eiden Regio ijken beslissen zelf ver betaald parkeren duin Akkoord energiebedrijven ■e. Tevredenheid overheerst op Hogewoerd Ambtenaren missionaris voor Rijnstad Oostenrijkse week wordt Zwitserse week N Bijeenkomsten Rijnland over cholesterol en suikerziekte 4 FEBRUARI 2000 taak in garage *VCKS Een inbreker heeft afgelopen nacht een onbekend be- Lu*an geld buitgemaakt bij een inbraak in een garage aan de «sg- Rijndijk. De dief kwam binnen door een raam te forceren. reld van Verschil-actie De Leidse Raad van Kerken en Diaconaal Centrum de ij hebben een prijsvraag uitgeschreven voor de millenni- ie 'Wereld van Verschil'. Met de actie willen zij de aan- westigen op wat zij 'het echte millenniumprobleem' noe- fle groeiende ongelijkheid in de wereld. Bij de vragen T X |n de deelnemers zich afvragen hoe groot de ongelijkheid gereld nu is. De vragen gaan dan ook over de wereld en <teldbevolking. Prijzen zijn geldbedragen van 3000,2000 gulden. Prijswinnaars kunnen zelf bepalen voor welk lef of aan welke organisatie zij hun prijs willen afstaan. Slpt slot van de actie, op woensdag 8 maart, komt er in de jeen 'Wereld van Verschil-avond'. Dan worden de prijs- lars bekend gemaakt en de prijzen overgedragen. De j wordt opgeluisterd met wereldmuziek en wereldverha- lat gebeurt met chansons en zuidelijke dansmuziek van de *^ese Fernando Lameirinhas en verhalen van Pete Pronk. lyenrende Katwijker opgepakt lillek Een 38-jarige Katwijker is gisteren aangehouden wegens ---Jden onder invloed en het beledigen van een politieagent. ^n parkeerde rond 01.00 vannacht zijn auto op de,Jan van )rn entade, half op de stoep, half op het fietspad. Toen agenten www'in opdroegen een parkeervak te gebruiken, sloegen bij de |jker de stoppen door. Hij begon te schelden en te tieren, ermoeden dat de man alcohol had gebruikt, werd beves- ij het blazen: 1.00 promille, ofwel tweemaal de toegestane •elheid. oed leiden connie van uffelen Energiedistributiebedrijf EWR (inmiddels overgenomen door NUON) en Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) hebben gisteren op het laatste moment overeenstemming bereikt in hun conflict over levering van elektriciteit. Dat meldt een woordvoerder van EZH. Wat de partijen precies zijn overeenge komen, kon hij bij het ter perse gaan van deze krant nog niet zeggen. De woordvoerster van de NUON meldt echter dat 'alle problemen de wereld uit zijn'. .Alles is opgelost, op een kei harde, maar viendschappelijke manier. Onder druk van de rechter. Details willen we niet kwijt. EZH kon niet volhouden dat er geen contract was. Beide partijen hebben water bij de wijn gedaan." EWR en NUON eisten woens dag in een kort geding dat EZH afspraken over levering van elektriciteit nakomt, op straffe van een dwangsom van 2,5 mil joen gulden per dag. Bovendien eisten zij 16,5 miljoen gulden voorschot op schade die is ont staan doordat NUON nu elders tegen een hogere prijs elektrici teit moet inkopen. EWR stelt dat zij met producent EZH een jaarcontract heeft gesloten over levering van elektriciteit aan Nederlandse Spoorwegen Reizi gers, Campina Melkunie, de Universiteit Leiden en onder meer Heineken in Zoeterwou- de. EZH zou niet aan levering kunnen voldoen omdat zij door een quotum van de overheid niet de benodigde hoeveelheid energie kan importeren. Gevolg is dat EWR nu op de stroom- beurs APX duurder stroom in koopt, wat per dag bijna een miljoen gulden kost en over het hele jaar een strop oplevert van 112 miljoen. De partijen hadden de recht bankpresident verzocht vóór gistermiddag 18.00 uur uit spraak te doen, omdat zij tot middernacht de tijd hadden om op een andere manier stroom bij te bestellen. De rechtbank president kon dit echter niet garanderen en drukte de partij en op het hart om weer met el kaar rond de tafel te gaan zit ten. :©j wanneer de bewoners dat zelf willen, komt er een Llig voor betaald parkeren in wijken net buiten de s. Geven die buurten te kennen dat zij een dergelij- ;eling niet nodig vinden, dan blijft alles bij het ou- ijken in de buitenste schil van de stad komen heie niet in aanmmerking voor betaald parkeren. Met bodschap probeerde wethouder Schultz van Hae- iWD) gisteren in een commissievergadering ver ende verontruste wijkbewoners en raadsleden ge- e stellen. over een mogelijke uitbreiding van het zogenoemde parkeer- restrictiegebied - het gebied iandpunt dat het college waar automobilisten voor een Igs naar buiten bracht plekje moeten betalen - was KOM ZATERDAG 5 FEBRUARI NAAR DE BANENMARKT OP DUINRELL! de leukste van Nederland moet |e in Wassenaar zijn. Duinrell zoekt ieder en weer enthousiaste full- of part-time collega's voor o.a. het attractiepark, het ^d. de receptie, de schoonmaak, het animatie- en recreatieteam. de ingangs- ■ole, de schminkwinkel, de restaurants, de supermarkt, de keukens en bars. Ij servicegericht. ga je graag met mensen om, spreek |e naast Nederlands n woordje over de grens en heb je geen bezwaar tegen werken in het :nd, dan is werken op Duinrell zeker iets voor jou! Bel v. iade of (en sollicitatieformulier:070 - SI SS ISS kar de banenmarkt op S februari van 10.00 tot 16.00 uur jf op 23 februari van 18.00 tot 21.00 uur. INRELL, DAAR KIKKER JE VAN Ol niet duidelijk overgekomen, zo bleek. Burgemeester en wet houders hadden voorgesteld dat het restrictiegebied moge lijk zou kunnen worden uitge breid met de wijken Boerhaave- kwartier, Groenoord, Noorder kwartier, Transvaal, Vreewijk, Tuinstad/Staalwijk, de omge ving van de Lammenschans- weg, Zeemanlaan en Lorentz- kade. En in een later stadium mogelijk de Burgemeesters- en Professorenwijk, en de Zeehel denbuurt. Het college had ver der voorgesteld om voor dat idee geen nieuwe inspraakpro cedure meer te beginnen. Het college was met dit standpunt gekomen na een uit spraak van de gemeentelijke in spraakcommissie. Die commis sie had geconstateerd dat de in spraakprocedure voor de nota over betaald parkeren, waarin het door het college gewenste parkeerbeleid uitvoerig staat vermeld, niet zorgvuldig was verlopen. Zo was de inspraak- termijn voor de burgers te kort geweest. En bovendien had die inspraak gegolden voor de eer ste versie van de nota, waarin alleen eerdergenoemde wijken stonden vermeld. In de latere versie sprak de gemeente over een mogelijke uitbreiding van het parkeerrestrictiegebied he lemaal tot aan de stadsgrenzen. Wat betekent dat nu alle maal? Wordt in genoemde wij ken betaald parkeren inge voerd, zonder dat de bewoners daarover nog worden geraad pleegd, zo wilde een woord voerster van de Burgemeesters- en Professorenwijk weten. Dat zou dan een schande zijn, want burgemeester en wethouders hadden toch oorspronkelijk het standpunt gehuldigd dat even tuele invoering op steun van de bewoners moest kunnen reke nen. Wethouder Schultz ontze nuwde meteen die misvatting, die bij meerdere bewoners en raadsleden bleek te bestaan. Het schrappen van de in spraakprocedure heeft alleen betrekking op uitbreiding tot aan de stadsgrenzen. Een der gelijke uitbreiding leek het col lege niet zinvol. De uitbreiding tot genoemde wijken wel, om dat onderzoeken hadden uitge wezen dat daar sprake was van grote parkeerdruk. Maar, en daarop legde Schultz de na druk, daar zou alleen maar be taald parkeren worden inge voerd als de bewoners dat wensten. Met andere woorden, er was wel degelijk sprake van inspraak. Schrap dan meteen alle ge noemde wijken, stelde raadslid Van As van de Christen- Unie/SGP voor, en wacht ge woon af welke wijken betaald parkeren willen invoeren. Hij kreeg wat dat betreft steun van onder anderen Bleijie (CDA) en onafhankelijk raadslid Sloos. Schultz van Haegen stelde ech ter dat het college zich dan bij elke verzoek van een wijk weer tot de raad zou moeten wen den, om pas na goedkeuring met de wijk te kunnen overleg gen. Bij 'aanwijzing' van tevo ren hoefde dat niet. leiden De straat heeft tijdenlang opengelegen, maar nu zijn de werkzaamheden bij de Haven op een oor na gevild. Nieuwe kademuren, nieuwe straatstenen en nieuwe bankjes geven het straatje naar de Zijlpoort een mooi aanzien. De Ververs- buurt was jaren geleden een 'blinde vlek' voor de stadsbeheerders en stedebouwkundigen. Het wijkje verpauperde en de middenstand verkom merde. De omslag kwam halven/vege de jaren ne gentig, toen de gemeente plannen ontwikkelde om de buurt een grote opknapbeurt te geven. FOTO HIELCO KUIPERS De bewoners van de Hoge woerd en omgeving zijn beslist niet ontevreden over hun buurt. Dat blijkt uit een enquê te, die eind vorig jaar werd ge houden. De bewoners kregen vragen voorgeschoteld over on der meer prettig wonen, groen onderhoud, zwerfvuil, overlast en parkeerproblemen. Ze merk ten op dat er problemen zijn, maar dat de oude straten en grachten, het vele groen, de ge moedelijke sfeer, de sociale contacten en de gunstige lig ging van de wijk ten opzichte van het stadscentrum veel goed maken. Desalniettemin vragen de bewoners om maatregelen, vooral met betrekking tot het verkeer in de buurt. Genoemd werden onder meer: bredere trottoirs op de Hogewoerd, meer fietsenstal lingen in deze straat en op het Levendaal en meer zicht voor fietsers en automobilisten op diverse kruispunten. Ook vra gen bewoners om een bezoe- kersparkeerregeling en een der- tigkilometerzone op de Hoge woerd. Grote ergernis is het braaklig gend terrein bij de Koenesteeg. En ook kamerverhuurders krij gen een onvoldoende van veel bewoners: wel de huur opstrij ken maar geen maatregelen treffen tegen overlast van ge stalde fietsen. Verder zijn er klachten over honden- en kat tenpoep, straatvuil en overlast van 'jongelui' op straat en op de terrassen. „Het zal duidelijk zijn dat de wijk beperkingen heeft maar ook sterke mogelijkheden", fi losofeert het buurtcomité. „De wijk is nooit berekend geweest op massaal gebruik door auto mobilisten; bij de aanleg van de trottoirs heelt men nooit de grote aantallen fietsen en bromscooters van tegenwoor dig kunnen voorzien. Zolang wij massaal van deze vervoer middelen gebruik blijven ma ken en daarvoor geen gepaste parkeerplaatsen inrichten, zul len wij elkaar hierover gemak kelijk irriteren." Het buurtcomité is mild over het uitgaanspubliek. „Knijp een oogje dicht voor studenten en en jongelui die lawaai maken. Hun leven en ritme is anders dan van de oudere generatie." 'Ga de regio in om de boodschap te verkondigen' Leg aan collega's in de regio uit met wat voor problemen Lei den allemaal te kampen heeft, en laat ze weten waarom Rijnstad er toch vooral moet komen om die problemen het hoofd te kunnen bieden. Wees een goed ambassadeur voor de stad: ga als een missionaris de regio in om de boodschap te verkondigen. Dat was gisteren het verzoek dat wethouder Van Rij deed tijdens een bijeen komst voor ambtenaren in het Stadsbouwhuis. Van Rij betoogde voor een gehoor van zo'n tweehonderd medewerkers dat de huidige verdeling van de regio in een groot aantal gemeenten achter haald is. Verder beschuldigde SBpk-Jan van Maanen zat eer- BBdeze week nog naar de tele- Bt te kijken en dacht: oeps, ■s niet positief, dat zijn geen Hue ontwikkelingen in Oos- ^Bijk. De Katwijkse eigenaar 21 bakkerszaken in de re- wordt beslist niet vrolijk ene Jörg Haider wiens ex- m rechtse partij binnenkort t meeregeren in het Alpen- 1. Toch is er deze week in jakkerijketen van Van Maa- - met drie vestigingen in len aan de Lage Morsweg, e Rijndijk en in het winkel centrum Stevensbloem - een Tiroler jodelweek met allerlei aanbiedingen gericht op Oos tenrijk. Zo worden de toonbanken in de filialen gesierd door flessen Glühwein en Strohrum en no digen borden in en buiten de winkel uit tot het kopen van Waldkornbrood, Gletscher-sui- kerbrood, Weense broodjes, Kornspitzbroodjes, sneeuwbal soesjes en Tiroler Apfelstrudel. De verkoopsters zijn in kleder dracht gehuld. Van Maanen geeft ruiterlijk töe De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad dat hij de 'link' tussen zijn ac tieweek en Haider nog niet had gelegd. „Ik volg het nieuws maar klanten kwamen op mij af en vroegen: heb je er last van? Nou, ik moet eerlijk zeg gen: nee, ik heb er geen last van. We hebben er in de win kels nog niks van gemerkt. In tegendeel, de verkoop lijdt er absoluut niet onder." Al zeven jaar organiseert Van Maanen speciale weken. Zo is er een Franse week, een Itali aanse week en nu dus in de aanloop naar de krokusvoor jaarsvakantie een week die in het teken van Oostenrijk staat. Met diverse broodsoorten in de aanbieding en uiteraard de on vermijdelijke Apfelstrudel. Het is de gimmick, volgens van Maanen. De truc om de aan dacht van het winkelende pu bliek te trekken. „We spelen een beetje in op het skiën, de sneeuw- en vakantiepret, kort om het sfeertje dat rond win tersport speelt." Over sfeer gesproken. Van Maanen is de eerste die erkent dat er momenteel wel een héél erg nationalistisch luchtje aan Oostenrijk hangt. „En dat is geen goede ontwikkeling. Daar om is het goed dat er nu signa len uit dat land kómen zodat we scherp blijven. Want een jaartje of zestig terug in de tijd gaan, is uiteraard een bijzonder slechte zaak. Nogmaals, dat onze actieweek samenvalt met die heisa rond Jörg Haider is heel vervelend. Daarom orga niseren we volgend jaar maar een Zwitserse week. Prijs (3) Het jaar 2000 is nog maar net begonnen of de prijzen vliegen je om de oren. Won een Leidse vorige week nog de hoofdprijs in een nationale fotowedstrijd; nu weer gaf een Leids bedrijf er eentje weg, te weten de Folie- prijs. Dat Drukkerij De Bink dat doet, ligt voor de hand. Per slot van rekening is de drukkerij aan de Rooseveltstraat toon aangevend op het gebied van deze aparte techniek. De prijs is door een onafhanke lijke jury van grafische ontwer pers toegekend aan Tjasker De sign uit Schellingerwoud dat verantwoordelijk is voor de huisstijl van EDGE, een bureau voor vormgeving en strategie. De jury, bestaande uit Ben Aal- bers, Karei Treebus en Sjaak Sjardin, prees met name de vormgeving in combinatie met het subtiele gebruik van goud folie. De prijs is een bronzen beeldje dat speciaal voor de gelegen heid is vervaardigd door de Leidse kunstenaar Piet de Boer. Gezien de vele positieve reac ties uit de grafische wereld komt er ook dit jaar een Folie- prijs. eric-jan berendsen ad van kaam hij de omliggende gemeenten van 'free riders gedrag' omdat zij kostenloos gebruik maken van Leidse expertise en voorzie ningen zonder dat daar iets te genover staat. Het verhaal van de wethou der, en ook zijn oproep aan het personeel om Rijnstad buiten de stad te promoten, riep bij de aanwezigen de nodige vragen op. Over de opdeling van Lei den in drie of vier deelgemeen ten bijvoorbeeld: betekent dat dat de organisatie in stadsdelen die nu al bij de afdeling milieu en beheer bestaat ook voor an dere afdelingen gaat gelden? Nee, antwoordde Van Rij. Zo lang Rijnstad alleen maar op papier bestaat, wordt er in Lei den niets opgesplitst. Hoe wordt zo'n grotere ge meente bestuurd? „Gewoon net zoals een kleinere." Wat zijn de politieke gevolgen? „In ieder geval wordt het CDA groter dan nu in Leiden." Kan Rijnstad be ter dan de huidige samenwer king ervoor zorgen dat groene gebieden groen blijven? „Ja." En hoe gaat dit nu verder? ,Als iedereen in zijn schuttersputje blijft zitten, dan gebeurt er niks." En dan de oproep om Rijnstad te gaan promoten. „Ik vind dat een verdomd moeilijke vraag", reageerde één van de aanwezigen. Want is het niet vreemd dat ambtenaren ineens een plannetje moeten gaan uit- dragen waarover in het college programma nog met geen woord werd gerept? Van Rij wees erop dat het college een kleine twee jaar geleden al aan gaf dat een rechtstreeks geko zen regiobestuur een alternatief was wanneer regionale samen werking op niets zou uitlopen. „Daar stond nog niks in over samengaan met de Duin- en Bollenstreek, want dat lag ge voelig bij het CDA", verklapte de wethouder. Dat de kiezers zich nooit over Rijnstad hebben uitgesproken, is volgens hem geen enkel probleem. „We zijn ingehuurd voor het oplossen van Leidse problemen." En Rijnstad, ach, dat is voor Van Rij de oplossing voor heel veel problemen. CA' MORGEN in deze krant uw p droombaan? U vindt de baan u die bij u past Volop keus uit Oostenrijkse specialiteiten bij bakker Van Maanen. FOTO HIELCO KUIPERS ziekten. Voor mensen, die meer willen weten over diabetes wor den vier bijeenkomsten gehou den, waar wordt verteld over onder andere voeding en medi cijngebruik. Voor informatie is de afdeling diëtiek van Thuis zorg Groot Rijnland bereikbaar op maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17 uur, telefoon 0172-468631. Thuiszorg Groot Rijnland ver zorgt twee bijeenkomsten over voeding en cholesterol. Uitge legd wordt waardoor een te hoog cholesterolgehalte ont staat en het hoe en waarom van het dieet. Ook wordt advies ge geven over risicofactoren voor het ontstaan van hart- en vaat-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13