Sedrijven in ||rote Polder ïpeurgesteld Sterven is een opdracht in ieders leven 'Wapen van Voorschoten blijft maar kort leegstaan' Overvallers Wassenaars restaurant moeten cel in Uitstel verhuizing Catalpa ,G 5 FEBRUARI 2000 1 scoo Speed schoten reinigt uitlaatplekken )9525 %nVoorschoten maakt op 8 en 9 februari de meest plekken waar honden mogen loslopen schoon. Wet- Iraijer behoort tot een van de schoonmakers. Op dins- ^ruari komt hij 's middags om vier uur in actie op het **cle Einsteinlaan. De afgelopen jaren ruimde de ge- Wmat^ieen de uitwerpselen op tijdens het maaiseizoen. Bij proef gebeurt dat nu voor het eerst ook buiten deze )ri o* Als deze werkwijze goed bevalt, wordt bekeken of een '®'foonmaakbeurt voortaan elk jaar haalbaar is. ur 5 lieren maken plaats voor eiken age van alippTENVoorschoten sluit de Horst en Voordelaan tussen Steigers ig van het landgoed De Horsten en de grens met Wasse- laf 14 februari ongeveer drie weken af. In deze periode 108 4fdc resterende populieren langs deze weg gekapt. Op de ikken komen zomereiken. /~Kete idiatopbraken in Voorschoten te lage potenZes Voorschotenaren hebben gisteren aangifte :SERVI(^a„ inbraak in hun huis of pogingen tot inbraak. Aan de 0 veg, Arendserf en Professor Asserlaan probeerden in- m 0: linnen te komen. In twee gevallen lukte dat. De gesto ei portemonnees die werden gestolen, zijn buiten - leeg r ^jevondcn. 'armtese^ ilannen blijft niets over' 95 20.951 6 169501 5 i695olernemers zijn 'uiterst teleurgesteld' dat van het 5 illsolpen van het industrieterrein Grote Polder in Zoe- i6.95ode voorlopig niets terechtkomt. ,,Er is destijds een il'IioP bedacht, maar dat zit er allemaal niet in. In feite ïiiiores bij ouc^e' er niets van de plannen mmnaldus J. Hinnen, secretaris van de Leidse Vereni- Industriëlen (LVI) waarbij het overlegplatform ülipndememers in de Grote Polder is aangesloten. ii.'üoj neemt het vooral de 1 i lioJP kwalijk dat Zoeter- Jijsojrooralsnog slechts een 10.950el van de plannen kan UESHEfr. Gedeputeerde Staten 99soïaten weten dat er pas 9.95o.mt als de Grote Polder gJlo.fereikbaar is met het B95o^r vervoer- Bijvoorbeeld 7.95o^ijn Gouwelijn er komt 7.lloi station in Zoeterwou- 7.95o$corte termijn zit dat er ™f°f,,Ik begrijp niet dat de 7!9so4e zo moeilijk doet. Sa- ?;ÜS;jet de Kamer van Koop- £gf[}j en Leiden en Zoeter- 6.9so.( is de provincie in juli eloo.dkomen met de plannen |;|i$jleze opknapbeurt. Nu 59I0* provincie af. Dat vind s!95o.tst teleurstellend. Zoeter- fliaoverwijt ik niets. De ge- •950() heeft zich hierop volle- 4.'95o!c?rwoude moet op dit lioo^t met minimale veran- 9saotn volstaan, omdat niet 4500de provincie, maar ook ff" Jisterie van economische Ifo jveigert om geld in het ■Mte steken. De gemeente. had van deze twee instanties zes miljoen gulden verwacht. Met een eigen bijdrage van één miljoen en de opbrengst (drie miljoen) uit de verkoop van grond ten behoeve van drie kantoren dachten B en W vol doende geld te hebben om de ambitieuze plannen uit te voe ren: het aanpassen en aanleg gen van" wegen, het opvullen van open stukken op het ter rein, het vervangen van bluswa tervoorzieningen en het riool, het aanleggen van een bus baan, een betere bewegwijze ring en het veranderen van groen in parkeergelegenheid voor de bedrijven. Hinnen: „De gemeente gaat de middenberm op de Indu strieweg snoeien om het uit zicht te verbeteren, maar dat hebben we zelf in oktober vorig jaar al aangekaart. Verder mo gen vrachtwagens niet meer parkeren op de openbare weg en wordt nog bekeken of be drijven de groenstroken kun nen kopen of huren om daar parkeervakken van te maken. Dat is alles. Heel magertjes dus." Bert Roest ld: 52 ip: dierenarts ^ie: lid van de Raad Hbezicht van de H>ank Leiderdorp ■(plaats: Leiderdorp ïrlijke staat: uwd, één dochter uw lievelingsdier? J'iet klinkt misschien een ek als dierenarts die ogeheten gezelschaps- Js honden en katten be- dol op koeien. Waar- 4ijk vooral omdat ik er 3 li ben opgegroeid. Koeien 5 I f,l zo'n enorme rust uit, lijntij- een jachtig figuur, Ut ware een halt toeroepen. ol/jn goede tegenhangers ^jfljn eigen veel te hoge 5J1 s uw favoriete plek in Lei- '"ifp? .i zonder enige twijfel de tovenpolder met zijn rust, j en vrijheid. Daar ben ik - - -«n en getogen. Daar ligt hele jeugd. Als boeren- hielp ik mijn vader na- tik vaak op de boerderij. .liefde voor dieren is daar &an en verder aangewak- "uk wilde namelijk al op krige leeftijd dierenarts en. De onlangs overleden harts Bloem, die regelma- ons op de boerderij p, maakte altijd een grote ik op me. Wat die man fcijn brood deed, dat wilde k het om regelmatig dieren -^fen 'inslapen'? F^furlijk hoort het gewoon bij sfjwerk, maar het grijpt me lan. Vooral als je het waar schijnlijk laatste huisdier van bejaarden laat inslapen. Dat is voor die mensen heel ingrijpen de gebeurtenis. Een dier bete kent voor hen soms meer dan een mens, is echt hun maatje geworden. Ik neem daar dan ook altijd de tijd voor. Soms ga ik zelfs naar de mensen thuis. Aan hen de keus. Ik doe ook al tijd aan een stukje rouwverwer king. Waaraan bent u verslaafd? Aan werken. Ik ben een echte workaholic. En dat is maar goed ook, anders zou ik voor dit vak niet geschikt zijn. Zo ben ik van de week 's nachts uit bed gebeld om bij een boer twee koeien via de keizersnede van hun kroost te bevrijden. En zo ren je de hele week letterlijk en figuurlijk van hot naar her, maar ik doe het graag. Het is een van de charmes van mijn vak. Welk principe is uw heilig? Eerlijkheid. Dat is het belang rijkste dat er is. Als mensen hier met hun zieke dier komen, krij gen ze van mij hoe dan ook een eerlijk antwoord. Ze kunnen het dan niet altijd met mij eens zijn. Dat hoeft ook niet, maar ik vind dat we beter eikaars me ning kunnen respecteren dan ruzie te maken. Ik ben liever duidelijk dan vaag om die men sen maar naar de mond te pra ten. Zachte heelmeesters ma ken immers stinkende wonden. Wat is uw slechtste eigenschap? Ik ben heel ongeduldig. Ik draai zelf een hoog tempo, daar voel ik mij lekker bij. Als anderen dan niet opschieten... Dat kan ik niet uitstaan, dan word ik kribbig. Verder kan ik het slecht hebben als mensen hun zieke dieren te lang thuishouden, voordat ze naar mij toe komen. Ik heb namelijk liever dat ze te vroeg komen dan te laat. Waar hééft u een hekel aan? Aan mensen die zich aardiger voordoen dan ze werkelijk zijn. Met wie zou u een weekje willen ruilen? Met mijn letterlijk verre neef die in Calafornië een melkveebe drijf met in totaal 2000 koeien Scriptie verpleegkundige Rijnland Ziekenhuis over palliatieve zorg heeft. Het lijkt me een enorme uitdaging om daar alle touwtjes een weekje in handen te heb ben. Alles luistert daar zo nauw. Je moet een optimale mix zien te vinden tussen strak zakelijk management en de gezond heid, verzorging én productie van al die koeien. Wat zou u doen meteen mil joen? Ik zou mijn boerderijtje in Ter Aar, dat ik als een soort vakan tiehuisje heb, afbreken en in oorspronkelijke staat weer op bouwen. Dan is het miljoen waarschijnlijk snel weer op. Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Voor een spoedgeval. Ik ben en blijf nu eenmaal een vakidioot. Ik kan er ook niks aan doen. Werken vind ik absoluut geen straf. Nee, ik vind het gewoon leuk. Elke dag in een dieren artspraktijk is anders en dat maakt het even afwisselend als leuk. TEKST PETER BLOK FOTO HIELCO KUIPERS Chemokuren, bestraling, een grote operatie. Nog te vaak krijgen in de ziekenhuizen mensen met kanker het hele medische circus over zich heen, terwijl er geen hoop op genezing meer is. En de patiënten niet weten dat er een andere keus bestaat: palliatieve zorg. Zorg die verlichting brengt, maar de ziekte zelf niet geneest. Verpleegkundige Frenny de Vries (37) van het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp schreef er een scriptie over met kritiek op de huidige gang van zaken. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Een patiënte met een ongenees lijke vorm van kanker krijgt het verzoek om mee te doen met een onderzoek naar een nieuwe che- mokuur. Zij vindt dat goed, maar merkt na verloop van tijd tot haar teleurstelling dat ze er niet beter van wordt. Haar was niet duidelijk gemaakt dat dat er hoe dan ook niet inzat. Kwaad verbreekt ze het contact met de arts. Een praktijkvoorbeeld uit de scriptie van De Vries. Toevallig in het Rijnland Ziekenhuis, maar elders had het ook zo kunnen gaan. „Artsen willen mensen beter maken", zegt De Vries simpelweg. „Dat is hun dilemma, en van ons verpleeg kundigen. Maar ook als wij al lang zover zijn om de behande ling te stoppen, zegt de arts nog wel eens: maar hij kan toch nog naar hartbewaking." Zelfs als de patiënt zelf er ge noeg van heeft, hebben veel specialisten moeite hem te la ten gaan. De Vries herinnert zich een heel zieke patiënt. „Echt heel erg ziek. Hij voelde dat hij doodging. Die meneer gaf na twee dagen in het zie kenhuis al aan dat hij naar huis wilde om daar te sterven. Hij heeft de hele middag moeten aandringen, ik wil naar huis, ik wil naar huis." Uiteindelijk is hij gegaan. Zoals het altijd zou moeten gaan: door een goede samenwerking tussen artsen en verpleegkundigen. Maar min der strijdbare mensen lukt dat niet altijd. Voorbeelden die aangeven hoezeer er bij - een deel van de - artsen een cultuur heerst van behandelen, behandelen, be handelen. Alsof er lichamelijk, geestelijk en sociaal niets meer voor de patiënt te doen is als artsen daarmee ophouden. Het Twee overvallers van het Was- senaarse restaurant Auberge De Kieviet zijn gistermiddag door de Haagse rechtbank veroordeeld tot respectievelijk drieënhalf en vier jaar gevan genisstraf. Officier van justitie D. van der Heem had twee weken geleden tegen beide mannen, twee Rotterdammers van 29 en 30 jaar, vier jaar cel straf geëist. De oudste van het tweetal kreeg de straf die de officier van justitie twee weken gele den tegen hem eiste. De man bracht de de nachtportier van Auberge De Kieviet zeven die pe messteken toe. Vier jaar cel voor poging tot doodslag van de hotelmedewerker én voor de diefstal van in totaal ruim vijfhonderd gulden uit het ho tel. De jongste van het stel, een voormalige medewerker van- het restaurant, kwam er bij rechter R. Eikerbout beter vanaf dan veertien dagen gele den bij de officier van justitie. Hij heeft volgens de rechter zijn één jaar oudere kompaan weliswaar de weg gewezen naar zijn vroegere werkgever, maar heeft tijdens de overval op 28 augustus vorig jaar slechts een bescheiden rol ge speeld. Daarom hoeft hij nu een half jaar minder de cel in. WEI is hij volgens de rechter, ondanks zijn kleine rol, voor honderd procent medeplich tig aan de overval die de nachtportier bijna het leven kostte. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Het nieuwe gebouw van de kin deropvangorganisatie Catalpa in de Leyhof in Leiderdorp kan de komende tijd niet in gebruik worden genomen. De vloeren zijn volgens een woordvoerster van Catalpa te nat. Door het vochtige weer droogt het beton niet snel genoeg. De verhuizing naar het nieuwe pand had al moeten plaatsvinden. Volgens Catalpa duurt het minstens drie of vier weken voordat de vloe ren droog genoeg zijn om lino leum te leggen. Met het nieuwe gebouw heeft Catalpa een tweede vestiging in Leiderdorp. De oude, het kinderdagverblijf De Spingschans aan de Wild- dreef, blijft ook nadat het nieu we gebouw wordt betrokken in gebruik. Het deel van de kinde ren dat mee zou verhuizen blijft nu voorlopig in de Spring- schans. Definitief gereed is het gebouw overigens pas in de loop van het jaar, als de boven verdieping af is. Dan begint Ca talpa ook met het aanbieden van buitenschoolse opvang. Wandelen in Warmonds parkbos Gidsen van de vereniging voor natuur- en milieu-educatie, leiden zondag 13 februari wandelaars rond in parkbos Huys te Warmont in Warmond. De wandeling begint om 14.00 uur bij de ingang aan de Herenweg en duurt een a anderhalf uur. De gidsen gaan dan in op de tekenen die erop wijzen dat het voorjaar eraan komt. 'Angst voor vandalisme ongegrond' tegendeel is waar, benadrukt De Vries. Er zijn allerlei midde len om de laatste levensdagen van deze zieken te verzachten, zodat zij zich in alle rust op hun dood kunnen voorbereiden. Ze hecht hier groot belang aan. „Sterven is een overmijdelijke opdracht in ieders leven." Een man met een ernstige vorm van darmkanker, in een verge vorderd stadium, krijgt een zware operatie. Hij herstelt langzaam. De arts biedt de man radiotherapie aan. Hij verzuimt de patiënt echter te vertellen dat hij desondanks niet lang meer zal leven. De patiënt kiest op basis van de hem verstrekte in formatie voor de radiotherapie. Pallium betekent letterlijk man tel: de mantel die de patiënt in de -laatste fase geboden wordt. De hierop gestoelde zorg is pas de laatste jaren in opkomst. De Vries, afkomstig uit de ver pleeghuiszorg, hoorde de term pas ver in haar opleiding tot verpleegkundige. Ze besloot haar opleiding af te ronden met een onderzoek naar dit onder werp. „Het is een interesse die enorm bij mij leeft." Nogmaals haar scriptie: Deze specifieke vorm van verplegen geeft mij de allergrootste voldoe ning in mijn werk die ik krijgen kan. Ze lacht. „Je kan je dan af vragen: ben je in een ziekenhuis dan wel op de goede plek. Kan je niet beter in een hospice of een verpleeghuis gaan werken. Maar ik vind: ik heb een ver pleegkundige opleiding en daar wil ik gebruik van maken. Zo kan ik binnen het ziekenhuis bijdragen aan een optimale zorgverlening." De Vries is zich ervan bewust dat het ziekenhuis niet de eerst aangewezen plaats is voor palli atieve zorg. „Je hebt er geen planten in de vensterbank en gaan hond naast je bed. Aan de andere kant: het moet niet af hangen van groene gordijnen en geel behang of je je goed voelt. En het gaat vaak zo: ie mand krijgt kanker, er volgt een grote operatie in de hoop dat hij beter wordt, maar dan is de uitslag niet goed. Op dat mo ment moet je als ziekenhuis een beleid hebben hoe nu ver der. Dat is er niet, ook niet in het Rijnland Ziekenhuis. Er wordt hier overigens wel aan gewerkt. Door scholing van het personeel en symposia over dit onderwerp." Een vrouw van achter in de vijf tig wordt opgenomen met buik klachten en geopereerd. Daarbij wordt geconstateerd dat ze een ver uitgezaaide vorm van kan ker heeft. De arts vertelt de pati ënte op zaal, zonder dat er een verpleegkundige bij is - tegen de heersende afspraak in - dat de operatie is mislukt en hij niets meer voor haar kan doen. Zij wil hem vanwege deze manier van doen niet meer zien. Het kwam uiteindelijk goed: na be middeling van een andere arts is de vrouw goed begeleid naar huis gegaan. Een patiënt kan pas een wel overwogen keuze maken als hij weet hoe hij ervoor staat. De Vries: „Ik heb wel eens tegen ie mand gezegd van wie ik wist dat hij nog eens graag met de familie naar Center Pares zou willen: nü boeken." Maar daar komt bij dat in Nederland, an ders in bijvoorbeeld Engeland, de palliatieve zorg nog nauwe lijks een optie is in de algemene ziekenhuizen. De oplossing begint volgens De Vries 'bij het herkennen en erkennen van de palliatieve zorgvraag.' Een hele nieuwe op zet van de organisatie rond de ongeneeslijke patiënten is no dig. Er moet een behandelplan komen, en een 'multidiscipli nair team' worden samenge steld, met daarin de verschil lende specialismen, de verple ging en de fysiotherapie. „Men maakt te weinig gebruik van el- kaars deskundigheid. Artsen voeren bijvoorbeeld alleen on derling overleg. Ze komen bij wijze van spreken alleen naar je Hotel-restaurant Het Wapen van Voorschoten blijft maar kort leegstaan. Angst voor vandalisme is ongegrond en het monumentale gedeelte sneuvelt niet. Die verzekering geeft wethouder Verschoor, na vragen vanuit de politiek. Café en restaurant zijn het afgelopen weekeinde al dichtgegaan. Twee weken eerder dan aanvankelijk de bedoeling was. Het hotel is daarna nog enkele dagen ge bruikt, maar inmiddels van wege brandgevaar ook geslo ten. Vooral het CDA maakt zich zorgen over de toekomst van het pand: „Het gaat om een prominente plek en een beeldbepalend gebouw. Het laatste dat we willen is dat Het Wapen vervalt." Verschoor deelt die be zorgdheid: „Ook het college van burgemeester en wet houders wil dat er zo snel •mogelijk weer activiteiten worden ontplooid. Daarom willen wij op korte termijn ook een gesprek met de pro jectontwikkelaar om duide lijkheid te krijgen." Het is de bedoeling dat Het Wapen aan de kant van de Schoolstraat winkels en een grand-café krijgt, met daar boven twee lagen apparte menten. Aan de zijde van de Voorstraat mag niets worden veranderd. Dat gedeelte valt onder Monumentenzorg, evenals de daarachter liggen de zaal. Verpleegkun dige Frenny de Vries, hier met een patiënte die inmiddels weer beter naar huis is. Je hebt in het ziekenhuis geen planten in de venster bank en geen hond naast je bed." FOTO LOEK ZUYDERDUIN toe als ze de statussen niet kun nen vinden", zo schetst ze de huidige praktijk. Als het aan De Vries ligt, is de verpleegkundige de spil om wie alles draait. Als er een eerstver antwoordelijke verpleegkundi ge is voor een ongeneeslijk zie ke, in plaats van een wisselend team zoals nu, kunnen misver standen als hierboven ge noemd worden voorkomen. In het buitenland, waar eu thanasie is verboden, wordt al langer gezegd dat palliatieve zorg daar een goed alternatief voor is. De Vries is het daar - voorzichtig - mee eens. „In een heel aantal gevallen is de vraag naar euthanasie een wan- hoopsvraag. Die wordt ingege ven als zo'n patiënt niet genoeg wordt ondersteund in de laatste levensfase." Eén ding weet ze zeker: „Ik zou zelf niet voor eu thanasie kiezen. Sterven heeft een doel. Op het moment dat je dat proces niet meemaakt, mis je een stukje."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17