KPN belangrijkste kandidaat Orange Vakbonden zien niets in noodplan Schelde Groep jeitenhouderij voorlopig kwetsbare bedrijfstak Economie ^kepeinen decoratieroos ruzie van fabrikanten 'Smeergeldaffaire rond ABB veel groter dan aangenomen' Aegon-dochter komt tegemoet aan gedupeerde spaarders Aannemer moet kei zijn in voegen Prestatieloon individu moeilijk in te voeren J7 FEBRUARI 2000 7 GEVth schrapt duizenden banen Tet Amerikaanse telecomconcern BellSouth, de op jotsté aanbieder van lokale telefonie in de Verenigde 12.100 banen schrappen. Het concern wil zijn orga- ,r stroomlijnen. Voor de ontslagen wordt een voor- DELtroffen van ruim 135 miljoen gulden. Het concern be- ïenteel over 96.000 werknemers. g|l onderzoekt fusie Veba en Viag ïi8? Europese Commissie onderwerpt de fusie tussen de 305glomeraten Veba en Viag aan een uitvoerig onder- 183 immissie heeft ernstige bedenkingen tegen de sterke !36 de twee op de thuismarkt, heeft ze bekendgemaakt. H2ag fuseerden vorig jaar tot het grootste energiebedrijf 202tnd. Samen hebben ze tweederde van de markt voor lutsproductie en -distributie in handen. In Europa ne- 162 vierde plaats in. 134 gmentengids wint internetzaak 242* De Consumentenbond heeft van de rechter in Am- 123 Üijk gekregen met haar claim op de naam Consu- 250 s. Het bedrijf Hanet Internet Service moet het ge- 225'lie naam en het internetadres www.consumenten- H3;en. De bond had gemerkt dat wie genoemde do- intikte, een site kreeg met allerlei plaatjes van gid- io r was het volgens de bond een site met gokspelletjes, ui vond dit, evenals de bond, misleidend omdat de 401 itenbond al decennia lang het maandblad de Consu- 58i Is uitgeeft. Als stok achter de deur hangt het bedrijf 511 'som boven het hoofd van 50.000 gulden wanneer het 130'fes niet binnen veertien dagen formeel aan de bond 508 ïoor j» -Brabant populair in buitenland 402 ji kwart van de buitenlandse bedrijven die zich in ïoo'derland vestigden is in Noord-Brabant neergestre- 129 aal vestigde zich een recordaantal van 22 bedrijven in Jog ke provincie. Samen zijn die goed voor 1.735 nieuwe 97 atsen. Dat heeft de Noord-Brabantse gedeputeerde 97 mische zaken mevrouw W. Huijbregts-Schiedon in 378 sndgemaakt. De nieuwe bedrijven investeerden sa- 183 liljoen. Van de nieuwe bedrijven komt veertig pro- joo '.Verenigde Staten en 35 procent uit Azië. i5i ïs .weden verhoogt rentevoet 149 li In navolging van de Europese Centrale Bank (ECB), ;en en Zwitserland heeft ook Zweden de rente ver- 164 centrale bank heeft de beleningsrente opgetrokken 249 ocentpunt tot 3,75 procent. De bank zei dat rentebe- Jog door de ECB geen invloed hebben, maar dat er druk loo :en lijkt te ontstaan. 180 im wil Universal-studio's kwijt 130 J 127 iet Canadese drank- en amusementsconcern [q4 ou volgens de Financial Times overwegen zijn Uni- 104 istudio's van de hand te doen. Het concern acht mu- |ram) en themaparken de grootste groeisectoren. De an ruim elf miljard gulden opleveren. >03 rnemen invoeren als vak' l Dndememen zou een echt vak moeten worden in het ii' en hoger beroepsonderwijs. Dit om tegemoet te ko- io le toegenomen vraag naar het leren opzetten van een rijf. Dit zegt de Stichting Mini-ondernemingen. Vooral iche van informatie- en communicatietechnologie 03 e zogeheten e-commerce (handel op Internet) wor- moment honderden ondernemingen opgestart door 13 ïsen zonder enige ervaring. Overigens stimuleren al 71 :er MBO- en HBO-scholen zoals de Haarlemse Small 5Q School leerlingen om daadwerkelijk een onderneming 44 een. In april dit jaar gaat een adviescommissie aan de 98 He plannen om het ondernemerschap in het onderwijs 59 ren te inventariseren. ,,Dit idee zal daar zeker bij zijn", 49 EZ-woordvoerder. 48 Nu Mannesmann in handen is van Vodafone Nu het Duitse Mannesmann in handen van het Britse Vodafone-AirTouch is gevallen, richten alle ogen zich op Orange. De Britse Mannesmann-dochter staat in de eta lage, omdat Vodafone het mobiele belbedrijf moet afsto ten. KPN is de gedoodverfde kandidaat. Het bedrijf be vestigt in gesprek te zijn, maar ontkent serieuze aspira ties. De al jaren slepende smeergeldaffaire rond de Duitse dochter van het elektro- en machine bouwconcern ABB is waarschijnlijk veel groter dan tot nu toe werd aangenomen. Het gaat om honderden miljoenen, meldt het Duitse week blad Der Spiegel in zijn jongste editie. ABB Kraftwerke, onderdeel van het Zweeds- Zwitserse Asea Brown Boveri, zou tussen 1993 en 1997 ruim 300 miljoen mark (340 miljoen gulden) hebben overgemaakt naar nummerrekeningen bij elf Zwitserse banken. Justitie in Mannheim verdenkt het bedrijf ervan met het geld een sys teem van zwarte kassen te hebben onderhouden voor smeergeldbetalingen, aldus Der Spiegel. Het onderzoek begon eind 1997. Tot nu toe was sprake van illegale betalingen van ongeveer 20 miljoen mark in 1994 en 1995. ABB wist met de steekpenningen opdrachten binnen te halen voor de bouw van vuilverbrandingsinstallaties en warmtekrachtcentrales in Duitsland. Een woordvoerder van de Duitse ABB-doclVter zei afgelopen weekeinde dat hij niets wist van de omvang van de in Der Spiegel genoemde bankre keningen in Zwitserland. „We ondersteunen de opheldering van de hele affaire naar beste kun nen", aldus de zegsman. Analisten en beleggers bekijken KPN met argusogen, omdat ze verwachten dat het bedrijf op Orange aast. Als gevolg daarvan explodeerde KPN vrijdag op de Amsterdamse effectenbeurs. Het aandeel stond tijdens de middaghandel bijna vijftien procent hoger op 117,50 euro. Als KPN Orange wil overne men, moet het diep in de bui del tasten. De actuele beurs waarde van Orange is 109 mil jard gulden, terwijl KPN zelf op de beurs maar iets groter is (123 miljard). Bovendien telde Man nesmann nog 'slechts' f 67 mil jard neer voo.r het Britse bedrijf, dat op de Britse mobiele-tele- commarkt de derde plaats in neemt na Vodafone-AirTouch en Cellnet. Formeel ontkent KPN con crete overnameplannen te heb ben. Het enige wat KPN kwijt wil, is dat het in gesprek is met Orange. „In de telecommarkt praat iedereen met iedereen. We zouden gek zijn als we niet met onze partner Orange pra ten", reageert een woordvoer der. KPN werkt nu al samen met Orange in België. Met meer dan 3 miljoen klan ten is Orange de grootste en snelst groeiende aanbieder van mobiele telefonie in Groot-Brit- tannië. Het bedrijf heeft een marktaandeel van zeventien procent. In 1998 had Orange een omzet van ruim 4,2 miljard en een bedrijfsresultaat van 55 miljoen tegen een verlies van 183,5 miljoen het jaar daarvoor. Orange is actief in Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land, Israël en Hongkong. KPN heeft eerder al gezegd met zijn mobiele belbedrijf in de Europese top drie te willen ko men. Als eerste stap kocht KPN in december voor ruim 20 mil jard het Duitse E-Plus. Kijkend naar het aantal klanten neemt het Nederlandse telecomcon cern momenteel binnen Euro pa een zevende plaats in. „Nemen we het potentieel klantenbereik als uitgangspunt dan staan we al op de derde plaats", vertelt de KPN-zegs- man. KPN hoopt 'binnen enke le maanden' een tweede over name bekend te kunnen ma ken. 1 nieuwegein anp Aegon-dochter Spaarbeleg heeft een schikking getroffen met gedupeerde spaarders. Het Aegon-onderdeel heeft de Stichting Spaardersbelangen en de Consumentenbond extra geld en een aantal verbeterin gen in zijn producten beloofd. Begin vorig jaar werd de zaak aan het rollen gebracht. Ruim zevenhonderd ontevreden klanten dreigden Spaarbeleg voor de rechter te dagen. Dit omdat de hoogte van de overlij- densrisicopremie niet apart stond vermeld. Ze eisten terug gave van de betaalde premies en wilden dat de overlijdensri- sicopremie werd toegevoegd aan het spaargedeelte. Klanten die dat willen, kun nen hun geld nu vanaf 1 januari volgend jaar onder bepaalde voorwaarden overhevelen naar een andere beleggingsvorm. Daarnaast komt Spaarbeleg spaarders van voor 1996 tege moet met een extra rende mentsuitkering. In totaal heb ben meer dan een half miljoen mensen hun geld gestald bij Spaarbeleg. ducenten in Neder- sn elkaar met rechts - een wil niet dat de n van namaak blijft ;en, de ander vindt irpakkingen door zijn t worden nagebootst, de twist is de produc- irsepeinen decoratie- 3 gaat tussen marse- r J. Gort Decoraties marsepeinmaker My y Kits-verkoper, Arti- tns het vakblad Con- Gort zijn afnemers in weten dat er decora- omloop zijn 'die de eken dat het gaat om uct van JGD'. Gort: eft geprobeerd onze «pakking na te maken, ik te maken van onze dn". De valse concur- __J afkomstig zijn van Oostblok-pro- id directeur-eigenaar P. van Rijn van My Kits niet leuk. Zijn marsepeinen rozen worden vervaardigd in een ei gen fabriek van My Kits in Roe menië en, anders dan Gort be weert, volgens strenge hygiëni sche eisen en met 'de allerbeste grondstoffen'. „Mijn product is kwalitatief minstens zo goed als dat van Gort. Alleen ben ik in staat om veel goedkoper te le veren", zegt Van Rijn in Consü- del. Hij dreigt JGD met een rechtszaak als die de beschuldi gingen staande houdt. JGD is hetzelfde van plan, omdat My Kits volgens het bedrijf de JGD- verpakking namaakt. „De ver schillen zijn minimaal. De ver pakking is gewoon gekopi eerd." Articor, verkoper van My Kits in Nederland, vindt dat onzin. „De doosjes van Gort zijn goed, maar niet bijzonder. Ze worden in de VS bijvoorbeeld gebruikt voor muffins. Onze dozen zijn niet hetzelfde en hebben bij voorbeeld andere maten." vlissingen gpd De vakbonden hebben weinig vertrouwen in het plan van de Koninklijke Schelde Groep om door loonsverlaging en het in houden van adv-dagen de ver liezen van Schelde-bedrijven te dekken. FNV en CNV herinne ren eraan dat Fokker en DAF eerder hetzelfde hebben gepro beerd. Tevergeefs, want beide bedrijven gingen failliet. „Het is een noodgreep maar meestal is het geen echte oplos sing", zegt H. van Beers (CNV). Zijn collega P. Hazelager van de FNV ziet bovendien een duide lijke overeenkomst tussen de KSG, Fokker en DAF. Bij alle drie de bedrijven zijn of waren de perspectieven voor de toe komst onduidelijk. „De be drijfsleiding belooft dat het per soneel zijn geld terugkrijgt als het goed gaat, maar dat moet ik nog zien", aldus Hazelager. Vooral Scheepsnieuwbouw en Scheepsreparatie krijgen de begroting niet rond. Volgens Hazelager gaat het om tekorten van acht miljoen gulden bij de nieuwbouw en anderhalf mil joen bij de reparatiewerf. Bij de KSG was niemand bereid te vertellen hoeveel de operatie moet opbrengen. „We be schouwen dit als een intern probleem", verklaarde woord voerder T. van de Poel. De vakbonden raadplegen deze week hun leden. Het af staan van de adv-dagen wil Ha zelager nog verdedigen als een creatief gebruik van een maat regel die ooit is bedacht om werkgelegenheid te creëren. „Maar het verlagen van de lo nen overstijgt de CAO. Daar over moet ik met het hoofdbe stuur overleggen." CNV-bestuurder Van Beers is vooralsnog absoluut niet bereid loon in te leveren. „De CAO is een minimum. Daar moet je niet onder gaan zitten om de fi nanciële problemen van de werkgever op te lossen. Dat schept precedenten naar ande re bedrijven." Ondernemers tegen verplicht ziekenfonds Kleine zelfstandigen gaan in beroep tegen hun verplichte overstap naar het zieken fonds. In januari wees de Be lastingdienst tienduizenden bezwaarschriften tegen de maatregel af. De actievoerders tegen de overstap hebben op internet nu een modelberoepschrift gepubliceerd waarvan vol gens hen 'massaal' gebruik wordt gemaakt. Sinds 1 ja nuari vallen ondernemers met een belastbaar inkomen van niet meer dan 41.200 gulden onder de regeling. Sommige zelfstandigen zou dat duizenden guldens per jaar gaan kosten. KAREI, VAN EERD Leeftijd: 61 Beroep: supermarkteigenaar Burgelijke stand: getrouwd Kinderen: drie (allen actief in 'de zaak') Auto: Jaguar Hobby: piano spelen, lezen en golf (onder meer op eigen golf baan in Nistelrode) den haag eelco van der linden Karei van Eerd is een tevreden mens. Zijn Jumbo-keten is voor de vierde achtereenvolgende keer door een consumentenpa nel uitgeroepen tot supermarkt van het jaar. De. formule - geen aanbiedingen, maar altijd 'ge garandeerd de laagste prijs' - is een groot succes in het zuiden en zal als het aan Van Eerd ligt de komende jaren ook de rest van het land veroveren. Het marktaandeel van het op- en-top familiebedrijf is met 1,5 procent gering, maar de wijze waarop de winkels presteren, begint nu ook giganten als Ahold en Laurus te verontrus ten. Met een omzetgroei van twintig procent zijn de vijftig Jumbo's in elk geval de snelst groeiende keten, meldt onder-1 zoeksbureau AC Nielsen. De beste aankoop van Van Eerd, hoe kan het ook anders, is zijn eerste supermarkt. Het klinkt voor de hand liggender dan het is. „We waren van oor sprong alleen een groothandel. Toen de crisis in de jaren '80 de supermarktsector teisterde, be grepen we dat het roer om moest. We kochten winkels er bij en begonnen te redeneren vanuit de consument; dus lage prijzen en veel service voor hen, en hoge omzet voor ons. Dat is nu op maximale wijze doorgevoerd, en het werkt." Het slechtste wat Van Eerd ooit heeft aangeschaft, waren aan delen van het beursfonds AJOS, het weinig transparante gees teskind van de Amerikaan Burnie Corfeld. „Toen het Karei van Eerd. foto gpd fonds bijna ter ziele was en de aandelen goedkoop waren, be sloot ik flink te kopen, omdat er nog veel onroerend goed in zat. Ik dacht er nog iets interessants uit te kunnen slepen, maar he laas. De zaak ging failliet en ik heb nooit meer iets terugge zien. De bekende verkeerde gok." Van Eerds laatste grote aan koop heeft te maken met zijn hobby piano spelen. Vorig jaar kocht hij een vleugel gemaakt door het kleine Duitse fabriekje Pfeiffer. „Ze maken er twaalf per jaar. Ik ben er eens geweest, en ik kan je zeggen: Het is heel bijzonder. Duur? Nou redelijk, maar ook weer niet overdreven. In elk geval minder dan een modale auto." Van Eerd is de man die als geen ander weet wat er zich afspeelt in de portemonnee van het pu bliek, maar moet over een fi nanciële tip toch lang naden ken. Zijn collega-ondernemers adviseert hij te zoeken naar de perfecte balans tussen de be langen van de klant en die van de aandeelhouder. „Het is echt de sleutel voor succes in het be drijfsleven." En voor het grote publiek? „Denk positief en leef zuinig." Amsterdam Tien verschillende aannemers uit het hele land hebben de afgelopen week bij de Dam in Amsterdam een proefvak met zogenoemde Spaanse keien mogen aanleggen. Elke aannemer gebruikte een andere voegmethode. Vanaf vandaag mag het verkeer erover rijden. Na drie maanden wordt het resultaat bekeken; de beste aannemer wint. Die mag de Dam opnieuw bestraten. De huidige voegmethode is slecht gebleken. De keien liggen niet stevig genoeg in verband. Eind 2000 moet de voegoperatie achter de rug zijn. foto gpd robbert slagman De individuele prestatiebelo ning zal in de praktijk niet zo snel worden toegepast. De in voering van het systeem en de controle van de individuele prestaties vergen veel tijd en zijn vaak ingewikkeld. Dit zeg gen vertegenwoordigers van werkgevers en vakbonden. Vooral werkgevers van kleine en middelgrote ondernemingen zullen eerder kiezen voor vor men van collectieve beloning. Dit houdt in dat werknemers een extra beloning ontvangen als het bedrijf of de afdeling goede resultaten behaalt. Individuele prestatiebeloning is afhankelijk van de prestaties van de individuele werknemer zelf. Voor deze vorm van belo nen moeten werkgevers onder meer uitvoerige functionerings gesprekken voeren. Woordvoerder D. Schram van FNV Bondgenoten verwacht dat de werkgevers de individuele beloning niet zo snel zullen in voeren door de krapte op de ar beidsmarkt. Ook T. van den Hoven, onderzoeker belonings zaken bij FME-CWM, verwacht minder belangstelling voor de individuele prestatiebeloning. Volgens hem is het voor kleine en middelgrote ondernemingen viij ingewikkeld om een derge lijk systeem in te voeren. Ook kost het veel geld om de prestaties te meten. „Veel be drijven hebben het veel te druk om zo'n systeem in te voeren." De werkgevers in de metaal kampen met grote personeels tekorten. De Metaalunie zegt dat het invoeren van individue le prestatiebeloning teveel extra werk oplevert voor bedrijven. erik huisman i naar geitenmelk is enorm, loeten regelmatig nee ver- ndat het aanbod de vraag jijhouden. Toch zal geen plker het in zijn hoofd halen tvarend te investeren in ieren. Daarnaast zal de gei- trijs niet snel exploderen, n een jonge, kwetsbare be- d geiten in Nederland ver- situssen 1994 en 1999 tot a^tuks; een toename van ge- per jaar. In het afgelo- aar kwamen daar nog eens sren bij en nog schreeuwt de i geitenmelk. Rara hoe kan deze situatie nou de kans _en om je met ziel en zaligheid enhouderij te storten? rte lijkt voorzitter R. Boersma tf O-vakgroep schapen- en gei- ;rs niet. Veel te riskant. De e^van het raadsel weet hij ook. i&s niet meteen een melkgeit 78?rtaalt de forse toename van ((tl geiten zich niet direct in een 'ijroductie. Het duurt een jaar voor geiten melk geven. Hij houdt bij het kijken in de toekomst steeds een paar slagen om de arm. Ei genlijk weet hij maar een ding zeker; de prijs van de geitenmelk zal vanwege de grote vraag niet de pan uitrijzen. Boersma: „Dat is in het verleden ook gebleken. Als de prijs van de melk en de daarvan gemaakte kaas omhoog gaat, remt dat meteen de vraag". De boer krijgt per liter ongeveer 85 cent. Om 'redelijk' uit de kosten te ko men zou de prijs een gulden moeten zijn, meent Boersma. „En de consu ment wil niet veel meer betalen voor geitenzuivel." Dat is op zich te begrij pen als je de prijs van 2,69 gulden per driekwart liter ziet, die het witte vocht bij Albert Heijn kost. In tegenstelling tot de koeienhouders kan de geitenboer niet terugvallen op een beschermende subsidieregeling van Nederland en/of de Europese Unie. Elke terugval van de markt voelt hij meteen in zijn portemonnee. „De prijzen schommelen enorm. Een iets te groot aanbod van geitenkaas leidt meteen tot een melkprijs waarbij de producent niet meer uit de kosten komt." De geitenmelkerij is een jonge be- Niet elke boer is geschikt om een geitenmelkerij te beginnen. „Een koe is meegaand, een geit nogal eigenwijs. Dat botst wel eens", zegt branche-woordvoerder Boersma. foto anp archief drijfstak. Er zijn momenteel zo'n drie honderd bedrijven die elk gemiddeld driehonderd geiten hebben, vertelt Boersma. De overige dieren staan bij 'gewone' boeren, tuinders, hobbyisten en kinderboerderijen. Hoe kleinschalig de bedrijfstak nog is, blijkt uit een vergelijking met de koei- enhouderij. Nederland is per jaar goed voor elf miljard kilo koemelk. De gei tenhouders produceren slechts 450 miljoen kilo geitenmelk. Nederland is als het gaat om de geitenpopulatie het derde land in Europa, op een straat lengte achterstand op Griekenland en Frankrijk. De meeste geitenmelk wordt omgezet in Goudse kaas en deels in feta. De precieze verdeling kaas-melk is vol gens Boersma onduidelijk vanwëge de zwijgzaamheid van de geitenmelk ver werkende bedrijven. Een deel van de melk wordt geëxpor teerd. Een exportland is Taiwan, waar de melk wordt verwerkt tot gezond heidstabletten voor kinderen omdat het zou helpen bij astma-klachten. Volgens de vakgroepvoorzitter spelen bij de uitbreiding van de geitenhoude- rij niet alleen economische motieven. Je moet er ook nog liefhebberij in heb ben en het karakter van het beest we ten te waarderen. „Het is een leuk dier om te houden", zegt Boersma, „maar hij moet wel péssen bij je karakter. Een koe is meegaand, een geit nogal eigen wijs. Dat botst wel eens".

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7