Leven als een miljonair TV- WEER C0MMENTAAR Maxima is dé vriendin van Willem-Alexander Taalachterstand DONDERDAG 3 FEBRUARI 2000 Op sommige zogenoemde 'zwarte scholen' is het meer regel dan uitzondering géworden dat de kleuters die er binnenkomen geen woord Nederlands spreken. Voordat ze kunnen aanvangen met het allereerste basisschoolprogramma, moet bij hen eerst nog het gehele taaifundament worden gelegd dat eigenlijk bij schoolrijpe kinderen aanwezig hoort te zijn. Dit is een feit dat zorgen baart. Konden kinderen van eerdere ge neraties allochtone ouders de noodzakelijke beheersing van het Nederlands nog op straat opdoen bij hun Nederlandse speelkame raadjes, de jongste generatie allochtone kleuters heeft die moge lijkheid blijkbaar niet meer. Thuis wordt Turks of een andere 'al lochtone' taal gesproken, net als bij de ooms en tantes om de hoek, bij de buren, de bakker, de slager en de groenteboer. In de 'zwarte' grotestadswijk ontbreekt elke stimulans om je nog in het Nederlands te behelpen. Enkele decennia geleden namen beleidsmakers nog aan dat al lochtone bevolkingsgroepen zich in de loop der jaren wel 'vanzelf zouden voegen in de Nederlandse samenleving. Die aanname blijkt foutief te zijn geweest. Er heeft zich juist een tegengestelde ontwikkeling voorgedaan. De multiculturele samenleving floreert uitbundig, maar blijkt als ongewenst bijproduct een taalbarrière te hebben gevormd. Allochtone kinderen beginnen hun opleiding met een handicap, die hun mogelijkheden op scholing en werk ernstig beperkt. Zo ontstaan in de steden 'zwarte' enclaves vol kansarme bewoners, met een criminele uitstraling en andere na righeid. De extra budgetten die gemeenten hebben voor onderwijs in de moedertaal en de eigen cultuur moeten daarom op een andere manier worden ingezet: voor Nederlandse lessen aan peuters. De allochtone talen en culturen blijken zich in de zwarte wijken na melijk uitstekend te kunnen redden zonder extra ondersteuning op de scholen, terwijl de achterstand in de beheersing van het Ne derlands het meest effectief kan worden weggewerkt als de kinde ren nog heel jong zijn. Daarvoor is een versterking van het peuter- en kleuteronderwijs nodig, een versterking met specialistische leerkrachten die zowel de moedertaal van de kinderen als het Nederlands beheersen. Pas wanneer de broodnodige kennis van het Nederlands als onmis baar bindend element in de multiculturele samenleving is aange bracht, kan scholing in de moedertaal alsnog worden toegevoegd. Met een dino op je artn Een man loopt op vier 'poten'. Bezems, waarvan hij de borstels on der zijn schouders geklemd heeft, verlengen zijn armen tot 'voorpo ten'. Het ziet er nogal klungelig uit. Maar de mannen die er op hun hurken omheen zitten zijn enthousiast en geven aanwijzingen. „Misschien kun je wat meer heen en weer wiebelen met je bovenli chaam. „Zo?", vraagt de man met de bezems. Wij zijn getuige van een bewegingsstudie voor de reconstructie-bio- documentaire Walking with dinosaurs. De mannen proberen er met dit experiment achter te komen hoe miljoenen jaren geleden de di- plodocus over de aarde liep. Na walking with dinosaurs tracteerde de NCRV ons gisteren op The making of Walking with dinosaurs. En eerlijk is eerlijk: het was ont hullend. Het was vooral ontluisterend. Zeven afleveringen lang wilden de makers ons laten geloven, dat wij op de bank achter de buis een kijkje konden nemen in de wereld van de dinosaurus. Het schijnt dat wij dat allemaal bijzonder fasci nerend vinden. De makers wekken in The making of... de indruk, dat zij hun ken nis hebben gehaald bij gewetensvolle wetenschappers. Drommen gerenommeerde paleontologen hebben hun medewerking verleend. En wat zie ik? Een jongeman die zijn arm in een nagemaakte dino- sauruskop heeft gestoken. Op de grond ligt een bloederige lever en aan de andere kant staat nog een jongeman met een dinosauruskop aan zijn arm. Zo werd de close up gemaakt van dino's die om een stuk vlees vechten. Goh! Dus ik heb naar handpoppen zitten kijken! Dat bedoelden de documentairemakers toen zij zeidenWij hebben laten zien hoe deze verdwenen wereld er werkelijk uitzag. Voor de twijfelaars onder ons is een paleontoloog opgetrommeld, die vertelt hoe fout zijn 19de eeuwse voorgangers het hadden toen zij reconstructies maakten van dino's. Maar wij, wij in onze tijd, weten precies hoe de wereld er 250 miljoen jaar geleden uitzag. „De wetenschap is zo ver dat het, denk ik, niet veel beter kan", zegt de wetenschapper. 250 Miljoen jaar geleden was de wereld vol werkstudenten, die di nosauruskoppen op hun arm hadden. De camera volgt een man in een duikerspak, die het water in wan delt. Om zijn omhoog gestoken linkerarm zit de kop van een dino saurus. De man verdwijnt langzaam onder water. Kijk, denk ik: daar gaat het monster van Loch Ness. Zacht en vochtig Het is de laatste dagen uitge sproken fraai weer in Spanje en Portugal. Overwinteraars aan de costa's worden aangenaam verrast door zon en opmerkelijk hoge temperaturen. Begin deze week werd het plaatselijk 22 graden: dinsdag was zelfs een absolute topdag met maxima rond 25 graden in de regio Va lencia. In deze grote Spaanse stad werd zowaar 25,8 graden geregistreerd. Dankzij de aanwezigheid van een krachtig gebied van hoge barometerstanden, feitelijk een berg van relatief warme lucht, wordt de 'Spaanse lente' tot ze ker eind volgende week gecon tinueerd. Nou snap ik waarom trainer Guus Hiddink zo snel een contract heeft getekend met de voetbalclub Betis Sevil- la! Thermisch hebben wij evenmin reden to klagen. In het week einde hobbelt het kwik naar waarden van 11 tot 13 graden; aan zee iets lager. Het weer beeld spreekt, zoals zo vaak het geval bij thermische hoog standjes, minder tot de verbeel ding. Vooral zaterdag lijkt be wolking de overhand te zullen hebben en kan er wat (mot)re gen vallen. Na het weekeinde houdt het zachte tot zeer zach te, licht wisselvallige weer aan. Kortom geen winterweer dus tijdens de eerste helft van fe bruari. Het binnendringen van de zachte en vochtige lucht gaat morgen gepaard met veel be wolking waaruit soms wat re gen of motregen kan vallen. Bo vendien is er in de nacht en ochtend kans op mist of nevel. De temperatuur komt vrijdag middag op hetzelfde niveau als vandaag: circa 8 graden. De wind gaat uit het zuidwesten waaien en neemt aan de kust weer toe tot krachtig, wind kracht 6. In vergelijking met kerst heb ben we thans weer een uur daglicht gewonnen en dat heuglijke feit werd gisteren op Maria Lichtmis 'gevierd' met veel zon. In de loop van de ochtend brak de zon door en is na dien niet meer weg geweest. De tempe raturen kwam uit op omstreeks 8 gra den. Schiphol mat 8,1 en Valkenburg 7,7 graad. Maxima is de vriendin van kroonprins Wil- lem-Alexander. Dat heeft de RVD gister avond bevestigd. Eerder op de avond zei de vader van Maxima, Jorge Zorreguieta, het al in het Net 5 Nieuws. „Mijn dochter is in Nederland geweest en Willem-Alexander in Argentinië", voegde hij daaraan toe. Vader Zorreguieta gaf niet aan of er een verloving op stapel staat. Hoofddirecteur E. Brouwers van de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) sprak gister avond desgevraagd over 'de vriendin' van de Nederlandse kroonprins. Het lijkt hem 'vrij logisch' dat dat nu zo is, omdat de RVD eind 1999 al sprak van een vriendschap. „Maar oro nu al te beginnen over een ver loving of een huwelijk is echt voorbarig. Toen ik mijn vrouw voor het eerst had ont moet, spraken we daar ook niet over." Of Brouwers toen al wel meteen van 'vriendin' sprak, zegt hij niet meer te weten. Maxima en Willem-Alexander zien elkaar geregeld. „Dan weer hier, dan weer daar", aldus Brouwers. 'Daar' is ook New York, waar Maxima werkt. De frequentie waar mee het stel elkaar ziet, heeft volgens de RVD-chef geen gevolgen voor de publieke verplichtingen van de prins. De vriendin van Willem-Alexander volgt in de Verenigde Staten les in de Nederlandse taal. Brouwers wil niet zeggen welke vorde ringen ze maakt. Dat vindt hij een privé- zaak. Met vier ton vermogen jaarlijks netto-inkomen van één ton mogelijk Stervoetballers zijn al snel miljonair, net als tennisprofs, popidolen, Formule 1-coureurs en jonge internet 'entrepreneurs'. Steeds vaker is de miljonairsstatus echter ook weggelegd voor 'gewone' Nederlanders. En niet alleen na het winnen van een superloterij. Het CBS telde in 1999 ruim 200.000 miljonairs. In 1970 waren dat er nog maar 8100. Maar de miljonair van toen is niet die van nu. Voor 'stil leven' lijkt anno 2000 wel wat meer nodig dan een schamel miljoen. Of is de helft al voldoende? Een goede belegger kan op de beurs een rendement halen van 25 procent per jaar. Miljonair worden is één, het blijven twee. Zeker als je de rest van je leven van je geld wilt gaan leven. „Daarom moetje vóór alles uitgaan van behoud van het vermogen", zegt direc teur C. A. Boone van de Am sterdamse vermogensbeheer der Optimix. „Om het kapitaal in stand te houden, moet je eerst kijken naar de kosten, dus de belastingen en geldontwaar ding. Die kosten moet je dus zeker op je beleggingen verdie nen." Vermogen wordt vanaf 1 janua ri 2001 voor 1,2 procent belast. In het nieuwe belastingstelsel vervangt dat de oude vermo gensbelasting. Daarbovenop moet de inflatie worden goed gemaakt. Anders teer je in op je vermogen. Boone schat de in flatie voor de komende jaren op gemiddeld twee procent. Bij el kaar moet dus ten minste 3,2 procent op het vermogen wor den verdiend om de belastin gen en inflatie goed te maken. Van echt rendement is dan nog geen sprake. Om onbezorgd te kunnen le ven, is volgens Boone aan netto inkomen een ton per jaar no dig. Natuurlijk hangt dat af van je bestedingspatroon, „maar van honderdduizend gulden netto moet je aardig kunnen rondkomen". Wie daarvan le venslang verzekerd wil zijn, moet in de berekeningen van Boone om en nabij de 2,5 mil joen gulden op zijn bankreke ning hebben staan. Aan belasting kost zo'n kapitaal 30.000 gulden per jaar. Om de geldontwaarding voor te zijn, moet jaarlijks 50.000 gulden aan het vermogen worden toe gevoegd. Als je voor levenson derhoud, huisvesting en derge lijke een ton wilt overhouden, moet dan een beleggingsresul taat van gemiddeld acht pro cent worden behaald. Dat komt bij een vermogen van 2,5 mil joen gulden neer op een slordi ge twee ton bruto per jaar. Zo'n beleggingsresultaat is, gezien de rendementen op de beurs van de afgelopen jaren, heel goed haalbaar en misschien zelfs aan de lage kant. Boone zit met zijn aanname dus veilig, zeker gezien de huidige beurs- hausse. Banken en verzekeraars hebben het moeilijker met de vraag wanneer iemand zijn schaapjes op het droge heeft. Zij zijn ge wend aan koopsompolissen en levensverzekeringen. En voor kapitaalverzekeringen op ie mands leven wordt gekeken naar geslacht en leeftijd van de aanvrager om het risico te kun nen inschatten. Met enige moeite wagen zij zich daarom aan een voorbeeld. Voor een ton aan netto jaarin komen is bij een rendement van tien procent een koopsom polis van anderhalf miljoen gul den nodig, zegt woordvoerder Steven Gelder van verzekeraar Aegon. Maar als het rendement tegenvalt, en bijvoorbeeld op vier procent blijft steken, is voor zo'n polis wel 12,5 miljoen nodig voor hetzelfde resultaat. Ook Van Gelder houdt daarbij rekening met inflatie en belas tingen. Met het beleggingsmodel van Amsterdammer drs. Arnold van Meurs is het Zwitserlevengevoel sneller bereikbaar. Hij geeft be leggingscursussen en adviseert over vermogensbeheer. Van Meurs zegt dat het mogelijk is om met slechts vier ton aan ei gen kapitaal op de beurs een ton netto per jaar te genereren. Hij erkent dat het risico met zo'n klein vermogen in slechte jaren wel erg groot kan worden. Bij een klein vermogen zijn slechte jaren moeilijker op te FOTO CPD PHIL NIJHUIS vangen. Maar driekwart miljoen moet voldoende zijn om met een veilig gevoel van een ton per jaar verzekerd te zijn. Van Meurs waarschuwt beginners echter met nadruk er niet aan te beginnen zonder gedegen kennis van zijn model, en van de beurs. De laatste honderd jaar is de beurswaarde jaarlijks met ge middeld 12,5 procent toegeno men. Van Meurs claimt dat met zijn methode, die voornamelijk bestaat uit analyse van de beurskoersen en het herkennen van 'patronen' daarin, dit resul taat twee maal zo hoog kan uit vallen. Daarvoor moet de beleg ger wel bereid zijn het eigen vermogen te verdubbelen door hetzelfde bedrag erbij te lenen. Slapend rijk worden is er echter niet bij. De belegger moet dage lijks geregeld de koersen in de gaten te houden en zo nodig snel handelen. Maar het gemid delde rendement komt volgens Van Meurs dan wel uit op zo'n 25 procent. Dergelijke beleggers mogen zichzelf dus aan de hand van het eigen vermogen geen miljonair noemen, maar ernaar leven kunnen ze wel. HANS SONDERS De groene koorts van februari ABBA speelt niet meer sant ook niet voor 1 miljard dot h« pokvnj De Zweedse popgroep ABBA mag nog zo in de belangstelling staan, het zit er niet in dat het viertal ooit weer samen gaat optreden. Zelfs een miljard dol lar heeft ABBA niet over de streep kunnen trekken, zo meldt het Zweedse boulevard blad Aftonbladet. Op dit moment is sprake van een ware heropleving van AB- BA-nummers. De populaire tie nerband A-Teens heeft de be langstelling met nieuwe versies van onder meer Gimme Gimme weer helemaal teruggebracht. Een mooi moment om het vier tal weer samen te brengen, dacht een Amerikaans-Brits consortium. Dat was bereid het enorme geldbedrag van 1 mil jard dollar op tafel te leggen. In ruil daarvoor zou ABBA hon derd concerten moeten geven. Maar Anni-Frid, Björn, Benny en Agnetha zijn niet op het aan bod ingegaan. Björn Ulvaeus en Benny Andersson, de mannelij ke helft van het succesvp}e£ viertal, zeggen dat het h? 1 nieuwde succes vooral tf£ w ken is aan het feit dat AI^enac nooit meer bij elkaar is Astm. ABBA werd in 1974 in e<fa^rit wereldberoemd toen de in Groot-Brittannië het fn acl sie Songfestival won mei terloo. Daarna volgde d£p£lt de andere hit en verdien groep miljoenen. Onderf^-1 grootste hits behoren M( ar Money, Money, Super Tffmer pers, Dancing Queen em ar ma Mia. jnrurgi In 1983 ging de groep uil[Ja®3 Agnetha en Anni-Frid m! ten vervolgens als soloza1 Pa w maar Benny en Björn bl^ens 1 een hecht team. Ze zijn a als producent en hebbeitfZCl se musicals geschreven. I v den loopt momenteeel d^-1 Y( cesvolle musical Mammfr gabaseerd op ABBA-nunf^ Rtr t>etel" Izijn. 1 llers. I IV. De ekera; MENSELIJK Het Britse topmodel NAOMI CAMPBELL houdt de mode shows in New York en Londen voor gezien. Dat heeft ze laten weten in Sydney, waar ze een nieuw parfum met haar naam presenteerde. De 29-jarige Cam- bell loopt nu in zestien mode shows mee en dat vindt ze lang zamerhand iets te veel van het goede. ,,Het levert me te veel stress op." Ze zei verder dat ze overweegt ook de catwalk in Mi laan te mijden. In Parijs doet ze het al wat rustiger aan. Op het privé-leven van een rap per rust geen zegen. Na PUFF DADDY is ook JAY-Z aange klaagd. Hij wordt ervan verdacht eind vorig jaar in een nachtclub in New York een platenbaas te hebben neergestoken. Volgens het Britse showbizzpersbureau WENN kan hij daarvoor een cel straf krijgen van 25 jaar. Jay-Z, onder meer bekend van 'Hard Knock Life', zou na de steekpar tij ook'nog iemand anders te lijf zijn gegaan. Vorige maand werd Puff Daddy in New York'in staat van beschuldiging gesteld we gens illegaal wapenbezit. Mocht hij worden veroordeeld, dan zul len gedetineerden van een ge vangenis in die stad hem met open armen ontvangen. Ze be stoken hem nu al met brieven en e-mails. Het Duitse supermodel CLAU DIA SCHIFFER hangt een belas tingsaanslag van 4,8 miljoen dollar (ongeveer 10 miljoen gul den) boven het hoofd. Ook zou ze Monaco moeten verlaten, waar ze nu een huis heeft. De 29-jari- ge Schiffer had vorig jaar 183 dagen in het belastingparadijs moeten doorbrengen om geen belasting in haar vaderland Duitsland te hoeven betalen. Volgens de politie is ze echter maar 27 dagen in Monaco ge weest en staat haar nu een on derzoek door Duitse belastingin specteurs te wachten. Dit kan leiden tot de aanslag en uitzet ting uit Monaco. Prins Rainier van Monaco heeft onlangs bena drukt dat buitenlandse beroemd heden die zichzelf het land inko pen, zich moeten houden aan de wet als ze willen blijven, aldus het Britse showbizzpersbureau WENN. Een 19-jarige vrouw in het Ame rikaanse BALTIMORE is dinsdag voor de tweede keer binnen twin tig maanden bevallen van een drieling. Dat heeft het plaatselij ke ziekenhuis meegedeeld. De baby's zijn gezond. Volgens een Januari bracht al dagen met zo'n wonderlijke zacht heid dat de lente in de lucht leek. Lengend licht en luidruchtige vogels dreven mij naar de borders van de tuin, op zoek naar 'vroegélingen'nietige plantjes, nauwelijks meer dan grasjes en onkruid, die bloei end als overwinnaar in het spel tussen zon en kou te voorschijn komen. Maar vooral winterjasmijn en to- verhazelaar stelen nu al weken de show met hun uitbundige bloei in een kleur geel die intenser wordt naarmate de dag grijzer is. Samen vormen ze, vlak bij het raam van mijn werk kamer, een effectieve remedie tegen winterdepressie, want tegen het zicht op dat vrolijke geel is mistroos tigheid niet bestand. De maand februari kan nog winters zijn, zelfs een Elfstedentocht geven, maar de opmars naar de langste dag is begon nen, en de tekenen van de naderende lente ne men toe in tal en lust. Februari is dan ook bij uitstek de maand van de vruchtbaarheidsfeesten die alle maal werden gekerstend tot feestdagen van officiële rooms-katholieke heiligen. De heilige Brigida (1 februari), Maria Lichtmis (2 februari), Sint Agatha 5 fe bruari), Carnaval, gekoppeld aan de vas tentijd en Pasen; zelfs de feesten van de mannelijke heiligen zoals Sint Blasius en Sint Pieter die in deze maand,vallen, ver raden in hun symboliek vooral de vreugde om de komst van de lente en de vrucht baarheid. En de gebruiken en rituelen op deze feestdagen hadden maar één doel: de vruchtbaarheid van land, dieren mens aan te moedigen. HELEEN CRUL Vrouwen lijken in de katholieke kerk voornamelijk de status van heilige te kunnen verwerven door te sterven voor hun kuisheid, maar de feesten van Ma ria Lichtmis en Sint Agatha zijn gebaseerd op data waarop vrouwen het initiatief mochten nemen om de menselijke voortplanting op plezierige, feestelijke wijze, te bevorderen. Nog steeds schijnen vrouwen op Terschelling en in West-Friesland het op Maria Lichtmis voor het zeggen te hebben, en is Sint Aga tha in Italië een dag waarop vrouwen met elkaar op stap gaan en de bloernetjes buitenzetten. In Sint Blasius wordt de blazer geëerd die de winter de deur wijst: hij blaast de stormen gewoon terug, Carnaval grijpt terug op de oude, lawaaierige ver kleed- en drankfestijnen die Babyloniërs, Germanen en Romeinen in het kader van initiatierituelen en vruchtbaarheidsbevordering al hielden, en op Va lentijnsdag gingen de jongens erop uit om meteen brandende fakkel een meisje te kiezen. Op 22 februari, Sint Petrus, herdachten de Romei nen niet alleen hun voorouders maar vierden ook de eerste lentedag waarbij men met speciale feestelijke ommegangen de loop van de zoon naliep om zijn kracht te versterken. Deze dag was voor jongens en meisjes een vrijbrief om met elkaar te feesten. Hoewel februari een maand is die de groene koorts flink doet stijgen, is er in de tuin zelf, op het snoeien na, nog niet veel te doen. Je moet het hebben van het turen naar tekenen van vooruitgang: zwellende knoppen, rozetvorming van planten, sprietjes van bollen, ontluikende sneeuwklokjes, primula's die bloemen vormen en het begin van winterakonieten, stinkende gouwe, hondsdraf en paarse dovenetel. Verder is het vooral een tijd waarin ik binnenshuis de groene koorts bedwing aan de hand van een sta pel tuinboeken die mijn opkomende lusten vrijelijk aanmoedigen (wie heeft toch de kreet 'tuinporno' uitgevondenmeteen waaier aan bloeiende bor ders. Dit is ook de tijd van illusies die nog niet wreed wor den verstoord. Met behulp van tuinboeken kan ik nog vrijelijk dromen hoe mijn tuin er straks uitgaat zien zonder confrontatie met de harde weerbarstige werkelijkheid: slakken, mollen, meeldauw, grote droogte of dagenlange regen. De tuinboeken leg ik dan ook wijselijk weg zodra mijn eigen tuin echt kleur gaat bekennen. Want de borders uit die boeken zal ik wel nooit krijgen. Omdat het zweet mij uitbreekt als ik lees over een 'conceptueel, geometrisch en esthetisch verantwoor de tuinIk ben geen tj'pe dat met een meetlat de tuin ingaat, de ene na de andere haag opwerpt of een schijnbeuk als leiboom gebruikt: Noch zoek ik stad en land af voor adderwortel, kranssalie, virginische ereprijs of de rode roos Tojo, teneinde 'kalme con trasten', 'delicate structuren'of een 'bezield seizoens- palet' in perk of border te kunnen aanbrengen. Ik houd van weelderige, romantische tuinen met een georganiseerde chaos. Een tuin aanleggen en onder houden is voor mij geen wiskunde, maar vooral een intuïtieve, emotionele bezigheid. Ik ken geen zinnen- strelender manier om lente en zomer aan den lijve te ervaren (fan het verblijf tussen al die uitbundige groei en bloei die een tuin kan ontwikkelen. Voor mijn geestesoog verrijst in elk geval nu al een fèest van kleuren en geuren. specialist van het hospita^m het hoogst uitzonderlijk d< vrouw twee maal achtereegRjoAW drieling krijgt. Het komt Iteratie steeds vaker voor dat vrouiDe Ct meerlingen krijgen, veelaljravoi gebruik van middelen vooiige rr ging van de vruchtbaarheid wee vrouw uit Baltimore gebruiyschi dergelijk middelen niet. vanne ïwe d Vreugde bij het gezin BAAbortw Den Haag: Josje blijkt indier is s Josje. Het gezin liet via eei uniek DNA-onderzoek in VVlg£|| ningen onderzoeken of eeif straat gevonden Venezolaq/ORDE amazonepapegaai hun vieiwooi Josje was, die een half jaajiens e der was weggevlogen. Gistj dage bevestigde onderzoeker Whp. Di VAN HAERINGEN dat de giet k; de en zwijgzame vogel weljials 2 lijk het huisdier van het gejens Baas is. DN In Halen Bij het Monegaskische staal hoofd prins RAINIER is gist een stukje longweefsel verw derd, hebben artsen laten v De operatie is zonder probk verlopen. De operatie was n zakelijk omdat de artsen al j Ie maanden geleden ontdekl dat de 76-jarige prins een V beitje op zijn long had. Het I knobbeltje werd gezien tijdJ een routinecontrole die de [f moest ondergaan naar aanla ding van zijn vorige operatie! hij in december onderging, f werd toen aan zijn aorta geo reerd. In 1994 werd een byjfl operatie bij hem uitgevoerd! gens berichten is kroonprins BERT er klaar voor om de tri van zijn vader over te nemer! maar Rainier lijkt vooralsnog geen plannen te hebben c stand te doen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2