Gianni Romme komt ook een beetje uit Rijnsburg (J J" Sport Na DE CLUB VAN SLOOS sport GESPROKEN 2-jer het clubgebouw aan de Noordwijkerweg ligt s half december een grote plas water op een veld. ïoianderhalve maand, dan kan er weer op worden ge- ^bald. De kans dat het water dit jaar nog in ijs veran- 91 lijkt uiterst klein. Dat kan best frustrerend zijn, ze- Jüs het al de derde winter is dat de plas vloeibaar 5t. Dat clubgebouw is namelijk van de IJsclub Rijns- 6j. Een vereniging die kan bestaan dankzij de natuur- 4dige wet dat water in ijs verandert als de tempera- donder het minpunt duikt. Maar de natuur kan je 3 dwingen. ,,IJs kun je niet maken. Ja, bij de ijsco- CLUB van de WEEK IJsclub Rijnsburg /voorden van secretaris enk van der Meij zijn veel- md. Natuurlijk vindt hij Wi|iet leuk dat dit waarschijn- >tl derde winter op rij is n het clubgebouw leeg blijft. „Een ijsclub leeft, de naam zegt het al, bij de gratie van het ijs", vertelt hij. „Dus als het begint te vriezen, krijg je ge lijk de kriebels. Je denkt alleen maar aan ijs. Je kijkt de vorst als TRAINERvan de WEEK Gert-Jan Notenboom De recreatieschaatsers zijn bij de IJsclub Rijnsburg ver deeld in vier groepen: begin ners, gevorderden, verder ge vorderden en een snelle groep. De 26-jarige Gert-Jan Noten boom is trainer van de derde groep, de verder gevorderden. Hij is vanaf zijn tiende bij de Rijnsburgse club betrokken. „Het kan per lichting wel een beetje verschillen, maar ik zat toen in een gezellig clubje. Dan worden je trainingsmaatjes ook gelijk je vrienden.Sinds vijf jaar geeft Notenboom trai ningen, daarvoor heeft hij zelf altijd wedstrijden gereden. „Best op een redelijk niveau. Zes jaar lang heb ik in de ge westelijke selectie van Zuid- Holland gereden.Zes keer nam Notenboom deel aan de Nederlandse kampioenschap- met als beste resultaat een vierde plek, eind jaren tachtig, en ben ik gaan werken en ben ik met het wedstrijdschaatsen opt. Ik heb er aan geroken, zeg maar. l de gewestelijke selectie had hij als teammaten Gianni Rom- 3r Jeroen Straathof en Martin Hersman. Van die groep zat ik j( één van de eersten bij de selectie, dus Romme heb ik helemaal komen. Die jongen is echt een verhaal apart, die wordt vol- mij gewoon nooit moe." Met Martin Hersman heeft Noten- m nog wel eens contact. Hij is ongeveer fan dezelfde leeftijd 'k, dus dat was altijd mijn maatje. tainer, die voor zijn beroep bloemen naar Duitsland rijdt, 1 leiding aan schaatsers tussen de veertigen vijftig jaar. En is wat anders dan het trainen van de jeugd, wat hij ook een je heeft gedaan. „Ze luisteren in ieder geval altijd", lacht hij. lar het leuke van de jeugd is natuurlijk dat je ze ziet groeien. i ziet Notenboom ook duidelijke overeenkomsten tussen de leeftijdsgroepen: Over twee weken worden in de Ijshal Lei- de clubkampioenschappen gehouden. En nu zie je dat ook vassen mannen zenuwachtig worden. -Jan Notenboom het ware uit de lucht vandaan. Maar het zal niet meevallen dit sei zoen. Hoewel er zelfs wel eens eind februari een Elfstedentocht ge reden is." Natuurijsloze winters dwingen de trainingsgroep van de club uit te wijken naar over dekte locaties, zo als de Ijshal Lei den en De Uithof in Den Haag. Maar daar heerst uiteraard nooit dezelfde sfeer als in het eigen club gebouw in tijden dat de plas buiten wel bevroren is. „We hebben be hoorlijk trouwe leden, maar je merkt bij het op halen van de con tributie toch wel dat de mensen wat vaker bedan ken als er geen ijs ligt. Aan de ande re kant zie je het aantal leden sterk groeien als er ijs ligt, helemaal als er een Elfsteden- Recreanten tocht gereden is, of elk moment ge houden kan worden." Niet het hard- of toerrijden, maar een andere tak van de schaatssport vormde de aanlei ding om in 1938 een ijsclub in Rijnsburg op te richten. „In die tijd werd er voornamelijk aan schoonrijden gedaan. Daar naast werd er regelmatig een soort jeu des boules op het ijs gespeeld", vertelt Van der Meij van de Usclub Rijnsburg, die bij gebrek aan natuurijs in de Ushal Leiden trainen. aam: IJsclub Rijnsburg Oprichtingsdatum: 23 december 1938 Ledenaantal: 350, van wie ongeveer honderd junioren Contributie per jaar: Tien gulden (vanaf zestien jaar) of vijftien gulden per gezin Ledenaanmelding: 071- 4025182 (Henk van der Meij) Hoogtepunt: Het voortbren gen van verschillende kam pioenen door de jaren heen Dieptepunt: Elke winter zonder ijs terwijl hij in de bestuurskamer een aantal gekleurde ballen en houten speelinstrumenten laat zien. „Ik geloof dat die sport 'kolven' wordt genoemd. Net als>bij jeu des boules is het de bedoeling om de ballen zo dicht mogelijk bij een ander, kleiner balletje te krijgen." Bei de vormen van ijsvertier zijn in middels praktisch uitgestorven, en werden eigenlijk alleen be oefend op de oude locatie van de club, een weiland aan de weg naar Katwijk. „Van een baron uit Wassenaar huurden we daar een stuk wei land dat we in de winter onder water zetten", vertelt de secre taris. „Bij mijn weten heeft de club vóór 1990 daar ook altijd gezeten, maar helemaal zeker weet ik dat niet. Wat ik wel ze ker weet is dat we bij de ope ning van het nieuwe gebouw, hier aan de Noordwijkerweg, meteen ijs hadden." Wat facili teiten betreft, is de IJsclub Rijnsburg er in ieder geval flink op vooruit gegaan. „Het was echt behelpen in het oude on derkomen. Een potkacheltje in de bestuurskamer, en chocola demelk en koffie werden gezet met behulp van butagas. Toen kwamen we hier en hadden we verwarming, electriciteit en te lefoon. Dat was wel even wat anders." Toch was de club in het begin niet echt blij met de door de ge meente bepaalde ligging van het nieuwe onderkomen. Te ver uit de dorpskern, vonden de meeste leden. „Maar iets an ders was niet beschikbaar. Ge lukkig hadden we wel het voor deel dat er een groot parkeer terrein bij zat, vanwege Rijns burgse Boys hiernaast." De voetbalvereniging als buurman bracht nog een voordeel met zich mee. Want wat moet je met zo'n groot stuk land als het in ieder geval tussen half maart en half december niet gebruikt kan worden? „Verhuren aan de voetbalvereniging", zegt Van der Meij. „Dat scheelt enorm in de kosten. Als het water er van af is, kunnen de junioren van Rijnsburgse Boys er trainen. Er kunnen namelijk net twee voet balveldjes van gemaakt wor den." Dat deze vereniging een ijsclub is, wil overigens niet zeggen dat de boel 's zomers helemaal stil ligt. De secretaris: „Vanuit hier worden regelmatig loop- en fietstrainingen georganiseerd. Vorig jaar zijn we tevens begon nen met een skeelertocht. Dat was zo'n succes, dat we dat dit jaar drie of vier keer willen gaan doen. En dat is dan voor ieder een, niet alleen voor leden van de ijsclub." Maar de winter maanden blijven natuurlijk de kurk waar de vereniging op drijft. Wintermaanden met ijs, wel te verstaan. „Want je mist ook je barinkomsten. Gelukkig hebben we zo'n veertig spon sors, dus het lukt wel om het hoofd boven water te houden." Niet alleen bekende schaatsters als Petra en Jolanda Grimber gen, maar ook wereldtopper Gianni Romme is nog steeds lid van de IJsclub Rijnsburg. En dat maakt de club best trots. „Gian ni is lid geworden via z'n ou ders die hier nog regelmatig ko men", vertelt Van der Meij. „Je moet nu eenmaal lid zijn van een ijsclub om een wedstrijdli centie te krijgen. Maar hij is ge loof ik een jaar of vier geleden voor het laatst geweest, om na clubwedstrijden prijzen uit te delen." Of die clubwedstrijden er dit seizoen nog komen op natuurijs, is dus hoogst twijfel achtig. Wellicht de volgende winter pas. „Mensen zeggen wel eens dat er door allerlei oorzaken steeds minder vaak ijs zal komen, maar ik weet dat het altijd al zo geweest is. Je bent puur afhankelijk van de natuur, en die laat zich niet sturen. Ge lukkig maar." tekst raymond grimbergen foto's dick hogewoning krijgt Isportmaieriaal I aangeboden I Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 PVALLEND AANWEZIG ik Jeroen Brussee eftijd: 39 jaar Lugdunum ep: importeur van hiTis- [lelijke artikelen •n Brussee speelde tien in het eerste elftal van lunum en is nu voor het seizoen trainer van de frdagafdeling. Door blessu- 'ischorsingen en een vakan- noest hij zichzelf in het teren duel tegen Floreant dopen zaterdag inzetten Wisselspeler. Dat duurde kwartier. Met twee gele rten mocht hij weer naar lank. et een trainer niet het goede rbeeld geven? b was ik ook van plan. Ik ht er een beetje meer agressie t brengen. Hoewel, met 4-1 ter is dat misschien niet V nodig... Ik ergerde me een pe aan het makke spel van arvoork.^j^^ [eerste voor praten. Ik ben Id, als trainer ook, wel rede- vocaal aanwezig. En voor ik 1et veld kwam had de scheid- lter me al gewaarschuwd, n ik werd nagetrapt, vroeg ik waarom hij niet floot. Boem, I En de tweede kreeg ik om- ik een sliding iets te laat m- e. Je denkt op het veld dat je tr een jonge kerel bent, maar ent toch net iets trager dan tger... Zo hard raakte ik 'm ïwens niet. \ebl toch een beetje een wn als kaartenverzamelaar l dat is jammer. Langs de jf waren ze ook al wedden- jppen aan het afsluiten of ik Ien, twintig of dertig minu- rood zou krijgen. Maar ik nu eenmaal niet tegen mijn ies, en zeker niet als je er niet 5 voor doet. Ik was 's ocli- is om half acht al vertrokken Parijs, van een beurs. En ik gehoopt dat de ploeg ook extra's zou brengen. Dus ik I me al zitten verbijten. En Collé riep ook al de hele tijd ten, houd je nou in'. Maar zit nou eenmaal niet in a aard. Pirouette. Ijshal Leiden. Januari 2000. FOTO STEFANIE UIT DEN BOOGAARD éSportmarketingman Frank van den Wall Bake in Vrij Neder land: „Het voetbal is gepas seerd door Big Brother, het Eu rovisie Songfestival, de nationa le dodenherdenking en Youp van 't Hek. De KNVB, de Uefa en de Fifa beseffen niet dat voetbal niet meer zonder televi sie kan, maar dat de televisie heel goed zonder voetbal kan. Idem: „Als Ajax zijn aandelen niet langer kan spreiden, wordt het misschien wel opgekocht door Endemol. IMG of Berlusconi koopt straks Feyenoord en PSV zou wel eens officieel eigendom van Philips kunnen worden." Idem: Van den Herik zou eens bij zichzelf te rade moeten gaan. Misschien mijdt het bedrijfsle ven Feyenoord wel om hém. Willem Il-trainer Co Adriaanse in Sportweek: „Je gaat een contract aan met een coach in de veronderstelling dat hij het afmaakt. Maar dat gebeurt alleen niet altijd. Is mij zelf ook een keer overkomen. Bij Den Haag werd ik zomaar ont slagen. Dat heeft mij toen enorm veel pijn gedaan. Maar ach, sindsdien heb ik Den Haag nooit meer in de eredivisie te ruggezien." Idem: Een beker is een beker. Bij een schaal denk ik al snel: waar is het gebak gebleven. Wie heeft dat nou allemaal kunnen be denken, een schaal? Als je wint hoort daar een beker bij. Honkbalcoach Jan Dick Leurs over voetbal in Sportweek: „Hier praten voetballers van 18, 19 niet over wat ze willen berei ken, maar wat ze willen verdie nen. Idem: Voetbal zelf hoeft helemaal niet veranderd te worden. Uit eindelijk is het simpel. Geef ge woon Johan Cr uijff een paar jaar de macht in Zeist; over het jeugdbeleid, Jong Oranje, alles. Dan komt het wel weer goed met het Nederlandse voetbal. Maar dat durven ze niet. Bij de KNVB willen ze hun macht niet kwijt. Judocoach Cor van der Geest over jongens zoals Kluivert: „Er wordt zo veel geld verdiend. Geef daar ook wat van uit voor de mentale en maatschappelijke begeleiding zodat er geen be schadigde idioten ontstaan. AZ-trainer Gerard van der Lem in Sportweek: Vorig jaar hebben we bespre kingen gevoerd met jonge spe lers, die net de stap naar het tweede elftal hadden gemaakt. Die komen dus allemaal met hun zaakwaarnemer. Sommi gen nemen er zelfs twee mee. En die gaan met bedragen smijten waar je he-le-maal niet goed van wordt. We hebben het over spelers in wie we vertrouwen hebben, wat blijkt uit wat we ze aanbieden. Maar er zijn gren zen. De Leiderdorpse shorttrack ster Maureen de Lange in Sportweek: „Het is leuk om tweeling te zijn. Op je zus kan je namelijk altijd lekker kwaad worden zonder dat het vechten wordt. Marc Overmars in Sportweek: „Doping? dat beangstigt me een beetje. De laatste tijd heb ik steeds vaker zo'n gevoel van: verrek, die jongen die ik net voorbij was, staat al weer voor mijn neus. Hoe kan dat alle maal?" Schaatsster Annamarie Tho mas over haar relatie in Sport week: „Het moeilijke van deze breuk is dat Bart ook een bekende schaatser is. Als het, zeg maar, met een boer uit Bantega uit was gegaan, dan zou niemand het zijn opgevallen. Idem over het WK in Milwau kee: Mijn jurkje voor het afsluiten de banket heb ik al bij me. Een mooi strak zwart jurkje met een diep uitgesneden decolleté. Dat vind ik leuk om te dragen, want ik wil weer aandacht van de jongens. Vitesse-speler Orlando Trust- full in Sportweek: „In een elftal heb je altijd vier, vijf spelers die liever op een an dere positie voetballen. Het zal altijd wel en beetje mijn verhaal blijven. Ik heb op veel plaatsen gespeeld: libero, achter de spit sen, nu weer rechtsbui- ten. Niemand weet wat mijn positie is. En na mijn carrière weet nog niemand het.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23