Aantal legaliseringszaken België loopt op Buitenland UIT ETEN OF EEN NIEUWE AUTO? Vliegtuigen botsen op vliegveld Iran IRA is nog niet weg Toeristen zeggen reizen naar Oostenrijk niet af 'Israël straft alleen maar zichzelf Centraal-Europa voorzichtig met kritiek op Oostenrijk Slechts eenmaal eerder in Europa rechtsextremen in regering UE 4 STIL». m NflVENT cm Auny KMtu rlaney road DERDAG 3 FEBRUARI 2000 an maakt foto van meteorietinslag UN* Een Berlijnse hobbyastronoom heeft zeer waarschijnlijk tislag van een ongebruikelijk grote meteoriet op de maan Itografeerd. Als nader onderzoek de sterke aanwijzingen be- igt, gaat het om een sensationele opname. Een inslag van i omvang vindt eens in de paar duizend jaar plaats en was niet op de gevoelige plaat vastgelegd. Een meteoriet die l explosie veroorzaakt, zou op de aarde een gebied met de zang van drievierde van Nederland hebben weggevaagd, gelijk had het hemelprojectiel een doorsnede van tweehon- 3 meter. Op aarde zou daardoor een krater van 4 kilometer staan. Hamann fotografeerde de inslag toevallig tijdens rbereidingen voor de maansverduistering van 21 januari. Hij ht aanvankelijk dat hij een vallende ster had gezien. biërs zeggen onschuldig te zijn [burgh De twee Libiërs die ervan worden verdacht achter bomaanslag te zitten op de Pan Am-Boeing boven het Schot- jlaatsje Lockerbie, houden vast aan hun onschuld. Tijdens i hoorzitting in Schotland om te bepalen welke getuigen zich gen vermommen en hoever ze daarbij mogen gaan, bepleit- de advocaten van de twee hun onschuld. De Libiërs Abdel- iset Ali al-Megrahi (47) en Al-Amine Khalifa Fahima (43) wor- verdacht van de bomaanslag op de Amerikaanse Boeing in 1988, waarbij 270 mensen om het leven kwamen. Het ikerbie-proces tegen de twee Libiërs voor een rechtbank van lotse magistraten in het Kamp Zeist begint op 3 mei. oden bij aanval op bus in Kosovo Tina Twee Serviërs zijn gisteren om het leven gekomen en zijn er gewondgeraakt bij een aanslag op een bus die werd iscorteerd door de internationale troepenmacht in Kosovo 'OR). De daders namen de bus met een anti-tankraket onder jr in de buurt van de plaats Kosovska Mitrovica in het noor- 1 van de omstreden provincie. De slachtoffers waren Serviërs Kosovo. Die bevolkingsgroep wordt vervolgd door de meer- rheid van etnische Albanezen. eider ETA opgepakt 'onne-mardidEen Baskische extremist die gisteren bij het inse Bayonne is gearresteerd, behoort tot de top van de ETA. Spaanse minister van binnenlandse zaken, Jaime Mayor eja, heeft gezegd dat de arrestant, Juan Carlos Iglesias Chou- lid is van de leiding van de ETA. Iglesias Chouzas (27) werd termiddag in het uiterste zuidwesten van Frankrijk aange- uden met zijn metgezellin Conchita Iglesias Alvarez (24). Bei- werden onder meer gezocht in verband met een poging tot >ord op de Spaanse koning. De Spaanse politie verdenkt Igle- S Chouzas er voorts van de leiding te hebben gehad over het immando Vizcaya van de ETA, dat eind jaren tachtig dood en rderf zaaide. [ezbollah doodt pro-Israëliër IRJAYOUNAanhangers van de pro-Iraanse Hezbollah hebben iteren in het zuiden van Libanon een bomaanslag gepleegd i een patrouille van het Zuid-Libanese Leger. Een strijder van ze pro-Israëlische militie kwam om, drie anderen raakten ge ïnd. Ook een burger liep verwondingen op. De aanslag had lats bij een positie van het Leger in Baraachit aan de grens et de Israëlische bezettingszone in het zuiden van Libanon, indag doodde Hezbollah de plaatsvervangend bevelhebber n de pro-Israëlische militie, kolonel Aki Hashem. Maandag lodde Hezbollah drie Israëlische soldaten en bracht er vier rwondingen toe. Israël heeft ter vergelding-zware bombarde enten op het zuiden van Libanon uitgevoerd. (epal wantrouwt Mount Everest iThmandu De Nepalese regering heeft er gisteren bij de Natio- )Qnk inr Geographic Society op aangedrongen uitleg te geven over de iwering dat de Mount Everest niet 8.848 meter hoog is, zoals toffen.renlang werd aangenomen, maar twee meter hoger. Zolang et geografische genootschap niet precies kan uitleggen hoe het ;e matfcn de nieuwe cijfers komt, houdt Nepal vast aan de oude oogte van het 'dak van de wereld'. De hoogte van de Mount yerest werd in 1954 vastgesteld op 8.848 meter, waarmee het f sierl# hoogste berg ter wereld is. Chinese onderzoekers kwamen in j)75 tot dezelfde hoogte. Op basis van gegevens die sinds 1995 opruilDor drie onderzoeksteams zijn vergaard concludeerde de So- ety in november echter dat de berg 8.850 meter meet. Conservatieven willen Archer lozen itsbonPNDEN* De Britse Conservatieven willen bestsellerauteur Jef- ey Archer uit de partij zetten. De omstreden politicus, die eer- epel Npr al door zijn partij uit de fractie in het Hogerhuis werd gezet, eeft een brief met deze strekking ontvangen van de partijcom- nu 29\iSSie voor ethiek en integriteit, zo meldt de BBC. De kleurrijke ïiljonair Archer zou moeten opstappen omdat hij de Conser- atieven heeft beschadigd. Archer trok zich in november vorig j kleurt31 terug als kandidaat voor het burgermeesterschap van Lon en wegens het opduiken van een dertien jaar oud schandaal, rcher zou in 1987 een vriend hebben gevraagd hem te dekken 1 een geruchtmakende rechtszaak. Een Britse krant had hem tvan beschuldigd met een prostituee te hebben geslapen, Lpjaarop Archer een vriend had gevraagd te verklaren dat hij op e bewuste avond met hem had gedineerd, martó |fdespwarte doos Alaska Airlines gevonden irthueneme Een onderwaterrobot heeft gistermiddag een van ere le 'zwarte dozen' boven gehaald van het vliegtuig van Alaska [irlines dat maandag voor de kust van Californië in zee stortte, let betreft de cockpitrecorder, die de conversatie en alle verde- 495 =e geluiden in de cockpit opneemt. Naar de vluchtrecorder, vaarop de technische gegevens van de vlucht worden vastge- egd, wordt nog verder gezocht. Gisteren hebben de kustwacht in de marine opdracht gekregen het zoeken naar overlevenden na ine staken en zich te concentreren op het bergen van de zwarte |m ngifozen en het wrak, dat 21 meter onder water ligt. Alle 88 inzit- enden van het vliegtuig zijn omgekomen. Het lijkt een rare vergelijking. Maar dat is het niet. Want de complete Suzuki Swift is er al vanaf 179,- per maand. Dat is evenveel als een avondje bij de Japanner. Dus een keer overslaan en u neemt straks de Swift mee uit eten. SUZUKI Kofi Annan waarschuwt voor nieuwe wapenwedloop NEW YORK Rtr-AFP-ANP VN-secretaris-generaal Kofi Annan heeft gisteren de vrees uitgesproken voor een nieuwe wapen wedloop in de wereld. Hij riep de kernmachten, en dan vooral de VS, op tot actie. Annan sprak tij dens een bijeenkomst van een 'VN-denktank' van de volkerenorganisatie die zich bezighoudt met ontwapeningsvraagstukken. De topman van de VN verklaarde weinig opti mistisch te zijn over de lopende besprekingen over ontmanteling van kernwapenarsenalen. De onderhandelingen tussen de VS en Rusland over een nieuw zogeheten Start-akkoord.(Start-3) zitten vast omdat het Russische parlement Start-2 nog niet heeft geratificeerd. Volgens dit akkoord bren gen de VS en Rusland hun nucleair arsenaal tegen 2003 terug tot een maximum van 3.500 kernkop pen. Moskou en China verzetten zich bovendien met kracht tegen de door de VS gewenste wijzingen van het ABM-verdrag uit 1972. Washington wil een aanpassing om een 'schild' tegen raketaanval- len van 'schurkachtige' staten te kunnen opbou wen. Annan omschreef deze plannen als een ern stige bedreiging voor het strategische evenwicht van de kernmachten. Bijkomend probleem is ook de verwerping in oktober 1999 door de Amerikaanse senaat van het kemstopverdag CTBT, een verdrag dat kernproe ven verbiedt. Albright kan Poetin niet bewegen te stoppen met offensief Tsjetsjenië grozny-moskou ap teheran Piloten lopen over het vliegveld van de Iraanse hoofd stad Teheran. Op de achtergrond liggen de wrakstukken van de twee vliegtuigen. Alle acht be manningsleden van een Iraans militair transportvliegtuig zijn gis teren omgekomen door een bot sing met een lege Airbus van Iran Air. Het militaire toestel van het type Hercules-130 raakte tijdens de start voor een trainingsvlucht door technische problemen van zijn koers en botste op de Airbus die naar een hangar werd ver sleept voor reparatie. Het toestel had geen passagiers aan boord. FOTO REUTERS Het gesprek dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Madeleine Albright gisteren heeft gehad met de Russische interim-president Vladimir Poetin, heeft weinig opgeleverd, aldus Albright. Beide leiders voerden bijna drie uur overleg. Albright probeerde Poetin te overtuigen het Russische offensief in Tsjetsjenië te beëindigen, maar deze oproep maakte kennelijk geen indruk op Poetin. ,,Hij is overduidelijk een Russische patriot", zei Albright na afloop van het gesprek. ,,Hij heeft geluisterd naar wat ik te zeggen had, maar zij hoeven zich daar niet aan te houden." De Amerikaanse minister beschreef het onder houd als gespannen maar aangenaam. Klaarblij kelijk was ze onder de indruk van Poetins karak ter. Poetin refereerde na het gesprek aan 'een ze kere druk' die op Rusland wordt uitgeoefend. Kennelijk doelde hij op de Amerikaanse tegen stand tegen het Russische Tsjetsjenië-beleid. Hij zei over de Russisch-Amerikaanse verhouding: „Wij hebben ernstige verschillen van mening, maar we hebben ook een band, omdat we be langrijke grootmachten zijn." Het aantal illegalen in België dat gebruik wil maken van een eenmalig generaal pardon, loopt op. Minister Du- quesne van binnenlandse zaken had het gisteren over 35.000 tot 40.000 ingediende dossiers. De afgelopen da gen ging hij nog uit van 20.000 tot 25.000 zaken. BRUSSEL ANP-BELGA een derde (36 procent) betrek king heeft op verschillende le- Een dossier kan slaan op meer den van een gezin. Tot afgelo- personen. Uit de eerste vijfdui- pen zondagnacht konden zend dossiers blijkt dat ruim 'mensen zonder papieren' zich drie weken lang melden voor een verblijfsvergunning. Ze moeten wel aan bepaalde voor waarden voldoen, zoals een ja renlang verblijf in België of een ernstige ziekte. Duqusne sprak van een 'klin kend succes'. De legaliserings kandidaten moeten echter ge duld hebben. De minister zei dat hij alles in het werk zal stel len om de operatie binnen één jaar af te ronden. In Brussel dienden zich de meeste kandidaten aan (ruim 13.000), gevolgd door Antwer pen (5.500) en Luik (4.000). Het ging vooral om Congolezen, Marokkanen en ex-Joegoslaven. Driekwart hanteert humanitaire redenen en duurzame sociale bindingen als argument. Duquesne zei dat de ver scherpte grenscontroles, om extra toestroom van gelukszoe kers tegen te gaan in de periode van drie weken, moesten op houden overeenkomstig de Eu ropese Schengen-afspraken. Hij zei echter dat de rijkswacht op dracht heeft om de controles in de grensgebieden, die op trei nen en van alle verdachte voer tuigen in het binnenland, op te voeren. België zal verder met Duits land een akkoord sluiten over de uitwisseling van informatie over grenscontroles en potenti ële mensensmokkelaars. Ook Frankrijk en Engeland zijn vol gens Duquesne bereid tot zulke akkoorden. Volgens de minister is het aantal 'gewone' asielaanvragen drastisch gedaald door de grenscontroles. In december 1999 vroegen nog 4.700 mensen asiel aan en in januari slechts 2.900. crossmaglen Een vrouw loopt langs de onheilspellende boodschap van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). De Britse premier Blair en zijn Ierse ambtsgenoot Ahem voeren overleg om de huidige crisis in het Noord-Ierse vredesproces te bezweren. De Noord-Ierse premier Trimble wil de re gering tijdelijk opheffen, omdat de IRA nog geen begin maakt met het inleveren van het wapenarsenaal. foto reuters paul McERLANE DEN HAAG GPD Nederlandse toeristen zullen Oostenrijk niet mijden nu de extreem-rechtse FPÖ daar gaat meeregeren. Jaarlijks trekken 1,1 miljoen Neder landers naar de Alpenrepu bliek. Reisorganisaties weten uit ervaring dat toeristen hun bestemming alleen aan passen als ze persoonlijke ri sico's vrezen. „Ten tijde van dictator Franco gingen we toch ook lekker naar de Spaanse zon? En nu is Cuba een echte groeier, terwijl er toch veel commentaar is op Fidel Cas tro", zegt Noëlle Haitsma, adjunct-directeur van NBBS Reizen in Leiden. Er is geen sprake van verminderde be langstelling voor Oostenrijk. „Voor mensen die willen ski ën, blijft een berg met sneeuw een berg met sneeuw. Of die nou in een links of rechts land ligt." „Er wordt gewoon geboekt en er is nog niks geannu leerd", zegt J. ter Haar van Oad Reizen in Holten, een van de marktleiders in win tersportvakanties naar Oos tenrijk. Wie zijn skivakantie annu leert, is zijn geld kwijt. „Ern stige ziekte of familieom standigheden zijn voor ver zekeraars reden om uit te ke ren. Dat geldt niet als ie mand op grond van politieke motieven zelf beslist niet te gaan", aldus woordvoerder M. Uri van het Verbond van Verzekeraars. De ANWB en het verbond van reisbureaus ANVR me nen dat politiek geen rol speelt voor de toerist. „Toe risme stagneert alleen bij rampen of onlusten", aldus ANWB-zegsman B. Kuik. M. Dresné van de ANVR verwijst naar 1992, toen de Oosten rijkse president Waldheim in opspraak kwam door zijn oorlogsverleden. „Daarvan heeft de wintersport ook geen deuk opgelopen. An ders wordt het als rellen zou den uitbreken in Wenen, waarbij gewonden vallen. Dan loopt de toerist meer persoonlijk risico." TEL AVIV VERVOLG VAN VOORPAGINA In december, toen het er naar uit begon te zien dat Haiders partij wel eens zou kunnen gaan meeregeren, gaf de Israëlische minister van buitenlandse zaken Levy een harde ver klaring uit. Tot schrik van de beroepsdiplo maten op zijn ministerie zinspeelde hij zelfs op een totale verbreking van de diplomatieke relaties met Wenen. In de afgelopen weken is de minister voorzichtig duidelijk gemaakt dat zo'n maatregel alle perken te buiten zou gaan. Behalve in de 'Oostenrijkse affaires' heb ben in de Israëlische diplomatie morele argu menten nooit een overheersende rol ge speeld. Zo onderhield de joodse staat in het recente verleden meer dan hartelijke betrek kingen met de apartheidsregering in Zuid- Afrika en met de dictactuur van Ceaucescu in Roemenië. Israël betoogde steeds dat het nu eenmaal niet in een positie verkeerde waarin het kieskeurig kon zijn met het uitzoeken van zijn vrienden. Het moest wel handelen vol gens pragmatieke principes. Het ligt voor de hand dat de publieke reac ties in Israël vooral door in het verleden wor telende emoties worden bepaald. Politieke partijen en commentatoren van uiterst links tot uiterst rechts vinden dat het land het aan zijn stand verplicht is het hardst te blazen in de internationale storm van protest, maar er zijn ook adviezen het hoofd koel te houden. Dan Margalit, gerespecteerd columnist van het dagblad Ha'aretz, schrijft vandaag dat Is raël er beter aan doet zijn politiek te voeren 'vanuit een internationaal en niet vanuit een joods standpunt', vooral nu de wereld zeer alert is gebleken. Hij stelt vast dat Haider alles in het werk stelt om niet te kunnen worden beschuldigd van anti-semitisme en dat de toestand in Oostenrijk en elders in Europa hemelsbreed verschilt van die van de jaren dertig. Zijn conclusie is dat Israël met het te rugroepen van zijn ambassadeur in deze om standigheden alleen maar zichzelf straft. ABN Amro stopt voorlopig met advies Karinthië BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT In Hongarije, Polen en Tsjechië is de afgelopen dagen opvallend be hoedzaam gereageerd op de poli tieke ontwikkelingen in Oosten rijk. Vergeleken met de felle reac ties van de overige veertien EU- lidstaten zijn de regeringen in Boedapest, Praag en Warschau zeer terughoudend met hun kri tiek op de mogelijke regerings deelname van de FPÖ van Jörg Haider. De reden ligt voor de hand. Ook in Boedapest, Praag en Warschau staat men bepaald niet te juichen over de politieke doorbraak van extreem-rechts in Oostenrijk, maar de drie belangrijkste kandi daat-leden van de EU zijn tegelij kertijd bang de nieuwe Oostenrijk se regering tegen zich in het har nas te jagen. Oostenrijk heeft als EU-lid immers vetorecht als het over de uitbreiding van de EU gaat. Hongarije, Polen en Tsjechië willen zo snel mogelijk lid worden van de EU en kunnen zich daarom geen vete met Oostenrijk permit teren. Het meest terughoudend rea geerde de Hongaarse regering. Re geringswoordvoerder Gabor Boro- kai liet gisteren weten dat Honga rije de krachtmeting tussen Oos tenrijk en de overige 14 EU-lidsta ten over de regeringsdeelname van de Vrijheidspartij als 'een in terne EU-aangelegenheid' ziet. AMSTERDAM ANP HAMBURG-RUSWUK DPA-ANP Slechts eenmaal eerder na de oorlog heeft in Europa een rechtsextreme partij deelgenomen aan een regering. Dat was in Italië. Daar zat in 1994 gedurende ruim een half jaar de Nationale Alliantie in het kabinet. Elders in Europa spelen rechtsextremistische partijen nauwelijks een rol. In landen als Nederland, Groot- Brittannië, Zweden, Finland en de vroe ger fascistisch of door militaire dictatu ren geregeerde Spanje, Portugal en Grie kenland zijn zij van weinig betekens. Sterkere rechtsextreme formaties komen voor in Duitsland, Frankrijk, Italië en Denemarken. Een overzicht: In Duitsland zitten rechtsextremen in vier regionale parlementen (Bremen, Baden-Wiirttemberg, Brandenburg en Sachsen-Anhalt), maar niet in de Bonds dag. Bij de Bondsdagverkiezingen van 1998 kwamen de Nationaldemokrati- sche Partei Deutschlands (NPD), de Re- publikaner (REP) en de Deutsche Volks- union (DVU) in totaal op 3,3 procent. Alle hanteren nationalistische leuzen en zijn tegen buitenlanders. De sterkste groep is op het ogenblik de DVU van de Münchense uitgever Gerhard Frey. Zij zit sinds april 1998 met 12,9 procent in het parlement van Sachsen-Anhalt en sinds september vorig jaar met 5,3 pro cent in het parlement van Brandenburg. In Frankrijk wint het in 1972 opgerichte Front National (FN) van Jean-Marie Le Pen pas in de afgelopen vijfjaar lang zaam, maar gestaag aan populariteit. Bij de presidentsverkiezingen van 1995 haalde Le Pen 15,5 procent van de stem men. De partij zit alleen in stads- of re gionale parlementen, maar pok in het Europees Parlement. Italië telt een rechtsextreme partij, de Nationale Alliantie van Gianfranco Fini en een regionaal-nationalistische, de Le- ga Nord van Umberto Bossi. Bij de ver kiezingen van 1996 kreeg de Alliantie zestien procent van de stemmen, de Li ga tien procent. De Alliantie zat samen met de partij van Silvio Berlusconi (For- za Italia) in 1994 ruim een half jaar in de regering in Rome evenals Lega Nord. In Denemarken trekt de afgelopen tijd met zijn leuzen tegen buitenlanders vooral de Deense Volkspartij van Pia Kjasrsgaard veel stemmen. Volgens de jongste peiling zit zij op 15,7 procent van de stemmen. In België kwam het Vlaams Blok bij de vorige verkiezingen op tien procent van de stemmen. De partij treedt alleen op in Vlaanderen en is daar de op twee na grootste partij. In haar bolwerk Antwer pen zit zij rónd de 25 procent. Centraal thema is het tegengaan van de toe stroom van buitenlanders. In EU-kandidaatslid Polen maken de twee rechtsextreme partijen, de Natio- naalconservatieven (ROP) en Confede ratie voor een Onafhankelijk Polen vol gens de jongste peilingen geen enkele kans meer boven de kiesdrempel van vijf procent te komen. Ook in Tsjechië is de betekenis van rechtse partijen in de af gelopen jaren duidelijk verminderd. De Republikeinen kwamen in 1998 niet meer boven de kiesdrempel. In Honga rije verleent de openlijk anti-Europese en anti-semitische Hongaarse Waar heids- en Levenspartij (MIEP) gedoog- steun om de centrumrechtse regering in het zadel te houden. ABN Amro zal voorlopig op houden met het adviseren van de provincie Karinthië, waar de omstreden Oostenrijkse partij leider Haider gouverneur is. De bank wil 'eerst overtuigend vaststellen' dat geld waarbij de bank betrokken is, niet wordt gebruikt voor maatregelen met een discriminerend karakter. Dit heeft ABN Amro gister avond bekendgemaakt. In een verklaring stelt de bank dat door de recente ont wikkelingen het adviesvoorstel in een politiek krachtenspel is beland. De bevriezing moet de onafhankelijke en onpartijdige positie van de bank bevestigen. ABN Amro adviseert Karin thië al jaren. Enige tijd geleden heeft de FPÖ, de partij van Hai der, een omstreden kinderbij slagplan ingediend. De ex treemrechtse partijleider wil Oostenrijkse echtparen meer kinderbijslag geven. Als voor waarde geldt in het omstreden plan wel dat de vrouw moet thuisblijven om voor de kinde ren te zorgen. Ook moeten de ouders over een Oostenrijks paspoort beschikken. ABN Amro voelde zich hoogst ongemakkelijk met de situatie. Ondanks dat de bank ervan overtuigd is dat er geen enkel direct verband bestaat tussen het aangeboden advies en het partijprogramma van de FPÖ, staat de zaak in een kwade reuk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7