Politiekorps kampt met fors verloop Rijn VeenstReek •Leuke spullenmaar de etalage mg er niet uit cobswoude wil voorrang isfen ingezetenen behouden tan voor een zorgboerderij in Rijnwoude Glas-in-lood uit de sponning Alphense verdachte moet nog even geduld hebben 'Wij willen huizen voor inwoners van Hoogmade' i\G 4 FEBRUARI 2000 ■•ste paal vervanging van De Wijk pastoBUGGEJacobswoude trekt 1,5 miljoen gulden uit voor een latief voor het vervallen Woubrugse verenigingsgebouw De be gemeenteraad stemde gisteravond unaniem in met de puw aan sporthal Oudendijk, waarmee ook de toekomstige itatie van de sportvoorziening is gewaarborgd. „Wij hopen Dor zF te hijsen bij het bereiken van het hoogste punt", 7D-er Van Dam. Wethouder Dambrink vond dat niet reëel, [hoopte wel dat dit jaar nog de eerste paal wordt geslagen. Ijartvereniging, die ook gebruik maakt van De Wijk, heeft een bouwplan voor hun nieuwe onderkomen bij de ge kote ingediend. jo's Mariaschool tentoongesteld wetering Het Historisch Centrum Oude Wetering heeft iieuwe fototentoonstelling. De klassenfoto's van de voor- 't Hor Ignaüusschool uit Roelofarendsveen zijn vervangen [120 foto's van de Mariaschool tussen 1901 en 1985. Op de utter.staan onder andere de zusters Jeanette, Barbara, Leonar- ls Staagn Pauline. Het Historisch Centrum aan de Saskia van Uy- ^fjMirchlaan is open op zondag tussen twee en vijf uur en op Jag tussen half twee en vier uur. De foto's zijn tot en met e bezichtigen. nopgels voor beginners in Westerhove )n dek aan den run In activiteitencentrum Westerhove in Al- I aan den Rijn begint donderdag 24 februari een cursus en door beginners. Vrijwilliger H. van Dijk leert de deelnemers Deurfen speelse en ontspannen manier engels spreken. De cur- van 10 tot 12 uur in het centrum aan de Anna van Buren- ;ugdkjl47- Deelname is gratis, alleen de materialen kosten de [sten geld. Opgeven voor 19 februari bij Gerda de Boer V Voi^.494056). 'mwl Zestien vacatures bij Rijn- en Aarlanden Politiechef Weynschenk van het district Rijn- en Aarlan den vindt het vertrek van personeel zorgwekkend. Vorig jaar verliet circa eenzesde van de agenten op straat (de basispolitiezorg) het district van Alphen en omgeving om elders te gaan werken. Volgens Weynschenk leidt dat tot ontevredenheid onder het achterblijvende personeel. alphen aan den run iejWO veède Kamer moet het be- ian He voorkeursrecht voor ei- den. jiwoners bij woningtoewij- niet schrappen. Een motie jie strekking van het CDA ds d| gisteravond unaniem de •gave] van de gemeenteraad van iswoude. Eerder heeft ook Zo joude zo'n motie aange- Halsfn. ide motie worden de frac- 70 9 0 de Tweede Kamer opge- damin om de mogelijkheden bindingseisen voor ge meenten waar een beperkt wo ningbouwbeleid van kracht is, op te nemen in de nieuwe huis- vestingswet. Gemeenten in het Groene Hart kunnen dan de huisvestingstaak voor de eigen inwoners verzorgen. Fractie voorzitter De Lange van het CDA stelde dat zijn partij in de Tweede Kamer daarvoor al een pleidooi heeft gehouden, maar tot op heden onvoldoende steun heeft gekregen. De Lange hoopt dat 'een krachtig signaal uit het Groene Hart' het parle ment op andere gedachten brengt. saskia buitelaar De districtschef was gister avond aanwezig bij een com missievergadering van de Al phense gemeenteraad. Hij rea geerde op opmerkingen van CDA-fractievoórzitter Voogd. Die heeft als oud-agent nog veel contact met de politiekorp sen in de omgeving. Volgens hem klagen veel jonge agenten dat zij nauwelijks doorgroeimo gelijkheden hebben, terwijl hen dat wel is voorgehouden. Weynschenk kent het pro bleem, dat volgens hem zelfs nog meer gevolgen heeft. Het begon volgens hem toen de landelijke politiek instemde met 'meer blauw op straat'. „Korpsen in het hele land heb ben toen vacatures gecreëerd, die veel agenten uit de Rand stad vaak om eenvoudige privé- redenen vervulden." Rijn- en Aarlanden (127 for matieplaatsen, zestien vacatu res) raakte mede daardoor in 1999 negentien agenten kwijt. „Zorgelijk", zegt Weynschenk, „want die uitstroom is veel gro ter dan normaal." Er kwamen er weliswaar 21 terug, maar dat zijn hoofdzakelijk jonge agen ten die net van de politieschool komen. „Zij brengen veel enthousias me mee en beïnvloeden de werksfeer op een positieve ma nier. Maar ze moeten ook alle maal worden gekoppeld aan een ervaren praktijkbegeleider. Die zitten daardoor voortdu rend aan diezelfde taak vast. Net zoals het overige ervaren personeel gevangen zit in de zogenoemde B-meldingen, waar ze solo op af moeten. Op deze manier is er nauwelijks roulatie. En als de jonkies het in de hectiek van de dag zonder hun begeleider moeten doen, komen zij ook niet verder in de organisatie." Weynschenk had geen pas klare oplossing voor dit pro bleem. In de suggestie van on afhankelijk raadslid Vrij om oudgedienden opnieuw in te zetten, zag hij niet veel. „Die weten niet meer hoe het er nu aan toegaat en zouden moeite hebben met al het werk dat nu per computer gebeurt." puDE(ex) psychiatrische patiënten er ta kroft kunnen werken. Het gaat dan om mensen die, hoewel ze zorg ling De Dignitate Hominis nodig hebben, nu nergens te en zorgboerderij opzetten recht kunnen. Op de boerderij dsfinwoude. Voorzitter F. de kunnen ze werkzaamheden ieeft een plaats op het oog verrichten zoals de verzorging 15°eI *n ondei"handeling met de van vee, koeien melken en trek- laar over de aankoop of ker rijden. Hun begeleiders be- Het is de bedoeling dat reiden de patiënten voor op de twintig mensen met een zelfstandige vervulling van een .(landelijke handicap en/of volgende baan. Volgens De Vos is er veel belangstelling voor zo'n plek. De zorgboerderij in Rijnwoude is de eerste die de stichting wil openen. De Digni tate Hominis (waardigheid van de mens) zoekt elders in het land naar meer mogelijkheden. De boerderij zoals De Vos die voor ogen heeft is vergelijkbaar met Valkendam in Alphen aan den Rijn. Daar werkt en woont een groep verstandelijk gehan dicapten in een biologisch-dy- namisch bedrijf. „Het verschil is alleen dat bij ons ook mensen met psychische problemen te recht kunnen", zegt de Alphe- naar. Welke plek hij in Rijnwou de op het oog heeft, wil hij nog niet zeggen. De voorzitter wil eerst alle onderhandelingen af ronden. De gemeente Rijnwou de heeft nog geen standpunt ingenomen. alphen aan den rijn Je hebt afdankertjes en blij vertjes. Terwijl naast het Alphense stadskantoor de bouw van een nieuw stadhuis wordt voorbereid, krijgt op een steenworp afstand het oude raadhuis een opknapbeurt. Na een renovatie van de glas-in- loodramen, kan het monumentale pand in het Bur gemeester Visserpark weer een aantal jaren mee als onderkomen voor trouwpartijen en de streek- muziekschool. De stalen raamkozijnen van het gebouw zijn on geveer zestig jaar oud. Omdat de glassponningen zijn gaan roesten, bestaat er een grote kans dat het glas breekt. Alleen schilderonderhoud is dus niet meer genoeg: de glas-in-loodpanelen worden ge renoveerd, de stalen kozijnen vervangen. In de af gelopen week zijn ze verwijderd en voor renovatie weggebracht. In de week van 20 maart tot en met 2 april volgen de ramen van de trouwzaal. Die is dan tijdelijk buiten gebruik. Omdat de werkzaamheden afhankelijk zijn van het weer, is het mogelijk dat de ramenzetters van de planning moeten afwijken. Dat zou voor de hu welijksvoltrekkingen echter grote problemen ople veren. De gemeente doet er dan ook alles aan om de trouwzaal op tijd te hebben opgeknapt. foto dick hogewoning ■jdenten vijzelen winkel van Historische Vereniging op en aan den rijn tevoren leek het hen nogal i suffe bedoening: de erf- dwinkel van de Historische ïniging in Alphen aan den g. 1 Maar het was verplichte t voor de acht studenten van Haagse Hogeschool. En dus diefhten ze er de afgelopen n> fe weken door, brainstor- nnl)id over hoe zij de winkel in )ude glasblazerij aan de Van (tzelaerstraat aantrekkelijker den kunnen maken. ■Dt hun eigen verbazing wer- i ze razend enthousiast. Hun rstjstdrift sloeg zelfs over op 1 begeleider en bestuurslid I de vereniging J. Dierdorp. Opstuurde de studenten met 3 op stap om hun ideeën di- t uit te voeren. En daarom in er nu, terwijl de studen- 'hun project op school pre keren, kaneelstokken en Wil- rnina-pepermuntjes op de ibank en hangen fotokaar- van oud-Alphen in het delirtenrek. Iet zijn slechts twee van de die de eerstejaarsstudenten litaire dienstverlening aan- egen. Met zijn achten kwa- n ze met nog veel meer idee- op de proppen. Meestal on- het genot van koffie eh Jrt, want ze maakten er een 'tr( ellige tijd van op de zolder ut1 het nieuwe verenigingsge- d loewel het gezelschap vier henaren telt, waren Ingrid iw, Jelle Oostrom, Sarina le en Linda Schoemaker en 'buitenstaanders' Erik van 3,1 Ük, Gregory Dirksz, Linda Sarina Pelle, Jelle Oostrom, Erik van Gulik, Linda ten Berge, Ingrid Pouw, Linda Schoemaker en Gregory Dirksz brachten de erfgoedwinkel van de Historische Vereniging tot leven. Jolien Yark ontbreekt door ziekte. foto mark lamers ten Berge en Jolien Yark (die door ziekte de laatste dag mis te) geen van allen bekend met de Historische Vereniging. Aan vankelijk hadden ze daarom een nogal 'stoffig' idee bij de erfgoedwinkel. Linda uit Den Haag geeft toe dat ze nog heeft geprobeerd in een ander pro ject te komen. „Ik moest wel even slikken. Ik dacht dat het saai zou zijn en dat ze voortdu rend op je vingers zouden kij ken. Maar nu denk ik dat wij van alle groepen op school de meeste vrijheid kregen om er van te maken wat we wilden." De studenten gingen in groepjes aan de slag met het as sortiment van de winkel en de presentatie daarvan. In de win kel zijn snuisterijen te koop die te maken hebben met histo risch Alphen of simpelweg oud- Hollands zijn, zoals allerlei Ot en Sien-spulletjes. „Leuk spul hoor", zegt Gregory. „Maar de etalage zag er niet uit. Alles stond plat op een plank en er zaten geen prijsjes op. Vóór de etalage staat bovendien een fietsenstalling. Dat werkt na tuurlijk niet." Met een paar simpele ingrepen stalden ze het geheel aantrekkelijk uit. Een ander groepje zorgde voor een welkome aanvulling op het assortiment: oud-Hol lands snoepgoed, verpakt in kleine cadeauzakjes. Dierdorp ging meteen overstag en liet het snoep aanrukken. In de paar dagen dat het op de toonbank staat, is er al aardig wat van ver kocht. Wat volgens de studenten ab soluut uit de winkel moet ver dwijnen zijn de mouse pads met een Van Gogh-opdruk en de stropdassen met tulpmotief. Verder zijn de studenten én Dierdorp behoorlijk tevreden over hun werk. Ze vinden het geen enkel pro bleem om voor de fotograaf de hele etalage overhoop te halen en uit te stallen op de toon bank. Maar daarna moet het er wel weer komen te staan zoals het hoort. Nadat Linda haar medestudenten van buitenaf nauwgezette aanwijzingen heeft gegeven, werpt ze binnen een goedkeurende blik op de etalage. De presentatie is hele maal naar haar zin. „Wil je er alleen even bij vermelden dat we zelfs de ramen hebben ge zeemd." Ook de Alphense Sarina is te vreden. En hoewel ze vóór het project nog nooit in de erfgoed winkel was geweest, zal ze er nu regelmatig langslopen. „Even komen kijken wat ze met onze ideeën hebben gedaan." Fout parkeren hazerswoude-runduk De politie heeft gisteren op ver schillende plaatsen in Hazers- woude-Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn gecontroleerd op het verkeerd parkeren. In totaal schreef de politie drie bonnen uit voor het parkeren op de stoep. Een bestuurder die zijn auto midden voor de afzetting van de markt achterliet, kreeg een boete van 140 gulden. Vrijspraak voor beramen van aanslag op ex den haag/nieuwe wetering persbureau cerberus Een telefoongesprek is onvol doende gebleken om een 58-ja- rige Nieuwe Weteringer te ver oordelen voor een poging om zijn voormalige echtgenote te laten vermoorden. De recht bank sprak de verdachte giste ren wegens gebrek aan bewijs vrij nadat tegen hem vorige week zes jaar cel was geëeist wegens poging tot uitlokking van moord. De man zat ruim drie maanden in voorarrest en verliet de rechtszaal als vrij man. De vrijspraak werd ver vroegd gedaan: de rechtbank zou oorspronkelijk pas maan dag vonnis wijzen. De Nieuwe Weteringer lag in scheiding met zijn vrouw en had ruzie over het huis en de opstallen die vroeger van zijn vader waren, maar nu op naam van zijn (ex-)vrouw staan. Zij wilde het huis alleen na bepaal de garanties of geldbedragen teruggeven. Toen de politie eind vorig jaar een man afluisterde in ver band met een hele andere zaak (diefstallen uit politie-auto's) vingen de rechercheurs een lu guber telefoontje van de Nieu we Weteringer naar die man op. Uit het gesprek viel op te maken dat de man, een beken de van de Nieuwe Weteringer, op zoek was gegaan naar ie mand die de echtgenote van verdachte door middel van be dreiging kon overhalen de be nodigde papieren te tekenen. Maar die kennis zei dat hij al leen iemand wist die de vrouw zou doodschieten. Daarvoor zou de verdachte een bedrag van twee ton moeten betalen. De kennis verklaarde later te genover de politie dat hij had 'gebluft' en niemand had bena derd voor de 'klus'. De Nieuwe Weteringer verklaarde op zijn beurt de politie dat hij zijn vrouw alleen had willen laten 'schrikken' door via de kennis iemand met een pistool op haar af te sturen. Tegenover de rechtbank zwakte hij zelfs dat weer af. Toen hield hij het er op dat hij de man er op uit wilde sturen om 'een advocaat' voor hem te vinden. Officier van justitie M. Horst man nam de hele kwestie seri eus. Ze is er nog steeds van overtuigd dat hier een moord aanslag is verijdeld. De politie bracht de vrouw van de ver dachte direct na het afgeluister de telefoontje in veiligheid. Een paar dagen pas arresteerde de politie, die meer bewijzen wilde verzamelen, de verdachte op basis van het afgeluisterde tele foongesprek alleen. De onder gedoken vrouw werd door haar familie gemist en ze wilde naar huis. En volgens verdachtes ad vocaat Baumgarten kon 'uitlok king tot moord' niet bewezen op basis van het korte telefoon gesprekje: daarin heeft de rechtbank hem gelijk gegeven. De officier van justitie heeft twee weken de tijd om beroep in te stellen tegen de vrijspraak. haag/alphen aan den run IS it staat een rechtbank te en als een verdachte per se zijn strafbehandeling afwil zijn advocaat de zaak wil ^houden? Rechter E. Tim- ■rmans zat gisteren in haar iag met de 'kwestie' van de •jarige Somaliër, die in het elzoekerscentrum in Alphen n den Rijn ruzie kreeg met "i landgenoot. Het openbaar inisterie heeft de Somaliër iarvoor poging tot doodslag en het gebruik van grof geweld ten laste gelegd. De verdachte kreeg zijn zin uiteindelijk niet. De rechter hield de zaak voor de tweede keer aan. Op 12 november vorig jaar kwam de zaak van de So maliër voor de eerste keer voor. Volgens een rapport van de psychiater moest de man volle dig ontoerekeningsvatbaar voor zijn daden worden verklaard. Officier M. Renkens ging ech ter niet akkoord met de strek king van het rapport en eiste een aanvullend rapport van een psycholoog. Dat rapport had gisteren ter zitting aangeboden moeten worden, maar de rech ter moest schoorvoetend be kennen dat het rapport wegens personeelsproblemen niet was gemaakt. De Somaliër zit in'een psy chiatrische inrichting in Haar lem. De man heeft waanideeën. Dat laatste was de oorzaak van het incident vong jaar in het Al phense asielzoekerscentrum. Advocaat B. de Reus kwam vervolgens met een oplossing: spreek de verdachte vrij, want hij zit al zes maanden in voor arrest. „Daarbij vind ik de be wijslast over de poging tot doodslag nogal mager/' De offi cier wees dat voorstel van de hand. Getuigen hebben ver klaard dat de Somaliër zich heeft schuldig gemaakt aan een poging tot doodslag. De advo caat van de verdachte beweert dat andere getuigen het inci dent als een 'normale' vecht partij hebben gekwalificeerd. Advocaat De Reus: „Iemand zes maanden vasthouden voor een kopstoot gaat wel erg ver." De officier had nog een reden om het vrijlatingsverzoek van de advocaat af te wijzen. Ze wees op het vluchtgevaar en het gevaar van herhaling. Een ver zoek om asiel in Nederland is niet ingewilligd. Daarop heeft de Somaliër beroep aangete kend. Volgens de officier be staat er nauwelijks kans op ho norering van het verzoek. De ■man is al bijna vijf jaar in Ne derland. De derde behandeling van deze zaak volgt medio april. Raad akkoord met compromis dorpskom ewout van der dussen De gemeenteraad van Ja cobswoude heeft het licht op groen gezet voor verder over leg over de nieuwe dorpskom van Hoogmade. De gemeente kan het compromis met de initiatiefnemers B. van Dinten en T. van Wieringen om 39 in plaats van 45 huizen te bou wen nu ter goedkeuring voor leggen aan de provincie: Ver schillende fracties uitten gis teravond tijdens de gemeente raadsvergadering hun zorg over de hoge prijs van de hui zen. Zij vrezen dat huizen tus sen de 350.000 en een miljoen gulden te duur zijn voor inwo ners uit Hoogmade. Fractievoorzitter Witteman van Gemeentebelang zei ge schrokken te zijn van de prij zen. Toch stemde hij in met het compromis, omdat hij vindt dat er wat moet veran deren in de verpauperde dorpskern. De WD en het CDA hadden toen er nog spra ke was van 45 huizen tussen de Kerkstraat en de Van Alc- maerlaan al ingestemd met de plannen. „Maar wij willen huizen voor inwoners van Hoogmade", zei CDA-woord voerder Grovestein. Burge meester Van Beek bestreed het idee dat de huizen duur der zijn geworden omdat het aantal minder is. „Dat geldt alleen voor de duurste, omdat daar woningen zijn samenge voegd." Oppositiepartij D66 heeft nog problemen met het plan. Zij vindt de opzet niet passen bij het karakter van het dorp. „Appartementen horen niet bij Hoogmade", zei raadslid Van Hoesel, die pleitte voor een plan met meer ruimte. „De prijsklasse wel, maar dan voor huizen met een tuin." Van Hoesel is bang dat door de toekenning van 39 huizen er voorlopig geen andere bouwmogelijkheden meer zijn in Hoogmade. Jacobswoude mag als gemeente in het Groe ne Hart slechts in beperkte mate huizen laten bouwen. De gemeente probeert de nieuwbouw zo eerlijk mogelijk te spreiden over de verschil lende kernen. De WD wil die verdeling over de dorpen ter discussie stellen. „Voor ons staat niet vast dat er niets meer in Hoogmade kan", zei de liberaal Kroes. „Misschien moet daar juist wel extra niewbouw komen omdat het een kleine kern is." Volgens wethouder Haas broek is het nog steeds onze ker of de huizenbouw in het verlengde van de Theo Bos manlaan in Hoogmade kan doorgaan vanwege de geluids belasting van de hogesnel heidslijn HSL. Ook wilde de wethouder niet vooruitlopen op een soepeler opstelling van de provincie bij het toestaan van nieuwbouw.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19