7 Speelbrugf wijkt uit ii peuterzaaf Duin Bollenstreek Vrouwen van Lisse, kom bij de brandweer! Veel wijting gaat overbcl Toch geen wasstraat in Oude Floraloods Kerktoren nu van gemeente Noordwijk Tarief gemeente verbaast Wantveld-pachter Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 DINSDAG 8 FEBRUARI 2000 FEB Mishandeling in centrum Lisse lisse Een man uit Lisse van 20 jaar deed gisteren aangifte van een mishandeling afgelopen vrijdagnacht. Hij liep met een vriend op de hoek Kanaalstraat/Molenstraat toen ze omringd werden door een groep van vijf jongeren. Een daarvan sloeg de Lissenaar zonder enige aanleiding met een bierblikje. De politie kon vanmorgen niet vertellen of de man gewond is geraakt door de klap met het blikje. Krattendief aangehouden lisse Een 48-jarige Lissenaar is gisteren in zijn woning aange houden voor een kort daarvoor gepleegde diefstal van twee lege frisdrankkratten. Een getuige meldde de diefstal, de politie vond de man na een korte zoektocht. KVIH houdt vast aan havenplannen katwuk De Katwijkse ondernemersvereniging KVIH en de Stichting Zeejachthaven hebben de hoop op een zeejachthaven in het dorp nog niet laten varen. „Het project is nog niet van ons netvlies af en u zult daar nog meer over horen", zei voorzit ter KVIH-Ouwehand van gisteravond tijdens een bijeenkomst in Katwijk aan den Rijn. De stichting is een postercampagne be gonnen en het afstudeerproject over de zeejachthaven van vier studenten van de Haagse Hogeschool is deze maand klaar. Voor de 10.000 gulden die de vereniging ontving uit het Herinne ringsfonds heeft Ouwehand nog geen bestemming gevonden. Noordwijkerhouts centrum opgefleurd noordwukerhouT' Noordwijkerhout moet het bloeiende 'Hart van de Bollenstreek'worden. Om dat te bereiken worden er binnenkort overal bloembakken met geraniums neergezet en opgehangen. Kosten van het opfleuren van het dorpscentrum bedragen 20.000 gulden. De Noordwijkerhoutse Ondernemers Vereniging (NOV) en de landbouworganisatie WLTO nemen beide 10.000 gulden voor hun rekening. peter van egmond Benzinestation Avia aan de Rijnsburgse Floralaan mag van het gemeentebestuur niet uit breiden. De eigenaar van het tankstation wil een autowasse rette en servicecentrum openen in de naastgelegen bedrijfs- loods op bedrijventerrein Flora. Maar B en W voelen daar wei nig voor: er is al sprake van overlast bij de pomp, en met de opening van een wasserette neemt dat alleen maar verder toe. Omwonenden meldden on langs op een inspraakavond dat ze grote hinder ondervinden van de vrachtwagens die op het Avia-station afkomen. De ruim te rondom de pomp is veel te klein om daar ruimte aan te bieden. De stroom extra perso nenauto's die op de wasstraat af zullen komen, verergert die situatie alleen maar, verwach ten de Floralaan-bewoners. De politie meldt juist dat de wasserette, die niet is bedoeld voor de vrachtwagens, geen ge vaar vormt voor de verkeersvei ligheid. Er zal meer verkeer over het Avia-terrein rijden, maar niet zo veel dat de politie er een veto over wil uitspreken. Het overleg met de wijkbewo ners heeft de gemeente echter aan het twijfelen gebracht. Vol gens B en W lukt het waar schijnlijk niet om de vrijstelling, die nodig is voor de wasserette en het servicecentrum, zonder problemen door de procedures te loodsen. De gemeente wil dat de eigenaar van het Avia-sta- tion op zijn minst maatregelen neemt om de verkeersoverlast te verminderen. Maar de voor keur gaat uit naar verplaatsing van het benzinestation. Dat idee is niet nieuw. Regel matig staan vrachtwagens en vrachtwagencombinaties voor het benzinestation te wachten, waarbij ze een deel van de Flo ralaan blokkeren. De gemeente beklaagde zich daar anderhalf jaar gelden al over, en ook de politie maakt zich over die situ atie zorgen. Volgens B en W is het niet handig mee te werken aan de komst van een wasstraat, ook al heeft die met de vrachtwagens niets te maken. Wat de ge meente betreft kan het Avia- station beter verhuizen. Nu meewerken aan de komst van een wasserette bij de huidige vestiging, bemoeilijkt die ver plaatsing alleen maar. Het verschijnsel van wach tende vrachtwagens doet zich overigens ook regelmatig voor bij benzinestation/autodealer Toyota Dijksman, tegenover de Remiseflat aan de Oegstgeester- weg. Rijen vrachtwagens sluiten daar regelmatig de drukke Oegstgeesterweg half af. De raadscommissie voor ruimte en economische zaken vergadert volgende week dins dag over de kwestie. De directie van Avia zegt nog niet op de hoogte te zijn van net gemeen testandpunt, en wil daarom nog niet reageren. noordwuk Het was een kleine 202 jaar gelden al afgesproken, maar nu is het ook offi cieel zo ver. De kerkto ren van de Grote of Sint Jeroenskerk aan de Voorstraat in Noord- wijk is in het bezit ge komen van de ge meente. In 1798 werd door de staat bepaald dat gemeenten eigena ren werden van kerkto rens. Dit omdat ze als strategisch hooggele gen uitkijkpunten kon den dienen. Destijds werd hierover ook in Noordwijk een over eenkomst gesloten, maar formeel is dat nooit vastgelegd. De gemeente heeft wel al tijd het onderhoud aan de toren voor haar re kening genomen. Het kerkbestuur betaalt vijf gulden per jaar, om de klokken te mogen lui den. De toren van de Hervormde Sint Je roenskerk dateert uit 1220 en is het oudste monument van Noord wijk. FOTO WIM DIJKMAN Grote wachtlijst naschoolse opvange' Een Jom Voorhoutse basisschoolleerlingen worden 1 schooltijd opgevangen in een peuterspeflf£ manier probeert De Speelbrug de wachtlijst schoolse opvang binnen de perken te houL^ bedoeling dat met name de jongste kindeljl tijd worden ondergebracht in de peutersp^ Bolleke in het SEC-gebouw. fjl rob onderwater De belangstelling voor bui tenschoolse opvang groeit onstuimig in Voorhout. De Speelbrug heeft 65 kindplaat sen. Daarnaast is er een wachtlijst met vijftig kinderen erop. Een deel daarvan moet nog vier worden, andere kin deren zitten al op de basis school maar kunnen niet on middellijk worden opgevan gen. Om toch zo veel mogelijk kinderen te plaatsen is con tact gezocht met de Stichting Peuterspeelzalen. Per 1 maart kan De Speelbrug gebruik maken van Olleke Bolleke. Speelbrugwoordvoerster L. van Zanten: „Ideaal is dat niet, want we moeten een half uur overbruggen om in het gebouw te kunnen. We moe ten dus langzaam van de school naar Olleke Bolleke lo pen." Ook het andere onder komen in de kantine van de voetbalvereniging Foreholte op sportpark Elsgeest kwalifi ceert Van Zanten niet als 'ide aal'. „We mogen van de club hier blijven zitten, maar ze zien ons liever gaan. Het geeft gewoon veel overlast." De Speelbrug, die naast de kanti ne van de voetbalvereniging 'en nu Olleke Bolleke een villa aan de Meidoornrode heeft, wacht dan ook met smart op het moment dat de eerste Als de bouw ruimte voor overigens mi klein. In het komen kunnij worden opj Zanten: „Daticy te weinig. Der in Voorhout Drie jaar gonnen met hebben we ej honderd op Voorhout is veel werkenlij kinderen woft' woon grote b( tenschoolse oj NOORDWUK «JOB DE KRUIFF Nu het parkeerterrein aan de Koningin Astridboulevard nog een jaar voor de oude pachters is, roert ook de pachter van het terrein aan het Wantveld, P. Krul, zich. Ook hij zou best nog een jaar door willen en kan zich niet vinden in de plannen van de gemeente. Hij zegt vooral verbaasd te zijn dat de gemeen te Noordwijk twee gulden per uur gaat vragen, terwijl hij zelf maximaal 7,50 gulden per dag mocht rekenen. Krul verwacht daardoor een grote toename van de parkeeroverlast in de omringende straten. Ook met een aantal organisa torische aspecten vergeet de ge meente rekening te houden, meent Krul. Zo moest hij altijd plaatsen vrijhouden voor bus sen, en mochten omwonenden gratis op het terrein parkeren. Daarover is bij de gemeente nog nauwelijks nagedacht, meent Krul. Ook zijn de buurt bewoners niet geïnformeerd of geraadpleegd. Als het tarief werkelijk meer dan verdubbeld wordt, denkt hij dat veel bezoe kers in de omgeving van het Wantveld naar een gratis par keerplaats gaan zoeken. En ook daar heeft de gemeente nog geen oplossing voor. Omdat hij zelf ook aan het Wantveld woont, is hij geneigd de buurt te gaan mobiliseren. „Maar mijn verhaal is natuurlijk dubbel. Ik heb er zelf belang bij." Krul gaat in ieder geval een brief sturen aan alle raadsleden. Hij zegt zich aanvankelijk snel bij het besluit van de gemeente te hebben neergelegd. Net als zijn collega's aan de Astrid boulevard wilde hij eigenlijk een meerjarig contract, maar hij kreeg in september te horen dat de gemeente het terrein zelf ging exploiteren. Nu de onder nemers aan de Astridboulevard nog een jaar 'mogen', wil ook Krul de discussie heropenen. „Misschien was ik naïef, dat ik dacht: als de gemeente nee zegt, is het nee." Wethouder Smit erkent dat Krul en zijn collega's ongelijk behandeld worden. Maar vol gens hem kan dat in deze 'over gangsfase' niet anders. Op de Astridboulevard moet een op lossing komen voor de 120 plaatsen die de pachtende ho teliers tot vorig jaar reserveer den voor hun gasten. „De tech nische uitwerking daarvan krij gen we niet op tijd af." Over de parkeermogelijkhe- den op het Wantveld voor bus te -loc sen en omwonf de uitwerking nif komen, zegt Sq veel aandacht tC voorkomen vanr naastgelegen wijf politie komende geval al meer 1 wordt nog gedal" mogelijkheden f voor buitenstap toegankelijk te n op het Wantvell gen tot vijf tweelS kosten. Een evel is niet vastgest®l zestien gulden"! leen. |C Vrouwen van Lisse, verenig u en meld u zich aan bij de brandweer! Die stoere spuitgasten hebben dringend be hoefte aan dames. Bij de komende wer vingscampagne is het de bedoeling dat tenminste de helft van de zes aan te trekken brandweermensen vrouwen zijn. Oftewel: dit is de kans van je leven! Commandant Joop Uitterhoeve zoekt 'bemanning' voor de nieuwe ladderwa gen, die ook in omliggende dorpen inge zet gaat worden. Die ladderwagen krijgt nu eindelijk vrouwelijk gezelschap. Ein delijk, want de Lissese brandweer roept al jaren dat er vrouwen in het korps moeten komen, maar het is er door al lerlei redenen nooit van gekomen. Uitterhoeve en zijn rechterhand Reeu- wijk onderstrepen nog maar eens dat het het niet om een aardigheidje gaat. „Want aansluiten bij een brandweer korps is een serieuze aangelegenheid. Het is meer dan een hobby en boven dien moet iemand aan allerlei voorwaar den voldoen om in aanmerking te ko men. En in dat verband gelden voor vrouwen dezelfde eisen als mannen", aldus Reeuwijk. Het gaat om de vrijwillige brandweer. Maar vrijwilligheid stopt nadat iemand zich vrijwillig heeft aangemeld. „Als je bij de brandweer gaat, schept dat ver plichtingen. Daarvan moet je natuurlijk wel goed doordrongen zijn. Het is team work en het kan natuurlijk niet zo zijn dat, als de pieper gaat, je denkt dat het je eventjes niet uitkomt en je veronderstelt dat een ander het klusje wel zal vervul len." De beschikbaarheid is de hoofdreden dat de brandweer zich toelegt op het werven van vrouwen. De praktijk leert dat steeds meer mannen vanwege hun werk korte of langere tijd buiten Lisse moeten zijn. In feite zijn zij op dat mo ment niet inzetbaar, omdat ze veel te veel tijd nodig hebben om bij de kazerne te komen. Veel vrouwen wonen en werken vooral in Lisse en zijn daardoor interessant voor de brandweer. Zij kunnen immers snel in de kazerne zijn en uitrukken naar de brand. Uitterhoeve: „De waarde van een goed korps wordt mede bepaald door de inzetbaarheid van je mensen. Bereikbaarheid, maar vooral ook de snelheid waarmee op de oproep kan worden gereageerd, is een van de be langrijkste schakels. Het kan per slot van rekening om mensenlevens gaan." Uitterhoeve zegt dat er bewust voor is gekozen om meerdere vrouwen tegelijk in de gelederen te krijgen. „Een vrouw alleen neemt al snel een uitzonderings positie in. En dat willen we dus niet. Brandweerwerk is teamwork." Dë commandant erkent dat er klussen zijn die door veel mannen in fysiek op zicht soms beter kunnen worden ge klaard dan door de brandweervrouwen. „Maar er zijn ook veel klussen waar met name vrouwen onschatbare diensten kunnen bewijzen. Ik denk daarbij aan de zaken als communicatie, maar bijvoor beeld ook aan slachtofferhulp." Voorwaarde is dat de wouwen tussen de 18 en 35 jaar moeten zijn. Op maandag avond 28 februari is er om 20.00 in de brandweerkazerne een informatie avond. Verdere info: 0252-433 241. ARIE INT VELD* Katwijkse vissers contra biologen over vangstbeperking katwuk/umuiden covert wisse Mede op advies van biologen is het Nederlandse wijtingquo tum dit jaar meer dan gehal veerd. De vangstbeperking is volgens 'Brussel' nodig om de ze schaarser wordende vis soort in stand te houden. De dagelijkse praktijk van de vis serman blijkt echter anders dan de theorie van de bioloog. De bemanning van het Kat wijkse span KW137/KW173 liet via een ingezonden brief in het vakblad 'Visserijnieuws' al een noodkreet horen: 'Er is wijting genoeg!' In de netten van de Katwijk se kotters wemelt het op dit moment soms van de wijting, die er volgens wetenschappers niet kan zijn. Aangezien ze slechts een zeer beperkt aantal kilo wijting mogen aanvoeren, houden de vissers de beste exemplaren en gooien de rest - meer dan de helft - overboord. Anders krijgen ze last met de Algemene Inspectie Dienst, die toeziet dat vissers zich houden aan het hen opgelegde quotum. Dat quotum is vol gens schipper G. Vooijs (KW 137 Marijke) voor zijn span in vijf jaar tijd met negentig pro cent teruggebracht van 330 ton naar 32 ton. Wrang genoeg gaat de over boord gegooide vis, die juist in zijn bestaan wordt bedreigd, na een tijdje dood. Wijting heeft een zogeheten zwem blaas. Is ze in contact geweest met lucht, dan blaast ze zich zelf min of meer op. Eenmaal terug in zee blijft ze dood aan de oppervlakte drijven. Gemiddeld mogen de vissers zo'n zeven kisten wijting per week aanvoeren. Maar ze van gen veel meer. „Zelfs nu ze de mazen extra groot maken om zo de kleinere exemplaren weg te laten zwemmen. De kotters die op tong en schol vissen, hebben ongewild wijting als bijvangst. Dat is niet te voor komen. In de zomer wordt dat een nog groter probleem dan nu", aldus G.Hiemstra, secre taris van de Vissersbond. In plaats van een groot deel van de wijting overboord te kieperen, zouden de vissers toch alle gevangen wijting kunnen aanlanden? Hiemstra: „Nee, want dan zouden ze nu al hun quotum hebben volge- vist Vissers kunnen dan dit jaar helemaal geen wijting meer vangen. Vandaar dat ze veel wijting terug in zee gooi en. Vissers hebben zelden zo'n verspilling van vis meege maakt. Maar wet is wet." De Europese Commissie laat zich bij het bepalen van quota leiden door onderzoeksresul taten van visserijbiologen, zo als die van het RIVO in IJmui- den. Volgens Hiemstra zet de visserijwereld grote vraagte kens bij de onderzoeksmetho des van de wetenschappers. Katwijker Vooijs noemt die bij voorbeeld 'een lachertje'. Zij p2 gebruiken, zo verouderde mate derzoeken steeds| plekken in zee hc bestand is gesl hand van dat lol taat wordt ges wijting er in de hfen Vissers vindfta juiste methode voortdurend trel bepaald moment paalde plek weile zegt dat in hun andere delen vi zee. Volgens RlVOj H.Heesen wordei palen van de viss aanvoercijfers „Maar als blijkt de helft overbi gooid, sluipen fc berekeningen. Er wijting in zee d; men en gebruikei kenmodellen." Het is niet de etc de praktijkman a de bioloog achter* ter botsen. Hiemstra: „Bioli|j zoeken met de nar' kunnen nooit de zee in kaart bren, altijd blijven kne beide groepen. At roept dat je ove."aa van de vis naar EiC lopen, zegt de biin geen vis zit in dj Helaas luistert del ver naar de biolw de visser." h

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14