Raad van State overbelast Nieuwe verkeersdrempel denkt mee met automobilist r-— Uit de geneeskundige koker Station is niet alleen voor reizigers Binnenland Provincies eisen duidelijkheid over regionale luchthavens Amsterdamse gemeenteraad wil Schiphol privatiseren -NV bereidt acties oor op terrein Corus Grote schade bij ongeval in Westerscheldetunnel AG 4 FEBRUARI 2000 Uitspraken afdeling bestuursrechtspraak laten gemiddeld twintig maanden op zicht wachten Controle op begrafenissen Bij de Raad van State is een bijna onbeheersbare situatie ontstaan. De afdeling be stuursrechtspraak kampt met enorme achterstanden bij de afhandeling van geschil len. De onbehandelde zaken van burgers en bedrijven die in beroep zijn gegaan tegen overheidsbesluiten, stapelen zich op. Het duurt nu gemiddeld twintig maanden voor dat de raad uitspraak doet in zaken die de ruimtelijke ordening betreffen. Uitspraken in milieugeschillen laten minimaal zelfs twee jaar op zich wachten. caten, de rijksoverheid, provin cie, gemeenten en burgers. De De directie van de afdeling normale 'doorlooptermijn' van vreest dat het rechtscollege in beroepszaken en juridische zijn huidige vorm niet zal over- kwesties mag formeel niet lan- leven als er niet snel wordt in- ger dan een jaar zijn. Alleen de gegrepen. De vertragingen lei- hogerberoepskamer scoort met den tot grote ergernis bij advo- elf maanden naar wens. Om de lange wachtlijst met onbehandelde zaken terug te dringen, moet de complete or ganisatie van de Raad van State op de schop. Maar een plan van de directie om de problemen aan te pakken, heeft geleid tot grote onrust onder de vierhon- derd werknemers. Ze zijn bang dat de voorgenomen reorgani satie een fiasco wordt. Boven dien zijn ze niet gelukkig met het feit dat de directie vooral wil snijden in de onderste lagen van de organisatie E Visser, directeur van de af deling bestuursrechtspraak er kent de problemen. „Deze ver tragingen zijn maatschappelijk onverantwoord. Een intensieve reorganisatie moet ervoor zor gen dat alle doorlooptijden op 1 januari 2003 maximaal een jaar zijn", aldus Visser. Reeuwijk gaat strenger toezicht houden op het verloop van be grafenissen in de gemeente. Voortaan wordt vooraf gecon troleerd of het graf op de juiste plaats is gedolven. Aanleiding zijn twee pijnlijke vergissingen die onlangs aan het licht zijn gekomen. In het eerste geval werd de begrafenis noodgedwongen uit gesteld nadat was gebleken dat die in het verkeerde graf zou plaatsvinden. In het andere ge val kon de begrafenis pas een week na de geplande datum plaatsvinden. De gedupeerde families heb ben de excuses van de gemeen te geaccepteerd en onderne men geen stappen. De particu liere grafdelver noemt het fou tief invullen en lezen van de be grafenisformulieren de oorzaak van de vergissingen. Reeuwijk neemt de verantwoordelijkheid op zich. In overleg met de be grafenisonderneming en de grafdelver vinden de extra con troles plaats. Eerder deze week werd be kend dat begin januari in Eind hoven de verkeerde persoon was begraven. De fout werd ontdekt nadat de andere familie bij bezoek aan het rouwcen- trum had vastgesteld dat de op gebaarde persoon geen familie was. De volgende dag is die overledene opgegraven en op nieuw opgebaard, zodat alsnog afscheid kon worden genomen. Wie te hard rijdt wordt straks gedwongen af te remmen De door velen vervloekte ver keersdrempel blijft niet langer een dode klomp steen in de weg. Nederland Haarlem, ont werper van verkeersmiddelen in de Spaarnestad, brengt de hinderlijke bulten tot leven en laat ze communiceren met de automobilist. De nieuwe Vialis-verkeers- drempel laat zich niet zien aan de brave rijder die de maxi mum snelheid respecteert. Hij rijst echter pesterig uit de grond wanneer een auto te hard komt aanstormen. Komende dinsdag demonstreert de fabrikant de Vialis-drempel in het Groningse Eemsmond, waar de hindernis een poos op proef blijft. „Ik denk dat de belangstelling voor dit type drempel heel groot zal worden", zegt M.Ves- seur van Nederland Haarlem, „Het is niet alleen de automo bilist die ervan profiteert door zich aan de voorgeschreven snelheid te houden. Ook voor bussen, politie-, brandweer- en ziekenauto's is de Vialis een uit komst, omdat deze bestuurders met een elektronisch signaal de drempel buiten werking kun nen stellen." De hinder van verkeersdrem pels beperkt zich niet tot de au tomobilist. In de bebouwde kom zorgen ze voor veel ge bonk en getril in de naburige huizen. Met de Vialis-drempel kan de overlast een stuk minder worden. Wel moet een nieuw soort verkeersbord uitdrukkelijk waarschuwen, dat er een obsta kei verschijnt bij te hard rijden, anders helpt de nieuwe drem pel nog geen spat. Nederland-Haarlem heeft pa tent aangevraagd op de Vialis, die bestaat uit een betonnen bak met twee beweegbare sta len balken, die in rijrichting achter elkaar liggen, op hetzelf de niveau als het wegdek. Regi streert de drempel een auto die harder dan de voorgeschreven snelheid nadert, dan komen de balken een paar centimeter de hoogte in. Voor- en achteras krijgen vervolgens een paar flinke dreunen te verwerken. OPINIE HAARLEM RIEN POLDERMAN bn de chipkaart als enige toegangssleutel tot het Jon bestaat een ernstig praktisch bezwaar: het list tourniquetten bij de ingang. Die zullen in de 5 een lastige barrière blijken voor de massale stroom Jgers die zich dan aandient. Zeker op de grote leke stations, waar de forensen dagelijks in grote pigten heen en weer drommen, zal dat probleem lib aar worden. Wordt gekozen voor tourniquetten bij lerrontrappen, dan vormen deze tijdrovende pernissen bij het overstappen. Voorspelbaar is, dat b obstakels eerder extra agressie zullen opwekken l dat ze zullen bijdragen aan de vermindering ervan, lis dus de goden verzoeken om uitgerekend op de Ie (overstap-) stations van Amsterdam, Rotterdam Jtrecht te gaan experimenteren met de chipcard als feangssleutel naai' de perrons en de treinen. Zelfs al ten de NS-statistieken op een rechtstreeks verband len de omvang van de reizigersstromen en de Essie tegen conducteurs en perronpersoneel Jekwart van de reizigers stapt in op de veertig grote lions en driekwart van de agressie komt Irvandaan). De gewelddadige incidenten, die bntelijk grote commotie veroorzaakten en aanleiding ten voor de suggestie van Netelenbos, deden zich Irigens juist niet voor op de grote stations, maar op |i of meer uitgestorven voorstadhaltes. Islimme elektronische kaart, die tourniquetten kan In draaien en deuren opent, bestaat allang. Maar het liet zonder reden, dat de openbaarvervoersbedrijven Ie nog niet toepassen. Ze werken namelijk aan een pkaart die 'contactloos' functioneert en niet door i afleesgleuf hoeft. Juist om ergernis over extra rijen gedrang te voorkomen willen ze straks een Waadbaar) pasje introduceren, dat je in het brbijgaan slechts in de buurt van een afleesautomaat Minister Netelenbos meent de agressie in treinen en stations te kunnen beteugelen door de toegang te be perken. Alleen met een chipkaart kom je straks het station nog binnen, zodat zwartrijders al op de drem pel worden geweerd. In een gesprek met het week blad Vrij Nederland oppert de bewindsvrouw met de toegangsbeperking te beginnen in Amsterdam, Rot terdam en Utrecht omdat die grote stations toch al worden verbouwd. Het idee heeft de charme van de eenvoud en daarom is er bij nadere beschouwing wel wat op af te dingen. hoeft te houden. Zo'n slimme kaart waarmee de altijd gehaaste reiziger gewoon kan doorlopen en instappen, lijkt echter slecht te passen bij de fysieke hindernis die Netelenbos wil opwerpen op de route naar de trein. Het woord chipkaart is, kortom, gemakkelijk en snel uitgesproken, maar de meest handige toepassing ervan in de praktijk is bij lange na nog niet uitgewerkt. Dat zal behoedzaam, zorgvuldig en zeker niet overhaast moeten gebeuren, wil de nieuwe elektronische techniek niet méér onheil brengen dan ze beoogt te voorkomen. Van meer principiële aard is het argument, dat een station méér is dan een plaats om op de trein te stappen, zeker een centraal station van een grote stad. Dat is onderdeel van het publieke domein, een ontmoetingsplaats, ook voor wie op dat moment helemaal niet met de trein meehoeft. Vaak dient de stationshal tevens als doorloop tussen twee stadsdelen en vormt ze een knooppunt van voetgangersroutes. Zo beschouwd kan het station ook de functie van plein hebben, van een ruimte om te flaneren, om naar voorbijgangers te kijken, om op een bankje wat te eten en de krant te lezen. Dit sociale aspect komt. duidelijk tot uiting in allerlei koffïecomers, café's en winkeltjes die de NS de laatste jaren de stationshallen hebben binnengehaald. Op middelgrote stations hebben de NS de prioriteiten zelfs omgekeerd en de loketten vervangen door winkeltjes, waar je naast levensmiddelen en andere artikelen ook je treinkaartje kunt kopen. Deze 'Wizzls' mikken erop, dat een broodnodig deel van de klandizie voor de winkel zelf komt en niet voor de trein. Het idee van Netelenbos om de toegang tot deze 'overdekte pleinen' te beperken tast de sociale functie ervan aan. Het verblijf in de openbaar toegankelijke stad wordt er niet gezelliger op wanneer het doelloze eindje om, het zomaar wat rondlummelen, het recreatief stappen of hoe je het verder zou willen noemen, in sommige delen ervan alleen kan worden gelegitimeerd met een toegangskaart. De strijd tegen uitwassen van onmaatschappelijk gedrag krijgt dan wel een erg hoge prijs, en waar is het eind? De oplossing van het gevoel van onbehagen en onveiligheid in het publieke domein moet niet worden gezocht in een steeds verdere opmars van bewakingscamera's, automaten, compartimentering, tourniquetten en toegangspasjes. Meer toezicht door mensen van vlees en bloed, meer blauw op straat, dat helpt. De praktijk op de drukbevolkte grote stations met veel personeel en de spoorwegpolitie om de hoek wijst dat uit. Aan een gemoedelijke conducteur aan de voet van de perrontrap is wel uit te leggen, dat je alleen even het perron op moet om je bejaarde moeder af te halen; een tourniquet snapt dat niet. Dat is ook niet te trainen in mensenkennis. Rien Polderman is redacteur bij deze krant. De rijksoverheid moet snel dui delijkheid geven over de toe komst van de regionale lucht havens. In een hoorzitting in de Tweede Kamer toonden pro vinciebestuurders zich bereid de verantwoordelijkheid voor de vliegvelden op zich te ne men. De privatisering van de luchtverkeersleiding en de ver handelbare rechten op de lo zing van uitlaatgassen stuitten echter op verzet. Provincie- en gemeentebe stuurders mochten zich tijdens de zitting tegenover de Kamer uitspreken over de Hoofdlij nennotitie Structuurschema Regionale en Kleine Luchtha vens. Alleen de Rotterdamse wethouder H. Simons (Rotter dam Airport) wilde de zeggen schap over de luchthavens graag aan het rijk overlaten. Zijn collega's voelen veel voor de decentralisatieplannen van minister Netelenbos (verkeer), maar laakten de huidige ondui delijke situatie. Potentiële investeerders twij felen door onzekerheid over de milieunormen. Het kabinet wil lozingsrechten (voor de uitstoot van kooldioxide door de vlieg tuigen) verhandelbaar maken, waardoor het aantal toegestane vluchten niet duidelijk is. Luchthavens die 'milieuruimte' over hebben kunnen die verko pen aan andere vliegvelden. Die kunnen dan meer vluchten uil - voeren. Maar tegelijkertijd moeten ze zich wel aan strenge geluidsnormen houden. Ook de toekomstige zelfstan digheid van de luchtverkeerslei ding baart veel bestuurders zor- gen. Ze hebben liever dat de verantwoordelijkheid voor de veiligheid in de lucht in handen blijft van het rijk. Een meerderheid van de Am sterdamse gemeenteraad is be reid mee te werken aan de pri vatisering van Schiphol en gaat akkoord met de strategie om aandelen te ruilen voor grond. De hoofdstad zal samen met mede-aandeelhouders het rijk en de gemeente Rotterdam de waarde van de aandelen vast stellen. Dat bleek gisteren tij dens een commissievergade ring. Voor de PvdA, de grootste partij van Amsterdam, was de verwerving van grond en het behoud van commissarissen bij de luchthaven al eerder een voorwaarde om in te stemmen met de privatisering van Schip hol. Gisteren sloot een meer derheid van de raad zich daar bij aan. De privatisering van Schiphol was twee jaar geleden bij de collegeonderhandelingen nog onbespreekbaar. Bijna was toen in het Amsterdamse pro gramakkoord opgenomen dat dat niet mocht gebeuren. Amsterdam heeft 21,8 pro cent van de aandelen Schiphol in haar bezit. Het rijk bezit 75,8 procent en Rotterdam 2,4. In theorie zou de hoofdstad, die voor de aanleg van de luchtha ven grond inleverde, de privati sering kunnen tegenhouden. Maar de WD waarschuwde er voor dat de consequenties van zo'n opzet niet te overzien zijn. Wethouder luchthavenzaken H. Groen sloot zich daar in milde re bewoordingen bij aan. Hij zei verder van de privati sering gebruik te willen maken om nog een aantal andere af spraken te maken. Zo wil hij de verhoudingen in de vastgoed- ontwikkeling in de regio regule ren. Op dit moment heeft Schiphol Real Estate (SRE) een flinke vinger in de pap bij de ontwikkeling van de vastgoed markt op het luchthaventerrein. Daarvoor werkt de SRE samen met de gemeente Haarlemmer meer die ongeacht de eigenaai van de grond verantwoordelijl blijft voor de bestemmings plannen in het gebied. Er Haarlemmermeer doet haai best te concurreren met het Amsterdamse kantorengebied op de Zuidas. fenge aanpak vandalen Purmerend hEND* Het uitgaanscentrum van Purmerend krijgt dit hnde extra politietoezicht, een controle op wapenbezit en ^gebruik, legitimatieplicht en videobeveiliging. De gemeen- Émerend, de politie en de plaatselijke horecaorganisatie lebben gisteren gezamenlijk tot deze maatregelen beslo- 'jistitie heeft toegezegd snelrecht toe te passen op overtre- jie aan de hand van de videobeelden kunnen worden geï- ficeerd. De directe aanleiding tot de regels is de oplopende aing tussen groepen Marokkaanse jongeren, die al enkele ti heerst in Purmerend en afgelopen weekeinde escaleerde, fllitie arresteerde vier mannen, omdat ze agenten te lijf wa- igaan. 02 tronderzoek naar helikopterpiloot ar» Justitie in Alkmaar is een gerechtelijk vooronderzoek rt naar de piloot van de KLM-helikopter die in 1997 neer- <s Inte boven de Noordzee. Aan de hand van de resultaten van m UW iderzoek besluit justitie of de man daadwerkelijk wordt 3 felii igd. Het openbaar ministerie in Alkmaar wil niet zeggen ran de piloot precies wordt verdacht. Het ongeluk eind -ontstond toen de helikopter 75 kilometer ten noordwesten )en Helder op een platform wilde landen om twee mensen pikken. Dat ging niet goed, het toestel stortte in zee waar- ior een technisch mankement de reddingsvlotten niet los ïen. De acht inzittenden kwamen in het ijskoude water, v ia één van hen overleed aan een hartstilstand. "■rbatsjov verdient eigen brug Michail Gorbatsjov verdient nog tijdens zijn leven eer- r 'Urn voor zijn bijdrage aan de wereldpolitiek. Daarom moet .(Utrecht een brug naar hem genoemd worden. Met dat voerden twaalf jonge managers gisteravond actie in pht. De twaalf kregen in het kader van een cursus de op- miatffit een doelstelling te realiseren en daar zoveel mogelijk 3ntie$cn achter te krijgen. Gemeenschappelijke bewondering Ha|de voormalige Sovjetleider Gorbatsjov, de bruggenbouwer jn oost en west, leidde tot de poging een brug naar hem lemd te krijgen. Voorlopig met succes. De straatnamen- nissie neemt het verzoek in behandeling. Het gaat om een (Gle bouwen brug over het Amsterdam-Rijnkanaal bij de Mve Urechtse wijk Leidsche Rijn. H or dodelijke karateklap 3,5 jaar iaag Een dodelijke karateklap kost een 20-jarige Gouwe- .3,5 jaar gevangenisstraf en een schadevergoeding van febr» g^den. De rechtbank in Den Haag achtte gisteren bewe- rdwifiPt de man opzettelijk zwaar lichamelijk letsel heeft toege- e NJit. Vorig jaar sloeg hij een 34-jqrige man neer in een disco- CELK in Gouda, omdat die het zusje en een vriendin van de ver- fplaa»te zou hebben lastiggevallen. Het slachtoffer viel door de met zijn nek op een richel, raakte bewusteloos en overleed maanden later. Tijdens de behandeling van de zaak stelde >tie dat de verdachte had moeten beseffen welke gevolgen klap had kunnen hebben. De Gouwenaar beoefende de tsport sinds zijn vierde en was eind 1998 Nederlands kam- ex™ jkkade van boerderij is terecht iaag Een veehouder uit Zelhem (Gelderland) mag voorlo- ;ijn koeien niet aanbieden voor de slacht cn zijn melk niet en aan de fabriek. Gisteren besloot de rechtbank in Den j dat het boerenbedrijf rechtmatig is geblokkeerd door de ectie voor Waren en Veterinaire Zaken. De koeien op het ijf lijden aan een onbekende ziekte. Melk en vlees van zieke en mag niet in de voedselketen komen, vindt de inspectie. moet duidelijk zijn aan welke ziekte de koeien lijden. Vori- reek werd in het Belgische Oost-Vlaanderen een derde geval jeen mysterieuze koeienziekte geconstateerd. De Belgische ^fjiectie onderzoekt of vervuilde bietenpulp de oorzaak is. Het ^Jiet bekend of er verband bestaat tussen de zaak in Zelhem a king wordt niet uitgesloten pen pieter van hove Bondgenoten voert 22 fe- Jri actie op het terrein van Is in IJmuiden. Een staking Él daarbij volgens FNV-be- Ider J. Duynhoven niet uit- iten. Ook de kans op meer- I acties is aanwezig. Met de wil de vakbond de be ileiding duidelijk maken Bet personeel ontevreden is |de gang van zaken. 0 leden van de grootste vak bij Corus (4.500 leden) |»en gisteren tot de acties eten tijdens vergaderingen fcverwijk. De bond studeert Sop het karakter van de ac ties. FNV Bondgenoten ver wacht dat de Britse bestuurs voorzitter Brian Moffay op die dag aanwezig zal zijn. De afgelopen weken is veel onrust ontstaan over de afname van de werkgelegenheid bij het Brits-Nederlandse concern. Zo wordt de afdeling Lange -Pro ducten in IJmuiden gesloten. De ondernemingsraad van deze afdeling overweegt naar de rechter te stappen wanneer de leiding volhardt in deze slui ting. Eerder deze week bracht de ondernemingsraad een ne gatief advies uit. Bij de staffunc ties komen er tientallen te ver vallen. Hilversum De diploma-uitreiking van het Opleidingscentrum Militair Geneeskundige Diensten in Hilver sum werd gisteren met enig ludiek ceremonieel omgeven. Een medewerker diepte uit een bovenmaatse ko ker de diploma's op, die staatssecretaris Van Hoof van defensie vervolgens aan de eerste artsen uitreikte, die de opleiding tot AMA (Algemeen Militair Arts) hebben voltooid. Met de opleiding worden basisartsen ge schoold tot militair arts, die binnen de krijgsmacht een soort huisartsenfunctie vervullen. foto anp robbert slagman De ravage in de Westerscheldetunnel in aanbouw. Links de restanten van de werktrein, rechts enkele betonsegmenten voor de tunnelwand van de geboorde tunnel. foto gpd peter nicolai In de westelijke buis van de Westerscheldetunnel is gisteren een werktrein verongelukt. Op het moment dat de trein de tunnelbuis inreed, schoot de koppeling tussen de locomotief en vier wagons met acht tun nelsegmenten los. Met een vaart van twintig kilometer per uur denderden de wagons met een totaal gewicht van honderd ton de helling af. De bestuurder zag geen kans meer zich in veiligheid te stel len, maar kon later ongedeerd uit de kleine cabine aan de voorzijde van de trein klaute ren. Hij werd met een shock per ambulance afgevoerd. Vijf tun nelbouwers die zich op het mo ment van hert ongeluk in de buurt bevonden, konden tijdig wegspringen. Directeur H. de Jonge van tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) schat de schade op ruim twee miljoen gulden. Het boorproces in de westelijke tunnelbuis ligt waarschijnlijk twee weken stil. De boormachi ne staat nu stil op 440 meter van de toerit, op een diepte van ongeveer dertig meter onder NAP. Ook het boren in de oos telijke tunnelbuis vordert rno menteel nauwelijks, omdat tes ten worden uitgevoerd met nieuwe rubberen afsluitingen van de tunnelringen. De aannemer sluit niet uit dat een 'menselijke fout' is ge maakt. De machinist en de be stuurder moeten voor vertrek de koppelingen en de extra vei ligheidskettingen te controle ren. Wellicht is dat niet gebeurd en was verzuimd de kettingen aan te brengen. Toen het ge vaarte eenmaal losschoot, was er geen houden meer aan. De wagons sleurden het remming werk en een bok aan het eind van het spoor mee en stortten van het hoger gelegen kabelka naal in de put achter de boortrein. Het achterste plat- I form werd licht beschadigd. De j Arbeidsinspectie stelt een on- t derzoek in.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5