«BW Fokker Space beperkt verlies arbeidsplaatsen S8SW Ik moet mijn auto toch ergens laten?' Leiden Regio Rotonde klaar Gemeente zoekt scheuren in omgeving 'bom-plek' Geen uitspraak in zaak Koenes m GERECHT FEBRUARI 2000 NP£R Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, irthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt 'isdoMHeei. Persberichten en wijkbladen kunnen worden rechtsinaar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Pr°efjyi_5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl i oveij SiiC In buurthuis Matilo beginnen morgen diverse kin- ng vo*n. Voor de allerkleinsten (3 - 6 jaar) is er muziek en 14.15 tot 15.15 uur. Kinderen van 5 tot en met 8 jaar ifle knutselclub allerlei dingen maken voor carnaval en de eJi 8 tot en met 12 jaar kunnen met hout gaan werken, ats e*ijn van 14 tot 15.30 uur. Vanaf 16 uur leert de kook- is. dE gerechten bereiden. De kosten bedragen hiervoor 24 dat (Vvier keer. Informatie bij het buurthuis aan de Zaan- eningfclefoon 5412515. neisjej e graf kt. „n abest; »laatsi| rommelmarkt, die zondag in buurthuis Op 1 metfn' Valkenpad 5, wordt gehouden zijn nog enige tafels 'eiiiezr te huur. Informatie telefoon 5212893. in de bibliotheek aan de Rosmolen 4 is morden en Van 13.30 tot 17 uur verkoop van boeken die niet meer *ie passen. Voor één gulden en 2,50 gulden worden de- koop aangeboden. duï joede voornemens voor lichaam en geest zijn bij K&O Daar worden de volgende cursussen gegeven: calla- yoga, reiki, ontspanningsmassage, t'ai chi ch'uan en assage. Deze cursussen worden op verschillende da- gron n gegeven in het gebouw aan de Oude Vest 45. Infor- ijks van 9 tot 17 uur, telefoon 5141141. In de tijdelijke locatie van het Leidse Volkshuis aan de I beginnen deze week diverse cursussen voor kinde- I ]8 begint om 15.30 uur voor kinderen van 7 tot 10 jaar om te leren werken op de computer. Van 17 tot 18 i kinderen van 8 tot 12 jaar leren een homepage te ma nen met de computer. Voor vijf lessen bedragen de kos- apjen. Voor kinderen van 8 tot 10 jaar is er 'English for oi sen voor 45 gulden. Informatie telefoon 5149180. foor 50-plussers is er morgen van 13.30 tot 16 uur een de n dsmiddag met vier ronden bingo in buurthuis de Pan- toe iten bedragen 6 gulden, inclusief koffie of thee. Het aardt taat aan de Middelstegracht 85, telefoon 5126243. e gew rchiel T In het COC is donderdag van 21 tot 1 uur café spen el voor mannen als vrouwen. Het COC is te vinden aan an d-acht65. ten u inch foor een beter begrip van de hedendaagse kunst ver- "de cursus 'Kunst van nu'. Tijdens vijf avondbijeenkom- le Wa diverse kunststromingen aan de orde. De eerste bij- linteik donderdag. Geïnteresseerden kunnen zich voor deel- en bf lelden bij K&O, Oude Vest 45. erwiPF In bibliotheek aan de TrixTerwindtstraat 6 is donderdag van 13.30 tot 17 uur een boekverkoop. Boe- 1 meer 'n de collectie passen worden voor één gulden (den te koop aangeboden. va TELEFA M-53I— 023f Nieuw! Lategan Ruby Cabernet/Merlot Een heerlijke volle Zuid-Afrikaanse rode wijn met een bouquet van kersen en bessen. Fles 75 cl leiden Het heeft even geduurd, maar eindelijk is het dan zover: de rotonde op het kruispunt Rijnsburgerweg/Wassenaarseweg- /Houtlaan/Kagerstraat is klaar. De werkzaamheden begonnen ruim een jaar geleden. De rotonde laat volgens de gemeente Leiden het verkeer op het drukke kruispunt veel beter doorstro men. Bovendien komt de rotonde door zijn 'verkeersremmende' werking de verkeersveiligheid ten goede. De gemeente is de laatste jaren bezig de gevaarlijke kruispunten veiliger te maken met een rotonde. Het is de be doeling dat elk jaar een nieuwe wordt aangelegd. Het kruispunt van de Rijns- burgerweg en de Wassenaarseweg stond in de top-tien van de gevaarlijk ste kruispunten in Leiden. In de laatste drie jaar voor de herinrichting vonden er 25 ongelukken plaats. Daarbij vielen negen gewonden. De rotonde is niet het enige wat nieuw is op deze plek. De fietspaden en de trottoirs zijn een stukje breder gewor den, de busbanen een stukje smaller. De herinrichting houdt verder in dat de rijrichting in zowel de Houtlaan als de Kagerstraat is omgedraaid: De rotonde is via de Kagerstraat te verlaten en via de Houtlaan op te rijden. De verkeers lichten die vroeger op het kruispunt stonden, zijn verdwenen. FOTO DICK HOGEWONING Bij Fokker Space verdwijnen minder arbeidsplaatsen dan verwacht. Het in Leiden gevestigde ruimtevaartbe- drijf kondigde eind vorig jaar aan dat honderd van de 420 werknemers overbodig zouden worden. Het verlies aan arbeidsplaatsen kan nu waarschijnlijk worden be perkt tot circa zeventig. opgelost. De ruimtevaartwereld moet zich commerciëler gaan opstellen, dus wij ook." Fokker Space maakt onder meer zonnepanelen voor de ruimtevaart, delen voor de Eu ropese Ariane-raket en instru menten voor milieu- en kli maatonderzoek. Ook levert de leiden richard mooyman Volgens een woordvoerder van Fokker Space trekt de markt weer licht aan, waardoor het bedrijf op meer werk kan reke nen. De reorganisatie gaat ove rigens wel gewoon door. „De problemen zijn niet allemaal Leidse onderneming een robot arm voor een ruimtestation. De problemen met een eer der door Fokker Space geleverd zonnepaneel zijn volgens de woordvoerder opgelost. De stroomopbrengst bleek tegen te vallen, waardoor de lancering van een satelliet moest worden uitgesteld. Volgens het bedrijf is er geen sprake van een schade claim. In 1998 maakte Fokker Space een winst van 6,2 miljoen gul den op een omzet van 261 mil joen, zo blijkt uit recent vrijge geven cijfers. In 1997 was nog sprake van een verlies van 6,8 miljoen bij een iets hogere om- Het bedrijf is nog steeds op zoek naar een geschikte part ner. De curatoren van het voor malige Fokker zijn er de afgelo pen jaren niet in geslaagd om een substantieel pakket aande len te verkopen. De directe buren van de plek in de Rijnsburgersingel waar mogelijk een bom ligt, ervaren deze week de eerste gevolgen van de opruimactie. Onafhankelijke deskundi gen gaan de huizen langs op zoek naar scheuren en andere onvolkomenheden aan de panden in de directe omge ving. Ieder scheurtje wordt nauwkeurig omschreven en gefotografeerd om na de werkzaamheden geen discus sie te krijgen of bepaalde schade oud of nieuw is. Ver der worden zogeheten hoog tebouten aangebracht om precies vast te kunnen stellen of het verwijderen van de vliegtuigbom nog ergens ver zakkingen tot gevolg heeft. Het vastleggen van grote en kleine schades is een stan daardprocedure bij ingrijpen de werkzaamheden in de bin nenstad. Ook bij bijvoorbeeld het herstellen van walkanten en bruggen wordt deze proce dure toegepast. In een brief aan de betrokken bewoners benadrukt de gemeente dat er geen 'rechtstreeks gevaar voor schade aan uw woning dreigt'. leiden connie van uffelen Kantonrechter heeft extra bedenktijd nodig zei dat dat kon. De kantonrechter zei dat de raadsbesluiten wel in orde leken te zijn, maar betreurde het dat hij van de gemeente niet de gevraagde flitslijsten (lijsten van kentekens die door de camera in de Breestraat zijn gefotografeerd) had ontvangen. Hij had namelijk willen weten hoe het kwam dat Koenes ook bekeuringen had ontvangen van rit ten vóór 1 mei 1999. Pas na deze datum zou Koe nes' ontheffingspasje namelijk worden geblok keerd. Op deze manier was niet meer na te gaan of deze bekeuringen het gevolg waren van onjuist of geen pasgebruik, of haperende fotoappara tuur. De gemeente had wel een printje gemaakt van een computerscherm waarop voor een be perkte periode was te zien op welke tijdstippen Koenes door de Breestraat had gereden. Koenes noemde dit daarop een onderdeel van het 'rook gordijn dat Stadstoezicht aan het scheppen is'. Op de vraag van de kantonrechter of er in de ontheffingenregeling sprake is van een beperking op aantallen ritten, moest Van Beek erkennen dat dat niet het geval is. De gemeentelijk juridisch medewerker Faasse haastte zich er aan toe te voegen dat de beperking blijkt uit het feit dat taxi's alleen voor bestemmingsritten in de Bree straat mogen zijn. De zaak wordt op maandag 6 maart voortgezet. De kantonrechter in Leiden wil nog wat extra be denktijd in de zaak van de taxi-ontheffingen voor taxibedrijf Koenes. Nadat de kantonrechter op 19 januari had gevraagd om raadsbesluiten, lijsten met aantallen ritten door de Breestraat en corres pondentie over ontheffingen voor Koenes, had hij gisteren nog wel wat vragen aan beide partij en. Koenes wil vrij door de Breestraat kunnen rij den en weigert mee te werken aan een onthef fingsregeling. Hij heeft inmiddels al zo'n 60.000 gulden aan bekeuringen opgespaard. De ge meente wil dat taxi's alleen door de straat rijden als ze passagiers moeten halen of brengen. De kantonrechter wilde van gemeentelijk beleidsme dewerker R. van Beek horen hoe Leiden dat con troleert. De gemeentelijk medewerker antwoord de dat de gemeente dat niet weet. Koenes weigert ook allerlei informatie over de rit ten af te geven, omdat hij vreest zo de concur rentie in de kaart te spelen. Nadat beide partijen hadden beaamd dat het overleg wel erg moei zaam was geweest, vroeg de kantonrechter aan Van Beek of het 'bespreekbaar was geweest of Koenes ook op een andere manier zijn informa tie had kunnen geven. De gemeenteambtenaar figen parkeergarage ptg"ci jecjer geVa] njet ikeurd wegens ver- :eren. Alhoewel... Als uit die garage haalt, ituurlijk wel de gara- ir even dichtdoen, r moet je je auto :ven ergens 'parke de deur, als het even er dan net een poli- ingskomt... Enfin, de fidse die gisteren voor echter stond, was niet eens met haar van negentig gulden, lijn auto toch ergens n wiije vorig jaar op 21 3eveiaar de wekelijke bij- it van de bridgeclub. Ze t auto uit de garage en die zoals gewoonlijk Ie fietsstrook van de Je, om de garagedeur Joen. Dit keer kreeg ze ter een bekeuring voor. pst. „Dat gebeurt niet jparkeertantes, want n dat ik dat doe. Die rtg is uitgeschreven land in een politieauto. daarna doorgereden", lame te vertellen. Mlijkl1 Kantonrechter C. Oomen wilde wel eens weten hoe mevrouw dat wist. „Moet u eens luiste ren: anders had er een bon on der de ruitenwissers moeten zitten. Dat doen die parkeertan- tes namelijk" De officier van justitie vond dat mevrouw toch verkeerd had gehandeld. Vol gens het proces-verbaal had de auto tien minuten op de strook gestaan en was mevrouw al die tijd niet in de buurt geweest. „Dat kan niet. Moet u eens luis teren", begon de vrouw verbe ten. „Ik luister de hele tijd al, dat hoeft u niet iedere keer te zeggen", onderbrak de kanton rechter haar. „Ik ga iedere week naar de bridge en dan zet ik mijn auto twee minuten voor de deur. Dit kan toch niet?" Volgens haar was ze maar twee minuten weggeweest. De kan tonrechter had wel begrip voor de situatie. Hij trof in het pro ces-verbaal geen reden voor de bestuurder van de politiewagen om direct door te rijden en geen bon achter de ruitenwis sers te bevestigen. „Het geeft wel aan dat gewoon uw kente ken is genoteerd en er een be keuring is gegeven. Het bete- kent tezelfdertijd dat ook uw verhaal waar kan zijn", vond Oomen. Reden voor hem om de bekeuring te schrappen. Wie van de drie De politieagente had zijn auto op 11 januari vorig jaar, om zes over acht, op de Haaswijklaan in Oegstgeest door rood zien rijden. Zijn buren in Hooge- veen hadden zijn auto echter om tien voor acht en om tien voor twaalf voor de deur zien staan. Wie van de drie heeft er nu gelijk? De 52-jarige man uit Hoogeveen was speciaal uit het 'verre Drenthe' gekomen om de bekeuring van 180 gulden aan te vechten. Hij had daarvoor een advocaat in de hand geno men en ook zijn buren opge trommeld. Tegenover de kan tonrechter verklaarde hij dat hij met zijn auto voor een bedrijf rijdt. Op zijn kilometerlijst stond dat hij tussen 8 en 12 ja nuari 110 kilometer had afge legd. „Dan kan ik onmogelijk vanuit Hoogeveen in Oegst geest zijn geweest." De kantonrechter wees er ech ter op dat op de kilometerlijst niet was te zien of het om zijn auto ging, of om de auto van een andere medewerker. De ad vocate van de man zei vervol gens dat in dat geval de verkla ring van de buren wellicht de doorslag kon geven. De officier van justitie gaf de kantonrech ter echter wel gelijk op dit punt. Bovendien had een politieagent op het bewuste kruispunt ge staan met het doel om een oog je in het zeil te houden en ken tekens van overtreders te note ren. En die had gezien dat de auto door rood was gereden. „Maar hoe moet ik anders be wijzen dat ik het niet was? Ver klaar dat dan eens?" Vroeg de man uit Drenthe ten einde raad aan de kantonrechter. Deze gaf daarop de advocate het woord. Die verwees weer naar de ver klaring van de buren en zei dat de kleur van de auto niet in het proces-verbaal was ingevuld. Desnoods kon ook de werkge ver nog wel een verklaring af leggen. De rechter hechtte wel geloof aan de verklaringen van de bu ren en het verhaal over de kilo meterstand. „Ik neem aan dat het dezelfde auto is en dat het gaat om een vergissing van de verbalisant." Hij wilde de be keuring wel schrappen. „En de onkosten dan?", wilde de man nog wel weten. Die moest de advocaat nog maar eens decla reren. connie van uffelen t de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 8 Februari DIES NATALIS - Heden, 8 Februari, op den 325sten gedenkdag der stichting van de Leidsche universiteit, waren tegen 's middags twee uren, zooals elk jaar, weer zeer velen naar de groote ge hoorzaal van het academiegebouw opgekomen, vyaar, ter plechtige viering van deze dag, de rector- magnificus, prof. dr. H. A. Lorentz, een rede hield. De opkomst was zelfs zoo groot, dat menigeen niet eens een staanplaats in de zaal kon verkrijgen. De hooggel. spr. herdacht den feestdag, dien wij vieren, de wetenschap, die zooveel licht bracht, al is er nog veel, wat ons duister is, en noemde het geluk kig, zoo wij, als ons vertrouwen in de toekomst soms aan het wankelen dreigt gebracht te worden, kunnen opzien tot volken en mannen, die met al hun kracht het recht handhaven en het geweld onverschrokken weerstaan. Intussen heerscht er in de met vlaggen getooide stad veel drukte wegens den gekostumeer- den rijtoer, welke er door de jongere leden van het Leidsch Studentencorps gehouden werd. ANNO 1975 LEIDERDORP - In de recreatiezaal van de verpleegstersflat van het St. Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp ging het gisteravond allervrolijkst aan toe. Met de Franciscusband gingen de voetjes van de vloer. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 8 februari RIJSWIJK (ANP) - De betonfabriek van de Holland- sche Industrie voor Betonelementen (HIBE) in Val kenburg, een dochter van de Hollandsche Beton Groep NV (HBG), gaat dicht. Het merendeel van de 82 in deze fabriek werkzame mensen kan worden overgeplaatst naar andere HIBE-fabrieken of andere concernonderdelen van de HBG, zo deelt de directie van het bedrijf mee. Ten einde blijvende onderbe zetting bij de betonfabrieken zoveel mogelijk te ver mijden en voorts zo verantwoord mogelijk in de ver slechterende markt te kunnen functioneren is het nodig gebleken de beton-prefabricage meer te con centreren. Daar de fabriek in Valkenburg door be perkte omvang en inrichting geen toekomstmogelijk heden meer heeft zal zij worden gesloten. In overleg met de vakverenigingen zal een regeling worden uit gewerkt, voor degenen die niet voor overplaatsing naar een'ander onderdeel in aanmerking zullen ko men. LEIDEN - B. en W. van Leiden hebben besloten on der de raadsleden een enquête te houden of men het langer nodig vindt dat tijdens de vergaderingen sigaretten of sigaren worden verstrekt. Bovendien zal worden geïnformeerd of het niet mogelijk is een af spraak te maken dat tijdens een vergadering pas na enige tijd de eerste sigaret of sigaar door de raadsle den mag worden aangestoken. Op dat laatste punt is er overigens weinig nieuws on der de zon. Jaren geleden gold in de Leidse raad al de afspraak dat er tijdens een middagvergadering niet voor drie uur en tijdens een avondvergadering niet voor negen uur werd gerookt. De toenmalige burgemeester Van Kinschot gaf met het stoppen van zijn pijp de raadsleden het teken dat de 'rookloze periode' ten einde liep. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door bb overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een ex Dagblad, filaar vi elden of door Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. IJ ontvangt de fc veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen 13 bi) 18 in zwart wit) op te sturen nuar bet Leidsch te betaling uan de balie van het leidsch :n drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13