IJskonijn geeft nieuwe dimensie aan alpinisme I f Het Gesprek van de Dag Say Cheese: gladde facelift van Nederland Back to Fryslan uf Canada en de VS: Weer ophef rond Duits songfestival ZATERDAG 5 FEBRUARI 2000 COMMENTA AR Wapens zijn bijzaak In de zoveelste 'uiterste' poging het Noord-Ierse vredesproces op de been te houden, Iaat de Britse regering een wet om het nog zo jonge zelfbestuur in de provincie weer op heffen pas komende week in werking treden. Zo hoopt de verantwoordelijke minister Mandelson nog een paar dagen te winnen. Dagen waarin hij kan proberen alsnog een oplossing te vinden voor het slepende pro bleem van de ontwapening van paramilitaire groepen in het alge meen en de republikeinse IRA in het bijzonder. Beide partijen in het conflict hebben daar een halszaak van ge maakt. Unionist David Trimble, de pro-Britse eerste minister van de regionale regering, dreigde al bij de vorming van zijn ploeg het zelfbestuur te zullen opblazen als de IRA niet deze week met ont wapenen zou zijn begonnen. De pro-Ierse republikeinen wensen het tempo echter niet door Trimble en de zijnen te laten bepalen en komen daarom rond de deadline met niet meer dan halve toe zeggingen over ontwapening op de wat langere termijn. Het gevolg van deze halsstarrige houding van beide kampen is dat opnieuw een poging tot gedeeld zelfbestuur, de tweede pas in ruim dertig jaar tijd, op instorten staat. De eerste machtsdeling in 1974 hield nog net iets langer stand: vier maanden. Omdat het vredesproces inmiddels redelijk diep in de Noord-Ierse samenle ving is verankerd, lijkt het niet waarschijnlijk dat er een uiterst gewelddadige terugval volgt, zoals een kwart eeuw geleden. Toen volgde op het falende zelfbestuur een ware explosie van bloedig terrorisme. Maar toch zal het mislukken van deze nieuwe poging een zware klap zijn voor de inspanningen de wapens in Noord-Ierland ein delijk het zwijgen op te leggen. Alle betrokkenen, met Trimble voorop, moeten goed beseffen dat dit vredesproces daartoe de enige kans biedt en dat het niet om zeep mag worden geholpen door een relatieve bijzaak als de symbolische gedeeltelijke ont wapening van één groep. In zulke zaken toont zich het verschil tussen ware staatslieden en sektarische vechtersbazen. In beweging met Olga! Vele jaren lang verzorgde Ab Goubitz via de A\fRO-radio de ochtendgymnastiek. Die man. zijn stem en dat pianoriedeltje waren een begrip. Hoeveel Ne- deranders daaraan hebben meegedaan, is mij onbekend, maar het moeten er zeer velen zijn geweest. Sinds kort verzorgt de A VRO ochtendgymnastiek op tv (Ne derland 1). van maandag tot en met vrijdag, steeds om kwart voor tien. Dat tijdstip wijst er al op. dat het voorna melijk gericht is op ouderen (en tv-critici). want die kun nen liet zich permitteren op dit uur even te gaan gymnas- tieken. Hoewel, het zou bepaald geen kwaad kunnen als mensen op het werk even de hand van de muis halen en een kwartiertje meedoen. Maar ja, welke werkgever is zo flexibel? Het programma, getiteld 'Neder land in beweging!', wordt ge leid door Olga Commandeur, docente lichamelijke oefening, en Karl Noten, fysiotherapeut. Ze worden in de studio verge zeld dooreen aantal mensen die de oefeningen meedoen. Wie enige sporthistorische kennis bezit, weet nog wel wie Olga is. Ze was ooit een zeer talentvolle atlete, ik meen zelfs Europees jeugdkampioene op de 800 m. Maar er is later nooit helemaal uitgekomen wat er inzat, Als atlete streelde ze het oog door haar aangena me verschijning en dat doet ze nog steeds. Het wordt gewoon zondag in het hart als ik haar zie. De oefeningen ('eerst even stappen op de plaats om 'warm te worden') zijn van eenvoudige aard. Alleen van de coördinatie-oefening, waarbij je met armen en be nen allerlei bewegingen tege lijk moet doen, breng ik wei nig terecht. Olga ziet mijn ge klungel waarschijnlijk en zegt dan geruststellend dat het ook wel zus of zo kan. En je mag de oefeningen desnoods zit tend op een stoel doen. Tussen de bedrijven doorzijn er nuttige tips van NOC*NSF- arts Frank Backx ('Wat is beter suiker of honing? Honing, want het bestaat voor een kwart uit water en is zoeter, dus je gebruikt er minder van'). En een meer of minder bekende figuur vertelt hoe hij of zij aan beweging doet. In die tijd moet u zelf wel ferm op de plaats blijven doorstap pen om warm te blijven. Wat mij bevalt is de prima sfeer die van het geheel uit gaat. Een tijdje terug meldde Olga dat al 100.000 mensen meedoen. Vond ik eigenlijk betrekkelijk weinig. Moeten er veel meer worden. Vooruit, kom eens uit die luie stoel. Navel intrekken, billen achter uit en aan de slag met Olga en Karl. Zonnetje en zeer zacht De depressieactiviteit op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan neemt toe en dat gaan we de komende tijd duidelijk mer ken. Met een krachtige westelijke hoogtestroming bereiken 'af zwaaiers' van de IJslanddepressie het Noordzeegebied. Deze ver oorzaken van tijd tot tijd regen en soms ook veel wind. De tem peraturen blijven onveranderd hoog voor de tijd van het jaar. De thermische activiteiten spelen zich over het algemeen af zo tus sen de 7 en 11 graden. Wat de IJslanddepressie betreft zinspelen diverse atmosfeermodellen trouwens op de laagste 'luchtdruk- king' van dezè winter. Men verwacht dat het weerglas volgende week in de buurt van Reykjavik onderuit gaat naar 925-930 hPa. Vandaag lijkt een redelijke dag te zullen worden. De lage bewol king trekt namelijk naar het noordoosten weg. Wat er aan be wolking overblijft is dun genoeg om, vooral vanmiddag, de zon doorheen te laten schijnen. De temperaturen stijgen tot 9-10 graden, in het zuiden van Limburg kan het 12-13 graden wor den. De wind krimpt naar het zuiden en neemt af tot zwak of matig. Morgen valt er in de ochtend weer enige tijd regen en motregen. Ook zondagmiddag blijft het overwegend bewolkt en in de loop van zondagavond veroorzaakt een randstoring opnieuw regen. De wind is aan de kust krachtig uit het zuidwesten. Zondagavond trekt de wind verder aan: in de nacht van zondag op maandag mogelijk tot stormachtig, windkr acht 8. De temperaturen schommelen in de middag rond de 9 graden. De ba rometer stond gisteren op mooi weer maar het weerbeeld was bepaald niet om over naar huis te schrijven. Er stond een krachtige zuidwestenwind (Zandvoort soms windkracht 7), het was zwaar be wolkt en vooral in de middag regende het soms pit tig. In IJmuiden werd 3 mm opgevangen. De tempe raturen kwamen uit op maximaal 8-9 graden. JAN VISSER Wiin hof wil bijna bloot de ijswand van de Mount Everest beklimmen „Wat ik ga doen is nooit eerder vertoond. Het geeft een nieuwe dimensie aan het alpinisme. Er zullen ongetwijfeld navolgers komen, en voor wie geïnspireerd is, is de weg nooit te lang", zegt hij. Maar Wim Hof waarschuwt zijn navolgers wel. Bijna bloot de ijswand van de Mount Everest beklimmen, is niet voor iedereen weggelegd. Slechts gekleed in een korte broek gaat Wim Hof (40) in april de North col, de ijswand van de Mount Everest, beklim men tot zo'n zevenduizend me ter hoogte. Hof, een extreme grensverlegger, is pas nog in Ti bet geweest. Toen heeft hij. vijf kilometer hoog, op blote voeten en met ontbloot bovenlijf zes uur lang gelopen in de vries kou. ,,Als de zon ging schijnen, de Mount Everest ligt op dezelf de breedte als de Sahara, ervoer ik dat als heel prikkelend." Van die tocht zijn televisieop namen gemaakt. 'De week van Willibrord' toont in de speciale aflevering 'IJzeren kou' - eind maart op SBS6 - ook beelden van Hofs poging om, met alleen een zwembroek aan, honderd meter onder ijs te zwemmen in Finland. In maart 1999 heeft hij daar al vijftig meter onder het ijs gehaald, nadat hij een jaar eerder onder een veertig meter dikke ijslaag op IJsland zeven meter had gezwommen. Hof kan minutenlang zijn adem in houden. Deskundigen hebben de Am sterdammer gewezen op de ge varen, maar Hof heeft een ja renlange intensieve training van lichaam en geest achter de rug en weet wat hij doet. „Mijn gezin voelt dat ik het kan, ik mag alleen niet meer zonder touwen klimïTien. Maai- ik krijg alle steun van ze." Samen met Wout Conijn (22), die eerder met een roeifïets van Istanbul naar Tibet reisde en daarvan een fotoreportage maakte, vertrekt Hof op 2 april naar de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. „Ik heb geen zin eerst een paar dagen in een hotel te zitten. Om te acclimatiseren gaan we roeifietsen over vijf bergpassen op de hoogvlakte van Tibet." Hun doel is dan het Everest-basiskamp op 5200 me ter hoogte. Op 6400 meter rich ten ze hun kamp in naast dat van de Nederlandse Everestex- peditie van Hans van der Meu- len: „Maar we gaan onze eigen gang." Behalve Wout, die Wim gaat filmen, zal er ook een foto graaf meegaan op weg naar de zevenduizend meter. „En even tueel iemand van de Ameri kaanse televisie. Het program ma 'Believe it or not' wil de ex clusieve uitzendrechten." Als berggids in de Pyreneeën heeft Hof inderdaad zonder touwen geklommen, maar op de North col zal hij er wel ge bruik van maken. Ook pikhou weel en stijgklem behoren tot zijn uitrusting. „Wat ik ga doen, is nooit eerder vertoond. Het geeft een nieuwe dimensie aan het alpinisme. Er zullen onge twijfeld navolgers komen, en voor wie geïnspireerd is, is de weg nooit te lang." Hof waar schuwt wel: „Koude is een enorme kracht. Onderkoeling kan veel later toeslaan. Dat is mij, zij het in lichtere mate, ook overkomen. In mijn verhalen bundel 'Afdalen in koude' be schrijf ik hoe ik te lang in het koude water had gelegen. Toen ik eruit kwam leed ik aan coör- dinatieverlies. Koud bloed stroomde naar mijn hersenen, waardoor ik hallucineerde. An deren denken dat je dronken bent. Je moet echt op je tellen passen, anders raak je bewuste loos." Dankzij de toepassing van yo- gatechnieken is vegetariër Hof in staat tot uitzonderlijke pres taties die voor anderen levens gevaarlijk zijn. „Yoga betekent verbinding met het hogere, zo als ik ook heb geschreven in het boek 'Klimmen in stilte' over de Pyreneeën. We gebruiken maar een klein gedeelte van ons be wustzijn, maai" wanneer je die per gaat, krijg je een grotere rust en invloed op lichamelijke processen. Via 'innerlijk vuur', een ademhalingstechniek, kan ik warmte genereren in mijn li chaam, waardoor ik bevriezing hoop te voorkomen." Angst kent hij wel: „Daardoor komen je krachten los, maar later neu traliseer je dat." Met SBS 6 is Hof nu in onderhandeling voor de presentatie van een pro gramma waarin zes mensen die allen zware relationele proble men hebben in grensverleggen de situaties worden geconfron teerd met zichzelf. „Hun pro blemen zijn te zwaar om zo op te lossen. De natuur kan soe laas bieden, zodat ze in rustiger vaarwater komen. Dat heeft met levenskracht en spirituali teit te maken, maar dan wel met beide benen op de grond." Voor het zover is, ligt hij elke dag in het water van de koude Sloterplas, doet hij yoga- en ademhalingsoefeningen en is hij met zijn geest al op de Mount Everest. „Ik voel dat mijn lichaam verandert." JACQUES GELUK' MENSEU01"' Een ISRAËLISCHE aul heeft zich op originele! wroken op een politieaa hem een boete had gel agent had de automobï boet omdat die zijn lanj had ontstoken. Dat is it ter verplicht in Israël. I man was bekeurd, blei zijn auto zitten wachtel automobilist de politie] veer een uur had bespia beurde eindelijk waaroj gehoopt: de agent plasj stoeprand. Tot zijn schl de agent bekeurd voorf sen. De beboete auton1_ bleek een opzichter var" nisterie van Milieu te zi^DM im c Een ouderpaar uit het [prijs DENDERWINDEKE isen.( zonder hun 11-jarige zc trokken uit een Oostenr restaurant.. Zedachtenj p jongen in hun camper I? pen. Een caissière vanteofj restaurant, gelegen bijl no chael, heeft de politie gr. 1 schuwd. Nog dezelfde i|ev( slaagde de politie erin i en met zijn ouders te herernde BEVERLY HILLS 9021(111 pulaire Veronica-serie n groepje trouwe vriender^r dit seizoen niet meer ter1^? men op de Amerikaans^et dat de serie in Amerika1?111 het tiende seizoen op htisv brengt, vindt dat het tijR1 voor een 'verse' opvolge|e~,' vendien worden de kost1 de serie meer dan vieri half miljoen gulden perSCl ring, vooral veroorzaakt fikse salarissen van de tra den), te hoog terwijl de,lct fers dalende zijn. ie Menig Hollander die zich plot- seling in de handel begeeft, maar daar in weerwil van onze reputatie niet geschikt voor is, kent het probleem: hoe prijs je je eigen waar aan? Je loopt wat onhandig om je auto, wijst op I de kwaliteit van de banden, I wrijft eens liefdevol over de motorkap en vertelt over de mooie vakanties die je ermee hebt gemaakt. Dat is allemaal hartverwarmende informatie, maar wat heeft de koper eraan? 1 Die wil de motor horen draaien, de koppeling voelen, die moet weten hoe dat ding werkelijk in elkaar zit voordat hij met dat tweedehandsje de weg op gaat. Voor dat zelfde dilemma staat sinds mensenheugenis het Ne- I derlands Bureau voor Toeris me. Nederland werd verkocht als een curieus paradijs waar windmolens een lieflijk briesje over de bollenvelden lieten I waaien, terwijl Frau Antje de koeien aan het melken was. En I onze steden waren gevuld met rustieke bruggetjes en gezellig getierelier van het draaiorgel. De decennia na de oorlog kwa- men ook de havens aan bod, want al die stoerheid paste wel I in de sfeer van de wederop- I bouw, maar toen de eerste smetten op het milieu werden gesignaleerd viel die sector al snel af. Hooguit brachten de propagandafilmers een zeesle- per in beeld die de haven van Madurodam binnenliep. Met andere woorden: je werd geen steek wijzer over de ware landsaard tussen Delfzijl en Vlissingen. I Deze keer beloofden het Neder lands Bureau voor Toerisme en het ministerie van binnenland se zaken het anders te doen. Een bijzonder project omdat het om een filmpje ging dat speciaal voor de jeugd is ge- maakt. Dé kans inderdaad om I met iets nieuws te komen. Een muis, die tot dan toe aan Hol land alleen in termen van kaas kon denken, wordt op weg ge- stuurd om de ware identiteit van Nederland te ontdekken. Titel van dit door Geesink Stu- Met de introductie van een nieuwe promotiefilm van het NBT komt een einde aan het tijdperk van 'Frau Antje' die vele jaren Nederland in het buitenland moest aanprijzen als toeristische trekpleister. FOTO AP MARKUS SCHREIBER dio geproduceerde avontuur: Say cheese - a journey through Holland. Toegegeven: het portret is ei gentijdser. Aan de hand van een moderne Ikea-familie wan delen we door de dag. Moeder werkt zelfs, Venz staat op tafel naast huishoudjam en pinda kaas, die in het Duits Erdnuss- butter heet. Op straat kom je jongeren tegen met een pier cing door hun tong of een tatoe op hun arm. Het is net de echte wereld, denk je even als er een allochtone dame met een hoofddoekje passeert. Vol is het ook in Nederland waar 15 mil joen mensen, 4 miljoen koeien, 13 miljoen varkens, 1,5 miljoen schapen, evenveel honden, 2 miljoen katten en 98 miljoen kippen naast elkaar in de pol der staan. Op basis van deze gegevens zou je bijna zeggen dat het een libe raal portret van Nederland is. Maar die conclusie is toch mis leidend. Het imago van Neder land is bijgesteld, het is iets mo derner, maar nog steeds heb ben de makers last van koud watervrees. Je ziet dat ook in Nederland kinderen naar school gaan, maar wat ze ver der bezighoudt hoor je nauwe lijks. Holland, dat is nog altijd vooral kaas, water, molens en heel veel tulpen. Al rijst uit de bollenvel den deze keer een Mondriaan op, maar dat is dan ook de eni ge verwijzing naar cultuur die het filmpje te bieden heeft. Als honderdduizenden mensen naar Nederland komen vanwe ge onze Vermeers, Rembrandts en Van Goghs waarom zie je die dan niet even? Den Haag heeft met het Nederlands Dansthea ter een van 's werelds beroemd ste moderne dansgezelschap pen in huis, maar niet één flit sende pas-de-deux gunnen we de jeugd van Europa. Zelfs het Anne Frankhuis ontbreekt. Of mag je het met kinderen niet over cultuur hebben, maar wel over voetballen en schaatsen? En nog wat: denkend aan Hol land zien de filmmakers nog immer brede rivieren traag door oneindig laagland gaan. Polders dus. Van Oost-Neder land, Drenthe, Brabant en de Limburgse heuvels hebben ze nooit gehoord. Het gezicht dat Nederland aan de rest van de wereld toont is nog steeds een gladde facelift waarin menig Hollander zich slechts vaag herkent. Say Chee se is een vergezicht zonder diepte. De oude mix van pol ders, strand, klompen en bollen is wat sneller gemonteerd met swingende muziek erachter en een stel donkere gezichten tus sen de blanke smoeltjes, maar de elektrische gitaren kunnen niet verhinderen, dat het kwar tier durende filmpje vooral her innert aan Joseph Schmidts oeroude en sentimentele Ik hou van Holland. Het probleem bij dit soort pro motiemateriaal is niet dat het Nederland aan schoonheid of interessante elementen ont breekt, maar de makers van zo'n video wel aan lef. CASPER POSTMAA by Uit Vancouver en Toronto in Canada vliegen eind juni twee groepen van 100 en van 80 Frie se emigranten naar Nederland om in Friesland Simmer 2000 bij te wonen. De meesten van hen gaan ook mee op een van de twee speciaal gearrangeerde boottochten van een week van uit Amsterdam over het IJssel- meer en door Friesland tijdens de grote Friezenreiinje. De reis is opgezet door Advan tage Travel Globe, het reisbu reau van Alice Kammeraad- Kingma en haar broer Jake Kingma in Abbotsford, dat vlak bij Vancouver ligt. De Simmer- gasten van de Kingma's komen uit alle hoeken van Canada en de Verenigde Staten. „De men sen zijn erg enthousiast nu alles klaar is. Sommigen gaan voor het eerst back to Fryslan. Wij willen er met de hele groep een great feest van maken", vertelt de uit Oosternijkerk afkomstige Alice, in Fries vermengd met Nederlands en Engels. Volgens haar leeft Simmer 2000 enorm bij de Friese emigranten. Het feit dat Advantage Travel Globe in handen van Friezen is, boe zemt de Simmergasten tot in de verste uithoeken van Noord- Amerika groot vertrouwen in. De Kingma's hebben speciaal voor de boekingen van.eni, mer-arrangementen eeyan ingehuurd dat vloeien^ jn spreekt. just De tochten met de Mr.iet hout van rederij WT uiC dam, die normaal voorjC, doet als cruiseschip op^er en de Moezel, worden k zonder, aldus Alice. De. vaart de eerste en de d» g week van juli met bijna^N ten, die aan boord slap£^ eten. De eerste week is„je maal volgeboekt met C^ej( zen en Amerikanen, opiat tweede gaan ook veel iner„ land wonende Friezen l0(?| Aan boord treedt een k^rzi Friese zangkoren, orkes^n dansgroepen en andere ten op. De Kingma's he speciaal boekjes met Fr^. liedjes besteld, zodat hdTlu schap de hele reis massjljl zingen. De Kingma's vef^ Friesland in 1951 metzf deren. In Winnipeg krej nog eens twee kinderen Jaap Kingma werkte eer boer, maar pakte later to weer het kappersvak opF jaar verhuisden ze west naar Abbotsford, in een waar veel Nederlanders® ROEL SNIJDER Rond het Duitse songfestival is een moddergevecht uitgebro ken. Media vrezen een freak show. Een bekende presentator van schlagermuziek bestempel de een inzending als zwakzin nig. Het is voor de derde keer op rij dat de Duitse voorronde voor de Europese finale van het songfestival een golf van ver ontwaardiging veroorzaakt. Steen des aanstoots is deze keer Voer voor psychologen Elk beroep zal wel repeterende nachtmer ries kennen. Dromen die opgezette tijden terugkomen om een mens te teisteren. Acteurs hebben er ook een paar. je komt een toneel op waar tegenspelers en pu bliek je verwachtingsvol aankijken. Ter- wijl jij geen idee hebt in welke voorstel ling je staal. Ander voorbeeld: je moet weer acteren in dat stuk dat je langgeleden 400 keer ge speeld hebt (mijn persoonlijk record) en waarvan je de tekst hebt verdrongen. Echt gruwelijk is deze droom: je gaat per trein naar de stad waar je moet optreden en de trein stopt tiiet. Noodremmen zijn af wezig evenals conducteurs. De klok kruipt naar kwart over acht. Badend in het zweet word je wakker. De ellende van deze laatste droom is dat hij zo lijkt op situaties die iedere acteur ooit in wer kelijkheid wel heeft meegemaakt. Treinen die niet verder willen terwijl het aanvangsuur na- JOOST PRINSEN dert. Files waar je rekening mee hield. Terwijl je dat helaas niet deed met de rokende motor van je auto. En evenmin met het feit dat de wegenwacht alsmaar niet komt opdagen. Iedere acteur is wel eens hijgend twee minuten voor aanvang van de voorstelling de kleedkamer binnengestormd waar kleedster en gri meur al klaar stonden om hem de kleren van het lijf te rukken. Ik ken een actrice die ooit zo in paniek raakte in de Utrechtse binnenstad omdat ze het thea ter niet kon vinden dat ze de stad uitreed en zich drie kwartier later meldde in de schouwburg in Amers foort. Echt gebeurd. Nachtmerries die werkelijkheid werden. Des te merkwaardiger is een gebeurtenis die mij jaren geleden is overkomen. Ik had de hele dag in Hilver sum televisie-opnames gehad. Het was half zes, vrij dagavond. Diezelfde avond, had ik een toneelvoorstel ling in Maastricht. Een taxi transporteerde mij dooi de spits. We zijn over vluchtstroken gereden, we heb ben tussenweggetjes genomen, de zenuwen gierden door mijn keel en door de rest van mijn lijf. Want hel, verdoemenis en vooral gigantische boetes wachten de acteur die te laat in de schouwburg komt waar hij spelen moet. Om tien over half acht, het was inmid dels rustig op de weg, reden we Maastricht binnen. En in plaats van opluchting voelde ik teleurstelling. Te leurstelling omdat de spanning voorbij was en de adrenaline definitief mijn lichaam verlaten had. Ik heb me altijd nogal geschaamd voor die opluch ting. Kennelijk hield ik meer van spanning dan ik mezelf durfde bekennen. Ik had deze oude koe dan ook in de sloot gelaten maar vorige week overkwam me iets vergelijkbaars. Ik presenteerde een live televi sie-programma. Wat spanning betreft kan daar wei nig tegen op. Dagen tevoren gierden de zenuwen al door mijn lijf. De show duurde anderhalf uur. En toen daar tachtig minuten van voorbij waren, toen ik bij wijze van spreken Maastricht aan het binnenrij den was, voelde ik die teleurstelling weer. Omdat mijn oude vriend Hoogspanning afscheid aan het ne men was. Vreemd. Een live televisie-uitzending vanuit Maastricht. Dat zou pas echt iets voor mij zijn. Stefan Raab. Hij zingt ir fantasietaai het nonsem Wadde Hadde Dudde D. Til De beruchte presentator i het satirische programir5b0 Total wil met zijn song tt nieuwe taalregeling van' tival protesteren. Hij vin elke deelnemer weer in ^in< moerstaal moet zingen, ibel Felle kritiek kwam dezegro onder meer van de bero'opi Duitse presentator van &0f gerprogramma's, Dieterajef mas Heek: „Het is goed" het imago van de Duitse het buitenland te laten aLs zij ook over humor beseft Maar het lied van Raab i*>"« echt wel een beetje kranig nig." Ook andere tv-kopf8*" vrezen voor het aanzien- Duitsland bij het Eurovis songfestival op 13 mei inL holm. Opzienbarend is ook dei 1 me van de blinde zanger: inna May. Zij zingt bij de ronde op 18 februari hel met de Engelse titel I Bet, God. May won vorig jaair^ nationale festival, maarr11? gediskwalificeerd omdatL toenmalige inzending stf een ander lied leek. De Dr 1 Turkse groep Sürpriz mo„, haar plaats naar Jeruzalef Twee jaar geleden bereik! songfestivalhysterie in D?' land een eerste hoogtepir| Guildo Horn en zijn Ortli sche Kousen..

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2