i Autofabrikant moet sloopkosten betalen Economie U Grootste speelgoedbeurs tappen tegen ex-directeur GOM Verzet bij Mannesmann gebroken Vodafone krijgt greep op vasteland Endemol verkoopt Big Brother aan CBS Kapitaalverzekering even gered _\G 4 FEBRUARI 2000 'ERKSoneel KSG moet fors inleveren bEN De Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen fet personeel gisteren laten weten dat het bedrijf alleen jet inleveren van loon kan overleven. Dat betekent dat alle agen vervallen, dat de loonsverhoging op 1 maart wordt ■"nprfapt en dat alle salarissen drie (lager kader) tot zes procent JyLJj ie) omlaag moeten. Eerder liet de raad van bestuur van v k t al weten dat de top dit jaar bij geen enkel bedrijfsonder- 1.05 terliezen accepteert. Nu is gebleken dat diverse bedrijven k) in de rode cijfers dreigen te komen, zijn volgens topman dos jen Heuvel harde maatregelen nodig. 0,40 j I*-(11 verkoopt chemiedochters 9.40 r i.6o L. shell verkoopt chemiedochter Resina Chemie in het 1,70 jFoxhol aan het management. Ook de hele poot die 25!5o Jstoffen voor PET-flessen maakt, doet de oliegigant van de 13 oo I ^et &aat om fabrieken i*1 de Verenigde Staten, Italië, 8,7o io en Engeland. Dat maakte Shell gisteren bekend. Resina 5.50 he heeft een omzet van ongeveer 53 miljoen gulden. Er 80 rn mensen- De omzet van de verkochte PET-tak wil 0,95 niet noemen. In de vier fabrieken, waar samen 610 kiloton 5 ?o j/ordt gemaakt, werken 650 mensen. Koper wordt de Mossi joS |solfi Group. 6,30 il:!S dhoven stoot nutsbedrijf af 6,85 pvENNutsbedrijf Regio Eindhoven (NRE) staat in de eta- J 7P pie de nutsvoorziening overneemt, maakt NRE niet uit. 3>o [ng het bedrijf maar intact blijft en zelfstandig kan blijven 3 30 en." Vorig jaar barstte in politiek Den Haag hevig tumult 2 70 kdat de gemeente Haarlemmermeer haar nutsbedrijf aan cuo Puits energieconcern verkocht. Minister Jorritsma was daar i foor. Nutsbedrijf Eindhoven verkoopt zichzelf omdat de di- o'go S vreest ten onder te gaan als de liberalisatie in de energie- 3.65 ^ssector in volle hevigheid losbarst. Kleine distributeurs q'jq en het niet alleen, bleek laatst uit onderzoek van Ernst b85 [g naar de toekomst van de stroomsector. 5.30 b„M vervoert vooral meer vracht 3.85 ^•°3 ^rdam De KLM heeft in januari meer passagiers en vooral r'oo r vracht vervoerd dan een jaar geleden. Het totale vervoer io met acht procent toe, vergeleken met januari vorig jaar. |'qq ht vertoonde een sterke groei, met dertien procent. De ca- C80 feit werd hier met vijf procent uitgebreid. De millennium- 55 feling had geen merkbare gevolgen op de vraag naar vracht- ,50 sport. Bij passagiersvervoer wel. Toch noteerde de KLM ook L25 een stijging. Die was met vier procent echter net zo groot ie capaciteitsuitbreiding. .10 weeftrein Hamburg-Berlijn nodig' ^30 |ingen De zweeftrein tussen Hamburg en Berlijn moet er ,50 aien, vinden vier Nederlandse en een aantal Duitse Kamers bKoophandel. In een gezamenlijke verklaring vragen zij de 40 aise regering en de besturen van de betrokken deelstaten in 25 island hun steun te geven aan dit Transrapid-project. De 75 ïrsnelle verbinding sluit mooi aan op de zweeftrein die er 35 a|t komen tussen Amsterdam en Groningen. De betrokken 7° d's in Nederland en Duitsland varen wel bij zo'n nieuwe 90 ivvest verbinding, aldus de verklaring. 90 a imeinnaam .eu voor zaken buiten EU 35 sel» Eurocommissaris Liikanen voor informatietechnologie io rt het idee geopperd om de internetdomeinnaam .eu in te 30 jen. Het nieuwe achtervoegsel moet de eenheid en de her- baarheid van Europa zowel intern als naar buiten toe ver- 'o bp0- Websurfers kunnen op de site van de Europese Unie io f mening geven over het plan. >o f ecordverkoop bij DaimlerChrysler o Iterdam De bedrijfswagendivisie van het Duits-Amerikaan- o a iutomobielconcern DaimlerChrysler heeft over 1999 record- zet- en verkoopcijfers behaald. De omzet steeg met meer o 1 vijftien procent naar 26 miljard dollar (57 miljard gulden), o totaal verkocht DaimlerChrysler in 1999 ongeveer 555.000 trijfsvoertuigen en bussen, dertien procent meer dan het irgaande jaar. Sinds 1993 is het aantal verkochte bedrijfswa- is meer dan verdubbeld. Het bedrijf claimt het marktleider- iap in de VS, Europa en Latijns-Amerika. iell gaat twee windturbines bouwen Ihell gaat samen met drie energiebedrijven twee idturbines voor de Britse kus^bouwen. Het Shell-onderdeel zich richt op duurzame energie treedt daarvoor toe tot het th Offshore Wind-consortium, waaraan ook Nuon UK, pro ontwikkelaar Border Wind en PowerGen meedoen. De tur- es, die elk een capaciteit van 2 megawatt hebben, komen in Noordzee bij Blyth. Met het project is bijna 15 miljoen ge- eid. De windmolens moeten in augustus 2000 gaan draaien. 3 a Ie Brussel stemt in met nieuwe regels voor hergebruik materiaal nürnberg In het Duitse Nümberg wordt deze week de grootste speelgoedbeurs ter wereld gehouden. De aandacht van de bezoekers werd vooral getrokken door de figuren uit het tv-programma 'Teletubbies' in de stand van speelgoedproducent Hasbro. foto reuters michael dalder Autoproducenten draaien in de toekomst op voor de sloopkosten van al hun wagens. De verwerking van de wrakken moet milieuverantwoord gebeuren, waarbij vanaf 2006 minimaal tachtig procent hergebruikt moet worden. Andere sectoren (pc's, huishoudelijke appara ten) in de Europese Unie wacht de komende jaren een soortgelijke verplichting. landen wordt zeven procent van de oude wagens zelfs sim pelweg ergens achtergelaten. De producent (of importeur) krijgt straks de verantwoorde lijkheid voor de sloop als het voertuig wordt afgedankt. Vanaf 2002 geldt deze verplichting voor nieuw verkochte wagens, vanaf 2006 ook voor alle dan nog rijdende oudere exempla ren. De producenten dienen niet alleen de verwerking te re gelen, zij draaien ook op voor 'alle of een aanzienlijk deel van de kosten'. De laatste eigenaar die de wagen naar de sloop brengt, hoeft daar dus niet meer voor te betalen. De fabrikanten verzetten zich vooral tegen de terugname plicht van al verkochte wagens. Zij schatten de rekening hier van op ruim vijftig miljard gul- brussel marc peeperkorn correspondent Het Europees parlement stem de gisteren in met nieuwe auto- sloopregels die eind volgend jaar van kracht worden. De Groenen spraken van een 'over winning voor het milieu en de consument'. Een zeer intensie ve lobby van de auto-industrie heeft uiteindelijk niet geleid tot een afzwakking van de voorstel len. De producenten zullen naar verwachting de sloopkos ten doorberekenen aan de con sument, zoals in Nederland al het geval is. jaarlijks komen er in de EU circa negen miljoen autowrak ken bij, een aantal dat voorlo pig alleen maar groeit. De ver werking van deze afvalberg laat te wensen over. In sommige den, een schadepost die zij niet meer op de kopers kunnen ver halen. De Europese Commissie - dagelijks bestuur van de EU - acht een kleine tien miljard waarschijnlijker. Duitse en Franse Europarlementariërs bleken wel gevoelig voor de au tolobby, maar in onvoldoende mate om de plannen bij te stel len. De industrie dreigt met rechtszaken om de verwer kingsplicht voor oudere wagens alsnog uit de EU-regels te we ren. Minder omstreden zijn de re gels om zoveel mogelijk materi aal uit de wrakken te recyclen. Vanaf 2006 moet minstens tachtig procent een nieuwe be stemming krijgen, negen jaar later is dat 85 procent. Het ge bruik van schadelijke stoffen als lood, kwik, cadmium en chroom is vanaf 2005 verboden. Het Nederlandse systeem waar bij de eerste koper een sloop- premie betaalt van 150 gulden, kan volgens de Europarlemen tariërs gehandhaafd blijven. Het hergebruik van materiaal ligt al op 87 procent. In de EU bestaat veel interesse voor de Nederlandse a Ford bezuinigt sterk in Europa amsterdam anp Het Amerikaanse autoconcern Ford gaat sterk bezuinigen op zijn activiteiten in Europa. Er gaan fabrieken dicht, contrac ten met leveranciers worden herzien en ook in de distributie neemt het concern maatrege len. Verder versnelt Ford de ontwikkeling van nieuwe mo dellen en gaat het agressiever de markt op in landen als Rus land en Turkije. Topman in Europa, Nick Scheele, liet op de Bedrijfsauto- RAI in Amsterdam weten dat er nog geen definitieve besluiten zijn gevallen. De nieuwe Ford Fiesta zou in Keulen gemaakt kunnen worden in plaats van in het Britse Dagenham, maar laatstgenoemde fabriek zal ze ker niet dicht gaan, zo zei Scheele. Voor de nieuwe Transit-be- stelwagen zou Southampton de productievestiging kunnen worden. Dat gaat dan ten koste van de fabriek in Genk. Ford Europa heeft zijn winst vorig jaar zien kelderen, van 193 mil joen tot maar 28 miljoen dollar. De omzet nam wel toe, van 24 miljard tot 30 miljard dollar. De onderneming had een winst marge van slecht» 0,09 procent. Dat moet in 2002 of in het jaar daarna 5 procent zijn. Het concern schrijft de slech te gang van zaken in Europa voor een deel toe aan de hoge koers van het pond sterling. De kosten worden voor 28 procent gemaakt in Groot-Brittannië. 'nister wil kijken of schade valt te verhalen em cpd-anp ister lorritsma vraagt het tibaar ministerie om straf- telijke stappen tegen de ex- cteur van de Gelderse Ont- elingsmaatschappij (GOM) >lgens Jorritsma moet het A zelf bekijken of de schade door het handelen van de cteur zou zijn aangericht, lem kan worden verhaald, e minister van EZ reageert imee op het gisteren gepu- eerde eindrapport van het auntantsbureau Arthur An- >en over de miljoenenverlie- bij de GOM. De directeur ft mogelijk onregelmatighe den begaan en is er mogelijk sprake van laakbaar gedrag, zo is de conclusie van de minister. In het rapport worden vragen gesteld over de financiële rela ties tussen de ex-directeur, zijn broer en een vriend. De namen van de laatste twee duiken tel kens op bij transacties van de GOM. De ontwikkelingsmaat schappij deed in opdracht van de directeur betalingen van honderdduizenden guldens aan bedrijven waar de twee bij be trokken waren. Een deel van het geld is niet te achterhalen. Ook regelde de ex-directeur dat het bedrijfje van zijn broer Meteor Burst Communications een borgstelling van zes mil joen gulden kreeg bij de SNS- bank. De raad van commissa rissen van GOM werd daar niet over gehoord, terwijl dat voor dergelijke transacties wel is af gesproken, aldus Arthur Ander sen. Het accountantsbureau vindt overigens dat de ex-directeur niet alles te verwijten valt. Ook de raad van commissarissen is tekort geschoten in het toezicht houden op de gang van zaken bij het GOM. Die raad verwerpt het rapport overigens. Het zou geen recht doen aan de werke lijkheid en essentiële informatie is niet onderzocht. 's Nachts en in het weekend kunt u internetten voor 2 cent per minuut. Starttari^f: 10 cent. Aandeelhouders zetten topman Esser voor het blok londen harm harkema vervolg van voorpagina Mannesmann-topman Klaus Esser heeft zich maandenlang verzet tegen het vijandige bod van Vodafone, maar moest overstag gaan om dat de (voor het merendeel buitenlandse) aan deelhouders van Mannesman, wel oren bleken te hebben naar een deal. Esser voelde niets voor een deal, onder andere omdat Vodafone zich louter richt op mobiele telefonie en Mannes mann een gediversifieerde strategie voert. Het bod dat Vodafone in november op Man nesmann deed leidde tot grote verontwaardi ging in Duitsland. Is een vijandig bod in de An gelsaksische bedrijfcultuur vrij gewoon, op het Europese continent en zeker in Duitsland is het dat doorgaans (nog) niet. Het bedrijfsleven is er veel meer beschermd tegen aandeelhouders en de bedrijfsverhoudingen zijn er doorgaans veel ondoorzichtiger. Beide bedrijven hebben miljoenen guldens gespendeerd aan campagnes om hun aandeel houders voor zich te winnen. In een poging het bod te pareren probeerde Mannesmann enige tijd vriendjes te spelen met het Franse Vivendi. Maar toen Vodafone-topman Chris Gent begin deze week bekend maakte dat Vodafone een al liantie met Vivendi aanging, zag het er al som ber uit voor de Mannesmann-top. Gent schat de besparingen als gevolg van de fusie op mini maal 1,5 miljard gulden. Het nieuwe bedrijf heeft zo'n 42 miljoen klanten over de hele we reld, maar is het sterkst in Europa. Daar is het in elf landen het grootst (zoals in Duitsland en Groot-Brittannië) of op een na grootst, zoals in Nederland, waar Libertel voor 70 procent in handen van Vodafone is. londen dpa-anp Het Britse telecomconcern Vodafone hunkerde naar macht op het Europese conti nent. Het bedrijf was na de overname van AirTouch in de VS met 28 miljoen abonnees veruit de grootste aanbieder van mobiele telefonie in de wereld. Maar op het vasteland in Europa konden de Britten tot nu toe geen hoofdrol spe len. In Europa stond Vodafone Air- Touch derde op de ranglijst. Een sterke positie na Mannes man en Telecomltalia/Olivetti, zeker gezien de tijd waarin de Britten hun bedrijf expandeer den: nog geen 15 jaar. Vodafone begon in de begin jaren tachtig als Racal Tele com, een divisie van Racal Electronics. Als tweede aan bieder van draadloze telefoons begon Vodafone zijn activitei ten in januari 1985 in Groot- Brittannië. In 1999 kwam de omzet van de Brits-Ameri kaanse combinatie uit op zo'n 11 miljard dollar. Amper vier jaar na de oprich ting stond het jonge Vodafone met een vijfde van de aandelen aan de New Yorkse beurs ge noteerd. Minder dan drie jaar Vodafone-topman Chris Gent (links) en zijn voormalige tegenstrever Klaus Esser van Mannesmann kunnen lachen nadat de overnamestrijd na een maandenlang gevecht in het voordeel van de Britten is be slecht. later gingen de resterende stukken ook naar de beurs. Die verkoop was toen de grootste in de geschiedenis van het Britse bedrijfsleven. In Australië beschikt Vodafone inmiddels over een duidelijke meerderheid in de lokale part ner, terwijl in Azië het bedrijf in India en Japan een invloed rijk minderheidsbelang wist te verwerven. Begin 1999 namen de Britten in de VS voor rond 56 miljard foto reuters jürgen schwarz dollar branchegenoot Air- Touch over, waarmee ze een fiks deel van de Amerikaanse markt in handen kreeg. Daar bundelde Vodafone bovendien zijn activiteiten met de mobie le telefonie van Bell Atlantic. Latijns-Amerika en Afrika vor men nog witte vlekken op de wereldkaart in het Vodafone- hoofdkantoor in Newburg, graafschap Berkshire. Die con tinenten krijgen vooralsnog geen prioriteit. Mannesmann mobiel nummer één in Europa düsseldorf dpa/anp Het Duitse Mannesmann-con cern zag eind jaren tachtig zijn kans schoon. De liberalisering van de telecommarkt greep de machinebouwer aan om snel expanderende activiteiten bin nen te halen. Die opzet slaag de. Deze telefoondivisie groei de uit tot de grootste winst bron. Met de aankoop van de Britste branchegenoot Orange nestelt Mannesmann zich steviger aan de top van de mobiele-te- lefoniemarkt op het Europese vasteland: nummer één in heel Europa en een goede tweede plaats in de Bondsrepubliek, achter het oud-staatsconcem Deutsche Telekom. Behalve in Groot-Brittannië en Duitsland heeft Manpesmann ook in Italië een sterke positie. Daar is Omnitel eigendom van het concern uit Düsseldorf. Ook dit bedrijf is actief in draagbare telefoons. Alleen in Frankrijk moet Mannesmann voorlopig nog genoegen ne men met een deelneming bij het Franse Cegetal. Daarmee heeft Mannesmann op de drie grootste markten in Europa voet aan de grond. En juist daarom was het concern zo aantrekkelijk voor Vodafo ne, dat nog de absolute macht op het Europese vasteland miste. Jarenlang had Mannesmann de naam van de spreekwoor delijke Duitse degelijkheid. Het machinebouw-concern met divisies handel en auto mobieltechniek, legde zich na het verwerven van een tele- comlicentie sterk toe op de jongste actitiveiten, waar nu 17.000 werknemers actief zijn. Vorig jaar boekte het totale concern een omzet van ruim 42 miljard gulden. De netto winst verdubbelde tot 2,5 mil jard. los angeles anp Endemol heeft de rechten op het televisieprogramma Big Brother in de VS verkocht aan het station CBS. Endemol En tertainment gaat het program ma zelf produceren. CBS is een van de grote 'networks', die in het hele land zijn te zien. Welk bedrag er gemoeid is met de overeenkomst, is niet bekend gemaakt. Het gaat om tientallen miljoenen dollars. Het is voor Endemol het eer ste programma in de VS dat ze zelf gaan maken. In het verle den werden de programmare chten verkocht, waarna een lo kale producent in Amerika het programma maakte. De Ameri kaanse versie van Big Brother gaat er ongeveer hetzelfde uit zien als de Nederlandse. Tien bewoners worden 100 dagen lang in een huis gezet, terwijl ze constant worden gevolgd door camera's. Ze hebben geen con tact met de buitenwereld. CBS zendt elke werkdag een aflevering uit en blikt wekelijks terug op de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Bovendien is er een keer in de week een discussieprogramma. De bele venissen van de deelnemers zijn ook op internet te zien. CBS-topman L. Moonves, die het nieuws gisteren in Los An geles met Jonn de Mol bekend maakte, noemt het programma een wereldfenomeen. „Het is gewoon onweerstaanbare tele visie." Endemol heeft al veel succes gehad met Big Brother. De for mule is verkocht aan de Duitse RTL-zenders en aan Portugal. Deze week werd bekend dat ook de Britten ernaar kunnen kijken dankzij de verkoop aan Channel Four. Het bedrijf is nog in onderhandeling met omroepen in tien landen, waar onder Spanje en Italië. De koers van het aandeel Endemol steeg vanochtend op de Amsterdam se beurs naar bijna 95 euro. BELASTING BELICHT Volgens het concept-Belas tingplan 2001 zou er resoluut een einde komen aan de fisca le voordelen van de populaire kapitaalverzekering. Slecht nieuws voor de vele Nederlan ders die deze verzekerings- vorm als appeltje voor de dorst willen gebruiken. Onder druk van de Tweede Kamer wijzigde de regering het voor stel onlangs. De fiscale voor delen voor de kapi taalverzekering blijven onder voor- waarden nog even bestaan. Op gezette tijden worden er folder tjes over in de brie venbus gestopt of schreeuwen kran tenadvertenties de lezer toe een kapi taalverzekering af te sluiten. Het gaat om reclame van verzekeringsmaat schappijen om ge durende een aantal jaren elke maand een vast bedrag (bij voorbeeld 150 gulden) aan premie te storten. Zo wordt een kapitaal gevormd dat nog verhoogd wordt met rente. Na een aantal jaren of bij overlijden ontstaat het recht op een uitkering van een be paald bedrag. Het fiscale voor deel schuilt in het feit dat wanneer het opgebouwde ka pitaal na vijftien jaar wordt uitbetaald deze uitkering voor 62.000 gulden is vrijgesteld van belasting. Als de som pas na twintig jaar wordt uitge keerd is de uitkering zelfs tot een bedrag van 272.000 gul den vrijgesteld. Het was de regering een doorn in het oog dat de kapi taalverzekering op zo grote schaal werd gebruikt als fis caal voordelig spaarproduct. In het concept-Belastingplan 2001 werd dan ook aanvanke lijk een streep gehaald door de DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht fiscale voordelen. Alleen de kapitaalverzekering gekoppeld aan de financiering van de ei gen woning via bijvoorbeeld een spaarhypotheek kon nog op fiscale voordelen rekenen. De 'normale' kapitaalverzeke ring was haar fiscale voorde len kwijt en zou in de nieuwe wet komen te-vallen onder de nieuwe forfaitaire vermogens- rendementsheffing (FVR). Dit betekent dat van af 1 januari 2002 fe* over het opge ld bouwde kapitaal 1,2 FVR-heffing moet worden be taald. Wie dus nu een kapitaalverzeke ring heeft lopen en inmiddels een kapitaal heeft op gebouwd van 300.000 gulden, moet daardoor in 2002 3.600 gulden belasting betalen (afgezien van een eventuele toepasselijke algemene vrij stelling). En dat dan elk jaar. En de FVR-heffing wordt na tuurlijk hoger als het kapitaal stijgt. Dit alles terwijl men nog geen kapitaaluitkering ont vangen heeft. Die komt pas na 15 of 20 jaar. Verzekeringsmaatschappijen en belangenorganisaties wa ren dan ook woedend over de ze plannen. Onder druk hier van heeft de regering onlangs haar plannen aangepast. Mensen die voor 14 septem ber 1999 (de dag van indie ning van het Belastingplan) een kapitaalverzekering heb ben afgesloten, zijn de ko mende dertig jaar voor de eer ste 272.000 gulden vrijgesteld van de FVR-heffing. Daarnaast wil de regering een vrijstelling invoeren van 50.000 gulden voor kapitaalverzekeringen die afgesloten wordt voor de studie van de kinderen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7