Directeur LVC woest op wethouder Kunst met een goddelijke glans Cultuur Kunst 'Op Hoop van Zegen' voor kinderen Gemakzuchtige buurthuizen rachtig poppenspel an Fred Delfgaauw 'ouperusbanden in kaart gebracht IDAG 4 FEBRUARI 2000 rban Dance Squad uit elkaar Nederlandse band Urban rice Squad (UDS) is niet er. De bandleden gooien bijltje erbij neer. De.groep, t w zanger/rapper Rudeboy, lang ift in totaal dertien jaar be- jH' in. ffban Dance Squad ver- ;en i rde door de jaren heen :misi ni in binnen- en buiten ier d. Op alle grote Nederland- nstij Blat ditn et o ;ona eer r ene wis* lat ir 'erbi - se festivals is de band te zien geweest. Samen met de Ame rikaanse band Living Colour toerde UDS door de Verenig de Staten. Het vijfde studioal bum getiteld 'Artantica' is net uit. Rudeboy speelt hierop sa men met zijn vier bandleden en dj DNA. De zanger was de laatste jaren ook op andere muziekvlakken actief. Zo speelt hij onder meer met Tom Holkenborg in Junkie XL Première in de Leidse Schouwburg maarten baanders 31 telling: 'Don Q' door Fred Delf- 'Pen (v Gezien: 3/2. LAKtheater(Try out) F. 1 theater recensie is wie in een zaal waar jenspeler/acteur Fred Delf- iw een voorstelling geeft? zijn de mensen, wie de jen? Wie bestaan echt, wie >n in de fantasie? Het pu- bij 'Don Q', waarvan Delf- iw gisteravond een try out bestond niet alleen uit sen. Er nam ook een pop ts, die heerlijk banaal zat te :eren dat het wel leuk is om het theater te komen, r dat hij geen parkeerplaats vinden. Van Don Quichotte t hij wel gehoord, maar de laar 'Jver 's m'nder beroemd, ^htn e naam Cervantes denkt hij >n aan diens graf, een at- ie voor toeristen. ci ilfgaauw laat Cervantes uit nkni °Pstaan door hem zelf iicteur te spelen. De schrij- keert terug naar het mo- t waarop hij zij onsterfelij- omanheld tot leven wekte, 'antes wilde de gruwelijke anale werkelijkheid van het malige Spanje veranderen, deed hij door een boek te j ijven over een ridder die de met te Uif met ziïn ^an" em t ^n' ln8enieus niaakt Delf- j w voelbaar hoe schrijver en romanheld verstrengeld zijn. De schrijver vraagt zich af wie hij was en zoekt zekerheid bij zijn romanheld. Die zegt: „Ik geef je de vrije hand." Zo kan de schrijver zijn vrije fantasie proberen terug te vinden. Het verhaal is van een over weldigende kracht. Het zit bril jant in elkaar. In een tintelend suggestieve sfeer klinkt de ene prachtige zin na de andere, waar je eigenlijk rustig over na zou willen denken. Het wemelt van de scherpzinnigheden. De arm die Cervantes in de slag bij Lepanto verloor en de arm van Don Quichotte werd; Sancho Panza die alleen bestaat omdat Cervantes hem gedroomd heeft en die in slaap valt zodra Cer vantes over zijn eigen leven ver telt. Alles gaat in elkaar over en heeft met elkaar te maken. Je krijgt soms het gevoel dat er te veel briljante vondsten en ver banden in zitten. Maar je hoeft niet alles op te pikken om toch van de voor stelling te kunnen genieten. Er is veel humor en adembene mend knap poppenspel. De pop die hard niest en dan zijn haar weer gladstrijkt, de kleine rukjes aan een bosje veren waarmee het hoofd van een verwende vrouw gekarakteri seerd wordt: Delfgaauw heeft zo weinig nodig om zijn pop pen echt en levend te maken. lesley grieten Een toneelstuk van honderd jaar oud, speciaal voor kinde ren vanaf acht jaar. De Leidse Schouwburg heeft morgen de première. Theatergroep Mac- cus speelt daar 'Op hoop van zegen' van Herman Heijer- mans. Hoewel het stuk volgens re gisseur Jos van Kan niet kinder achtig wordt gespeeld, zijn er wel wat aanpassingen verricht. Zo is het stuk ingekort van de oorspronkelijke tweeënhalf uur tot ruim een uur. „Met goed schrappen en knippen hebben we er een goede kindervoorstel ling van gemaakt." Het accent in de nieuwe ver sie van 'Op hoop van Zegen' ligt op de kinderen Barend, Jo - in tegenstelling tot in het origineel Barends zus - en Clementine. Via de kinderen wordt het ver haal verteld over belangrijke keuzes in het leven. Barend moet van zijn moeder Kniertje naar zee. Zijn vader en broers zijn al op zee omgekomen en hij wil niet. Barend durft echter niet tegen haar in te gaan. Zusje Jo is het aanvankelijk met hun moeder eens maar zegt hier la ter spijt van te hebben. Cle mentine, de dochter van reder Bos kan niet geloven dat haar vader zijn personeel op slechte schepen uit laat varen. Als ze erachter komt dat het toch zo is, gooit ze de deur voor hem dicht. Het serieuze thema van kin deren die tegen de visserstradi tie van hun ouders in opstand komen wordt met minder dra matische muziek gebracht dan in het orgineel. „De muziek die we nu gebruiken maakt het stuk luchtiger en vrolijker", vindt Van Kan. Aan de oorspronkelijke tekst van Heijermans is helemaal niets veranderd, de personages praten op dezelfde manier als honderd jaar geleden. Volgens Van Kan is dat geen probleem. Het Letds Volkshuis en de Leidse buurthuizen danken hun ont staan aan het beschavingsoffen sief, dat aan het einde van de 19de maar vooral in de 20ste eeuw vorm kreeg. Buurthuizen speelden een rol bij het terug dringen van de sociale ongelijk heid en de be- 'Op Hoop van zegen' voor kinderen: oud vissersdrama in een nieuw jasje. „Tijdens de try-outs bleek dat de kinderen even moeten wen nen aan de ouderwetse straat taal. Maar dat gaal snel ge noeg." Hoewel het stuk hon derd jaar geleden is geschreven, staat het volgens regisseur Jos van Kan nog als een huis. FOTO GPD/ROLAND DE BRUIN „Heijermans was een hele goe de dramaturg. Ook de kinderen van nu vinden het gewoon een heel spannend verhaal." neu rtra geld niet genoeg om verbouwing te betalen er ia onbehoorlijk bestuur' en 'een kinderachtige krui- iersmentaliteit' zijn maar twee van de vele negatieve elinjalificaties die Ruud Visser, directeur van het LVC, ft voor het gemeentelijke subsidiebeleid. Het LVC de komende jaren volgens een woedende Visser "jjnelijk. veel minder subsidie dan was afgesproken. bij komt jaarlijks een halve ton als financiële pleister op de wonde die het Aalmarktproject het LVC heeft toegebracht. Door de onzekere toekomst van het LVC-pand heeft het podium namelijk veel hogere program- ,n pablo cabenda e laatste vergadering van de Iscommissie cultuur bleek het poppodium eenmalig ton ontvangt voor de nu lopende verbouwing. Daar- meringskosten dan normaal. Voor het eerste jaar van die re geling (1999) wil de gemeente slechts de helft, 25.000 gulden, uitkeren. En dat zit Visser hele maal niet lekker. „De afspraken over de extra subsidie zijn ge maakt in december 1998. Dat het een half jaar heeft geduurd voordat we een afspraak kon den maken over de hoogte van het bedrag ligt aan de gemeen te, niet aan ons. De gemeente heeft de zaak 'op zijn beloop ge laten. Ik heb mijn plannen be groot op een subsidie van 50.000 gulden per jaar. Ook voor het jaar 1999." Het geld voor de verbouwing van het LVC, 100.000 gulden, is bij lange na niet genoeg. De kosten van de facelift van het jongerencentrum zijn geraamd op 2,3 ton. Maar wat Visser nog meer tegen de borst stuit is dat het LVC een gedeelte van het bedrag moet besteden aan het buitenschilderwerk. „Het on derhoud aan de gevel valt on der achterstallig onderhoud en de gemeente is als eigenaar daarvoor verantwoordelijk. Het is van de gekke dat wij dat zelf uitlaten over de 25.000 gulden moeten betalen. Op deze ma nier schuift Pechtold de verant woordelijkheid op een heel ge wiekste manier af op ons." Wethouder Pechtold (cul tuur) laat weten dat de kwalifi catie 'subsidie' niet klopt voor de extra ton die het LVC krijgt. „Het extra geld is uitdrukkelijk óók bedoeld om de gevel te schilderen. Dat betalen wij dus wel. Daar is in de financiën re- subsidie die Ruud Visser de helft van het beloofde bedrag noemt. „Ik vind het van rare manieren getuigen als Visser achteraf, via de media, zijn ver haal probeert te halen. Er was niemand van het LVC aanwezig bij de commissievergadering waarin de financiële afspraken met het LVC werden uiteenge zet. En Ruud Visser heeft mij ook daarna niet benaderd." huishoudens de programmagids van haar elf buurthuizen ver spreid. Het LWO hoopt dat zo gemakkelijker gebruik wordt ge maakt van een buurthuis bui ten eigen buurt of wijk. In deze gids kunnen we lezen dat buurt huis Matilo 12 lessen Spaans voorfl. 108,aanbiedt, terwijl hetzelfde aantal lessen bij buurthuis Vogelvlucht slechts fl. 72,kost. Buurthuis Morsch- wijck geeft een keuze tussen 6 lessen voor fl. fl. 65,of 20 les sen voorfl. 120,De meeste buurthuizen zijn dus goedkoper dan Het Leids Volkshuis, dat voor 10 lessen fl. 85,vraagt. Het duurst van de door de ge meente Leiden gesubsidieerde instellingen is de Leidse Volks universiteit K&O. Maar die kent wel vier niveaus, in prijs varië rend van 15 lessen voor fl. 330,tot 12 lessen voor fl. 315,Daarnaast nog de va kantiecursus Spaans van 8 les sen voorfl. 120, Tot de populaire activiteiten ho ren ook bingo (soms speciaal voor 55+) en het leren werken met computerprogramma's. Daarnaast zijn er ook een 'Cur sus in wonderen' (buurthuis 't Mierennest) en 'Astrologie voor gevorderden' (buurtcentrum de Kooi). Gelukkig besteden de buurthui zen wel enige aandacht aan kunst en cultuur, maar het aan tal uren is absoluut en relatief veel te laag. Bezoekers van buurthuizen kunnen hun kunstzinnige creativiteit kwijt aan zingen (buurthuis Cornelis Joppensz; voor 55+ in de buurt huizen Matilo en Stevenshof), tekenen en schilderen voor kin deren (buurthuizen Cornelis Joppensz en Stevenshof) of vol wassenen (buurtcentrum de Kooi en buurthuizen Morsch- wijck, Stevenshof en Vogel vlucht), aquarelleren (buurthui zen Op Eigen wieken en Matilo), toneelspelen (buurthuis Matilo) en keramiek/pottenbakken (buurthuis op Eigen Wieken). De buurthui zen 't Mieren nest, De Pan - crat, t SchipL pertjeen 't Spoortje heb ben geen cul turele activi teiten, tenzij we dansavon den ook al als zodanig be schouwen. Alleen buurt huis Cornelis Joppensz heeft een cursus kunstgeschie denis, en wel eens per veer tien dagen voor 55-plus- sers. Bij het Leids Volks huis kan men nu terecht voorde cursussen Antiek onder de loep, Moderne kunst en De wereld van het oude Egypte. K&O Lei den biedt de meeste cursussen voor kunstzinnige vorming aan. Opvallend in de programma gids buurthuizen is de gemak zuchtige programmering en het gebrek aan vernieuwingen am bitie. Van enige streven naar culturele verheffing is al hele maal geen sprake. De bescha vingsmissie van weleer lijkt to taal vergeten. Terwijl de buurt huizen nu een prominente rol zouden mpeten spelen bij de emancipatie en de integratie van de kansarmen van onze tijd. Onder hen zijn veel nieuwe Nederlanders. Het is toch te gek voor woorden, dat buurthuizen met elkaar concurreren in het aanbieden van een cursus Spaans, maar nieuwe Nederlan ders er niet terecht kunnen voor hun verdere vorming in de Ne derlandse taal en cultuur. An derstaligen zijn daarvoor aan gewezen op de cursussen van K &0 Leiden. Zelfs daar kunnen nieuwkomers niet terecht die meer zouden willen weten over en begrijpen van de cultuur en de geschiedenis van de stad Lei den en haar wijken. Nieuwkomers in Leiden hebben recht op de kans om zich Leide- naar onder de Leidenaren te kunnen gaan voelen. Kennis van de taal, de stad en de daar mee verbonden cultuur helpt daarbij. Helaas blijkt uit de pro grammagids van de buurthui zen absoluut niet dat buurthui zen zich mede verantivoordelijk weten voor de sociale en cultu rele integratie van onze nieuwe stadsgenoten. pn haag jan-hendrik bakker Beer dan vijfhonderd verschillende boekbanden leverde zijn speurtocht Jp. Met een fotograaf in zijn kielzog tok prof. H.T.M. van Vliet, zoals hij pgt, 'stad en platteland' af om te in- fentariseren hoeveel verschillende landen er van Couperus' werk be- Ëonden. Het werden er veel meer Jan hij ooit verwacht had. Alle ban- ■en werden vervolgens zorgvuldig pstgelegd. Nu, twee jaar later, ver- phijnt het resultaat van dit monni- Jenwerk: 'Versierde verhalen'. En in het Louis Couperus Museum in Den 3aag zijn enkele van fraaiste be iaard gebleven boeken van Coupe rus tentoongesteld. I Van Vliet was eerder verantwoor- lelijk voor de bezorging van de 'Vol- fedige Werken' van Louis Couperus, fijdens dat tekstkritisch onderzoek Ontdekte hij hoe de kwestie van de boekbanden hem fascineerde. „In de serste plaats vooral esthetisch. Want Mie banden zijn erg mooi. Maar in de tweede plaats wilde ik weten wat een uitgever ertoe bewoog een schilder of architect in de armen te nemen voor het ontwerp van boekomslagen. Dat onthult iets over de uitgeverspraktijk van die tijd." Onder de kunstenaars die Coupe rus' boeken hebben vormgegeven behoren grote namen uit de bewe ging van de Art Nouveau van de rond de (vorige) eeuwwisseling: Toorop, Berlage, Roland Holst, Neuhuys en Sluyterman zijn daarvan wel de be kendste namen. Aanvankelijk was Couperus van hun werk helemaal niet zo gechar meerd, vertelt Van Vliet. „Hij hield ei genlijk nog het meest van een een voudige effen kaft met een gouden lettertje, heel traditioneel. Later raak te hij wel enthousiast. Na 1897 pas, toen Jan Toorop de omslag had ge maakt voor 'Metamorfoze'. Toen heeft hij duidelijk gevoeld dat hier een kunstenaar was die zijn werk be greep." Aan uitgever L.J. Veen heeft Coupe rus zijn mooie banden te danken. Veen zag hoe een concurrerende uit gever, Versluys, de kunstenaar Ro land Holst een prachtige band had laten maken voor 'Johannes Viator' van Frederik van Eeden. Hij wilde zelf ook graag iets nieuws, iets modems voor zijn successchrijvers Louis Cou perus en Stijn Streuvels. Dus zocht Veen ontwerpers in de school van de Nieuwe Kunst. Per slot van rekening zaten daar de kunstenaars, die ple zier hadden in het ontwerpen voor alledaags gebruik. Mede dankzij de boeken van Coupems, kunnen wij nu zeggen, hebben zij naam bij het grote publiek gekregen. Een zeer speciaal project was de gebatikte band waarin 1 'De stille kracht' werd uitgegeven. Daarmee was Coupems zeer verguld. 'Versierde verhalen. De oorspronkelijke boekbanden van Louis Couperus' boeken (1884-1925)' is verschenen bij uitgeven L.J. Veen. Prijs: fl. 49,90. Louis Couperus Muse um, lavastraat 17, Den Haag een tentoon stelling over de boekontwerpen. Tot 11 juni. Open: do t/m zo 12-17 uur. Barok uit Ecuador in Haags Museum Het Paleis en haag Een veel voorkomend onder werp in de Ecuadoriaanse beeld houwkunst is de Heilige Familie. Daarbij worden drie poppen op stoeltjes geplaatst: Maria, Jozef en het kindje Jezus in het midden. De hoofden, handen en voeten van de poppen zijn van beschilderd hout, hun rompen gaan schuil achter prachtige geborduurde stoffen. Met een wezenloze blik kijken zij de beschouwer aan. Voor een deel komt dat doordat hun ogen gevuld zijn met glaspasta, maar hoofd oorzaak is dat de maker geen en kele moeite heeft gedaan de ge zichten individualistische trekken te geven. Daar ging het ook niet om. De meestal anonieme beeld houwers maakten de sculpturen niet om mooie mensen uit te becl den, maar om een hemelse bood schap te verspreiden. Daarbij was met name voor de decoratie een belangrijke rol weggelegd. Door de beelden te beschilderen in schitterende kleuren en met bladgoud te vergulden kregen zij een goddelijke glans. Sommige schilders waren daarin zo bedre ven dat zij konden toveren met verf. Zoals het geval is bij het beeldje van een engel, waarvan de blote armen en benen, hoewel zij van hout zijn, van porselein lijken Anderen gebruikten de kleuren vooral om een grotere expressivi teit te bereiken. Veel beelden wa ren namelijk bedoeld om meege dragen te worden in processie^ Ook in het huidige Ecuador komt dit nog regelmatig voor. Een uitge breide fotoreportage daarover op de tweede verdieping van het mu seum is een passende afsluiting van deze bijzondere tentoonstel ling- bernadette van der goes Bij Zuid-Amerikaanse kunst en cultuur denkt bijna iedereen on middellijk aan Inca's en Azteken. Het Haagse Museum Het Paleis toont momenteel met de expositie 'Passie en devotie, barok uit Ecua dor' hoe beperkt die gedachte is. Nadat de Spanjaarden in 1532 Ecuador hadden veroverd, was hen er veel aan gelegen de plaatse lijke bevolking te bekeren tot het katholieke geloof. Juist rond die tijd begon de rooms-katholieke kerk in Europa met de contra-re- formatie een offensief tegen de protestantse reformatie. Kunst speelde daarbij een belangrijke rol. Ook in koloniale gebieden werden architectuur, schilderijen en beeldhouwwerken ingezet om de grotendeels analfabete bevol king het evangelieverhaal te vertel len en de leer van de enige ware Kerk te verkondigen. In Ecuador stichtten Spaanse, Italiaanse en Vlaamse missionaris sen kloosters van waaruit zij de in woners onderwijs gaven. Daarbij beperkten ze zich niet tot lezen, rekenen, muziek en metselen, maar ze leerden hen ook schilde ren en beeldhouwen. Op die ma nier kweekten de monniken plaat selijke kunstenaars die in staat wa ren de kerken en kloosters met re ligieuze voorstellingen te versie ren. Door middel van overdadige decoraties wilden zij de Indianen en Mestiezen ervan overtuigen dat voor de aanhangers van het katho licisme veel rijkdom was wegge legd, zo niet in dit leven, dan wel in het hiernamaals. Het meest in aanzien stond de School van Quito, een groep 17de en 18de eeuwse schilders en beeldhouwers, die in Quito, de hoofdstad van Ecuador, werkte. Zij voorzagen niet alleen Ecuador van hun kunst, maar exporteerden ook naar de buurlanden. De Spanjaar- De heilige Jozef, een anoniem houtsnij werk uit de 18de eeuw. FOTO GPD den noemden Quito daarom wel „het Florence van Zuid-Amerika." Gelukkig heeft Museum Het Paleis die woorden niet in de titel van de expositie overgenomen, want niets in de sculpturen en schilderijen herinnert aan de klassieke perfec tie van de Italiaanse renaissance. De kunstenaars van de School van Quito namen het namelijk niet zo nauw met het perspectief en de anatomie. Hoewel zij doorgaans naar Europese gravures werkten, is daar op het eerste gezicht wei nig van te merken. Alleen wie weet dat de westerse kunst er model voor heeft gestaan, ziet af en toe een vage gelijkenis. Heiligenbeelden die een bal letachtige houding hebben aange nomen doen vaag denken aan de kunst van het manierisme, een Christuskop die zijn ogen met een lijdende blik naar de hemel richt, zal waarschijnlijk geïnspireerd zijn op het werk van de Italiaanse schilder Guido Reni. Voor het ove rige lijkt de Ecuadoriaanse versie van de barok misschien nog het meeste op de kunst van de mid deleeuwen. Met name de gewoon te de sculpturen aan te kleden met kostbare gewaden versterkt dat beeld. De tentoonstelling 'Passie en de votie, barok uit Ecuador' is t/m 11 juni te zien in Museum Het Paleis, I>ange Voorhout 74, Den Haag. Di. t/m zo. van 11.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21