Italianen volgen opkomst Haider met argusogen 'Denen zijn bang een minderheid te worden' Amerikaanse lasterpn krijgt nog een staartje ft d Buitenland ZATERDAG 5 FEBRUARI 2000 arhus maaike oppenkamp „Luister, het zijn alleen maar feiten die ik vertel. Kijk, die Afrikanen lopen zeshonderd jaar achter. Die besnijden alle maal hun vrouwen, dat is af schuwelijk. Ik wil zoiets in mijn eigen land niet accepte ren. Als we zo doorgaan, wor den we binnenkort een min derheid in eigen land. Dat is een feit en dat moeten we voorkomen. Want moslims kunnen zich nu eenmaal niet aanpassen." Heel Europa reageerde de af gelopen week verontwaardigd op de vorming van een Oos tenrijkse regering waarin de extreem-rechtse FPÖ is opge nomen. Maar bovenstaande woorden zijn niet van de om streden Oostenrijker Jörg Hai der. Deze 'feiten' komen van Soren Lind Jensen, de voorzit ter van een lokale afdeling van de extreem-rechtse Deense Volkspartij. Bij de verkiezingen in 1998 won de Deense Volkspartij 13 zetels in het 179 leden tellende parlement. De partij is een af splitsing van de eveneens ex treme Progessieve Partij. Die partij won vier zetels. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, kan alleen de Volkspartij al op achttien pro cent van de stemmen rekenen. Daarmee is het na de FPÖ in Oostenrijk de populairste ex treem-rechtse partij binnen de lidstaten van de Europese Unie. De grote aanhang van ex treem-rechts heeft al veel in vloed gehad op de Deense po litiek. Denemarken had altijd al een van de strengste asiel wetgevingen van Europa, maar kort na de verkiezingen werd er een wet aangenomen die al lochtonen daadwerkelijk dis crimineerde. Een van de hoofdpunten van die wet was dat vluchtelingen tot drie jaar na aankomst een uitkering kregen die tachtig procent be droeg van wat een Deen als uitkering ontving. De regering (een coalitie tus sen sociaal-democraten en li beralen) wilde in eerste instan tie nog een stapje verder gaan en het vluchtelingen in Dene marken verbieden te trouwen. De overheid heeft inmiddels onder druk van de Verenigde Naties moeten inbinden, om dat de wet in strijd is met in ternationale regels. Die bepa len dat landen vluchtelingen net zo moeten behandelen als de eigen burgers. De Deense Volkspartij ontkent, net als Jörg Haiders FPÖ, dat de partij extreem-rechts is. Toch probeert zij de kiezer over de streep te tr ekken met slogans als 'Stem Deens' en 'Denemarken voor de Denen'. Ondertussen wakkert de partij angstgevoelens aan door te spreken over 'stromen van vluchtelingen'. Het partijpro gramma van de Volkspartij laat weinig te raden over. Alle im migranten die zichzelf niet kunnen onderhouden, moeten meteen het land uit. Boven dien wil de partij de buitenlan ders in het land het kiesrecht ontnemen. Het aantal buitenlanders dat naar Denemarken komt, is echter al jaren stabiel. Zo'n vijfduizend mensen per jaar komen het land binnen. Begin vorig jaar was 4,5 procent van de bevolking van 5,2 miljoen zielen buitenlander. Daarvan was dan nog eenderde afkom stig uit de Verenigde Staten, de Europese Unie of overige Scandinavische landen. De Deense Volkspartij praat echter over 1,2 miljoen mos lim-inwoners, een getal dat volgens Lind Jensen in de na bije toekomst gerealiseerd gaat worden. En als Denemarken in Europa blijft, wordt het alleen maar erger. 'Verwelkom veer tig miljoen Polen, als u ja zegt tegen de Europese Unie', is een gebruikte verkiezingsleus. Dit soort uitlatingen wakkert de vreemdelingenangst in De nemarken aan. Deze angst wijkt af van die in andere Eu ropese landen. Uit een Euro pees onderzoek dat de EU in 1997 in het kader van het Eu ropese jaar tegen racisme hield, kwam naar voren dat er in bijna alle landen een ver band tussen ontevredenheid in de huidige politiek en de groeiende populariteit van ex treem-rechts is. Dat lijkt nu ook in Oostenrijk het geval, waar de kiezers de vorige coa litie zat waren en iets anders wilden. In Denemarken ontbrak dit verband echter. Slechts zeven tien procent zag zichzelf als 'niet-racistisch'. De rest zag zichzelf als een 'beetje racis tisch' (40 procent), 'racistisch' (31 procent) en 'erg racistisch' (12 procent). Maar 61 procent van de Deense ondervraagden had een positief oordeel over de regering. Vreemdelingenhaat groeit in de meeste landen bovendien op slechte sociale en economi sche omstandigheden. Dene marken is echter één van de befaamde Scandinavische ver zorgingsstaten, waar iedereen van de wieg tot het graf ver zorgd wordt. De economie is op het moment een van de best draaiende in de EU, en Denemarken kende de afgelo pen jaren een dalend werk loosheidscijfer. Volgens Lind Jensen zeggen die goede economische cijfers echter niets, omdat de situatie zo om kan slaan. „Negentig procent van de immigranten zijn economische vluchtelin gen. Ik snap best dat zij een beter leven willen, maar het is niet onze taak om ze dat te be zorgen." Thomas Kiersten, ac tief lid van de Volkspartij, vult aan: „Kijk nou naar die men sen. Het is een feit dat deze mensen meer baby's krijgen. De Denen zijn terecht bang dat ze een minderheid in eigen land worden. Als we dat laten gebeuren, verpesten we onze eigen democratie. Onze partij durft dat hardop te zeggen, daarom trekken we zo veel stemmen. Wij zijn tegen een interculturele samenle ving, want daar valt niets van te leren. Als ik iets over Turken wil leren, ga ik wel naar Tur kije. Denemarken kan geen immigratieland worden, om dat het dat nooit is geweest", aldus Und Jensen. Veel onderzoekers gebruiken de laatste uitspraak als verkla ring van de Deense vreemde lingenangst. „Tot zo'n 25 jaar geleden was Denemarken een gesloten, homogene samenle ving. Nu worden de Denen ge confronteerd met buitenlan ders en krijgen ze meteen het gevoel dat ze overspoeld wor den", legt Hans Christian Niel sen van Deense vluchtelingen- raad uit. Jan Hjamoe, onderzoeker bij het Deense Centrum voor Et niciteit en Migratie Studies, denkt eerder dat eigenbelang aan de rechts-extremistische sympathiën ten grondslag ligt. „Immigranten worden gezien als een gevaar voor de wel vaartsstaat. Ze kosten te veel. Hoe rijker een land is, hoe gie riger de inwoners worden." „Al mijn tranen zijn op. Ik heb al zoveel gehuild", verteld Mi- tra, een 34-jarige vrouw die als meisje naar Denemarken kwam omdat zij haar thuisland Iran moest ontvluchten. „In het begin was iedereen erg aardig, maar toen ik eenmaal ging studeren, ging het mis. Medestudenten scholden me uit, bedreigden me zelfs met de dood. Waarom? Omdat ik rechten studeerde en dat vol gens hen alleen door Denen gedaan mocht worden. Als ik ga solliciteren wordt het ook niets. Ik spreek vloeiend Deens, maar zodra ze m'n naam horen, maak ik geen schijn van kans meer." „Helaas is dit een vicieuze cir kel", zegt Eric Tinor-Centi van het Deense Documentatie en Adviescentrum tegen Rassen discriminatie. „Er zijn nu niet veel allochtonen op de werk vloer. De bazen kennen ze daarom niet, en blijven zo vasthouden aan de stereotie pen die ze hebben gehoord. Daarom nemen ze niet graag allochtonen in dienst en blijft de situatie ongewijzigd." Sommige Denen zien hier ech ter geen probleem in. „Waar om zouden immigranten moe ten integreren. We moeten zorgen dat ze zo snel mogelijk weer terug gaan naar hun ei gen land", aldus Eyven, een 29-jarige student elektrotech niek. „Tot die tijd kun je ze maar beter bij elkaar in een af gesloten opvangkamp zetten. Dat vinden ze zelf ook vast prettiger." j correspondent Is Al Gore een leugenachtige, onbetrouwbare hond, het Wit onwaardig? Bill Bradley, Gore's opponent in de race om def cratische nominatie, vindt van wel en zegt het ook hardop. George W. Bush voldoende leiderschapskwaliteiten voor he dentschap? John McCain, Bush' tegenstander in de strijd o^l Republikeinse nominatie, denkt van niet. Hij suggereert ket' keer dat Bush op dit punt tekort schiet. Kandidaten die knokken voor hun politieke overleven, krijgt!^ iets wanhopigs als het uur van de waarheid nadert. Ze bese! ze langs de rand van de afgrond gaan. Dus halen ze alles uitpd' kast om te verhinderen dat ze in de diepte storten. Als ze paar wilde trappen onder de gordel van de tegenstander h#™ ondergang kunnen uitstellen, dan doen ze dit graag. Vuil sp^ erg, maar verliezen is erger. 5rc* In de laatste dagen voor de cruciale voorverkiezingen in NeiM Hampshire kwam deze wetmatigheid het duidelijkst tot uitlni^ outsider Bill Bradley. Maandenlang bezwoer de oud-senato: New Jersey dat hij zich onder geen beding zou bezondigen P1 zwartmaken van zijn tegenstander. Hij stond voor een ande!t politiek. *se Maar nadat Bradley vorige week de voorverkiezingen in Iov§°l loor, in de verhouding van twee tegen één, begon hij alsnog'1"1 modder te gooien. Naar zijn eigen oordeel omdat Gore hei#- toe dwong. Gore's medewerkers verspreidden weken achter?L dag in dag uit onjuiste feiten en halve waarheden over BradlJr initiatieven, speciaal die op het gebied van de g Het werd tijd om terug te slaan, besloot Bradley. Beschadigde hij met zijn aanvallen op het karakter van Gorelm vens zijn eigen partij? De Democratische leiders in het Cong061 gevaardigde Dick Gephardt en senator Tom Daschle menen wel. Stel dat Gore deze zomer de nominatie krijgt - dat is no; de waarschijnlijke uitkomst van de Democratische voorverki gen - dan moet de vice-president dit najaar mogelijk met eer schonden gezicht het beslissende gevecht aan tegen zijn Rep keinse tegenstander (Bush of McCain). Naar verwachting zullen de Republikeinen in de aanloop na: finale dankbaar gebruik maken van de scherpe woorden dien ley de afgelopen dagen sprak in New Hampshire. Onder het: to: 'Beste kiezer, luister naar wat een prominent partijgenoofcw oud-collega van Al Gore te vertellen heeft over deze Demociidt sche kandidaat'. g< „Wij vrezen inderdaad dat de Republikeinen dit najaar in hmrli visiecommercials fragmenten van Bradley's uitspraken zulleg bruiken om Gore's geloofwaardigheid te ondermijnen", stellen Keefe, een Democratische partijtijger die zich in New Hampfect uitslooft voor Gore's kandidatuur. Het staat vast dat de Repupei nen, die veel meer geld in hun verkiezingskas hebben dan deal mocraten, de televisiekijkers in september en oktober zullenf barderen met reclameboodschappen. »u Een voorbeeld uit 1988 leert hoe desastreus een negatieve can i pagne in de voorverkiezingen kan doorwerken op de algemefcrh verkiezingen in november. De Democratische kandidaat Miciai Dukakis won dat jaar de voorverkiezingen, maar verloor in dfV herfst de presidentsverkiezingen van de Republikein Georgei vj vader van de huidige Republikeinse favoriet George W. Bushtd; Dukakis had in het bijzonder last van een venijnige televisiecf si mercial waarin het kamp van Bush suggereerde dat Dukakisfet; gouverneur van Massachusetts medeverantwoordelijk was vön moorden die een gedetineerde, genaamd Willie Horton, pleefe 1 tijdens een weekendverlof. Kortom, dat Dukakis een bewezer, z slapjanus was, die als bestuurder slechts bijdroeg tot vergrotits van de onveiligheid. „Als wij van Willie Horton een nationaalkn glip kunnen maken, dan winnen we de verkiezingen", verzelg i Bush' toenmalige campagnemanager. Het bleek een juiste voi spelling. bu Pikant genoeg stond Al Gore - die in 1988 als 39-jarige senatofcai eerste, vergeefse gooi deed naar de Democratische nominates! direct aan de basis van deze agressieve, maar effectieve Reputir keinse advertentiecampagne. Het was Gore die Dukakis tijdeiïd voorverkiezingen om de Democratische nominatie aanviel opt diens verlofregeling voor gedetineerden in Massachusetts. He vi ge dat de Republikeinen er in de herfst nog aan hoefden toe tor voegen om de doeltreffendheid van de aanval te vergroten, ma levensgeschiedenis van Willie Horton. p Het fenomeen Jörg Haider wordt in buurland Italië met argusogen gevolgd. Extreem rechts is wild enthousiast en zoekt de straat op. De Romeinse burgemeester Ru- telli verbood de betoging, een kleine anti-Haider demonstratie mocht wel doorgaan. Gevreesd wordt dat Haiders xenofobe vrienden in Italië munt zullen slaan uit het succes van de Oos tenrijker. rome» hans geleunse correspondent Tot nog toe kon 'der Haider' rekenen op een handvol vrienden in de marge van de Italiaanse politiek. In Zuid-Tirol, de en clave die Oostenrijk na de Eerste Wereld oorlog aan Italië moest afstaan, heeft de FPÖ-voorman zelfs een bondgenootje, dat zich ook Freiheitliche Partei noemt en van aansluiting bij Oostenrijk droomt. Dat er in Italië nu toch wat grotere onrust bestaat over Haiders mars naar het rege ringspluche, heeft alles te maken met eerdere pogingen van de Oostenrijker om een referendum onder de Duitstalige in woners van Alto Adige (de Italiaanse naam voor Zuid-Tirolop de agenda te krijgen. De deelname van Haiders regering aan de regering is echter goed nieuws voor de enige Italiaanse politicus van betekenis die zich 'vriend' van de Oostenrijker noemt: Umberto Bossi van de afschei dingsbeweging Lega Nord. De Lega maakt onder de kiezers een vrije val door, ondanks gehamer op dezelfde xenofobe aambeelden als Haider, zoals een immi grantenstop en de regionalisering van de multinationale EU. Bossi kent Haider nog van een ontmoe ting in Vicenza vorig jaar oktober, toen de Oostenrijker daar uitrustte van zijn ver kiezingsoverwinning. De vriendschap en politieke overeenkomsten kunnen in de toekomst een rol gaan spelen, want Bossi is recentelijk een verkiezingspact aange gaan met oppositieleider Silvio Berlusco ni van Forza Italia. In april zijn er regio nale verkiezingen, en vandaar dat het thema Haider een grote rol is gaan spe len. Premier D'Alema heeft zijn concurrent Berlusconi er al fijntjes op gewezen dat hij samenwerkt met een 'Haider-vriend'. „De politiek van meneer Bossi zou Italië dezelfde problemen met de Europese Unie geven als Haider die brengt voor Oostenrijk", meende D'Alema. Berlusco ni's reactie was fel. „Iemand die met or thodoxe communisten samenwerkt heeft geen recht van spreken", sneerde hij be gin deze week. Als D'Alema's centrum-linkse coalitie een afstraffing krijgt bij de verkiezingen, lijkt de komst van een nieuwe centrum-recht se regering onvermijdelijk. Maar het is nog lang niet zeker dat Haider daar via de as Berlusconi-Bossi invloed op krijgt. Een andere politieke bondgenoot van Berlus coni, Gianfranco Fini van de Alleanza Na- zionale, ziet Bossi en Haider niet zitten, hoewel Fini's partij voortkomt uit de neo- fascistische MSI. Fini wordt dezer dagen niet gaarne meer herinnerd aan het felicitatie-telegram dat zijn partij vorig jaar oktober naar Haider stuurde vanwege diens verkiezingszege. Aan openlijk betuigde sympathie met Jörg Haider werd eerder deze week in de straten van Rome met harde hand een einde gemaakt. foto ap massimo tramqp h [Lei Nu onderstreept hij zo luid en duidelijk mogelijk dat hij politiek niets gemeen heeft met de Oostenrijker. Binnen zijn partij zijn er echter die daar anders over denken. Mussolini's kleindochter en par lementslid Alessandra bijvoorbeeld. „Niet Haider is een racist, maar de EU- politici die hem willen isoleren. Italië zou een Haider heel goed kunnen gebrui ken", zei ze. Maar de echt grote zorg blijft Zuid-Tirol. Het gebied is al jaren rustig na een perio de van terroristische aanslagen. Op het opnieuw aanjagen van tegenstellingen, wat Haiders referendum-voorstel onge twijfeld doet, zit niemand te wachten. „Wij moeten van die plannen niets heb ben", zegt Siegfried Brunnel, voorzitter van de centrum-linkse Süd Tiroler Volks partei. De actuele discussie tussen regering en oppositie over het fenomeen Haider richt zich op de vraag of de EU-landen er ver standig aan doen Oostenrijk te 'isoleren' en te dreigen met het verbreken van de relaties. Het centrum-linkse kabinet staat volledig achter de EU-politiek. „De Unie is een gemeenschap van democratische waarden en moet dus racisme bestrij den", meende D'Alema Binnen het linkse kamp en daaraan sym pathieke media bestaat dan ook weinig waardering voor de actie van de Italiaan se EU-voorzitter Romano Prodi, die niets van verbreking van betrekkingen wil we ten. En dat is juist het thema waar rechts, van gematigd tot extreem, op hamert. Een aantal oppositionele parlementsle den schreef woensdag een 'solidariteits- brief aan de Oostenrijkse ambassadeur om te beklemtonen dat geen sprake mag zijn van buitenlandse inmenging in soe vereine Oostenrijkse aangelegenheden. Sommigen gaan verder, zoals Berlusco ni's partijgenoot Roberto Antonione, pre sident van de aan Oostenrijk grenzen? I)' provincie Friuli-Venezia-Giulia. Zij ste len dat Haier geen nazi of fascist is, mi De een patriottische nationalist. Fini, dielse 1 mogelijke moeite heeft gedaan om heDrd1 fascistische verleden van zijn partij te&ls graven, denkt er net zo over. Eigenbelfin is daar niet vreemd aan. Fini's AN vont V< de in 1994 een regering met Berlusconde Forza Italia. Er kwamen geen protested uit Europa. Hoewel, er was een Belgisifwe minister van verkeer die zomaar weigéi w de zijn Italiaanse collega, lid van AN, dit si hand te schudden. Is f r* a. $jJ0Mlfl De leidster van de extreme Deense Volkspartij, Pia Kjéersgaard, zwaait met Deense vlaggetjes nadat haar partij in 1998 dertien zetels in het parlement haalde. Als er nu verkiezingen zouden zijn, zou de partij nog groter worden. foto epa bent rasmussen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8