VVD lonkt naar CDA ,eel gemeenten achter voorbereiding euro Hoofdconducteur Binnenland PvdA: Verbod handmatig bellen tijdens autorijden Dans voor vrijlating Peltier De Vries wil miljarden voor laagste inkomens 'Journalist gaat te ver in gebruik Wet openbaarheid van bestuur' 9.98 1.25 5.78 12.90 JDAG 7 FEBRUARI 2000 |)uw overlijdt bij aanrijding Bij een aanrijding tussen twee bestelbusjes is zater- I Amsterdam een 75-jarige vrouw om het leven gekomen, huw stak de straat over op het moment dat de twee bestel- ps met elkaar in botsing kwamen. Bij de botsing kantelde pn de busjes. De overstekende vrouw kwam daar onder te len overleed ter plekke. Twee inzittenden werden gewond. mept rovers met koekenpan L Hen koekenpan is onmisbaar in 3e keuken, maar het hk een bruikbaar wapen zijn. Dit bleek zaterdagavond in Éstaurant bij Emmen. Het restaurant werd omstreeks half If overvallen door twee gewapende mannen. Een kok be- zich niet en mepte met een hete koekenpan de overvaller ak uit. De andere overvaller werd gepakt door medewer- lan het restaurant en de eigenaar. Ti mag niet bieden op HSL I Ërdam Het Amsterdamse Gemeentevervoerbedrijf (GVB) 0jgcen initiatieven meer nemen in de aanbestedingsproce- Fvoor de hogesnelheidslijn. Wethouder Ter Horst (Vervoer) dat de GVB-directie laten weten. Het bedrijf had zich inge- Iven om ervaring op te doen bij dergelijke grootschalige [eten. Het college van burgemeester en wethouders wil ir niet dat het GVB er serieus werk van gaat maken. De Ne- Spoorwegen mochten als eerste een bod doen op de vfitatie van de flitstreinen, maar minister Netelenbos (Ver- kfwees eind vorig jaar een eerste bod van de NS van de waardoor andere kandidaten in beeld kwamen. 1 gljorzorgslanding KLM-toestel je bi Een vliegtuig van KLM Exel heeft gistermiddag even over :e bflf een voorzorgslanding gemaakt op vliegveld Maastricht Veilen Airport bij Beek. Het tweemotorige toestel was op weg haAntwerpen. Er waren geen passagiers aan boord, wel vier Dnlanningsleden. Het toestel was kort tevoren in Beek opge- leefn- Het zou vanaf Antwerpen een lijnvlucht uitvoeren. Na n, Me minuten ontstond een probleem in de rechtermotor. De schakelde de motor uit en besloot terug te keren Zuid-Limburgse vliegveld, "?hoten bij verkeersruzie: man gewond iUar Een 46-jarige automobilist uit Noord-Scharwoude is in zijn benen geschoten na een verkeersruzie. Wojen kruispunt in Alkmaar sprak de man, toen hij stil stond Wlhet stoplicht, een andere automobilist aan die kort tevoren had begaan. Er ontstond een woorden- je \feling en een handgemeen, waarna de verkeersovertreder us.pandvuurwapen trok en de andere man een paar keer in de 13jln schoot. De schutter reed met hoge snelheid weg. Ipbieltje makkelijk te kraken Het persoonlijk nummer dat gebruikers van hun mo- ijftTtelefoon als wachtwoord moeten intoetsen, biedt weinig itie tegen misbruik. Met software van internet en een ka- tussen telefoon en computer kan de pincode van de tele- |op het computerscherm worden opgeroepen. Mobiele te- ibezitters met een abonnement kunnen voor enkele hon- :n guldens gedupeerd raken, wanneer zij na vermissing irect hun telefoon afsluiten. Een medewerker van Libertel tigt dat op internet informatie te vinden is^waarmee mo- telefoons kunnen worden gekraakt. Alleen door direct het lonnummer te blokkeren kan fraude worden tegengegaan. |tser aangereden door trein In Wolvega (Friesland) is om half elf zondagavond Iva, etser uit dezelfde, plaats door de stoptrein van Zwolle naar warden aangereden. De 53-jarige man is met een hoofd- naar het ziekenhuis in Heerenveen gebracht. De trein na het ongeluk drie kwartier stil gestaan. Bij een onbe- n cte overgang bemerkte de fietser de trein niet op tijd. De hinist claxoneerde nog, maar kon niet meer tijdig stoppen, ein die net van station Wolvega was vertrokken, reed nog lard. welddadige portiers gepakt iingenDe politie in Groningen heeft de eerste 'successen' )ekt met cameratoezicht in de binnenstad. Twee portiers een café aan de Peperstraat in Groningen zijn dit weekein- angehouden op basis van videobeelden van de toezichtsca- a's die sinds een week een oogje in het zeil houden. De nnen van 28 en 29 jaar oud uit Leeuwarden bleken met grof eld te zijn opgetreden tegen een 22-jarige man uit Hooge- De man was de toegang tot het café geweigerd. Uit woede over wilde hij een fiets tegen de gevel van de kroeg gooien, r de 28- jarige portier hield hem tegen. Hij werkte de man o n de grond en gaf hem enkele schoppen. Zij collega schopte gi nan tegen het hoofd. je ibruik pil gelijk gebleven nsTERDAMHet gebruik van de derdegeneratieanticonceptiepil afgelopen jaren niet afgenomen, ondanks het verhoogde op trombose (bloedstolsel in de aderen) bij jonge vrou- Huisartsen en vooral gynaecologen in Nederland hebben kn voorschrijfgedrag niet of nauwelijks aangepast nadat Britse toderzoekers enkele jaren geleden de grotere risico's hadden tefdekt. Dat blijkt uit onderzoek van deskundigen van de Uni citeit Maastricht. nisterie van financiën bezorgd Financiën houdt nauwgezet bij hoe de lagere overheden zich voorbereiden op de invoe ring van de euro op 1 janufiri 2002. Salarissen, uitkeringen, leges en bijvoorbeeld parkeer- meters moeten dan allemaal klaar zijn. Gemeenten is dan ook gevraagd een inventarisatie te maken van alle werkzaamhe- ftere gemeenten lopen ach- -in de voorbereiding op de t van de nieuwe munt, de Een aantal is zelfs nog •egonnen om uit te zoeken 'r allemaal moet gebeuren 'ijvoorbeeld de administra- orde te maken voor de' den. Veertien procent van de gemeenten is daar nog niet eens mee begonnen, zo consta teert Zalm. Veel kleine gemeen ten. maar ook een aantal met meer dan 50.000 inwoners, lig gen achter op schema. Zo heeft ruim een derde van de gemeen ten de aan te passen geautorna- jede Kamer. „Het gebrek tiseerde systemen nog niet in voortgang bij deze provin- kaart gebracht. Zalm, die de ge- t begint zorgelijk te wor- meenten niet bij naam wil noe- f aldus de bewindsman. men, vindt dat 'zorgelijk'. :hakeling van gulden naar Het ministerie van finan- maakt zich daar zorgen Er moet haast worden ge- Ook de provincies rd- en Zuid-Holland laten afweten, zo blijkt uit een van minister Zalm aan de :de Kamer. „Het gebrek 'oortgang bij deze provin- begint zorgelijk te wor- aldus de bewindsman. iets voor jou? el vandaag nog voor standplaats Amsterdam, laarlem. Hoofddorp of Lelystad; 020 - 557 81 55 f Alkmaar; 072 - 519 83 30 y NS Reizigers Dijkstal ziet christen-democraten weer als regeringspartner ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ruswuk anp Fractieleider Hans Dijkstal van de WD ziet oppositiepartij CDA weer als een mogelijke regeringspartner na de volgende verkiezingen. Op een bijeenkomst van de partij in Bussum complimenteerde hij de christen-democraten met hun opstelling in het be- lastingdebat. Het CDA ging vorige week na veel aarzelen akkoord met het nieuwe be lastingstelsel dat door de paarse coalitie is uitgedacht. bussum gpd Dijkstal meent dat de tot nu toe succesvolle samenwerking tus sen liberalen en sociaal-demo craten, niet automatisch mag leiden tot een derde paars kabi net. Met het CDA valt samen te werken. Dat is de conclusie die de WD-er heeft getrokken uit het feit dat het CDA niet tegen het plan heeft gestemd uit op positie-overwegingen. Na de verkiezingen is er daarom weer perspectief op „een gezond ge sprek". CDA-leider De Hoop Scheffer wacht rustig af, wat de vriendelijke woorden van Dijk stal in de praktijk opleveren. GroenLinks heeft het belas tingplan wel afgewezen. Daar mee heeft de partij zich volgens Dijkstal 'buiten de politieke realiteit gesteld'. Dijkstal maakt daar vooral een punt van, om dat GroenLinks zich warm loopt om te regeren. Vooral binnen de PvdA leeft de ge dachte aan een mogelijk kabi net met GroenLinks, D66 en eventueel het CDA. De WD ziet niets in GroenLinks op het plu che. Dijkstal benadrukt dat de ze partij de afstand met de mid denpartijen nu heeft vergroot. GroenLinks-ffactievoorzitter Rosenmöller vindt de opmer kingen van Dijkstal nogal on zinnig. „Wij doen bij het belas tingplan geen examen om bij een volgende periode deel uit te maken van een regering." Hij zal niet ontkennen dat er een groot meningsverschil hierover is met WD, PvdA, CDA en D66. De weerstand van GroenLinks tegen de ongelimiteerde lasten verlichting uit het belastingplan zal dan ook een belangrijk on derdeel van de campagne wor den. Het zijn de kiezers die het vervolgens uitmaken wat er ge beurt, aldus Rosenmöller. De PvdA in de Tweede Kamer wil een wet tegen het handma tig bellen tijdens het autorijden. Kamerlid Valk werkt aan een initiatiefwetsvoorstel dat hij over een maand wil indienen. Voor het voorstel lijkt een ka mermeerderheid te bestaan van PvdA, CDA, GroenLinks en de klein-christelijke partijen. Valk doet nog onderzoek naar de situatie in andere West-Eu- ropese landen. In Duitsland zijn al boetes uitgedeeld voor bellen achter het stuur, ook al is er daar ook nog geen wet die dat verbiedt. Valk weet dat een kamermeerderheid voor een to taalverbod op bellen in de auto onhaalbaar is. Maar het verbie den van handmatig bellen lijkt Amsterdam Een meisje in Indiaanse klederdracht danst op de Dam in Amsterdam tijdens de demonstratiedag gisteren voor de vrijlating van Amerikaanse Indianenleider Leonard Pel tier. Ongeveer zestig sympathisanten, onder wie een aantal Amerikaanse indianen, namen deel aan de optocht van de Dam naar het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. De indianenleider werd 24 jaar geleden tot twee maal levenslang veroordeeld wegens moord op twee FBI-agenten. Peltier heeft altijd ontkend betrokken te zijn geweest bij de dood van de agenten. Volgens de betogers werd Peltier, lid van de American Indian Movement, na een schijnproces veroordeeld wegens zijn politieke activiteiten en inzet voor de rechten van de indianen. In 1992 gaven de Amerikaanse autoriteiten toe dat er geen duidelijke bewijzen zijn voor de betrokkenheid van Peltier, maar hij zit nog steeds vast. Ook in andere steden in Europa en in de VS werd zondag gedemonstreerd. mogelijk. Automobilisten wor den dan gedwongen om een 'carkit' aan te schaffen, zodat ze met beide handen aan het stuur toch kunnen bellen. Veilig Verkeer Nederland juicht het initiatief van de PvdA toe. Een woordvoerder wijst er op dat helemaal niet rijdend bellen nog beter is, maar dat handsfree met bijvoorbeeld een carkit veiliger is dan handmatig. Inmiddels heeft één op de drie Nederlanders een mobiele telefoon, waarmee ook in de auto wordt gebeld. Volgens be rekeningen van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) val len er in Nederland vijftien do den en ruim honderd gewon den per jaar minder als er nie mand meer rijdend zou bellen. 1 Eenderde van chauffeurs zakt voor extra rijtest alphen aan den run «anp Drie op de tien chauffeurs van een touringcar slagen niet in één keer voor de rijtest die ze eens in de vijf jaar moeten doen. Ze moeten bijscholing volgen en kunnen daarna weer achter het stuur. Dat blijkt uit cijfers van de Vakopleiding Transport en Logistiek (VTenJL) in Alphen aan den Rijn, waar een deel van de rij testen wordt gedaan. De verplichte 'rijvaardigheids- analyses' zijn in 1999 ingevoerd door de Stichting Keurmerk Busbedrijf. Over een jaar wordt het keurmerk een Kema-keur. ANVR-reisorganisaties gaan al leen in zee met busbedrijven die het keurmerk hebben. Dat zijn er zo'n 120. Er werken vier- tot vijfduizend chauffeurs. Op basis van de ervaringen tot nu toe, verwacht de vakop leiding dat 30 procent van deze chauffeurs bijscholing nodig zal blijken te hebben. Dat kan zijn omdat ze niet veilig of zuinig genoeg rijden, of onvoldoende sociale vaardigheden hebben voor omgang met passagiers. „Examenvrees speelt ook een rol", zegt e^n woordvoerster. Doel van de extra rijvaardig- heidstest is onder meer het ver kleinen van de kans op onge lukken met vakantiebussen. Veilig Verkeer Nederland is blij met de test, omdat de chauf feurs een grote verantwoorde lijkheid hebben in 'het steeds drukkere internationale ver keer'. Permanente scholing van de chauffeurs draagt in sterke mate bij aan veilig vervoer van touringcarpassagiers, zegt WN. Een andere veiligheidsmaat regel is de regel dat nieuwe bussen sinds oktober 1999 vei ligheidsgordels moeten heb ben. FOTO ANP MARCO OKHUIZEN Plannen biimenkort naar Tweede Kamer hilversum anp Minister De Vries van sociale zaken werkt aan een plan om de laagste inkomens netto hoger te maken waardoor ze met minder aanvullende subsidies toe kunnen, zoals huursubsidie. Daardoor moet het aantrek kelijker worden om te gaan werken. Vol gens De Vries kost dat vele miljarden. Momenteel gaan mensen met een uitke ring er soms zelfs netto op achteruit als ze gaan werken, omdat tal van subsidies dan vervallen. Die zogeheten armoedeval wil De Vries aanpakken door de lage inkomens over de hele linie omhoog te trekken. „Je geeft iedereen meer geld. Dat kost ons vele miljarden, maar een goed plan kost geld", aldus De Vries. De plannen van Sociale Za ken worden deze of volgende maand aan de Tweede Kamer gepresenteerd. De Vries vindt verder dat de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid 'overdrijft' door de vergrijzing als een tijd bom af te schilderen. De wetenschappers stelden vorige week dat er nu al ingrijpende maatregelen moeten worden genomen om grote problemen straks te voorkomen. „De belangrijkste route is het voeden van het AOW-fonds. Daar moet elk jaar vijf miljard in en dan kunnen we in 2020 een belangrijk deel van de problemen oplossen. Via het AOW-spaarfonds hebben we de zaak beter in de knip dan wie dan ook", aldus De Vries gisteren. WD'er Kamp is stomverbaasd over De Vries' plan voor de aanpak van de armoe deval. „Dit is in tegenstrijd met wat de mi nister anderhalve week geleden in de Ka mer zei, toen het ging over de subsidies aan bedrijven om laaggeschoolde mensen in dienst te nemen. Dit is inconsistent en voor mij een volkomen raadsel." PvdA-specialis- te Noorman-Den Uyl meent dat Kamp het 'blijkbaar niet goed heeft begrepen'. Ze on derschrijft het belang van een aanpak van de armoedeval, maar waarschuwt voor de hoge kosten voor arbeid die gepaard gaan met de plannen van De Vries. Ook het CDA en D66 wijzen op de hoge kosten. D66 staat open voor alle varianten, maar noemt de plannen nog te vaag om er al serieus op te reageren. C(1 Groentemix voor nasi of bami, zak 400 gram, van 239" voor 1.49 Cfl Hamlappen, 500 gram, van 325" voor 5.25 Voorzitter VNG spreekt over 'sensatiezucht' den haag gpd Journalisten die alle bonnetjes van ministers willen inzien om te beoordelen of die wel in orde zijn, gaan veel te ver in het ge bruik van de Wet openbaarheid van bestuur (WOB). Rond over heidsdienaren zou nu ten on rechte een sfeer van wantrou wen en verdachtmakingen ont staan. Dit zei voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten en burgemeester van Zwolle Jan Franssen gisteren in het Radio 1 journaal. Franssen spreekt over 'sensatiezucht', en zelfs 'een heksenjacht op open bare bestuurders' door journa listen. De WOB is twintig jaar gele den in het leven geroepen om de overheid te dwingen infor matie over beleidsbeslissingen op verzoek openbaar te maken. bok kunnen via de wet officiële uitgaven van ministers -geld van de staat- worden gecontro leerd. De journalist D. Berts wil nu, zich beroepend op de WOB, alle declaraties van Peper in zien sinds hij in 1998 minister werd. Peper weigerde Berts me dewerking, maar werd terugge floten door de rechtbank in Alk maar. Tegen die uitspraak gaat Peper - met steun van premier Kok én de Tweede Kamer - in beroep bij de Raad van State. De premier zei vrijdag dat de toenemende vraag om open baarheid (hij spreekt zelfs over een WOB-hype)het gevolg is van een 'niet te bedwingen nieuwsgierigheid' van journa listen. PvdA-Kamerlid Duijkers: „Het gaat bij de WOB om infor matie over hoofdlijnen van be leid die relevant is voor burgers. Details vallen daar niet onder. „De volgende stap is dat je ook moet zeggen met wie je er gens gegeten hebt en waarover je het hebt gehad", zegt WD- fractieleider Dijkstal. D66-Ka- merlid Scheltema voegt daar aan toe: „Het kan toch niet zo zijn dat de politiek in Neder land zich rond bonnetjes gaat afspelen. Ik moet er ook niet aan denken dat journalisten hier een dagtaak van gaan ma ken." De vraag is nu of de WOB moet worden veranderd. Kok wilde vorige week niet zeggen of de regering voorstellen in die richting overweegt. Het kabinet denkt er wel over om de WOB van een eigentijds jasje te voor zien. De kans is nu groot dat bij een wetsherziening ook be paald zal worden dat declara ties niet in aanmerking komen voor openbaarmaking. Veel valpartijen door gladde vloer in winkelcentra amsterdam De Stichting Consument en Veiligheid heeft de Neder landse Spoorwegen en de detailhandel gewaagd vloe ren in openbare ruimtes stroever te maken. Gladde vloeren in stations en win kelcentra zijn de belangrijk ste oorzaak voor valpartijen in deze publieke gebouwen, zo blijkt uit onderzoek van de stichting. Jaarlijks moeten 6300 mensen na een ongeluk in een winkelcentrum of sta tion naar het ziekenhuis. Van hen hebben 4400 letsel opgelopen in een winkelcen trum en 1900 op een station of bij bus- of metro-halte. Zeker een kwart van de slachtoffers heeft iets gebro ken. Vooral mensen boven de 55 lopen ernstige verwon dingen op. Het onderzoek is gedaan in de periode 1992- 1996. kilo, van 4738" Knorr mix voor nasi of bami, per zakje, van 465 /L75"" 3 halen, 2 betalen: CflTijger- of grof volkoren zonnepitbrood, alle soorten, 3 broden naar keuze, van-837 Vers van 't mes: Leerdammer 45+, kilo van 1830" vo :e aanbiedingen zijn alleen gi H Bonuskaart t/m woensdag 9 (ebruarl a

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3