ièi Strandtenten to om tien uur die 'Restauratie heeft onderlinge band versterf) 'Ikben nog lang niet opgebran KQnAtar- MAANDAG 7 FEBRUARI 2000 AG 7 FE Verse koolvisfilet Graatarme ontvelde filet van malse koolvis. Vers op onze visafdeling. Per kilo. Met Klantenkaart 1-7:90 Blue Band margarine Margarine vol bouwstoffen. In het koelvak Pakje 250 gram. Met Klantenkaart Lu Prince Fourré Dubbele biscuit gevuld met vanille- of chocoladevulling. Per rol. Met Klantenkaart27j9" Crolsch Proeftijd Bazuin Een kruidig amberkleurig speciaalbiei met 6,5% alcohol. Met gratis glas. 5-Pack, 5 flesjes a 45 cl. Met Klantenkaart 1^95" WC Eend vloeibaar toiletblok Kies uit de geuren Summer of Spring. Per stuk. Met Klantenkaart-3^9" Unox Uno Noodles Snelle gemakkelijke pittige hap voor alle momenten van de dag. In 4 smaken. Zak 80 gram. Met Klantenkaart J^T Motta Montego ijs Tropisch mango-ijs op een stokje. In de diepvries. Pak a 3 stuks. Met Klantenkaart 4-99" JljS Kiene Muntdrop mini's De bekende muntdrop in pocketverpakking. Bevat geen kunstmatige toevoegingen. Duopak a 2 doosjes. Met Klantenkaart Zonnatura groene thee Een niet gefermenteerde thee die arm is aan theïne en, looizuur. Kies uit appel, darjeeling of vanille Doos a 10 éénkopszakjes. Met Klanten kaartje ee die arm is Inbreker op bed in vakantiewoning noordwuk Bewoners van een vakantiewoning aan de Duinweg in Noordwijk troffen in de nacht van vrijdag op zaterdag bij thuiskomst een vernielde ruit aan en een vreemde man op hun bed. Het bleek een 32-jarige Noordwijker te zijn die in de wo ning wilde gaan slapen. Hij verzette zich bij zijn aanhouding, maar na verhoor is afgesproken dat hij de schade vergoedt. Brand in rookkanaal na vlam in de pan lisse In een woning aan de Leeuwerikstraat in Lisse brak zater dagmiddag brand uit in het rookkanaal nadat de vlam in de pan sloeg. De schade bleef beperkt. Wel moest de 53-jarige bewoon ster voor onderzoek naar het ziekenhuis omdat ze rook had in geademd. Parkeercontroles goed voor 35 bonnen lisse/sassenheim Op het Blokhuis in Lisse deelde de politie dit weekeinde 22 bekeuringen uit bij een controle op het gebruik van de parkeerschijf. In Sassenheim kregen bij controles in de 'blauwe zone' zaterdag 13 automobilisten een bon. Werkstraf voor heling en drugsbezit den haag/hillegqmVoor het in bezit hebben van hasj en XTC en heling is een 27-jarige Hillegommer door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelijke celstraf. Omdat de man al sinds oktober vorig jaar in voorlopige hechtenis verblijft, hoeft hij nog slechts 73 uur te werken. De Hillegommer is na de uitspraak onmiddellijk in vrijheid gesteld. Wel wil de rechtbank dat de man de aanwij zingen van de reclassering opvolgt. Tegen de Hillegommer was door officier van justitie S. van der Kallen een celstraf van acht tien maanden waarvan zes voorwaardelijk geëist. Bij een huis zoeking werden in de woning van de man een pond hasj en zes honderd XTC-pillen aangetroffen. De Hillegommer zei de pillen voor eigen gebruik nodig te hebben omdat hij er twintig per dag slikt. Hij heeft bekend gestolen spullen voor een vriend opgesla gen en verkocht te hebben. Dit jaar geen corsobraderie in Lisse lisse De Lissese ondernemersvereniging Alverha/KCL heeft be sloten dit jaar geen corsobraderie te organiseren. Uit een onder zoek onder de leden bleek namelijk dat slechts dertien winke liers bereid waren een stand op de braderie te bemannen. Be langrijkste reden is dat het bloemencorso dit jaar rijdt op Ko ninginnedag. Veel winkeliers willen graag hun zaak vroeger slui- katwuk marian krucsman De Katwijkse huisarts Hans Schonenberg werd eind vorige maand 65. Menig collega hangt op die leeftijd met een zucht van verlichting de stethoscoop aan de wilgen. Een groot deel gaat zelfs nog eerder met pensi oen. Maar Schonenberg gaat nog een poosje door. Net zo lang tot zijn dochter Mirjam Schonenberg-Roosendaal klaar is met haar studie, de vesti gingsvergunning ontvangt en de praktijk gaat voortzetten. „In principe ga ik door voor mijn dochter, maar eigenlijk ben ik het werk nog lang niet moe." Hans Schonenberg studeerde medicijnen, assisteerde na vol tooiing van zijn studie verschil lende huisartsen en nam in 1964 een praktijk over met ruim vierduizend patiënten. Een flin ke praktijk, want tegenwoordig bestaat een normpraktijk uit 2.350 patiënten. „De hulpvraag was anders", verduidelijkt Schonenberg het grote verschil. „Mensen losten kleine proble men vaak zelf op. De telefoon was geen gemeengoed, men moest meer inspanningen ver richten om de dokter erbij te halen. Door de toegenomen medische voorlichting in de pers en op televisie heeft de pa tiënt meer kennis maar dat maakt ook onzeker. Daardoor wordt de huisarts vaker geraad pleegd." Dochter Mirjam is zich be wust van de veranderde hulp vraag. „Het voordeel van die ontwikkelingen is dat de patiënt mondiger is geworden", zegt zij. „Daardoor zijn arts en pati ent gelijkwaardiger aan elkaar en kun je als huisarts best zeg gen dat je het even niet meer weet en iets op moet zoeken." Hans Schonenberg herkent het profiel van de 'dokter op het voetstuk', al probeerde hij dat zo min mogelijk te zijn. „Een collega vroeg me eens wat Typisch Katwijkse badhokjes krijgen 'bescherming De exploitanten van Katwijkse strandpaviljoens mogen de komende zomer tot tien uur 's avonds hun klanten blijven bedienen. Het Katwijkse college komt hiermee niet tegemoet aan de wens van de exploitanten, ge steund door Katwijk Young at Heart, om hun bedrijf nog een uurtje langer open te houden. De openingstijden zijn onderdeel van het nieuwe strandbeleid dat de ge meente vanaf dit jaar voert. Daarin is voor het eerst ook de bescherming opgenomen van een typisch Katwijks aanzicht: de strandhokjes. bines per strandvak. Tot nu toe stond in de regels slechts een maximum opgenomen. Omdat burgemeester en wethouders de hokjes belangrijk vinden voor het uiterlijk van het strand, willen zij dat de exploitanten minimaal tachtig procent van het maximum aan cabines neerzetten. De strandexploitanten zijn overigens niet blij met de maat regel. Zij zien het liefst ook de maximumregeling vervallen. Bij mooie zomers kunnen zij meer cabines verhuren, maar over het algemeen is het vanwege te ruglopend verblijfstoerisme in Katwijk niet rendabel om een minimum aan strandhokjes te laten staan. De strandtenthouders ver zochten om de openingstijd van hun paviljoens tot elf uur Iku waki Elprogn ie: Sybi 5-Journ werk. katwuk roza van der veer Vorig jaar moesten de strandex ploitanten hun paviljoens slui ten bij zonsondergang. In de praktijk was dat lastig te con troleren waardoor de paviljoens vaak veel later dan tien uur 's a- vonds de deuren dicht deden. De nu door het college voorge stelde maatregel waarbij alle strandpaviljoens om tien uur 's avonds dicht moeten, is vol gens een aantal exploitanten dan ook vooral in theorie een versoepeling van de regels. In de praktijk - en zeker als de ge meente strenger gaat controle ren - betekent het dat sommige strandtenten eerder nee moe ten verkopen aan de klanten. Nieuw in het strandbeleid is het minimum aantal strandca- Kits. iderprog Rockfr irikaan Dick is ter en g Is. Afl.: e dieren 's avonds te verlengeprmatie meester en wethoudamma. daarvan echter niets ijn bijt hc vrees bestaat dat eenfderland sluitingstijd te veelg. voor omwonenden veil Verschillende Boulef ners hebben al bij de;i< geklaagd. Zij zijn ookrS spreken over het ten feesten tot één uuitualitei en de geluidsoverlastporloos mee gepaard gaat. rie prog Daarom krijgen dejnsen h ploitanten maximaaiande fc ontheffingen per seiren op I een feest tot een uuiptatie: te organiseren. Daarvan was ze er maximaal vijf oipn. aan een coUega-explotderlarv rig jaar mochten de ej Pleas ten nog alle vijftien ihelp n gen overdoen. BurgenlHopje! wethouders willen hib nog g omdat het risico best).: De a één paviljoen bijna ij mense einde een feest wordkenhui den. Ook aan de wensjk acht mige exploitanten oh het S drank te schenken, phuis i college van B en W JRV-Dol moet. pn is ei De nieuwe regeldeumei donderdag 10 februaijssiscli Katwijkse politiek bjislang Dat gebeurt in een ve n moe van de commissie sticht leers. Katwijkse huisarts werkt door na zijn 65ste ik deed als ik niet direct een diagnose kon stellen. Die huis arts had een belletje onder zijn bureau. Als hij iets moest op zoeken, drukte hij daarop en deed net alsof hij werd wegge roepen. Het werd als gezichts verlies ervaren als je even geen antwoord paraat had. Terwijl patiënten er nooit moeite mee hebben als je iets opzoekt. Zij zien het juist als een stukje be trokkenheid." Werd Schonenberg senior na de studie medicijnen nog in het diepe gegooid, Schonenberg ju nior doorloopt een huisartsen opleiding van drie jaar na de zesjarige basisopleiding. Over ruim een jaar mag ze zichzelf huisarts noemen. „En dat ter wijl ik vroeger altijd riep dat ik geen dokter wilde worden. Tij dens de studie kwam het besef dat ik die richting op wilde. Ik ging er niet meteen vanuit dat ik de praktijk van mijn vader zou overnemen. Op een gege ven moment werd het voor mij duidelijk. Ik woon en werk graag in Katwijk, de Katwijkse bevolking spreekt mij erg aan, dus waarom zou ik het niet doen?" „Ik was blij verrast toen ze vertelde dat ze medicijnen ging studeren", zegt haar vader. „Dat ze mij opvolgt, heeft een voordeel. Ze is ermee opge groeid, heeft achter de scher men gekeken." Mirjam wil wil graag, net als mijn vader altijd heeft gedaan, bevallingen gaan begeleiden, „dat is mijn ideaal. Ik heb een halfjaar op de afde ling gynaecologie gewerkt en nu vervolg ik mijn opleiding in een verloskundigenpraktijk zo dat ik straks met meer ervaring dan de afgestudeerde huisarts zwangerschappen en bevallin gen kan begeleiden. In de toe komst samenwerken met ver loskundigen lijkt mij niet uitge sloten." Het na de pensioengerechtig de leeftijd voorzetten van de praktijk ging overigens niet zonder slag of stoot. „In princi pe heb je als huisarts een con tract met de zorgverzekeraar dat stilzwijgend tot je 65ste wordt verlengd", vertelt Scho nenberg. „Wie wil doorgaan, moet toestemming vragen aan de huisartsengroep waarin je als arts functioneert. Als zij het niet ziet zitten, moet je stop pen." Schonenberg kreeg groen licht van de zorgverzekeraars. Zijn nevenfunctie als artsenop leider moet hij van de wet naast zich neerleggen, zodat Mirjam haar laatste opleidingsjaar met toekomstig collega F. Dijk moet meelopen. „Het is jammer dat ik geen opleider meer mag zijn. Ik kan best nog even doorgaan want ik ben nog lang niet opge brand. Ik zie het overigens wel veel om me heen. Hoge werk druk, veel stress. Ook ik stapte bijna in die kuil. Op gegeven moment merkte ik aan mezelf dat ik in een drukke week alleen maar met dat vrije weekend be zig was. Toen heb ik bedacht dat iedere dag, hoe druk ook, positieve dingen heeft waarvan Feest in steigerloze Agathakerk in Lisse je kunt genieten. Daai^ ik mijn werk goed vs zetten door piano te> te zeilen. Bovendien u ni tie tussen huisartsen! altijd heel goed gewee die met mijn patiënteOS-J ik me nog steeds goeVNH Mirjam klaar is, ga ilèpoi wat anders doen." et w Het lijkt Mirjam leulodei vader af en toe eenjaxr springen. „Hij heeft oVNH veel ervaring en af erepo dag vrij is ook wel et w Maar ik reken nergensflS- m épo ode lisse marian krijgsman Afbreken of restaureren. Daaruit konden de parochianen van de Lissese St. Aga- thaparochie in 1991 kiezen. Het dak lek te als een mandje, scheuren 'sierden' plafond en muren en de glas-in-loodra- men verkeerden in erbarmelijke staat. Zeven jaar en zes miljoen gulden later mag de St. Agatha eindelijk uit de stei gers. Het restauratiewerk aan de buiten kant is voltooid. De parochianen vierden dat gisteren met een feestje op de naamdag van schutspatrones St. Agatha. Koffie in de kerk, een bezoek aan de toren voor een prachtig uitzicht over de streek, een puzzeltochteen 'ontwerp je eigen glas- in-loodraam' voor kinderen en een vi deofilm waarop te zien is hoe slecht de Agatha eraan toe was. Pastoor J. van Leeuwen is blij dat de parochianen destijds voor restauratie hebben gekozen en niet voor sloop. „In het laatste geval moet je toch nieuw gaan bouwen. Dan krijg je een moderne kerk die over dertig jaar ook weer onder houd behoeft. Bovendien heeft deze kerk veel meer sfeer dan een modern ge bouw." De pastoor heeft volgens eigen zeggen veel respect voor de manier waarop de restauratie is aangepakt. „De benodigde zes miljoen gulden is voor het grootste deel door de parochianen zelf bijeenge bracht door middel van allerlei acties en spontane giften. Ze hebben er met z'n allen de schouders onder gezet. Er zijn geen schulden gemaakt en er is geen cent van de rijksoverheid ontvangen. Ook het bisdom Rotterdam heeft geen enorme bedragen bij hoeven leggen. Met name uit die hoek is met verbazing hoe wij het hier deden." De restauratie werd in 1991 gedetail leerd in kaart gebracht en gefaseerd uit gevoerd. Van Leeuwen: „Tijdens de uit voering van de ene fase werd het geld voor de volgende fase bijeen gebracht. Alleen als het benodigde bedrag was binnengehaald, kon de restauratie van de volgende fase starten. Er is nooit ver traging opgetreden, het geld was er al tijd." De restauratiecommissie is echter nog lang niet klaar. Niet alleen de buitenkant van de kerk was er slecht aan toe, door de vele lekkages zijn de muurschilderin gen aangetast. Op verschillende plaat sen bladdert de verf af. De mozaïekvloer van het priesterkoor moet worden ge restaureerd, evenals de scheuren in de gewelven. „We gaan gewoon door", zegt J. Kui pers van de restauratiecommissie. „Voor restauratie van de binnenkant is nog 1,5 VN I iepc miljoen gulden nodig en die fcet v wel bij elkaar. Vanmorgen krejfee de kerk te horen dat een oudiode die nu in Amerika woont, ruWNI gulden voor opknappen van tape schilderingen wil geven. De tfot 1 van de kruiswegstaties kost bijlieu gulden. Het bisdom liet weten) een groot deel te willen bekosti!' der zijn er vandaag een aant schilderingen geadopteerd. giften zijn we ontzettend blij." „Een kerk is eigenlijk maar etxtf gebouw", zegt pastoor J. vanVe( „Maar de kerk betekent veel inyes van mensen. Hier komt dej|uj schap tot leven. De restauratily kerk heeft ons niet alleen ee kerk opgeleverd. Het heeft de 0ye( banden versterkt en het gemeejer gevoel bevordert. Dat merkjey6( heel goed." Illr

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14