Een eigengereide Sinatra-vertelling rf Bingo of balen op taxatiedag Sotheby's v. Cultuur Kunst Lage against the machine laat kil Ahoy' achter Het 'déja vu' van de 'De Herinnering' Maartje 't Hart geeft lezing over travestie 3NDERDAG 3 FEBRUARI 2000 ~™!)en Haag krijgt Eschermuseum {=n haag Den Haag krijgt een apart museum voor de werken an de graficus Escher. De collectie wordt ondergebracht in het :hamhardgebouw naast het Gemeentemuseum. De gemeen- raad is onlangs vertrouwelijk ingelicht over het plan. Volgens ethouder Engering (cultuur) worden deze weel de 'afronden- gesprekken' gevoerd. Het nu leegstaande Schamhardgebouw at behalve aan het Eschermuseum ook onderdak bieden aan n Haagse variant van de Rotterdamse Kunsthal. Dat wil zeg- >n dat er wisselende exposities komen, metj ib°indiamo heeft nieuw excursie-aanbod e 0i| phen aan den rijn» Andiamo heeft een nieuw aanbod van ex- angtursies in het voorjaar. Andiamo, Italiaans voor laten we gaan, uwiüjedt haar klanten kunst- en cultuurexcursies. In kleine groep- Ou<ts en onder gespecialiseerde begeleiding worden door heel Ne- an herland musea en evenementen bezocht. Zo staat er op dinsdag en tb februari een bezoek gepland naar de tentoonstelling 'Praag Uen900, Poezie en Extase' in het Van Gogh museum in Amster- :ht jam. Voor het complete programmaboekje kunt geïnteresseer- /luldien bellen naar 0172-441383 of 0172-490290. el d b& datr-oncert Macy Gray in Utrecht r nifrRECHTZangeres Macy Gray geeft 22 maart een concert in duziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Afgelopen december Jvertuigde ze een uitverkocht Paradiso met een mengeling van jip hop, R&B, old school soul en rock. De uit Los Angeles af- oinstige Macy Gray brak vorig jaar definitief door. Haar roots jggen bij James Brown, Sly en Patti Labelle. iic beteren bij K&G •iden Wie v^n tetteren en toeteren houdt kan zondag zijn hart Iphalen. Dan houdt muziekvereniging K&G een Toetermiddag, faaskapellen De Drêuglopers, Het Zooi en De Klomp en een beciaal voor de gelegenheid samengesteld mannenkoor treden lp in het clubgebouw aan de J.C de Rijpstraat 29. Het evene ment begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. ce-T op filmfestival -Ifiet Kruithuis kan eindelijk bouwen den bosch Het gemeentelijk museum Het Kruithuis in Den Bosch kan eindelijk gaan bouwen. Na de gemeente en de pro- renpncie Noord-Brabant heeft ook de Raad van State de bezwaren ichtynii zowel burgers als enkele cultuur-historische instanties afge- dekezen. De eerste schets van de nieuwbouw werd in 1995 door it afÜe Tsjechische architect Borek Sipek gepresenteerd, vijfjaar la- nenfer is er een einde gekomen aan de slepende beroepsprocedure, euvpoor de nieuwbouw van het Bosch museum is circa 15 miljoen magulden gereserveerd. De eerste paal moet deze zomer de grond )rs(in. Het museum voor hedendaagse kunst wil twee nieuwe ge- beipouwen aan weerszijden van Het Kruithuis realiseren. Het rijks- Alkponument dateert van 1621. De bezwaarmakers vinden dat het le ymonument aangetast wordt door de nieuwbouw en grepen de noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan aan om de plannen tegen te houden. Volume alleen is niet genoeg muziek recensie'Battle of Los Angeles'. 'Guerilla ïaul yvette bennincshof radio' en 'Calm like a bomb' ts (pncert. Rage Against The Machine Ge- drijven vooral de voorste gele- maj zien 1/2, Ahoy', Rotterdam. deren van het legertje in Ahoy' i vil tot een flinke 'pogo-dans'. De la en Rocha bekijkt zijn potentiële 3t He tweede ring van Ahoy' is af- soldaatjes echter onverschillig settësloten met een gordijn, want en draait hen steevast de rug peijet concert van de rebellerende toe tijdens de lange pauzes tus- eeijand uit Los Angeles is niet uit- sen de nummers. In elke song Deprkocht. Weet het publiek wel zit een climax die de menigte hetrie er optreden; zanger Zack de onrustig maakt, maar wanneer Lara Rocha zegt het maar even: ze nu precies moeten gaan lanWe are Rage Against The Ma- springen is niet altijd duidelijk, hine from Los Angeles, Cali- Drummer Brad Wilk, de zich brnia." Na dit startsein begint nu Y.tim.K noemende bassist neijhe battle of Rotterdam', zoals Timmy C, gitarist Tom Morello ilijflet achterdoek propageert. en natuurlijk De la Rocha vor- olgj De strijd om de zieltjes van men nog steeds het raggende Wije havenstad komt op gang. front waarmee ze de wereld in wejompende hardrock-nummers hun beginperiode zo verrasten, e nljn het bekende recept van het Zo'n tien jaar geleden was de ïcejolitieke program van 'Rage', band in muzikaal opzicht een L4fe teksten die de schreeuwen- nieuwtje: een hyperenergieke ie 'dreadlocker' uitspuugt heb- mix van rap, metal en hardcore uitlen nog niet aan kracht inge- met zeer politiek geëngageerde ïaaloet, maar het komt niet echt teksten. Van de twee albums laalver bij het publiek. die sinds de oprichting in 1991 I Niettemin kan de band reke- 1 verschenen werden wereldwijd ien op een uitzinnig antwoord al zo'n 9 miljoen exemplaren fp nummers van de recente cd gekocht. De oude succesvolle 'Zanger Zack de la Rocha van Rage Against The Machine tijdens 'the battle of Rotterdam'. nummers die de band laat ho ren, zoals 'Bullet in the head', doen iedereen nog steeds en thousiast op en neer springen. Ondanks dat de jongens uit Los Angeles live een goede (fes tival) reputatie hebben, lukt het deze keer niet om het publiek te verenigen en de energie tot op de bodem eruit te trekken. De band speelt nogal ingehouden, ook al komt er een flinke dosis 'noise' uit de boxen. Maar soms is volume niet genoeg. Er is te foto anp weinig contact tussen muzikan ten en publiek. Het blijft een beetje een kille bedoening. 'Ne ver change a winning team' moet de politiek bewuste band gedacht hebben, maar nieuwe kiezers winnen ze er niet mee. theater recensie bertjansma Toneelgroep De Appel met 'De herinnering' van Lodewijk de Boer, Gezien: Appeltheater Den Haag. Nog te zien aldaar: t/rri 18 maart. Daarna te zien in Amsterdam (Rozentheater). Je zou het een wedstrijd van Lodewijk de Boer contra Lodewijk de Boer kunnen noemen. De Boer de schrijver van 'De herinnering' tegen De Boer de regisseur van de voorstelling van zijn tekst bij Toneelgroep de Appel. Het wordt winst voor Lodewijk de Boer de regisseur. 'De herinne ring' werd geschreven in opdracht van het Stads- teater Stockholm, waar de auteur eind vorig jaar de wereldpremière regisseerde. Het thema voor zijn nieuwste toneelstuk werd hem daar aange reikt: de positie van het zogenaamde neutrale Zweden tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Boer is er de schrijver niet naar om van zo iets een keurig van a naar z verlopend documen tair stuk te maken. Hij is de man van een verhe vigde realiteit, exuberantie en een neiging naar het surrealisme. Dat is 'De herinnering' allemaal. In een spookkasteelachtig hotel zet hij een aantal personages neer die gestorven zijn. Som mige fictief, sommige ontvreemd aan de werke lijkheid. Zangeres Zarah Leander, een SS-officier, een aartsbisschop, een joodse violist, een Or- pheus-figuur en het meisje Anne Frank. Een do denrijk bevolkt door personages die door de her innering en fantasie zijn samengebracht. Een verhaal is er nauwelijks, de handeling verloopt associatief, aan elkaar gekleefd door historisch feitenmateriaal dat De Boer grotesk inkleurt. Centraal staat Zarah Leander, die tot 1944 een ster was in Duitsland. Nog zo'n historisch perso nage is de Zweedse aartsbisschop Erling Eidem die in 1942 in Duitsland al de waarheid te weten kwam over de vernietigingskampen, maar daar over zweeg. Iets nieuws vertelt De Boer niet, hij speelt al leen met dat besmette verleden. Het vervelende is dat je daardoor ook inderdaad een 'déjè-vu - gevoel krijgt, en tijdens de voorstelling spelen voortdurend beelden uit films, theater, van 'De nachtportier' tot Bertolucci door je hoofd. 'De herinnering' krijgt er iets clichématigs door, van de homoseksuele SS-officier tot en met de violist Alban Zadok, die Duitsland ontvluchtte maar in Zweden werd teruggestuurd en in een verniet- ingskamp terecht kwam. De Boer heeft die clichés in de hogedrukpan van het theater gegooid en het merkwaardige is dat hij vanuit dat nogal warrige stuk dat halver wege al niets meer te vertellen heeft, toch eén vi sueel fascinerende voorstelling maakt. Sacha Bulthuis is perfect de cynische diva Leander, Hu- bert Fermin een ideale aartsbisschop, Hugo Maerten de oer-SS-officier en Hannah van der Sande een frappante Anne Frank. Een geraffineerd spel met licht en veel muziek fragmenten die door de personages worden op geroepen, maakt dat je ondanks de bezwaren toch geboeid blijft. Opvallend is dat De Boer bij zijn cynische benadering van zijn personages toch een zekere deernis voor ze voelbaar maakt. Het enige dat je echt aan het denken zet is zijn Anne Frank: ze kijkt om de hoek van de hande ling mee, wordt in de loop van het stuk een jonge vrouw en aan het slot - terwijl de muziek 'Everything is gonna be allright' speelt - gaat ze met haar Orpheus aan de drugs. Dynamisch en spiritueel muziektheater rond 'The Voicevolgende week in Leidse Schouwburg amsterdam Er bestaan te veel vooroor delen en misverstanden over travestie. Om die re den geeft auteur Maarten 't Hart, die enkele jaren terug 'uit de kast kwam', komend weekeinde in de hoofdstad een lezing met de titel 'Ge heime Diva? Een Miss ver stand'. Volgens de schrijver is de ene travestiet de andere niet en is het beter 'elk ge val nauwkeurig onder de loep te nemen'. Op uitnodi ging van de Stichting Lite raire Activiteiten Amster dam (SLAA) zal hij daarom zondagmiddag in de Balie zo precies mogelijk uiteen zetten waarom hij zo dol graag bij tijd en wijle een vrouw wil zijn. Uiteraard verschijnt hij daarbij in vol ornaat als Maartje 't Hart. SLAA organiseert al tijden niet-academische en infor matieve colleges waarin au teurs stilstaan bij een on derwerp dat hen ter harte gaat. Schrijvers als J. Bern- lef, Charlotte Mutsaers en Joost Zwagerman gingen daarin 't Hart voor. De hond blijft er stoïcijns onder. Terwijl Alexandra van Marken en Karin Tanghe als in een vocaal duel vol vuur en bezieling 'A very good year', 'All of me' en 'Under your skin' van Frank Sinatra vertol ken en het begeleidende Trio Pavlov zich muzikaal evenmin onbetuigd laat, blijft het dier doodgemoe dereerd tussen hen in op de speelvloer liggen. Dirk Tanghe, die de theaterpro ductie 'Sinatra - Come and Sing With Us' regisseert, vindt dit prachtig. Van hem mag de hond niet al leen op deze repetitie, maar ook bij de voorstel ling volgende week in de Leidse Schouwburg er zo ontspannen en vertede rend bij liggen. leiden max smith Al worden er doorlopend ver schillende evergreens van Frank Sinatra ten gehore ge bracht, toch behelst dit optre den niet zozeer een liedjespro gramma of een tour-de-chant. De sfeervol belichte voorstelling wijkt eveneens sterk af van het theaterconcert 'Sinatra Song- book' met onder anderen Ma- tilde Santing, dat momenteel ook in het land te zien is. Alexandra van Marken en Karin Tanghe, behalve vertolkers te vens initiatiefnemers van 'Sina tra', kenschetsen het volmondig als muziektheater. Het gaat hen op de eerste plaats om een theatrale inter pretatie van de emotionele en verhalende elementen die in Alexandra van Marken en Karin Tai Sinatra, en in zijn songteksten. deze alom bekende liederen omsloten liggen. De arrange menten van Albert van Veenen- daal, de muzikale leider van het »he hebben zich verdiept in de biogr Trio Pavlov, zijn daar net zo volledig op toegespitst. In deze dynamische en spirituele en scenering weerklinken ver- fieën van en publicaties over Frank foto egbert luys scheidene gemoedsstemmin gen uit het veelbewogen leven van Frank Sinatra, zijn tempe ramentvolle en grillige geaard heid, zijn macho-gedragingen en zijn talrijke relaties met be roemde wouwen, waaronder Nancy Reagan, Grace Kelly en Ava Gardner. Van Alexandra van Marken is bekend, dat ze behalve (film-) actrice ook zangeres is. Ze heeft meegespeeld in musicals als 'Cabaret' en 'Ik Jan Cremer'; was winnares van de Pall Mali Exportprijs: zong in haar eigen theatershows en maakte de cd 'Under the Moon' met teksten van bijvoorbeeld Sting en Springsteen. Een beetje theaterliefhebber kent Karin Tanghe hoofdzake lijk van haar glansrijke toneel rollen in bekroonde en voor het Theaterfestival uitverkoren stukken. Nog beter ingevoerde theaterkenners weten boven dien dat ze de wouw is van Dirk Tanghe. Ook zij beschikt over een prachtige zangstem en heeft in schitterende muzikale producties gestaan. Om te be ginnen samen met Alexandra van Marken, kort nadat beiden op de toneelschool in Antwer pen waren geslaagd. Alexandra van Marken koos indertijd voor die academie in Vlaanderen omdat ze de oplei ding daar gedegener en vakma tiger vond. De Vlaamse Karin Tanghe ontfermde zich toen min of meer over haar, omdat ze een tikkeltje medelijden had dat Alexandra zover van huis was. Gedurende die studie is er een band ontstaan. Dat was on geveer vijftien jaar geleden. Ver volgens namen ze het besluit om gezamenlijk in een eigen muzikaal theaterprogramma te gaan staan. Karin Tanghe: „We hadden heel veel samengezon- gen, omdat onze stemmen sa men zo mooi klonken." Het op treden in allerlei feestzalen vond met name Karin niet zo leuk. Ze zijn daarna hun eigen weg gegaan, maar de vriend - schap duurde voort. Alexandra van Marken: „We liepen de deur bij elkaar niet plat, maar we bleven contact met elkaar houden. We zijn al lebei inmiddels moeder van drie kinderen. Als er een kind werd geboren, zochten we el kaar weer eens op." Bij een van die ontmoetingen is het verlan gen gegroeid orn weer eens sa men zingend op te treden. Zon der dat ze grote fans van Frank Sinatra zijn - hoewel ze wel veel van zijn platen kennen - is toen het idee ontsproten om zijn songs theatraal uit te diepen en te interpreteren. Ze hebben ze zich enorm verdiept in de bio grafieën van en publicaties oVer Frank Sinatra, en in zijn song teksten. Aan Dirk Tanghe is na derhand gewaagd als regisseur ordening en een theatrale span ningsboog in het basismateriaal aan te brengen. Uitgaande van gegevens die betrekking hebben op Frank Si natra, zoals de verhouding man/wouw, roem/eenzaam heid, dubieuze reputatie/ontzettend populair heeft Dirk Tanghe een onder verdeling gemaakt in tien blok ken, die alle muzikaal en vocaal tot uitdrukking worden ge bracht. Zeker door de niet van drama gespeende en soms flink swingende vertolking is 'Sina tra' hierdoor meer dan een: Alexandra van Marken en Karin Tanghe zingen Sinatra. „Nee!" roept Alexandra spontaan uit. „Dat moet je nooit doen! Die man is zo'n begrip, en zijn ma nier van zingen is niet te evena ren. Denk maar eens aan zijn enorme techniek, zijn ongeloof lijke timing." 'Sinatra'. Te zien: 12/2, Leidse Schouwburg: 7/3 Schouwburg Am stelveen. Werk van Breitner met geschatte waarde van 50.000 gulden „Waarde? Nul. Dit is een repro- duktie", kreeg menig bezoeker gisteren te horen op de taxatie dag van schilderijen en siera den in Auberge De Kievit in Wassenaar. Experts van het Amsterdamse veilinghuis Sot heby's namen hier tal van erf stukken onder de loep. Veel waardeloze spullen, maar hier en daar bogen de taxateurs zich ook over kostbare kunstwerken, zoals een broche met diaman ten en robijnen ter waarde van zo'n 14.000 gulden. Het veiling huis stuitte ook op een werk van George Hendrik Breitner met een geschatte waarde van 50.000 gulden en op twee bloemstillevens van Evert Pie- ters ter waaide van zo'n 30.000 gulden. 'Booming business'. Zo noemt B. Koenen, expert op het gebied van oude meesters, de groeiende belangstelling voor oude kunst. De taxatiedagen worden niet alleen maar door de echte verzamelaars bezocht. Ook Jan met de Pet, die zijn zol der heeft uitgeruimd of een werk bij de vuilinisbak heeft ge vonden, komt zijn geluk be proeven bij de experts van Sot heby's. Ruim honderd mensen lieten gisteren in Wassenaar hun kostbaarheden taxeren. „Over het algemeen krijgen we veel rommel onder ogen, maar bij één op de vijf bezoekers is Een bezoekster kijkt toe terwijl haar schilderij wordt getaxeerd door een expert van Sotheby's. foto dick hocewoning het bingo", zegt Koenen. In één oogopslag bepalen de -experts soms de waarde van schilderijen. De Sotheby's-des- kundigen letten op kwaliteit, authenticiteit en naam. Een ou dere bezoeker heeft wel zes schilderijen bij zich maar wordt snel uit de droom geholpen. „Dit is het werk van een kleine meester." De taxateur bekijkt een schilderij uit 1660 van de Goudse Waag. „Als u het aan een Gouwenaar verkoopt kan het u wel een paar honderdjes opleveren." De man, zichtbaar teleurgesteld, pakt het volgende werk uit zijn autokleed. Ook dit blijkt van weinig waarde. „Dan geef ik ze maar aan de bazar van de kerk", reageert hij. „Maak ik er tenminste nog ie mand blij mee." De schilderijen verdwijnen weer in het kleed en de man sjokt naar buiten. „Een aquarel uit de negen tiende eeuw, van een Wasse naars echtpaar, zou voor dik drieduizend gulden in Londen onder de hamer kunnen. Maar het echtpaar wil daar niet aan. „Het is zo'n schatje. We willen het niet wegdoen. We waren gewoon nieuwsgierig naar de waarde." Een ander werk is be schadigd en daardoor minder waard. Bovendien is het mono gram onderaan het schilderij onbekend. „Afgezien van de de coratieve waarde is het werk niet veel waard", zegt de expert. Juwelendeskundige D. Girod heeft aan een sieraad een waar de van zesduizend gulden toe gekend. „Bijna alle erfstukken zijn goed te veilen", denkt hij. Volgens de expert is er geen kitsch onder de juwelen. „Goud is goud." Fouten, zoals over- of onderschatting, maakt hij wel eens. „Dat kan ook niet anders. In dit vak wordt veel geïmi teerd. Bovendien speelt per soonlijke smaak onbewust een rol. Een sieraad dat ik mooi vind, ben ik geneigd hoger te taxeren." i otterdam De Amerikaanse rapper Ice-T bezocht gisteren het rij Internationale Film Festival Rotterdam. Ice-T kwam ondermeer m zijn internet-bedrijfje te promoten. De rapper ziet het inter- et als een belangrijk middel voor de distributie van muziek en film van beginnende artiesten. Met een kleine gage kunnen bij voorbeeld muzikanten al een muzieksample op het net zetten n zo de studio- en demokosten omzeilen. Ice-T ziet ook een ;rote markt voor het digitaliseren en verspreiden van films op et internet. foto wfa

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19