Meer controle nodig op werkgelegenheidsgeld Rood overlegt met partijen in Amsterdams taxiconflict Lubbers bemiddelt niet op Molukken Tante Mildred: De kinderen zullen terugkomen 'ronk: SP en GPV nog dichte politieke partijen Binnenland 'Overheid past euthanasie op OALT-onderwijs toe' DERDAG 3 FEBRUARI 2000 ETA l^iort aan verpleegkundigen loopt op pm Het tekort aan personeel in de verpleging en verzor- blijft oplopen. Als er niet snel maatregelen worden geno- i. zal de situatie op de arbeidsmarkt in deze sector steeds yonder worden. Dat blijkt uit het landelijk onderzoek Regio- 1 ge 1999, waaraan ongeveer zeshonderd instellingen in 24 ■"I d's hebben meegewerkt. De nieuwe prognoses laten een te- hzien in 2004 van ruim 44.000 personen in de verpleging en \)orging. Verwacht wordt dat de vraag naar zorg tegelijkertijd >n maar blijft stijgen, vooral door de vergrijzing. rkeren goudmijn voor gemeenten psuRGParkeren levert gemeenten in 2000 vier keer zoveel lis tien jaar geleden. Was de opbrengst voor parkeergelden 990 nog begroot op 135 miljoen gulden, dit jaar hopen de jeenten 629 miljoen te ontvangen. Dit blijkt uit onderzoek het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal ge- inten dat geld vraagt voor parkeerplaatsen is in vergelijking het afgelopen jaar ongeveer gelijk gebleven. De groei van ipbrengst is vooral te danken aan meer parkeerplaatsen. ■en beroep in meineedzaak officier hem Het openbaar ministerie in Arnhem gaat niet in hoger Dep in de zaak tegen de Bredase officier van justitie C. van Orenburg en recherchechef B. van Zon van de regiopolitie jden- en West-Brabant. Dat heeft het OM gisteren bekend maakt. De rechtbank in Arnhem sprak Van Spierenburg en l Zon vorige week vrij van meineed. Zij werden ervan be- uldigd te hebben gelogen over gemaakte afspraken met een pngetuige tijdens het proces rond de beruchte Juliëtbende. jen van de bende werden verdacht van onder meer handel in dovende middelen, vrijheidsberoving en mishandeling. an steekt zichzelf in brand terdam Een 26-jarige Rotterdammer heeft zichzelf gister- ind in zijn woonplaats overgoten met benzine en daarna in nd gestoken. De man liep hierbij ernstige brandwonden op. jtiepersoneel van het nabijgelegen politiebureau doofden t dekens en jassen het vuur, waarna brandweermannen het rhtoffer met water koelden. De Rotterdammer is daarna met :r ernstige verwondingen naar het Brandwondencentrum 1 het Zuiderziekenhuis gebracht. oorlopig geen A4 Delft - Rotterdam i haag De aanleg van de A4 tussen Delft en Rotterdam kan zijn vroegst pas over vijfjaar beginnen. Bedrijven die die klus len klaren, kunnen dat vanaf 7 februari kenbaar maken, zo ?ft minister Netelenbos van verkeer gisteren bekendgemaakt, ee consortia hebben al belangstelling getoond. In ruil voor anciering mogen ze tol heffen. Over de verlenging van de A4 jrdt al jarenlang gesteggeld. jek^VD weg uit milieubeweging' i haag De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) moet de endeniging Milieudefensie met rust laten. Dat zegt GroenLinks een toelichting op een reeks schriftelijke vragen aan de mi- iter. GroenLinks-Kamerlid Varma wijst erop dat uit onlangs laftjenbaar gemaakte stukken blijkt dat de BVD een grote belang- illing aan de dag legt voor vreedzame, wettige acties van de «cïeniging Milieudefensie, Natuur en Milieu en Greenpeace. De -'hij maakt zich zorgen over de vermenging van taken tussen ïchtingendiensten van de politie en de BVD. 03. 07. O&ii haag Het onderzoek naar de moord op een Turks meisje is 70.|danks recente arrestaties toch vastgelopen. Het zevenjarige Ofiid werd vijf jaar geleden gevonden in vuilniszakken in een 09,jaat in Scheveningen. Haar lichaam was in stukken gesneden, i'ëgens gebrek aan bewijs is de zaak tegen twee verdachten ge- sponeerd. De hoofdverdachte is inmiddels op vrije voeten. De ioordzaak zorgde in 1995 voor veel beroering. Uit onderzoek leek dat het meisje eerst was gewurgd. Geruchten over jDedwraak binnen de Turkse gemeenschap deden al snel de ^jnde, maar werden nooit bevestigd. 09. Inderzoek vermoord meisje stopgezet ■jongetje met arm in gehaktmolen (Q-1n haag Een zesjarig zoontje van een restauranteigenaar in lö.fen Haag is met zijn arm in een gehaktmolen terechtgekomen, oor de gehaktmolen gedeeltelijk te demonteren wist de brand eer het kind na ruim een half uur uit zijn benarde positie te irlossen. Het jongetje hielp zijn vader in het restaurant. Toen Ij vlees in de gehaktmolen wilde stoppen werd zijn hand ge- :epen. Het kind is overgebracht naar een ziekenhuis in Leiden, aar wordt geprobeerd zoveel mogelijk van de arm te redden. Appartementen met boom op tien hoog -ngeloIn het centrum van Hengelo worden 29 appartemen- gebouwd met balkons en daarop een echte boom. Het gaat een ontwerp van de Rotterdamse architect Winy Maas. Het bpartementengebouw krijgt twaalf bouwlagen en wordt 42 jeter hoog. Volgens de projectontwikkelaar kan de boom zon-_ r problemen uitgroeien tot een hoogte van 4 meter. De ap- rtementen worden verkocht vanaf 550.000 gulden. 'en hans jacobs Jderland telt eigenlijk maar ee echte politieke partijen, atelt zijn de SP en het GPV. Die Mning verkondigde minister Pronk (PvdA) gisteravond tij- is een forumdiscussie in Lei- 4<n. „Als politicus kijk ik met ige jaloezie naar de SP, al zou er niet voor willen kiezen", jt Pronk. lij prijst de SP om haar dui- ijk politiek profiel en ideolo- de interne partijorde waarin voormannen ook tussentijds %antwoording moeten afleg- 2 n en de wijze waarop soepel ;ale problemen aan nationale Dblemen worden verbonden. it de SP wordt gezien als een ïti-partij' is geen bezwaar. Iet gaat erom de onvrede in 'ede banen te leiden en het is _;oed uitgangspunt om ensen te mobiliseren. De Ne- irlandse politiek lijdt juist aan n gebrek aan tegenstellingen, >ewel die onderhuids wel in de menleving leven. Dat baart lij zorgen", aldus Pronk. Pronk haakt aan bij een op- erking van zijn toenmalige lentor, PvdA-voorman loop :n Uyl die zo'n dertig jaar gele- •n beweerde dat er slechts drie 'litieke partijen waren. Den |yl rekende daartoe de commu- istische CPN, de anti-revolu- •naire AR en zijn eigen PvdA. lij had daar zo zijn criteria ■or, zoals duidelijkheid, hel- irheid en een goede organisa- Pronk meent dat alleen de en na enig nadenken ook de GPV, nu aan die voorwaarden voldoen. Hij betreurt het ontbreken van een politiek debat in Ne derland. Óver het boren of juist niet boren in de Waddenzee had er wat hem betreft veel meer commotie mogen zijn. „Maar Natuurmonumenten is een soort Milieu-ANWB gewor den. Zelfs die komt nog nauwe lijks in beweging", klaagt de minister die het kabinetsbesluit om voorlopig van gaswinning af te zien graag tot inzet van een referendum had gemaakt. Keer op keer mist hij de vonken in de politiek. Die kunnen die politiek juist interessant maken en zorgen dat de burger betrok ken raakt en blijft. Pronk heeft wel wat oplossin gen. Weg met het gevaarlijke 'groene poldermodel' en een» hecht doortimmerd regeerak koord (de 'grauwe plek in de politiek') want beide zetten de Tweede Kamer buiten spel. Paars moet bovendien in deze vorm ook niet te lang doorgaan, want dat leidt tot uitschakeling van de politiek. Een Paars Plus, zonder D66 maar met Groen Links, is voor Pronk een oplos sing. Ook ziet hij wel iets in de invoering van het referendum om de interesse voor de politiek aan te zwengelen. „Het zorgt voor betrokkenheid", zegt Pronk. Schiphol, Betuwelijn, Waddengas en uitbreiding van de Europese Unie zijn onder werpen die zich voor een volks raadpleging zouden lenen, al dus Pronk. ANP Algemeen Neder Diensten amsterdam anp Bemiddelaar M. Rood gaat de komende week praten met de partijen in het Amsterdamse taxi conflict. Gisteren sprak hij met minister Nete lenbos (Verkeer) over een eventuele bemidde lingspoging. Er wordt gewerkt aan de formule ring daarvan. De rechtbank in Den Haag stelde gisteren de taxicentrales van de vier grote steden in het on gelijk in een bodemprocedure tegen de nieuwe Taxi wet. De zaak was aangespannen tegen mi nister Netelenbos nadat de centrales in juli vorig jaar een kort geding over de nieuwe regeling ver loren. De centrales zullen tegen het vonnis in hoger beroep gaan. De chauffeurs in met name Amsterdam heb ben grote moeite met de nieuwe wet die 1 janu ari van kracht werd. Zij stellen dat, nu het mak kelijker is geworden een taxibedrijf te beginnen, hun duur betaalde vergunningen niets meer waard zijn. De chauffeurs eisen op basis van het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens dat zij schadeloos worden gesteld. De fiscale maatregelen die minister Netelenbos hiervoor heeft aangekondigd zijn, volgens de chauffeurs ontoereikend. Vier taxichauffeurs die vorige week vooraf gaand aan een protestactie in Amsterdam wér den opgepakt, zijn woensdag op vrije voeten ge steld. Twee anderen werden aJ eerder vrijgela ten. Alle zes blijven verdacht van opruiing, het voorbereiden van brandstichting, openlijke ge weldpleging en zware mishandeling, alsmede deelname aan een criminele organisatie. Een Rotterdamse chauffeur die zondag nog werd opgepakt wegens betrokkenheid bij het voorbereiden van de demonstratie, stond een dag later al op straat. Hij werd niet verdacht van deelname aan een criminele organisatie (het omstreden artikel 140 van het wetboek van straf recht). Binnenkort moet blijken of de officier van justitie wel vasthoudt aan de verdenking op basis van hetzelfde artikel tegen de zes anderen Toezicht op besteding subsidies Europa faalt Ex-premier ziet wel rol voor bisschop den haag anp Werkgelegenheidsprojecten die met Europees geld wor den gefinancierd, moeten beter worden gecontroleerd. Eerder is al gebleken dat er onvoldoende toezicht is op de besteding van subsidies uit het Europees Sociaal Fonds. De Algemene Rekenkamer wil dat dit snel veran dert. trole van de Europese Commis sie in het voorjaar van 1999. Die controle leidde tot klachten over gesjoemel met Europees geld bij Nederlandse werkgele genheidsprojecten. Tussen 1994 en 1997 zou niet zijn vol daan aan de subsidievoorwaar den. Er waren aanwijzingen dat te hoge aantallen werkzoeken den waren opgegeven als deel nemers in de werkgelegen heidsprojecten. Nederland zou dus meer geld hebben gekregen dan de bedoeling was. De Rekenkamer concludeert De zogenoemde ESF-subsidies zijn bedoeld om langdurig werklozen aan een baan te hel pen. Het geld gaat naar scho- iingsinstituten, gemeenten, be drijven en de centrale organisa tie voor arbeidsbureaus Ar beidsvoorziening. In een rap port dat vandaag is verschenen bekritiseert de Rekenkamer het gebrek aan toezicht op de pro jecten. Aanleiding voor het Rekenka mer-onderzoek was een con- nu dat er nog veel moet gebeu ren om subsidiemisbruik in de toekomst te voorkomen. De re gels moeten duidelijker wor den. De Europese Commissie moet tekst en uitleg geven over de precieze voorwaarden voor het krijgen van ESF-subsidies. Ook moet vooraf en achteraf worden gecontroleerd of de re gels correct worden nageleefd. Dat gebeurt nu te weinig. De Rekenkamer constateert dat de regionale coördinatoren van Arbeidsvoorziening de werkge legenheidsprojecten niet of nooit bezoeken. Ze kunnen dus ook niet bepalen of de kwaliteit van de projecten goed is en of van het financiële beheer op or de is. De kritiek van de Rekenka mer geldt naast Arbeidsvoorzie ning ook het ministerie van so ciale zaken. Het departement heeft te weinig aandacht gehad voor de uitvoering van de werkgelegenheidsprojecten, stelt de Rekenkamer. Minister De Vries moet actie onderne men. Hij is immers verant woordelijk voor een goede be steding van het Europese geld. Het Centraal Bureau van Ar beidsvoorziening zegt in een reactie dat het ESF-beheer sinds 1997 zichtbaar is verbe terd. Organisatorische proble men zijn opgelost en er heerst nu een „verhoogde paraat heid". Ook minister De Vries wijst erop dat aan verbetering wordt gewerkt. Volgens De Vries is al in 1996 aangedron gen op maatregelen. De Re kenkamer erkent dat, maar stelt dat deze maatregelen te weinig effect hebben gehad. den haag vervolg voorpagina Ex-premier Lubbers ziet voor zichzelf geen rol weggelegd als bemiddelaar in het conflict op de Molukken tussen de strij dende islamitische en christelij ke bevolkingsgroepen. Dat heeft hij gisteravond la ten weten na een onderhoud met de Indonesische president Wahid in Den Haag. Wahid is voor een tweedaags bezoek in Nederland. „Voor een bemid deling zijn duidelijke partijen nodig en die zijn er niet in de onderhavige situatie op de Mo lukken", zo verklaarde Lubbers na afloop van de ontmoeting met Wahid. Hij ziet wel een rol weggelegd voorde room-katho- lieke kerk in Nederland. Lub bers noemt in dit verband de Rotterdamse bisschop Van Luyn. Lubbers zegt dat hij na de be noeming van Wahid tot presi dent is benaderd om het herstel van de Nederlandse ontwikke lingsrelatie met Indonesië te bevorderen. „Daarvan heb ik' premier Kok en minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) in kennis gesteld. Deze bilaterale relatie is inmiddels hersteld." De vroegere minister-presi- dent heeft er bij Van Aartsen op aangedrongen dat niet alleen j Nederland zich moet inspan nen voor een nieuwe agenda] voor de samenwerking met In- donesië, maar dat de regering' dat vooral ook in Europees ver band moet bepleiten. De Euro pese Commissie heeft inmid-j dels laten blijken een nieuwe} samenwerking te willen aan-: gaan met de regering van Wa-I hid. Wahid sprak gisteren ook met een aantal vertegenwoordigers; van Molukse organisaties. Voorzitter M. Nanere van dei Noord Molukse Stichting Sul-1 tan Babullah noemde het on - derhoud van gisteren 'open en hartelijk'. Wahid is een wijs* man van wie wij denken dat hij vrede kan terugbrengen op dee Molukken." rotterdam gpd De gordijnen waren sinds 4 december gesloten. Zonlicht drong niet meer binnen in het huisje op de begane grond aan de Meeuwenplaat in het Rotterdamse Hoogvliet. Vijf volwassen vrouwen hadden met zes kinderen, in leeftijd variërend van kleuter tot en met 13 jaar, hun intrek genomen bij Mildred Isidora. Van de buitenwereld wilden ze niets meer weten. In com plete afzondering werd gewerkt aan de 'genezing' van lichaam en geest met de Here als gids. Gisteren maakte een politie-inval een einde aan hun isole ment. Mildred (59) staat een groepje journa listen te woord. Het is warm en voch tig in de kleine bejaardenwoning. Op tafel een schaal fruit en een opengesla gen bijbel. Ze wist dat ze zouden ko men, van buiten. Dat ze de kinderen zouden meenemen. Maar ze is opti mistisch: „De kinderen zullen terugko men. Wanneer weten we niet." Nee, ze is niet ondej de indruk van de actie van de Raad voor de Kinderbe scherming. Mensen van buiten, luidt haar mening, weten van niets. Zij wel. Want de geest spreekt met haar. Al van jongs af aan. „De kinderen", luidt haar oordeel, „waren ziek. De geest moest hen genezen." De indruk dat ze het spoor een beetje bijster is, klopt niet, zegt ze. „Ik heb een herseninfarct ge had, jaren geleden. Daardoor is een deel van mijn hersens afgesloten. Al leen de geest kan daar bij. Ook de spasmen die ik soms heb, komen van hem. Maar weet je, tot nu toe ben ik altijd bij mijn bewustzijn geweest." Een echt antwoord hoe het zover heeft kunnen komen komt er niet. Ook niet bij de politie die in bureau Hoogvliet een persconferentie belegt. Wel wordt duidelijk dat de geschiedenis in juni 1999 begint, met een melding van bu ren dat er iets mis is in de ouderenwo ning. Maar volgens politiewoordvoer der J. van der Hor was er toen nog niets verontrustends. ,„Er waren kin deren, maar die waren er geheel vrij willig." Rond Kerstmis volgt een nieu we melding. Opnieuw valt er weinig aan de situatie te doen. „Er waren geen sporen van lichamelijke verwaar lozing. En geen drang of dwang op de aanwezigen." Meerdere instanties bemoeien zich daarna met de situatie. Een leerplicht ambtenaar neemt polshoogte. Óp 6 ja nuari neemt een vader contact op met De politie haalde gisteren zes kinderen uit de Hoogvlietse woning waar ze al sinds december verbleven om te zingen en te bidden met Tante Mildred'. foto anp dick sil> de Raad voor de Kinderbescherming. Dan blijkt volgens J. Vogel van de Raad voor de Kinderbescherming, dat het niet pluis is bij tante Mildred. „We hebben aan de kinderrechter toestem ming gevraagd de kinderen daar weg te halen. Omdat ze niet naar school of naar buiten konden en er niet met hen kon worden gepraat. Ingrijpen was noodzakelijk, omdat de kinderen ern stig in hun ontwikkeling werden be dreigd." Psychiater A. Reisel van de Riagg Rijn mond-Zuid schetst een beeld van een gevaarlijke toestand in het pand. Hij maakt de vergelijking met een sekte, met Mildred aan het hoofd. Zij trekt aan de touwtjes en houdt haar kudde door 'forse interne dwang' bijeen. „Wil je loslaten", legt hij uit, „dan krijg je die dreiging. Dat je lichamelijk in de problemen komt." De zes kinderen -in leeftijd variërend van vier tot dertien jaar- zijn in zijn ogen slachtoffers. Schreeuwend van angst werden ze door de politie uit de woning geplukt en in een busje afge voerd. Hen was wekenlang ingepeperd dat ze ziek zouden worden als ze het huis verlieten. Dit gecombineerd met het feit dat ze van hun moeder wer den gescheiden, verklaart hun paniek. Hoe het met de kinderen verder moet, is nog niet duidelijk. De vier jongsten zullen naar verwachting wel opknap pen. De twee anderen kunnen moge lijk wel problemen krijgen. „Die boodschap is er bij hen echt inge prent. Als je je niet met die zaken be zighield, dan krijg je problemen met je gezondheid. Die oudere kinderen gaan daar zeker over piekeren." Met Mildred en haar vijf volgelingen ge beurt vooralsnog niets. Wel zullen ze regelmatig bezoekjes krijgen van de Riagg. En Mildred zelf? Die is het vertrouwen nog lang niet verloren. Vier vingers steekt ze op, vier huisregels: niet den ken, niet oordelen, niet praten, niet boos worden. Op Curasao had ze al eens een grote groep bij elkaar, en dat zal ook in Hoogvliet zo zijn. De bijbel gaat open op de vloer. Jeremia 30:11 „Want ik ben met u, luidt het woord des Heren, om u te verlossen." Kamerlid Rcibbae van GroenLinks verzet zich fel tegen VVD-voorstel Kamerlid Rabbae. foto gpd phil nijhuis Het onderwijs in allochtone talen zo als Turks of Arabisch heeft het con tact tussen scholen en allochtone ou ders verbeterd. Bovendien is het goed voor het zelfvertrouwen en de identi teit van Turkse en Marokkaanse leer lingen. Dat zegt M. Rabbae, Kamerlid voor GroenLinksen zelf allochtoon. Hij verzet zich fel tegen het WD-voorstel de lessen in de eigen, 'vreemde' taal de nek om te draaien. Kamerlid Cor- nielje wil het hele budget voor onder wijs in allochtone talen gebruiken voor het vak Nederlands, omdat het slecht is gesteld met het Nederlands van veel allochtone scholieren. Staatssecretaris Adelmund praat van daag in de Tweede Kamer over het speciale taalonderwijs, officieel OALT geheten. Het argument dat de lessen in de eigen vreemde taal een betere kennis van het Nederlands van allochtone leerlingen in de weg staan en daarom moeten verdwijnen, is volgens Rab bae onzin. „De lessen worden buiten het normale rooster gegeven en frus treren het taaiprogramma dus niet. Bovendien dienen de OALT-lessen ook ter ondersteuning van de Neder landse taalles. Begrippen uit de eigen taal kan je gebruiken om de Neder landse taal voor allochtone scholieren toegankelijker te maken. Onderwijs in Turks en Arabisch is ooit ingesteld om voornamelijk Turk se en Marokkaanse scholieren bin ding te laten houden met hun eigen cultuur. Sinds het begin van het schooljaar worden de lessen buiten het gewone lesrooster gegeven en in veel gevallen ook buiten het school gebouw. De verantwoordelijkheid voor de uitvoering ligt bij de gemeen ten. Het ministerie is, behalve bij de fi nanciering, niet betrokken bij dit taal onderwijs. Speciale leermethoden of lesmateriaal ontbreken, zegt Rabbae. „Leraren moeten zelf maar zien hoe ze hun lessen invullen en waar ze de lessen geven. Er bestaan daarom gro te verschillen tussen de diverse pro gramma's. Daar waar de speciale les sen in het schoolgebouw zelf plaats vinden loopt het goed. Moeten de leerlingen na schooltijd naar een an der gebouw dan ontlopen ze de les sen Turks en Arabisch zoveel moge lijk en gaan liever naar huis." Volgens Rabbae is dit alles het Ie vende bewijs dat de overheid het on derwijs in allochtone talen zoveel mogelijk wil marginaliseren en uitein delijk ten grave wil dragen. „De over heid is bezig met de langzame eutha nasie van het OALT-onderwijs. Wat ze doet is namelijk eerst de condities voor dit onderwijs zo moeilijk moge lijk maken, dan signaleren dat de re sultaten belabberd zijn om uiteinde lijk haar handen er vanaf te kunnen trekken. Dan zijn ze er voorgoed van af." Pagina 2: Commentaar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5