Volle camping begin van ACSI Toerisme CARAVANRALLY IS GEEN MASSAWERK Schatkamer voor privé-collecties fooi iRDAG 5 FEBRUARI 2000 rend verkeert? Als je jong bent, is een verstopt afvoergootje in de douche van zo'n smerig hos tel niet zo'n punt. Maar nu gruw ik er van. Net als van dat eeuwige lawaai 's nachts. Afge lopen zomer op los ben ik er echt voor gevlucht. Voor mij hoeft het niet meer. Ik ben lek ker in een appartement gaan slapen.' Martijn volgde - samen met z'n vrouw - misschien wel de oud ste backpackers-trail die be staat: hoppen in Griekenland. Het getrek van eiland naar ei land is nog steeds uitermate populair bij vooral Amerikaan se, Canadese en Australische rugzaktoeristen.-De Nederland se en Engelse tak daarentegen legt een steeds groter wordende interesse aan de dag voor een trip naar het mysterieuze oos ten (Nepel) of - top of the bill - naar down under, zoals Austra lië en Nieuw-Zeeland (met al- 'Dat zal me niet weer gebeuren', moet leraar Ed van Reine hebben gedacht toen hij in 1964 na een vermoeiende reis met zijn gezin bij de gedroomde Spaanse camping arriveerde en ontdekte dat alles bezet was. Waarschijnlijk is het hem ook niet meer overkomen, want op basis van zijn Spaanse er varing begon hij met het opzetten van een reserveringsysteem voor campings. Dat mondde 35 jaar ge leden uit in de oprichting van AC SI, de Auto Camper Service Inter national. Buitenlandse campings werden in een gids opgenomen, maar wel na een inspectie op kwa liteit. Selecteurs bezochten perio diek de campings om de facilitei ten aan een kritische controle te onderwerpen. Een uitgekiend systeem dat na 35 jaar is uitgegroeid tot de bij hon derdduizenden kampeerders po pulaire, vuistdikke internationale gidsen waarin nu liefst achtdui zend Europese campings staan vermeld. Inmiddels ook op cd-rom gezet en compleet met routeplan ner een handzame kampeerhulp. ACSI maakte ook naam als tour operator. Als organisator van ral ly's voor caravans en campers. In 35 jaar is het initiatief van Ed van Reine uitgegroeid tot een bedrijf dat op zijn kantoor in Zetten 36 professionele krachten in dienst heeft. Er staat nog steeds een Van Reine aan het hoofd van ACSI. Vijftien jaar geleden besloot de op richter het rustiger aan te doen. Zoon Ramon heeft inmiddels zijn plaats als directeur ingenomen. Menig verzamelaar droomt er van zijn collectie aan een groot publiek te mogen tonen. Het museum voor Natuur- en Wildbeheer in kasteel Doorwerth speelt op die gedachte in. Één van de zalen is de komende maanden beschikbaar als schatkamer voor privé-collecties. Heel even mogen ver zamelaars zich conservator voelen. Susan Claessens van het Gelderse museum: 'Mensen verzamelen niet om de he le boel op zolder weg te stoppen. Ze willen alles wat ze ge spaard hebben aan anderen laten zien. Dat bracht ons op I het idee gratis expositieruimte beschikbaar te stellen voor leuke, gekke en interessante verzamelingen.' Verzamelaars die hun kans willen grijpen, moeten wel aan een belangrijke voorwaarde voldoen. Hun collectie moeten I een relatie hebben met het Museum voor Natuur- en Wild beheer. 'Maar', zegt Claessens," 'we nemen dat heel breed. Ik kan me voorstellen dat er mensen zijn, die alles sparen op het gebied van vogels. Dat hoeven dan echt geen opge zette exemplaren te zijn maar het kunnen net zo goed vo gelboekjes, -beeldjes, -prenten en -postzegels zijn. Ook mag de verzameling betrekking hebben op de omgeving van kasteel Doorwerth. Ik denk dan aan de natuur, de ri vier, uiterwaarden, stuwwallen, geologie enzovoort.' In de grote zaal kunnen voorwerpen worden opgehangen, neergezet of uitgestald in een tiental vitrines, variërend van platte kijkkasten tot wandvullende etalages. Het is de be doeling dat een aantal verzamelaars tegelijk exposeert Na acht weken is het de beurt aan een nieuwe groep. Susan Claessens hoopt dat er verzamelaars zijn, die in het muse um een lezing over hun hobby willen houden. 'Anderen willen misschien in het weekeinde aanwezig zijn, om be zoekers allerlei interessante zaken over hun verzameling te vertellen.' De schatkamer voor privé collecties blijft een half jaar open. Voor informatie en aanmeldingen kan men terecht bij het Museum voor Natuur- en Wildbeheer, Kasteel Doorwerth, Fonteinallee 2, 6865 ND Doorwerth, telefoon (026) 339.06.98. leen al meer dan 200 speciale backpackershotels) gemakshal ve worden genoemd, jasmijn: 'Dat komt, Australië staat bekend als een relatief vei lig land, ze spreken er Engels, er woont vaak familie waar je even een tijdje naar toe kunt gaan zonder dat het je een cent kost en het is lekker ver weg natuur lijk. Daarbij is het heel handig dat er een organisatie bestaat als 'Australian Backpackers' in Schagen. Die nemen je een he leboel formaliteiten uit handen en zorgen er voor dat je de eer ste dagen in Sydney onderdak hebt en zo. Heel prettig, want het is toch ontzettend wennen hoor, als je daar plotseling met niets anders dan een rugzak in het centrum van een wereld stad staat.' Maar ook spannend. Temeer daar de meeste backpackers geen idee hebben over waar ze nu precies naar toe willen, john Backpackers verlaten in grote groepen één van de vele veer schepen die tussen de Griekse Cycladen varen. FOTO'S MARTIJN VAN DEN DOBBELSTEEN (Utrecht): 'Toen ik in Australië aankwam, was ik van plan - want ik had nog geld nodig - schapen te gaan scheren. Dat leek me wel en ik had gehoord dat je er goed mee kon verdie nen. Maar omdat elke backpac ker hetzelfde idee leek te heb ben opgevat, werd het uiteinde lijk fruit plukken. Dat heeft niet lang geduurd trouwens. Je wordt verschrikkelijk uitgebuit en het is nog ontzettend zwaar werk ook.' Een mening die wordt gedeeld door Jasmijn. 'Overal ritselden spinnen en slangen en door de stekels moest je in die enorme hitte nog lange mouwen dragen ook. Ik heb het twee dagen vol gehouden, toen ben ik 'm ge smeerd. Gelukkig was ik jarig omstreeks die tijd en heb ik van mijn ouders een bedrag gekre gen waarmee ik weer een tijdje voort kon. Dat staat wel eens tegen trouwens, dat je voortdu rend op je geld moet letten. Ik had van mezelf zesduizend gul den meegenomen en onderweg heb ik drieduizend gulden ver diend. Maar het blijkt dat dat dus gewoon te weinig is om acht maanden weg te kunnen blijven.' Toch deed ze het. Jasmijn: 'Ja, maar dan kan je dus heel wei nig doen. Geen excursies ma ken en zo. Niet naar de walvis jes kijken, niet aan sky-diving doen... Dat is wel eens hard hoor, als je verder niets te doen hebt. Maar je hebt je geld nodig voor het vervoer en - dat vooral - om te eten natuurlijk. Werd- -je ook gek van. Noedels, noe dels en noggereens noedels. Één stukje fruit per dag. Als we eens een enkele keer naar Mc Donalds gingen, dan waren we echt uit eten.' En dan toch een onvergetelijke tijd? Martijn (nu fotograaf): 'Ja. Zeker nu je eraan terugdenkt. Ik zou het iedereen aanraden; het is in alle opzichten een geweldi ge ervaring. Je hebt er je hele le ven voordeel van.' John (nu journalist): 'Wat ik geweldig vond, was al die contacten die je legde. Die verhalen ook over daftr is het bier het goedkoopst en dèèr is een hostel waar je gratis pannenkoeken kunt eten en daar is een bibliotheek waar je gratis kunt mailen. Al die ge ruchten, vreselijk spannend en interessant.' Jasmijn (nu ste wardess bij Martinair): 'Wat mij opvalt is, dat ik een stuk makke lijker ben geworden, relative- render. Wat kan het nou sche len dat de trein vijf minuten te laat is. Dan neem je toch de volgende?' John (25) is vast van plan nog een keer een grote backpacker- s-trip te maken (maar dan door het verre oosten), Martijn (29) denkt er niet aan ('Ik heb een eigen bedrijf tegenwoordig') en Jasmijn (23) twijfelt nog. De laatste: 'Waar ik wel tegenop zou zien als ik weer ga, dat is het gebrek aan privacy. Met bij na veertig mensen op één ka mer, die enorme troep altijd, die stapelbedden, dat gesnurk en die stank natuurlijk. Sorry dat ik het zeg hoor, maar jon gens hè, die stinken altijd zo. Gatverdarrie.' ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Een paar informatie-adressen: Australian Backpackers in Schagen, telefoon (0224) .21.74.42 (e-mail australian.backpackers@ wxs.nl) en Bekpek in Amsterdam, telefoon (020).422.61.11 (internet www.bekpek.nl). Andere internet-sites: www.travelactive.nl en www.aupair.nl. Er bestaat ook een op backpackers gericht magazine dat vier keer per jaar verschijnt. Adres: Backpakers, Dorizon Media, Postbus 135, 1900 AC Castricum, telefoon (025U.67.21.36. Ophouden met werken; meer vrije tijd. Op de vleugels van dit tijdbeeld zwermt de Nederlan der massaal uit. Bij voorkeur buiten de geijkte vakantieperio den en heel vaak ook met cara van of camper. Ontsnapt aan de dwang van de werkdiscipline speelt een weekje meer of min der geen rol. Niet alledaagse bestemmingen liggen daarmee opeens binnen de mogelijkhe den. Een organisatie als ACSI speelt met zijn caravan- en camper rally's succesvol in op deze maatschappelijke ontwikkeling. Gezamenlijk op weg gaan on der de hoede van een deskun dige gids, de captain zogezegd. Tochten naar Tsjechië en Hon garije of zelfs de Noordkaap worden niet geschuwd. Ook Amerika en Canada staan in het lijvige reisprogramma. En uiter aard de populaire Europese va kantielanden. Het aantal deelnemers aan AC- Sl-rally's groeit elk jaar. Dat lijkt strijdig met de tendens van in dividualisering, toch óók een kenmerk van onze tijd. Daarom nunanceert directeur Ramon van Reine van ACSI zijn tevre denheid over de gang van za ken. Natuurlijk is hij blij met de groei. 'Maar', zo voegt hij er di rect aan toe, 'we moeten daar toch echt voor knokken; het gaat niet vanzelf.' Het probleem is inderdaad het idee dat bij een rally het individu en z'n vakan- tiewensen verdrinken in straffe groepsdiscipline. Men heeft het schrikbeeld van massawerk, van op snerpende fluitjes bla zende captains, van in colonne oprukkende vakantiegangers en van in rotten van drie opgestel de caravans. 'De praktijk is ge- Backpackers worden ze genoemd. Jongens en meisjes die met een rugzak over de schouders de wereld door trekken. Ze 'hoppen' in Griekeland van eiland naar eiland, wandelen in Nepel langs de hoogste bergtoppen ter wereld of verkennen in een maand of acht Australië en Nieuw-Zeeland. Geld hebben ze nauwelijks. Maar dat is ook niet nodig. Als je maar bereid bent elke dag noedels te eten. Als backpackers op het Griekse 'feesteiland' los arriveren, worden ze belaagd door tientallen vertegenwoordigers die J goedkope hotelletjes, pensions en campings aanbieden. lukkig anders', legt Ramon van Reine uit. 'Het zegt genoeg dat we ons mogen verheugen in een zeer groot aantal herhalers. Veel mensen die eenmaal met ons zijn mee geweest, komen enthousiast thuis en melden zich weer voor een reis; soms nog in hetzelfde jaar. Dat zegt genoeg. Maar feit is dat die eer ste stap richting ACSI vaak moeilijk is." Jawel, men gaat als groep op reis. Hetgeen betekent dat er gezamenlijke activiteiten op het programma staan, dèt wel. 'Maar er wordt echt niet in co lonne gereden. Je kunt dus je eigen tempo bepalen, onder weg pauzeren wanneer je wilt. En op de camping ben je vrij je eigen programma uit te voeren. Liever lekker lezen? Of wande len? Geef je de voorkeur aan fietsen of shoppen? Geen pro bleem. In elke route-beschrij ving stoppen we tips voor indi viduele uitstapjes. Trouwens, wat is erop tegen samen een ex cursie te maken? Als groep met bus en gids naar een museum of een andere bezienswaardig heid te gaan?' Van Reine wijst er graag op dat een rally een individuele vakan tie is met de voordelen van een groepsreis. Wat die voordelen zijn? 'Juist op lange reizen en in landen waar de situatie nogal afwijkt van wat wij gewend zijn, is het een prettige gedachte dat je niet alleen komt te staan als er wat aan de hand is. Onze captains kennen het land, spre ken de taal. Helpen je bij het uitzetten van een excursie, we ten waar en hoe je hulp kunt krijgen bij pech aan auto of ca ravan of als er opeens proble men zijn met de gezondheid. Je staat, hoe ver van huis ook, nooit alleen. En je hebt weinig te regelen. Je bent altijd verze kerd van een plekje op kwali teitscampings.' Het advies van Van Reine aan twijfelaars: 'Doe eens mee aan een rally dicht bij huis, twee wek,en België en Luxemburg. Weet je meteen wat het is.' CHRIS VAN TWISK Volkskrant' toe, dat de verhou ding tussen jonge rugzaktoeris ten en welgestelde dertigplus sers die Nederland bezochten, was scheefgegroeid. Het pro motiebeleid van het NBT zou daarom (net als dat van de Am sterdam Tourist Board trou wens) meer worden gericht op 'financieel draagkrachtige va kantiegangers'. Een groep waaronder de aartszuinige backpackers inderdaad niet thuishoren. Jasmijn (Akersloot) trok vorig jaar samen vriendin Yvette (Krommenie) acht maanden lang door Australië en Nieuw-Zeeland. Gemiddel de uitgave: vijf dollar per dag. Daar moet je tegen kunnen, te gen zo'n beperking. Vandaar dat backpackers van 30 jaar en ouder een zeldzaamheid zijn. Martijn (Amsterdam): 'Je moet het tussen je 20e en je 28e doen. Daarna heb je er name lijk geen zin meer in. Niet eens alleen om het gield. Wat denk je van de bende waarin je voordu- IIIIIHffi) Castien (25) kent geen twij- n.De backpacker, de rugzak- J 1st dus, wordt dé vakantie- 3l|er van dit nieuwe millenni- jjcy andaar 'Bekpek', een - qS hij dat in z'n soms onna- jiDare woordgebruik noemt - (Itimedia/reisclub voor de dy avonturier'. Eind vorig ^1 richtte hij de onderne- %op, maar op 11,12 en 13 [ïari pas - tijdens de beurs 1Pad' (Den Haag) - treedt hij /lor het eerst echt mee naar en. Zoals hij dat ook zal 31 met zijn website http: 4yw.bekpek.nl, die welis- P al enige tijd te consulteren maar die - eerlijk is eerlijk 1c6t nog wat uitbreiding kan 1 luiken. 2'cpackers, rugzaktoeristen. ^Nederlands Bureau voor isme (NBT) lijkt niet echt J>p deze categorie vakantie- »ers. Op 24 augustus van ^0rige jaar nog vertrouwde sjpenmalige voorlichtster van „bureau, Myrna Nakad 'De Bij een caravanrally wordt zelden in colonne gereden. FOTO 31 REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Vuurtoren Verzenay De historische vuurtoren van Verzenay, vlakbij Reims, fun deert sinds kort als wijnmuseum. Het ranke, nu als 'Musee de la Vigne' door het leven gaande gebouw verlicht nog steeds de heuvels en biedt ook nog altijd prachtige vergezichten, maar vertelt de bezoekers nu ook alles over de cultuur en de ge schiedenis van de Champagne (zowel streek als wijn). Op een honderd meter lange uitzichtswandeling wordt uitleg gegeven over de door wijnboeren gehanteerde technieken. Het muse um is tot eind dit jaar dagelijks geopend en in 2000 van april tot oktober. Informatie: Musee de la Vigne, Verzenay, telefoon (0033).3.26.07.87.87. Op Pad Het tiende Op Pad Beursfestival, dat deze winter wordt ge houden op 11,12 en 13 februari in het Nederlands Conges Centrum te Den Haag, staat in het teken van Natuur Milieu. Naast een aantal lezingen over dit onderwerp van onder ande ren Josie Dew (auteur van 'Wind in mijn wielen') en Katja Staartjes (de eerste Nederlandse vrouw op de top van de Mount Everest), wordt er ook een congres georganiseerd met als thema: 'Natuur en toerisme, gaat dat samen?'. Tevens zijn er workshops - waaronder een cursus 'Survival en Spoorzoe ken', van woudloper Bart de Haas - en draaien er verschillen de films. Shanghai Shanghai (in combinatie met Peking) is één van de zestien nieuwe bestemmingen die is opgenomen in de winterbrochu- re van touroperator 'Panta'. Maar wie naar Boston, de meest Engelse stad van Amerika wil, kan ook terecht bij de Neder landse stedenreisspecialist die meldt dat z'n trips gemiddeld zo'n tien tot vijftien procent goedkoper zijn geworden. Informatie: het reisbureau. Expo-pronkstuk Pronkstuk op de wereldtentoonstelling Expo 2000 (Van 1 ju ni tot en met 31 oktober in Hannover) lijkt de schepping te worden van de Japanse architect Shigeru Ban. Hij ont wierp een hal die wordt opgetrokken uit oud papier. Nie mand hoeft te twijfelen aan de houdbaarheid van het pro ject. Ban namelijk bouwde al eerder huizen en kantoren van karton. Zijn Expo-paviljoen verdwijnt na afloop als de tentoonstelling bij het oud papier. Er zullen in Hannover veel meer opmerkelijke bouwwerken te zien zijn. Zoals een transportabele hal van bamboe, een eivormig ruimte schip op stelten en een gebouw dat er uitziet als een reu- zenhamburger (de inzending van Nederland). Opmerkelij ke bouwwerken zijn altijd een kenmerk van wereldten toonstellingen geweest. Londen dankt er zijn Chrystal Pa lace aan, Parijs zijn Eiffeltoren en Brussel zijn Atomium. Bachfestival Een van de hoogtepunten van het Bachjaar (dit jaar wordt Duitsland de 250e sterfdag van de componist herdacht), zal het festival zijn dat van 21 tot en met 30 juli te Leipzig wordt gehouden. Tijdens het Bachfestival zullen beroemde orkesten en solisten werk van de meester uitvoeren op originele loca ties, zoals de bekende Thomaskirche, waar Bach vele jaren cantor was. Daar ook vindt op 21 juli het openingsconcert plaats, dat wordt uitgevoerd door het Gewandthausorkest met medewerking van het Thomanerkoor. Tijdens het festival zul len (op 24 juli) ook het Amsterdam Barok Orkest en Koor on der leiding van Ton Koopman optreden. Kaarten kunnen worden besteld bij het Bach-Archief, Thomaskirchhof 15-16, D-04109 Leipzig, telefoon (0049) 341.964.41.67 of 82,fax (0049).341.964.41.95. COLUMN Nergens is de service zo prettig en zo goed als in Amerika. Totdat je iemand ontmoet die niet afhankelijk is van jouw fooi. Je zou -'tis slechts één voorbeeld - maar om 08.20 uur moeten vertrekken vanaf Los Angeles International Airport naar Am sterdam en buiten je schuld pas om 07.30 uur op het vliegveld aankomen. Er is één balie open. Daarachter zit een autoritaire trut die op haar dooie gemakkie incheckt; daarvóór staat een zich door de hal slingerende rij van hier tot gunder. Je hebt wel eens voor he tere vuren gestaan - denk je - en schiet een verveeld rondslente rende employé aan. 'Ons vliegtuig vertrekt om 08.20 uur. Is hier misschien een mogelijkheid voor versneld inchecken?' Alsof je haar hebt gevraagd het bed te delen. 'In de rij', gebaart ze krib- big. Dat doe je natuurlijk niet. Je sprint langs de rij naar die autori taire trut achter de balie en legt het probleem uit. Ze kijkt je aan alsof je haar... Inderdaad. 'Als u te laat komt, zetten we u wel op een andere vlucht', bitst de bitch ook nog. 'Maar ik ben niet te laat, ik ben er', probeer je. Ze wuift je weg straal langs je heen kijkend. Het is 07.45 uur en je bent in staat je eerste moord te begaan. Je vrouw houdt intussen de wacht bij de koffers en wordt be laagd door een kudde kruiers. Tuk op een fooi. 'Donder op', roep je gestresst, 'we komen voorlopig toch niet weg'. 'Hoe laat had u moeten vliegen?' teemt één van de kruiers. 'Over een half uur', antwoord je kwaad. 'Kom maar mee', zegt de man. Hij loopt met de koffers naar een balie 2 aan de andere kant van de hal, fluit tj zachtjes de eerste maten van het Slaven- g koor, grijnst tegen een meisje dat als uit het niets te voorschijn komt en legt haar q de situatie uit. Vijf minuten later ben je ingecheckt. g Nergens is de service zo goed en prettig als in Amerika. Als je maar een fooi geeft.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29