Leidsch Dagblad wil Kabelbedrijf wordt steeds meer waard NU IN PRIJ S VERLAAGD! Leidse universiteit weerlegt theorie over hersenvorming Wim Jeremiasse verongelukt Israëlische diplomatie tikje hypocriet Welkom voor Wahid SUPERSALE Europese Unie neemt geen sancties tegen Oostenrijk 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ERDAG 3 FEBRUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 evisieprogramma's Eeroverzicht NR. 42225 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Engel versneld van Marekerk gehaald na vernielingen 16 Teleurgestelde De Haas stapt op bij 'Katwijk Young at Heart' 18 Verbouwing Rijnland en Oudshoorn kost 55 miljoen 21 Ajax toont tekenen van herstel tegen Heerenveen 'Soep met een vork' van Virga Lipman beleeft première in LAK Rondj e N ederland: de Amsterdamse grachten gaan nooit vervelen r#JI in verkoop i hypotheken het laatste kwartaal van zijn minder hypotheken icht dan in dezelfde pe- van 1998. De kentering Igens het CBS vermoede- eroorzaakt door de geste rente, die tussen mei en mber 1,4 procent opliep, eel 1999 werden 665.000 nghypotheken ingeschre- en liep de uitstaande jd op met 73 miljard tot t miljard gulden. m uit oorlog ;)dt Indonesiërs vliegtuigbom uit de Twee- wereldoorlog heeft in een i in het oosten van Indo- dertien doden en acht inden veroorzaakt. Vissers len de bom vorige week de kust van Morotai in de rd-Molukken boven water laid. Het dertig kilo zware ectiel ontplofte maandag it het aan land was ge- ht. De scheepvaartroutes de Molukken werden in >orlog door de Geallieer- zwaar gebombardeerd. iniër verweeft roïne in tapijt >olitie op Cyprus heeft een dër aangehouden, die he te in Perzische tapijten had topt Hij had drie 'rijk ver- de' matten bij zich, toen Dp de luchthaven arriveer- De tapijtjes vielen op om- ze bijzonder zwaar waren, drug was ingeweven tussen Iraden. „Het gaat om een of vier", zei drugsinspec- r Katsilddes. 'erronkaartje' in modern jasje lister Netelenbos van ver- tr wil het 'perronkaartje' te- j. Alleen mensen met een ciale chipkaart kunnen de in nemen. Netelenbos wil het zwartrijden terugdrin- i, wat voor het overgrote 11 van de agressie in de trei- i zorgt. |ina3 )nderwijs eigen al behouden' t onderwijs in de eigen taal >r allochtone kinderen mag it verdwijnen. Dat zegt Ka- irlid Rabbae van Groen- iks. De lessen verbeteren I contact tussen ouders en ideren en zijn goed voor de in titelt van Turkse en Ma- tkaanse leerlingen. gina5 ESBH inenland3,5 jtenland7 Jtuur en Kunst jmomie Ontdekking misschien van belang voor erfelijke spierziekten connie van uffelen Bij de vorming van hersenen is de uitstoot van signaalstoffen (neurotransmitters) door ze nuwcellen niet nodig. Pas later in de ontwikkeling speelt deze vorm van zenuwcelcommuni catie een rol. Dat hebben on derzoekers van de Universiteit Leiden, de Universiteit Utrecht, de Vrije Universiteit, University of Texas en University of Göt- tingen ontdekt na onderzoek in muizenhersenen. Morgen pu bliceren zij hun bevindingen in het wetenschapsmagazine Sci ence. Voor het goed functioneren van hersenen is het essentieel dat tijdens de hersenontwikke- ling zenuwcellen op de juiste manier met elkaar in contact komen en netwerken vormen. Tot nu toe werd aangenomen dat er tijdens de groei van ze nuwceluitlopers uitstoot van neurotransmitters nodig is voor de vorming van de juiste con tacten. De groep onderzoekers heeft de afgifte van deze stoffen volledig kunnen blokkeren door een ingreep in het DNA van muizen. De hersenen ontwik kelden zich daarna toch nor maal. Wel bleek dat gevormde zenuwcelnetwerken na verloop van tijd massaal doodgingen, waardoor de muizen niet le vensvatbaar waren. De onderzoekers conclude ren nu dat de uitstoot van neu rotransmitters niet een instru ment, maar een doel is bij her- senontwikkeling. Zenuwcellen kunnen blijkbaar een netwerk vormen zonder actief met el kaar te communiceren via neu rotransmitters. Het voortbe staan van een netwerk is echter wel afhankelijk van deze com municatie. Dat zou volgens de onderzoekers dan ook verkla ren waarom normale hersenen tijdens de ontwikkeling veel meer hersencellen bevatten dan in het volgroeide stadium. Zenuwcelverbindingen die niet intensief worden gebruikt, gaan op een gegeven moment name lijk ten gronde. J. Plomp van de Leidse on derzoeksgroep verklaart dat de gevonden resultaten misschien ook meer inzicht kunnen ver schaffen in het ontstaan van sommige vormen van erfelijke spierverlamming of spierver- lamming ten gevolge van auto- immuunziekten. Na de ingreep in het DNA waren de embryonale muizen spieren namelijk verlamd en liet de Leidse groep zien dat er geen neurotransmitter-afgifte meer was tussen zenuw- en spiercellen. De onderzoeksre sultaten zeggen echter niets over aandoeningen als de ziekte van Alzheimer. Space Expo af van 'Noordwijk' Dat Space Expo tegenwoordig 'Noordwijk' uit zijn naam laat, is het gemeentebestuur in het verkeerde keelgat geschoten. De raadscommissie voor toeris me greep de aanwezigheid van Space Expo-directeur Eger gis teren aan om hem daarover aan de tand te voelen en wethouder Van Nes kondigde aan het be stuur van het ruimtevaartmuse um een brief te schrijven. Vol gens Eger dreigde zijn museum als NSE door het leven te gaan en is van afkortingen bekend dat ze niet blijven hangen. Van daar dat het 'Space Expo' werd. De politici wezen hem erop dat Space Expo niet de bekendheid heeft van Duinrell of Maduro- dam en er dus belang bij heeft 'Noordwijk' in zijn naam te voeren. CDA'er Salman vond de stap van het museum teleur stellend omdat juist de ge meente veel heeft gedaan om Space Expo mogelijk te maken. Volgens Eger doet Space Expo nog steeds aan Noordwijk-pro- motie. den haag Koningin Beatrix verwelkomt de Indonesische president Wahid op Paleis Noordeinde. De president is gisteren Nederland aangeko men voor een tweedaags staatsbezoek. Hij sprak onder anderen met voormalig premier Lubbers en met vertegenwoordigers van Molukse or ganisaties. Pagina 5: Lubbers bemiddelt niet op Molukken. foto capital photos frank van beek .19 8,9 (loof en Samenleving14 isprek van de Dag2 gio13,15,16,17,18 laak/Strips10 ort KORTINGENTOT Y 0vO - BANKSTELLEN -EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS - SLAAPKAMERS (Jencikova) AMSTERDAM- MAASTRICHT: ROTTERDAM-C; R OTTER DAM-ALEX AN D RIU MUTRECHT. Wedstrijdleider zakt op Weissensee met auto door het ijs techendorf cpd Bij een ongeval op de Oosten rijkse Weissensee is gisteren Wim Jeremiasse uit Schijndel omgekomen. Jeremiasse, die in Oostenrijk actief was als wed strijdleider bij een schaatswed strijd, zakte met zijn auto door fatale route toen de wedstrijd Het was voor de organisatie van de Alternatieve Elfsteden tocht onbegrijpelijk dat Jere miasse over een deel van het meer reed waarvan bekend was dat het ijs niet sterk genoeg was om er met de auto overheen te rijden. Jeremiasse koos voor de V A ialbergen ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, tbben we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. mooiste meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! MBACHTSWEG DE S NIE P II INFO-TELEFOON 071 het ijs. Hij overleed gisteravond in een ziekenhuis in Klagenfurt. Jeremiasse, die vooral als jury lid bij grote internationale wie- Ierevenementen bekendheid genoot, is zestig jaar geworden. Beloning voor vredestichters zwolle gpd Burgers die vechtpartijen weten te voorkomen of vandalen op andere gedachten brengen, kunnen in Overijssel rekenen op een premie. Het provinciaal bestuur wil burgers belonen die ingrijpen tegen zinloos geweld. Vredestichters kunnen bedra gen tussen de 1.000 en 5.000 gulden tegemoet zien. De provincie hoopt met de premie te bereiken dat mensen bij geweld op straat niet apa thisch toekijken, maar actie on dernemen. Daarbij wil Overijs sel vooral mensen belonen die door overredingskracht geweld en vernieling voorkomen. was afgelopen. Tot twee keer toe zakte de auto door het ijs, maar kon weer op het ijs gema noeuvreerd worden door gas te geven. De derde keer zat het voertuig vast. Een medewerk- den haag-leiden gpd-anp Nog geen maand geleden werd uitgegaan van een bedrag van 3.300 gulden. De aansluitingen in Amsterdam gingen destijds voor 1.400 per stuk over naar UPC. In Haarlem werd vorig jaar 2.300 gulden per aanslui ting afgesproken. Het akkogrd tussen UPC en Eneco over de overname van kabelbedrijf K&T gaat om een bedrag van 2,35 miljard gulden. Het wachten is alleen nog op toestemming van de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa). Op eventuele plannen van UPC om het Leidse kabelnet van Casema over te nemen wil het kabelbedrijf niet reageren, omdat het om beursgevoelige informatie gaat. Het overgenomen Rotter damse kabelnet heeft 610.000 brussel marc peeperkorn Klestil beslist vandaag of hij in stemt met het ontwerpregeer- akkoord van de Oostenrijkse conservatieve leider Schüssel en de rechtsextremistische voorman Haider. Bij groen licht is de vorming van de regering een kwestie van enkele weken. Het Europees parlement stemt vandaag over maatrege len tegen Oostenrijk. Socialis ten, liberalen en Groenen steu nen de harde verklaring van de veertien EU-leiders. Pagina 7: Slechts eenmaal eer der rechtsextremen in Europe se regering correspondent De Europese Unie deinst terug voor het bestraffen van de komst van een conservatief-ex- treemrechtse regering in Oos tenrijk. De harde verklaring van veertien EU-lidstaten begin de ze week om Wenen te isoleren, kreeg gisteren geen vervolg. Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie keerde zich zelfs ronduit tegen de voorgestelde sancties. Brusselse diplomaten betitelden het 'isolatiedreige- ment' als 'veel te voorbarig'. De Oostenrijkse president ster van de Stichting Winterma- rathon die ook in de auto zat, kon op tijd het voertuig verla ten. Op de Weissensee is voor vandaag een dag van rouw af gekondigd. Alle schaatsevene- menten zijn afgelast. De toer tocht van morgen en de Alter natieve Elfstedentocht van za terdag gaan wel door. Pagina 21: Markant wedstrijd leider die rust en gezag uit straalde in de koers etc cLedj, tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël wil zijn ambassadeur in Wenen voor onbepaalde tijd naar huis halen nu Jörg Haiders Vrijheidspartij in Oostenrijk rege ringsverantwoordelijkheid gaat dragen. Ge zien de emotionele historische achtergrond van de relaties is dit te begrijpen, maar vrij van hypocrisie is ze niet. Niet alleen is Isra el een land met een zeer omstreden immi gratiebeleid en met radicaal rechtse partij en in zijn eigen regering, maar bovendien hebben morele overwegingen in de Israëli sche diplomatie zelden de toon bepaald. De Israëlische premier Barak heeft de afge lopen maanden de Syrische dictator Hafez al-Assad de hemel in geprezen, in een po ging zo snel mogelijk een Israëlische am bassadeur naar Damascus te kunnen stu ren. Maar waarom heeft een wrede dicta tuur als Syrië wel recht op volledige betrek kingen met de joodse staat en het demo cratische Oostenrijk niet? Haider heeft de afgelopen jaren een aantal stuitende uitspraken gedaan, maar zijn po litieke programma verschilt niet wezenlijk van dat van rechtse partijen elders in de wereld. En hij is verstandig genoeg om zich niet tegen joden te keren. Daarentegen zijn in de officiële Syrische pers antisemitische artikelen schering en inslag. Het afgelopen weekeinde nog berichtte de regeringskrant Tishrin dat de joden 'de mythe van de ho locaust' in het leven hebben geroepen en het aantal slachtoffers hebben overdreven om de wereld geld af te persen. Het is niet voor het eerst dat Israël zijn am bassadeur uit Wenen terughaalt. Tussen 1986 en 1992, toen cfe voormalige Wehr- macht-kapitein Waldheim kanselier was, strafte het Oostenrijk op dezelfde manier. Bij dit soort affaires is de Israëlische diplo- UPC betaalt recordbedrag in Rotterdam De prijzen die in Nederland worden betaald voor een ka belaansluiting, rijzen op het ogenblik de pan uit. UPC betaalt in de regio's Rotterdam en Dordrecht bijna 4.000 gulden per aansluiting aan Eneco. Daarover heeft de Amsterdamse kabelgigant gistermiddag overeenstem ming bereikt met het energiebedrijf. HET WOORD IS AAN Schopenhauer Vaak wordt een goede raad beter gegeven in de vorm van een kwinkslag dan van een ernstige onderrichting. Al- toenemend? beWolklng aansluitingen en 590.000 kabel abonnees, alsmede 6.000 inter netaansluitingen. Verder heeft het net 40.000 zakelijke aanslui tingen. Met de koop gaat de 100 kilometer lange glasvezelring leiding in Den Haag ook naar UPC. UPC bereikt met de overna mes nu bijna tien miljoen hui zen en zes miljoen kabelabon nees in Europa en Israël. Mi crosoft heeft een belang van ze ven procent in de onderne ming. Het concern is van plan snel telefonie en internetdien sten aan te bieden. Op de beurs maakt de kabel reus de laatste dagen sprongen vooruit. Vanochtend om elf uur noteerde het aandeel UPC 6,5 procent hoger op 170,20 euro. Gisteren bij het sluiten van het Damrak werd al een stijging van 19,25 euro vastgelegd. 8711° «710° r/9o 20% 50% 60% ÏSSS8$ 20% 20% 20% 'Hennie Idzes kreeg 15 mille voor smokkel' enschede gpd Hennie Idzes uit Enschede kreeg voor het smokkelen van vijf kilo heroïne vooraf 15.000 gulden. Als zij, haar onwetende man Hennie van Doeselaar en hun buurvrouw, de beoogde ki lo's naar ons land konden bren gen, had vrouwelijke Hennie nog meer gekregen. Dat zegt buurvrouw Popkoli- ne Blink in een interview met deze krant. „Zij kreeg door dat ik koerier was. Als ze haar mond hield, kon ik wel vertel len hoe ze aan geld kon komen voor hun schulden. Ik heb niet gezegd dat het om drugs ging, wel dat het 'erg verboden en gevaarlijk' was." Mannelijke Hennie zou door de vrouwen onwetend zijn gehouden. Hij was hoogst verbaasd toen in Is tanbul kilo's harddrugs uit hun tassen werd gevist. Volgens Blink, alom afge schilderd als kwade genius die twee 'zwakbegaafden' mis bruikte, hield ze tegen de Turk se autoriteiten vol dat alleen zij van de actie wist. Zij hekelt be schuldigingen van Hennie Id zes. „Ik heb altijd de kroon op haar hoofd laten zitten. Ze moet nu maar eens met de waarheid komen." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. matie geneigd zich op te werpen als verte genwoordigster van alle joden, waar ook ter wereld. „De hele joodse natie, met de staat Israël aan het hoofd, zal voorkomen dat de wereld ten aanzien van de ontwikkelingen in Oostenrijk zijn gewone gang zal gaan", verklaarde Barak gisteren. Maar ook Israël is niet immuun voor het probleem van rechts-extremisme. De Israë lische kiezers hebben een kwart van hun parlement gevuld met vertegenwoordigers van ultra-nationalistische en ultra-ortho doxe partijen die, als ze het alleen voor het zeggen zouden hebben, onmiddellijk een theocratische dictatuur zouden vestigen. Een paar van die partijen maken deel uit van de regering-Barak, zonder dat er in het buitenland een haan naar kraait. Pagina 7: 'Israël straft alleen maar zich- Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: O.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34.80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1