Sensationeel begin van 'arm' LSf a Oegstgeest '80 op volle sterkte naar ruime zege LZ 1886 is maatje te kit' voor landskampioen ZB Sport Titels Veglo voor Fauth en Zandstra Leython verrast koploper in een fantasie-opstelling MAANDAG 7 FEBRUARI 2000 Sterke tegenstanders komen goed weg SCHAKEN JAN BEY Ook in de vijfde ronde van de landelijke schaakcompetitie zorgde Oegstgeest '80 voor een verrassing. Lewenborg ging met een 8,5-1,5 nederlaag naar Groningen terug. In de tweede klasse kwamen de re serves van het Leidsch Schaakgenootschap niet langs De Eenhoorn (4-4). Bij de der deklassers is er een opvallend hoge notering voor promo vendus Leiderdorp. De Lei derdorpers wonnen met 4,5- 3,5 van Promotie II en staan nu tweede. De Zwarte Pion uit Lisse is de nieuwe koploper in 3D, door de verrassende winst van het vijfde team van het Leidsch Schaakgenootschap op koploper Bloemendaal (5- 3). Oegstgeest '80 speelde dit keer op volle sterkte. Twee grootmeesters en een meester, alsmede een talentvolle staart stonden garant voor een rui me zege. De grootmeesters Predrag Nikolic met eindspel voordeel en Genna Sosonko met openingsvoordeel pakten een heel punt. Nebosja Nikolic had een klein en duur zaam eindspelvoordeel en liet in de uitvluggerfase zien over zeer sterke zenuwen te be schikken. Thomas Willemze nam succesvol een mataanval over en Joop Piket dirigeerde al z'n stukken richting de ko ning. om die vervolgens met een fraaie combinatie te over meesteren. Fred Slingerland 'damde' z'n tegenstander in zetdwang en kon een vol punt noteren. Zus Caroline Slingerland neutraliseerde een tweetal pi onoffers en Anne Reedijk combineerde zich naar stuk winst. Arthur van der Spek's opponent wilde remise en kreeg die ook, maar Robert Straver verslikte zich in een sterke koningsaanval en ver loor als enige Oegstgeeste- naar. In de tweede klasse bleek De Eenhoorn een lastig te om zeilen klip voor de reserves van het Leidsch Schaakge nootschap, die een moeizaam 4-4 gelijkspel boekten. De Zwarte Pion uit Lisse is de nieuwe verrassende koplo per in de derde klasse D. Zelf won het door goede winstpar tijen van Zandbergen, Godijn, Van Hal en Kamps met 4,5-3,5 van Nieuwendam en concur rent Bloemendaal werd door het vijfde team van het LSG gedecideerd verslagen (5-3). LSG gaat hierdoor - met 1,5 bordpunt minder - mede aan de leiding. Na het teleurstellende ver lies tegen Amstelveen IV (5-3) staat Voorschoten gewoon weer in de middenmoot. Tot een 3-3 stand waren de winst kansen nog aanwezig, want de beter staande partijen van Al- gera en Bey zouden minimaal 1,5 punt opleveren. De jeugdi ge tegenstanders (beiden uit het NK-team tot 18 jaar: Kevin Tan en Hylke van der Berg) wilden zich daar niet bij neer leggen en benutten de volledi ge zeseneenhalf uur. Ze wis ten Algera en Bey uiteindelijk in de laatste minuten van de wedstrijd te overmeesteren. In dezelfde speelzaal ging de Alphense Schaak Club ook met 5-3 onderuit tegen het derde team van Amstelveen. Bij de Alphenaren was op het eerste bord Dennis Helven- steijn weer van de partij. Hij won als enige zijn partij. Zijn teamgenoten scoorden moei zaam vier remises en drie nul len. Daarmee blijft ASC in klasse 3C onderaan de rang lijst bungelen. Het derde van LSG heeft er alles aan gedaan om de span ning in de derde klasse E terug te laten keren. Koploper WSC kwam met de schrik vrij (4-4). Leiderdoip kwam eerst op een 0-3 achterstand, omdat Tim merman, De Jeu en Postma materiaal weggaven. Het her stel kwam bij de tijdcontrole met regelmatige winstpartijen van De Beule en Roozendaal en een remise van Verbaken. Toen Paul Talsma z'n pluspi on verzilverde en Henk Goe man in zijn lopereindspel een tweetal pionnen won, was de buit binnen. Bij het aloude Philidor Lei den zette zich een laat herstel in, bij een 1,5-3,5 achterstand werd er goed teruggevochten. Herman van Halderen (regel matige winst), Pieter Pouw (eindspelvoordeel) en Wim Vriend (drie pluspionnen) zorgden voor een verdiende 3,5-4,5 overwinning. Het vierde team van het Leidsch Schaakgenootschap kreeg in de derde klasse F een flinke nederlaag aan de broek (1,5-6,5) van koploper Krim pen. Het Leidsch Schaakgenootschap' (LSG) kwam sensatio neel uit de startblokken in de meesterklasse, de hoogste nationale klasse. Zaterdag kwamen de Leidenaars bru taal op voorsprong tegen regerend landskampioen Pan fox (4-3). Een 5-5 gelijkspel zat er zeker in, maar de te genstander won (4-6). In de tweede ronde op zondag kwam het sterke ESGOO goed weg met een 5-5 gelijk spel. ze klasse, beschikt LSG niet over de middelen om een aan tal sterke grootmeesters op te stellen. Zo waren bijvoorbeeld bij landskampioen Panfox de grootmeesters Sokolov, Vagani- an, Van Wely, Van den Doel en Van der Wiel te aanschouwen LSG vertegenwoordigt de Leid- se schaakregio in de meester klasse met een mix van jong schaaktalent en sterke meester- klassers. In tegenstelling tot een rijft al gesponsorde teams in de en speelde bij ESGOO een ge bruikelijke hoeveelheid inge huurde sterke Duitse meesters. In de huidige samenstelling te gen deze twee ploegen was dit weekeinde het motto bij LSG: 'we zullen ze wel eens wat laten zien'. Zaterdag waren aan de top- borden de grootmeesters van Panfox oppermachtig bezig. Al thans zo leek het. IM Edwin van Haastert miste een heuse winstkans in zijn verloren partij tegen Vaganian. Jan Smeets versloeg Manuel Bosboom, Ste fan van Blitterswijk won van Al- bert Blees en Leon Konings bond Frans Cuypers aan zijn zegekar. Leidenaar Jop Delemarre, in Panfoxdienst, wilde per se geen remise tegen Frank Erwich en deed een onverantwoorde winstpoging, waarna Erwich het punt kon noteren. Remco van der Erf verloor een toren plus paard tegen to ren-eindspel, omdat hij nog een kwartier op de klok dacht te krijgen (maar die had hij al ont vangen). Hij ging verbouwe reerd door de vlag. Panfox was zeer opgelucht na de 4-6 winst. De sterke Duitse inbreng van ESGOO werd zondag in de tweede ronde op bord één vak kundig geneutraliseerd door Van Haastert, met een remise tegen Thomas Henrichs. Ook Michael Hoffman tegen Martin Roobol en Bernd Kohlweijer te gen Leon Konings kwamen niet verder dan remise. Na de nul van Jan Smeets te gen Matthias Thesing werd er tegen gescoord door RAG de Graaff en Remco van der Erf. Frank Erwich nam Michiel van Wissen een toreneindspel- examen af en die zou daar niet voor slagen. Hiermee kwam Er wich op een fraaie twee punten uit twee partijen dit weekeinde. Stefan van Blitterswijk en Mi chiel Bosman moesten toen het halfje binnen brengen om de match te winnen. Van Blitters wijk had inmiddels al drie winstkansen laten liggen en in de vesteerde nogal wat M een mataanval van dé ren, die niet winstge\^ te zijn. Van Blitterswijk baar geïrriteerd doorj te kansen. Dan moesi maar remise maken il tij met een dichtgeschkro ling en een pion coï^ voor een kwaliteit, i Bosman echter m«sc een winstplan te m?1*1 voeren, daar waar ea plan voorhanden wal walging van z'n teaa-j en de omstanders.6an miste zodoende het j gaf daarmee zonis ii matchpunt weg. erk LEIDEN PETER KLEIN Marcel Fauth en Elise Zandstra hebben de B-titels bij het bad- mintontoernooi van het Leidse Veglo veroverd. De beide Flair- spelers rekenden in hun slot- ronde af met twee spelers van de organiserende vereniging, Randy Thepass en Ellen van der Voort. De enkelspelfinales wer den niet het echte hoogtepunt van het evenement in de Leidse 3 oktoberhal. Dat was voorbe houden aan Monique Bors- boom en Randy Thepass, die in de mixedfïnale tegen Ilse van der Meer en Cees-Jan van Vliet een zinderende beslissende game afwerkten. Bij een 15-15 stand duurde het liefst rijf mi nuten voor het volgende punt werd gescoord. Het Veglo-duo Borsboom/Thepass pakte dat punt en stootte door naar 17-15 winst. De mixedfïnale was een van de vele partijen, die Thepass gisteren moest afwerken. De halve finale enkelspel tegen Ste fan Oomen werd na twee lange games nog gewonnen. In de eindstrijd was de thuisspeler, die in het weekeinde met Björn Hofkes ook nog eens zes rondes in de dubbelspelpoule zonder nederlaag bleef, duidelijk Ieeg- gespeeld. Daarbij handhaafde Fauth het goede spel van zijn gewonnen halve finale tegen plaatsgenoot Liam Baker van ZIGO-Alphen. Zandstra kwam in de halve finale tegen haar toekomstige clubgenote Ilse Van de Bilt (L in Profile Crifa LEIDEN WILMAR KORTLEEVig^ In de vierde wedstrijfjj nationaal crosscircuitLr ka van de Bilt gisterenb g door Wilma van Oi haar uitzending naai reldkampioenschap Uden niet in gevaar, liever dichter op geze geerde Van de Bilt teli met haar derde plaats aanse Rita Jeptoo wo ik had al snel meer." Haar clubgen ses Bekkenk van Leide toonde stijgende vorn 1 korte cross over 3,7 kil winnen. Met Peter wijk (AAV '36) en St (Léiden Atletiek) eini drie regionale atleten I ste tien. Een dag eerder weel tekaas (Leiden Atletieljq de weg om bij de N marathon zevende te\ de 27,5 kilometer lan^, ronde. Met 1.31.39 ver achter bij Koen Ake een parcoursrecord 1.22.03. In tegenstellin c broer was Marja Ho (geboren Kortekaas) si e; vorig jaar: 2.04.34 en Monique Borsboom en Randy Thepass hielden na een zinderende mixedfinale tegen Ilse van der Meer en Cees-Jan van Vliet de hoofdprijs binnen de organiserende club. Het Veglo-duo zegevierde met 17-15 in de beslissende game. fotodick!hogewoüino van der Meer (ex-Apollo) en in nale Danielle Neijer en Bianca de eindstrijd tegen Van der van Ommen van ZIGO wel la- Voort pas laat op gang. De in ten voorgaan. Leiden wonende Flair-speelster Karin Guyt mocht dit jaar bleef steeds in drie games over- voor het eerst weer in de C-ca- eind. Met Mirette de Lijster tegorie spelen. De Veglo-troef, moest Zandstra in de dubbelfï- oud eersteteamspeelster, be wees met drie hoofdprijzen van het Leiderdorpse Spotvo- voor dit niveau nog te sterk te gels. Peter van Leeuwen van Fly zijn. De mixedfinale was ook Over wonnen het mannenen- hier een thriller Guyt en Geert kei. De D-titels werden een Steeghs waren met 17-16 in de prooi voor Rohin Mehra van Fly derde game nipt beter dan Over en Regina van Veen van Yvonne van Zijp en Peter Bus en uit Rijnsburg. de. Op de indoorbaan mund liep Christoph een redelijke gene ral e0, NK volgende week in de 200 meter was hij i sneller dan vorig seiz het eind van de dag rif le 60 meter van de sp Oegstgeest tegen met van 7,10 (na een halve 6,98). Ger Wessel (Lei tiek) verbeterde zijn zoenstijd op de 400 n een halve seconde tot1 CHRIS HARTMAN De volleyballers van Leython zorgden voor een grote verras sing door in een fantasie-op- stelling de nog ongeslagen kop loper VOC-Maarssen te klop pen. In Leiderdorp zegevierde Leython met 3-2. Het duel tus sen NOVO en Irene werd ge staakt omdat de sporthal voor andere doeleinden gebruikt moest worden. De twee RW- -teams en de vrouwen van Ge- mini/Kangeroes bleven net als Leython aan de positieve kant van de score. Leython trad in eigen dorp aan zonder Paul de Winter, Koen van Duin, Dirk Jan Kwestro, Alex Lassche en Ton Verwoerd. Arjen van Wijk, Björn Groen en Richard Scholtes zorgden er voor dat coach John Groen toch over acht man kon beschikken. Zoals verwacht trok VOC- -Maarssen het initiatief naar zich toe. hetgeen resulteerde in setstanden van 11-15 en 10-15. John Groen: ,,In de tweede set ging tot overmaat van ramp Björn Groen door zijn enkel. Daardoor moest ik Bas Don kers, mijn tweede spelverdeler, inbengen. Noodgedwongen hebben we sindsdien op de ou derwetse manier, met twee spelverdelers, gespeeld. Het ging echter boven veiwachting. Ik had gedacht dat het snel 0-3 zou worden, maar dankzij een enorme inzet wonnen de partij met 3-2. Dat was heel knap. Petje af voor de ploeg." De mannen van NOVO mochten in Bilthoven na drie sets onder de douche. Op het moment van staken leidde NO VO met 2-1 in sets. De eerste en tweede reeks waren voor de Noordwijkers (11-15, 5-15), de derde werd een prooi voor Ire ne (15-12). NOVO-coach Frans van den Berg: „Ik heb er alle vertrouwen in dat we deze wed strijd tot een goed einde bren gen." Eerder in de week speelde NOVO de inhaalwedstrijd tegen Zenzero/Soricos 2. De laag ge klasseerde Hagenaars, die eer der Leython een onaangename surprise bezorgden, stuntten in Noordwijk opnieuw met een 3-2 overwinning. Setstanden: 15-10, 5-15, 9-15, 15-5 en 13-15. Van den Berg: „Wij heb ben een zwakke partij afgele verd. Aan de andere kant vond ik Soricos absoluut geen slecht team. Die jongens staan te laag op de ranglijst." De mannenploeg van RW had positief en negatief nieuws te melden. Positief was dat de thuiswedstrijd tegen BS/DOS met 3-2 (15-4, 15-13, 16-17, 6-15 en 15-9) werd gewonnen. Het negatieve aspect betrof de gebroken pink van spelverdeler Ronald Verhey. Daarmee is de RW-aanvoerder voorlopig twee maanden zoet. Aanvaller Vincent Bakker: „Ronald brak zijn ringer aan het eind van de derde set. We stonden op dat moment met 2-0 voor in sets. Ik heb het spelverdelen van hem overge nomen. We kregen in die set een paar matchpoints, maar die konden we niet benutten. Ver volgens ging ook de vierde set dik verloren. In de rps-set kreeg een speler van DOS bij een 7-6 stand de gele kaart, waardoor we met een 8-6 voorsprong konden wisselen. Die voor sprong hebben we niet meer uit handen gegeven." Tweededirisionist Gemini- /Kangeroes trof voor de derde keer op rij een zwakke oppo nent. Gemini-coach Nico Hal- sema: „De vorige twee wedstrij den wonnen we gemakkelijk, maar in het duel met Voko had den we problemen met de con centratie. De eerste en derde set wonnen we op onze sloffen met 15-5 en 15-2. In de tweede en vierde set speelden we min der gedisciplineerd." Voko, volgens Halsema een rommelploeg waarvan de acties niet te voorspellen zijn, pakte AZC wint nipt en ruim WATERPOLO het tweede speldeel verrassend met 8-15. In het vierde bedrijf verspeelde het team uit Voor schoten aan het eind een voor sprong van drie punten. Uitein delijk won het .de set alsnog met 17-16 en daardoor de wed strijd met 3-1. Halsema: „De dames hebben de zaak toch een beetje te gemakkelijk opge vat." De RW-vrouwen noteerden een knappe 3-1 overwinning op het als tweede geklasseerde BS/DOS. Aanvoerster Esther Hartog: „Dat hadden we niet verwacht, want in Schoonho ven verloren we nog kansloos met 3-0. De basis van het suc ces was onze service. We had den van coach Lieuwe van der Meulen de opdracht gekregen veel serricedruk uit te oefenen. Dat lukte. Vooral in de eerste en tweede set, die we met 15-2 en 15-8 wonnen, scoorden we veel punten met de opslag." Zelfs een 3-0 overwinning leek mogelijk, want in de derde episode kwam RW op match point. De winst ging echter naar DOS (14-16). In de vierde set keerde het vertrouwen terug bij de Rijnsburgse formatie, met een 15-10 score als gevolg. Bij RW ontbrak Esther van der Speijk. De geblesseerde Corien Dijkhuizen speelde slechts enkele punten mee. AZC kwam dit weekeinde tweemaal in aktie. Za terdag won het in Amersfoort nipt van AZPC (5- 6). Zondag werd in het thuisbad Polar Bears met 14-8 verslagen. Tegen AZPC ging het allemaal een beetje moeizaam. De Amersfoorters speel den uiterst behoudend en AZC had het daar niet gemakkelijk mee. Doordat AZPC constant vier man achter hield was het bijna onmogelijk te counteren. Een draak van een wedstrijd ontspon zich, waarin AZC met de schrik vrij kwam. Polar Bears werd daarom toch wel een beetje gevreesd. Niet terecht, zo bleek. AZC kwam sterk uit de startblokken en stond al snel op 5-2. Halverwege zat met 8-4 de westrijd er eigenlijk al op. De Al phenaren konden naar hartelust doorwisselen, zonder dat Polar Bears terug kon komen. Via 10- 6 werd de 14-8 eindstand bereikt. André de Jeu noteerde een minpunt: „Joeri Stoffels lijkt weer een terugval te hebben. Hij was na zaterdag ont zettend moe. We hopen dat het gewoon griep is en niet weer de ziekte van Pfeifer." Topscorer te gen Polar Bears was Kjell Boom met vier treffers. LZ 1886 was een maatje te klein voor lands kampioen ZPB. De zone waarmee LZ 1886 trachtte het aanvalsgeweld van de Barendrech- ters te beteugelen, bleek voor ZPB geen pro bleem. Vooral de met scherp schietende Arno Havenga was een plaag voor de Leidse defensie. Aanvallend had LZ ook al niet veel in te brengen. Op de 3-11 nederlaag viel dan ook niets af te din gen. Een smet op de wedstrijd was de gebroken neus van Frans Langerhorst. De oppermachtige Barendrechters vonden het nodig om de Leide naar uit de wedstrijd te werken. De arbiters had den niets gezien, dus bleef de aanslag onbestraft. Goals LZ 1886: Tjerk Kramer (1), Marco Kerkvliet (1) en Michiel Schrama (1). De Zijl/LGB kwam niet in aktie omdat in Bode graven, bij de topper tegen BZPC, slechts één ar biter kwam opdagen. De wedstrijd wordt op nieuw vastgesteld. Vivax speelde een prima wedstrijd tegen Al liance. De Oegstgeestenaren waren zowel aanval lend als verdedigend op dreef. De eerste tegen treffer van Alliance kwam pas bij een 11-0 stand. Een tevreden Michel van der Zeeuw: „Een lekke re wedstrijd, het enige is dat we op het einde nog rijf goals tegen kregen. Maar het liep allemaal precies volgens plan. Overigens onbegrijpelijk dat we de uitwedstrijd hebben verloren." Vivax won uiteindelijk met 15-5. Topscorers Vivax: Bram Tendeloo (4), Sjors Verburg (3), Se 1 (3) en Niels Piasmeier (2). Katwijk verloor met 7-8 van SVH. Ee stellend resultaat. Het was het oude Zeekanters konden de mooiste kansen zilveren. Trainer Ruud Plourier wist het meer. „Ik laat ze op de training veel maar het helpt niet. Als die ballen er we winnen we dik. Alex Sieval reageerde ha'v zijn frustratie af op zijn medespelers, hi daarna niet meer laten spelen." In del kwam Katwijk nog wel dichtbij maar een tr niet meer in. Topscorer Katwijk: Kji stoppel (4). Sassenheim komt zolangzamerhand blemen in de tweede klasse. De 5-4 nedf gen degradatiekandidaat Wiekslag brenj senheimers angstig dicht bij de rode stre In de derde klasse speelde Koudekei' plezierige wedstrijd tegen Triton Putten.1 ter Koudekerk handhaafde zich op di plaats door een terechte overwinning, ters konden in de ogen van Triton wei! doen. Koudekerk hield het hoofd, koel de slotfase gemakkelijk naar 9-13. Op het wedstrijdformulier werd 10-lz schreven. Alexander van der Schalk. „VVeto het wel gemeld bij de KNZB, maar het m veel uit." Topscorers Koudekerk: Rob Westgeesi Emeys, René Overes, Lars Bergsma, Niels en Alexander van der Schalk ieder tweern Alkemade won gemakkelijk van Walt 7-3 zege brengt de ploeg van Jim van Es op de derde plaats. Vooral in de laatste® rioden drukte Alkemade het verschil uitjt punten. Van 3-2 werd het 7-3. Van Esi ploeg vooral goed verdedigen. „Sandrol was weer van de partij en dat scheelde etk Topscorer Alkemade: Jeroen Duvekotte(l Bij de vrouwen leed LZ 1886 een kansloz laag tegen de reserves van Het Ravijn. Yvonne Flippo en Marjo Boonstoppel Leidse formatie niet opgewassen tegen di dallers. Door deze nederlaag raakt de to| ranglijst van de eerste klasse uit zicht. I Alkemade won met 7-5 van Wilskrachll uitzicht houden op de tweede plaats. Dl geeft recht op een halve competitie meti mers twee uit de andere tweede klassen,I inzet een plaats in de eerste klasse. t De Zijl/LGB kon runner-up BZPC gol geven. Maar meer dan een 5-2 nederlaai voor de ploeg van Elly Kleywegt niet in.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24