Huize Liduina stelt nieuwbouwplan bij 01 UI Grondiger opknapbeurt van huizen in Vlietwijk Oegstgeest wijst schadeclaims af Dieren zijn het beste middel tegen stress Regio Wellicht toch geld voor uitkopen tuinder Sjelter maakt zich op voor opknapbeurt 3DAG 3 FEBRUARI 2000 rd in artikel streekmuziekschool Iiten In een artikel over eventuele verzelfstandiging itreekmuziekschool, dinsdag in deze krant, stond een e fout. Er stond dat het bestuur van de school uit elkaar en door het overlijden van de Voorschotense burge- r Den Hartog. Daar had moeten staan: wethouder Den ikbordgroepen centrumplan |rp« Zes Leiderdoipers hebben zich aangemeld als lid klankbordgroep die gaat meepraten over het centrum- fearnaast hebben nog een aantal mensen mondeling la- Ten wel belangstelling te hebben. De groep krijgt binnen- finitief gestalte, en wordt officieel door burgemeester en iders benoemd. Het gemeentebestuur wil een 'kwalitatief fcardig centrum' met stedelijke voorzieningen, onderwijs, l- en brzieningen, ouderenwoningen en jongerenvoorzienin- )Odemt ^'es 'n een ruim gebied rondom de Laan van Ouder- iu toe en wilten de bevolking bij het tot stand komen van itrum betrekken. Er komt ook een klankbordgroep voor sucntiemers 2uid-I) an be ven i^we burgemeester in juli schaar Wassenaar heeft op 1 juli een nieuwe burgemeester, ekom^vachtirig heeft de vertrouwenscommissie die zich buigt p laste opvolging van P. Schoute. De vertrouwenscommisie jnder voorzitterschap van wethouder Van Dijk. Zij is de ide maanden waarnemend burgemeester. d en tij £oeEkJcafé op terrein Duindigt onderjAARRenbaan Duindigt heeft vanaf zaterdag 5 februari *er Plfcdcafé in de Clingendaelzaal. Dat maakt het mogelijk om d. Op (den zonder koersen op de renbaan. Wie een gokje wil lijk of, kaj, dat doen aan de hand van televisiebeelden van koer- erwaclt)jnnen_ en buitenland. Voorlopig is het wedcafé op proef Juin- h-Qt en met het weekeinde van 26 februari is de gokruimte no8 eJiterdag en zondag open. Daarna elke zaterdag, te mc oen. Paak woning Voorschoten hoten Een onbekende hoeveelheid geld en sieraden is len uit een huis aan Het Wedde in Voorschoten. De in- ren. V^ nmidd n onjvond vermoedelijk gistermiddag plaats, door het slot van nterdeur te forceren. 'sTra parkeerplaatsen komen er 3 is op an Koj versoi grati: e makpQRPDe tien extra parkeerplaatsen in de Dr. de Bruijne- tderzó in Leiderdorp komen er. De gemeente ziet in een aantal :ostennkingen van omwonenden geen aanleiding het plan over- laar ai te gooien. Op het hoekje met de Hoogmadeseweg komt nneeipstaurant en omwonenden zijn bang dat dat veel extra oen. jerders aantrekt. De gemeente brengt daar tegenin, dat dit tichtiipiant eigen parkeerplaatsen aanlegt: de tien extra plaatsen Wet br voor de buurt, niet voor horecabezoekers. Wel maken rin isgkers van uitvaartcentrum Soek gebruik van de tien toege- bedrjie havens op het terrein van de voormalige Laboratorium- ddel V)l, maar dat geeft elders in het buurtje weer soelaas, stelt 1 aaimeente. ontrej Verdubbeling verzorghuisplacitsen, meer koopwoningen Achter de schermen gaat het werk aan nieuwbouw voor Hi Het Warmondse verzorgingshuis Huize Liduina heeft zijn nieuwbouwplannen bijgesteld. Er komen meer koopappartementen dan de geplande 21 en zestig ver zorgingshuisplaatsen in plaats van dertig. Om hiervoor ruimte te maken, wordt een aantal van de geplande aan leunwoningen geschrapt. de lijst te komen. Ik ben ervan overtuigd", zegt Van Schagen. Ruim een jaar geleden pre senteerde Liduina plannen voor sloop van het huidige verzor gingshuis aan de Herenweg. Op de plek van het karakteristiek gebouw uit 1930 moesten een 'woonzorgcentrum' voor oude ren komen met 21 dure koop appartementen, 23 sociale huurappartementen, 30 verzor gingshuisplaatsen en 29 aan leunwoningen. Inmiddels zijn de plannen aangepast. In plaats van dertig verzorgingshuis plaatsen komen er zestig. ,,Dat van die dertig plaatsen hadden wij niet bedacht. Dat werd ons ook opgelegd. Nu zijn we toch terug bij 'afhet huidige ver zorgingshuis is ook zestig plaat sen groot", zegt Van Schagen. Inmiddels is duidelijk dat dertig plaatsen economisch niet haalbaar is: er is relatief veel personeel nodig voor een klein verzorgingshuis. ,,Uit on derzoeken blijkt dat er mini maal vijftig wooneenheden no dig zijn om tot een redelijk fi nancieel resultaat te komen", Volgens C. van Schagen, voor zitter van de raad van beheer van Liduina, blijft het beslag op het terrein aan de Herenweg even groot. „Je moet reëel zijn. Voor iets kolossaals zouden we vanuit de gemeente nooit me dewerking krijgen. En je zou vanuit de buurt het ene be zwaarschrift na het andere krij gen. De nieuwbouw moet pas sen in de omgeving." Het is al geruime tijd stil rond de nieuwbouwplannen van Huize Liduina. Maar achter de schermen gaan de voorberei dingen voor de sloop van het huidige pand en de bouw van een nieuw 'woonzorgcentrum' door. Zo spant Liduina zich nu in om op de 'prioriteitenlijst' te komen van de regionale com missie die bepaalt wanneer ver- zorgings- en verpleeghuizen aan de beurt zijn met hun bouwplannen. „Als dat niet lukt? Dan kunnen we ons plan tot 2006 wel vergeten. Maar ik ga ervan uit dat het lukt om op aldus de voorzitter. Ook de maten van de 'woon- heden' in het verzorgingshuis gedeelte zijn bijgesteld. Elke wooneenheid wordt 39 vierkan te meter, in plaats van 28 vier kante meter. „Steeds meer mensen die in een verzorgings huis terecht komen zijn behoef tig. Ze moeten zich met een rol stoel vrij kunnen bewegen. Als het te klein is, zeggen mensen: dan ga ik wel ergens anders heen. Mensen worden steeds veeleisender. Dat zou ik ook zijn." Verder is het de bedoe ling dat er iets meer koopap partementen komen en minder aanleunwoningen dan gepland. Exacte aantallen kan Van Scha gen nog niet noemen. Volgens Van Schagen is de af gelopen maanden niet opnieuw gekeken of het huidige pand nog aan de slopershamer kan ontsnappen. „Dat is destijds uitvoerig bekeken. Maar dat is een onhaalbare zaak. Liduina komt niet voor renovatie in aanmerking." Van Schagen zegt blij te zijn met de architecten van het Rijssense bureau Joris- sen Simonetti, dat ervoor zorgt dat de nieuwbouw past in de omgeving. „Het is een onderne ming waarvan we schitterende dingen hebben gezien. Boven dien hebben de architecten veel ervaring met het bouwen van verzorgingshuizen. Voorschotenaren blij met koerswijziging ïecuk op Slachtofferhulp stijgt ig ho VOOrjAG/RECIO» geu te laantal slachtoffers van allen, mishandeling, bero- nst opn bedreiging dat een be- voofleed op bureau Slachtof- tan 3p van de politie Haaglan- tot pas vorig jaar volgens de ival. fe 'groter dan ooit'. Het 27 erJ geweldszaken in de regio Tijdvorig jaar met elf procent jopzichte van 1998. op< druk op Slachtofferhulp de cat ook toe doordat slacht- n en steeds beter op de hoogte* van de instantie. Boven dien is de bereikbaarheid ver beterd. Sinds vorig jaar kan men 24 uur per dag terecht voor 'crisiszaken'. Volgens de politie is het nodig dat het vrij- willigersteam van Slachtoffer hulp uitbreidt, onder meer op de bureaus in Wassenaar, Leid- schendam en Zoetermeer. De aspirant medewerkers krijgen onder meer cursussen en een onkostenvergoeding. Wie be langstelling heeft en minimaal 24 jaar is, kan bellen met Riet Rosenboom, telefoon 079 - 329 64 44 of 06 - 51 70 65 30. voorschoten jan preenen Woonzorg pakt de renovatie van woningen in de Stadwijk straat, Parkstraat en Tolstraat in de Voorschotense Vlietwijk grondiger aan dan aanvankelijk de bedoeling was. Zo denkt de woningbouwvereniging niet al leen aan het vervangen van ko zijnen en dakbedekking, maar ook aan het aanbrengen van dubbel glas. „We sluiten zeker niet uit dat er meer gebeurt dan het noodzakelijke onderhoud. We gaan daarover praten met de bewoners. Het is wel zo dat de huur omhoog gaat als we fors gaan investerenaldus in terim-manager P. Litjens. Zijn voorganger, B. Geerink, liet eind juni nog weten dat er slechts 'minimale veranderin gen' mogelijk waren. Hij was uiterst teleurgesteld dat de be woners plannen van tafel veeg den om de 27 in 1930 gebouw de woningen te vervangen door nieuwbouw. „Goed, jullie hui zen blijven staan, maar we zor gen alleen voor het minimale woongenot. Geen dubbel glas, geen cv's. We doen wat we wet telijk verplicht zijn", zei hij. T. Zonneveld, die in de Stad wijkstraat woont en lid is van de bewonerscommissie, is blij met de koerswijziging: „Er is weer wat mogelijk. De vorige manager beloofde veel, maar er gebeurde niets. Er kan nu bij voorbeeld worden gesproken over dubbel glas. Ik denk dat we wel zaken kunnen doen, zo dat de huizen weer een tijd meekunnen. Ze zijn zo slecht nog niet." Eventuele stijging van de hu ren wijst Zonneveld niet bij voorbaat van de hand: „De hu ren liggen nu tussen de 400 en 450 gulden. Een paar tientjes erbij kan nog, maar het moet natuurlijk geen drastische ver hoging worden." Het Leidse architectenbureau Van den Berg Herms heeft alle huizen inmiddels bekeken en een rapport opgesteld. „Er moet wel het nodige aan ge beuren. Het zijn gewoon oude woningen, al zijn ze niet slech ter dan andere huizen uit die tijd", aldus een woordvoerder van het bedrijf. Woonzorg en de bewonerscommissie praten binnenkort over de conclusies. Litjens: „De bewoners kunnen dan zelf kiezen tussen mini maal onderhoud en wat extra's. Maar nogmaals: alles heeft zijn Prijs." den haag/voorschoten judynihof Er komt wellicht toch geld van provincie en rijk voor het uitko pen van een tuindersbedrijf op landgoed Duivenvoorde in Voorschoten. De statenfracties in de provincie Zuid-Holland gaan zich deze week opnieuw buigen over de kwestie. Op 9 fe bruari komt de politiek met een definitief advies aan provinciale staten. Op de grens van Voorschoten en Leidschendam moet een groot aantal kassen wijken voor het plan van de Landinrich tingscommissie Leidschendam. Die wil het gebied een open, landelijk karakter geven. Het uitkopen van de eerste tuinder ketste onlangs af bij gebrek aan geld. Dit leidde tot boze reac ties bij enkele leden van de Landinrichtingscommissie een adviesorgaan van de pro vincie -, dat zich tot het uiterste heeft ingespannen om de ver plaatsing van het bedrijf voor elkaar te krijgen. Volgens H. Krantz van de commissie is verhuizing van de tuinder cruciaal voor het slagen van het plan voor het creëren van een landelijk gebied. Na ge sprekken met de statenfracties heeft Krantz goede hoop dat het bedrijf alsnog kan worden uitgekocht. „Het ziet er positief uit", aldus Krantz. 'We leven in een claim-cultuur' IS Zoeterwoudenaars verzetten zich tegen afbreken schuilplaats noei hem eel <j ink t ddef™ verslen 'os van ^er Lubbe ho ly. in zekere zin dat het een jge lente en zo mogelijk titi strengere zomer wordt. In o#eval 's er voor'°P'8 no8 a Ten nachtopvang voor koe Tja, geit Klazien, ezel Bianca, laamloze hangbuikzwijn en pi even anonieme schapen, heit c'e temPeratuur oploopt, jten de Zoeterwoudenaars ïlegaal neergezette schuil- j-j is voor dieren naast hun aan de Weipoortseweg af- fen. Tenzij het echtpaar en ■meente het alsnog met el- eens worden. ilangs legde wethouder li «t zich neer bij een beslis- J van de meerderheid van de B om nog maar weer eens te lent Praten- ^et had hij ■•'eestalling zo snel mogelijk weghalen. Dat wil zeggen, de weersomstandigheden jtoelaten. Hij is de laatste die f^jlieren letterlijk in de kou wil L len, al denken de Van der ibes daar anders over. Ds van der Lubbe geeft toe l nj hij zich niet aan de regels assjft gehouden: „Ik vond het nsjig voor die beesten dat ze kafcens konden schuilen. Ze aeiesten onderdak krijgen, dus te ten ze van mij onderdak, erjfuurlijk had ik daarvoor toe- iriming moeten wagen aan vil gemeente, maar ik heb er elitoit bij stilgestaan dat een ver- Tmning nodig was." aa)e dieren staan aan het eind ash de Weipoortseweg. Iets ver strop kunnen fietsers kiezen jsen de afslag naar Gelders- inlude en het Kleine Kerkpad e fer Zoeterwoude-Dorp. Vaak tiejppen ze echter bij het 'schil- ijwachtige plaatje' waar dan de ladend voorwerpen hét onder- Joke en Jos van der Lubbe met hun dieren. „Als de schuur niet kan blijven staan, moeten die dieren weg." werp van gesprek zijn. „Ieder een die hier voorbij komt, ge niet ervan. Wij uiteraard ook. Die dieren geven je rust. Je kunt het nog zo druk hebben, maar als je een half uur bij ze hebt gezeten, vergeet je alles. Ze zijn het beste middel tegen stress, 's Morgens vroeg hoor je ze roe pen. Zodra ik om zeven uur de deur open doe, staan ze al klaar bij het hek. Dan hoor je de ezel balken. Het is geen gehoor, maar wel léuk", aldus Joke van der Lubbe. Stuijt begrijpt dat wel: „Het gebied is ons lief, de dieren zijn ons lief, de mensen zijn ons lief, maar die schuil plaats hoort daar niet", is zijn stelling. De schuilplaats meet 41 vier kante meter en is 2,45 meter hoog. Vier jaar geleden is de schuur neergezet. Een jaar eer der hadde de Van tder Lubbes het stukje grond van vijfdui zend vierkante meter naast hun huis gekocht. De vorige eige naar vond het een loos stuk. „Het is te klein voor een be drijfje." Dus zeker niet geschikt voor 'intensieve veehouderij', zoals nu in het bestemmings- FOTO HENK BOUWMAN plan staat. „En dus leek het ons wel aardig om er wat dieren op te laten lopen. Als hobby. Ik heb een bedrijf in grondverzet, kabel- en leidingwerken. Over dag ben ik heel hectisch bezig. Die dieren zorgen voor een leuk verzetje." Volgens de WD is de schuil plaats helemaal niet nodig. Fractievoorzitter Ingrid Sanders heeft al geopperd ze op stal te zetten in de grote schuur. Jos van der Lubbe: „Maar daar staan de fietsen van de kinde ren en alles wat je verder in een gezin nodig hebt. Ik oefen daar ook m'n hobby's uit, oude au to's. Mevrouw de WD weet niet waarover ze praat. Die dieren kunnen daar echt niet bij." Zijn buurman Kees Straver begrijpt alle commotie niet. „Laat die veestalling toch ge woon staan. Het is mooi en le vendig. Die dieren staan nie mand in de weg. Die schuil plaats ook niet. Moet je er dan een kwekerij van maken? Nee toch. Jos, ik sta achter je." En dus is ook Straver bij elke ver gadering in het gemeentehuis waar steeds weer wordt bena drukt dat B en W bang zijn voor precendentwerking. Als Van der Lubbe zijn zin krijgt, gaan ook andere bewoners van de Wei poort allerlei optrekjes neerzet ten en is het eind zoek, zo rede neert het college. Daarom wil wethouder Stuijt er ook geen 'recreatieve be stemming' van maken. Vertwij feld vraagt Van der Lubbe zich af wat er dan moet gebeuren: „Ik vind het goed dat de wet houder een slag is gedraaid en nu wil komen praten. Ik wil best het een en ander aanpas sen. Als het moet, wil ik die schuilplaats ook wel wat verzet ten, ook al kost dat het nodige. De schuur staat op een beton nen vloertje, maar als het moet, moet het. Ik betaal wel. Als dat allemaal niet haalbaar is, zullen die beesten weg moeten. Dat is niet goed voor de dieren, dat is niet goed voor mijn gezin en niet goed voor de mensen die hier voorbij komen." En niet goed voor buurman Straver: „Het kan hier alleen maar be roerder worden." oegstgeest peter blok Wie vandaag de dag schade lijdt, slikt dat niet langer voor zoete koek. Nee, die probeert naar Amerikaans voorbeeld ie mand aansprakelijk te stellen. Bijvoorbeeld de gemeente Oegstgeest, die verantwoorde lijk is voor de goede staat van openbare wegen. Een reeks claims viel de afgelopen weken op de mat. Maar de meeste ver zoeken zijn afgewezen. „We leven in een toenemen de claimcultuur", stelt een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest. „Steeds meer men sen proberen door hen geleden schade op ons te verhalen. En vaak is dat, zo blijkt ook nu weer, niet terecht." Een verzoek om schadever goeding van een bewoner van het Jan Wilspark is naar de prullenbak verwezen. De Oegst- geestenaar vond dat de beton nen pijpen die in zijn buurt het vrachtverkeer moeten weren te dicht op elkaar staan en boven dien onvoldoende verlicht zijn. De man claimde schade aan zijn auto, nadat hij een van de blokken schampte. De gemeen te stelt in haar verweer dat au to's makkelijk tussen de blok ken door kunnen manoeuvre ren en dat er op de plek des on- heils nota bene een lantaarn paal staat. Een reclamant die aan de Vinkeweg woont, kreeg even eens nul op rekest. Hij stelde de gemeente aansprakelijk voor schade aan de velgen van zijn auto. Hij zou over een 'loslig gende steen zijn gestruikeld'. Oegstgeest bestrijdt dat, omdat de schade op een geasfalteerde straat is ontstaan. „Wij hebben daar helemaal geen stenen lig gen. Die steen is waarschijnlijk gewoon van een vrachtwagen afgevallen", meent de gemeen te. Een bewoner van de War- monderweg wilde graag dat de schade aan zijn portier door de gemeente betaald zou worden, omdat vandalen met stenen, die de gemeente bij zijn huis had opgestapeld, krassen in zijn portier hadden gekerfd. „Die stenen lagen daar omdat er aan de Warmonderweg riole ringswerkzaamheden werden uitgevoerd en het trottoir werd herbestraat. En niet om auto's toe te takelen", verweert Oegst geest zich. De enige die er wel in slaagde op de gemeente zijn gram te halen, was een bewoner van de Eduard Flipselaan die de kap van een lantaarnpaal op het dak van zijn auto heeft gekre gen. De gemeente wijt het voor val aan achterstallig onderhoud en maakt daarom binnenkort 822,50 gulden over. Dat bedrag was de Oegstgeestenaar kwijt aan herstel van het dak. leiderdorp afke van der toolen Sjelter maakt zich op voor een flinke opknapbeurt, om de ko mende vier jaar goed door te komen. Burgemeester en wet houders willen dat Sjelter te zij ner tijd verhuist naar het nog te bouwen nieuwe centrum van Leiderdorp. Maar als het aan coördinator M. Kerkhof ligt, blijft het sociaal-cultureel cen trum definitief zitten waar het zit, op de hoek van de Poel geestlaan op de Vronkenlaan: „Dit is een goed gebouw, mits er een aantal aanpassingen plaatsvindt." Sjelter is aan het bekijken wat er allemaal aan het gebouw moet gebeuren. Daarbij gaat het in de eerste plaats om hoog noodzakelijk onderhoud, zoals reparaties aan het dak. Kerkhof: „Maar we denken ook een piepklein beetje aan een andere indeling. De voorzitter loopt met een centimeter door het gebouw, kan hier een muurtje weg, hier een muurtje bij. Maar alles is afhankelijk van het bud get. Daar is ons nog niets van bekend." Kerkhof is blij dat een verhui zing naar het leegkomende pand van Gading aan de Hoog madeseweg, waar even sprake van was, niet doorgaat. „Daar is van afgezien, ook omdat wij niet wilden. Waar we nu zitten is een goede locatie, zonder meer beter dan Gading."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17