BIJVOEGSEL ZATERDAG 5 FEBRUARI 2000 Koningin Maxima van Nederland. Het gaat er steeds meer op lijken dat de vriendin van kroonprins Willem-Alexander deze titel ambieert. Maxima leert al Nederlands en werd onlangs in een Amsterdams café gesignaleerd met een vooraanstaand econoom. Van een intensieve 'inburgeringscursus' is officieel nog geen sprake, zij mag zich voorlopig 'vrijelijk oriënteren'. „Alles is erop gericht van Maxima zo snel mogelijk een populaire aanstaande koningin te maken. Het zal Willem-Alexander niet kunnen schelen of zijn aan staande bruid haring lust of al le spelers van het Nederlands elftal bij naam weet te noemen. De kroonprins is er op ge traind om een vrouw te zoeken die hij niet alleen liefheeft, maar die ook in staat is om haar koninklijke taken waardig te volbren gen. „Hij is opgevoed om in te schatten of de vrouw van zijn hart troon-bestendig is", zegt een functionaris die de gang van zaken aan het hof goed kent. Het lijkt erop dat hij een geschikte kandi date heeft gevonden in Maxima Zorreguieta, een 28-jarige econome van Argentijnse af komst. Hij verkiest de rooms-katholieke dochter van oud-Landbouwminister Jorge Zorreguieta boven een doorgewinterde da me uit 'eigen kring'. Stomme tutten „Willem-Alexander is wel van hoge komaf, maar toch eigenlijk een gewone Hollandse jongen", zegt Reinildis van Ditzhuyzen, au teur van boeken over de Oranjes en etiquet te. „Mensen vragen mij altijd: waarom zoekt- ie niet gewoon een echte prinses of een gra vin? Nou, omdat Hollandse jongens dat stomme tutten vinden! Maxima moet in ijltempo feilloos Neder lands leren spreken, anders pikt het volk het niet, vindt de een. Anderen menen juist dat een 'charmant' Spaans accent zal bijdragen aan de exotische uitstraling van de toekom stige prinses. Zeker is wel dat Maxima zich niet zomaar levensgezellin van Willem- Alexander zal mogen noemen. Nog geen half jaar nadat premier Kok de 'bijzondere vriendschap' bekendmaakte, wordt er in elk geval al druk gespeculeerd over een verloving. Maxima leert immers al Nederlands en voert met de vooraanstaande financieel-econoom Halberstadt gesprekken over het poldermodel en de gunstige financi ële staat van Nederland. Tijdens de jaarwis seling mocht ze zelfs met de Oranjes mee op vakantie naar India. Van een officieel inburgeringsprogramma is echter nog geen sprake. „In de aftastende fase van een relatie is het volstrekt normaal dat geliefden zich gaan verdiepen in eikaars achtergronden", zo luidt de officiële lezing. Voordat de verkering een officieel tintje krijgt en er een verloving aangekondigd wordt, moet Maxima al enigszins bekend zijn met Nederland en zijn inwoners. Zodra zij de taal beheerst, zal zij een spoedcursus staatsrecht - en de positie van de monarchie daarin - doorlopen. „Maxima krijgt de prominente functie van 'baarmoeder' van de monarchie", zegt prof. dr. P.C.W. Akkermans, hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Erasmus Universiteit. „Allereerst zal zij op de hoogte moeten zijn van de risico's van haar positie. En dan be doel ik niet dat zij niet naar een feestje zou mogen of geen verkeersovertreding zou mo gen begaan. Het belangrijkste is dat zij weet dat de ministers verantwoordelijk zijn voor haar uitlatingen en gedrag. Ze moet leren dat uitspraken kunnen leiden tot een politieke crisis." Voor die staatSrecht-lessen zullen door het hof 'hooggeleerde heren' worden ingezet, zoals professor Halberstadt. Akkermans: „Het is voor hen uiteraard een eervolle taak om de aanstaande koningin in te leiden in de geheimen en krochten van het staatsrecht. Koningin Beatrix zelf zal er nauwlettend op toezien of er nog onbegrepen hoofdstukken in de cursus voorkomen. Moeilijke tijden Daarna zal er voor Maxima een werkterrein gezocht worden waarop zij kennis kan ma ken met zoveel mogelijk aspecten van de Ne derlandse samenleving. Prins Claus zal zijn schoondochter in spe goed kunnen advise ren omdat hij de hele 'opleiding' zelf heeft doorlopen. De diplomaat Claus ging aanvan kelijk aan het werk in de ruimtelijke orde ning. Pas toen hij Nederland goed kende, keerde hij terug naar zijn oude stiel: ontwik kelingssamenwerking. Toch heeft hij meer dere malen toegegeven dat zijn koninklijke taak hem zwaar is gevallen. Claus koesterde zelfs nog hoop als ambassadeur aan het werk te kunnen totdat zijn vrouw tot de troon zou worden geroepen. Claus maakte moeilijke tijden door, maar uiteindelijk heeft hij zich ontpopt tot een van de belangrijkste adviseurs van Beatrix. Prins Bernhard was zorgvuldig voor Juli ana uitgezocht door koningin Wilhelmina. De Duitser kreeg een summiere introductie en was ook niet erg leergierig. Zijn kennis van de Nederlandse taal liet lange tijd te wensen over en voor regeringszaken toonde hij weinig belangstelling. Het aanzien dat hij in de oorlogsjaren opbouwde, heeft hem geen windeieren gelegd. „Zonder de oorlog zou ik nooit de dingen hebben bereikt waar naar mijn hart uitging. Ik kon nooit meer zijn geworden dan een koninklijke marionet op het toneel van mijn land", zei de prins zelf. Schrikbeeld voor Claus en Bernhard was prins Hendrik. Zijn belangrijkste pluspunt voor de functie leek zijn afkomst van de adellijke Duitse familie van Mecklenburg- Schwerin, waarvan vele afstammelingen 'in- trouwden' in vooraanstaande Europese vor stenhuizen. Hendrik werd door koningin Wilhelmina zonder pardon buiten alle staatszaken gehouden en voor officiële plichtplegingen en ceremonies achtte zij hem ook al niet geschikt. „Ik ben slechts ba gage", zo omschreef de prins-gemaal zijn taak ooit eens. Erg zieug Maxima Zorreguieta is een moderne, hoog opgeleide en zelfstandige vrouw. „Zij zal meer willen dan alleen linten doorknippen en verpleeghuizen bezoeken", klinkt het in hofkringen. „Men zal koste wat kost probe ren te voorkomen dat Maxima last krijgt van het 'huisvrouwen-syndroom' waaronder Claus en Bernhard gebukt gingen. Zij maakt nu carrière bij de Deutsche Bank in New York en zal toch iets zinvoller bezig willen zijn dan alleen maar met mooi zijn aan de zijde van haar echtgenoot." Vast staat wel dat zij een loopbaan in de bankwereld kan vergeten. „Ze zal zich zeker niet kunnen in laten met Nederlandse bedrijven", zegt hoogleraar Akkermans. „Eigenlijk is het erg 'Vriendin kroonprins krijgt het hofleven met d'r linkerpink onder de knie' zielig dat zo'n hoog opgeleid persoon wordt klaargestoomd voor het poppentheater zon der eigen rol." Van Maxima wordt verwacht dat zij zich stijlvol en tegelijkertijd ongedwongen kan begeven in koninklijke kringen. Zij dient het Oranje-sprookje aan de zijde van koning Willem IV in de toekomst hoog te houden. Nederland lijkt te snakken naar - voor het eerst sinds 1890 - weer een koning op de troon, een fabelachtige koningin aan zijn arm en de bijbehorende romantiek. Wennen aan het uiterlijk vertoon en de ko ninklijke gedragsregels wordt nog het minst moeilijk voor de Argentijnse, denkt Reinildis van Ditzhuyzen. „De high society in Argenti nië is heel wat 'higher' dan in Nederland. Dat meisje is gewend om in baljurken op ga la's te verschijnen. Maxima krijgt dat hofle ven nog met d'r linkerpink onder de knie." Van Ditzhuyzen vergelijkt Maxima met Marilène van den Broek, de echtgenote van prins Maurits. „Die komt ook uit een nest waar je de omgang met figuren van aanzien met de paplepel krijgt ingegoten. Voor dat soort meisjes is dat een tweede natuur. Het zal Maxima bijvoorbeeld geen enkele moeite kosten om met personeel om te gaan. Op die haciënda's in Argentinië dóen ze niet an ders." Voor vrouwen van buitenlandse af komst is het gemakkelijker om aan het hofle ven te wennen, meent de auteur. „Ze zijn exotischer en gewend zich elegant en gedis tingeerd te gedragen. Ik denk dat een Zuid- Amerikaanse helemaal niet zo'n gekke partij is. Die meiden hebben van nature allure. De aandacht voor uiterlijk, taal en gedrag krij gen ze van jongs af aan mee." Roet in het eten Terwijl Maxima braaf haar introductie af werkt, kan haar vader nog altijd roet in het eten gooien. Jorge Zorreguieta was eind ja ren zeventig minister van Landbouw in de junta-regering van Videla. Bovendien is Maxima streng rooms-katholiek opgevoed. „Ik hoop dat deze vrouw een slechte keuze is van de kroonprins. Hoe meer heibel hoe meer vreugd", schampert Hans van den Bergh, hoogleraar cultuurwetenschappen en woordvoerder van het Republikeins Genoot schap. „Onze kansen stijgen. Stel nu dat blijkt dat het milieu waaruit Maxima komt bijzonder ongeschikt is, want katholiek, rechts en onverdraagzaam. Mocht zij bij Beatrix nog zakken voor het 'examen schoondochter', zegt de kroonprins wellicht: 'ik volg mijn liefde'. Dan zijn we gelijk van dat hele gedoe met de monarchie af." IJdele hoop, zo beseft ook de republikein terdege: „Door allerlei commissies wordt na tuurlijk hard gewerkt om Maxima's hele ge schiedenis uit te vlooien. Nou, ik kan je van tevoren vertellen dat ze gewoon met een ver klaring komen, waarin staat dat meneer Zor reguieta eigenlijk een vreselijk brave man was, die alleen technisch betrokken is ge weest bij het regime, maar in zijn hart zo ver draagzaam is als de pest. En dat hij als mi nister van Landbouw ook nog Nederlandse koeien heeft geïmporteerd." BERRIT OE LANGE

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45