 FEE REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELlj Kostbaar of voordelig, alle la serwaterpassen hebben een vrij groot meetbereik: het apparaat verstuurt een horizontale licht straal over bijvoorbeeld een af stand van twintig meter. Deze meetmethode komt vooral van pas tijdens het tegelzetten of gelijkmaken van vloeren: kar weien waaraan klussers zich nog niet zo snel aan wagen. Een nadeel is dat laserwaterpassen lang niet allemaal even nauw keurig zijn. De nauwkeurigheid laat soms ook te wensen over bij de zoge noemde afstandmeters: dat zijn eigentijdse alternatieven voor duimstok of rolbandmaat. De DUS 20 van Bosch (f 150) bij voorbeeld verstuurt een licht bundel, waarna op een scherm pje lengte en breedte van de ka mer verschijnen. Na een druk op een knop bepaalt het han digheidje ook de inhoud van de ruimte. De gegevens worden opgeslagen. Schilders en be hangers gebruiken de afstand meters al jaren voor het snel uitrekenen van de prijs van een karwei. Makelaars meten er de oppervlakte van woningen mee op. Door de gedaalde prijzen komen ze binnen bereik van doe-het-zelvers. De zonnebril is de laatste jaren veel meer dan slechts een mid del tegen felle zonnestralen. Het ding is een gimmick gewor den, voor alle seizoenen en on der alle omstandigheden. Voor aan het strand, op de winter sport, in de discotheek of aan het graf. Twee miljoen zonne brillen worden jaarlijks in ons land verkocht. Omdat we tren dy zijn - maar ook slordig. Van de wereld die schuilgaat achter een zonnebril wil een mens soms niets weten. Dat komt doordat er een statement mee wordt afgegeven dat aan duidelijkheid helemaal niets te wensen over laat. Een zonnebril op een begrafenis verraadt leed, zwart oogglas in de disco duidt op jachtgedrag en verduisterd rondstappen achter het winkel wagentje kan een signaal zijn van kopzorg om partner of kin deren. De zonnebril biedt veel meer dan louter bescherming tegen de zon. Waarmee maar is aan gegeven dat de zonnebril een gebruiksartikel is geworden voor alle gezindten, alle seizoe nen en in vele situaties. En die verduisterde glazen draag je al lang niet meer enkel op de brug van je neus. Welnee, op je voorhoofd is ook kek. Of op je achterhoofd, zoals nu in zwang is onder jongeren. Geen wonder dat de fabrikanten zich in de handen wrijven bij al die creativiteit, want die draagt er ongemerkt toe bij dat jaarlijks in ons land twee miljoen van die dingen over de toonbank gaan. Wat op zich weer verraadt dat de zonnebril een zeer mo- degevoelig attribuut is, of op z'n minst iets is waar we be paald zorgeloos mee omsprin gen en dat we om de haverklap kwijtraken. Er is slechts één land in Europa waar jaarlijks meer zonnebril- De zonnebril is een gebruiksartikel geworden voor alle gezindten, alle seizoenen en in vele situaties. foto's gpd len worden afgezet. Inderdaad, Italië, waar de maffiosi als eer sten de meerwaarde van sung lasses onderkenden. Het kostje van Jan Pieterman, directeur van Polaroid Neder land, lijkt gekocht. „Dat is maar net hoe je het bekijktreageert de marketeer, wiens firma marktleider is ons land. „Want de concurrentie is hevig. Ieder een probeert een graantje mee te pikken. De eerste de beste fa brikant van plastic kammetjes komt tegenwoordig met zijn ei gen zonnebrillenlijn. Twee gla zen, twee veren, een neusbrug en klaar ben je, lijkt het. En dan heb je ook nog de bekende ont werpers als Boss, Armani, Versace en Porsche met hun designs." Polaroid, The Company in de wandeling, is al sinds de jaren dertig actief. Gegrondvest door de unieke doctor Edwin Land, de man die als eerste in 1929 het synthetische polariserende materiaal voor commerciële doeleinden wist te benutten en het verwerkte in zonnebrillen die de hinderlijke schittering van het daglicht wegnamen. Deze Land was een whizkidd in zijn tijd, met in totaal 535 pa tenten op zijn naam, waarmee hij alleen Thomas Alva Edison voor hoeft te laten gaan. Land was als kind al gefascineerd door alles wat met licht te ma ken had. Die fascinatie duurde tot aan het eind van zijn loop ban als gerenommeerd onder zoeker en succesvol onderne mer. Naast Ray-Ban (nummer 1 in Europa) en het in sportkringen geïntegreerde Oakley staat het oudere merk Polaroid kaars recht overeind. Maar anders dan voornoemde merken zul je een Polaroid nooit aantreffen op de neus van een zegevieren de wielrenner of een als eerste finishende triathleet, of in de nieuwste videoclip van Anouk. „Daar kiezen we bewust voor", zegt Pieterman. „We hebben ooit een Boris Becker-bril in ons assortiment gehad. Die ver kocht uitstekend in Duitsland, Zweden, Denemarken en Ne derland, maar deed niets in Oostenrijk, Frankrijk en België. Daar hebben we van geleerd dat we ons merk niet moeten ophangen aan een trend of een persoon. Polaroid doet het an ders." „We trachten de juiste balans te vinden tussen techniek en mo de, een modeme bril met een meerwaarde. De verkoopresul taten sterken ons in die opvat ting. Iedereen boven de 35 is opgegroeid met Polaroid. Dat gegeven moet je koesteren. Dan hoefje niet zo nodig bij een hy pe aan te klampen om je ver koop te stimuleren." Toch kent Pieterman de mitsen en maren die kleven aan zijn merk. Bij het grote publiek wordt Polaroid weliswaar niet voor ouderwets versleten, maar soms wel voor conservatief. Een dergelijke kwalificatie komt hard aan bij The Company. „Het publiek heeft geen goed zicht op onze totale collectie, doordat de detaillist zeer be houdend inkoopt. Die - en dus ook de klant - maakt een keuze uit onze prospectus, en grijpt dan wel eens te snel terug op modellen die het eerder goed deden, waarmee wordt voorbij gegaan aan de nieuwe model len." Daarom heeft Polaroid naast de eigen family-lijn vier nieuwe collecties laten ontwerpen. De dynamische Inkognito, de kriti sche lijn, het exclusieve Italian design van Furore en een bonte kindercollectie. Het geheel wordt gepresenteerd op fractie, manshoge displays in de winkel waar de zoekende consument hoegenaamd niet aan voorbij kan gaan. Polaroid biedt daar mee een zonnebril voor iedere beurs, van 35 gulden tot over de driehonderd. „De trend gaat in de goede richting. De vele voordelen van de polarisatie zijn een overtui gend argument voor het kopen van onze zonnebrillen. We heb ben elk jaar een nieuwe collec tie, die bovendien exclusief blijft doordat de oplage bewust beperkt is. Weliswaar maken modetrends de business onbe stendig, maar des te groter is de uitdaging het goed te doen. De polarisatie-eigenschappen, zo als contrastverbetering en eli minering van hinderlijke schit tering, worden voor alle collec ties gegarandeerd." Om de meerwaarde van het merk te bevestigen, kreeg de koper van een bril uit de Inkog nito-collectie vorig seizoen on gevraagd en gratis en voor niks een cd-rom toegestopt. Dit jaar gaat de aankoop vergezeld van een zakje snoepjes, wine gums om precies te zijn. Toch iets heel anders dan het ludieke ex traatje waar men aanvankelijk aan dacht, namelijk een zwart condoom. Pieterman: „Ook be scherming, weet je wel. Maar dat bleek voor sommigen toch nog een brug te ver." hans van alphen Gat boren in de muur? Er zijn apparaten in de handel om te waarschu wen waar een leiding loopt. foto cpd Een enneagram is een psycho logisch model dat inzicht geeft in de eigen persoonlijkheid en die van anderen. Het model stamt al uit de Oudheid, toen de Soefi's het gebruikten om de kosmos te verklaren vanuit de invloed die de negen planeten (ennea negen) rond de aarde hebben. Maar echt bekend in Nederland werd het enneagram pas eind 1999 na een optreden van Van de Wetering in een 'Big Brother'-discussieprogramma. Bijna 2,5 miljoen kijkers zagen hoe hij aan de hand van het en neagram de persoonlijkheid van de overgebleven bewoners van het BB-huis blootlegde. „Het enneagram duikt ineens overal op. Voor 'Big Brother' leek het veel mensen te moei lijk, te ingewikkeld", aldus Van de Wetering. Zijn laatste boek 'Het enneagram als weg naar verandering' (uitgeverij Andro meda), dat rond die tijd uit kwam, verkoopt inmiddels goed. „Bovendien geef ik deze maand vijftien enneagramtrai- ningen. Voor bedrijven, maar ook voor particulieren. We gaan zelfs met achttien mensen (twee van elk enneagramtype) een week naar Ibiza". „Het enneagram bestaat uit ne gen punten in een cirkel, die onderling met elkaar verbon den zijn. Die verbindingen ge ven aan waar je staat", legt hij uit. Ter rechterzijde van de cir kel staan de types 1 (de perfec tionist, verbeteraar, volbrenger) 2 (helper, minnaar, gever), 3 (winnaar, statuszoeker, be stuurder) en 4 (tragische ro manticus, artiest, schrijver). Ter linkerzijde vinden we 5 (denker, observator, waarnemer), 6 (loy alist, verlichter), 7 (planner, ge notzoeker, dromer, opportunis tische idealist), 8 (baas, kampi oen) en 9 (bemiddelaar, vrede stichter). „Iedereen is een van deze types, maar heeft tegelijk vier andere types tot zijn be schikking. Dus eerst moeten we leren kijken door onze eigen bril, dan door onze geconditio neerde bril en vervolgens door de andere brillen die we kun nen gebruiken." Volgens Van de Wetering wordt de persoonlijkheid van mensen gevormd in het eerste levens jaar, maar gaan ze - als gevolg van de opvoeding en andere in vloeden - al snel een rol spelen en gedragen ze zich in feite als iemand die ze niet zijn. Zonder dat ze zich dat realiseren. Dat geconditioneerde gedrag, inclu sief de bijbehorende verdedi gingsmechanismen, kan leiden tot stress, depressies en een op gebrand gevoel. Een voorbeeld maakt de wer king van het enneagram duide lijker. Van de Wetering: „Een man van 48, die al twintig jaar op de markt kleding verkocht, volgde een workshop. Hij be greep de mensen niet. Ze wil den altijd wat anders hebben dan hij verkocht en pakten al tijd het onderste shirt van de stapel. Hij ontdekte dat hij en neagramtype 5 was, een denker en filosoof die niet houdt van sociale verplichtingen en priet praat. Hij was alleen markt koopman geworden, omdat zijn vader dat was. Na acht maanden kwam hij op de ver- volgtraining. Hij bleek nu een kantoorbaan te hebben, waarin hij zich helemaal op zijn plaats voelt. Dat is toch fantastisch." Zelf zegt Van de Wetering type 7 te zijn, maar dat blijkt na enig doorvragen (wat type 5, de journalist, vaak doet) zijn ge conditioneerde ik te zijn: „Ei genlijk ben ik ook een 5." Inmiddels werkt hij al weer aan een nieuw boek 'Het en neagram als procesmodel', waarin hij laat zien dat het schema ook voor het bedrijfsle ven werkt. Of hij daarin, net als in zijn huidige boek, bekende Nederlanders als voorbeeld neemt is de vraag, maar het maakt de ingewikkelde stof wel lichter verteerbaar. „Louis van- Gaal is type 1, iemand voor wie het altijd beter moet, die woede opkropt en dan ontploft. Hij kan alleen uit zijn dak als zijn team kampioen wordt." Van de Wetering weet dat niet alle bekende Nederlanders blij zijn dat ze worden genoemd. Daar heeft hij weinig proble men mee. Type 1 behoort dus ook bij hem: eerlijk een mening geven en die ook van anderen accepteren. jacques geluk Schoorsteenrotor Een rotor op de schoorsteen kost een paar centen, maar die zijn volgens de leveran cier terug te verdienen op de kosten van de schoorsteenve- ngi Robir ger. De rotor is eei>laats metalen bol die h?waar( naai tegen regen tte b°v en tegelijk de trekl°orw Als de schoorsteejs moet, hoeft hij slt/frg vleugelmoer los t^e8- de constructie op£en en len. Het verwijder-er 3110 ditionele kanaalty vergt meer werk» De rotor is bestanjl rp: temperaturen tot j Hij heet AspirotorFC Zv er hangt een prijsfeiling I van 433 tot 483 gugeme hankelijk van de nheeft schoorsteenkanaafrimn tie: Tilmar BV, Mqeens foto Gpd foon 0591 - 37.16 er dit FCZ zwart Sterrenkamer Alleen behang en een likje verf volstaan niet meer iCStC derkamer: er moeten stickers op de muren en het p Vandaar dat het aanbod van diverse soorten plakpl e toeneemt. Voorbeeld daarvan zijn de zogenoemde P ca-stickers die dankzij een fluorescerend middel gl(de donker. Te kiezen valt voor een sterrenhemel met r?1 ^,ar het plafond of voor lichtgevende Walt Disney-figurt0™? Bambi, Dalmatiërs, Peter Pan en Donald Duck. VotP. kenfilmfiguren moet wel in de buidel worden getas1* Jr" ne sticker van 18 bij 24 centimeter komt op bijna zf n en een exemplaar van 24 bij 35 centimeter kost ongi gulden. Net als de Tacca Stacca-stickers zijn de plallfv uit een andere collectie (Stikarounds) gemakkelijk t" ren zonder lijmresten achter te laten. Die Stikarouii De krijgbaar in achttien verschillende dessins, waaronijanda Paddington en Forever Friends. Een verpakking Stiij. De met daarin een groot aantal plakplaatjes, kost onge^ng o gulden. Meer informatie: Interwand Decor, Goirle, Isabel 534.0032. jel w Luchtrooster Luchtroosters zitten vaak ver borgen aan de buitenkant van een muur, omdat ze an ders de gevel zouden kunnen ontsieren. De zogenoemde SUS-roosters mogen echter worden gezien, stelt de Belgi sche fabrikant van deze ei gentijds vormgegeven exem plaren. Het luchtrooster is helemaal gemaakt van roest- vrijstaal en ziet er half bolvor mig uit, terwijl de meeste an dere apparaten rond of vier kant zijn. Die halve bol zit er niet alleen voor de sier, maar houdt ook wind en regen te gen. Het rooster bestaat uit een aantal lamellen om de luchtaf- en aanvoer te sturen. Achter de lamellen is vervol gens muggengaas bevestigd Imitatieschaap IV 1 om vuil buiten de v*7 houden. Een SUS-i\m« een diameter van lse to meter kost 68 guldeft d< exemplaar van 125aant komt op 82 guldentot e formatie: S.IM - V.Bemi egem (België, telefacha 3-326.34.26. ite buu Ivan Een firma uit Enkhuizen heeft zich toegelegd op dePul van grenenhouten schapen, met een echte vacht. Eret I modellen die als voetenbank, zitstoel of schommels? on nen. Laatstgenoemde exemplaren zijn in twee kleurf 8ta bruin) en in verschillende maten leverbaar. De goed' en kleinste komt op 445 gulden. Voor het grootste tyf8 745 gulden worden betaald. Verzendkosten brengt #.tus niet in rekening. Voor meer informatie: Houtatelierlle^N Inc., Enkhuizen, telefoon 0228-31.57.12. n ngc inde Huishoudbeurs De gecombineerde Huishoudbeurs en Huis Interieiele 2000 werpen zich op als het grootste kijk-, doe- en ko»rte: ment van het land. Dit keer wordt gemikt op meer oiirer ning. De bezoeker moet zelf kunnen bepalen, wanne jur snelt of onthaast. Het laatste zal tussen de meubeltjeges want de huishoudbeurs biedt de gebruikelijke kei misKoe 'kant en klaar drinkontbijt' en 'huid ontstressen'. Zoa'cht kelijk sluit de laatste vijf beursdagen de Negen MaaiK&n aan en ditmaal vindt tijdens de eerste vijf dagen ook J00 RAI plaats. Huishoudbeurs en Huis Interieur RAI w Amsterdam: vrijd. 10 t/m zo 19 maart; dagelijks 10-If lei' woe t/m vrijd tot 22 uur. Toegang f 22,50, kinderen 4 aai en 65+ f 20. Tevens toegang tot Negen Maanden Beur1 Vï t/m zo 19 maart, en de FietsRAI 2000: vrijd. 10 t/m dit. d: maart. U L 3 4 5 6 7 Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Bewijsstuk - soort dropje - porseleinen kroon over een tand; 2. broedplaats - gezondheid - afwezig; 3. Duitse munt - woonvertrek - kameraad; 4 paar - ontvangkamer - kopstem; 5. snelheidswedstrijd - plan voor een weg - na; 6. voordeel - genoeg! - tas v.d. zwemspullen; 7. tijding - schilder - slaag, 8. voorwerp - vereist - kleur; 9. etagewoning - meubelstuk - voetbalploeg; 10. visbak - legendarisch monster - wolkam Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Reuk; 4. ruit; 7. koket; 9. as; 11. pil; 12. va; 13. Ate; 15. oor; lest; 18. spot; 19. elp; 20. olie; 22. arak; 25. pin; 27. aar; 28. eg; 29. ris; 31. na; 32. retig; 34 neen; 35. paal. Verticaal: 1. Reaal; 2. uk; 3. kop; 4. rel; 5. ut; 6. taart; 8. kip; 10. stellig; 12. vooraan; 14 es; 15. op; 17. tee; 18. spa; 20 opeen; 21. in; 23. ra; 24. kraal; 26. rit; 29. ren; 20. sip; 32. re; 33. ga. HEINZ

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18