Leidsch Dagblad Londen neemt bestuur Noord-Ierland weer over Serieus topmerk doet één keer gek Bodem winkelcentrum Leidsenhage vervuild Protest tegen geweld op Molukken 'Autovandalen' melden zich Mannesmann zwicht voor Britse Vodafone Klestil beëdigt nieuwe regering 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD hAC 4 FEBRUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42226 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Bouw van Groenoord Plaza in Leiden begint volgende week 16 UNI blaast in Katwijk al honderd jaar partijtje mee 17 Pleidooi voor zandwinning in Joppe verbaast CDA Warmond 18 Meer blauw op straat, minder agenten in de Randstad 23 Feyenoord wint vooral dankzij Dudek van PSV ellere opname gestoorden 'eede Kamer wil de wet ipassen dat geestelijk ge- de mensen sneller tegen wil opgenomen kunnen len in een inrichting en kunnen worden behan- Zo kan veel ellende wor- 'oorkomen. ia3 rtragingen bij ad van State laad van State kampt met achterstanden bij de af- leling van geschillen tus- burgers en de overheid, naken in kwesties op het in van de ruimtelijke or- ng laten gemiddeld twin- laanden op zich wachten; nilieugeschillen duurt het langer, na 5 orme ravage boortunnel Ie tunnel die momenteel ;r de Westerschelde wordt Dord heeft een ongeluk een werktrein gisteren een grote ravage gezorgd, zware sleep wagens, gela- met betonnen tunnel - idsegmenten, schoot los de locomotief en dender- tunnelhelling af. Nie- raakte gewond, maar de de loopt in de miljoenen, werk ligt zeker twee we- stil. ers euro veert oorlijk op Koers van de euro is tussen ermiddag en vanmorgen behoorlijk opgeveerd, en ander is het gevolg van verhoging van de zoge- mde herfinancieringsrente nen het eurogebied van naar 3,25 procent. De eu- 's nu weer ruim 99 dollar- t waard. Dat is ruim twee ina 6 en 7 g Brother aan BS verkocht lemol heeft de tv-rechten het programma Big Bro- r in de VS verkocht aan het :ion CBS. De Nederlandse ducent gaat het program- zelf produceren. Het is ir Endemol het eerste pro- Imma in de VS dat ze zelf }t maken. jna7 keningrijden in de agenda nister Netelenbos (verkeer) t voorzichtiger te zijn ge- rden in haar uitspraken de effecten van rekening- len. In een concept-brief het kabinet schrijft zij dat 'merkbare vermindering de congestie moet optre- i'. Eerder was het officiële ndpunt dat de verkeersin- siteit met 10 tot 15 procent »est dalen. Het kabinet zou l spreken over reke- igrijden, maar het onder- rp is geschrapt. 'ANDAAG 26 PAGINA'S Regering na twee maanden geschorst inenland itenland Ituuren Kunst )nomie p en Groen/Strips ort levlsieprogramma's_ eeroverzicht eg en Wiel De nog maar twee maanden geleden gevormde Noord- Ierse regering wordt geschorst en het directe bestuur vanuit Londen wordt voor een nog onbekende periode hersteld. De Britse minister voor Noord-Ierland Mandel- son heeft dat gisteravond bekendgemaakt. Bijbehorende wetgeving wordt vandaag behandeld door het Britse parlement en wordt volgende week van kracht. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Met de opschorting van be voegdheden erkent de Britse re gering dat het vredesproces zich in de diepste crisis bevindt sinds de ondertekening van het vredesakkoord, voorjaar 1998. Tegelijkertijd maakt de maat regel deel uit van een uiterste Britse poging om te redden wat er te redden valt. Onderhande lingen tussen de verschillende betrokken partijen worden de komende dagen dan ook voort gezet. Mandelson kondigde de maatregel gisteravond aan na koortsachtig overleg tussen de Ierse en de Britse regering en gesprekken van de Ieren met Sinn-Feinleider Gerry Adams. Een somber ogende Britse premier Tony Blair zei dat de situatie ernstig was, maar voeg de er aan toe dat de wil 'om het vredesproces voort te laten gaan ook zeer sterk is'. De schorsing volgt op een tussentijds rapport van de in ternationale ontwapenings commissie onder leiding van de Canadese oud-generaal De Chastelain, waaruit blijkt dat het Ierse Republikeinse Leger (IRA) geen aanstalten tot ont wapening maakt. Inlevering van de wapens op korte termijn, was in december de absolute voorwaarde van de Ulster Unionistische Partij (UUP) van David Trimble, om in de regering te gaan samen werken met Sinn Fein, de poli tieke tak van de IRA. Eerste minister Trimble heeft (onder druk van zijn achterban) al een ontslagbrief op zak voor het geval de IRA geen wapens zou inleveren en dreigde deze week die te zullen aanbieden. Sinn Fein heeft steeds gezegd dat eerst samen moet worden geregeerd. Pas dan kan het ver trouwen groeien en zal de IRA bereid zijn wapens in te leve ren. Sinn Fein-leider Adams wees er gisteren eerder op de dag nog op dat schorsing van de re gering zo'n grote stap terug is, dat ontwapening door de IRA er alleen maar verder door uit het zicht raakt. leidschendam erna straatsma De bodem onder het Leid- schendamse winkelcentrum Leidsenhage is ernstig veront reinigd. Naar schatting 22.000 kubieke meter grondwater is vervuild met grote hoeveelhe den dichlooretheen en vinyl- chloride. De hoogste concen traties bevinden zich ongeveer vier en tien meter in de grond. Hoever de vervuiling zich hori zontaal uitstrekt, is nog niet he lemaal duidelijk. Na metingen concludeert de gemeente dat er geen direct gevaar is voor de gezondheid van bezoekers en personeel in het winkelcen trum. Gezien de ernst van de ver- ontreining, verwacht Leid- schendam dat de provincie nog voor de zomer begint met een sanering. Afgraving van de grond is niet nodig omdat di chlooretheen en vinylchloride zich niet hechten aan vaste stoffen, maar zich volledig mengen met water. Het schoonmaken van het grond water kan door middel van bac teriologische afbraak. Bezoe kers en personeel in Leidsenha ge ondervinden hiervan geen hinder. De gemeente heeft 'enkele vermoedens' over de mogelijke bron van de verontreiniging, maar wil daarover geen uitspra ken doen. „Wij gaan eerst een nader onderzoek doen om te kijken of die vermoedens juist zijn", zegt een woordvoerster. Bureau DHV voert dat onder zoek in de loop van februari uit en bestudeert tevens de totale omvang van de vervuiling. De verontreiniging kwam aan het licht toen de koper van een winkelpand een bodemonder zoek liet uitvoeren. Bij een na der onderzoek, dat moest lei den tot een saneringsplan, bleek de verontreiniging veel groter te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. De gemeente vermoedt dat de vervuilings bron zich buiten het 'onder zoeksgebied' bevindt. oegstgeest erna straatsma Twee Oegstgeestse jongens van 15 en 16 jaar hebben zich gis termiddag bij de politie gemeld als de daders van een reeks ver nielingen aan auto's. Ze wor den op het bureau vastgehou den en hebben inmiddels een aantal vernielingen bekend. Vandaag worden ze verder ver hoord. Onderzoek van de politie wees al in de richting van de twee jongens. Vermoedelijk hebben ze zich vrijwillig ge meld nadat ze er lucht van had den kregen dat de politie hen op het spoor was. De jongens zijn betrokken ge weest bij de vernieling van vijf tig tot zeventig auto's in het centrum van Oegstgeest. In de nacht van zaterdag op zondag werden de wagens met straat klinkers bewerkt, werden auto spiegels omgebogen, plaatwerk gedeukt en spiegels afgetrapt. De politie schat de totale scha de op ruim 100.000 gulden. Grootste overname ooit: 410 miljard gulden den haag De Molukse gemeenschap heeft het bezoek van de Indonesische president Wahid vanaf zijn aankomst aangegrepen om te protesteren tegen het voortdurende geweld op de Molukken. Gisteren, toen Wahid premier Kok sprak, protesteerden een paar honderd meter daar vandaag de Molukkers op het Malieveld. Pagina 3: Wahid keert terug met geld en hartelijke woorden. foto gpd jeroen poortvliet LONDEN GPD-ANP Na een maandenlange loopgra venoorlog, is gisteren de mo- biele-telefoongigant Vodafone Airtouch erin geslaagd de Duit se evenknie Mannesmann over te nemen. Mannesmann zwichtte voor de druk van de eigen aandeelhouders. Met een bedrag van zo'n 410 miljard gulden wordt het wereldwijd de grootste overname ooit. In het nieuwe bedrijf, verre weg het grootste ter wereld op het gebied van mobiele telefo nie, krijgt Vodafone een contro lerend belang van 50,5 procent. De nieuwe combinatie is in Duitsland, Groot-Brittannië, België en Griekenland de groot ste aanbieder. In de rest van de Europese Unie staat V/M op de tweede plaats. Verder heeft Vodafone ook een groot mobiel netwerk in de VS. De nieuwe reus in telecom- land stelt klassieke giganten als France Telecom en Deutsche .21 loof en Samenleving14 sprek van de Dag2 'ningen22 gio13,15,16,17,19 10 .23,25 Maar één keer per jaar verkopen wij enkele originele SieMatic keukens tegen een 'afbraakprijs'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is helaas op. Kom dus snel kijken en bespaar duizenden guldens! vJlvBidllv Alphen a/d Rijn Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna), 0172-422100 Leiderdorp SieMatic Keukencenter Meubelplein 9 (onder dak bij Mijnders Meubelen), 071-5412615 ÖVP en FPÖ aan de macht in Oostenrijk WENEN ANP-Rtr-DPA De formatie van de nieuwe Oostenrijkse rege ring met de extreemsrechtse partij FPÖ is rond. De leider van de centrumrechtse partij ÖVP, Schüssel, wordt bondskanselier, FPÖ'er Riess- Passer (39) wordt zijn plaatsvervanger. Presi dent Klestil beëdigt de nieuwe ministersploeg Klestil boog zich gisteren een groot deel van de dag over het regeringsakkoord, dat Schüssel en FPÖ-leider Haider eerder op de dag hadden ondertekend. Gisteren ontbood hij Haider aan het eind van de middag en daarna liet hij ook ÖVP-leider Schüssel naar zijn paleis komen. Het was bekend dat Klestil weinig voelde voor een regering met FPÖ, maar hij zag geen alter natieven. Om zijn bezwaren te onderstrepen, verwierp hij gisteren nog de voordracht van twee kandidaatministers van de FPÖ. De nieuwe regering telt twaalf ministers, van wie ÖVP en FPÖ er elk zes leveren. De FPÖ krijgt financiën, justitie, defensie, sociale zaken en infrastructuur toegewezen. De ÖVP levert de ministers van buitenlandse zaken, binnen landse zaken, economische zaken, landbouw en onderwijs. Met de nieuwe regering stevent Oostenrijk af op een conflict met de Europese Unie, die al had aangekondigd het land politiek te isoleren als de FPÖ gaat meeregeren. Vanaf vandaag zullen veertien lidstaten van de EU geen bilate rale contacten onderhouden met Oostenrijkse ministers, zo liet EU-voorzitter Portugal gister avond weten. Duitsland overweegt de sancties van de EU- landen tegen Oostenrijk uit te breiden. Berlijn denkt daarbij onder meer aan een inreisverbod voor de extreem-rechtse leider Haider. Ook te rugroepen van de ambassadeurs, zoals Israël vandaag deed, werd gesuggereerd door de Duitse staatssecretaris voor buitenlandse za ken, Ischinger. Rusland hoopt dat de komst van de nieuwe centrum-rechtse Oostenrijkse regering niet leidt tot destabilisatie van Europa. Dat zei het Russisch ministerie van buitenlandse zaken in een eerste officiële reactie op de ontwikkelin gen in Oostenrijk. Veel Russische media leggen een link tussen de westerse kritiek op Oosten rijk en de NAVO-bombardementen op Joego slavië van vorig jaar. „De verhitte Europese ge moederen doen denken aan het recente Koso- vo-syndroom", schrijft het dagblad Vremja- MN. „Niemand heeft het al over het bombar deren van Wenen, maar een precedent is al ge vestigd door de bemoeienis met de binnen landse aangelegenheden van Oostenrijk, een lid van de EU en een democratische staat." HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere Een vrouw wil veroverd, niet bepraat worden. 1 - zaclit^ën 5790 7790 4770 50% 70% 40% 20% 10% 20% Telekom in de schaduw. De overname biedt ook nieuwe mogelijkheden voor KPN Tele com, dat in Europa de nummer drie in mobiele telefonie wil worden. Het Britse bedrijf Orange komt waarschijnlijk op de markt. Orange werd in okto ber 1999 gekocht door Mannes mann, om Vodafone op haar thuismarkt aan te vallen. KPN werkt in België al samen met Orange. De overname is ook goed voor de hoogste provisie die ad viseurs tot nu toe kregen: dik twee miljard gulden. Klaus Es- ser, topman van Mannesmann, die vergeefs probeerde de over name tegen te houden, stapt binnenkort op. Tijdelijk wordt hij tweede man, maar zodra de niet-telecomactiviteiten van Mannesmann zijn afgestoten, houdt hij het voor gezien. Pagina 7: Verzet bij Mannes mann gebroken 'Woonboulevard jaagt veel jong personeel weg' HOOFDDORP ANP De arbeidsomstandigheden bij woonboulevards en woningin richters zijn zo onder de maat, dat vooral jonge werknemers kiezen voor een carrière elders. Het gevolg is een rap toene mende vergrijzing van het per soneelsbestand. Dat blijkt uit onderzoek door de CNV Dien stenbond in opdracht van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del. De woonbranche kent een hoge uitstroom van werkne mers richting WAO en een bo vengemiddeld ziekteverzuim, omdat woonwinkels vaak de hand zouden lichten met de ar beidsomstandigheden. Werkgevers moeten de ar beidsomstandigheden verbete ren om personeel te behouden, vindt de Dienstenbond. De bond denkt aan kortere werk weken voor oudere werkne mers en een beter personeels beleid voor jongeren. Woon winkels staan te springen om personeel. Zo is het aantal woonboulevards de laatste drie jaar verdubbeld. Aanhouding na vondst botten in achtertuin ganzeduk gpd De politie in Amsterdam heeft vanochtend een uit de Groningse Ganzedijk af komstige man aangehou den op verdenking van moord op zijn vrouw. De politie stuitte gisteravond achter zijn vroegere woning op botten, die mogelijk van een vrouw zouden zijn. De Groningse verdween in 1991 spoorloos uit Gan zedijk waar ze samen met haar echtgenoot woonde. Na haar verdwijning, ging het gerucht dat de man meer van de zaak zou we ten. De politie verhoorde hem zelfs en deed naspeu ringen in de tuin. Er werd niets gevonden en de man beweerde van niets te we ten. Later verhuisde hij naar Amsterdam. De huidige bewoners van het huis vonden gisteren in hun tuin botten en schakel den onmiddellijk de politie in. Iets later wemelde het in het anders zo rustige dorp je van de agenten. Bij het licht van schijnwerpers werd gezocht door de tech nische recherche. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 10GESCH00L J 9 I B 10 SI UDen '-vJcIg li februari 9.30-12.30 plelding leraar basisonderwijs alleen voor de voltijdoplelding Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël'Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1