Winkeliers Ridderhof zijn overlast; Rijn Veenstreek Alphen krikt kwaliteit omgeving statio Jacobs wouden! kiezen moiuimt Regen stagneert planten van bomen in Bentwoud Biljarters Woubrugge nemen hap uit subsidiepot Stoep rond Strooplikker krijgt vorm Molententoonstelling doet Alkemade aan DINSDAG 8 FEBRUARI 2000 Politie vindt XTC-pillen in huizen leimuiden De politie en het openbaar ministerie hebben vrijdag bij een inval in twee huizen in Leimuiden en een woning in Ou de Wetering xtc-pillen aangetroffen. Dat heeft het openbaar mi nisterie vanochtend bekendgemaakt. Twee mannen van 27 en 23 jaar uit Leimuiden en een 19-jarige man uit Oude Wetering zijn aangehouden en zitten nog vast. Volgens een woordvoerder van het OM bestond al langer het vermoeden dat er xtc in de huizen aanwezig moest zijn. Hij sluit meer aanhoudingen niet uit. Het onderzoek loopt nog. Dambrink bemiddelt bij verenigingen JACQBSwouDEWethouder Dambrink gaat met de drie histori sche verenigingen in lacobswoude praten. Ze wil weten waar om ze niet willen samenwerken. „Ik heb nog nooit gehoord wat daarvan de redenen van zijn", zegt de wethouder, die de ge sprekken begint op verzoek van plaatselijke politici. De eerste gesprekspartner van Dambrink wordt Hans van der Wereld. Hij scheidde zich onlangs af van de stichting Oud Leimuiden/Rijn- saterwoude en richtte de stichting Oud Jacobswoude op. Waarschuwingen voor crossers alphen aan den run De politie is het afgelopen weekeinde diver se malen in actie gekomen na meldingen van overlast door crossers. Op de Churchilllaan probeerde een 15-jarige jongen vergeefs te ontkomen toen de politie arriveerde. Hij moest met de motorfiets aan de hand naar huis lopen. De politie heeft zijn ouders in kennis gesteld van het feit dat crossen in Alphen ver boden is. Op de Flemingweg kregen een 18-jarige man met een motorfiets uitKockengen en een 23-jarige Alphenaar met een terreinwagen een waarschuwing. Ondanks meldingen van over last op de Aziëlaan trof de politie daar niemand aan. Rook in huis, man naar ziekenhuis alphen aan den run Een hoogbejaarde man uit Alphen aan den Rijn moest zondagavond voor controle naar het ziekenhuis na een enorme rookontwikkeling in zijn huis aan de Kwartelstraat. De rook ontstond toen een stoffen pop die op de lamp stond ging schroeien. Zijn vrouw en hun vogel bleven ongedeerd. Nekklachten na aanrijding leimuiden Drie Alphenaren liepen gisteren nekklachten op bij een ongeval op de N207 in Leimuiden. Een 39-jarige automobi liste uit Oude Wetering reed in de richting van Nieuw Vennep en wilde afslaan naar Roelofarendsveen. Daarbij kwam ze met de wielen in de berm. Toen ze weer probeerde op de rijbaan te komen raakte ze een taxi en een personenauto. De inzittenden, een 54-jarige taxichauffeuse, een 33-jarige passagiere en een 38- jarige automobilist zijn voor controle naar het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp gebracht. benthuizen marieta kroft De eerste 40.000 bomen van het Bentwoud liggen al klaar om de grond in te gaan. De andere 60.000 levert de kwe ker op afroep. Het wachten is echter nog op droog weer. „Afgelopen vrijdag plantten we de eerste bomen met de hand", zegt projectleider M. van der Burg van het plaatse lijke aannemingsbedrijf Ver meulen. „We begonnen eraan omdat er mensen van de pro vincie kwamen kijken, maar we zijn weer snel gestopt. Het is nog veel te nat in het land." Met het voorspelde natte weer verwacht ze ook dezeweek niet meer aan de slag te kun nen. De tijd dringt, zegt Van tier Burg. „Het moet niet te 'eel meer regenen. Het plant- s eizoen loopt immers maar tot 15 april, later planten is o ngunstig voor de ontwikke ling van de planten. Ik denk dint we een week of drie, vier work hebben voordat alle ÏG'O.OOO bomen de grond in zijtin." Vermeulen was de laagste inschrijver voor de aanplant vani de eerste vijftig hectare Bentwoud. Het gaat hierbij om twee afzonderlijk van el kaar liggende percelen langs de Hoogeveenseweg in Benthuizen die de Dienst Lan delijk Gebied (DLG, een on derdeel van het ministerie van landbouw, natuur en visserij) heeft verworven. De DLG hoopt volgend jaar de volgen de 23 hectare te kunnen vol- planten. Eerst moet echter daarover een discussie met de gemeente Waddinxveen over de aanleg van de rondweg zijn afgerond. Meer hectares in het bos dat duizend hectare groot moet worden, heeft de DLG nog niet. Maar volgens pro jectmanager JL Eilander zijn de onderhandelingen met de boeren in het gebied druk gaande. De één meter hoge sprieten die de komende weken wor den aangeplant bestaan voor al uit essen en eiken. Maar ook zitten er wilgen, populie ren, rozen en hazelaars tus sen. Eilander verwacht dat de voorbijganger over een jaar of drie, vier de indruk krijgt dat er een bos komt. „Dan zijn de boompjes zo'n twee tot drie meter hoog en zijn zij tegen elkaar aan gegroeid. Het gaat hier om goede grond, dus ver wachten wij dat de groei snel gaat." Het duurt echter nog wel een jaar of twintig voordat de bomen volwassen zijn, dat wil zeggen zo'n tien meter hoog. alkemade rob onderwater De reizende molententoonstel ling is neergestreken in het ge meentehuis van Alkemade. Na Warmond houdt de tentoon stelling daar domicilie tot eind maart, waarna Jacobswoude aan de beurt is. Tenminste, als die gemeer ite dat wil. De tentoonstelling is een ini tiatief van d'e Rijnlandse Molen stichting. Die instantie zorgt er voor dat de molens in de regio kunnen blijven draaien. 'Maar dat gebeurt niet alleen door de wind', meldt de stichting op een A4-velletjie tussen de oude landkaarten e n foto's van mo lens uit de regjio Alkemade. Of tewel: of u even zo vriendelijk wilt zijn een bijdrage te storten om de molens van de onder gang te redden. De Rijnlandse? Molenstichting wil op deze manier aandacht vragen voor de molens. „Het gaat de laatste tijd gelukkig weer goed", zeg! Rob van Itter- son. „Dat komt niet in de laat ste plaats door de inspannin gen van voorzitter Loek Dijk man. Hij is een zakenman en heeft de gave iedereen geld af te troggelen." Van Itterson is voormalig molena.ar. Hij werkt nu al6 archivaris bij het Hoog heemraadschap van Rijnland en heeft voor de Rijnlandse Molenstichting de Tentoonstel ling verzorgd. Rolluik moet vandalen 's nachts weren De winkeliers in het overdekte winkelcentrum De Rid derhof in Alphen aan den Rijn zijn het zat: jongeren die 's avonds skaten en fietsen door de verlaten gangen, graffiti en ingegooide ruiten, vernielingen in de parkeer garage onder de winkels. Om een eind te maken aan de overlast komt er nog deze maand een rolluik om één van de vier ingangen 's avonds af te sluiten. Als het experi ment goed werkt, gaan ook twee andere ingangen dicht. Het café en de videotheek in De Ridderhof blijven dan alleen nog via een roltrap naar de parkeerplaats bereik baar. alphen aan den run saskia buitelaar Het Alphense winkelcentrum bestaat uit drie 'poten' die uit komen op een middenplein. Daarvandaan gaat een roltrap naar de parkeergarage. Als na acht uur 's avonds de laatste woubrugge janneke de jonge Biljartvereniging Woubrugge kan rekenen op 40.000 gulden van de gemeente Jacobswoude om daarmee een deel van het nieuwe clubgebouw te betalen. Hoewel wethouder Dambrink het een behoorlijk hoog bedrag vindt, denkt ze er niet onder uit te komen. In de Jacobswoudse subsidieverordening staat na melijk dat de gemeente garant staat voor een tiende deel van de kosten van nieuwe behui zing van verenigingen. Dambrink kijkt op van de vier ton die de biljarters willen uit trekken voor het nieuwe pand. Het gebouw moet in september volgend jaar klaarstaan naast sporthal Oudendijk in Wou brugge. „Ik vind het onbegrij pelijk dat ze zich dit kunnen veroorloven", aldus Dambrink. „Wij vroegen ze eerder een huur van 22.000 gulden op jaar basis, maar dat vonden ze te duur. Misschien dat ze dit aan hun leden durven te vragen omdat ze hen meer ruimte kun- nen bieden of dat ze hierdoor een ledengroei verwachten." De biljarters zouden aanvanke lijk een ruimte krijgen in de nieuwbouw naast de sporthal die de gemeente laat bouwen. Deze aanbouw vervangt het verouderde verenigingsgebouw De Wijk. Met de 40.000 gulden vreten de Woubrugse biljarters vol gend jaar een kwart van het welzijnssubsidiebudget in Ja cobswoude op. „Dat is één van de hoogste aanvragen die ik ken. Ongetwijfeld uiten politici kritiek. Maar als die aanvraag komt, moeten we serieuze ar gumenten hebben om die niet in te willigen." Dambrink hoopt de kosten voor beide partijen wat te kun nen verlagen. „Misschien kun nen we samen heien", sugge reert de wethouder. Van een subsidiemogelijkheid bij het ministerie van VWS, waarop de biljarters haar wijzen, weet ze niets. „We gaan na of dat mo gelijk is." winkel dicht is, blijven alle in gangen tot 1.30 uur open voor bezoekers van café Santé en de videotheek. Tot die tijd kan ie dereen binnenwandelen in het verlaten, maar goed verlichte en comfortabel warme winkel centrum. Een ideale plek dus voor jongeren om rond te han gen of te skaten over de mar meren tegels. Ook de enorme parkeergarage is een geliefde ontmoetingsplek: met veel be schutte plekken, aan alle kan ten open en grenzend aan een cafetaria. Dat jongeren er graag vertoe ven, is niet nieuw. Maar som mige winkeliers hebben de in druk dat de overlast die zij ver oorzaken steeds erger wordt. „Tussen acht en tien uur 's avonds is het hier een waar fes tijn, met skaters op de roltrap en in de gangen", zegt schoen maker G. Verkerk. „Tl-lampen worden eruit geslagen, muren beklad, stenen gaan door de ruiten. En daardoor gaan de onderhoudskosten van het win kelcentrum voor de winkeliers fors omhoog." Volgens Verkerk is er te weinig toezicht in de wijk. „De stadswachten lopen alleen in het centrum en als hier politie komt, zijn de jonge lui snel verdwenen, want ze zien de agenten van alle kanten aankomen." Een andere winkelier („Geen naam erbij hoor, straks komen ze mij lastigvallen") vindt ook dat de overlast toeneemt. „Het zijn vaak dezelfde jongens die ik hier al jaren zie. Maar inmid dels zijn ze ouder geworden en ook vervelender." Dat zegt ook de eigenaar van het café, R. Grootenhuijs. „De jongeren krijgen een steeds gro tere bek, mogen langer buiten blijven en hebben steeds min der te doen." Het rolluik is vol gens hem een verbetering. „Die 'poot' naar de snackbar-uitgang valt precies buiten mijn ge zichtsveld, terwijl daar de meeste rotzooi wordt getrapt. Ik vind het prima als ook de ande re ingangen dichtgaan. Zolang voor mijn klanten de roltrap maar openblijft." Volgens de voorzitter van de winkeliersvereniging, W. ten Wolde, neemt het gesodemieter niet zozeer toe, maar is voor de winkeliers de maat vol. Nog de ze maand komt er een rolluik. Ondertussen inventariseren ze wat er nu precies wordt uitge haald en wat eraan te doen is. De resultaten daarvan gaan naar de gemeente. „De winkeliers zijn bereid om er zelf alvast in te grijpen. Want als je weet hoeveel geld er nu wordt uitgegeven aan het her stel van vernielingen en aan surveillanten. Dit is een parti culier winkelcentrum, dus de appartementeigenaren, in veel Wm langeraar Het komt allemaal toch nog goed met winkelcentrum De Strooplikker in Langeraar. Nadat bezorgde winkeliers twee weken gele den wethouder Hoogervorst tot spoed hadden gemaand, kwamen de stratenmakers prompt in actie. Hun werk is weliswaar nog niet af, maar de nieuwe winkels zijn voor klanten beter bereikbaar dan twee weken terug. Toen moesten de middenstanders hun klanten soms uit de zand hopen vissen. foto henk bouwman gevallen zijn[l.°f moeten voor draaien." Bij de polt bekend. Mal agent A. vanl erger dan bijfeCÏ se winkelceif er wat vaker r meld en laati venbus een pf i Surveillanten!^ ac geregeld de dr, en zelf is deP \p De Ridderholr h jeugd is de aifch(; fenomeen gt hebben de T Onder meerP groter wordt i is gekomen, f van het winke baar terrein,! sen niet zom< fen I P4: Olieu in sloof! sportp De Bij alphen aan den i lin; Rijkssubsidie van 75 mille voor proefproject alphen aan den run marieta kroft In de stationsomgeving van Al phen moet het aangenaam werken én zorgen worden. De gemeente gaat onderzoeken hoe zij deze buurt zo kan in richten dat mensen hun werk en privéleven, zoals de zorgta ken voor hun kinderen, ouders of partners, zo goed mogelijk kunnen combineren. Dat kan bijvoorbeeld door kinderop vang, scholen, winkels en in stellingen voor gezondheids zorg temidden van kantoren te realiseren. Alphen is voor dit proefpro ject geselecteerd, samen met Amsterdam-zuid en Zwolle. De gemeente heeft 75.000 gulden subsidie van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid gekregen voor het onder zoek. Over een jaar moeten de eerste resultaten bekend zijn. Verantwoordelijk wethouder Dales is heel tevreden met het geld. „Het is weliswaar alleen nog maar bedoeld voor onder zoek, maar we hebben gekre gen wat we hadden gevraagd." Dat Alphen in de prijzen is ge vallen komt volgens Dales doordat de plannen voor dit ge bied nog in een pril stadium verkeren. „We staan nog aan de tekentafel. Daardoor zijn nieu we ontwikkelingen gemakkelijk in te passen. Bovendien is het juist voor dit gebied belangrijk dat er een gevarieerd aanbod komt van voorzieningen die met zorg en werk te maken hebben, omdat de buurt grenst aan de jonge woonwijk Kerk en Zemen. Daar wonen veel ander half- en tweeverdieners." Het doel van het onderzoek dat Alphen gaat doen is kijken of dè gemeente bij het opzetten van de exploitatie al rekening kan houden met de wensen van gebruikers en onwonenden van dit gebied. De kwaliteit van het gebied wordt daarmee hoger. Het onderzoek sluit ook aan bij het economisch beleidsplan van september 1999, dat stelt dat de mogelijkheden voor het gebied intensiever moeten wor den benut. Het ministerie van sociale za ken heeft in totaal 14 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor 38 experimenten in het land die de combinatie wonen en werken aangenamer moeten maken. De vo S' zorg en arbeid bod en plaats niet op elkaai h betekent veel lijn' den, het kost geeft spanning zieningen niet gestemd hang manier waaroj de ruimte we plannen wert Om het ondet verrichten, wet met NS-Vastgo ging voor On Alphen aan dei „Nu is tentoonstelling mis schien niet het juiste woord", zegt Van Itterson. In de hal bij de receptie van het gemeente huis staan zes borden opge steld, waarop de geschiedenis van de molen is uitgebeeld. „Als je zo weinig ruimte hebt, dan kun je nooit compleet zijn", zegt Van Itterson. „Maar dat is ook niet de bedoeling." Van Itterson kreeg in decem ber drie dagen de tijd om de reizende tentoonstelling op ver zoek van Molenstichting-voor zitter Dijkman in elkaar te draaien. Warmond kreeg de 'primeur' omdat in die ge meente de Rijnlandse Molen stichting werd opgericht. Dat gebeurde op 1 maart 1959. Voor de gemeente Alkemade paste hij de regionaal getinte onder werpen aan. Op één van de foto's is de Veense molenaar Jaap Hoogen- boom te zien bij de Waterloos molen. Opvallend is verder een krantenknipsel waarin kond wordt gedaan van een voorval in Rijpwetering met een vracht wagen en een wiek van de mo len. Verder hangen er kaarten. Van Itterson heeft dat niet zon der reden gedaan. „Dit gebied is een van de le vendigste molengebieden", zegt Van Itterson. „En dat was logisch, want dit gebied was vroeger een en al polder. Het waren allemaal gebiedjes die ei- Rob van Itterson: „Dit is een van de levendigste molengebieden." foto henk bouwman gendom waren van particulie ren, die allemaal een molen no dig hadden. Een molen was fei telijk pure noodzaak, want zon der molen kreeg je geen land In de gemeente Alkemade staan fondsen aanboort om de mo- droog." nog dertien molens. De meeste lens weer te laten draaien. Zoveel molens als er vroeger staan onder beheer van de Rijn- En dat gebeurt niet alleen waren, zo weinig zijn er nu nog. landse Molenstichting, die door de wind. jacobswoude ewout van der dussen Inwoners van Jacobswoude mogen tien panden voordragen voor de gemeentelijke monu mentenlijst. In de hal van het gemeentehuis in Rijnsaterwou- de kunnen zij vanaf volgende week kiezen uit ongeveer 130 foto's van beeldbepalende ge bouwen. Ook de eigenaren krij gen een belangrijke stem bij de keuze. Uiteindelijk stelt de ge meenteraad de monumenten lijst vast. Om het karakter van de dor pen en de streek te bewaren, gaat Jacobswoude het behoud van beeldbepalende panden ook financieel ondersteunen. Er komt een lijst van beschermde gemeentelijke monumenten en een subsidieregeling om de ei genaren van die panden te hel pen. „Het gaat om meer aan dacht voor cultuur-historische aspecten", zegt wethouder Haasbroek. „Tegen de grote eenheidsworst zoals we dat in nieuwbouwwijken zien." Het verschil met de reeds be staande officiële beschermde rijksmonumenten is volgens de wethouder dat het daarbij gaat om uitschieters die van lande lijk belang zijn. „Het gaat nu om de sfeer van een dorp en dat ligt in details. Een hek rond gen- l. De regeling dij? raad moet vast?1 eigenaars een procent op de I*1 derhoud met F van duizend gl' Ook komt er eA op de monuiïi* organisatie die de panden belr geeft over het gemeente heeftr ling een budgetP den. De aanwijzing? is geen garantiel niet wordt geslo? vindt het wel j4 niet kan word* „Maar het is or e kunt de wereld? en we zitten nier um. Een halfste® honderd jaar ou lekt kan er wel f maar is als wonijl De expositie tf t/m 10 maart istr uren te bezoekeor

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16