Ook in de bus voortaan gordels om izenden verkeersborden straks niet meer nodig overtoom keert temg Arnhem en Nijmegen Binnenland Belastingstelsel is afdoende besproken nieuwe lijfrente-regeling Vermeend speelt geen Sinterklaas meer met lijfrentes G 5 FEBRUARI 2000 954 5 irden die maximum- T vermelden kunnen I. Zij zijn eenvoudig jen door speciale be de wegen. Dat staat gjrolutionair plan van Dtse verkeersdeskun- weghalen van de berdduizend borden besparend, milieu- n bevordert de vei- qelijksP om ^et wouc^ aan iiGr omirden te bunnen 0f (e Jeinig tot niets uitge- 5r invoering van meer ines komen er zelfs Wat aanduidingen bij. ïls) vert ^at gemeenten Ie financiële proble- zeggen Harry Faber Renen, de eerste aan chool Enschede afge- mobiliteitsmanagers. 1 fultancybedrijf Stir ikt de oplossing voor !IL hprobleem te hebben jlsaanduidingen moe- p ,aast de weg, maar op >nica lek komen. Daarmee [aandacht sterker ge- !erd op de weg. leder- overal en direct zien begestane maximum- De bedoeling is het T- zowel binnen als J00 J bebouwde kom - te .j'na cypiden in wegen met t markering, rondde bebouwde kom is ling maximaal 50 kilo- it 82, uur toegestaan. Zon ing is dat 30 kilometer "uiten de bebouwde /ertenlen 80 kilometer met )3 PA|en 80 kilometer zon- ling. „Simpel en lo- it in het algemeen ten en wegen waar je moet rijden een stuk ontbreekt daar mid- zegt Van Renen, imen moeten de ;els benadrukken en maximumsnelhe- :ven. Een op het weg- De bedenkers van het idee om verkeersborden te vervangen door belijning op de weg, Van Renen (links) en Faber. foto gpd carlo ter ellen dek gespoten ruit staat voor de hoogst toegestane snelheid (50 of 80 kilometer) en een cirkel geeft de laagste toegestane snelheid aan (30 of 80 kilome ter). Op autowegen (cirkel) en autosnelwegen (ruit bij 120 en cirkel bij 100 kilometer) kunnen dezelfde symbolen gehanteerd worden. Volgens Faber en Van Renen is belijning eenvoudig in te voe ren en internationaal toepas baar. Lijnen zijn veel goedkoper dan borden (500 gulden per stuk). Bijkomend voordeel is het terugdringen van diefstal. „Het stelen van verkeersborden komt veel voor. Een stuk asfalt weghalen is lastiger en niet erg aanlokkelijk", zegt Faber. Hoogleraar verkeer en ver voer dr. ir. M. van Maarseveen (Universiteit Twente) om schrijft het plan als 'praktisch, efficiënt en simpel'. Hij advi seert nader onderzoek te doen naar de juridische haalbaar heid. Ook de Adviesraad Ver keer en Vervoer (AW) studeert op het plan. De Nederlandse Vereniging van Fabrikanten van Verkeers borden (NW) is niet bang voor broodroof. „Het klinkt mis schien vreemd, maar als het aan ons ligt mogen er minder borden komen", zegt vice-voor- zitter J. Dirkze. „Voorwaarde is wel dat ze van goede kwaliteit zijn en goed geordend geplaatst worden." De vijf bij de NW aangesloten bedrijven produce ren jaarlijks zo'n half miljoen borden voor de binnenlandse markt. Dirkze voorziet wel pro blemen met belijning. „Bij sneeuw zie je strepen niet en bij felle zon is op een nat wegdek ook geen goed onderscheid mogelijk." ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten OPINIE HAARLEM SJAAK SMAKMAN Ruim twee jaar geleden is het alweer dat het duo Zalm en Vermeend na veel verhitte discussies in het kabinet en met veel vertraging hun blauwdruk voor een nieuw belastingstelsel presenteerden. Verkenning, zo heette het officieel, maar het is op zijn minst opmerkelijk om te constateren hoe weinig er uiteindelijk maar is veranderd in het stuk. Met zo'n vaststelling kun je een aantal kanten op. Je kunt zeggen dat al in de boezem van Paars-1 de grote afspraak waren gemaakt, je kunt zeggen dat het plan blijkbaar heel goed in elkaar zat, en je kunt stellen dat niemand blijkbaar een echt alternatief had. Alles is een beetje waar. Natuurlijk zijn er al in de vorige kabinetsperiode afspraken gemaakt over het belastingplan. Het feit dat de 'verkenning' zelfs een keer bij de drukker is weggehaald omdat er wéér ruzie over ontstond in het kabinet, geeft afdoende aan dat de vlag hier de lading niet helemaal dekte. Dat het op zichzelf een goed ontwerp is, staat eveneens buiten kijf. Alle kritische noten van de afgelopen jaren gingen bijna steevast vergezeld van waardering voor het ontwerp op zich. En tenslotte: in die twee jaar heeft niemand een wezenlijk alternatief gepresenteerd. De enige echte rel ontstond afgelopen najaar. Vlak na Prinsjesdag presenteerden Zalm en Vermeend het uiteindelijke ontwerp - bijna 500 bladzijden in een klein lettertype - met de mededeling dat ze de discussie in een paar maanden wilden afronden. De boosheid was bij de oppositie groot, heel groot: het kabinet wilde eigenlijk zonder discussie deze herziening doorvoeren. We hebben helemaal geen tijd om het debat goed voor te bereiden! Schande! We gaan de zaak gewoon boycotten! Vermeend reageerde ijskoud: gewoon stevig doorwerken, dames en heren, dan lukt het wel. En hij had natuurlijk het grootste gelijk van de wereld. Want laten we wel wezen: de verkenning maakte twee jaar geleden al tot in details duidelijk hoe het plan er zou gaan uitzien. Zeker toen eenmaal bekend was hoeveel geld er beschikbaar was, werd het grotendeels een invuloefening. En wie nog niet alles op een rijtje had, kon de afgelopen jaren moeiteloos twee dagen per week doorbrengen op symposia en bij discussiebijeenkomsten waar de plannen tot ver achter de komma werden doorgelicht en bediscussieerd. Kamerleden die tijdens de presentatie van het uiteindelijke plan in september iets nieuws hebben gehoord, hebben twee jaar lang zitten slapen. Waarom zou je er dan vervolgens nog eens een jaar in de Kamer over moeten praten? Tja, en dan het gebrek aan maatschappelijke discussie. Klinkt leuk, maar het organiseren daarvan is natuurlijk eerder een taak voor de politieke partijen dan voor het kabinet. De reden waarom ook die er nooit in zijn geslaagd een brede discussie op gang te brengen, is heel simpel: de materie is nu eenmaal ingewikkeld en interesseert maar weinig mensen. Voor 99 procent van de Nederlanders is belasting het vervelende verschil tussen het bedrag bovenaan het loonstrookje en het bedrag onderaan. En dat is al een misvatting, want tussen bruto en netto zit heel wat meer dan alleen belasting. Het invullen van de belastingaangifte is voor de meeste mensen al haast een bovenmenselijke inspanning. Hoe wil je dan een brede discussie op gang brengen die op méér is gebaseerd dan losse kretologie? Natuurlijk is er genoeg waarover je kunt discussiëren in het plan. Maar in alle grernia waarin kennis aanwezig is, is dat de afgelopen jaren ook volop gebeurd. Dat heeft niet tot (grote) veranderingen geleid, dat is waar. Natuurlijk: die vermogensrendementsheffing is een monstrum, de vergroening van het belastingstelsel is blijven steken in goede bedoelingen, en echt eenvoudiger is het stelsel er voor de doorsnee belastingbetaler ook niet op geworden. Maar de kritiek over een gebrek aan discussie doet vooral denken aan het gezeur van een kind dat zijn ouders nooit naar hem luisteren omdat ze hem zijn zin niet geven. Sjaak Smakman is redacteur bij deze krant. Staatssecretaris Vermeend van financiën heeft zijn tro fee: de belastingtovenaar uit Leiden heeft het nieuwe be lastingstelsel deze week met succes door de Tweede Ka mer geloodst. Kritiek was er ook: het plan is door de Ka mer gejast zonder dat er een fatsoenlijke maatschappelij ke discussie over is ge weest. Maar hoezo, geen discussie? En hoe had die dan wél moeten worden ge voerd? VB en Staatsbosbeheer voor nieuwe pleziervaartroute .rtoom is in Nederland alleen nog bekend atnaam in Amsterdam en uit een kinder- 'Het is echter een overzetmechanisme 'jhepen. Als het aan de ANWB en Staats- [eer ligt heeft Nederland binnen tien jaar IftVtiee overtomen en wel in het gebied tus- tnhem en Nijmegen. De ANWB heeft (ENn daarvoor gisteren ge- 986teerd en samen met .00 iiosbeheer overgedragen ft provinciebestuur van land. Een uitgewerkte yoor een Betuwevaart Ttomen. De provincie md moet nu met an- itellingen zorgen dat er imt voor het project, totaal zestig miljoen gaat kosten. Er ont- og 27 miljoen, ituwevaart, dwars door lotschalige noordelijke tbreiding van Nijme- loet de noord-zuidver- voor de pleziervaart gaan vormen. Nu waterrecreanten die vanuit Brabant en 'g naar het Noorden willen over de Waal Pannerdensch Kanaal varen. 'Dat levert 'aarlijke situaties op, want de beroeps- jebruikt de Waal als een soort snelweg. ïisterie van verkeer studeert al jaren op gelijkheid om de recreatievaart van de halen. en Staatsbosbeheer willen de plezier- Betuwevaart moet pleziervaart en beroepsvaart van elkaar scheiden vaart ten oosten van Lent met een overtoom óver de dijk naar de Over-Betuwe leiden. Sche pen varen in een lift die hen over de weg takelt. In de polder stroomt de aan te leggen Betuwe vaart naar het groene gebied tussen Arnhem en Nijmegen en vervolgens via de Linge naar Kas teel Doornenburg. Een tweede overtoom zet de schippers daar weer over de dijk vlakbij de monding van de IJssel. In de Over-Betuwe ko men negen aanlegplaatsen, passantenhavens en andere voorzieningen voor de ple ziervaart. Schippers die gebruik gaan maken van de Betuwevaart moeten toch nog een paar ki lometer over de Waal langs Nijmegen varen. ANWB en Staatsbosbeheer stellen voor om daarvoor een alternatieve vaarroute in de uiterwaarden aan te leggen bij de uitvoering van het plan Ruimte voor Ri vieren. De plannenmakers rekenen erop dat de ontbrekende mil joenen geen probleem zullen zijn. Behalve voor het toerisme is de Betuwevaart ook aantrekke lijk voor de economie en de woningbouw in het gebied. Woningen aan het water verkopen goed. Langs de Betuwevaart, die door de polder moet kronkelen, zouden buitenplaatsen zoals langs de Vecht mogelijk zijn. Staatssecretaris Faber van natuur heeft al enthousiast op de plannen gereageerd, aldus een woordvoerder van de ANWB. Europese regelgeving moet veiligheid van toeristen vergroten Tijdens lange ritten wor den buspassagiers in de toekomst vaker verplicht een gordel te dragen. De maatregel is bedoeld om in het geval van een ongeluk de veiligheid van toeristen te vergroten. Vorige week stortte een Nederlandse bus in de Franse Alpen in een twintig meter diep ra vijn. Daarbij viel een dode en raakten acht mensen zwaargewond. Van de pas sagiers werden er velen uit hun stoel geslingerd of raakten bekneld. Volgens experts zou de fysieke schade bij de reizigers klei ner zijn geweest als ze gor dels hadden gedragen. In de bus zaten 53 mensen; 45 toeristen, zeven chauffeurs en een hostess. De dubbeldekker van de Nederlandse firma De Mol-Pelikaan uit Boxtel verloor tijdens de afdaling naar Mou- tiers (in het skigebied Les Trois Vallees) de grip op de gladde weg. De bus tolde in het rond en gleed op zijn kant de helling De verongelukte dubbeldekker in de Franse Alpen werd in zijn val gestopt door bomen. foto ap» patrick cardin af. Bomen braken de val van de dubbeldekker. In Nederlandse bussen is het dragen van gordels nog geen gebruik, in België en Duitsland wel. Woordvoerder Bert Wou denberg van Veilig Verkeer Ne derland zegt dat het leeuwen deel van de tienduizenden bus passagiers zonder gordel reist. „In Duitsland is het anders. Daar mogen bussen die de pas sagiers in de gordels hebben, zelfs harder rijden. Dat stimu leert de busondernemingen om een dergelijke maatregel te be vorderen." Maar ook Nederland komt in beweging. Reeds vanaf oktober 1997 moeten alle stoelen in bussen uit nieuwe series van gordels zijn voorzien. „En vol gens de Nederlandse wet bete kent de aanwezigheid van een gordel dat je hem ook moet dragen. Op dit terrein moet er echter nog veel zendingswerk worden verricht. Veel buson dernemingen weten dit niet." Sinds drie maanden is de wet verder aangescherpt. Vanaf 1 oktober moeten alle nieuwe bussen (dus ook nieuwe exem plaren van reeds langer be staande modellen) met gordels worden uitgerust. „Dit betekent dat over een aantal jaren alle Nederlandse bussen gordels hebben. Dat zal de verkeersvei ligheid ten goede komen." De invoering van de gordel voor buspassagiers is volgens een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en water staat een uitvloeisel van Euro pese onderhandelingen. Alle EU-landen hebben zich ver plicht de regel over te nemen. In de praktijk bestaat echter een onoverzichtelijke situatie omdat niet alle landen tegelij kertijd de regel invoeren. De woordvoerder: „In Neder land moet iedereen in een nieuwe bus een gordel om. Het kan gebeuren dat de passagiers bij het overschrijden van een grens de gordel ineens weer af mogen doen omdat zo'n land de nieuwe regels nog heeft in gevoerd. Het is daarom belang rijk de buswereld en de passa giers te overtuigen van het nut van deze maatregel." fns de huidige regeling mogen belastingbetalers onge- 1 tun inkomen of eventuele pensioengaten een vast be- tan lijfrentepremie aftrekken. Voor dit jaar is dat 6.179 tn per persoon, het dubbele (12.358 gulden) voor een Die regeling ziet er vanaf volgend jaar heel anders uit. ij aftrekbare bedrag gaat omlaag naar 1000 euro (2.203 n). Bovendien geldt niet langer de 'eenverdienersrege- dat niet-werkende partners hun lijfrenteruimte mogen Iragen aan de werkende partner.' Alleen wie een eigen nen heeft, mag ongezien 1000 euro lijfrentepremie per iftrekken voor de belasting. Wel mogen, in tegenstelling e eerdere plannen, het spaarloon en/of een bedrijfs- "rekening gewoon worden gebruikt voor een lijfrente, meer dan die 1000 euro wil aftrekken, moet een pensi- :t hebben. De rekenformule die daarvoor wordt ge- t, biedt ook na een paar verruimingen minder ruimte "iu: pas bij een inkomen vanaf ongeveer 50.000 gulden kan er méér dan die 2.203 gulden aan lijfrente worden :ht. Bij een inkomen van 60.000 gulden mag iemand gulden per jaar in een lijfrente storten, bij 80.000 gul- i dat 3.405 gulden en bij een inkomen van een ton 4.105 n. „We gaan ervan uit", zegt een woordvoerster van Fi- ën, „dat mensen aan een normale pensioenopbouw ^g hebben. Wie geen aantoonbaar pensioengat heeft, geen extra lijfrentes meer kunnen afsluiten op kosten e overige belastingbetalers." erigens geldt voor mensen met een aantoonbaar pensi- at, bijvoorbeeld omdat ze een paar jaar niet hebben ge- dat ze tot hun 65ste twee keer het tekort over maxi- zeven jaar mogen bijstorten. Daarbij mogen ze dan bei- ren voor maximaal 24.000 gulden aan lijfrentepremies eken voor de belasting. dank aan bureau Marja de Bruijn) HAARLEM-LEIDEN SJAAK SMAKMAN De verzekeraars zijn tevreden. Mede dankzij hun lobby kan belastingbeta lend Nederland ook de komende ja ren lijfrentes blijven afsluiten. Maar het wordt allemaal wel wat minder dan het was. Ze waren opvallend afwezig in decem ber, de paginagrote advertenties waar mee Nederland werd opgeroepen om nog maar even snel een lijfrentepolis aan te schaffen. Geen wonder, want de gebruikelijke mededeling dat de fiscus daar flink aan zou meebetalen, zou noodgedwongen moeten ontbreken. In het nieuwe belastingplan wilde staatssecretaris Vermeend de onge breidelde aftrek van lijfrentepremies beperken. Kort gezegd: wie geen lijf rentes nodig heeft om straks met ze ventig procent van het laatstverdiende loon met pensioen te gaan, mag de premie daarvan ook niet meer aftrek ken voor de belasting. Het idee heeft onder vuur gelegen van 'zo ongeveer alle organisaties behalve de Dierenbescherming', vat woord voerster Van Leeuwen van het Ver bond van Verzekeraars de discussie samen. Er waren twee belangrijke kri tiekpunten: iedereen moet zelf aan de belastingdienst voorrekenen dat hij een pensioengat heeft en dat is van de meeste mensen waarschijnlijk teveel gevraagd. Daarnaast was er veel kritiek op het feit dat het systeem nauwelijks rekening houdt met pensioengaten die op latere leeftijd ontstaan, bijvoor beeld als iemand op zijn vijftigste werkloos of arbeidsongeschikt raakt. Reparatie was en blijft wel mogelijk, maar het kost dan wel een fortuin. Spaargeld - dus ook een lijfrente - brengt nu eenmaal pas écht geld op als het langere tijd vaststaat. Wie op zijn dertigste 5.000 gulden vastzet te gen zes procent rente, heeft daar op zijn zestigste bijna 29.000 gulden van gemaakt. Wie pas op zijn vijftigste vijf mille stort, beschikt daarentegen op zijn zestigste over nog geen negen mil le. De Sociaal-Economische Raad kwam met een tussenvoorstel: geef iedereen de ruimte om vier mille per jaar aan premies af te trekken, bekijk bij pen sionering of dat wel terecht was en stuur dan eventufeel alsnog een reke ning. Die regeling haalde het niet: in gewikkeld bij de afrekening en in elk geval nu tamelijk kostbaar. Na veel vijven en zessen komt er nu een regeling waarover de verzekeraars redelijk tevreden zijn. Ze zijn in elk ge val bereid er de komende tien jaar een dikke vier miljard gulden extra ven nootschapsbelasting voor te betalen. Ten eerste mag iedereen vanaf vol gend jaar hoe dan ook 1000 euro (2.200 gulden) lijfrentepremie aftrek ken en het spaarloon mag daar voor worden gebruikt. De populaire con structie om spaarloon direct door te storten naar een lijfrente, blijft daar door ongemoeid. Daarnaast heeft Ver meend het pensioengat voor iedereen groter gemaakt door de zogeheten AOW-franchise bij de berekening daarvan flink te verlagen. Hoe werkt dat? Iedere Nederlander krijgt vanaf zijn 65ste AOW en daar houden de pensioenfondsen al reke ning mee. Wat als 'pensioen' door het leven gaat, is eigenlijk maar een aan vulling op de AOW. Pensioenfondsen gaan er nu meestal van uit dat iedere 'klant' 30.000 gulden bruto per jaar aan AOW krijgt, ongeveer de uitkering voor een stel. In de veel voorkomende eindloonregeling vullen de fondsen dat bedrag aan tot - als er veertig jaar lang premie is betaald - zeventig pro cent van het laatstverdiende loon. Wie op zijn 65ste eindigt met 60.000 gul den bruto, krijgt van het pensioen fonds dan 12.000 gulden per jaar: het verschil tussen de AOW-drempel (30.000 gulden) en zeventig procent van 60.000 gulden (42.000 gulden). Om te bepalen wat mensen aan pensi oenpremie mogen aftrekken, wilde het ministerie van financiën ook de franchise hanteren van 30.000 gulden. Die drempel wordt nu verlaagd naar ruim 21.000 gulden, de AOW voor een alleenstaande 65-plusser. Dat bete kent dat mensen sneller en/of meer premie mogen aftrekken voor de be lasting. Dat voor die veel lagere drempel is ge kozen, heeft overigens een goede re den. De franchise van 30.000 gulden is namelijk gebaseerd op het kostwin nershuishouden, waar maar één van beide partners werkt. In de meeste ge zinnen werken tegenwoordig echter beide partners, die ook beiden een aanvullend pensioen opbouwen. Bei den hebben echter te maken met die drempel van 30 mille. Het pensioen fonds gaat er in feite van uit dat beide partners een gehuwden-AOW krijgen. Maar dat is natuurlijk niet waar: ze krijgen samen maar één keer die ge huwden-AOW en zitten zodoende met een 'AOW-gat' van 30.000 gulden per jaar. Ook de immer groeiende groep alleenstaanden kampt met een 'AOW-gat'. Alleenstaanden worden immers ook verondersteld 30.000 gul den AOW te krijgen, terwijl dat maar 21.000 gulden is. Vooral die laatste groep kan met de nieuwe regeling het 'AOW-gat' dichten. Willem Vermeend

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5