Alphen krijgt 'uniek' zorgcentruii Rijn Veenstreek niet te harp In GTST-eafé Keijzer speelt de radio Door het lopen houd ik dit werk boer op 'Alphen moet onderhandelen over gunstige energieprijs' Klachten bewoners o\g bakluchten in de Veeq Celstraf chauffeur over\ op geldloper in Ter Aai DONDERDAG 3 FEBRUARI 2000 974 JlNI Gewond bij botsing alphen aan den run Een 49-jarige automobiliste uit Alphen aan den Rijn is gisterochtend gewond geraakt nadat zij in haar woonplaats in botsing kwam met een 38-jarige plaatsgenoot. De automobiliste reed omstreeks kwart voor zeven over de Me teoorlaan toen zij op de kruising met de Burgemeester Bruin- slotsingei geen voorrang verleende aan de van rechts komende automobilist. De vrouw is met verwondingen aan het hoofd overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Voorleeswedstrijd in Bloemlezer roelofarendsveenVijf basisscholieren uit Roelofarendsveen, Warmond, Leimuiden en Hoogmade kijken met spanning uit naar zaterdagmiddag. Dan doen zij mee aan de voorronde van de nationale voorleeswedstrijd. Vanaf 13.30 uur strijden zij in De Bloemlezer aan de Wilgenstraat in Roelofarendsveeen om drie plaatsen in de volgende ronde. Een jury die bestaat uit de Leidse schrijfster Reina ten Bruggencate, Til Hagenaars van De Bloemlezer en lerares Nelleke Smits uit Leimuiden beoordeelt hun voorleesprestaties. Waterschap gaat sloten uitbaggeren alphen aan den run Het waterschap De Oude Rijnstromen trekt 250.000 gulden uit om dit jaar verschillende hoofdwatergangen in Alphen-noord uit te baggeren. Het gaat om het deel bij de Broekhorst/Schelfhorst, bij de Offringalaan/Pelmolen, bij de Wielewaalstraat en bij de Opaalstraat/Safierstraat/B. Bruinslot- singel, Het water bij de Veldbloemweg wordt alleen uitgebag gerd als De Oude Rijnstromen met het Hoogheemraadschap van Rijnland overeenstemming bereikt over de betaling van de meerkosten. Het gaat hier namelijk om ernstig vervuilde bagger. Voor twee miljoen dijken opknappen regio Het waterschap De Oude Rijnstromen gaat dit jaar voor bijna twee miljoen gulden aan dijken opknappen. Het gaat hier bij om dijken in onder andere Alkemade, Jacobswoude, Alphen en Nieuwkoop. De verwachting is dat het hoogheemraadschap van Rijnland zes ton bijdraagt. Rommelmarkt in Koudekerk koudekerk aan den run Op zondag 13 februari is er weer een rommelmark in multifunctioneel centrum De Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn. De markt duurt van tien tot vijf uur. Het Alphense gemeentebe stuur moet namens de inwo ners met de energiebedrijven onderhandelen over een gun stige prijs voor gas en electri- citeit. Dat vindt de Alphense fractie RPF/GPV. De partij stelt daarover schriftelijke vra gen, met de liberalisering van de energiemarkt binnen enke le jaren in het vooruitzicht. Weliswaar kan de kleinver bruiker dan zelf kiezen waar hij zijn energie inkoopt, maar de fractie betwijfelt of die daar voordeliger mee uit is. Ze voorziet het gevaar dat de gro te energie-aanbieders prijsaf spraken maken en dat de bur ger daarvoor de rekening be taalt. Die kan als individuele afnemer immers geen vuist maken tegen de distributeur. ..Maar alle 27.000 Alphense kleinverbruikers bij elkaar kunnen wél iets betekenen", schrijft de partij. „En daar komt de rol van het gemeentebestuur naar vo ren. Die zou namens de Al phense kleinverbruikers een gunstige prijs kunnen uilon- derhandelen. Wellicht is zelfs een regionale positie bereik baar." Toen het Alphense energie bedrijf EWR vorig jaar opging in NUON, was de partij nogal pessimistisch over de invloed die de gemeente nog zou kun nen uitoefenen op de energie prijs. Nu de vrije energiemarkt steeds dichterbij komt, ziet RPF/GPV alsnog mogelijkhe den voor Alphense bemoeie nis. De fractie wil daarom van het gemeentebestuur weten hoe het 'denkt over een 'Al phens energiecontract'. Bur gemeester en wethouders ge ven over enkele weken een antwoord op de vragen. Verschillende bewoners van het Westeinde in Roelofaren^ hebben bij de gemeente AJkemade geklaagd over baklucht stank is afkomstig yan de nabijgelegen tacofabriek aan del1 Zuid in Roelofarendsveen. Deze fabriek is nieuw en draait aid proef waarbij de voor de buurt hinderlijke geuren vrijkomend De gemeente Alkemade werkt inmiddels aan een milieu\\ ning voor het bedrijf. Hierin wordt geëist dat het bedrijf mag len treft om stankhinder tegen te gaan. Tegen deze voorscf1 kunnen de bewoners officieel bezwaren indienen. De bet krijgen daarover binnenkort een brief van de gemeente. Allot is niet van plan om het proefdraaien tot de uitgifte van de vt ning te verbieden. t F persbureau cerberus Een 32-jarige man uit Mij drecht die medeplichtig was aan de overval op de Rabo bank in Langeraar en aan de beroving van een geldloper in Ter Aar, is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 21 maanden celstraf, waar van 7 maanden voorwaarde lijk. De roof in Ter Aar vond twee jaar geleden plaats, op 28 februari '98. Een personeelslid van de supermarkt C1000 wil de zijn geld naar de Rabobank bij het Vosholplein afstorten toen hij vlak voor de bank door twee mannen werd be laagd. Onder dreiging van een pistool dat op zijn hoofd werd gezet, gaf het slachtoffer zijn tas af met daarin ruim twintig duizend gulden. De Mijdrech ter had de overvallers naar de plaats van bestemming ge bracht en fungeerde ook als vluchtchauffeur. Ook tijdens de overval c Rabobank in Langeraar 4 de de Mijdrechter chaul Die overval had plaats (f juli vorig jaar. Twee mal braken toen 's nachts vil dak in bij de bank en schansten zich daar tot H liaal open ging. Toen zettj het personeel vuurwapen' het hoofd en namen eenj fer uit een kluis mee. Dei vallers vluchtten via het) weg maar verloren daarb koffer met daarin de aan lijke buit. Van de twee mannen beide overvallen feitelijll voerden staat er void maand een terecht. Wi andere hoofddader is wfl politie (nog) niet. Twee ra plichtigen zijn in dece reeds veroordeeld tot 14 j maanden celstraf. I Tegen de verdachte uin drecht was dertig maa cel, waarvan tien maa voorwaardelijk geëist. Verbouwing Rijnland en Oudshoorn kost 55 miljoen kat fn Het Alphense ziekenhuis Rijnland en verpleeghuis Oudshoorn trekken 55 miljoen uit gulden voor een in grijpende verbouwing. Op de huidige locatie worden de gebouwen deels afgebroken en 'aan elkaar gekoppeld' dank zij een nieuw gebouw. Het logische gevolg van de ze koppeling is een fusie tussen Rijnland en Oudshoorn. Dit jaar nog wordt de lang verwachte samenwerking be zegeld. Een nieuwe naam is nog niet bekend. rond. E. Van Royen, voorzitter van de raad van bestuur van Rijnland, is bijzonder verguld met de verbouwing en de fusie. „Het ziekenhuis zal er een enorme impuls door krijgen." Omwonenden zijn gisteren door de directie op de hoogte De verbouwing wordt in vijf fa ses uitgevoerd. Medio 2001 wordt er met de bouw gestart, in 2005 hopen de partijen de verbouwing te hebben afge- gesteld en hebben positief op de plannen gereageerd. In het nieuwe gebouw komt naast het zieken- en verpleeg huis een modern zorgcentrum, waarin dokters, tandartsen en de GGD komen te zitten. Al phense dokters- en tandartsen praktijken hebben al belang stelling getoond om in het nieuwe gebouw hun intrek te nemen. Directeur I. Mulder spreekt van een unieke samen werking tussen de partijen. Hij hoopt nog meer partijen te in teresseren, want dat maakt het financieel interessant. Mulder: „Het werkt positief en duidelijk voor patiënten en dokters en tandartsen zelf. De mensen hoeven zich geen zor gen te maken wie er dienst heeft, ze bellen of komen naar het gebouw en er is altijd ie mand te vinden." De receptie van het multifunctionele ge bouw zal zeven dagen 24 uur worden bemand. „En dat geeft voor de bezoekers, bewoners en personeel een veilig gevoel." De fusie heeft volgens Mulder vooralsnog geen gevolg voor de werkgelegenheid. „Waar kan wordt er nu al samengewerkt, zoals bijvoorbeeld met de keu ken. Ik denk eerder dat we per soneel nodig zullen hebben we gens uitbreiding van diensten, zoals die in het ziekenhuis gaat plaatshebben." Het aantal poli klinieken wordt in Rijnland uit gebreid van zes naar twaalf. Het ministerie van VWS heeft de partijen inmiddels toestem ming gegeven voor de verbou wing. In de nieuwe situatie blijft weinig meer overeind staan van het huidige zieken huis. Alleen de voorkant - waar nu de huidige ingang te vinden is - is door het Zeeuwse archi tectenbureau Rothuizen, Van Doorn en 't Hooft meegeno men, de rest gaat onherroepe lijk tegen de vlakte. De architec ten hebben op aandrang van de gemeente Alphen aan in rekening gehouden met[ geving. De nieuwe oil krijgt volgens de 'bed* een riviergezicht. De Oig>n stroomt er immers lang^rs Tijdens de verbouwde! den bewoners van Ou4s en de patiënten van Beri ondergebracht in een tg fi huisvesting of zullencjoi worden overgebracht arr nieuwe gebouw. Muld^n wacht niet te veel o „Wat die tijdelijke be! betreft: ik heb verhalTG hoord dat mensen dat r vonden, dat ze daar nierRE uitwilden." ijU; Marden Hoogenboom runt bedrijf handmatig Familie tapt al anderhalve eeuw in Leimuiden den meegerekend, loopt Hoo genboom hard door de straten van Roelofarendsveen of over het Noordwijkse strand. „Dit is best een lekkere periode, nu tank ik weer energie voor straks." Energie heeft Hoogenboom de rest van het jaar hard nodig, want in de kas is het buffelen. „De wekker gaat dan om vijf uur, soms ook eerder als dat nodig is. Met tussenpozen werkt hij dan tot tien uur 's avonds door. „Als het meezit heb ik nog even tijd om bij Lei den Atletiek hard te lopen, maar in de drukke periode schiet dat er bij in. Dan zien ze me bij de club een tijdje niet meer." Als de werkzaamheden dat ver langen, assisteert zijn vrouw. Bij nog grotere drukte wordt zijn dochter opgetrommeld om de bloemen te snijden en er bossen van te maken, die dan weer naar de veiling worden af gevoerd. Het is hard werken. „Ik sla me er elke keer weer doorheen. Dat heb ik te dan ken aan het hardlopen. Vroeger stond ik bij het minste of ge ringste te hijgen. Stiekem ben ik toen in de kas gaan oefenen, 's avonds laat, niemand mocht het zien. Honderdveertig meter rechtuit door de kas en dan weer omdraaien. Later ging ik de weg op. In het geniep, want ik wilde dat niemand zag hoe veel moeite het mij kostte." Nu is Martien Hoogenboom in zijn leeftijdscategorie een top per. In zeventien jaar heeft hij heel wat bekers vergaard. Ze staan allemaal opgesteld in de schuur. Hoogenboom is ape trots op zijn loopbaan. „Het lo pen is heel belangrijk voor me. De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmer ken van het leven op het platteland. In deze aflevering aandacht voor de bloemenkweker Martien Hoogenboom uit Roelofarendsveen. De conditie die hij via het hardlopen heeft verkregen, heeft bijgedragen tot het succes van zijn eenmans bedrijf. rob onderwater „Dit bedrijf is niet meer van deze tijd." Martien Hoogén- boom (52) zegt het zonder schroom is er zelfs trots op dat hij niet is meegegaan in de vaart der volkeren. Een compu ter? „Die komt er bij mij voor lopig niet in. Maar ik zal er uit eindelijk niet omheen kunnen, want de veiling gaat bedrijven verplichten om de computer te gebruiken. En dan moet ik wel mee." Martien Hoogenboom snijdt de bloemen nog ouderwets met het mesje. Bij hem is er geen lopende band te beken nen, alles gebeurt in het kas- sengebied aan de Floraweg met het handje. „En toch heb ik succes, want ik krijg een goede prijs voor mijn bloemen." Hoogenboom teelt in zijn kas sen (hij heeft 7000 vierkante meter kas en 8000 vierkante meter koude grond) chrysan ten, zonnebloemen, hyacinten en duizendschoon. Vroeger rob onderwater Het zou goed goed kunnen dat café Keijzer in Leimuiden ouder is dan 150 jaar. Maar de officië le geschiedenis gaat niet verder terug dan tot 1850. Sjaak Keij zer, afstammeling van het be faamde horecageslacht en uit bater van het café annex party centrum, heeft daarvan op zol der bewijzen gevonden. Uit ou de papieren kan hij opmaken dat zijn voorvader Arie Keijzer is ingeschreven bij de Kamer van Koophandel als eigenaar van een dranklokaal. Vrouw Joke heeft nog pogin gen ondernomen om de ge schiedenis van het café verder op te diepen, maar ze stuitte op onleesbare handschriften. Toen besloot de familie Keijzer de leeftijd van het café maar op 150 jaar te bepalen. Arie Keijzer, geboren in 1821, is dus de grondlegger van het bedrijf. Zijn zoon Jan nam het café aan het eind van de negentiende eeuw over, waarna diens zoon Jan het op zijn beurt even voor de Tweede Wereldoorlog over nam. Deze Jan Keijzer is de va der van Sjaak en overleed in 1982. Wie vroeger als inwoner van Leimuiden ging trouwen, deed dat bij Keijzer. Dat gebeurde tot halverwege vorige eeuw aan de Drecht, honderd meter verder dan het huidige café aan de Dorpsstraat. Sjaak Keijzer be seft dat trouwen bij Keijzer niet meer zo vanzelfsprekend is, al vormen bruiloften nog steeds de belangrijkste bron van in komsten. „Voor ons is het kei hard werken, want de klanten zijn veeleisend. Regelmatig moeten we de boel hier weer verbouwen om het allemaal fris jip roelofarendsveen leimuiden was zijn bedrijf groter en had hij loonwerkers in dienst. Maar sinds zijn dochters uit huis zijn, heeft hij er een eenmans bedrijf van gemaakt. „Ik neem genoegen met minder." De Vener blaast van begin de cember tot april uit van een druk seizoen. Hij schildert wat, onderhoudt de kassen en plant de zaadjes en bollen. In deze winterperiode heeft hij tijd om zich op zijn hobby te storten. Acht keer per week, wedstrij- Voor hij een stuk gaat hardlopen, schoffelt Mar tien Hoogen boom nog wat in zijn kas. FOTO HENK BOUWMAN Het geeft afleiding, mijn werk wordt op deze manier nog leu ker." Hoogenboom is een tuinder in hart en nieren. Hij is begonnen met niets. De plaatselijke boe renleenbank toonde zich dertig jaar geleden nu niet bepaald ruimhartig, waardoor hij zich extra in de schulden moest ste ken voor de verbouw van het huis. „Maar we hebben het toch gered", meldt hij niet zon der trots en loopt naar zijn zwembad naast het huis. „Hier heb ik het allemaal voor ge daan. Ik ben nooit op vakantie geweest en heb mede daardoor dit zwembad kunnen betalen. Na het hardlopen even heerlijk zwemmen, zalig." en vernieuwend te houden." Sjaak Keijzer (40), de vierde generatie van de familie, was voorbestemd voor de horeca. Als kleine jongen liep hij al mee aan de hand van zijn vader. In 1982 nam hij de zaak van zijn vader over. Hij vindt dat van zelfsprekend. „Je moet het leuk vinden om dit werk te doen. Ik heb er nog steeds zin in. Maar als ik niet meer met plezier werk, stop ik er zo mee. Daar zou ik niets van hebben." Café Keijzer is gehuisvest in een sfeervol pand, dat de fami lie 47 jaar geleden betrok. Het gebouwtje is een voormalige ambtswoning. In de loop der jaren zijn er diverse stukken bij gebouwd. In Leimuiden is Keij zer populair onder de ouderen. De jongeren kiezen voor café René. Sjaak Keijzer (40): „Die situatie is zo gegroeid. Mis schien komt het omdat ikzelf wat ouder ben. Als de radio wat te hard staat, dan denk ik: kan het niet wat zachter. Het pu bliek dat hier komt zou de mo derne muziek ook niet accepte ren. Dus vind ik de situatie wel best." Het café is geregeld te zien op de televisie. In de RTL-soap Goede Tijden Slechte Tijden is het café omgedoopt in bodega De Koning. Morgen worden er weer opnames gemaakt. Joke Keijzer: „Het gebeurt twee keer per jaar dat ze hier buitenopna mes komen maken. Dat is aan de ene kant best leuk, want je hebt er best je voordeel van. Je moest eens weten hoe veel mensen er hier langskomen omdat het café in de serie is te zien. Hele bussen. Aan de an dere kant geeft het ook overlast. Als ze hier zijn, zijn ze ook zeer nadrukkelijk aanwezig en ne men in feite het hele café in be- slag." De Leimuidenaar blijft ook in zulke tijden opvallend rustig. Eigenlijk geeft hij niet veel om al die poespas. „Er wc wel eens verweten dat il nig commercieel ben. D de Tijden, Slechte Tijd opnames komen maker niet uit, terwijl ik er best koop kan lopen. Ook de verre toekom Keijzer geen zorgen. Hij niet lang bij stil of zijn volgende eeuw nog „Wie zal het zeggen. A dochter het straks wil ir men, mij best."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18