1 eiden Regio Bestemming gezocht voor 3,5 miljoen NAT iker ernstige rlast gemeld Sporten op het strand en Koffie Na Afloop Universiteit viert 425ste verjaardag me sss>> Opluchting bij ouders Kelly na vonnis rechter r ^8 FEBRUARI 2000 rijdt voordeur in Ln 40-jarige Leidenaar is vannacht aangehouden om- hder invloed van alcohol met zijn auto een voordeur lening in de Hoefstraat had geramd en vervolgens was Jden. Een getuige van het voorval waarschuwde de po- Ie man even later kon aanhouden. Hij bleek fors te «dronken en kan daarvoor een boete van duizend gul- noet zien. Daarnaast kreeg hij een proces-verbaal om- s doorgereden na een ongeval en tenslotte werd ook vijs afgepakt. etsel na aanrijding Jen 16-jarig meisje is gisteren met beenletsel naar het Ijs vervoerd nadat zij met haar fiets in aanraking was kmet een auto. Het ongeval gebeurde toen de Leidse bising van de Maresingel en de Waldeck Pyrmontstraat tverleende aan een andere weggebruiker. De 49-jarige lilist die achter haar reed, bemerkte te laat dat zij af- p tikte haar met zijn voertuig aan. Het meisje kwam ii val. Leiden en regio krijgen extra geld voor verslavingszorg ties moeten beter samenwerken verslavingszorg ihappelijke organisa- liden en omstreken ter met elkaar sa- in om mensen die iroorzaken, te helpen, [e stichting Parnassia alige Consultatiebu- »r Alcohol en Drugs) te weinig bij betrok- ilijkt uit een evaluatie gezamenlijk project Hellingen om mensen ;e overlast veroorza- hulp te bieden, zorgen mensen in ftAti1 buurt voor over- I3l6n gewelddadig, agres- aaiig. Voor deze men ie GGD Zuid-Holland Geestelijke Gezond- Q (GGZ) in de Rijn- Parnassia in 1997 het Iruggen Slaan begon- woningcorporaties, maatschappelijke op- in een grote rol in het let meld- en regelpunt erlast in Leiden, dat ite Leiden financiert, 2t Bmggen Slaan ver- fet project wordt uitge- liden, de regio en in :ek. Na een telefoon- iet meldpunt kan de- fe de overlast veroor- Mtoorbeeld worden op- in een ziekenhuis, pmleeghuis of tijdelijk ver dij een opvanghuis. 8 en 1999 jaar is het ildingen over mensen omgeving proble- iorzaken sterk geste- It organisatie-adviseur Groep, die de evalua- gemaakt. In het eetste ieg het aantal meldin- vorig jaar was dat Leiden krijgt vanaf dit jaar van het rijk ruim 3,5 miljoen gulden extra voor verslavingszorg en maatschappelijke opvang maar er is nog geen antwoord op de vraag hoe het geld moet worden gebruikt. Dat wordt dit jaar uitge breid onderzocht. „We hopen begin volgend jaar een goed programma klaar te hebben", verklaarde wethou der Baaijens (welzijn, zorg) gisteren. LEIDEN ANNET VAN AARSEN „We willen eerst eens de aard en het karakter van de versla vingsproblematiek in Leiden en de gemeenten in de regio goed onderzoeken." Het ontbreekt nu nog - zo constateert Baaij ens - aan een brede visie op verslavingszorg. Het is simpel weg niet duidelijk met wat voor hulp de verschilende groepen verslaafden het meeste gebaat zijn. Duidelijk is op dit moment al wel dat van de 3,5 miljoen gul den extra, die Leiden als cen trumgemeente krijgt, 1,2 mil joen aan maatschappelijke op vang wordt gespendeerd en het merendeel - 2,3 miljoen - aan verslavingszorg. Ook de Leidse regiogemeenten, de Duin- en Bollenstreek en de Rijn- en Veenstreek moeten in hoge ma te mee profiteren van de ruime re financiële middelen. Met dat gegeven in het achterhoofd, stelt Baaijèns voor om een stuurgroep op te richten waarin naast een Leidse ook een Kat- wijkse en een Alphense verte genwoordiging zit. De stuur groep krijgt de taak om de be leidsvisie verslavingszorg op te stellen. Voor maatschappelijke opvang is dit werk overigens al gedaan: sinds vorig jaar is er een 'regionale beleidsvisie maatschappelijke opvang'. Het kost volgens het voorstel van Leiden overigens een aardi ge duit om de verslavingspro blematiek in kaart te brengen en projecten te bedenken om de problemen aan te pakken. Voor extra ambtelijke onder steuning in Leiden, Katwijk en Alphen, voor onderzoek, regio nale conferenties en externe adviezen is bij elkaar bijna een half miljoen gulden uitgetrok ken. Zes ton Om toch ook al dit jaar extra hulp aan verslaafden en men sen met maatschappelijke pro blemen aan te bieden, wordt al vast onder andere zes ton uit getrokken om de ambulante verslavingszorg in de regio op peil te brengen. Daarnaast komt er al drie ton vrij voor de verbouwings- en inrichtings kosten voor een dagbestedings centrum in Leiden voor dak- en thuislozen en verslaafden. Deze groep kan in het centrum te recht om werkervaring op te doen of scholing te krijgen. Voor de ontwikkeling van een basisaanbod maatschappelijke opvang in Alphen aan den Rijn wordt dit jaar alvast 45.000 gul den uitgetrokken. Leiden en de regiogemeenten kregen jarenlang te weinig voor verslavingszorg. Volgens een onderzoek uit 1995 kreeg Lei den van het rijk 2,14 gulden per inwoner voor verslavingszorg tegen bijvoorbeeld Tilburg 5,38 gulden en Zwolle 3,97 gulden. Vorig jaar was iets minder dan 1,2 miljoen gulden beschikbaar, nu komt het totaal op bijna 3,5 miljoen. Volgens de Leidse beleidsme dewerkster M. Passchier zal in de toekomst de zorg voor alco holverslaafden meer aandacht moeten krijgen. „Zo ongeveer iedereen is het er over eens dat alcoholproblematiek ernstig is. Er zijn in Leiden een paar hon derd harddrugsverslaafden en die maken voor 85 procent ge bruik van voorzieningen als het methadonproject. We kennen ze eigenlijk allemaal. Het aantal alcoholverslaafden is vele ma len hoger maar deze groep en haar problemen is nogal on zichtbaar. Hooguit zes procent zoekt hulp." opgelopen naar 624. Verreweg de meeste bellers komen uit Leiden. Als mogelijke verklaring voor die stijging geeft de Vree land Groep overigens de toege nomen bekendheid van het meldpunt. Veelal gaat de overlast ge paard met agressie, geweld, in timidatie of inbreuk op de leef omgeving. Bellers kunnen trou wens niet alleen meldingen over overlast kwijt, ze kunnen de instellingen ook waarschu wen dat mensen ernstig ver vuild, vereenzaamd of verwaar loosd zijn. Buren bellen het meest naar het meldpunt. Alleen in de Rijnstreek is het de politie die vaker de hulpverleningsinstan ties inschakelt. Hoogstwaar schijnlijk komt dat omdat Brug gen Slaan in de Alphense regio nog niet zo bekend is. Het pro ject is daar in juli 1998 begon nen. Andere instanties die naar het meldpunt bellen zijn wo ningbouwverenigingen, bewo nersorganisaties en in een en kel geval de gemeente. Soms bellen ook familieleden. Voortgang van het project is voor dit jaar alleen in Leiden verzekerd, omdat daar gemeen te betaalt. De GGD heeft laten weten dat zij zich 'tot het uiter ste inspant' om de financiering alsnog rond te krijgen. Gezien de forse toename van het aantal meldingen, lijkt het de Vreeland Groep zinvol als Bruggen Slaan blijft bestaan. Wel moeten dan de verschillende organisaties nauwer en beter met elkaar gaan samenwerken. Gebrek aan informatie en betrokkenheid heeft veroorzaakt dat het pro ject bij Parnassia in Leiden niet echt leeft, aldus de evaluatie. Bereiken van de doelgroep 'ge schiedt slechts ten dele'. Sprekers, theater, paardentram en roeien ONNO HAVERMANS Precies 425 jaar geleden schonk Willem van Oranje de dappere stad Leiden een universiteit. Op die manier dankte hij de bur gers van Leiden, die in 1574 het beleg van de Spanjaarden had den weerstaan. Praesidium Li- bertatis, bolwerk van vrijheid, kreeg de eerste universiteit van de Nederlanden als motto mee. De Leidse universiteit viert haar VAN GLAS- EN SCHILDERWERKEN TEL.*589 88 87 85ste lustrum met tal van acti viteiten. Hoogtpunt is een feestweek in juni, maar vandaag al begint het feestjaar met de dies natalis, de academische verjaardag met de traditionele cortège van hoogleraren in toga tussen het Academiegebouw en de Pie terskerk. De jaarlijkse rede werd daar vanmiddag uitgesproken door de hoogleraar wijsbegeer te H. Philipse, waarna aan 'dichter des vaderlands' Gerrit Komrij het eredoctoraat werd verleend. Naar Komrij is ook een poë ziewedstrijd voor studenten en medewerkers vernoemd, waar van de winnaar op 7 juni wordt bekendgemaakt. Cultuur heeft toch al een groot aandeel in de festiviteiten. Zo staat voor 8 juni een cultureel festival op het programma, waarvoor een po dium over het water van het Rapenburg zal worden ge bouwd voor optredens van Ka rin Bloemen, Leidse koren en bands. Gedurende de hele maand mei vinden voorrondes plaats van een theaterfestival, waarin twaalf gelegenheids- groepen eigen bewerkingen uit voeren van een onlangs opgera kelde Franstalige opera over Het Beleg van Leiden. Eind mei staat een literaire rondvaart op het programma en de Slavische studievereniging Most haalt op 3 maart de befaamde Russische bard Vadim legorov naar Lei den. Het is zijn enige optreden In drievoud wappert de vlag van de Leidse universiteit voor het nieuwe 'hoofdkwartier', de Oude UB aan het Rapenburg. Bij speciale gelegenhe den hangt de universiteit hier ook de Leidse sleutels, de Nederlandse driekleur of de vlag van het land waaruit een belangrijke gast afkomstig is. foto dick hogewoninc in Nederland tijdens een Euro pese toer. In de loop van het jaar laten de faculteiten van de universi teit elk een masterclass verzor gen door internationaal ver maarde hoogleraren. De jaar lijkse Daalderlezing van politie ke wetenschappen krijgt dit jaar met oud-premier Lubbers ook een aansprekende naam. Lub bers zal het op 18 maart heb ben over 'Drees en 50 jaar ver der'. Hoogleraar universiteitsge schiedenis W. Otterspeer hoopt op 24 mei het eerste deel van zijn boek over de geschiedenis van de Leidse universiteit te presenteren. Geassisteerd door een ploegje promovendi werkt hij al enkele jaren aan dit om vangrijke project. Deel 1dat de periode van 1575 tot 1775 be slaat, zou moeten verschijnen tijdens een symposium van de letterenfaculteit. Ook 'gewone Leidenaars' ko men in het feestjaar aan hun trekken. Zo wil de universiteit rondritten per paardentram la ten maken, waarbij academi sche locaties als de Hortus Bo tanicus, de sterrewacht en het moderne Oortgebouw als halte plaats fungeren. Een spektakel stuk belooft de roeiwedstrijd te worden, waarvoor op 6 juni studententeams van de univer siteiten van Cambridge, Delft, Oxford en Leiden hun boten door het water van de Rijn en het Rijnvlietkanaal zullen laten glijden. len dertig jaar geleden ils vaders die op zon- tend een paar uurtjes liten voor echtgenotes eri Hun vrouwen voelden I vvijze van spreken in de elaten. Maar nu zijn de ?n uitgevlogen en die- ïega's blij dat manlief itendje weg is. Tijden ïren. Vraag dat maar --twintig leden van trim- yiplligheidsvereniging Kof- "Afloop (KNA). Een clubje 'one' Leidenaars van [de 50 en 70 jaar die zich Sdagmorgen in het porten op de Wasse- JSlag. Al drie decennia tïU®n ^°kke half negen tot llcfien uur. Vaste prik, al pc.^e mussen dood van het Cflfal vriest het twintig gra- Bij de oprichting hadden de KNA'ers van het eerste uur be hoefte aan iets anders. Huisje, boompje, beestje en een druk ke baan zijn leuk maar zo af en toe is een uitlaatklep ook nooit weg na een week hard werken. En toevallig was trimmen in die tijd in opkomst. Een gezonde geest in een gezond lichaam, nietwaar? Bekende namen? De bakkers lan en Cees Raaphorst en Jan Toet van de gelijknami ge slijterij. Kruiend ijs, vliegende zand stormen, mist, regen of hoog water ten spijt wordt er vanaf de strandopgang bij de rotonde steevast begonnen met een stukje lopen richting Scheve- ningen. Naar strandpaal 98 en weer terug. Toch een warming- up van een kilometer of twee. Vroeger ging dat in gestrekte De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Vaste prik op zondag: voetbal voor oudere heren op het strand aan de Wassenaarse Slag. Weer of geen weer. foto henk bouwman draf, tegenwoordig in kuier tempo al wil een uitslover nog wel eens een eindsprintje in zetten. Vervolgens is het tijd voor een partijtje strandvoet- bal. Tot precies tien uur want dan worden de doelpalen weg gehaald. De koffie wacht im mers in de 'strandtent' van Mary en Dave op het parkeer terrein. En dat bakkie troost wordt steevast gevolgd door iets sterkers. Tijdens de nazit komen de ge sprekken pas goed op gang. Want de biechtvaders gaan te loor en je hart uitstorten bij een psychiater of psycholoog is ook niet alles. Bij de leden van KNA passeren allerlei onderwerpen de revue. Van wereldpolitiek tot het betere Leidse roddel- werk. Maar ook lichamelijke problemen die de KNA'ers aan den lijve ondervinden. En dan blijkt dat een pijntje in de knie helemaal geen aanleiding hoeft te zijn tot slapeloze nachten. Want elke man van pak 'm beet 55 jaar en ouder heeft daar wel eens last van. Dat is een gerust stellende gedachte. Wie mag lid worden? Een hoogleraar zit er niet tussen en een zakkenwasser ook niet. Maar voor de rest komt zo on geveer iedereen in aanmerking, van advocaat tot loodgieter. Over loodgieters gesproken, tij dens de autoloze zondag in ok tober 1973 gingen de KNA'ers 'gewoon' in de auto naar het strand. In twee busjes van een loodgietersbedrijf die een vrij stelling hadden, lagen de trim mers achterin tussen het ge reedschap op weg naar een nieuw avontuur. Want wie denkt dat elke zon dagochtend sporten saai is, vergist zich. Er spoelen boten en een walvis aan, koningin Beatrix en prins Claus komen wel eens paardrijden, de dames van de nationale hockeyselec- tie pikten ooit de voetbal van KNA en Ajax wandelde wel eens voorbij ter voorbereiding op een belangrijke wedstrijd. En o ja, vorige week was die da me er weer die naakt gaat zwemmen. Kleedt zich op het strand omstandig uit alvorens in de golven te verdwijnen. Wie zegt dat het strand saai is? De heren zijn van de leg als ze om wat voor reden dan ook een keertje moeten overslaan. Als ze tijdens een vakantie in het buitenland verblijven wordt er zondagochtend rond tieir uur gedacht: En nu gaan de jongens koffiedrinken. De grootste vernedering is dan ook dat de doordouwers na 'Wasse naar' de zondaar thuis al zin gend op zijn grove overtreding wijzen. In een boete voorzien de clubreglementen niet. Wel in een contributie van 30 gul den per jaar. Daarvan wordt een voetbal gekocht en een bloemetje of wijntje voor zie ken en jarigen. Voor een ruiker moet je overi gens wel serieus letsel hebben. Want naarmate KNA ouder wordt, zijn de normen ietwat verlegd. Vroeger leverde een verdraaide enkel een bloemetje op, tegenwoordig ligt de lat zeg maar op bypasshoogte. Die en kel is hooguit goed voor een dreigbrief omdat je de laatste zondagmorgen hebt verzaakt. ERIC-JAN 8ERENDSEN LEIDEN ANNET VAN AARSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA De ouders van het zwaar ge handicapte kind Kelly zijn enorm opgelucht door de uit spraak van de rechter - die het LUMC heeft veroordeeld tot het betalen van een groot aan tal kosten voor hun dochter. Hun advocaat F.B. Kloppen burg: „Het ziekenhuis ontken de aansprakelijkheid. Er werd bijvoorbeeld gezegd dat Ma rieke best om een second opi nion had kunnen vragen na dat de verloskundige had ge zegd dat ze zich geen zorgen moest maken. Mijn cliënte is eigenlijk altijd bang geweest dat ze niet genoeg had aange drongen. Ze is ontzettend blij dat de rechtbank nu zegt dat haar niets te verwijten valt. Dat is voor haar het belang rijkste, belangrijker nog dan een schadevergoeding", aldus Kloppenburg. De rechter meent dat het LUMC de kosten voor de op voeding en verzorging van Kelly moet betalen. Ook de ex tra kosten voor medische en andere behandelingen om het lijden van het meisje te ver zachten zijn volgens de uit spraak voor het ziekenhuis. Daarnaast kan de familie de met de handicap van Kelly sa menhangende materiële kos ten voor de rest van het gezin claimen bij het ziekenhuis. Net als de rekeningen van de jarenlange psychiatrische hulp die Marieke nodig had en een nog vast te stellen be drag aan smartengeld voor de moeder. Een paar andere schadepos ten, die Kloppenburg had aangedragen, zijn door de rechtbank afgewezen. Daar onder zit de smartengeld- -claim voor Kelly zelf op grond van een zogeheten 'wrongfull life'-actie, die de zaak een juridisch novem maakte voor Nederland. De ouders stelden bij deze claim namens hun kind dat Kelly als gevolg van een medische fout het leven had gekregen maar dat het meisje ook veel moet lijden. Omdat dit lijden mede het indirecte gevolg is van de medische fout, meenden de ouders namens Kelly dat de veroorzaker mee moet helpen het bestaan van het meisje zo dragelijk mogelijk te maken. „Een moeilijke claim", schatte advocaat Kloppenburg een paar jaar geleden al in. „Er moet een afweging ge maakt worden tussen 'niet be staan, niet leven' en 'een el lendig leven hebben'." De rechtbank stelt in haar vonnis vast dat er geen ver band bestaat tussen het gees telijk letsel dat Kelly opgelo pen zou hebben en de fout van de verloskundige. „Kelly is immers niet gehandicapt als gevolg van de fout van de ver loskundige, want haar chro mosomale afwijking bestond al, maar zij is als gevolg van die fout - enkel - geboren." Hoe het LUMC en de vezeke- ringsmaatschappij van het ziekenhuis met de uitspraak zullen omgaan, is niet bekend. De advocaat die namens hen de zaak behartigde, geeft geen commentaar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11