'Tijd is rijp voor consumentenprogramma' IT 231 ZATERDAG 5 FEBRUARI 2000 Frits Bom en zijn onzekere televisietoekomst Al een jaar heeft Frits Bom de studio's van RTL 4 niet meer van binnen gezien. Het lijkt uitgesloten dat hij die weer gauw zal betreden. De voormalig Vakantieman verloor een kort geding tegen het commerciële station, dat vond dat hij niet de juiste kijkers trok. Het einde van een veelbesproken televisieloopbaan? Frits Bom: „Bij de omroep weten ze wat voor kijkcijfers ik meebreng. Aan de andere kant weet een aantal ook dat ik niet de gemakkelijkste ben. Frits Bom: „Zonder mezelf op de borst te kloppen: mensen binnen de omroep weten wat ik kan." FOTO CPD CEES ZORN k heb een aangeboren sym- I pathie voor de verliezer. Wat is voor een journalist nou leuker dan die te spreken? Daar zit het echte verhaal. Daar zit de irritatie, de emotie. Want die man of vrouw is een kunstje geflikt, onderuit geschoffeld. Bij de underdog haal je de mooiste verha len." Het journalistieke credo van Frits Bom is duidelijk. Behartig de belangen van de gedupeerde consument. Be kommer je om de man of vrouw met wie het niet goed gaat en kijk of je die met publiciteit kan helpen. ,,Ik snap niet dat journalisten zo graag praten met de winnaar. Vind ik niks aan. Toen ik bij de Vara radio werkte, werd ik re gelmatig ingezet bij verkiezingsuitzen dingen van de NOS. Dan was het altijd strijd wie de kopstukken mocht inter viewen. Daar deed ik niet aan mee. Ik wilde nummer twee." Aan de koffietafel van een Hilversum- se uitspanning zit een goedgeluimde Bom. Zelfs de kuchjes, naweeën, van de influenza die hem een week eerder trof, kunnen zijn goede bui niet bederven. De 55-jarige programmamaker voelt zich absoluut geen nummer twee. Al kreeg hij in december van de rechter de kous op zijn kop in het kort geding te gen de Holland Media Groep (RTL 4, RTL 5 en Veronica), waarin hij eiste dat hij weer op de buis kon verschijnen. Frits Bom: „Met verlies heeft dit niets te maken. Soms moet je een beroep doen op een arbiter. Mijn contract deugde, ik had het recht aan mijn kant. Maar dat werd niet verzilverd, omdat de rechter vond dat dit niet de essentie was. Hij stelde de wederzijdse belangen centraal, en bij die afweging koos hij voor de HMG." Doelgroep In zijn waterdichte verbintenis stond dat Bom tot en met maart aanstaande programma's zou maken voor RTL 4. Maar sinds begin 1999 is hij van het scherm geweerd. Hoewel hij per uitzen ding ruim een miljoen kijkers trok, past hij volgens het tv-station niet meer bij de doelgroep waar het op mikt: de 20- tot 49-jarigen. „Misschien had ik meer Teletubbies in m'n programma moeten stoppen", snuift Bom. terwijl hij zijn stropdas met een motief van pianotoet- sen gladstrijkt. „Het probleem was niet dat te weinig jongeren keken, maar te veel ouderen." Bom kreeg gewoon zijn salaris door betaald, maar voelde zich toch gedu peerd. „Het geld is niet het probleem. Het salaris bij de commerciëlen is zo goed, dat ik nog een poosje voort kan. Toen ik dit contract in 1995 voor vijf jaar aanging, zei ik dat ik niet alleen in- fotainmentprogramma's als De Vakan tieman wilde maken, maar ook het seri euze werk. Met het oog op mijn toe komst, zodat ik niet aan het eind van de rit als een soort quizmaster de omroep verlaat. Dat ik als journalist niet meer aan de bak kom. We hebben nadrukkelijk afgesproken dat ik nieuwe afleveringen van het juri dische programma Elke Nederlander wordt geacht de wet te kennen zou ma ken. Maar na het ondertekenen van het contract zag RTL ervan af. Ik vond dat ik daardoor schade leed, want we had den afgesproken dat mijn profiel in ba lans zou worden gehouden. Nu werd ik als entertainer neergezet. Door die journalistieke programma's niet te ma ken, daalt mijn marktwaarde in dat seg ment. Het zou kunnen zijn dat mij dat nu gaat opbreken." Pas tijdens het kort geding vernam Bom dat hij de juiste doelgroep niet be reikte. „Daarvóór was mij nooit verteld waarom ik geen programma's meer kon maken. Ik heb gevochten om daarover überhaupt iemand van HMG te spreken te krijgen. Pieter Porsius, de toenmalige baas, presteerde het om twee maal driekwart jaar niks van zich te laten ho ren. Uiteindelijk heb ik het gezocht in de humor, en hem een foto van mij toe gestuurd. Aangetekend, met alleen de tekst 'Dit ben ik'. Dat werkte. Juni vorig jaar kwam ik eindelijk bij Porsius bin nen. Die zei: 'Hallo Frits, hoe gaat 't?' 'Goed, Pieter.' 'Waarom zien we je zo weinig op de buis de laatste tijd?' Ik viel van mijn stoel, want dat was nou net de reden van mijn komst. Die man wist absoluut niet waarover het ging. Vlak voor het geding deed Unico Glo rie, die hoewel niet benoemd wel de di recteur speelde, een dringend beroep op mij om de zaak niet te laten door gaan. Hij zag een oplossing, zei hij. Dat vond ik, naïef misschien, erg sympa thiek en ik stélde het geding met een maand uit. We zijn rond de tafel gaan zitten en Glorie begon met de volgende tekst: 'Zeg Frits, De Vakantieman, ik heb het nooit gezien, maar is dat niet iets blauws met een kaart op de achter grond?' Nou met zo'n man moet je gaan onderhandelen. Aan het eind van het gesprek zei hij: 'Ik moet nu naar Luxemburg, naar RTL, want mijn be noeming moet worden rondgemaakt'. Drie dagen later is hij terug en zegt: 'Ik ben niet benoemd'. Heb ik voor Jan Jo ker zitten onderhandelen met een niet benoemde directeur. Op de dag van het geding zat Glorie 's avonds bij Barend Van Dorp. Ik dacht: die gaat vertellen over de rechtszaak. Maar nee, hij meldt dat hij HMG verlaat. Niet omdat hij niet was benoemd, nee, omdat hij 'een an dere, leuke toekomst' voor zich zag. Ik was verbijsterd. Het enige wat ik dacht was: wat een rare, kafkaiaanse wereld is dit!" Glorie bood Bom overigens vóór het geding 360.000 gulden als hij de rest van zijn leven niets negatiefs meer zou zeg gen over RTL. „Daar ben ik niet mee ak koord gegaan. Het nadeel is dat mensen wellicht denken: 'kijk Bom eens even nobel wezen, hij legt zomaar een flink bedrag terzijde'. Maar het is natuurlijk schandalig dat Glorie dat durfde te doen. Je mag journalisten voor geen en kel bedrag levenslang de mond snoeren. Als ik dat had geaccepteerd, dan had ik het zelfs op verjaardagen niet meer over RTL mogen hebben, op straffe van 25.000 gulden per keer." Kwade genius Volgens Bom lagen de problemen niet bij de inmiddels opgestapte Porsius en Glorie. „Programmadirecteur Bert van der Veer is de kwade genius achter mijn uiteindelijk mislukte avontuur bij RTL. Hij heeft nooit opgetreden en liet het vuile werk over aan mensen die niet wisten wat ze ermee aan moesten. Vroe ger was ik bevriend met Van der Veer. Maar een week voordat hij programma directeur werd, verbrak hij de relatie. Tot op de dag van vandaag begrijp ik nog steeds niet waarom. Van der Veer heeft rare zakelijke be slissingen genomen. De laatste serie programma's, Vakantieman op reis, produceerde ik zelf en veel goedkoper dan de grote producenten. De uitzen dingen leverde ik kant-en-klaar op band aan. Maar plotseling bepaalde Van der Veer dat ik ze live vanuit de studio moest inleiden. Voor die simpele drie minuten tekst kwamen zestien zonda gen achtereen twintig man personeel opdraven. Er werd een decor gebouwd dat al die tijd een heuse studio bezet hield. Daardoor werd het programma dubbel zo duur. En wat bleek: niet Van der Veer maar ik kwam in de boeken als de man die te dure programma's maak te. Tijdens het kort geding is me dat in de schoenen geschoven. De veroorzaker van dit wanbeleid, Van der Veer, ging vrijuit. De hele situatie doet me nog het meest denken aan de tijd van de Ro meinse keizers. Als zo'n keizer de troon had bestegen, ontdeed hij zich niet eerst van zijn vijanden, maar van zijn vrien den. Die waren namelijk het gevaarlijkst voor zijn positie. Ik denk dat dat met Van der Veer aan de hand was, en dat ik daarom van het ene op het andere mo ment werd gedumpt." Bom is ervan overtuigd dat als de Luxemburgse bazen écht zouden on derzoeken wat met hem is gebeurd, zij direct in actie zouden komen. „Ze zou den onmiddellijk met me gaan praten. Maar ik ben maar een detail in het spek takel, er was nog veel meer mis. Dus het komt niet zo ver." Meer dan dertig jaar ervaring in de omroepwereld. Hij rolde ooit de journalistiek in via het havenbe drijf in Rotterdam, waar hij met balen en kisten sjouwde en ook het perso neelsblad maakte. Hij doorliep de ha venvakschool, maar zag snel in dat hij niet tot aan zijn pensioen kolen wilde scheppen. Ook zag hij geen carrière in de horeca, hoewel zijn vader enkele ca fés bezat en hij in diens kroegen als 7- jarige biljartertje consequent de stam gasten versloeg. Journalistiek „Mijn toekomst lag in de journalistiek, wist ik. 's Avonds na het werk schreef ik stukken over de gemeenteraad voor, toen nog. het Rotterdams Nieuwsblad, de Havenloods en Het Vrije Volk. Dat vond ik zo'n leuk ambacht, dat ik op een moment zei: 'Nu ben ik journalist De benodigde vaardigheden maakte hij zich eigen in een opleiding aan het In stituut voor Perswetenschappen in Am sterdam. Via Spreek'buis, een blad voor omroepmedewerkers, belandde hij in Hilversum. Zijn curriculum vitae meldt dat hij van de VARA-radio via het NOS Journaal weer terugkeerde bij de VARA om er Ombuds- en later Konsumentenman te worden. In die laatste functie wandelde hij eens met een groep bejaarden van tramhalte naar tramhalte, uit woede te gen de hoge tarieven van het openbaar vervoer. Bom: „Zo'n actie zou nu weer enorm aanslaan. We protesteren tegen woordig heel netjes: we verzamelen handtekeningen en sluiten ons aan bij een organisatie die het voor ons op neemt. Dat helpt natuurlijk niet." De laatste negen jaar bezocht hij de stranden van Lloret de Mar, campings in Frankrijk of het hooggebergte van Nepal, liet vakantiegangers in Oosten rijk op de kaart - vaak zonder succes - aanwijzen waar zij zich bevonden en waarschuwde voor te vroeg boeken. Door zijn toedoen werd de niet meer uit te roeien uitdrukking 'Vakantieman, ge zellig hè?' geïntroduceerd. Zal hij, nu RTL hem met de zegen van de rechter de deur heeft gewezen, nooit meer zijn specialisme, 'consumentisme in de praktijk', uitoefenen? „Ik kan niet zeggen of er contacten met andere tv-stations zijn, en zo ja, met welke. Ik begin nu pas met de ori ëntatie, praat links en rechts met wat mensen. Misschien kom ik wel terug met een programma dat ik niet zelf pre senteer. Voor mij is het op de buis ver schijnen niet het hoogste goed. Het toe val is alleen dat ik de programma's die ik bedenk het beste zelf kan maken, om dat ik het concept zo goed door heb. In elk geval wil ik graag terug in het vak waarin ik mij zo thuis voel. Het was het begin van mijn toekomst. Zonder me zelf op de borst te kloppen: mensen binnen de omroep weten wat ik kan. Ze weten wat voor kijkcijfers ik meebreng. Maar ze weten ook dat ik niet de ge makkelijkste ben. Dat ik soms weerstan den oproep. De ene omroepdirecteur kan daar makkelijker mee leven dan de andere." Hij riep ze soms bewust op. „Ik heb het er wel eens naar gemaakt. Als Om budsman moest ik mij wel profileren, dat doe je voor een bepaalde zaak. Toen ben ik vaak negatief in de publiciteit ge komen. Stond je weer voor de recht bank. Niet leuk, maar voor het pro gramma was de publiciteit wel goed." Bom, die zichzelf ooit 'de enige gedi plomeerde havenarbeider in het Gooi' noemde, verliet eind jaren tachtig de Vara met ruzie. Aan de bittere strijd met de toenmalige voorzitter Marcel van Dam (Bom sommeerde hem naar de dokter te gaan vanwege zijn drankpro bleem), die aan zijn vertrek voorafging, maakt hij liever geen woorden meer vuil. „Dat is passé." Een terugkeer bij een al dan niet commerciële Vara acht hij vrijwel uitgesloten. „Daarvoor zijn voorzitter Vera Keur, Van Dam en ik te ver van elkaar verwijderd geraakt. Ik ben er ook niet mee bezig. In de twaalf jaar dat ik er weg ben, heb ik nog nooit over een terugkeer nagedacht." Melodie en ritme Bang voor een financieel zwart gat is Bom niet. Hij prijst zich gelukkig dat hij nog genoeg werk heeft. Hij geeft media trainingen, maakt bedrijfsfilms, leidt congressen en verzorgt vakantiepagi na's op Internet. Verder schaaft hij aan zijn achtste boek, Het rijk der amusan- ten. „Het is een soort sciencefiction ro man. Daarin creëer ik een wereld van melodieën, die alle een eigen identiteit hebben en in een strijd om het voortbe staan zijn verwikkeld. Ik stel de vraag wat een melodie precies is. Is het een identiteit vanaf de eerste noot tot de laatste? Kan het ook bestaan zonder jou? Ja, want het ligt vast in notenschrift en op cd's. Het kan mensen overleven. Ik schrijf ook over ritme. Dat wij ons rit misch kunnen uiten is een van de meest mysterieuze gaven van de mens. Dieren hebben dat niet. En hoe kan het dat wij dat synchroon met anderen kunnen?" Bom zit 'diep in de muziek'. „Ik ben trombonist en de laatste tien jaar speel ik ook piano. Misschien was ik wel in de muziek blijven hangen, als je daar je brood in kon verdienen." Ome iiarry Waar zeker brood in zit, is in een groots opgezet consumentenprogramma, stelt de vroegere Konsumentenman vol over- tuiging.„De tijd is er weer rijp voor. Vroeger hadden we allemaal een Ome Harry op onze verjaardagsfeestjes. Die kocht altijd een videorecorder die kapot was, en schafte vervolgens een tapijt in de verkeerde kleur aan. Wij lachen. Maar nu zijn we allemaal zelf Óme Har ry geworden. Jij koopt een apparaat dat niet deugt, een helpdesk wil mij niet helpen. Er is ruimte voor een serie grote shows over de Ome Harry's. Over men sen die het opgeven, die er al meteen in berusten dat de afzuigkap het niet doet. Zelfs ik, met mijn verleden als Konsu mentenman, lijd daar onder. Ik maak geen indruk meer als ik een zaak bin nenstap. 'Het is nu eenmaal zo, me neer', wordt dan gezegd. 'U denkt toch niet dat ik die videorecorder zélf bouw? Die verkoop ik alleen maar'." PETER KUIJT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 47