Bonden tegen gedwongen ontslagen KLM 90% Economie Kokkelvissers tevreden over 1999 Gouden tijden voor textielgigant Zeeman Minister tegen verplichte bijdrage voor kinderopvang Kartelpolitie VS tegen grote overname in olie-industrie Bonden eisen duidelijkheid over inkoopbeleid Corns RDAG 3 FEBRUARI 2000 'EWERimol verkoopt Big Brother m» Endemol heeft de programmaformule van Big Bro- ocht aan de Britse zender Channel Four. Het program- joor de Engelse tak van Endemol worden geproduceerd, LDE 0Pthet becb:ijf gisteren bekendgemaakt. Endemol verkocht rsvolle formule eerder al aan bedrijven in Nederland, v.k.nd en Portugal. Net zoals de Nederlandse Big Brother [07 o.3$ngeveer tien Britten die elkaar van tevoren nog nooit 95 o 3c gezien honderd dagen in een huis wonen zonder con- 145 3.2<t de buitenwereld. 92 0.7$ o |ineprijs morgen drie cent omhoog 55 20ÜM benzineprijzen blijven stijgen. De verschillende 99 14,7d benzine worden vanaf morgen drie cent duurder en be- 30 9.2qiaarmee een nieuwe recordhoogte. De adviesprijs voor 47 3 8qF eur0 'ooc'vr'j 8aat omhoog naar 2,43 gulden, super 79 2.4CJ wordt 2,49 gulden en super met loodvervanger komt uit 34 i.3o gulden. Ook de prijs van diesel stijgt. Een liter wordt één 32 5-oc}urder en gaat 1,748 kosten. 55 10^20 is KSstgroei Schuitema bijna gehalveerd }7 ï.i o^am De winstgroei van supermarktorganisatie Schuite- )3 jaar biina gehalveerd. De Ahold-dochter boekte over >8 2.5oJn nettowinst van 64,9 miljoen gulden, een stijging van Ji o,6ocent. In 1998 groeide de winst nog iets minder dan vijf- 10 2 i5pcent- omzet nam met acht procent toe tot 4 miljard, is 6!ooLrktaandeel van Schuitema steeg van 11 naar 11,4 pro- 0 Supermarktketen C1000 is de motor achter de groei, meldt 1 8,70pma woensdag. Het aantal winkels nam toe van 354 naar 8 s!ooet concern verwacht voor dit jaar een nagenoeg gelijke 2 18 2ors *999. Schuitema, voor bijna driekwart in handen 1 14,'ooiold, zijn naast de C1000 ook de Spar Voordeelmarkt en 2 7,60 aangesloten. fftig nieuwe restaurants McDonald's 3 lo'^otLD* Hamburgerketen McDonald's wil de komende drie i 2,65 [Nederland vijftig nieuwe restaurants openen. Dat komt 90r een 'nveste"n8 van miljoen gulden. De Nederland- i i.'io re van het Amerikaanse concern maakte dit gisteren be- i 2,15 n Barneveld waar het tweehonderdste restaurant werd I j 35 nd. Het concern verwacht dat de uitbreiding leidt tot een i,75 rlandse' omzet van rond de 1 miljard gulden. Vorig jaar 0 80 len de restaurants samen een omzet van 747 miljoen, 0,85 fe8en procent meer dan in 1998. 7.80 1 S ancieele Dagblad ook op maandag isioo idam» Het Financieele Dagblad verschijnt vanaf 3 april Q 5Q j) maandagochtend. Dit meldt de krant vandaag aan haar 3,05 Het Financieele Dagblad kwam tot nu toe vijf keer in de 2 00 iiit, van dinsdag tot en met zaterdag. De krant wil op deze 5 85 jr inspelen op het groeiende fïnaniceel-economisch 3,25 rsaanbod in het weekeinde. De redactie gaat ook extra S gQ icht besteden aan het 'Nederlands bedrijfsleven in een in- 7^40 ionaal en sectoraal perspectief. 5*45 So ordverkoop vrachtwagens Scania 1.85 f3QLMHet Zweedse Scania heeft de verkoop van zware 25*fo twagens in West-Europa vorig jaar met 11,2 procent ver- 22.60 itot een record van 35.044 stuks. Doordat de hele markt |.25 je met 13,7 procent tot 235.686 wagens, daalde het markt- 6,55 ïel van de Zweden van 15,2 tot 14,9 procent. De vejkoop in i E80 rland verminderde met 19 procent tot 2.720 vrachtwagens, ïoor het marktaandeel zakte van 22,7 tot 19,4 procent. 4^40 ii:óo irus sluit aardappelgroothandel ïo.'oo jDUK De groothandel in aardappelen, groenten en fruit 25,00 uiper in Zwaagdijk wordt opgeheven. Eigenaar super- 4,15 ^concern Laurus (Edah, Super De Boer) sluit het bedrijf 2,i5 april omdat de distributie van diversé aangesloten ketens 55 wordt opgezet. Voor de 37 werknemers wordt een soci- in opgesteld. Ze krijgen begeleiding bij het vinden van an- irk, bij een Laurusbedrijf of anderszins. Van de producten iper verhandelt gaat tweederde naar de supermarkten Laurusketen Basismarkt. Kuiper is goed voor een jaar van zo'n 20 miljoen gulden per jaar. eds meer luxe in kantoren 102,05 U Bedroeg de gemiddelde investering in 1998 per kantoor- 'oi 40 Pek no^ 20 n b00 gulden, vorig jaar lag dat bedrag al op L02ioi f gulden. Het kalenderjaar 1999 was voor fabrikanten en le- 103,39 hciers van kantoormeubilair een absoluut topjaar. Er werd qjj5 {jaar zo'n 1,4 miljard gulden uitgegeven aan nieuwkan- 02,32 meubilair zo heeft het Bredase qnderzoeksbureau Heliview 06,61 ferd. Er werd overigens vaker thuis gewerkt. Het onder- 0462 sbureau schat het aantal telewerkers op 250.000. Dat is drie 16.15 ent van alle werknemers. In 1996 was dat nog een procent. 00,09 06.98 07,80 15,80 }i 05 y°RK* s Werelds grootste internetwinkel, Amazon.com, I8.20 t zijn verlies in 1999 verder zien oplopen. De Amerikaanse 14.20 erneming sloot het jaar af met een min van 390 miljoen dol- 35 so miljoen gulden) tegen 74 miljoen dollar een jaar eerder. 37^85 imzet nam daarentegen fors toe en steeg met 169 procent 34 70 P64 mil)arc' dollar. Het aantal internetgebruikers dat bij )3'45 izon.com inkoopt, dikte met 167 procent aan tot ruim ze- )2.6o Sen miljoen. De virtuele winkel verkoopt onder meer boe- 11 80 C(ls' speelgoed en elektronica.Binnenkort verschijnt er ook i2,'75 meubelboulevard op de website. Amazon.com heeft in zijn '8.95 rige bestaan overigens nog nooit winst geboekt. Personeel onderschrijft noodzaak kostenbesparing De vakbonden en de ondernemingsraad erkennen dat de KLM-directie hard moet ingrijpen om de kosten te verlagen. Maar gedwongen ontslagen onder vast perso neel zijn voor de bonden en de OR uit den boze. Door het schrappen van onrendabele vluchten en andere maatregelen komen maximaal 3.000 arbeidsplaatsen op de tocht te staan. hoe precies de kosten met vijf tot tien procent worden ge drukt. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel heeft begrip voor de plannen om drastisch te snijden in de 27.000 arbeids plaatsen. „Dit is in het belang van de continuïteit van de KLM", aldus vice-voorzitter H. Popelier. Hij maakt zich niet al amstelveen richard mooyman De bezuinigingen zullen vooral ten koste gaan van uitzend krachten en ander tijdelijk per soneel. Maar topman L. van Wijk sluit ook gedwongen ont slagen onder KLM-ers met een vast contract niet uit. Werk groepen binnen de KLM gaan de komende weken uitwerken te ongerust over eventuele ge dwongen ontslagen. „Formeel moeten ze daarvoor waarschu wen, maar de KLM heeft in het verleden ook altijd zijn best ge daan om gedwongen ontslagen te voorkomen." Bestuurder J. Hofland van Vakbond De Unie verwacht eveneens dat het met gedwon gen ontslagen zal meevallen, gezien het grote aantal uitzend krachten en werknemers met een tijdelijk contract. „Het overgrote deel kan door natuur lijk verloop worden opgelost." KLM-ers met een vast contract moeten in ieder geval worden ontzien. Hofland vindt dat de directie het goede voorbeeld moet geven door zelf een loon- offer te brengen. FNV Bondgenoten en CNV Burgerluchtvaartvindt vinden gedwongen ontslagen onbe spreekbaar. De FNV stelt dat er gezien de hoge werkdruk eerder te weinig dan te veel mensen bij de KLM werken. De CNV wijst erop dat de KLM alleen maar concurrerend kan blijven als er voldoende goed gekwalificeerd personeel in dienst blijft. De ondernemingsraad noemt het een zorgwekkende ontwikke ling dat de KLM 'van een groei scenario overstapt op een pro ductiestop of -vermindering'. De KLM is in het laatste kwartaal van vorig jaar fors in 'Allochtonen komen moeilijk aan de slag' DEN HAAG ANP Allochtonen hebben ondanks de huidige krapte op de ar beidsmarkt toch vaak moeite een baan te vinden. Meestal beschikken minderheden niet over de juiste Nederlandse di ploma's en kennen ze de situa tie op de arbeidsmarkt onvol doende. Van de 155.000 allochtonen die staan ingeschreven als werkzoekenden, hebben 19.000 de diploma's om direct aan de slag te kunnen en 11.000 kunnen na enige be middeling aan de slag. De ove rigen moeten intensief bege leid worden voor ze enige kans hebben om baan te vinden. De werkloosheid onder al lochtonen is vier keer zo hoog als onder autochtonen. Dat blijkt uit cijfers in het rapport van de Taskforce Minderheden en Arbeidsmarkt. Deze com missie, onder leiding van de Friese commissaris der Konin gin E. Nijpels lichtte de bevin dingen gisteren toe aan de mi nisters De Vries en Van Boxtel. De werkloosheidcijfers date ren van vorig jaar. De situatie is volgens de werkgroep iets verbeterd. Het aandeel alloch tonen dat geen werk kan krij gen, is wat gedaald. Ook het aantal minderheden dat een baan zoekt, is verminderd, met zo'n 15.000. De overheid moet een voor beeldfunctie vervullen voor de instroom door meer allochto nen aan te nemen, luidt een van de aanbevelingen in het rapport. Bij bedrijven kan ook nog veel worden verbeterd, vindt de commissie. Viervijfde van de ondernemers heeft geen minderheden in dienst. Vaak is dit uit onzekerheid, van de werkgever over de capaciteiten van de allochtone werknemer. De commissie pleit voor een betere voorlichting door de brancheorganisaties en voor meer interne opleidingen en scholing. Bovendien kunnen ondeme- mings- en medezeggenschaps raden vertegenwoordigers van minderheidsgroepen opnemen om de instroom van minder heden te bevorderen. Grote bedrijven moeten ook een mentor aanstellen die minder heden beschermt, aldus de commissie-Nijpels. den haag/kapelle anp De Nederlandse kokkelvisserij kijkt tevreden te rug op het seizoen 1999. Uit de Waddenzee werd 7,8 miljoen kilo eetbaar schelpenvlees opgevist en uit de Westerschelde 324.000 kilo. De op brengst nadert het recordjaar 1998 meldde de Producentenorganisatie Kokkelvisserij gisteren. Nederlandse kokkels zijn een delicatesse voor Spanjaarden en Portugezen, die ze verwerken in tapas, pizza's en paella's. Kokkelvangsten worden al enige jaren beperkt door het ministerie van LNV omdat ze ook een belangrijke voedselbron zijn voor enkele vogel soorten. Vorig jaar waren er zoveel van deze schelpdieren, dat er voldoende overbleven voor de vogels, meent voorziter J. Luteijn. Op het wad lag zeker negenmaal zoveel kokkelvlees als werd gevangen. In de kokkelvisserij werken ongeveer 300 mensen qp 22 schepen, 15 minder dan 10 jaar geleden. De exportwaarde bedroeg vorig jaar 100 tot 150 miljoen gulden. Over de vangst in 2000 zijn de vissers gereserveerd. Mogelijk heeft de storm van december veel zaad weggespoeld. De sector vraagt Faber om een jaarminimum aan kokkels. Met ongeveer drie miljoen kilo is het voortbestaan gewaarborgd, ook in slechte jaren. Daarbij zou ook een hoeveelheid voor vo gels overblijven. De vissers storen zich aan kritiek van Vogelbe scherming en minister Pronk omdat hun kritiek zou zijn gebaseerd op vismethoden in de jaren tachtig. Sindsdien is er volgens de vissers veel verbeterd. De visserij zou zelfs positief uitwer ken op de kokkelstand. alphen a/d run pieter van hove De Zeeman Groep, met de hoofdvestiging in Alphen aan den Rijn, maakt gouden tijden door. Het textielconcern, met inmiddels 540 filialen in West- Europa, zag het afgelopen jaar zijn omzet stijgen met acht pro cent tot 625 miljoen gulden. Dit is meer dan vooraf op was ge hoopt. De totale winst nam hierdoor toe met ruim veertig procent. Dat betekent zeker 4.4 miljoen bovenop de 11 miljoen die in 1998 werd behaald. De textiel gigant maakte dit gisteren be kend tijdens de presentatie van de jaarcijfers. De textielketen blijft bij haar voornemen het aantal vestigingen in zes jaar tijd te verdubbelen. Vooral in Duitsland, België en Frankrijk ziet de directie veel groeimoge lijkheden. Gehoopt wordt op een totale omzet van één miljard gulden. Volgens algemeen-directeur P. Schouwenaar is de forse omzet- de verliezen gedoken. Vooral de sterk gestegen kerosineprijs jaagt de maatschappij op hoge extra kosten. De vliegmaat schappij ondervindt ondanks de voorspoedige ontwikkeling van de economie ook grote hin der van de harde concurrentie slag in de luchtvaart. De maat schappijen vechten om passa giers en stunten zelfs met tic kets onder de kostprijs. Topman Van Wijk verwacht al met al een aanzienlijk lager resultaat over het lopende boekjaar. De KLM moest het vorige boekjaar al een halvering van de winst uit bedrijfsuitoefe ning incasseren tot 425 miljoen gulden. Eerdere bezuinigingen en reorganisaties hebben on voldoende opgeleverd, zodat drastische extra maatregelen nodig zijn. ,Alle luchtvaartmaatschap pijen hebben het moeilijk, maar de KLM heeft het het al lermoeilijkst", zo kenschetst vakbondsman Popelier de posi tie van de nationale luchtvaart maatschappij „Als maatschap pij in een klein land moet de KLM veel meer kosten maken om passagiers aan boord te krijgen dan de grote concurren ten." Volgens Popelier zit er voor de KLM-ers niets anders op dan 'voor de zoveelste keer er extra de schouders onder te zetten'. optimale voorwaarden waar door het aantal plaatsen voor kinderopvang kan uitbreiden, gestimuleerd door een basisbij drage van de over heid. Zij vindt het vooral van belang dat er in het hele land voldoende aanbod is. Sociale partners houden daarin wat haar betreft de belang rijke rol die ze nu al hebben. Vice-voorzitter K. Roozemond van de FNV wil meer geld van de overheid bij de opvang door be drijven. Dat kan door fiscale maatregelen al naar gelang het inkomen. Werkgevers betalen wat haar betreft voortaan een vast bedrag, waardoor het voor bedrijven met veel laagbetaal den aantrekkelijker wordt op vangplaatsen te kopen. In ruim de helft van de CAO's zijn in middels bepalingen over kin deropvang opgenomen. drunen anp Staatssecretaris Verstand (soci ale zaken) is geen voorstander van een wettelijke verplichting voor werkgevers om bij te dragen aan de financiering van de kinderopvang. Wat haar betreft is dat niet nodig om dat de krapte op de arbeidsmarkt er wel voor zorgt dat werkgevers en werknemers zich blijven inspannen voor goede op vang. Dat zei zij van middag in Drunen waar het 10- jarig bestaan van SUK, de be middelaar in de kinderopvang, werd gevierd. Verstand gaf daar een eerste inzicht in de op sta pel staande Wet basisvoorzie ning kinderopvang. De SUK zet afspraken in CAO's over kinder opvang om in concrete plaat sen. Verstand wil wel zorgen voor 'Werkgevers en werknemers spannen zich zelf wel in voor een opvang Nieuw concern zou te sterk worden washington rtr-anp De Amerikaanse kartelpolitie FTC heeft gisteren een stokje gestoken voor de overname van Atlantic Richfield door BP- Amoco. De rechter moet de uit spraak nog bekrachtigen. De oliereuzen denken dat zij een goede kans maken dit gevecht alsnog te winnen. De FTC vreest dat door het wegvallen van concurrentie de benzineprijzen in Washington, Oregan en Californië sterk zul len stijgen. „Er bestaat geen aparte westkustmarkt. Er is één wereld en één olieprijs", aldus een woordvoerder van BP. Beide bedrijven verwachten dat door hun samenwerking de productiekosten in Alaska om laag gaan waardoor de rentiepositie van Amerikaanse olie op de wereldmarkt verbe tert. BP was bereid 55 miljard gulden neer te tellen voor Arco. Door de overname zou een combinatie ontstaan die Ko ninklijke/Shell Groep wat be treft omzet nipt verdringt van de tweede plaats op de wereld ranglijst. Qua productie en re serves zou BP zelfs een leiden de positie krijgen. De Europese commissie stemde eind vorig jaar wel in met de overname. Brussel eiste wel dat een aantal activiteiten moest worden afge stoten om een te grote machts positie te voorkomen. De nieu we oliegigant zou een te sterke positie krijgen in het gasvervoer via pijpleidingen van het Britse continentaal plat naar de Britse kust. stijging een gevolg van de nieuwe koers die zijn concern is ingeslagen: goede producten tegen lagere prijzen. De gemiddelde klant is te vreden over de ingeslagen weg, zo blijkt uit een onderzoek in de vier landen waar Zeeman actief is. Vooral bestaat er waardering over het assorti ment, de uitstraling van de winkel en reclame. Deson danks denkt de directie dat er nog altijd punten voor verbete ring vatbaar zijn. TOT VOORDELIGER opU/fMT££#W Topmerken: skisets carve- en langlaufsets ski- en snowboardkleding skischoenen Jacks, sweaters, pull-overs, piquets, shirts, petten, sjaals, wanten, sokken, mutsen van alle topmerken ook tot S0% korting KOMPAS Paul Krugerkade 22, 2021 BN Haarlem, Boven de Vomar. Met duizenden m2 winkelplezier de grootste buitensportbelevenis van Nederland. umuiden pieter van hove De vakbonden eisen op korte termijn duidelijkheid wat de gevolgen zijn voor de werkgelegenheid van l\et gezamenlijk inkopen van goederen vanuit Corus. Dat hebben zij gisteren de leiding van het staal- en aluminiumbedrijf laten weten. De bonden vrezen dat een groot aantal arbeidsplaatsen in IJmuiden komt te vervallen door de nieuwe opzet. De leiding van Corus IJmuiden heeft gis teren de Centrale Ondernemings Raad ingelicht over haar plannen. Bedoeling is dat de inkoop van goederen, uitge zonderd ijzererts en kolen, per vestiging voortaan centraal verloopt via een zoge heten hub. Die neemt de plaats in van de afdeling Technische Inkoop. Zo'n hub sluit raamcontracten met geselec teerde leveranciers en kijkt onder meer naar de kostprijs en de kwaliteit. De uit voering wordt overgelaten aan de ver schillende bedrijfseenheden. Corus hoopt met de nieuwe opzet dit jaar 220 miljoen gulden te besparen. Binnen drie jaar moet dit project zijn voltooid. Bij de afdeling Technische In koop worden 18 werknemers overge plaatst, kunnen er 10 de VUT in en ra ken de overige 32 boventallig. Nog on duidelijk is wat met deze laatste groep gebeurt. Het nieuwe inkoopbeleid kan ook grote gevolgen hebben voor andere onderde len in IJmuiden, zoals de serviceverle nende afdeling Hoogovens Industriële Services (HIS) en de Hoogovens Techni sche Dienst, onderdeel van HIS. Die diensten moeten wat prijs betreft concurrerend zijn ten opzichte van ex terne firma's. „Vaak kunnen die bedrij ven gezien hun ervaring de produkten tegen een zeer lage prijs leveren. Dien sten binnen Corus kunnen dus moeilijk concurreren. Zij zijn als het ware vogel vrij", aldus A. van der Molen van De Unie. J. Duynhoven (FNV Bondgenoten) pleit er voor dat de eigen diensten de eerste drie jaar een voorkeursbehandeling krij gen. Hij betreurt het dat de leiding van Corus daarover geen toezeggingen over heeft willen doen. De COR en de Corus- top bespreken de plannen volgende week.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9