heb in het begin hard getraind' 'Bollenstreek is toonaangevend in Nederland' rof voor een jaar, schaker voor het leven Q Sport Amateurs op loonlijst? G 5 FEBRUARI 2000 37 lU'iunis voor Tonny de Jong voorlopig een leeg begrip sn fulltirp lmere)fct wordt tot tevredenheid van coach Peter i 183.00 meer dan eens het 'dreamteam' onder de rs genoemd. Voor de enige vrouw in het gezel- st. Dit 'onny de Jong, is die kwalificatie voorlopig een ij Dagbrip. peter van der hulst aan het einde van het seizoen gestopt.'' Die drastische stap bleef na het echec van Nagano achterwege. Het 'Friese vlinder tje' zocht en vond weer volop plezier in de sprintploeg van Mueller, met wie ze het afgelo pen jaar de commerciële over stap maakte. De oorzaken van haar huidi ge vormcrisis zoekt De Jong el ders. Als vrouw tussen alleen maar mannen wilde ze niet snel afhaken bij de dagelijkse oefe ningen. „Ik ben niet iemand die snel opgeeft, ging altijd achter de jongens aan. Ik dacht ook: hoe harder ik train, hoe beter. Maar dat is niet goed geweest. Het zijn ook van die snelle jon gens om te volgen." „Vijf tot zes weken geleden hebben we haar schema's daar om veranderd", zegt Mueller. „Tonny heeft vooral in het be gin van het seizoen heel hard getraind. Omdat ze vervolgens ook ziek werd, raakte dat haar dubbel zo hard. Ze is er nog steeds niet helemaal van her steld." Vlak na het EK in Hamar kwam daar een tweede griep aanval overheen. „Ik heb drie vo, eldbekerwedstrijden renveense geen pot- n en in Hamar raakte jen maand haar Euro- jallround kwijt aan de achtdieinni Friesinger. Voor uws- alsiële begrippen alles- en droomstart. Ze wijt kXPres^c vorm aan ziekte en :e trainingsprogram- jheb in het begin van »n te hard getraind." [de Jong wisselt een af met een slecht jaar. de eerste maal de titel allround op haar [reef en derde werd bij 3ooi- enjas het olympische sei- [erop volgde een diep- jorig jaar leverden haar jestaties tijdens EK en f, goedekopie (een en drie) op T De huidige jaargang »i veel weg van de de- 1 ze twee seizoenen ge- let F. dekefde. Al heeft een ver niet toen geen nut. „Er indere oorzaken voor. [had ik het helemaal naar mijn zin. Ik iiets aan. Als ik zo door •jten schaatsen, was ik hdc.nl >choin rs, 5 si carte i st- enl >onenl dagen met 39 graden op bed gelegen en heb bijna een week niet geschaatst. In Calgary voel de ik me wel weer goed, maar tijdens de 1500 meter leek het alsof mijn benen van beton wa ren. Ik vond het beter om rust te nemen en de drie kilometer over te slaan." Ze had het graag anders gezien, maar, zegt ze: „Het loopt nog niet zo". „Ik kan alleen maar hopen dat het komend weekeinde be ter gaat. Dit heb ik. zo vlak voor een groot toernooi, nog niet meegemaakt. Ik ben anders nooit ziek." Mueller is optimis tischer gestemd dan 'pocket rockef zoals hij zijn pupil ook wel noemt. „Ik weet wat ze alle maal gedaan heeft. Ik denk dat het op dit moment een kwestie van zelfvertrouwen is. Je moet soms eerst een stap terug doen om er twee vooruit te kunnen maken. Ze komt wel terug." Een tweede vrouw in de ploeg zou haar - vooral op trai- ningsgebied - kunnen helpen. „Ik heb al naar andere schaats sters gekekenzegt Mueller Met ongeveer zeventig deelnemers is de Bollenstreek zonder namen te noemen. Dat dit weekeinde ruim vertegenwoordigd op het 22ste was eerder eigen initiatief van Open Nederland in Slagharen. De kans dat iemand uit de coach, dan dat De Jong er op dit contingent een prijs pakt, is echter klein bij dit heeft aangedrongen. „Het grootste dartsevenement op vaderlandse bodem waar maakt mij niet zo veel uit. Het ook een groot deel van de wereldtop aanwezig is. De is niet zo dat ik behoefte heb Bollenstreek is met name in de breedte een sterk dis- aan typische vrouwenpraat. Als trict, maar telt slechts een handvol spelers die het de ik iemand nodig heb, kan ik aanwezige (semi-)professionals lastig kan maken. Jos naar Peter of mijn vriend", Vasen (38) en Paul Hogenboom (37) behoorden in het doelt De Jong op de Canadese verleden tot dat selecte gezelschap. Hoewel ze in team- Jos Vasen (rechts) en Paul Hogenboom willen beiden een come-back maken, omdat hun sport de laatste jaren een opgang heeft gemaakt. FOTO MARK LAMERS leiden loman leefmans schaatser Mark Knoll. Ongetwijfeld heeft ze met beiden de scenario's voor het komende WK doorgenomen. Jong: „Ik ben niet iemand die snel opgeeft, ging altijd achter liddeljns aan. Ik dacht ook: hoe harder ik train, hoe beter. Maar dat is vcrwid geweest. Het zijn ook van die snelle jongens om te volgen." archieffoto anp Eng,- :eschn verband nog altijd de ene titel na de andere pakken, hebben ze in het individuele circuit een stapje terugge daan. Binnen een paar jaar hopen ze alletwee weer te rug te zijn aan de top. „Dat kan, want niet zozeer je Gunda Niemann-Stirnemann is leeftijd, maar je ervaring is bij darts de bepalende fac- in haar ogen de topfavoriete en tor. En dat hebben we plenty", aldus Vasen. niet de huidige Europese kam- De Leidenaar vervolgt: „Hoe vaak ik al niet heb ge- pioene Anni Friesinger. „Al kan hoord dat er jeugd door gaat breken. Dan zie je zo'n je wel zien dat Gunda wat ou- jongeling warmgooien en gaat het van 140, 140, 140. der wordt. Ze houdt niet alles Als vervolgens het partijtje begint en er een beetje spanning bij komt kijken, kan ik alleen nog maar la chen. Dan gooit zo iemand niks meer. Voor de nieuwe nationale Superleague hebben we een team gefor meerd van darters die allemaal al ongeveer twintig jaar meedraaien. Het is niet voor niets dat we dik eerste staan." Vasen en Hogenboom waren er vroeg bij. Begin ja ren tachtig, toen darts nog vrijwel louter werd gespeeld ter reed. De Jong liep in Hamar in café's waar veel Engelstaligen vertoefden, gooiden met het gevoel rond dat ze haar zij hun eerste pijltjes. Binnen de kortste keren raakte ze verslaafd aan het spel en het succes dat ze er mee vier den. Hogenboom zal twaalf jaar achtereen bij de beste moeizaam zeven van de nationale ranglijst. Hij reisde met het bondsteam de wereld af en drong dik tien jaar geleden dels beseft ze dat de tijd begint door tot de laatste kwalificatieronde voor The Embas- te dringen. Verpest ze het WK sy, het officieuze WK. „Het scheelde één leg of je had mij op tv gezien", grinnikt hij. Vasen vertoefde een lus trum lang in het Nederlands team. Verder hebben bei den een reeks van (regionale) titels zowel individueel meer vol, kiest de toernooien uit. Maar, het is top wat ze doet. Ik denk niet dat ik het mentaal zo lang zou volhouden als zij." Haar eigen prestatie tijdens het EK (vijfde) stond in schril contrast tot het wereldrecord dat de Duitse op de vijf kilome- eerste echte wedstrijd van het seizoen reed. „Misschien dat het daarom ging", zei ze in Hamar. Inmid- dan blijven slechts de WK af standen over om nog wat vaiji het jaar te maken. als in teamverband onder hun riem en staan ze ook in het huidige seizoen zowel in de Bollenstreek-competi tie als in de Superleague bovenaan. In de dartssport wordt met de term 'Bollenstreek' overigens gemakshal ve het hele stuk van Zuid-Holland boven de lijn Wasse naar- Alphen aan de Rijn bedoeld. Dat zit zo ingebak ken dat Leidenaar Vasen en Vener Hogenboom er geen enkel probleem mee hebben om zich Bollenstreker te noemen. Wie de twee op een vrijdagavond ontspannen ziet gooien, nadat ze zojuist een bekertreffen met 10-0 heb ben gewonnen, denkt met profs van doen te hebben. Een worp onder de honderd punten gaat met een mis prijzend gebaar gepaard. Des te opmerkelijker is het om te horen dat beiden vinden ver van hun beste vorm te zijn verwijderd. Voor Vasen begon de terugtocht zes jaar geleden. „Ik heb vroeger dagen gehad dat ik met vrienden tien uur achter elkaar stond te gooien en dan vrolijk afsprak om de volgende dag hetzelfde te gaan doen. Puur fanatisme. We waren vreselijk gek op het spelletje. Toen ik vader werd, veranderde dat. Als je kind je aankijkt en zegt: 'pappa gaan we naar het strand?', dan denk je niet meer aan darts. Met het team van de Oude Stal, een keer per week een wedstrijdje, gaat het nog wel. Maar toernooien aflopen, noodzake lijk om je voor het Nederlands team te plaatsen, dat zit er al een tijdje niet meer in." Toch beschouwt Vasen zich nog lang niet als afgeschreven. „Als de kinderen wat ouder zijn, ga ik weer proberen hogerop te ko men." Een vergroeiing in zijn hand, maakte vier jaar gele den een einde aan de ambities van Hogenboom. „Ik heb me een andere manier van gooien moeten aanme ten en daar voel ik me nog altijd niet happy mee. Niets frustrerender dan naar een toernooi in pakweg Venlo af te reizen om daar in de eerste ronde te verliezen van iemand waarvan je weet dat je beter bent. Ik ga bin nenkort naar een plastisch chirurg en mocht het weer goedkomen dan gooi ik me weer helemaal op 'het dar ten'. Al was het alleen maar om het ongelijk te bewij zen van iedereen die zei: 'het zit tussen je oren'. Want dat heeft me veel pijn gedaan." Voor het Open Nederland maken de twee dit week einde een uitzondering. Dat evenement willen ze niet missen. Naast een legertje Engelse profs zijn daar ook Co Stompé, Raymond van Barneveld en wellicht Ro land Scholten aanwezig. Vasen en Hogenboom hebben regelmatig met de vaderlandse dartstrots samenge speeld en Slagharen is een uitgelezen kans voor een re- unie met hun voormalige medespelers. De twee regio genoten hebben het succes van het supertrio met ge mengde gevoelens gevolgd. Hogenboom: „Wat ze heb ben gepresteerd, met name Van Barneveld met zijp twee wereldtitels, is natuurlijk fantastisch. Het is alleen jammer en onverklaarbaar dat niemand uit de Bollen streek is uitgegroeid tot een echte topper. Want we zijp de laatste jaren zeker in teamverband toch toonaange vend in Nederland. Er is klasse zat." Wat zeker een rol heeft gespeeld in het besluit van beiden om een come-back te willen maken, is de op gang die hun sport de laatste jaren heeft gemaakt. Van Barneveld heeft hun favoriete spelletje definitief op de kaart gezet. Aan zijn prestaties willen Vasen en Hogen boom niets afdoen. Toch zijn ze niet helemaal onge lukkig dat de Barney-hype is geluwd. De voormalige wereldkampioen is niet diplomatiek genoeg om nog langer als ambassadeur van zijn sport door te gaan. Hogenboom: „Ik zat met kromme tenen naar zijn commentaar op tv te luisteren nadat hij bij The Em bassy was uitgeschakeld. Als hij iets had gezegd in de trant van: 'ik heb verloren omdat mijn tegenstander beter was en daar baal ik van', dan was hij nog nu overal lintjes aan het doorknippen. Maar nee. Hij roept verongelijkt: 'ze moesten mij hebben, volgend jaar slacht ik al die Engelsen af. Nou, dat zal zijn sponsor leuk hebben gevonden." Vasen is het mefzijn maatje eens: „Op het Open Ne derland gaat dit keer natuurlijk alle aandacht uit naar Co Stompé. Ik weet, daar baalt Van Barneveld enorm van. Daar gaat hij van huilen. Let maar op: echt letter lijk janken." Stompé is momenteel dus het boegbeeld van de Nederlandse dartssport en ook hij zal binnen afzienbare tijd een opvolger krijgen. Een Bollenstreker, als het aan Vasen of Hogenboom ligt. 'san van Blitterswijk investeert in zijn schaakkennis «tefan van Blitterswijk in iber 1999 afstudeerde als deleraar kwam het n cadeau van zijn ou- De Leidse schaker (23) ieen jaar lang fulltime laken bezig zijn, financi- ersteund door zijn vader ieder, om te ontdekken ;n AsiJn sportieve plafond ligt. t moment dat hij voor de .at staan, wil Van Blitters- let name zijn Internatio- [eesterschap behalen. Hij op weg, want vorige :°efeijCoorde hij op het Corus- wijsfoi in de reservegroep zijn 0I3 IM-resultaat. Nog één LSG'er heeft dat doel be- lAls het plan goed ver is het prettig. En het ver- |oed." derde resultaat zou er öiaand van kunnen ko- fls ik in Frankrijk speel, s de maand daarna in iiije", zegt de jonge scha- ie drie jaar geleden voor lit opiist de IM-drempel over- jd. „Ooit is dat nog een jelukt, maar dat resultaat ïxinj cr'cend- Op een toernooi J genoeg punten, maar de 'n mand was niet sterk ge- 1 leeÏEr waren slechts zes van Iven benodigde IM'ers." fcleken dat er toch zeven n, te&si te zijn, maar een brief ie internationale schaak- J(FIDE) bleef tot de dag in ^vandaag onbeantwoord, elopi n'ets anders ver- .L de FIDE is nu eenmaal n jote chaos." i'id.l ieven van een fuiitimc- 00 ter bevalt Van Blitterswijk, ft weekeinde met LSG in ïesterklasse speelt, prima, jaar. dat hij zelf als 'inves- jsjaar' omschrijft, wil hij Jnnis opdoen waar hij zijn ><wfe schaakleven mee ver- an. „Ik heb de ruimte om 'oor mij geschikte afwisse- 'Jky maken tussen trainen en n Kennis opdoen en die is lesten. Alles wat ik nu tal ik nooit kwijt raken", v» yc schaker die na het Co- **beinooi ongeveer de vijf sschaker van Nederland is. „Zo veel zegt dat niet, want die stand wisselt met de week. In september wil ik twintigste staan. Als mijn schaakstatus groeit, wordt het leven wat aan genamer. Dan kan ik kosten dekkend schaken", verduide lijkt Van Blitterswijk, die in Al phen aan den Rijn schaaktrai ning geeft. Niet alleen zijn tijd, maar ook de ruimte waarin hij woont staat volledig in dienst van schaken. Schaakboeken, een schaakbord en tientallen map pen met schaakproblemen sie ren zijn studentenkamer aan de Nieuwe Rijn. Een voorname plek is ingeruimd voor een computer, wellicht het belang rijkste hulpmiddel voor de voorbereiding op de wedstrij den. Van Blitterswijk hoeft maar een naam in te vullen van een schaker en diens partijen komen tevoorschijn uit de data base met een miljoen schaak partijen. „Zo kan ik me inleven in de tegenstander. Wat zijn zijn sterke kanten, welke ope ningen speelt hij, welk eindspel ligt hem, enzovoort. En je kan kijken welke partijen van jou in de database staan. Zo zie je wat je tegenstander van jou weet. Het lijkt dat het schaakleven daardoor makkelijker is gewor den, maar dat is niet zo. De voorbereidingstijd is alleen maar toegenomen, omdat je er van uit moet gaan dat elke schaker die kennis heeft." Van Blitterswijk, circa 2350 elopunten, leerde als 4-jarige schaken van zijn opa. Hij ont wikkelde zich via schaak- en buurtclub Op Eigen Wieken tot een schaker met een agressieve speelstijl. „Ik houd ervan om een actieve stelling op het bord te zetten. Naar een rustige re mise toeschaken kan ik niet. Zelfs niet in de laatste ronde van het Corustoernooischaak. Toen had ik aan een remise ge noeg om een IM-resultaat te halen. Het leek een onverant woord risico, maar ik wist dat ik gewoon mijn eigen spel moest spelen. Dat is de manier waar op ik het beste speel. Mijn te genstander was verrast en ik won." Stefan van Blitterswijk: „Als mijn schaakstatus groeit, wordt het leven wat aangenamer. Dan kan ik kosten dekkend schakenfoto henk bouwman De KNVB heeft ge opperd om legale betalingen aan amateurvoetballers toe te staan. De Apeldoornse club AGOW mag de spelers te betalen en de club doet dan ook de noodzakelij ke afdrachten aan de belastingdienst. Zullen clubs straks gebruik maken van de mogelijkheid om spelers 'wit' te betalen, ze op de loonlijst te zetten. Jan Schoen, bestuurslid technische zaken van de Sassenheimse hoofdklasser Ter Leede: „Als de KNVB iets op dit gebied wil gaan regelen, dan zijn ze er wel erg laat mee. Stel dat er clubs zijn die nu zwart betalen, dan vraag ik me af of de speler er gelukkiger van wordt als het straks niet meer gebeurt. Ik ben een voorstander van le gale betalingen als straks de topklasse wordt in gevoerd, ik neem aan dat de begro tingen van de clubs dan omhoog gaan. Dan gaat het om zulke be dragen dat het wel officieel moet. CD Henk Krauwel, coördinator tech nische zaken Quick Boys: „Alles is al legaal, omdat de spelers alleen toegestane vergoedingen krijgen. Ik vind het wel handig als iedere club nu eens inzichtelijk maakt wat er precies gebeurt. Ik ben er voorstander van wanneer alle clubs dezelfde vergoedingen zouden verstrekken. Maar eigenlijk ben ik ervoor als geen enkele ama teurspeler nog een cent krijgt. Want dan weet ik zeker dat Quick Boys nog jaren aan de top mee draait. Voetballer, die in de hoofdklasse speelt en een 'onkostenvergoe ding' ontvangt: Het maakt me helemaal geen donder uit of ik het wit of zwart krijg, als het bedrag maar hetzelfde is. Ik ontvang een deel onkosten, dat wordt keurig op m'n rekening bijgeschreven. Een ander deel krijg ik in mijn hand gedrukt. Het gaat om een bedrag van een paar duizend gulden per jaar, afhankelijk van hoeveel punten we halen. Als de bedragen veel hoger zouden zijn, dan kan ik me voorstellen dat het beter is om het gewoon legaal te ontvangen. Wim Roos, voorzitter van voetbalvereniging Scheveningen: Wij hebben een financiële commissie die ervoor zorgt dat de spelers alles volgens de regels van de KNVB ontvangen. Alles is in mijn ogen legaal. Of het niet gemakkelijker is om je 20 spelers van de selectie gewoon 10.000 gulden bruto over te ma ken. Ik zou niet weten waar wij clat geld van daan moeten halen. We moeten nu een ton in vesteren in ons nieuwe sponsorhome. Het is al moeilijk genoeg om dat geld bijeen te krijgen. Gerard van Dijk, vice-voor/.itter van district West III: Het is alleen nog maar een proefballon die door de KNVB is opgelaten. Uit de eerste reacties merk ik dat de meeste clubs er niet blij mee zijn. Zo'n systeem kan je natuurlijk wel in het leven roe pen, maar dat is dan bedoeld voor de clubs in Nederland die onkostenvergoedingen betalen. Maar veruit de meeste clubs doen dat niet. En die zitten waarschijnlijk niet te wachten op ver kapte profclubs, want je kan niet meer van ama teurs spreken als er wordt betaald. Misschien be staat er de vrees dat er nog meer spelers worden weggekaapt. Wij houden binnenkort thema avonden om hierover te discussiëren, want niet de voetbalbond maakt uit of het doorgaat, maar de clubs. Die vormen namelijk de KNVB.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37