m 1 Kilheid troef bij beëdiging kabinet Kok wenst Oostenrijk nog niet te isoleren t Love is »n the air. Buitenland 'Nieuwe regering indien nodig op vingers tikken' Werelds bestgeklede eiten grazen in Wales Haider slaat terug rrieken eerder aar stembus Premier Montenegro vreest bloedvergieten 'Vijfhonderd doden door NAVO-bombardementen' >AG 5 FEBRUARI 2000 braak CDU-affaire blijft uit De Duitse oud-kanselier Kohl blijft weigeren om namen Tien van geldschieters aan zijn partij, de Christen-Demo- Unie (CDU). Door het hardnekkige zwijgen van de ^^^nlige CDU-voorzitter is het niet tot de algemeen verwach- ^Hbraak in de affaire rond illegale partijfinanciering geko- ^^Hedia speculeerden gisteren dat de identiteit van anonie- ^Hiateurs onthuld zou worden. i; van de Draak begonnen In China is om middernacht (plaatselijke tijd) met een feest het jaar van de Draak ingeluid. Drakenjaren staan ineel in het teken van geluk, wat deze keer wordt ver- Joor het samengaan met het westerse jaar 2000. Op een iaarsceremonie in de Grote Volkshal in Peking zei pre- iu Rongji te hopen op een spoedige hereniging met Tai- itie verlaat post Libanon Het pro-Israëlische Zuid-Libanese Leger (SLA) heeft >st verlaten in de door Israël bezette veiligheidszone in iden van Libanon. De SLA-militie sloeg op de vlucht voor •haalde aanvallen van de strijders van de pro-Iraanse Hez- i, meldde het Israëlische leger gisteren. De SLA-eenheden len de stellingen in Soujoud, in het noorden van de bezet- one, voor posities in twee andere plaatsen. Vorig jaar juni de militie al haar post bij het naburige Jezzine opgeven. t Archer uit partij gezet De Britse Conservatieven hebben de omstreden politi- rcher voor vijfjaar uit de partij gezet. De bestsellerauteur, irder door zijn partij uit de fractie in het Hogerhuis werd moet tijdelijk opstappen wegens een schandaal dat de ïrvatieven zou hebben beschadigd. Dit heeft de partijcom- s voor ethiek en integriteit besloten. eramp in Bolivia Een gebarsten olieleiding in Bolivia zorgt voor grote le aan een rivier en meren in de Andes-hoogvlakte. Hon- ;n mensen zijn aan het werk om de schade te beperken. De ter van de leiding, de door Koninklijke Olie/Shell en het ikaanse Enron gecontroleerde maatschappij Transredes, toegegeven dat het ongeluk de rivier Desaguadero over ïngte van 150 kilometer heeft vervuild. ind in militair museum Chili Het militair museum van Chili is volledig uitge- De oorzaak van de brand is nog onbekend, maar hij ont- 1 bij de inrichting van een vleugel als permanente tentoon- ng voor generaal Augusto Pinochet. Van het gebouw uit is vrijwel niets meer over. Toch kon het grootste deel van Storische objecten in het museum worden gered. De voor- je militaire academie werd in 1991 nationaal monument 1994 legermuseum. ssen bezetten regeringsgebouw Russische militairen hebben de zetel van de regering i jkTopstandige deelrepubliek Tsjetsjenië bezet. Na weken ■ardnekkige gevechten in het centrum van de hoofdstad jiy lijkt het Tsjetsjeense verzet gebroken. Begin deze week £ten de meeste rebellen Grozny. Plaatselijk bieden groepjes Iers nog wel weerstand. Moskou beschouwt de strijd echter I gewonnen. Een flink deel van de troepen is inmiddels te- feroepen. island eist vrijlating olietanker touDe Russische regering heeft geëist dat de Verenigde en de olietanker Volgoneft laten gaan. De Amerikanen hou- het schip sinds woensdag vast in de Perziche Golf, op ver- king van oliesmokkel uit Irak. Minister van buitenlandse za- Ivanov bood Washington aan gezamenlijk de affaire te on- zoeken. Hij zei het VN-embargo tegen Iraakse olie te onder men, maar dat is volgens hem geen reden een schip zo lang t te houden. ian moet bij ander familielid ana De vader van Elian Gonzalez, het Cubaanse boot- shtelingetje over wie al meer dan twee maanden een voog- [evecht gaande is, eist dat zijn zoon het huis van zijn oud- n Lazaro Gonzalez verlaat en intrekt bij diens broer Manoio. nolo Gonzalez heeft gezegd dat hij het eens is met de eis van vader van Elian dat de jongen naar hem in Cuba terugkeert. •imakov doet niet mee 5kou De voormalige Russische premier Primakov doet niet e aan de presidentsverkiezingen van 26 maart. Volgens Pri- kov bewijzen de recente parlementsverkiezingen dat Rus- d ver verwijderd is van 'ware democratie'. Door dit besluit rden de kansen op verkiezingswinst van waarnemend presi- lt Poetin, nu al de grote favoriet, nog groter. ens een tochtje door Zuid- es kan het gebeuren dat het van de reiziger plots op een de fleurig geklede geiten Wie dit overkomt, hoeft aan zichzelf te twijfelen, is gewoon de kudde van >i Mandley. Deze Welse gei- Doerin merkte dat haar 50 orageiten bibberden van de als ze geschoren waren, it probeerde ze haar veesta- warm te houden door ze idendekjes aan te trekken, President Klestil houdt ontwikkelingen nadrukkelijk in de gaten wenen peter van NuusENBURGthië, maar wordt beschouwd als de sterke man en om een regering te vormen moet in een de De Oostenrijkse president Thomas Klestil heeft zijn landgenoten verzekerd dat hij de omstre den regering van de conservatieve ÖVP en de extreem-rechtse FPÖ van populist Jörg Haider scherp in de gaten zal houden. Klestil hield gis teravond een toespraak waarin hij de Oosten rijkers liet weten geen 'ontwikkelingen te zul len dulden die in strijd zijn met de waarden van de EU en de internationale gemeenschap'. ,,Ik heb doctor Schüssel (ÖVP-leider, red.) en doctor Haider duidelijk gemaakt dat het minach ten van deze waarden zwaarwegende conse quenties zal hebben voor de binnen- en buiten landse politiek", aldus de president. Schüssel is de nieuwe kanselier. Haider maakt geen deel uit van de regering. Hij blijft gouverneur van Karin- Onder het portret van keizerin Maria Theresia teke nen de Oostenrijkse president Klestil (rechts) en de nieuwe bondskanselier Schüssel in de Weense Hof- burg de documenten die Schüssel met de regering belasten. foto ap» rudi blaha thië, maar wordt beschouwd als de sterke man van de coalitie. De president deed tevens een be roep op de nieuwe regering om 'in de geest van de Europese waarden te handelen en zich er met alle macht voor in te zetten dat Oostenrijk in de wereld het respect en de waardering krijgt die het verdient'. Klestils toespraak was opnieuw een signaal dat hij zich zeer bezorgd maakt over de schade die zijn land oploopt door de regering die hij giste ren met tegenzin moest beëdigen. Oostenrijk dreigt internationaal in een isolement te raken, nu de EU en de VS hun dreigement zullen waar maken en de betrekkingen met Wenen zullen be vriezen. Israël heeft zijn ambassadeur al terugge trokken. Ook zal Haider het land niet mogen be zoeken. De FPÖ-leider had daar willen uitleggen dat zijn partij geen nazistische beweging is. De tv-rede was ook een poging van de presi dent om zijn landgenoten gerust te stellen en de dreigende polarisatie binnen de bevolking te voorkomen. Klestil legde uit dat ÖVP en FPÖ een meerderheid in het parlement hebben die 'geres pecteerd moet worden'. ,,De wil van beide partij en om een regering te vormen moet in een de mocratische rechtsstaat geaccepteerd worden." Hij zei dat hij de nieuwe kanselier Schüssel, en Haider een verklaring had laten ondertekenen dat zij de grondbeginselen van de democratie en de mensenrechten zullen respecteren. Die ver klaring zal hij met een 'persoonlijk begeleidend schrijven' aan EU-partners de VS en Israël zen den. Klestil verzekerde de kijkers dat 'ik al mijn in ternationale contacten zal gebruiken om te voor komen dat Oostenrijk schade lijdt. Ik zal uit volle overtuiging verklaren dat Oostenrijk een goed land is, met positieve mensen en een nieuwe ge neratie die het niet verdient geïsoleerd te wor den'. In een ander opmerkelijk initiatief had de pre sident eerder op de dag een brief aan het Simon Wiesenthal-instituut voor racismebestrijding in de VS geschreven, waarin hij uitlegde dat de nieuwe regering niet te verhinderen was. „Er is geen alternatief. Nieuwe verkiezingen zouden zeer waarschijnlijk uitlopen op een versterking van de FPÖ en Haider.' Duizenden demonstreren in Wenen Het had een feestelijke bijeenkomst kunnen worden, maar dat werd het niet. In alle kilheid werd gisteren in Wenen de nieuwe Oostenrijkse regering beëdigd. De plechtigheden werden tot een minimum beperkt en bui ten waren er opnieuw demonstraties. Intussen nemen de spanningen tussen Oostenrijk en de EU toe. Duizenden Oostenrijkers zijn gisteren in Wenen de straat op gegaan om te protesteren tegen de installatie van de nieuwe regering, met daarin de extreem-rechtse FPÖ. Op een aantal plaatsen kwam het daarbij tot gevechten tussen de oproerpolitie en demonstranten. foto reuters michael leckel WENEN ANP-Rtr-AFP De Oostenrijkse president Kles til stak tijdens de beëdiging zijn ongenoegen over de nieuwe re gering van ÖVP en de extreem rechtse FPÖ niet onder stoelen of banken. Hij zag er somber uit, beperkte het oogcontact met de ministers tot een mini mum en schudde hen kort en zakelijk de hand. Het geheel duurde slechts enkele minuten. Na de beëdiging lieten de kersverse ministers zich niet op straat zien. Normaal steken ze vanuit het paleis een plein over naar de kanselarij, maar daar zagen ze nu van af. Ze betraden het gebouw via een onder grondse verbinding. Daarmee vermeden ze enkele duizenden demonstranten die opnieuw de straat op waren gegaan. De nieuwe bondskanselier, de conservatief Schüssel, zei zich bewust te zijn van de inter nationale onvrede over zijn re geringsploeg. ,,We weten dat velen ons nauwlettend in de ga ten houden. Het zal niet een voudig zijn de harten van de mensen te stelen, maar we we ten ook dat Oostenrijk een daadkrachtige regering nodig heeft om een hervormingspro gramma door te voeren." De Oostenrijkse Raad van Kerken heeft de aangesloten lidkerken opgeroepen morgen in het bijzonder voor Oostenrijk te bidden. De raad vraagt hier om met het oog op de huidige politieke situatie. De crisis heeft volgens de rooms-katholieke bisschoppenconferentie geleid tot een diepe kloof, die het volk verdeelt. „Veel mensen zijn be zorgd, teleurgesteld en woe dend. Het vertrouwen in ons democratisch land is ge schaad". aldus voorzitter kardi naal Schönborn van de bis schoppenconferentie. Tegelijk met de beëdiging be vroren veertien lidstaten van de Europese Unie hun bilaterale contacten met Oostenrijk, het vijftiende lid. De EU had We nen die stap eerder deze week in het vooruitzicht gesteld voor het geval extreem-rechts inder daad aan de macht zou komen. De voorzitter van Europese par lement zei dat de ontwikkelin gen rond Oostenrijk hebben ge leid tot de ernstigste crisis in de Europese Unie. „De EU heeft al heel wat crises doorgemaakt, maar dit is wel de zwaarste. De grondbeginselen van onze or ganisatie zijn in het geding", al dus parlementsvoorzitter Fon taine. maar dat bleek geen oplossing, want de dieren trokken elkan ders dekjes los. Toen kwam Mala Edwards, de winkelierster van een winkel in tweedehands kleding in een naburig dorp, op het lumineuze idee de kouwelijke geiten in truien te hullen. Mandley knip te de armen af, en liet haar die ren de voorpoten door de armsgaten steken. „Robi is m'n beste klant", aldus een tevre den Edwards. „En ze heeft de bestgeklede geiten van de we reld." WENEN 'ANP Jörg Haider heeft de Euro pese Unie er gisteren in een televisiegesprek aan herin nerd dat 'veel besluiten in de Europese Unie unaniem moeten worden genomen door de raad van ministers'. Oostenrijk is lid van de EU, waarschuwt Haider. „Ieder een moet met ons aan de zelfde tafel zitten, want an ders komt geen enkele reso lutie of beslissing in Euro pa", aldus Haider. Haider noemt het een tactische vergissing van de veertien lidstaten om aller lei maatregelen tegen We nen aan te kondigen. „Zon der ons functioneert niets". De belangrijkste besluiten van de EU worden met alge mene stemmen genomen. Tegenstand van één lidstaat verlamt dan de besluitvor ming. Wereld reageert verdeeld op coalitie ÖVP en FPÖ mag worden geïsoleerd en dat Schüssel op zijn werk moet worden beoordeeld. De Europese Volkspartij zal Schüssel en zijn ÖVP niet verstoten omdat hij een coalitie is aangegaan met extreem rechts. Dit bleek gisteravond tijdens een werkvergadering van de EVP in Madrid. De Spaanse premier Aznar deed welis waar via de telefoon een beroep op zijn Oostenrijkse collega om de EVP vrijwillig te verlaten, maar daar was Schüssel niet voor te porren. Volgens CDA-fractie- voorzitter De Hoop Scheffer gingen er maar weinig stemmen op om de ÖVP onvrijwillig de deur te wijzen. De leider van de ultrarechtse Franse partij Front National, Le Pen, ziet niets in zijn collega Haider. Le Pen beschul digt Haider er in een interview van zijn denkbeelden te verkwanselen in ruil voor macht. „Hij heeft niet veel ideeën, en wanneer hij die heeft, kan hij ze niet tot het einde verdedigen," sneerde Le Pen. Haider heeft meermalen opmerkin gen teruggenomen waarin hij het regime van Hitier verheerlijkte. „Hij doet alles om stemmen te trekken. Als hij in een synogoge had gestaah, had hij het jood se volk geprezen," aldus de Fransman. BRUSSEL/DEN HAAG GPD-ANP-Rtr De Europese Unie moet hardere maat regelen nemen tegen Oostenrijk als de nieuwe regering besluiten neemt die in gaan tegen Europese afspraken over mensenrechten en immigratie. „Dan moeten we ons beraden of we nog ver der kunnen met Oostenrijk in de Euro pese Unie", aldus premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Kok verdedigde de maatregelen die de Unie tot nu toe getroffen heeft tegen Oostenrijk. Volgens Kok is het in het be lang van de Europese Unie als de nood zakelijke contacten zoveel mogelijk wor den voortgezet. „Het zou een bijzondere gunst zijn aan Haider als deze kwestie de EU zou verlammen", zei Kok. De Oostenrijkers zullen voluit deelnemen aan de komende onderhandelingen, die leiden tot een nieuw EU-verdrag. Duitsland bevriest alle bilaterale poli tieke contacten met Oostenrijk. Andere EU-landen, met name België, Denemar ken, Frankrijk, Groot-Brittannië en Zwe den hebben ook onmiddellijk de bilate rale politieke contacten afgekapt. De Europese Commissie twijfelt nog of zij een gelukstelegram moet versturen aan de nieuwe Oostenrijkse regering. Derge lijke felicitaties zijn een normaal gebruik bij het aantreden van een kabinet in één van de lidstaten. Israël heeft zijn ambassadeur uit Oos tenrijk teruggeroepen, maar laat de mo gelijkheid open dat die in de nabije toe komst naar zijn standplaats terugkeert. „We blijven de ontwikkelingen op de voet volgen", zei gisteren een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken. Het is de tweede maal dat Israël vergaande diplomatieke stappen neemt tegen Oostenrijk. Eerder werd dat gedaan na de verkiezing van president Waldheim. De Verenigde Staten beperken hun contacten met Oostenrijk. De Ameri kaanse minister Albright (buitenlandse zaken) heeft dit gezegd. Zij beraadt zich op eventuele verdere stappen. Washing ton heeft de Amerikaanse ambassadeur in Wenen voor overleg teruggeroepen naar de VS. Rusland hoopt dat de komst van de nieuwe centrum-rechtse Oosten rijkse regering niet leidt tot destabilisatie van Europa. Dat zei het Russisch minis terie van buitenlandse zaken in een eer ste reactie. Het land zal de ontwikkelin gen nauwgezet volgen. De buurlanden van Oostenrijk hebben verschillend gereageerd. De nieuwe cen trum-linkse regering van Kroatië deelt de zorgen van de Europese Unie, maar denkt niet aan maatregelen. Haider is gouverneur van Karinthië, waar een Kroatische minderheid woont. Zwitser land volgt de ontwikkelingen in Oosten rijk intensief volgéns een verklaring van de federale regering in Bern. De Hon gaarse regering houdt Schüssel ook goed in de gaten en waarschuwt dat het zich bij de EU-sancties kan aansluiten als Wenen de democratische waarden niet respecteert. De Tsjechische parlementsvoorzitter en oud-premier Klaus heeft de nieuwe Oostenrijkse regering zijn steun betuigd. De kritiek van de Europese Unie aan Oostenrijk is 'een inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van een democratisch land zoals nog niet eerder is vertoond', aldus Klaus. De Italiaanse minister Dini (buitenlandse zaken) heeft gezegd dat zijn land met de acties van de andere EU-landen meedoet. Hij be klemtoonde echter dat Oostenrijk niet mier Simitis van Griekenland heeft gi's- ;n vervroegde verkiezingen op 9 april igekondigd. Hij wil daarmee de weg ef- en voor de Griekse toetreding tot de Eu- (ese Economische en Monetaire Unie ÜU). „Ik wil de horizon vrij hebben. Een uw mandaat van de kiezers is nodig )r de onderhandelingen met de EU-part- rs over toetreding tot de eurozone", al- s Simitis. Begin maart zal Griekenland de ivraag indienen voor toetreding in janu- 2001. De EU zal daarna, naar verwacht de top van juni in Portugal, beslissen, /olgens Simitis zal de laatste hinderpaal arvoor nog deze maand worden geno- ïn. De hoogte van de inflatie komt dan der de drempel die in het Verdrag van aastricht als maximum is gesteld. Simitis' cialistische Pasok-partij kreeg in de even- Rins vervroegde verkiezingen van 1996 een solute meerderheid. Bij arrestatie van oorlogsmisdadigers DEN HAAG ANP-DPA uw geliefde op VoiccMail Actueel en maak kans Spreek een Valentijnsgroet in op uitzending van deze groet op Radio 10 FM op Valentijnsdag. De tien leukste berichten maken bovendien kans op de hoofdprijs, bestaande uit een geheel verzorgde reis voor twee personen of een van de romantische diners voor twee. Verder vindt u op VoiceMail Actueel altijd handige tips, nieuws en leuke aanbiedingen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sportnieuws en filmtips. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail-berichten. Bel gratis: 0842-333. Premier Vujanovic van Montenegro wil graag beter samenwerken met het Joe- goslavië-Tribunaal, maar hij vreest dat het tot bloedvergieten komt als hij pro beert verdachten van oorlogsmisdaden te laten arresteren. Vujanovic heeft gisteren voor het eerst een bezoek gebracht aan het VN- hof in Den Haag. Hij gaf samen met hoofdaanklaagster Del Ponte een korte persconferentie. De deelrepubliek Montenegro vormt samen met het veel grotere Servië de Federatieve Republiek Joegoslavië (FRJ) Montenegro probeert een pro-Wester se koers te varen en staat daarom on der sterke druk van het centrale Milose- vic-bewind in Belgrado. Afgelopen woensdag verbrak Belgra do alle handelsbetrekkingen tussen Servië en Montenegro. Er zijn strenge grenscontroles; Montenegrijnse vracht wagens mogen Servië niet meer in; be langrijke levensmiddelen mogen niet meer uit Servië daar Montenegro wor- - den geëxporteerd. Dat meldde de Mon tenegrijnse radio. „Het is in ons belang dat alle misda den aan het licht komen", aldus Vu janovic. ,Alle misdadigers moeten wor den gestraft. Het is in ons belang om samen te werken. Wij zijn bereid tot ar restaties, tot de uitlevering van alle aan geklaagde personen, als daardoor geen conflict ontstaat met talrijke slachtof fers. Dat zou ook niet in het belang van de internationale gemeenschap zijn." Actueel, op VoiceMail Actueel. brussel anpaanvallen. De Amerikaanse mensen- die de Joegoslavische overheid claimt. rechtenorganisatie schrijft dat in een Volgens de alliantie hebben bij niet De bombardementen van de NAVO op rapport dat maandag openbaar wordt. meer dan twintig tot dertig aanvallen Joegoslavië hebben vorig jaar aan on- De getallen die de organisatie noemt, burgers het leven gelaten. De getallen geveer vijfhonderd burgers het leven liggen veel hoger dan het aantal bur- van de Joegoslavische overheid lopen gekost. Dat gebeurde volgens Human gerslachtoffers dat de NAVO heeft toe- uiteen van 1.200 tot 5.000 doden onder Rights Watch bij negentig verschillende gegeven, maar veel lager dan de cijfers de burgerbevolking.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7