Zonnehuizen in Van der Hoevenpark 'Kale' trouwzaal Oegstgeest krijgt nieuw uiterlijk n Regio Ondernemers en gemeente begraven de strijdbijl Oegstgeestse bibliotheek door verhuizing week dicht AG 7 FEBRUARI 2000 Woninginbraken in Voorschoten )>bTEN Bij in totaal vijf inbraken in woningen aan de liaan, de Badhuisstraat, de Leidseweg en de Sweelinck- óorschoten zijn afgelopen weekeinde sieraden, geluids tor en een fototoestel gestolen. De meeste inbraken ilaats op zaterdagavond. In alle gevallen kwamen de door het forceren van een raam of een deur de wo- ,'oon gestolen uit woning ■7Uit een huis aan de Rijnzichtweg in Oegstgeest is leen telefoon gestolen. De inbrekers vernielden een ruit- na ze de woning binnen gingen. Daar ging onmiddellijk m af, waarop ze er met de telefoon snel vandoor gingen, eigf iktefhter Laarhoven Design geridderd iet pRP Frans Laarhoven, oprichter van Laarhoven Design, )rocjag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. meen directeur ontving de koninklijke onderscheiding e 84en van de Leidse burgemeester Postma tijdens de vie- >rthaf het 25-jarig jubileum van het Leiderdorpse bedrijf, /en trok zich bij die gelegenheid terug uit de dagelijkse Hij blijft wel als adviseur verbonden aan het bedrijf, dat ïcialiseert in presentatiematerialen. Laarhoven Design jarteys een eenmans-importbedrijf van stands. Laarhoven en ^het assortiment snel uit met eigen producten.Tegen- heeft het bedrijf vestigingen in Nederland, Duitsland itenj|renigde Staten en behoort het tot de top-vijf standbou- uitbc(i ons land. Vorig jaar werd het bedrijf verkozen tot de De j f van het Leids Succes, een jaarlijkse ondernemerswed- oegstgeest erna straatsma De Oegstgeestse trouwzaal krijgt een nieuw uiterlijk. Na een reeks klachten van bruids paren over het kale en koude interieur schakelt de gemeente een binnenhuisarchitect in. Die moet de zaal in de voormalige Jelgersmakliniek meer uitstra ling geven. Daar hebben burge meester en wethouders 55.000 gulden voor over. Met grote regelmaat zijn trouwlustige stellen teleurge steld als ze Oegstgeestse trouw zaal betreden. Een moderne ruimte, die anderhalf jaar gele den in gebruik is genomen. Witte muren, blankhouten stoeltjes en een groot raam waarvoor witte vitrage hangt. Achter het spreekgestoelte hangt een groot doek van de Amsterdamse kunstenares Su zan Drummen. Een donkerge kleurd, abstract schilderij dat zeker twaalf vierkante meter van de muur in beslag neemt. „Zowel bruidsparen als raadsleden klagen over een ge brek aan uitstraling", zegt een woordvoerder van de gemeen te. „De klachten zijn veelvuldig. En dat is voor het college een reden om nu een binnenhuis architect in te schakelen. De muren krijgen een andere kleur en er komen andere stoelen." Wat de binnenhuisarchitect verder doet om de trouwzaal meer warmte te geven, wil de woordvoerder niet zeggen: „De raadsleden hebben het voorstel nog niet gelezen." L. van Campen uit Leiden is een van degenen die ongeluk kig is met het uiterlijk van de trouwzaal. Ze trouwt in juni. „Wij hebben uitsluitend voor Oegstgeest gekozen omdat we door Ton Kohlbeck getrouwd willen worden. Anders hadden we wel een andere locatie ge zocht." Ze zag de trouwzaal ruim een half jaar geleden, toen het Oegstgeestse gemeentehuis open huis hield. En dat viel te gen. Ze had een veel mooiere zaal verwacht. „Er is zoveel geld in de verbouwing van het pand gestoken! Het ergste is nog de armoedige kunststof vouw wand die de trouwzaal scheidt van de raadszaal. Een vaste wand is beter." V' Ton Kohlbeck aan het werk in de trouwzaal, die volgens sommigen 'koud en kaal' is. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS De zaal schreeuwt om een betere aankleding, vindt Van Campen. „Het is zo grauw met die witte muren. Een kleurtje zou wonderen doen. Het is een vrij grote, holle ruimte, waar het kleine meubilair volledig in het niet valt. Ik zou zeggen: nieuw, robuust meubilair. Ver der is de akoestiek slecht. Met mooie gordijnen demp je met een het geluid." Sinds de opening van het ge meentehuis is er wel het een en ander veranderd. Zo zijn er sinds kort nieuwe stoelen voor het bruidspaar: hoge, 'zwarte zetels met felblauwe bekleding. Kohlbeck, oud-wethouder en buitengewoon trouwambtenaar in Oegstgeest, vindt de huidige trouwzaal juist prima. „Het is een neutrale ruimte en dat lijkt me prima voor een trouwzaal. De kritiek dat het koud en kaal is deel ik niet. Die nieuwe stoel tjes vind ik juist heel aardig. Nee, van mij zou het niet hoe ven om het interieur te veran deren." Als trouwambtenaar komt Kohlbeck wel in aanraking met tegenstanders. „Er zijn er die zeggen dat ze helemaal duizelig worden van het kunstwerk aan de muur. Of misschien wel van mij, want ik sta ook voor ze, precies voor het schilderij. En er zijn stellen die het wat kaal vinden, ja." Daarentegen spreekt Kohl beck ook regelmatig bruiden en bruidegommen die de ruimte wel goed vinden. „Ik doe voor namelijk verzoekhuwelijken en hoor vaak dat stellen het Oegst geestse gemeentehuis uitkiezen omdat ze het zo'n mooi ge bouw vinden. En die vinden de trouwzaal heel aardig. Over smaak valt niet te wisten." 'Voorschoten moet iets uitstralen' 'ij aDj ouvtie op het eerste gezicht entd geen sprake geweest, nigijn voorlopig ook niet preétr houden. Toch heb- v kiremeente en de Onder- 1.5oWeniging Voorschoten rordéen samenlevingscon- envfeesteld met een soort astgfce voorwaarden. De len',jkste is, dat ze Voor- t p|op de kaart gaan zet- rugtidernemers, klanten en veiners moeten een indu- lanffiin oprijden en denken: dijraalt wat uit, dit is inte- leen/oor ons." tan jrethouder Peter Ver- uwólikt achterom en vooral met Hein Tipker en Pe- laalte, voorzitter en be- Ivan de OW. Zo'n ron- prek leek een half jaar tog onmogelijk. Beide 'rolden vechtend over •als Van Raalte het uit- De gemoederen liepen p, omdat de onderne- ït niet eens waren met ^keursbehandeling' voor iingbedrijf Mexx in de /vasirijk. tariadden niets tegen de -•jnletondememing, maar !8evl besteedde de gemeen- rueleist aandacht aan hun on°ien: het verbeteren van en vooral het kruis- nJn Dobbeweg en Pape de I werden door omwo- Vlnr: Peter Verschoor, Peter van Raalte en Hein Tipker. Niet langer rollen ze 'vechtend over straat'. FOTO HENK BOUWMAN om vrachtwagens te laten ke ren, verdwenen de protesten als sneeuw voor de zon. En daarmee is ook de 'boks- ring' op de Dobbeweg verwij derd. Of zoals Tipker, die zelf met zijn bedrijf in de Dobbe- wijk zit en vorig jaar tot de be langrijkste bezwaarmakers hoorde, nu stelt: „De Dobbe- bezwaarschriften inge- De gemeente deed niets, de on- idejegen de uitbreidings- dernemers deden niets en dat lac7 van Mexx. Na een ge- versterkte elkaar alleen maar. Q Mexx, dat een deel van Nu de gemeente de boel daar trein beschikbaar stelde aan het opknappen is, zie je dat de bedrijven daar ook ineens weer willen." De ondernemers zijn inmid dels gewend aan Verschoor en Verschoor aan hen. Toen hij twee jaar geleden aan de slag ging, overstelpten de onderne mers hem met kritiek. Hij stond niet open voor de belangen van het bedrijfsleven, hij zou het beleid teveel op zijn manier uit stippelen en in zijn eigen tem po. Dat werd hem door de on dernemers niet in dank afgeno men. „Het was niet de prettig ste periode, maar ik ben blij dat we er stukje bij beetje in zijn ge slaagd overeenstemming te be reiken over het te volgen be leid", aldus Tipker. „Ik zou het geen rollen over straat willen noemen", zegt Verschoor. „We hebben stevige discussies gehad, zeker, maar dat verbaast mij niets. Dat is de consequentie van samenwer king tussen ondernemers, die gewend zijn aan snelle beslis singen en de directe uitvoering daarvan, en het toch ietwat log ge overheidsapparaat. Maar het is vanaf het begin duidelijk ge weest dat we er samen de schouders onder moesten en wilden zetten. Ons einddoel is altijd hetzelfde geweest, ook al verschilden we soms van me ning over de manier waarop, het tempo en de volgorde." Vijf jaar geleden lieten de Voorschotense ondernemers weten behoefte te hebben aan een helder beleid. Ze vonden de economische positie van Voor schoten in de regio onvoldoen de. Van Raalte: „Een bedrijf hebben in Voorschoten is pas interessant als je kan concurre ren. Wij vonden de mogelijkhe den daarvoor onvoldoende. Er moest veel veranderen." Verschoor beaamt dat. „Het heeft allemaal te maken met kwaliteit", zegt hij, „Imago, be reikbaarheid, leefomgeving; het zijn allemaal eisen van deze tijd. Het gaat anno 2000 niet meer alleen om de faciliteiten. Dat die onderwerpen nu hoog op de agenda staan, wil niet zeggen dat het vorige college daar steken heeft laten vallen. Een dergelijk economisch be leid was toen nog niet op die manier aan de orde." De ondernemers zijn blij met de kentering. Met de gemeente werkten zij een plan uit voor een bedrijvencarrousel. Be staande bedrijven, bijvoorbeeld in de Dobbewijk en aan de Roucooplaan, krijgen een nieu we locatie. Daarvoor kocht de gemeente het voormalige de fensieterrein achter het indu strieterrein Dobbewijk. Nieuwe bedrijven komen op de plekken die vrijkomen. Daarnaast rich ten de partijen hun blik op re gionale samenwerking. Onder - Een autovrije zondag zonder auto's is niets, vindt de Voor schotense wethouder Aad Draijer. Burgemeester Els Timmers en wethouder Heieen Steens van Oegstgeest deden vorige week auditie voor een politieserie. Voorschoten is de weg een beetje kwijt. De gemeente wil bes" meewerken aan een au tovrije zondag in september, maar dan moeten er bijvoorbeeld wél oldtimers te zien zijn. Het is net als of je een vegetariër dwingt om vlees te eten of een dierenliefhebber in een bontjas hijst. Het kan daarom geen kwaad als de organisatoren van het Landelijke Overleg Auto vrije Zondag nog eens wat extra in formatie naar de Voorschotense wethouder Aad Draijer sturen. Hij wil het Weekend van Voorscho ten, waartoe ook de oldtimerdag behoort, laten samenvallen met alle autovrije initiatieven waarmee bur gers komen. Het college zal niet vooroplopen of rijden. Het is ook nog niet bekend hoè de B en W's naar het centrum van Voorschoten komen. Lopend, Fietsend, brom mend, autorijdend, steppend, ka novarend, vliegend, bussend of scootermobielend. Alle mogelijkhe den en wegen liggen nog open. Een 'oldtimer' als Draijer moet je eigenlijk niet lastig vallen met zo'n probleem. Van hem wordt als ver keerswethouder verwacht dat hij al les laat rijden, dus ook auto's. Hij heeft al moeite genoeg om dat alle maal in een verkeersnota samen te vatten. Begin vorig jaar verscheen al zo'n rapport, maar dat vond alleen de opsteller, het bureau AGV, goed. Het is de bedoeling dat een nieuwe versie vóór het vierde millennium verschijnt. Daarna wordt bekeken of er nog ruimte is voor autovrije dagen. Als er tenminste dan nog au to's zijn. Hoewel, oldtimers never die. Autosloperij Burgemeester Els Timmers en wet houder Heieen Steens van Oegst geest kunnen zo de hoofdrol spelen in een spannende politieserie. Vori ge week hebben ze auditie gedaan en eerlijk is eerlijk: ze zijn erin ge slaagd om een spannend plot tot een goed einde te brengen. En dat laatste is nu eenmaal het belang rijkste kenmerk van alle, vooral bui tenlandse, politieseries die ons land rijk is. Waar de échte politie afgelopen week lange tijd zweeg over de mo gelijke daders van de grootste auto sloperij die Oegstgeest ooit gekend heeft (ruim zeventig auto's in en rond het centrum werden op brute wijze gesloopt), spraken beide Jessi ca Fletchers in spe voluit. En met een vooruitziende blik, zo bleek vrijdagochtend. Hun eerder opge stelde daderprofiel bleek voor de volle honderd procent te kloppen. Timmers speelde in tegenstelling tot Steens slechts een bescheiden hoofdrol. Zij sprak van de de link tussen storm en een explosie van geweld. Vervolgens wist Steens in welke hoek zij de daders moest zoe ken. Zij analyseerde de potentiële daders dinsdag in alle vroegte namelijk haarscherp. „Onder invloed van al cohol en drugs en opgezweept door een enorm groepsgevoel heeft de uitgaande Oegstgeestse jeugd zich op een werkelijk schandalige wijze laten gaan. Tenminste daar ga ik maar vanuit. Wie doet anders zo iets? Ik zoek de daders onder jonge ren die in Noordwijk, Leiden of Am sterdam uit zijn geweest. Waar schijnlijk komen ze daarna met de bus, op de fiets of op de brommer weer naar huis en dan vinden ze het blijkbaar nodig om het op een slopen te zetten. Ik verwacht niet dat mensen die zelf een auto heb ben andermans auto slopen. Dat Oldtimers never die. gaat er bij mij niet in. Ik zoek de da ders dan ook onder de jongere jeugd." Vervolgens was het voor de échte politie natuurlijk een koud kunstje om twee échte daders op te pakken. Maar zelfs dat was niet meer nodig. Bang geworden door het signale ment dat dinsdag door Steens en FOTO HIELCO KUIPERS Timmers was verspreid, besloten twee Oegstgeestse jongens (15 en 16 jaar), zich donderdagmiddag op het politiebureau te melden. Eind goed, al goed. Zoals altijd en overal en in elke politieserie. jan preenen en peter blok meer om de kansen op subsidie te vergroten. Momenteel on derzoekt een projectgroep van ondernemers of dat allemaal haalbaar is. Binnenkort brengt zij advies uit over de rol van de verschillende partijen en de fi nanciële consequenties. Van Raalte: „Het is nog niet duidelijk welke partij welke rol zal spelen. Het is denkbaar dat bedrijven in Voorschoten op draaien voor bepaalde kosten, Hoe zich dat zal verhouden, is echter nog niet duidelijk." „Het is niet meer dan terecht dat de ondernemers hun steen tje bijdragen", vindt Verschoor, „Hoewel het de wens en de taak is van de gemeente, zijn deze plannen ook in het belang van de ondernemers. Daar vloeien dus wederzijdse rech ten en plichten uit voort. Trou wens, dit beleid gaat niet alleen over de ondernemers in Voor schoten. We zijn ook in gesprek met dé middenstand, de winke liers en de boeren en tuinders. Daar gebeurt ook heel veel. Denk aan de metamorfose van de Schoolstraat." De eerste resultaten zijn zichtbaar in de Dobbewijk. De Dobbeweg is opnieuw geasfal teerd en verbreed en er ver schijnen nieuwe bedrijven. Ver schoor: „Dit jaar hopen we hel derheid te krijgen over de Rou cooplaan. De aandacht ging de laatste tijd naar de Dobbewijk en het defensieterrein. Daar moet ook nog veel gebeuren, maar wat mij betreft is nu de Roucooplaan aan de beurt. Daar is al zo lang niets aan ge daan, daar willen we graag met de bezem doorheen." Voorschoten kiest voor IBC Vastgoed Zonnehuizen, prieelwoningen en paviljoenappartemen ten in een groene omgeving met veel 'waterpartijen', waar bewoners en bezoekers alleen ondergronds kun nen parkeren. Dat plan van IBC Vastgoed uit Capelle aan den IJssel wordt uitgevoerd in het Burgemeester Van der Hoevenpark in Voorschoten. De projectontwikkelaar heeft het beste ontwerp ingediend voor de voormalige voetbalvelden van SVLV langs de spoorlijn Leiden-Den Haag. Het is de bedoeling om begin volgend jaar met de bouw te beginnen. Eind volgend jaar worden de eerste huizen opgeleverd en in 2002 moet de wijk helemaal klaar zijn. Scheidsrechter mishandeld bij RCL Een 51-jarige Leiderdorpse voetbalscheidsrechter is za terdag kort na het eindsig naal van de wedstrijd tussen de junioren van RCL B2 en Alphen BI buiten westen ge slagen. Kort na de wedstrijd, waarin hij in totaal drie tijd- straffen uitdeelde, werd hij door een Alphenaar hard in de rug gelopen, waarna hij knock-out ging. De scheids rechter is door vrienden naar het Rijnland Ziekenhuis ge bracht. Hij heeft aan het voorval vermoedelijk een hersenschudding overge houden. voorschoten jan preenen Voor 'een zo creatief mogelijke' invulling van het Van der Hoe venpark meldden zich aanvan kelijk 24 projectontwikkelaars, van wie er vijf overbleven. Zij maakten ontwerpen, die zijn beoordeeld door een commis sie, bestaande uit Duurzaam Voorschoten, Leefbaar Voor schoten en de Vrouwenadvies commissie (samen één stem) en vertegen woordigers van de welstands commissie, ste debouwkundi gen, de ambte lijke project groep en de be woners. Zij gaven het plan 'Voorsche Kreek' de mees te stemmen, omdat het thema Parkwonen daarin het best is uitgewerkt. „Het gebied werkt uitnodigend voor zowel de bewoners als voor de mensen van buiten het park. De opzet van IBC Vast goed getuigt van durf, creativi teit en vernieuwing", aldus de commissie. De winnende projectontwik kelaar gaat uit van 48 vrijstaan de woningen, 48 twee-onder- eenkaphuizen en 65 apparte menten met onder meer speci ale units voor jongeren. De een gezinswoningen staan rond ze ven hofjes. De kinderboerderij kan blijven en er komen kanto ren, een wooncomplex voor volwassen gehandicapten en dagopvang voor gehandicapte kinderen. Langs de spoorlijn komt een geluidsscherm, de hoogspanningsleiding gaat on der de grond en om de Nassau- 'Opzet getuigt van durf creativiteit en vernieuwing wijk en de wijk Adegeest niet extra te belasten, is met een fly over een ontsluitingsweg ge pland aan de Wijngaardenlaan. De gemiddelde prijzen zijn bij IBC Vastgoed het hoogst: 994.000 gulden voor eengezins woningen en 600.000 gulden voor de appartementen. Dat is de consequentie van een van de randvoorwaarden. Het park moest zoveel mogelijk geld op brengen voor de inrichting van het sport park Ade geest. In to taal levert het Van der Hoevenpark de gemeente zo'n vijftien miljoen gul den op. Vier miljoen is tot nu toe gesto ken in Ade geest. Een miljoen is nodig om de plannen verder uit te wer ken. Het resterende bedrag is onder meer bestemd voor een nieuwe invulling van het gebied rond het station. Hoewel 'De Voorsche Kreek' er volgens de beoordelings commissie duidelijk uitspringt, hebben de 206 bewoners die een stem hebben uitgebracht een afwijkende mening. Zij ko zen voor het plan 'Parkhoven', gericht op 'de wisseling van de seizoenen' en met speciale aan dacht voor Japanse en Zweedse tuinen. Burgemeester en wethouders hebben het advies van de be oordelingscommissie overge nomen. Raadsleden krijgen op 24 februari uitleg over de selec tieprocedure en moeten op 2 maart hun mening over het winnende ontwerp geven. De Oegstgeestse bibliotheek is in verband met de verhuizing naar het tijdelijke onderkomen in het Irispark een week geslo ten. Vanuit het Rijnlands Ly ceum aan de Homeruslaan ver huizen alle boeken in de week van maandag 21 tot en met dinsdag 29 februari. De deuren van de nieuwe bibliotheek gaan op 1 maart open. Op de openingsdag is er voor jeugdige leden een kinderfeest. De officiële opening van de boekenuitleen is op zaterdag 25 maart. Dan neemt burgemees ter Timmers de nieuwe biblio theek officieel in gebruik. De bibliotheek blijft maxi maal vijf jaar in het noodge bouw in het Irispark. Langer is het gebruik van een noodge bouw niet toegestaan. Vanuit het Irispark vertrekt de biblio theek naar een nieuwe 'vaste' ruimte in het nog te modernise ren winkelcentrum Lange Voort. Met de opening van het tijde lijke onderkomen in het Iris park breekt de boekenuitleen met zijn traditie als schoolbi bliotheek voor het Rijnlands Ly ceum. „Wij krijgen daardoor meer plaats voor andere genres boeken. Ons aanbod wordt ab soluut gevarieerder", zegt voor zitter E. Wagemans. „Niet al leen omdat we het Rijnlands verlaten, maar ook omdat onze ruimte in het Irispark een aan zienlijk stuk groter is. In het ly ceum waren we echt uit ons jasje gegroeid." Het Rijnlands Lyceum kan na het vertrek van de bibliotheek haar gebouw 'eindelijk' gaan inrichten voor het zogeheten studiehuis. De school, die vol gens directeur A. Vaessen met een enorm ruimtetekort kampt, gaat de huidige leeszaal om bouwen tot drie extra klasloka len en een mediatheek.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13