Haider: Onderzoek naar hoogverraad Commotie in Italië over bezoek van FPÖ-leider Adams dreigt veel te verliezen Buitenland Ruim twintig gewonden bij rassenrellen in Zuid-Spanje Hillary Clinton maakt kandidatuur officieel kC 7 FEBRUARI 2000 AP Associated Pi bet se pubers doden voor vakantie Drie Indiase jongens hebben bekend een schoolge- hebben opgehangen in de hoop dat de school voor fld van rouw gesloten zou worden. Dat heeft de politie vaerabad. de hoofdstad van de deelstaat Andhra Pradesh, gemeld. De drie jongens in de leeftijd van twaalf tot jaar legden hun bekentenis af nadat ze voor verhoor '71 Jgepakt. Ze zeiden tegen de politie dat ze hun zevenja- .olgenootje naar een afgelegen plek aan de rand van het Jkuda hadden meegenomen. Het jongetje verkeerde in 'derstelling dat ze daar verstoppertje gingen spelen, op een stille plek aangekomen bonden de jongens de /an hun'slachtoffer vast en hingen hem op aan een e jongens worden niet berecht omdat ze te jong zijn. -steur Disney moet Dome redden NIIdc Fransman Pierre-Yves Gerbeau, directeur van Eu- bij Parijs, moet de Millennium Dome in Londen red- Jllis tot opvolger benoemd van Jennie Page, die onder j Zes grote sponsors van het prestigeproject van de re- lair. zaterdag ontslag heeft genomen. De Dome, een Hpran 320 meter doorsnee en vijftig meter hoog. is be- Jj het Britse monument voor het derde millennium. t project is geen succes. Vrijdag werd bekend dat tot nu ■CSJts 364.200 mensen bij de kassa's het entreegeld van ze- Silden hebben betaald. Om zonder verlies te draaien Dome twaalf miljoen bezoekers trekken. De Britse re- ie door het gebrek aan succes groot gezichtsverlies de vorige maand een lening van ruim 216 miljoen gul- jjlim het project te redden. ®1 schort contacten met Syrië op Israël heeft zaterdag de contacten met buurland Sy- schort wegens de aanhoudende aanvallen van de Hez- ieweging op Israëlische militairen en hun bondgenoten tiden van Libanon. Zondag doodde de beweging met laanslag een Israëlische militair en verwondde er zes. (schuldigt Syrië ervan de pro-Iraanse Hezbollah-bewe- teunen en daardoor aanvallen op Israëlische militairen 3te maken. Het geweld heeft in een week tijd zeker vijf he militairen het leven gekost. Ook de nummer twee :iro-Israëlische militie het Zuid-Libanese Leger (SLA) 4n week geleden om het leven door een bomaanslag t »ollah. "ie beëindigt staking universiteit ^gTADDe politie heeft gisteren met een verrassingsaan- ïinde gemaakt aan de staking op de Nationale Autono- ia/ersiteit van Mexico die al meer dan negen maanden Meer dan zeshonderd studenten werden gearresteerd, geen gewonden. De Mexicaanse autoriteiten besloten na tevergeefse pogingen het conflict samen met de sta- n te lossen. Gisterochtend stuurde president Zedillo na he'raak met rector Juan Ramon de la Fuente een bataljon ijkeD agenten gewapend met knuppels en schilden de cam- De staking begon april vorig jaar uit protest tegen de ig van het collegegeld. ;r*nobyl nog dit jaar gesloten Oekraïense president Koetsjma heeft de Amerikaanse s van energiezaken Richardson afgelopen weekeinde be lt de kerncentrale Tsjernobyl dit jaar wordt-gesloten, zo- westerse landen wordt geëist. In 1986 vond in een van •eactoren van Tsjernobyl het ernstigste kernongeluk uit geiiedenis plaats. Het Westen eist sindsdien de sluiting jverige reactoren van de verouderde centrale. Oekraïne ™"e in 1995 de centrale in het jaar 2000 te sluiten in ruil "^ernationale hulp. De voormalige Sovjetrepubliek heeft bereidingen op de sluiting echter vertraagd, omdat bui- se geldschieters niet over de brug komen bij de finan- van twee nieuwe, veiliger reactoren. Zaterdag beloofde ia echter dat Oekraïne zich aan zijn oorspronkelijke be lt houden. w-Zeeland wil van monarchie af roNDe premier van Nieuw-Zeeland, Helen Clark, zegt r land in de toekomst 'zeker een republiek' wordt. Het oningshuis staat officiëel aan het hoofd van Nieuw-Zee- Australië. Clark vindt het absurd om een staatshoofd te i dat bijna 20.000 kilometer verderop woont. Volgens itekent de monarchie helemaal niets voor de jongere ge- Nieuw-Zeelanders. Tot nu toe heeft geen enkele Nieuw- Jse premier zich in zulke sterke bewoordingen uitgelaten onwenselijkheid van de monarchie. Republikeinen zijn and nog in de minderheid. In Australië sprak een meer- 1 van de bevolking zich eind vorig jaar in een referendum r het behoud van de monarchie en tegen een republiek. ijaard richt bloedbad aan Een Spaanse man heeft gisteren in de havenstad Va- ïen bloedbad aangericht. Volgens de Spaanse radio de ongeveer zestig jaar oude man in totaal vier mensen. Ier stak eerst zijn woning in brand door met een jachtge- /i schieten op een gashouder. Vervolgens schoot hij zijn _ouw dood. Daarna opende hij het vuur op brandweerlie- -3 het vuur wilden blussen en politiemannen. Twee poli- /ïten en een brandweerman kwamen in de kogelregen om en. Hijzelf werd door de politie neergeschoten en met verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij ;d. Wat hem tot zijn daad dreef, is onduidelijk. gebrachte tanker in Oman De Russische tanker Volgoneft-147, die afgelopen de Perzische Golf is opgebracht door de Amerikaanse is vanochtend op de rede van Oman voor anker gegaan, (lip is tot de grens van de territoriale wateren van Oman id door Amerikaanse schepen die belast zijn met controle v olie-embargo tegen Irak. Personeel van de Amerikaanse ging woensdag aan boord van de Russische tanker, om- aanwijzingen bestonden dat het schip olie uit Irak smok- TDe Amerikaanse minister van defensie Cohen maakte n bekend dat onderzoek van oliemonsters heeft uitgewe- .t de tanker inderdaad olie uit Irak aan boord heeft. Een unctionaris van het Russische ministerie van buitenland en zei vandaag dat Rusland zeker een contra-expertise lading van de Volgoneft-147 zal eisen. POCtin meldt 'bevrijding' Vctll Grozny 'Politieke leiders hebben EU aangespoord tot sancties Man misbruikt treinongeluk voor naamsverandering londen anp De 37-jarige Karl Hackett is vo rig jaar oktober niet omgeko men door het treinongeluk bij het Londense station Padding- ton dat aan 31 mensen het le ven kostte. De vroegere gedeti neerde heeft het ongeluk ge bruikt om van zijn oude naam af te komen, meldt The Sunday Times. Hacket, die zich nu Lee Mark Simm noemt, staat deze maand terecht wegens misleiding van de politie. Na de treinbotsing liet hij onder de naam Simm te lefonisch aan de politie weten dat zijn huisgenoot Karl Hac kett vermist werd en dat hij ver moedelijk in een van de twee treinen had gezeten. De politie kreeg echter argwaan en stuur de een familielid van Hackett op Simm af. Dit familielid her kende de man, die eens wegens een seksueel delict tot een ge vangenisstraf was veroordeeld. Hackett ontleende de naam Simm aan een vriend die zelf moord heeft gepleegd. In 1982 liet Hackett in tegenwoordig heid van een advocaat zijn nieuwe naam registreren. Onder zijn nieuwe naam is het Hackett financieel goed ge gaan. Hij is nu beheerder van een gebouwencomplex in de Britse hoofdstad. „Elke dag ver dwijnen er mensen. Sommigen doen dat omdat ze iets anders willen", aldus Hackett. barcelona henk van den boom correspondent Het Zuid-Spaanse tuinbouw gebied Almeria was afgelopen dagen het toneel van zeer ern stige rassenrellen. Groepen Marokkanen werden door Spaanse mannen achtervolgd door de straten van het stadje El Ejido, het centrum van de onlusten. Er zijn 22 gewonden gevallen. Aanleiding was de moord vrijdag op een 26-jarige vrouw. De vermoedelijke da der is een 20-jarige Marok kaan, die volgens de politie 'geestelijk in de war' was en ihmiddels is aangehouden. Twee weken geleden werd een tuinders-echtpaar door een andere immigrant met messteken om het leven ge bracht. De begrafenis van de jonge vrouw gisteren ontaard de in gewelddadige rellen. Wegen werden geblokkeerd, auto's in brand gestoken en winkels geplunderd. Een ver tegenwoordiger van de rege ring kon slechts ontsnappen aan een lynchpartij door een kerk binnen te vluchten. De spanning in het tuin bouwgebied tussen de eigen bevolking en de immigranten speelt al jaren. Almeria is een van de meest moderne tuin bouwgebieden van Europa. Dankzij een teeltmethode on der plastic is het mogelijk vier keer per jaar te oogsten. Door de tropische hitte onder het plastic willen Spanjaarden dit werk niet doen. Daarom wor den duizenden, vaak illegale immigranten ingezet. Ze leven in onmenselijke omstandighe den. Dit heeft al verschillende keren tot botsingen geleid. De Oostenrijkse leider van het extreemrechtse FPÖ, Jörg Haider, heeft gisteren gezegd dat er een parlementair onderzoek moet komen om vast te stellen of bepaalde Oostenrijkse politieke leiders 'hoogverraad' hebben ge pleegd. Haider verdenkt president Klestil en de leider van de sociaal-democratische partij, Klima ervan dat zij de Europese Unie hebben aangespoord met sancties te gen Oostenrijk te dreigen. krant The Times van vandaag de 'kalme' reactie van de Britse Labour-regering op het aantre den van de nieuwe Oostenrijkse regeringscoalitie. Haider zegt in een interview met het dagblad dat dit komt, omdat Londen blijkbaar het programma van de FPÖ goed heeft bestudeerd. Volgens de FPÖ-leider moet de Britse premier Blair hebben ontdekt dat de programma's van de Oostenrijkse rechtse partij en het Britse Labour veel gemeen hebben. Een woordvoerder van La bour heeft ten stelligste ont kend dat er overeenkomsten wenen afp-dpa-anp Haider zei tijdens een televisie- uitzending een dergelijk stap voor mogelijk te houden als de verdenkingen toenemen dat bepaalde politieke leiders 'de internationale publieke opinie hebben gemobiliseerd tegen ons en tegen de verandering in Oostenrijk.' Zijn partij wacht af of Klestil en Klima een verkla ring afleggen - in hun eigen be lang - om de verdenking weg te nemen over 'een soort politiek hoogverraad', voegde Haider daaraan toe. Haider prijst in de Britse bestaan tussen de twee partij en. Ook steunt de regering in Londen volledig de maatrege len van de Europese Unie die de afgelopen dagen tegen Oos tenrijk zijn getroffen, aldus de woordvoerder. De nieuwe premier van Oos tenrijk, Schüssel distantieerde zich van de dreigementen die Haider eerder aan het adres van de EU maakte. Haider had ge zegd dat Oostenrijk lid is van de EU, en dat 'iedereen met ons aan dezelfde tafel moet zitten, omdat er anders geen besluiten kunnen worden genomen'. In Wenen hebben gister avond opnieuw enkele duizen den mensen gedemonstreerd tegen de nieuwe regering. De betogers liepen van het cen trum van Wenen naar de studio van de Oostenrijkse televisie zender ORF. Daar werd 's avonds een discussie opgeno men tussen leden van de Oos tenrijkse oppositie. rome hansgeleunse grozny Russische soldaten controleren het Minoetkaplein in het centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Poetin, waarnemend president van Rusland, zei gisteren dat de operatie ter bevrijding van Grozny voorbij is. Minister van defensie Sergejev sprak van een 'sleutelmoment' in de oorlog in Tsjetsjenië. De Rus sische aanval op de stad begon vorig jaar Kerstmis. De laatste verzetshaard in Grozny, in het district Zavods- koj, is 'bevrijd'. Op de regeringsgebouwen is de Russische vlag gehesen. De Tsjetsjenen zouden bij de zwa re gevechten om de hoofdstad en hun daaropvolgende terugtocht ruim 1500 mensen hebben verloren. FOTO AP DMITRY BELYAKOV correspondent De joodse gemeenschap in Italië is ernstig be zorgd over de sprong naar de macht van Jörg Haider en zijn extreem-rechtse Vrijheidspartij in Oostenrijk. Gedurende het weekeinde heers te er dan ook de nodige verwarring over de, al dan niet mede namens rabbi Umberto Piperno uit Triest, verstuurde uitnodiging aan Haider tot een bezoek aan het voormalige nazi-con centratiekamp San Sabba. De invitatie was verpakt in een vorige week ver stuurde 'solidariteitsboodschap' van het bestuur van de Noord-Italiaanse regio Friuli, een gebied dat grenst aan Haiders 'thuisland' Karinthië en daarom graag in de toekomst goede contacten met Haider wil houden. Piperno ontkende eind vorige week echter heftig dat hij iets te maken had met een uitnodiging aan Haider. Volgens de jeugdige rabbi zou een bezoek van Haider aan het vernietigingskamp bij Triëst 'totaal onaan vaardbaar' zijn. Tullia Zevi, de voormalige presidente van de Unie van Joodse Gemeenschappen, denkt daar echter anders over. „Natuurlijk kan Haider het kamp bezoeken. Maar dan wel op één voorwaar de: een stil bezoek, geen mediacircus. Het zou een eerste test zijn voor zijn oprechtheid. Als hij wordt omgeven door camera's en journalisten, weten we dat het om een propaganda-actie gaat", zei ze gisteravond desgevraagd. Volgens Roberto Antonione, president van het regiobestuur en lid van de rechtse oppositiepartij Forza Italia, heeft Haider positief gereageerd op de uitnodiging. Volgens Antonione, een goede vriend van Haider, zou eerbetoon aan de nazi slachtoffers door de omstreden Oostenrijkse po liticus als een 'duidelijke vredesboodschap' en een 'signaal van verzoening' worden opgevat. Haider heeft in het verleden twijfels geuit over de omvang van de joodse vernietiging door de na zi's en lovende woorden gesproken over de hel dendaden van de SS. Hij heeft daarvoor later zijn excuses aangeboden. Volgens Zevi, nestor van de joodse gemeenschap in Rome, kan Haider juist iets leren van een bezoek aan het concentratie kamp. In Sabba zijn tijdens de oorlog zevendui zend joden en zigeuners omgebracht. washington john wanders De Amerikaanse First Lady Hillary Rod ham Clinton maakte gisteravond haar kandidatuur voor de Senaatszetel van New York officieel bekend. FOTO AP» BETH KEISER correspondent De Amerikaanse First Lady Hillary Rodham Clinton heeft gis teren in Purchase (New York) haar kandidatuur voor de Se naat officieel gemaakt. „Ik ben misschien nieuw in deze buurt", zei ze. „Maar de zorgen die u heeft, zijn niet nieuw voor mij. Ik sta aan uw kant. Daarom wil ik uw senator zijn." In de peilingen ligt de First Lady achter op haar waar schijnlijke opponent Rudy Giuliani, de Republikeinse burge meester van New York. Maar dit zegt weinig, met nog negen maanden te gaan tot de verkiezingen. Een van de terugkerende klachten over Hillary Clinton luidt dat ze teveel de indruk wekt dat ze geprogrammeerd is. Dat ze te weinig spontaniteit toont en zich in haar doen en laten teveel laat leiden door hetgeen opiniepeilers en advi seurs voorschrijven. Aan haar aankondiging in Purchase ging een korte film vooraf. Daarin werd Hillary uitgetekend als een gepassio neerde vrouw die een diepe belangstelling koestert voor het welzijn van kinderen, zieken en armen. „De Hillary die ik ken, is een andere vrouw dan de Hillary die de media por tretteren", verkondigt een vriendin van de First Lady in de film. Haar medewerkers in New York zullen de komende we ken enkele honderdduizenden folders verspreiden, waarin in acht pagina's uit de doeken wordt gedaan wie de 'echte' Hil lary Clinton is. londen harm harkema ket de slimme, gratis software "Internet KostenBeheersing". Daarmee leeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma op cd-rom pphalen bij Primafoon of snel en simpel downloaden van Internet: correspondent Toen het Ierse Republikeinse Leger (IRA) eind november toezegde in gesprek te zullen gaan met de internationale ont wapeningscommissie voor Noord-Ier- land, werd dat door menigeen als een belangrijk signaal gezien dat vrijwillige ontwapening door de IRA niet ver weg meer was. Hoe er binnen de IRA daadwerkelijk over werd en wordt gedacht, is moeilijk met ze kerheid vast te stellen. Als terroristische organisatie staat zij nu eenmaal niet in het telefoonboek, houdt zij geen openbare vergaderingen en is er ook niemand aan spreekbaar op het lidmaatschap ervan. Desondanks wisten verscheidene Ierse kranten in november vorig jaar te melden dat intern een campagne op gang was ge komen om de leden voor te bereiden op ontwapening. Nu is ontwapening een nogal vergaande stap voor een organisatie die bestaat bij de gratie van de gewapende strijd. Verwacht mocht worden dat de interne discussies heftig zouden zijn. Dat idee werd beves tigd toen een bericht naar buiten sijpelde over een vechtpartij in de Ierse Portaloise- gevangenis, eveneens eind november. Twee gedetineerde IRA-terroristen die ru zie hadden gekregen over de ontwape ningskwestie, waren daar op de vuist ge gaan, vlak nadat zij bezoek hadden gehad van een bestuurder van Sinn Fein, de poli tieke tak van de IRA. Het lijkt aannemelijk dat Sinn-Feinleider Gerry Adams en tweede man Martin Mc- Guiness (nu nog minister van onderwijs in het Noord-Ierse kabinet), die zoveel heb ben geïnvesteerd in het vredesproces, in derdaad alles op alles hebben gezet om de IRA tot ontwapening te bewegen. Maar ondanks de grote autoriteit in eigen kring die zowel Adams als McGuiness wordt toegedacht, ziet het er naar uit dat zij daar (nog?) niet in geslaagd zijn. Twee weken geleden waarschuwde Adams al: „Het is niet makkelijk om de IRA zo ver te krijgen dat ze haast maken met ontwapening." De afgelopen week hebben, onder Unio nistische druk, de Ierse en Britse regering de Republikeinen de duimschroeven aan gedraaid. Ontwapening op korte termijn is de eis. Maar niets wijst erop dat de IRA daarvan onder de indruk is. Eventuele ontwapening, zo is het verhaal, kan alleen aan de orde zijn als sprake is van vrijwil ligheid. Ontwapening onder druk van de Unionisten, de tegenpartij, komt overeen met overgave aan de vijand. Dat dus nooit. Er lijkt nog een andere reden te zijn voor de huidige onwil van de IRA. Gerry Adams en de zijnen denken inmiddels dat het uit eindelijke doel (een ongedeeld Ierland) het beste langs politieke weg verwezenlijkt kan worden. Maar binnen de IRA zijn nogal wat mensen actief die niet zozeer politiek denken, als wel kicken op de glim mende loop van een geweer, genieten van de spanning en de sensatie, of van de sta tus die ze aan hun IRA-lidmaatschap ont lenen. Neem ze hun wapens af en ze zijn niks meer. Als die IRA-stroming de interne discussie wint, dan ziet het er voor Gerry Adams en het vredesproces somber uit. Na jarenlan ge, gewiekste inspanningen en mede dankzij een vlotte babbel is hij er in ge slaagd zichzelf en zijn partij internationaal te laten overkomen als toönbeeld van waardigheid en redelijkheid. Trimble en zijn Unionisten daarentegen werden vaker dan hen lief was in de verdediging ge drongen en afgeschilderd als reactionaire fanaten met hun blik gericht op het verle den. Maar nu het er in het vredesproces echt op aankomt, dreigen Adams en Sinn Fein in kringen die er toe doen, hun zorgvuldig opgebouwde reputatie in een klap kwijt te raken. Adams blijft roepen dat de Unionisten nu het vredesproces om zeep helpen, maar zelfs de meest Sinn-Fein-vriendelijke dag bladen in Ierland en de Verenigde Staten vallen hem nu af. De Ierse president Bertie Ahern heeft vorige week luid en duidelijk geëist dat de IRA nu echt over de brug moet komen. Volgens verschillende Britse kranten zou de Amerikaanse president Clinton al overwegen hem een visum te weigeren. Dezelfde Clinton die in 1994 de toenmalige Britse regering schokte door Adams in het witte Huis te ontvangen. Als Adams niet oppast, houdt hij geen vrienden meer over. Maar wie weet wordt er de komende week nog een konijn uit de hoed getoverd. Dat is in het onvoorspel bare vredesproces al vaker gebeurd. Bom ontploft in Noord-Iers hotel BELFAST AFP-Rtf Een bom is gisteravond ontploft in een hotel in het Noord-Ierse Ir- vinestown, 110 kilometer ten wes ten van Belfast. Er zijn volgens de politie geen gewonden gevallen in Mahon's Hotel. De daders hadden via een ra diostation gewaarschuwd dat er een bom was geplaatst. Ze zeiden dat ze van de Continuity IRA wa ren, een splintergroep die in te genstelling tot het Ierse Republi keinse Leger (IRA) geen wapen stilstand in acht neemt. De Conti nuity IRA heeft de aanslag echter niet officiëel opgeëist. Pro-Britse Unionisten hebben geschokt gereageerd op de aan slag. Volgens een parlementslid bewijst de explosie dat ontwape ning van strijdgroepen absoluut noodzakelijk is. Een Sinn-Fein mi nister in de Noord-Ierse regering heeft de aanslag veroordeeld, en gezegd dat de verantwoordelijken moeten worden gestraft. De bom in het hotel in het over wegend protestantse Imnestown lag waarschijnlijk verstopt in de buurt van de keuken. In een hotel in een nabijgelegen dorp kwam rond dezelfde tijd ook een bom- waarschuwing binnen. Ook daar werden alle aanwezigen geëvacu eerd, maar er volgde geen ont ploffing en er werden geen explo sieven gevonden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5