,eiden Regio Claim op U-bocht afgekocht De Stemming I Mbo-opleidingen techniek bedreigd in voortbestaan Bnigman in deze offertes in mijn nekharen heet overeind staan' iG 5 FEBRUARI 2000 ïen heeft nog niet beslist over iergrondse parkeergarage jeester en wethouders [jen hebben nog geen genomen over de een ondergrondse rage op het Haag- i. bmende maanden krij- Irschillende betrokke- pals omwonenden en nting Stadsparkeerplan Hit moment een boven- parkeerterrein op die kploiteert. de gelegen- ün ideeën wat dat be- £ar voren te brengen, hakt het college de al had besloten geen grote parkeergarage te bouwen. Dat is niet juist. Wel neigt het col lege zelf tot de bouw van een garage met een capaciteit van negenhonderd plaatsen, zo liet wethouder Van Rij tijdens een persconferentie weten. Hij merkte toen onder meer op dat een garage met vijftien honderd plaatsen waarschijn lijk niet rendabel zou zijn. rr ^vnh voW bdefcj Elïiïi 1 5. 4 C:1C.» ch vooi btUHd De gemeente hield die pers conferentie naar aanleiding van een rapport van het bu reau Goudappel Coffeng, dat onderzoek had gedaan naar de mogelijke effecten van het .pen maandag werd Aalmarktproject op het ver- lin deze krant de sug- keer in en rond de binnen- lewekt dat de gemeente stad. J/Ve/i negeren spookfacturen NNIE VAN UFFELEN VAN VOORPAGINA van Koophandel eldingen over de offer- gangen van het Leidse ederland bv, het Al- Software Generation Nieuwveense Quis Au- jering en het Roelof- lense Fit Recreatie bv en van deze bedrij- Iden dat het net lijkt als- rake is van verlenging :hrijving bij een mer- au. De meeste bedrij- lan echter bij een ander übureau ingeschreven en 1 Bureau Merken Publi- iet. „Ik dacht: daar heb je ir eentje", zegt E. Bouré iftware Generation. „Wij j dat wel vaker binnen, il uit Zwitserland. Dan er vaak gevraagd of je je v^gevens wilt controleren Igfaxen. Als je dan tekent, e bijvoorbeeld opdracht ;n voor publicatie in één der boek van 4000 gul- Bouré heeft de offerte di- i de prullenbak gegooid. Zwaai van Auvio Leiden dat niet. Hij belde naar SOM dat in eerste instan- {gesprek was. Toen hij la- ^31 telefonist aan de lijn kreeg deelde hij deze mee dat hij het vond neigen naar op lichting. „Daar werd niet op in gegaan. De man aan de lijn bleef vriendelijk en vroeg of ik er prijs op stelde om uit het be stand te worden gehaald. Ik zei: dat zou ik maar doen." Office-manager I. Dering van Quis Automatisering had direct na openmaken van de brief al door dat er iets niet klopte. „Ik heb hier een raar soort zesde zintuig voor. Er zit een bepaald soort grijs in het papier en dan gaan mijn nekharen al overeind staan. Ik heb het gevoel dat het heel vaak dezelfde mensen zijn. Het vreemde is dat je waar schijnlijk ook nog aanmanin gen krijgt, dat heb ik ook al eens gehad. Ja, ze zijn brutaal hoor." Bureau Merken Publicatie INFOCOM was gistermiddag continu in gesprek. Na vijf uur kregen bellers een bandje te horen met de volgende tekst: „Goedendag. U bent verbon den met INFOCOM. Indien u naar aanleiding van onze offer te belt voor publicatie van uw merk, kunnen wij u meedelen dat de aangeboden prijs geldig is tot 29 februari 2000. Voor ver dere inlichtingen verzoeken wij u te schrijven. Hartelijk dank voor uw telefoontje." Het terreintje bij de U-bocht (rechts) waarop het CWI moet verrijzen. Projectontwikkelaar Smitsloo heeft de claim op de grond laten vallen nadat de gemeente Leiden hem een miljoen gulden had betaald. foto hielco kuipers Een slepend conflict over de bebouwing van het lapje grond tussen de Schipholweg en de aansluitarm naar het Schuttersveld is eindelijk bijgelegd. De gemeente Leiden koopt voor 1 miljoen gulden het optierecht af dat Smits loo Projectontwikkeling op het stukje bouwgrond had. Daarnaast krijgt Smitsloo de mogelijkheid om direct achter Naturalis grond te kopen voor de bouw van een kantoorgebouw. Over de U-bocht lopen al sinds begin jaren negentig al lerlei juridische procedures. Via de rechter probeerde Smitsloo tegen te houden dat de aan sluitarm zou worden aange legd, en wilde hij afdwingen dat hij op het terrein kantoren mocht bouwen. Op het punt van de aansluit arm kreeg de gemeente de Als tegenprestatie laat de pro jectontwikkelaar zijn claim op de grond in de zogeheten U- bocht vallen. Hierdoor kan de gemeente nu serieus werk gaan maken van het op deze plek ge plande centrum voor werk en inkomen (CWI). rechter aan haar kant, maar op de vraag wie er op het terrein mocht bouwen, kwam geen duidelijk antwoord. Omdat de gemeente snel aan de slag wil met het CWI en de claim van Smitsloo daarbij een onzekere factor vormde, werden begin vorig jaar de onderhandelingen over het afkopen van de claim gestart. Al in de zomer van vorig jaar leidde dat tot een overeenstem ming op hoofdlijnen. Het rege len van de details kostte vervol gens nog een half jaar. Uit gangspunt bij de schikking is de waardestijging van het lapje bouwgrond. De gemeente kocht de grond in 1992 van de Nederlandse Spoorwegen voor 1,4 miljoen. Inmiddels is de waarde ervan volgens wethouder ruimtelijke ordening Van Rij minstens ver dubbeld. Op het terrein mag een kantoorgebouw met een totaal vloeroppervlak van vier duizend vierkante meter wor den gebouwd. Achter Naturalis, op de hoek van de Darwinweg en de Men- delweg, mag Smitsloo vervol gens ter compensatie grond ko pen om een kantoor van gelijke omvang neer te zetten. Dat kantoor zal in ieder geval voor de helft in gebruik worden genomen door Naturalis. Het museum barst nu al uit zijn voegen en heeft dringend be hoefte aan extra kantoorruimte. De plannen voor het kantoor gebouw bij Naturalis zijn al in een vergevorderd stadium. De nieuwbouw zal met een loop brug aan het bestaande muse um worden verbonden en wordt getekend door de archi tect die ook Naturalis ontwierp. De gemeente heeft inmiddels een bouwvergunning verleend. De verwachting is dat de bouw al over enkele maanden kan be ginnen. Voor de U-bocht zijn de plan nen nog niet zo ver. Toch hoopt Van Rij dat ook op deze plek nog dit jaar de eerste paal de grond in kan voor het CWI. In ieder geval worden de gesprek ken met de verschillende deel nemers in dit centrum gemak kelijker, omdat de mogelijkheid dat de rechter op het laatste moment het hele plan naar de prullenbak verwijst nu definitief van tafel is. Tien maanden geëist tegen verslaafde straatrover DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaarde lijk. Die straf is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 22-jarige Leidse straatrover. Daar naast wil officier van justi tie Kattouw dat de man on der begeleiding van de re classering gaat afkicken van de drugs en zes weken uitzit ornaat hij in de proeftijd van een eerdere veroordeling in de fout is gegaan. De Leidenaar werd op 27 oktober in de kraag gevat door omstanders nadat hij in de Diefsteeg een vrouw de portemonnee uit de handen had gegrist. Op het politiebureau bekende hij dat hij enkele weken eerder een 55-jarige fietsende vrouw had beroofd van haar schoudertas. Van de buit van vijftig gulden kocht hij twee bolletjes co caïne. In beide gevallen paste de man fors geweld toe. Het is niet voor het eerst dat de Leidenaar met Justi tie in aanraking komt. „Het is allemaal in verband met verslaving", conclu deerde rechter Eikerbout. „Zolang die niet overwon nen is, blijft het ellende." De man begon al op zijn veertiende te blowen en een jaar later crack te ge bruiken. Twee jaar geleden is hij acht maanden opge nomen geweest in een af kickcentrum. Na twee maanden viel hij weer te rug in zijn oude gewoon- „Ik was te enthousiast en ben in een donker gat terecht gekomen", zei de Leidenaar op de strafzit ting. De dood van zijn lieve lingsopa zorgde dat de man nog meer in de knoop raakte. Advocaat Ponsioen pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest zodat zijn cliënt zo snel mogelijk behandeld kan worden. „Ik wil mij bewijzen door van de drugs af te raken en dat is bij detentie een pro bleem", zei de Leidenaar. Uitspraak volgt over twee weken. :iden weet van een wijken !m voor Leidse broe- jisten is gelegd. De Vree- opstaan tegen de Tuin- ijk, Groenoord de wape- •nemen tegen de Kooi. ti: de nota over betaald en buiten de Leidse sin- verschenen, ipraakcommissie beval meester en wethouders jaar de inspraak over het eren buiten de singels, die jaar wegens zomervakan- tijdgebrek enigermate de in ging, maar weer over te t. Maar van dat papiertje ten de bestuurders een tuigje gevouwen. Dus- ïde het voorbeeld volgend ■ninister Peper, die hetzelf- eed met een uitspraak van antonrechter over de open heid van zijn diner- en hbonnen. Die daarmee •chien wel weer het voor- d volgde van de gemeente ïen, die vorig jaar een prop ikte van een uitspraak van échter over het teruggeven de in bruikleen verkregen I-aandelen. Na de burgerlij- «gehoorzaamheid van de ste decennia van de vorige w maakt nu de autoriteiten- phoorzaamheid school. Hé, ligt alweer een prop, tsss, aar een vliegtuigje, moppe- de ambtenaren in de gan- van het Leidse stadhuis. En ipen ze keurig op en gooien ngelezen in de prullenbak, waar de wijkcomités bang waren, dat gebeurt nu. De leentelijke nota maakt be rt parkeren buiten de singels 'elijk. Maar zegt niet waar vanneer die maatregel moet den ingevoerd. De wijken sten er zelf om vragen. Dat t heel democratisch, ar de gevolgen liggen voor hand. Als de bewoners van pwijk met succes om par ameters en -automaten en parkeerkaarten vragen, zetten alle automobilisten die daar in de buurt moeten zijn hun auto straks in de naburige Tuinstad- wijk. Vraagt het Noorderkwar tier om betaald parkeren dan zitten De Kooi en Groenoord met de gebakken peren. De Vreewijk zal opstaan tegen de Tuinstadwijk, Groenoord zal de wapenen opnemen tegen De Kooi. Auto's bekrassen en ban- denprikken zijn straks aan de orde van de dag. De rest van Rijnstad houdt de adem in. „Krijgen wij die ellende ook?", denken ze daar. Missie Het had inderdaad nog kouder kunnen zijn. En gladder. IJzel en sneeuw. Hier, ver weg van de bewoonde wereld werd er natuurlijk helemaal niet ge strooid. Barend deed zijn best om zich zelf moed in te praten. Al meer dan een uur zat hij nou op de fiets, op wat eigenlijk zijn vrije zaterdagochtend was. Zijn pa raplu was al meteen bij het pas seren van de stadsgrens bin nenstebuiten gewaaid. Even had hij erover gedacht om te keren. Maar die gedachte had hij snel uit zijn hoofd gezet. Wie een boodschap te verkondigen heeft, laat zich niet door de eer ste de beste tegenslag uit het veld slaan, prentte hij zich in. Op de eindeloze kale vlaktes buiten de stad hadden de ele menten vrij spel. De wind blies de regen dwars door Barends kleren heen. Langzaam maar zeker had hij gevoeld hoe van boven naar onder zijn hemd doorweekt raakte. En nog was zijn doel niet in zicht. Dat Rijnstad zo groot zou worden! De grootsheid van het plan drong nu pas in haar volle om vang tot hem door. En het gaf hem nieuwe kracht. Hij ging nog weer eens op zijn pedalen staan om wat meer vaart te ma ken. 'Leve Rijnstad!', brulde hij tegen de wind. Al meteen bij de eerste publica ties over Rijnstad had Barend het gevoel gehad dat er einde lijk iets belangrijks te gebeuren stond. En toen meneer Van Rij hem en zijn collega's opriep om als missionarissen de regio in te trekken om de blijde bood schap van Rijnstad te verkondi gen, was hij meteen verkocht. Hij besefte dat dit hetgene was dat hij altijd had willen doen. Net zoals zijn oud-oom vroeger tussen de Papoea's. Verlichting brengen in de duisternis. Be schaving brengen bij de barba ren. Rijnstad verkondigen in de regio. Dit was zijn missie. Dit was zijn doel. Hij was nat en hij was koud. Zijn dunner worden de haar hing druipend voor zijn ogen. Maar van binnen gloeide hij alsof hij voor het eerst ver liefd was. In de verte zag Barend de con touren van een boerenhoeve opdoemen. Eindelijk. Hij kon aan de slag. 'Ik kom een blijde boodschap brengen', prevelde hij zijn openingszin zachtjes voor zich uit. 'Ik kom een blijde boodschap brengen.' Barend zette zijn fiets tegen het smeedijzeren hek, en stapte over het grindpad kordaat op de voordeur af. Zijn zwarte tas met folders hield hij stijf onder zijn arm geklemd. Was het ver beelding, of zag hij inderdaad dat de zon dappere pogingen deed om door de wolken heen te breken? Ach, wat maakte het ook uit. Op het moment dat hij voorzichtig op de bel drukte, wist hij het zeker. Dit werd een dag om nooit te vergeten. TEKST: AAD RIETVELD EN RUUD SEP De technische mbo-opleidingen krijgen jaarlijks zo weinig nieuwe leerlingen, dat een aantal ervan dreigt te worden samengevoegd of zelfs helemaal dreigt te verdwijnen. De gemeente Leiden, de Ka mer van Koophandel, het Da Vinei College, Het Gilde, ROC Leiden, de Hollandse Werkgevers Vereniging en Luba Uitzendbureau sloegen on langs alarm. Aart van Bochove van adviesbureau Blaauwberg heeft de opdracht gekregen de pro blemen bij de technische opleidingen in kaart te brengen. „De problemen doen zich vooral voor bij rich tingen als motorvoertuigentechniek en elektro techniek. We moeten voorkomen dat ze straks helemaal niet meer levensvatbaar zijn. Als ze ver dwijnen, zijn ze later moeilijk weer terug te krij gen", verklaart Van Bochove. „Met bouwtech niek gaat het beter. De bouw is van oudsher een sterke tak in Leiden. En de bouwondernemingen zagen al langer geleden in dat ze aandacht moes ten schenken aan onderwijs, dat ze in contact moesten blijven met opleidingen." Hij meent dat de penibele situatie, waarin een aantal opleingen in het Voorbereidend Middelbaar Beroeps On derwijs (vmbo) en mbo verkeert, onder andere het gevolg is van vijftien, twintig jaar bezuini gingsbeleid. Daarnaast hebben de technische banen op mbo-niveau een slecht imago. „Onterecht", al dus Van Bochove. „Men denkt nog steeds aan vuil werk maar dat klopt al lang niet meer." Bij komende factor is volgens hem dat de samen werkingsverbanden in de regio nooit sterk zijn geweest. „Als je een kaart maakt van Nederland, met daarop ingekleurd regionale projecten om het technisch onderwijs uit het slop te trekken, vertoont de Rijnstreek een opmerkelijke witte vlek." De erkenning dat er iets moet gebeuren, is er inmiddels. „Bedrijven, scholen en overheden zijn inmiddels met elkaar in gesprek. Ze moeten nu gaan samenwerken", meent van Bochove. „Het zou vanzelfsprekend moeten zijp dat docenten elke week een bedrijf van binnen zien, dat ze op de hoogte blijven van de nieuwste ontwikkelin gen. Het zou gewoon moeten zijn dat bedrijfs- mensen gastlessen geven op de scholen en dat bijvoorbeeld ondernemingen overtollig materiaal aan scholen geven. De inrichting van praktijklo kalen is in veel gevallen ouderwets en achter haald. Ook hier is de bouwsector overigens weer een uitzondering." De problemen met de technische opleidingen vertalen zich rechtstreeks met de problemen in het werkveld. „Een aantal jaar geleden noemden bedrijven vooral een slechte bereikbaarheid als de grootste bedreiging van economische groei. Nu hebben ze het vooral over een tekort aan ar beidskrachten. Ik hoor van bedrijven die produc tieopdrachten uitstellen of afblazen, omdat er geen mensen zijn om het werk te doen." Straatspeeldag TEKENING: MAARTEN WOLTERINK Iedereen die zich zorgen maakt over verkeersonveiligheid in zijn of haar buurt kan op woensdag 24 mei aan de Natio nale Straatspeeldag meedoen. Op deze dag kunnen ouders en kinderen in het hele land in overleg met de gemeente stra ten afsluiten voor verkeer, zo dat kinderen veilig buiten kun nen spelen. De Nationale Straatspeeldag is een initiatief van de Stichting Kinderen Voorrang. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij het secreta riaat van de stichting: 020- 6826322. VAN 11.00 TOT 17.00 UUR I Profiteer van j onze Actie KEUKENS BADKAMERS I - Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 -w

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13