Tijdperk Romme is begonnen „^ORT palier Ruwaard bezorgt Quick Boys een punt 'Ik schrijf mezelf nog lang niet af TB dient klacht er 'zaak Kalou' FEBRUARI 2000 leipzig gpp Ritsma en Postma staan 'beetje stil in hun ontwikkeling' milwaukee gpp Van een onoverbrugbare kloof met Gianni Romme wilden Rintje Ritsma en Ids Postma vannacht nog niet spreken, maar te denken gaf het gat dat de nieuwe we reldkampioen allround schaatsen sloeg wel. „Gianni is momenteel van een uit zonderlijk niveau en op een of andere manier kan ik het even niet vinden", zei Rits ma, de nummer drie. „Het was in ieder geval mijn beste toernooi dit jaar", reageerde Postma, de nummer twee. Volgens de onttroonde wereldkampioen Ritsma is Romme op klapschaatsen klaarblijkelijk verder in zijn ontwikkeling dan hij en Postma. „Ids en ik rijden zo als we op gewone schaatsen al deden en Gianni is door gegroeid. Het verschil is vre selijk groot. Wij staan een beetje stil in onze ontwikke ling. Daar maak ik me best zorgen om." altijd op mijn gevoel rijden. Barrières ken ik niet." Mueller durfde al in novem ber de voorspelling aan, dat Romme de nieuwe Erie Heiden of Johann Olav Koss zqu kun nen worden. Heiden, tijdens het WK-toernooi ploegarts bij Spaarselect, onderschreef die mening, hoewel die hem wel licht ietwat tekort doet. Heiden won immers alle afstanden bij de Olympische Spelen en werd zowel wereldkampioen all round als wereldkampioen sprint. „Ik ben vereerd met die ver gelijking. Gianni is een waan zinnig goede schaatser, die een paar jaar achter elkaar kan heersen. Mensen als hij staan slechts eens in de zoveel tijd op. Ze hebben de juiste houding op het ijs, altijd honger om te win nen en de ideale manier van bewegen. Al die zaken vallen precies tezamen. Als hij mee doet dan komt er iets speciaals op de baan, hij geeft nooit op. Hij past in het rijtje van Ard Schenk, Johann Olav Koss en mijzelf. Maar hij lijkt inderdaad misschien meer op Koss dan op mij, want de 500 meter zal hij nooit winnen", aldus Heiden. Jan Siemerink baalt van slechte dubbel Voor Jan Siemerink, de meest loyale Davis Cup-speler van Nederland, stortte in Leipzig de wereld even in. De Rijns- burger, uitsluitend geprepa reerd voor het dubbelspel, verwelkte op de tweede dag van het treffen met Duitsland aan de zijde van Paul Haar huis tot een meelijwekkende tennisser op zijn retour. Pas na een dag kon Siemerink zijn teleurstelling onder woorden brengen. Hoewel niemand in het Oranje-kamp hem de schuld gaf, voelde Siemerink maar al te goed aan dat hij in het dub belspel op zaterdag niet be paald op zijn best had ge speeld. De klunzige missers aan het net staken schril af bij de soms magistrale oplossin gen van Paul Haarhuis, die nadien de schuld niet op zijn maatje wilde afwentelen. In allerijl ontvluchtte Sie merink zaterdagmiddag na de verloren dubbel (4-6, 6-3, 7-6, 6-3) tegen de Duitsers Marc- Kevin Goellner en David Pri- nosil de Messehalle. Weg de kans op een stunt tegen Duits land. Zelfs voor troostende woor den van familieleden was hij doof. „Ik was hevig teleurge steld, totaal niet aanspreek baar. Daarvoor bied ik mijn verontschuldigingen aan", zo opende hij gisteren zijn ver haal. Terug in het hotel was hij wél zijn ploeggenoten on der ogen gekomen. „Zó dra matisch was het ook weer niet. Je moet elkaar recht in de ogen kijken en dan weer door gaan." Voor Siemerink moet het niettemin een hard gelag zijn geweest. Bij geen speler klopt het hart voor Oranje zo hard als bij hem. En omdat zijn car rière als solist in een crisis ver keert. beet hij zich vast in zijn rol als dubbelspeler. „Direct na Australië speelde ik expres een dubbeltoernooi in Heil- bronn, terwijl je dan eigenlijk liever een weekje thuis zit." Aan zijn hart voor de zaak twijfelde echt niemand en mentaal zat het volgens bondscoach Schapers ook wel goed. In het feit dat Siemerink eerder nog had opgebiecht liever geen enkelspel te spe len, vermoedde Schapers geen faalangst. De Rijnsburger zelf overigens ook niet. „Ik had er alle vertrouwen in." De instorting na de partij had volgens hem ook niets te maken met zijn gevecht tegen een langdurige vormcrisis. Vo rig jaar verloor hij in elk Grand Slam-toernooi in de eerste ronde en na de US Open bak te hij er op de ATP-tour ook weinig van. „Dat staat er hele maal los van. Ik wil heel graag iets presteren ln de Davis Cup en naarmate ik ouder word, neemt die kans om ver te ko men wel af. Daarom was ik zo teleurgesteld." Over een maandje wordt Siemerink dertig jaar. Hij staat zo laag op de wereldranglijst dat hij afhankelijk is van wild cards (zoals in Rotterdam) of het spelen van kwalificatie toernooien. Opgebrand is de linkshandige aanvaller nog niet, maar grote doelen streeft hij niet meer na. „Ik heb veer tiende gestaan op de wereld ranglijst. Wat is er dan nog meer? De toptien. Nou, ik ben er nu wel achter dat ik dat niet meer haal. En een plaats in de topdertig zegt me niet meer zo veel. Ik moet me motiveren met andere dingen." De Davis Cup hoort daar ook bij, hoewel Siemerinks rol in de toekomst wel eens mar ginaal zou kunnen zijn. Scha pers vond het te vroeg om daar al uitspraken over te doen. „Ik wil niet negatiefoor delen. Hij heeft veel krediet opgebouwd. Siemerink: „Ik leg me daar nog niet bij neer. Natuurlijk is het logisch dat de lijn van de jonge spelers om hoog gaat en die van een ou dere speler als ik langzaam naar beneden, maar ik schrijf mezelf nog lang niet af. Er zit nog genoeg tennis in me. Het is alleen afwachten wanneer het er weer uitkomt." Zie ook pagina 18 'ookbierkse waterpoloër knock-out lets^joudekerkse waterpolospeler Jorrit Wulffers is na ,m de H wedstrijd tegen Triton Putten door een jurylid nds doopla8en- Koudekerker stond na een onrustige van {spullen in te pakken toen hij een klap kreeg, terug? wijf minuten buiten westen en weet zich van het lijkt te ir'ee' meer te herinneren. In een ziekenhuis in Har- het pubieen 'ic^le hersenschudding geconstateerd. Kou- uit vierP'i de politie aangifte gedaan van het voorval. De /ork' isVTriton Putten heeft inmiddels contact gezocht telling jrk en verklaard geschrokken te zijn van het voor at er iet^ken jurylid zal door de Puttense vereniging wor- as sluiten Ajax op pe selectie en technische staf van Ajax zijn zater- porters opgesloten op het trainingsveld. Tien poli- besten spelers en trainers bevrijden en veilig terug- fde Arena. Zestien ontevreden fans van de F-side lagochtend een zwaar hangslot om de toegangs- Irainingsveld. Er werd een spandoek opgehangen rDe F-side schaamt zich voor de prestaties en het ax'. De politie was snel ter plaatse, met twee sur- fens, twee motoren en twee agenten op mountain- pen geen arrestaties verricht. De F-side voert al mpagne tegen het beleid van hun club, dat ze te za- prsoonlijk vinden. •ft bij de wereld- IFA een klacht fer de vreemde rond voetballer fofcalou. Dat is ge- oek van zijn club e 22-jarige speler werd de afgelo- de nationale se ar dagen in een in eigen land ns slechte pres- frica Cup. ?e het >t Side dje 'I lijke ima ossens ri hit our di 'erwacht niet al te rotest bij de FIFA. nnen dit niet over :ver vvfen gaan", liet ma- ïiet vfankemeijer giste- Ik heb begrepen Ja ee^re nationale bon oor ei fA aan de bel heb- gt de n over de merk- maaiandeling Van de de so van Ivoorkust." issen i de zaterdagavond et scr ig uit zijn vader- le kerl aanse spits maak- in becpst op het centraal lartinluogeslagen indruk. Kra^uet trainer Been- hij gisteravond l) zeil bij de thuiswedstrijd tegen Ro- da JC op de bank. „Een dergelijke behandeling had ik van mijn landgenoten niet verwacht", verzuchtte hij. „Ze mogen best boos zijn op ons, maar voetbal is en blijft ge woon maar een spelletje." Kalou wilde niet al te veel kwijt over zijn belevenissen in het strafkamp, dat door de nieuwe militaire leiders voor al le spelers verplicht was gesteld. Wel liet hij doorschemeren dat het een vernederende ervaring was geweest. „Ze hebben ons een beetje geleerd om soldaat te zijn. Maar daar heb ik geen behoefte aan. Ik ben voetballer en geen soldaat." Kalou moet over twee weken opnieuw richting Ivoorkust voor een wedstrijd van het olympisch elftal tegen Egypte. Of hij na de recente gebeurte nissen daadwerkelijk afreist, is nog de vraag. „Daar kan ik nu nog niets over zeggen", sprak hij behoedzaam. De vrees be staat dat de familie van Kalou in Ivoorkust in een lastig parket komt indien de speler bedankt voor verdere verplichtingen met het nationale team. Debutant heerst als Heiden en Koss In het land van de onbegrensde mogelijkheden verlegde Gianni Romme afgelopen weekeinde zijn grenzen en het einde is nog niet in zicht. De ambities van de nieuwe we reldkampioen allround schaatsen reiken verder dan twee dagen in Milwaukee. Het kan nog beter, het kan nog mooier, het kan nog harder. ,,De tien kilometer onder de dertien minuten en de vijf kilometer onder de zes? Waar om niet. Ik zeg altijd dat alles mogelijk is." milwaukee johann mast gpd Eens in de zoveel jaren staat er een schaatser op die heel speci aal is. Eentje die zo goed is, dat de concurrentie zelfs in top vorm geen schijn van kans maakt. Gianni Romme is op bij na 27-jarige leeftijd zo'n schaat ser geworden. Met het behalen van zijn eerste wereldtitel all round lijkt hij afgelopen nacht de aanzet te hebben gegeven tot een nieuwe periode in het mondiale allround schaatsen: de periode Romme. „Ik denk dat ik me nog nooit zo goed ge voeld heb als nu, zelfs niet tij dens de Olympische Spelen", zei Romme. „Tijperk Romme? Laten we het hopen." Vroeger kon Romme niet sprinten, tegenwoordig verliest hij weinig op de korte afstan den. Bij wat nota bene zijn de buut op het WK was, slaagde hij er al na één afstand (de 500 me ter) in om de moed volledig in de schoenen te laten zakken bij een van zijn grootste rivalen, Rintje Ritsma. Vervolgens maakte hij met een zeer sterke 5 kilometer het verschil ten op zichte van de concurrentie al haast onoverbrugbaar. Op de 1500 meter bleef hij in het kielzog van 'naaste belager' oif I aanpjan van geen veld verlaten als direct gevolg van op het oog onschuldige overtredingen. Van der Plas liep bij het koppend uit verdedigen ongelukkig tegen Michel van Hooij op en merkte vroeg in de tweede helft dat verder spelen geen zin 'Op>y die pas in de tweede helft rcuspeien, deed Quick Boys za- uktl stapje vooruit en Katwijk seeljtprug. Beide ploegen hiel- n. Nh'n evenwicht (1-1), maar had. Van Duyn was al in de 25ste mi- nuut vervangen voor Dirk Varkevisser. De keeper kwam na een botsing met Marnix van der Gun verkeerd terecht en kneusde zijn bekken. Peter van Duyn was de derde, die het einde niet haalde. De gelegenhêidsspits haakte af met een hamstringblessure. Ook Quick Boys bleef niet verstoken van fysiek ongemak. Gert Aandewiel, al voor de wedstrijd een vraagteken, begon niet eens meer aan de tweede helft, terwijl Raymond Flaton op karakter nog drie kwart van de wedstrijd volmaakte maar al voor rust steeds naar zijn rug greep. Er was Katwijk veel aan gelegen om het foutje van vorige week (0-1 verlies tegen Rijnsburgse Boys) weg te poet sen en de ploeg was dan ook met dui delijke bedoelingen naar Nieuw Zuid gekomen. Opvallend was de basis plaats voor de jonge Danny Guyt. Hij verdreef linksback Wilfred Kwestro uit de basis, maar nam wel zijn favoriete udeiF winstpunt van de middag j. M rivaliserende supporters- igen par slechts verbaal en niet 3f oi t bestookten, dal ad de schrijver van het pro even ekje zijn bezorgdheid uitge- ;s is»er het gedrag van de sup- rwa het eerste, ook binnen de jt vflultueus verlopen duel was ia afloop een smet op het it gingen zelfs voorzichtige nptPP om Quick Boys en Kat- jern°d seizoen in een andere af lik delen. Hoewel beide clubs en ijk extra veiligheidsmaatre- ,\l4en getroffen, bleek zaterdag aar >sten en stewards hun sup- iet aren 'n de hand hadden, oor I oir iet veld bleef het allervrien- rm ,ewe' de zeven gele kaarten 1 ja ssuregevallen anders deden vo Katwijkers Marco van der ^an Duyn moesten het plek links op het middenveld in. Mar co van der Plas was een linie terug ge schoven. Met Vincent Bon naast hem en Ronald Pronk aan de rechterkant, bleek de diepgaande Guyt de motor van Katwijk. De bezoekers wonnen de slag op het middenveld, waai" de Quick-Boysspelers Jan Schaap en Mi chel van Hooij in de eerste helft ver onder de maat bleven. Het overwicht leverde Katwijk drie grote kansen op. Na een half uur spe len kon Björn Raven alleen op Tom van der Niet af. De keeper redde zijn inzet, maar heel Katwijk claimde een rode kaart voor Flaton, die Raven aan getikt zou hebben. Zeven minuten la ter was het wel raak. Vincent Bon zette een een-twee op met Peter van Duyn en rondde met een keurige schuiver in de korte hoek af: 0-1. Bon kon voor rust de voorsprong zelfs nog verdub belen. maar ditmaal was Van der Niet in de één tegen één de winnaar. Quick Boys, dat via Peter Kruit en Jeffrey Rutten kleine kansjes had afge dwongen, moest in de tweede helft verder van zijn doel afspelen om nog enige kans te maken. Trainer Cees Tempelaar bracht met René Ruwaard een extra spits in en dat wierp zijn vruchten af. De jonge Katwijker speel de zonder druk en was met zijn acties een plaag voor de Katwijk-defensie. Met Rutten vlak achter de spitsen, een dieper spelende Richard van Schijndel op rechts en een dwingender voetbal lende Jan Schaap zette Quick Boys meer druk, zodat Katwijk niet veel an ders restte dan (met tegenwind) de lange bal te hanteren. Het ging de koploper niét goed af. Eerst zag Van der Gun een mislukte voorzet op de binnenkant van de paal belanden, waarna Kruit de rebound voor een leeg doel over schoot. Een tweede actie van de Hagenaar leidde wel tot een doelpunt. Van der Gun troefde Patrick Heymans op links af en zijn voorzet bereikte Ruwaard. Voor de invaller was het vervolgens een koud kunstje om de de gelijkmaker aan te tekenen: 1-1. Hoewel Katwijk via Raven (paal) en Guyt (schitterende redding Van der N\et) nog bijna drie punten overhield aan de confrontatie, hield Quick Boys stand en achterhaalde het Zwart Wit '28 op de ranglijst. Katwijk moet in middels, na het tweede puntenverlies op rij, Ter Leede naast zich dulden. Voor trainer Wim van Zwam is dat niet zo vreemd. „Ik vind het nog steeds een wonder dat we bovenaan staan, omdat we nog niet de vorm en conditionele scherpte hebben om een wedstrijd negentig minuten lang de controleren", aldus Van Zwam, die vond dat zijn ploeg met name bij de actie van Flaton in de eerste helft be nadeeld was door scheidsrechter Vos. Hij mocht daarin enigszins gelijk heb ben, het enige wat Vos kon worden verweten was dat hij in het begin de indruk wekte de kaarten op zak te wil len houden. De arbiter had geen direc te invloed op de uitslag gehad en dit was in de thuiswedstrijd wel anders geweest, toen Katwijk via een onte recht toegekende vrije trap de volle winst kon pakken. Wat dat betreft had niemand dit keer echt reden tot klagen en bleven de gemoederen rustig. En zo kan de derby ook volgend jaar weer zonder problemen worden verspeeld. Quick Boys: Van der Niet; Faerber, Aandewiel (46 Van Schijndel), Van Dijk. Van der Plas; Van Hooij (46. Ruwaard), Flaton (77. Van Dam). Schaap. Kruit; Van der Gun, Rutten. Katwijk: Van Duyn (25. Varkevisser); Van der Plas (49. Kwestro), Van der Meer. Robbers. Heymans; Pronk, Bon, Guyt; Raven, Van Duyn (63. Hajji), De Ridder. „Gianni schaatste beter dan hij dit jaar gedaan heeft", zei zijn coach Peter Mueller, die Romme de vijf dagen voor het toernooi op snelheid liet trai nen. „Hij is een heel speciaal ventje. He's a terminator. Ik zag het donderdag al aankomen. Toen reed hij extreem snel op de training." „Peter ging gemakshalve van de eerste plaats uit, maar ik moest dat toch eerst nog maar even zien", zei Romme. „Het klinkt een beetje vreemd, maar ik was toch maar een debutant. Ik was er wel op gebrand, want een WK allround is iets dat ver boven al het andere staat. Niet dat een WK afstanden gewoon te is, maar dat heb ik al eens meegemaakt. Dit heb ik altijd als onhaalbaar geacht, omdat ik die twee jongens (Ritsma en Een unieke gebeurtenis tijdens het WK allround. Nummer één Gianni Romme dubbelt nummer twee Ids Postma in de laatste ronde van de 10 kilometer. foto reuters jerry lampen Postma, red.) altijd voor me zag." De manier waarop de twee voudig olympisch kampioen blijft heersen op zijn specialis me, de lange afstanden, moet demotiverend zijn voor elke schaatser met allroundambi ties. Romme reed op de over dekte ijsbaan van Milwaukee van begin tot eind als een on verslaanbare in het rond. Ein delijk loste hij zijn belofte in. Sinds hij in 1995 vanuit het ge west Zuid-Holland in de kern ploeg kwam, voelde Romme dat hij over allroundcapacitei ten beschikte. Tot dit seizoen durfde hij zich op de 500 en 1500 meter nooit 'vol' in de bochten te gooien. De komst van Peter Mueller en in diens kielzog de vaderlandse sprin telite naar Romme's commerci ële team, hielp de koning van de 5 en 10 kilometer over de drempel. Ziekte weerhield hem van een machtsgreep bij het Europees kampioenschap in Hamar. Daar 'mocht' Rintje Ritsma (nu derde) nog eens toeslaan. De kersverse kampioen keek al in de toekomst. „Het kan al tijd harder. Ik denk dat ik de tien kilometer onder de 13 mi nuten kan schaatsen en de vijf kilometer onder de 6 minuten. Ik zeg altijd dat alles mogelijk is. Ik wil me niet vastpinnen op wat anderen doen. Ik wil nooit rekenen op een toernooi, maar Ids Postma, al vond Romme de race 'pittig'. „Ik was best ner veus voor de start. Ik voelde toch spanning." Op de afslui tende tien kilometer haalde Romme Postma een ronde in. Enerzijds ietwat vernederend voor de nummer twee van het eindklassement, anderzijds de klasse van Romme nog maar eens onderstrepend. Meer dan twee punten bleef hij Postma in de eindrangschikking voor. /an Quick Boys bestormen het veld na de gelijkmaker tegen Katwijk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17