Vaticaan klaar voor openbare schuldbelijdeni! J 'Het draait uiteindelijk om één ding: leven in liefdel Geloof Samenleving EE VRIJDAG 4 FEBRUARI 2000 IAG' VANDAAG In veel katholieke kerken kan de gelovige een zogeheten kruisweg lopen. Op de wanden staan veertien afbeeldingen (staties) van de lij densweg van Christus, beginnend bij de ver oordeling door Pilatus tot het moment waarop Jezus in het graf wordt gelegd. Een kerkganger die de kruisweg loopt, gaat langs de staties en heeft bij elk een kort moment van bezinning. Het hele verhaal over de lijdensweg van Chris tus is in het Nieuwe Testament terug te vinden, behalve een fragment dat op de zesde statie staat afgebeeld. Daar op is een vrouw te zien die het zweet van het gezicht van Jezus veegt, als hij zijn zware houten kruis door de straten van Jeruzalem draagt. Volgens het apocriefe, dus niet door Rome erkende, evangelie van Nicodemus heette deze vrouw Veronica, wat uit het Latijns komt en 'ware' (vera) 'afbeelding' (ikon) betekent. De legende zegt dat het de af beelding van het gelaat van Jezus in de hoofddoek bleef staan nadat ze diens gelaat had gewist. Of Veronica echt bestaan heeft, is niet bekend. Ze werd wel heilig verklaard en kreeg een feestdag op 4 februari. Rabbijnen niet naar Wenen straatsburg Europese rabbijnen die van 12 tot 15 maart in We nen bijeen zouden komen, hebben hun conferentie in de Oos tenrijkse hoofdstad geannuleerd. Reden daarvoor is de ver wachte deelname van de extreem-rechtse FPÖ van Jörg Haider aan de nieuwe Oostenrijkse regering. De Franse opperrabbijn Joseph Sitruk vertelde het Franse regionale dagblad l'Alsace, dat de conferentie in Wenen niet doorgaat. Pater Verhoeven adviseur KRO Hilversum H. Verhoeven (70) is door de Nederlandse bisschop pen benoemd tot bisschoppelijk adviseur van de KRO. De oud secretaris-generaal van de bisschoppenconferentie volgt dr. A. Vermeulen op, die vorig jaar afscheid nam. Als contactpersoon tussen de omroep en de bisschoppen woont pater Verhoeven voortaan de vergaderingen bij van het bestuur, de ledenraad en de raad van advies van de KRO. Verhoeven was onder meer di recteur van Missio (de Nederlandse afdeling van de Pauselijke Missiewerken) en generaal overste van de congregatie van het Heilig Sacrament. Hij studeerde filosofie in Nijmegen en theolo gie in Rome. Hij werd in 1956 tot priester gewijd. Aan de Grego riaanse Universiteit in Rome werd hij doctor in de theologie. In 1985 trad Verhoeven op als tolk voor paus Johannes Paulus II tijdens diens bezoek aan Nederland. Sow-kantoor druk bezocht utrecht Ruim 3000 mensen hebben sinds de opening begin december het nieuwe hoofdkantoor van de Samen-op-Wegker- ken in Utrecht bezocht. Zij kregen een rondleiding door het Landelijk dienstencentrum en bekeken de tentoonstelling On voltooid Verleden over 100 jaar landelijk kerkenwerk. De be langstelling was groter dan verwacht. Daarom worden geduren de drie maanden de rondleidingen voortgezet, voor groepen op afspraak en voor individuelen op elke laatste vrijdag van de maand. Ook een klein deel van de tentoonstelling blijft tot eind mei te bezichtigen. Christusbeeld in de mist HHHHHHHH anzere Een Christusbeeld doemt op uit de mist in de Rhön- evallei in Zwitserland. De katholieken uit Lens en omgeving lie ten het vijftien meter hoge beeld ter ere van Jezus maken in 1935. FOTO EPA BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Hilversum (wijkgemeente Centrum), L. Wüllschleger te Middelburg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen: te Vlaardingen en Vrlezenveen, J. Roos te Opheusden rome dpa/anp Het Vaticaan publiceert binnenkort een document dat ten grondslag ligt aan de schuldbelijdenis voor dwalin gen in het verleden, die paus Johannes Paulus II op 12 maart zal uitspreken. Een groep theologen is het na drie jaar van overleg eens geworden over de manier waarop de Rooms-Katholieke Kerk vergiffenis kan vragen voor de zonden van haar 'zonen en dochters' door de eeuwen heen. Verwacht wordt dat de paus schuld belijdt voor de betrokkenheid van rooms-katholieken bij onder meer godsdienstoorlogen, de gruwelijkhe den van de Inquisitie, antisemitisme en gedwongen bekeringen. De schuld belijdenis is een daad van berouw, die tot vernieuwing van de kerk moet lei den, zei kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer en leider van het theologenteam dat het pauselijk 'mea culpa' heeft opgesteld. Het document De kerk en de zonden van het verleden biedt vooral een theo logische basis voor een schuldbelijde nis van de kerk. Omdat de Rooms Ka tholieke Kerk volgens haar eigen leer niet kan dwalen, geldt de roep om ver giffenis de zonden die de gelovigen al dan niet in haar naam hebben begaan. „Het idee is niet om het verleden aan te klagen", zei kardinaal Ratzinger on langs voor de Vaticaanse televisie. „We zijn altijd zondaars en we willen dat nederig onder ogen zien en daarvoor boete doen." De paus kondigde de schuldbt nis in 1994 aan in zijn documeile bt de Rooms Katholieke Kerk sta< drempel van het derde milleijuurt De plechtigheid waarin hij hefcax: culpa uitspreekt, valt op de eerst dag van de veertigdagentijd, de de voor Pasen. Die tijd is voor c nen traditiegetrouw een tijd van ning en boete. 5 bui Een groepje mensen zit rond een kleedje met drie brandende kaarsen en een bos rozen. Ze praten om de beurt over hun gevoelens. Soms omhelzen ze elkaar, als de gesprekken even te veel emoties oproepen. Soms verliest één van hen z'n geduld, pakt een mattenklopper of tennisracket en gaat woedend en huilend een poef te lijf. 'Laat je maar gaan', luidt het motto. De poef kan het hebben. Hij staat al jaren in de ruimte waarin Gestalt-therapeut Evert van der Weide uit Den Haag zijn 'Gestalt Centrum Intens' gevestigd heeft. Gestalt is een therapievorm of methode voor persoonlijke groei die zich ook met zinvraagstukken bezighoudt. Netwerk. Hij is echter geen lid. Van der Weide: „Ik werk al van af 1971 met mensen als hulp verlener. In 1980 ben ik gestart met werken aan bewustwor ding door middel van de ge- staltbenadering en daarop aan sluitende richtingen." Evert van der Weide woont al lang in Den Haag, maar praat nog met een onvervalst Drents accent. Ge stalt omschrijft hij als 'gewaar zijn'. En het centrale begrip is 'contact'. „De definitie van contact is 'waardering van verschil'. Dat is hetzelfde en wil zeggen dat je in je contact de ander waardeert om wat hij is, niet om wat hij zou moeten zijn volgens jou." Van der Weide's collega Suzan Poelstra, met een eigen praktijk in Heerenveen, zegt dat de na druk in gestalttherapie ligt op het waakzame bewustzijn van wat zich in het 'hier en nu' af speelt: lichamelijk, emotioneel en mentaal. Gebieden die vol gens haar niet gescheiden kun nen worden. „Een waakzaam bewustzijn hier-en-nu betekent een volle dig en actueel ervaren dat het organisme in zijn geheel aan gaat. Dit omvat ook de actuele herinnering, de voorafgaande ervaring, de fantasie, de zaak die niet is afgemaakt, de ver wachting, het plan, het spiritue le." In dat laatste - het spirituele - onderscheidt gestalttherapie zich van de reguliere psycholo gie. Het 'hier en nu' is een re gelmatig terugkerende kreet in de spirituele sector, en ook Poelstra heeft het er regelmatig over. Het gestaltsymbool, een roos, is ontleent aan zo'n 'hier- -en-nu' uitspraak van het eer ste uur: 'een roos, is een roos, is een roos'. Daar waar de psychologie en psychiatrie een gezonde af stand willen bewaren van het spirituele, legt gestalt er dus onno van t klooster In eerste instantie doet de toe voeging 'Centrum' vermoeden dat Gestalt Centrum Intens een grote publieke instelling is. De groeicursussen en therapieën die je er kunt volgen - relatie trainingsgroepen, vrouwen groepen, Gestaltgroepen - wor den gepubliceerd in het new age-tijdschrift Koorddanser, naast die van andere centra in Nederland. In dat blad kom je doorgaans niet te staan, als je niet een gevestigd spiritueel centrum bent, dat ai minstens vijf jaar draait. Gestalt Centrum Intens blijkt te zijn gevestigd in het woonhuis van Evert van der Weide (1945), een zelfstandig werkend thera peut die sinds 1992 ongeveer één keer per week een groep mensen begeleidt in zijn uitge broken souterrain. In de jaren tachtig werkte hij op verschil lende plaatsen in andere cen tra. Naast gestalt richt hij zich op verwante richtingen zoals psycho-synthese, sharing, en bio-energetica. En dat maakt van hem een oudgediende in de new age sector. Overdag werkt Van der Weide parttime voor de sociale dienst in Den Haag. Volgens secretaris Van Lokeren Campagne, van de koepelorga nisatie voor natuurgeneeswij zen ANG, is Van der Weide één van de ongeveer vierhonderd zelfstandig therapeuten in ons land. Het is een grove schatting, want gestalttherapeuten zijn niet direct verenigd in de ANG. Er zijn drie beroepsverenigin gen die al een tijdje proberen op te gaan in één, wat meer slagvaardige, organisatie. Evert van der Weide staat bij twee van de drie ingeschreven: bij de Nederlandse en Belgische Ver eniging voor Gestalttherapie en het Vlaams-Nederlands Gestalt WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe regen. Middagtemperatuur oplopend naar 7 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en kans op een bui, vooral in Engeland ook zon. Zaterdag vanuit het westen bewolkt, regen en meer wind. Maxima ongeveer 11 graden. België en Luxemburg: Vrijdag tijdelijk meer wolken en kans op regen. Daarna opnieuw geregeld zon. Middagtempera tuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijdag in het noordwesten be wolkt en regenachtig. Verder op beide dagen zonnige perioden en zo goed als droog. Middagtempe ratuur tussen 5 graden in het oos ten en 11 in het westen. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en meest droog. Mogelijk mistbanken. Maxima tussen 8 en 17 graden. Spanje: Vrij zonnig. Maxima uiteenlopend van een graad of 14 in het noor den tot ruim boven de 20 graden in het zuiden. Portugal: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en droog. Maxi ma rond 19 graden. zon. Maxima rond 5 graden. Weerrapporten 04 februari 07 uur: Marokko: Hongarije: Westkust: vrij zonnig. Maxima on Vrijdag ook zonnige perioden, za station weer wind tem neersl geveer 25 graden. terdag eerst wolkenvelden en max min mm kans op regen. Later op de dag Amsterdam half bew. w5 8 0 00 Tunesië: opklaringen. Middagtemperatuur De Bilt half bew. w3 9 0 0.0 Vrij zonnig. Maxima langs de kus ongeveer 5 graden. Deelen w3 8 0 0.0 ten tussen 20 en 25 graden. Eelde half bew. w4 8 0 0.0 Italië: Eindhoven half bew w3 9 0 00 Madeira: Perioden met zon, maar vooral in Den Helder half bew. w5 7 0 0.0 Zonnige perioden en meest het noorden en noordoosten ook Rotterdam half bew w3 8 0 0.0 droog. Maxima rond 20 graden. kans op mist. Maxima uiteenlo Twente zwaar bew. w4 8 0 0.0 pend van 9 graden in het noorden Vlissingen half bew w4 7 0 00 Canarische Eilanden: tot 15 op Sicili. Maastricht half bew. w3 8 0 0.0 Zonnig en droog. Middagtempe Aberdeen half bew w5 6 0 0.0 ratuur ongeveer 25 graden. Corsica en Sardinië: Athene licht bew w.s 0 16 0 0.0 Flinke zonnige perioden en mid Barcelona zwaarbew o2 17 0 0.0 Duitsland: dagtemperatuur rond 16 graden. Berlijn half bew. w 5 8 5 6.0 Vrijdag geregeld zon, maar in het Boedapest zwaar bew. zw2 10 0 0.0 noorden en westen meer wolken Griekenland en Kreta: Bordeaux half bew nw3 13 11 0.0 en af en toe regen. Zaterdag pe Perioden met zon en vrijwel over Brussel licht bew w3 9 0 0.0 rioden met zon en waarschijnlijk al droog. Op de Egesche Zee har Cyprus zwaar bew. nwl 18 0 0.0 droog. Maxima ongeveer 8 gra de noordenwind. Maxima dalend Dublin zwaar bew w4 9 0 0.7 den. tot een graad of 12, in het noor Frankfurt licht bew. nw3 8 4 0.4 den nog kouder. Genève half bew. w.s.0 8 0 1.9 Oostenrijk: Helsinki sneeuw nw2 -2 4 0.0 Van tijd tot tijd zon en overwe Malta: Innsbruck regen ver. 1 0 3.0 gend droog. Middagtemperatuur Perioden met zon en een kleine Istanbul half bew w.s.0 12 0 0.0 tussen 5 en 10 graden. kans op een bui. Maxima onge Klagenfurt zwaar bew. wl 4 0 0.0 veer 15 graden. Kopenhagen licht bew. w5 6 2 00 Zwitserland: Las Palmas half bew w.s.0 25 0 0.0 Geregeld zon en droog. Middag Turkije en Cyprus: Lissabon zwaar bew. nw2 15 0 0.0 temperatuur tussen 5 en 10 gra Van tijd tot tijd zon, maar ook en Locarno zwaar bew wl 9 0 0.0 den. kele buien. Grootste buienkans in Londen half bew. w2 10 0 0.0 het zuidoosten van Turkije en op Luxemburg half bew. nw 2 5 0 0.0 Polen: Cyprus. Madrid half bew. w2 15 0 00 Wolkenvelden en af en toe regen, Malaga half bew. nw6 21 0 0.0 in het oosten en in de bergen Mallorca half bew ver 2 21 0 0.0 sneeuw. Maxima dalend tot dicht Malta half bew. w2 17 0 00 bij het vriespunt op vrijdag, zater ZATERDAG 5 FEBRUARI 2000 Moskou zwaar bew zw2 1 0 1.0 dag weer zachter. Zon- en maanstanden München regen w2 11 7 6.0 Tsjechië en Slowakije: Zon op 08.15 Zon onder 17.32 Nice o2 15 10 00 Maan op 08.21 Maan onder 17.30 Oslo zwaar bew. zo 1 2 0 0.0 Eerst nog zon, maar in de loop Panis half bew. nw3 9 5 0.6 van vrijdag meer bewolking en re Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.00 16.05 03.33 15.38 Praag zwaar bew w4 9 0 2.0 gen, in de bergen sneeuw. Zater Rome 0 0 38 dag geleidelijk droog en meer Laag 11.55 00.00 11 36 23.41 Split regen nl 13 0 10.2 O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht. 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront regen am sneeuw f koufront opklaringen Jk. hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur rnnn luchtdruk in -1000- hectQ pasca. kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden es »s« it 17 up, telefax Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1' 071-5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrek! het automatisch afschrijven v< abonnements- geld, ontvangen 1,- kortin - betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlai worden verzonden geldt een toeslac aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassettebai Voor mensen die moeilijk lezen, slechtei hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvat#"' van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar informatie 0486-486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave K E N H U I Z Stockholm licht bew Warschau zwaar bew. Wenen zwaar bew Bangkok Buenos Aires - Casablanca half bew. Johannesburg zwaar bew w3 5 nw5 15 0 0.1 New York w2 6 0 8.0 TelAviv 0 Q 0.0 Tokyo 0 0 5.0 Toronto w.s.3 20 0 0.0 Tunis w s. 0 28 0 0.0 Vancouver ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. -Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. juist de nadruk op. Dat komt omdat gestalttherapie zijn wor tels heeft in een allesomvatten de wereldbeschouwing, die aan het begin van deze eeuw ont wikkeld werd door de psycho loog Max Wertheimer. Hij ver zette zich tegen de 'zinloosheid' van een wetenschappelijk we reldbeeld. Volgens de gestalttheorie is het onmogelijk de werkelijkheid te verklaren door haar almaar tot steeds kleinere onderdelen te reduceren. Wertheimer en met hem vele anderen, zeggen dat men alleen aan de complete eenheden, of 'gestalten', een juist begrip van de aard en functie af kan lezen. In de jaren veertig en vijftig in troduceerde en ontwikkelde de psychiater F. Perls met enkele getrouwen een psychothera peutische methode gebaseerd op die gestalttheorie. Omdat Perls ook de psycho-analyse (van Freud, Ferenczi, Rank, Reich), de fenomenologie en de existentialistische filosofie bij de gestalttherapie betrok, ont stond er een link naar de filoso fie, zinvraagstukken, of 'het spi rituele'. Vandaar ook het alter natieve karakter dat gestaltcen- tra zoals Intens van Van der Weide hebben. Net als de gestalttheorie in de reguliere wetenschap en filoso fie een buitenbeentje is geble ven, is gestalttherapie dat in de psychologie. Gestaltherapie heeft als doel de mens in zijn totaliteit 'aan te grijpen'. Evert van der Weide ziet een pro bleem niet als iets wat hij af zonderlijk moet tackelen, los van de persoon en de wijze waarop hij of zij in de wereld staat. Hij heeft naar eigen zeg gen een holistische benadering en betrekt zo zaken als bewust- zijnsontwikkeling en 'de zin van het leven' in de therapie. Ge stalttherapie wil 'de mens tot volledige functionele en emo tionele rijping brengen en daar bij in wezenlijk contact met zichzelf en de ander.' Meestal worden in groepsverband, al lerlei zeer directe, soms con fronterende technieken ge bruikt, die sterk emotionele re acties kunnen uitlokken. In de cursusruimte van Evert van der Weide's staat voor dat doelein de een bruine ribfluwelen poef klaar. „Als het iemand te veel wordt, kan die zich even lekker uitleven op de poef. Je ziet, de mattenklopper en een tennis racket liggen er al naast. Ik heb die poef al sinds ik in 1992 r begon. Het is één van de r delen die in gestalt worden! bruikt. Een groep bestaat bij mij meestal uit vier tot acht meL sen. Een sessie begint met A. en beweging. Iedereen doer op zichzelf, om los te kornet. Na intensieve beweging is ij^ makkelijker om innerlijk tor rust te komen. Ik gebruik dLj voor geleide meditatie. Dait volgen gesprekken en oefeii n gen waarmee mensen han(fa( en voeten leren geven aan b gevoel." Er zijn nog veel mef woorden nodig om duidelijl maken wat zich allemaal af speelt tijdens de gestalttheii pie. Maar volgens de folder p Van der Weide draait het ui )C eindelijk allemaal om één d|7 En dat is 'leven in liefde'. Evert vaq der Weide: „Als het iemand even te veel worddt kan die zich uitleven op de poef."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14