'Kees Jansma wél, maar Mart Smeets, ach' In Bedrijf JEen autodealer d moet in grote Cetallen denken Leiden Regio IERDAG 3 FEBRUARI 2000 a KORT EN ZAKELIJK Op de Incoterms 2000 wor- en aanstaande maandag de ieuwe incoterms gepresen- teer die sinds 1 januari van dit jaar van kracht zijn. De bijeen komst vindt plaats tussen 19.00 en 22.00 uur in het ge bouw van de Kamer van Koophandel in Leiden aan de Stationsweg 41. Incoterms zijn internationaal vastgestelde handelstermen die de rechten en plichten van kopers en ver kopers omschrijven bij han delstransacties. Gedurende de, bijeenkomst wordt vooral aandacht besteed aan de wij zigingen ten opzichte van de oude incoterms en de beteke nis hiervan voor ondernemers in de praktijk van alle dag. Deelname bedraagt 195 gul den per persoon. Dit is inclu sief het boek 'Incoterms 2000', met daarin een overzicht van de nieuwe handelstermen. In formatie of aanmelding bij de Kamer van Koophandel, tele foon 071 - 525 05 00. Wie op zoek is nahr keuken spullen kan zijn hart ophalen in de Leidse wereldwinkel. De hele maand februari staat in het teken van keukentextiel, glaswerk, bestek en servies goed. De wereldwinkel doet deze maand mee aan de actie Leidenaar Will Moerer adjunct-directeur bij Canal 'Basisonderwijs voor iedereen in 2015' van de Novib. Het is de bedoeling dat elke wereld winkel in Nederland zoveel mogelijk handtekeningen ver zamelt om de actie te onder steunen. De gedachte hier achter is om met onderwijs de vicieuze cirkel van armoede te doorbreken. De wereldwinkel is gevestigd aan de Brugsteeg 12. LEIDEN - Teun Vonk, oud-penningmeester van Unitas Leiden, verrichtte zaterdag de officiële opening van het nieuwe, bijzonder fraaie clubhuis. Marco van der Weijden (voorgrond) hielp een handje. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD latsing een ingevulde cheque (geen wart wil) op te Muren naar hel Ix-idsch e betaling aan de balie van het Lcidsch ophot er zakde eerste gesponsorde club in Leiden, Jfj^casol. Daarnaast studeerde hij rechten in geboortestad en deed daar door de sport een intensief studentenleven wat langer be8riier dan tegenwoordig is toegestaan. Maar houde het is goed gekomen met die Leidse l'h^lrensgenieter van weleer. Op zijn 43ste is kunne Will Moerer getrouwd, vader van drie ;happi' kinderen en adjunct-directeur van ;rvan (visiezender Canal In die hoedanigheid nop int1 ij tegenwoordig aan tafel met alle bobo's in medialand, van commentator Kees jceiijkt Jansma tot Rick van der Ploeg, t staa>aatssecretaris van Onderwijs, Cultuur bben f kkeiijktenschappen. Dat het nog eens zover zou 'p™"nen, had hij zelf nooit gedacht. „Maar wie en de' wel?" is hij daar ronduit eerlijk in. kelijk kerkei getoo. MMFTSV7151 jn WÊm.SaMn-ffMiUlili ui» IWHW I at Atwikkelingen in het om- "f"e iestel volgen elkaar in scnetemp0 0p Maar daar naar Will Moerer absoluut üssenmoeite of problemen mee. 20 nog, als het kan pro- 41' "hij ze nog een stap vóór te .j°°5hok. Per slot van rekening rj in Hilversum inmiddels r een;n stoel van waaruit rege- van)ok vooruitzien betekent, in een vergeten ogenblik hij zich nog wel eens van izing in de ogen. Over hoe ;och tamelijk saaie studie ïtaats- en administratief uiteindelijk kan leiden tot topjob in het supersnelle mamische wereldje van de isie. „Laat ik het zo zeggen: me twintig jaar terug had ld dat die studie tot dit zou n, had ik je niet geloofd, 8®n,fZeg maar gerust, absoluut ,al<j£loofd." se" ^t is het aardige van het le- 'e2> het zit soms vol verrassin- "Zijn compaan van weleer, 3 van Seggelen, was ooit *9""voortbestemd om als nota- .ikten te passeren. Maar die :st,su, als voorzitter van de vak huis 'Cht - r de,g je h( imoo erlo2| einde de w leiligi bond van beroepsvoetballers (WCS), in een minstens zo tur bulente luchtlaag terechtgeko men als hij. Aan de andere kant is het ook weer niet zó verwon derlijk dat Moerer het intussen aardig heeft geschoten in me dialand. Binnengehaald in 1984 als jong jurist op het ministerie van een andere Leidenaar - de toenmalige minister van WVC Elco Brinkman - blaast hij zijn partijtje alweer zestien jaar mee. Ervaring kan hem derhal ve niet worden ontzegd. En daarnaast, laten we wel wezen, zonder geluk vaart niemand wel. Zo was hij in 1988 nog maar juist overgestapt naar het Com missariaat voor fle Media of het hele Omroepbestel ging op zijn gat. Als juridisch vertegenwoor diger van dit toezichthoudende orgaan stond hij daarom als vanzelf op de voorste rij bij de geboorte van de commerciële omroepen als RTL en Veroni- que. Tante Hannie was van de ene op de andere dag uitge zwaaid. Het ging opeens om to taal andere zaken dan gezellig «■Bk» Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-S356426, Fax: 071-S321921. ^"Van der Pias-groep zoekt meer ruimte huis i 'simpele' autoverkoper tot nager van een modern be- f met zestig personeelsle- l. Dat is in een notendop het haal van Cees van der Plas. Katwijker is directeur van de 3371 der Pias-groep, waartoe in- Idels zeven bedrijven beho- Per 1 januari nam hij de Al- 1 fnse Rover/MG-dealerTho- ot us over. Mphen zet Van der Plas op ies lrijventerrein Molenwetering ot 17l nieuw pand neer. Hij heeft een maand geleden gere- d met de Alphense wethou- I Van der Veen Meerstadt. I tweetal kent elkaar uit de jtbalwereld. De Katwijker is .rstriPnsor van de voetbalvereni- Jg Katwijk, Van der Veen "Merstadt is een periode voor ier geweest van de KNVB-af- meJing Leiden. Van der Plas gaat van)het nieuwe bedrijventerrein n het eind van de Nil de ■jjJrken BMW en Rover onder jchlp dak verkopen. „Dat is ge- e >on handiger voor de be- nvajjfsvoering", zegt de 59-jarige lidsdecteur. a1et is in de autowereld heel Gra^pel. Of je gaat mee en wordt oter. Of je blijft zitten waar je len$ en wordt uiteindelijk opge slokt. Je moet gewoon in grote getallen denkenverduidelijkt Van der Plas de onstuimige groei van zijn bedrijf. Twee jaar geleden kreeg hij de kans de Leidse en Alphense tak van BMW Rob Gorris over te ne men. De Katwijker aarzelde geen mo- ment.„Het is ook iets wat je wordt opgelegd door de dealer. Een tijdje geleden waren er nog 120 BMW-dealers in Neder land. Dat zijn er nu nog een stuk of veertig." De Van der Pias-groep verkoopt jaarlijks duizend nieuwe auto's en kan zich meten met Het Motorhuis (Opel) en Kamsteeg (Volkswa gen). Naast BMW ging Van der Plas ook Nimarc/Landrover verkopen. Eerder was hij een verhuur annex cleaning tak be gonnen. Het schadebedrijf be staat al langer. „Wie had dat gedacht", zegt Van der Plas, nog steeds ver baasd over de groei van zijn be drijf. „Ik ben als simpele jongen begonnen in de Varkevisser- straat. Begin 1980 verhuisde ik naar 't Heen en daar is de boel in een stroomversnelling geko men." Hij is nu directeur van de Van der Pias-groep, waarin zijn ken ze 'écht niet naar de BBC. En al helemaal niet naar de Duitser" Samen met zijn Belgische baas Patrick Tillieux (ex-HMG) bepaalt Will Moerer het beleid bij Canal voor de Benelux. Hijzelf is specifiek verantwoor delijk voor de juridische kant van de contracten met onder meer de kabelexploitanten, maar ook met bijvoorbeeld de Eredivisie NV en de Betaald Voetbal Organisaties. Want als hij al praat over groei, en of er nog rek in zit, dan komt het ge sprek toch al snel op sport. „In de voetbalwereld kan je intus sen niet meer om Canal heen. We hebben de toppers uit de vaderlandse competitie, we hebben samen met de NOS de Champions League, we hebben buitenlandse topwedstrijden. We brengen ook kwaliteit. Niet één of twee zielige cameraatjes langs de lijn, maar een batterij van tien of twaalf camera's. En daarnaast hebben we in Kees jansma de beste commentator van allemaal. Natuurlijk, sport is belangrijk,» sport verkoopt. Ik zou liegen als ik het niet zou zeggen." Het aantrekken van Jansma was een gouden greep. De ge ruchten gaan nog altijd dat Ca nal ook achter dat andere ge zicht van Studio Sport aanzit, dat van Mart Smeets. Klopt dat verhaal? „Nee", zegt Moerer en haalt zijn schouders op. „Laat ik vooropstellen dat Jansma uit eigen beweging naar ons is ge komen. En niet andersom. Ik geef toe dat dat ons niet slecht uitkwam. Per slot van rekening is hij de beste op zijn gebied en dat trekt abonnees. Maar Smeets, ach. Wat zou die bij ons moeten doen? Het NBA- basketbal? Dat lijkt me toch wat beperkt. Dan zouden we pro gramma's moeten bedenken. Ons concept aan hem moeten aanpassen. Dat zie ik nog niet één-twee-drie gebeuren. Voor lopig is het voor ons belangrijk om te houden wat we hebben." Manchester United en Olym- pique Marseille hebben hun ei gen voetbalkanaal, Real Madrid en Barcelona idem dito en in Nederland zijn Ajax, Feyenoord en PSV naarstig op zoek om het heft in eigen hand te nemen. Hoe beschouwt hij de ontwik kelingen op dit gebied? „We volgen ze nauwgezet. Je moet natuurlijk goed zien dat ze wel iswaar trainingen, interviews en wedstrijden van pakweg het tweede of de jeugd kunnen brengen, maar dat ze de uit zendrechten van het eerste elf tal niet hebben. Daarnaast moet je het ook nog kunnen maken en kunnen uitzenden. Daar komt wel wat voor kijken, daar zit ontzettend veel aan vast. We houden de markt nauwlettend in de gaten. Het pay-per-view is een ander ver haal. In Amerika is het volstrekt normaal dat je apart betaalt voor bijvoorbeeld het kijken naar grote bokswedstrijden. In Europa, in Frankrijk, Spanje en Italië is het tot nu toe op een drama uitgelopen. De consu ment wil al die handelingen niet verrichten. Plus, een eve nement opwerken tot zo'n hype als daar, dat werkt hier niet. Nee, daar zie ik voorlopig niets in." Dat ziet hij evenmin in de plannen van Aad van der Heu vel en zijn Nieuwe Omroep. Spontaan maar kansloos, oor deelt Moerer. „Ik ben het ook niet eens met zijn stelling dat het allemaal maar niks is op de televisie. Goed, soms vraag ik me ook wel eens af waarom een bepaalde programmering, bij voorbeeld een goede film, op de randen van de avond zit - om half één 's nachts of zo maar goed. Ik vind dat er vol doende kwaliteit is. Zeker als je dat, zoals ik al eerder zei, verge lijkt met het buitenland." De toekomst van de televisie, hoe kijkt hij daar tegenaan? „Televisie, telecom en internet schuiven de komende tien jaar steeds verder in elkaar. Elk huishouden beschikt straks over een soort home-terminal waarop de tv, de telefoon en de computer zijn aangesloten. De leveranciers zullen meer maat werk gaan leveren. Doelgroep- tv. Waarvoor je natuurlijk wél moet betalen." En zijn eigen toekomst in Hil versum? „Ach. Dit is een dyna mische wereld. Ik hou van films, ik hou van sport. Nooit gedacht nogmaals, dat ik met m'n rechten van m'n hobby's nog eens mijn werk mocht ma ken. Dus voorlopig zit ik goed." uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Zaterdag 3 Februari ALGEMEEN - Het hoofd der Nutsschool te 's-Herto- genbosch schrijft aan Het Schoolblad het volgende: Reeds sedert 1 September 1895 zijn de leien en griffels op onze school geheel afgeschaft en vervan gen door papier en pen. Dat we sedert niet tot de lei en teruggekeerd zijn, bewijst wel, dat we over deze verandering zeer voldaan zijn. Om verschillende re denen meenden we, dat ook het schrijven met pot lood niet is aan te bevelen. Alle werk, dus ook som metjes en kleine dictées, zoowel als het overschrij ven van leeslessen, geschiedt thans van de eerste klasse af met inkt in cahiers. Slordig werk komt bij na niet voor, vooral niet in de lagere klassen; inkt vlekken zijn hoogst zeldzaam; we zouden haast zeg gen, dat ze nog minder voorkomen dan vroeger. Naar het oordeel ook van collega's, die mijn school be zochten, zijn de vorderingen zeer goed te noemen en geeft deze maatregel behalve bevordering van net heid en nauwkeurigheid, groot voordeel voor de oo- gen der leerlingen en besparing van tijd. ANNO 1975 Will Moerer: „Als je me twintig jaar terug had verteld dat dit zou gaan doen, had ik je niet geloofd, nee. Zeg maar gerust, absoluut niet geloofd." FOTO HIELCO KUIPERS op twee kanalen een paar uur aangenaam televisie maken voor het hele gezin. Het ging voortaan om licenties, om zendtijdverdeling, om reclame boodschappen, om kabelnet ten, om 24 uur per dag tv, om geld. Moerer deed in die tijd in de frontlinie een schat aan wijs heid op. En omdat kennis ook macht is, was de stap naar Filmnet, in 1995, een logische. Voor de andere kant van het verhaal. Filmnet werd in 1997 Canal en is in Nederland nog altijd de enige landelijke zender waarop je je moet abonneren. Het pak ket dat de zender aanbiedt, be staat voor tachtig procent uit films, voor vijftien procent uit sport en voor vijf procent uit documentaires, 's Avonds laat draait Canal voor volwasse nen vijf dagen per week erotiek, een nog altijd niet te onder schatten klantenbindertje. Voor een abonnement betaal je mo menteel ruim vijftig gulden per maand. In Europa telt Canal inmid dels 13,5 miljoen abonnees. In Nederland hebben bijna 300.000 huishoudens een deco der achter het televisieapparaat zitten, vier procent van het to taal aantal aansluitingen. „In ternationaal gezien zijn we het snelst groeiende tv-bedrijf. In Nederland is het aantal aanslui tingen in de afgelopen tweeën eenhalf jaar verdubbeld. Dat is nog niet genoeg om quitte te spelen, nee. Laat staan om winst te maken. Voor het berei ken van het break-even-point zijn nog enkele tienduizenden abonnees nodig." De kritiek dat Canal te duur is, deelt adjunct-directeur Moerer niet. „Voor het reguliere kabelpakket betaal je ook. .Al leen die rekening krijg je 'auto matisch' in de bus. Dat ben je zo gewend. Daar merk je in je portemonnee niet zoveel van. Er zijn andere redenen dié onze verdere groei tegenhouden. Mensen redeneren: ik heb al een breed pakket, dus waarom moet ik nog meer? Een tweede reden die daarop aansluit is dat Nederland voor 95 procent is bekabeld, het hoogste percen tage in de wereld. Door die goe de infrastructuur heeft vrijwel iedereen dat brede pakket ook in huis. Verder hebben we hier een kwalitatief goede publieke omroep met drie zenders. Dat kunnen ze zelfs in Engeland met de BBC 1 en 2 niet zeggen. En daarnaast heb je dan nog zes andere Nederlandstalige zenders. Je vindt dus altijd wel ergens een film of een sportuit- zending. Desnoods op Duits land of op de BBC. Daar draai en wij Hollanders onze hand niet voor om, om naar een bui tenlandse zender te kijken. Maar dat is bijvoorbeeld in Frankrijk, het moederland van Canal wel anders. Daar kij- Cees van der Plas: „Een goede bereikbaarheid is een absolute voorwaarde voor een autobedrijf." FOTO DICK HOGEWONINC zoons Marco (voetballer van Katwijk) en Nico deel uitmaken van het management. Een auto verkoopt hij nog zelden, hij is meer manager. „Voor die gas ten blijf ik nog doorwerken, an ders had ik het bedrijf allang verkocht." Van der Plas houdt zich niet meer bezig met de 'normale' bedrijfsvoering, maar voert spe ciale projecten uit. Zoals bij voorbeeld de nieuwbouw in Al phen aan den Rijn. Het is een grote wens om in Katwijk nieuwbouw te plegen, want het bedrijf is in het vissersdorp uit zijn jasje gegroeid. „Maar hier is geen ruimte", zegt hij. „Ik wil alle bedrijven in Katwijk sa menbrengen onder één dak. Dan heb je een aardig gebouw nodig. Dat kan in Katwijk niet." Van der Plas overweegt daarom met zijn bedrijf uit te wijken. Hij denkt aan Sassenheim, een dorp dat dicht ligt bij de snel weg A44. „Een goede bereik baarheid is een absolute voor waarde", weet hij. „Daarom heeft bijvoorbeeld BMW Rob Gorris aan de Hoge Rijndijk in Leiden geen toekomst. Dat is nauwelijks bereikbaar. De men sen zijn best bereid 25 kilome ter om te rijden om een BMW te kopen, maar als ze hun auto niet kwijt kunnen en ze kunnen er moeilijk komen, dan houdt het op." De autohandelaar steekt de lof trompet over de pas aangelegde Nil. „Het is niet voor niks dat op Molenwetering in Alphen een autoboulevard verrijst. Je zit er zó vanuit Leiden." Nu hij de zestig levensjaren na dert, houdt Van der Plas zich stilletjes bezig met het afbou wen van zijn werkzame leven. Over een paar weken trekt hij weer in zijn huis aan de Spaan se kust. „Het is niet zo dat ik helemaal niks ga doen. Maar ik wil de vrijheid hebben om te zeggen: jongens, tot over een paar maanden, ik ga naar Span je. En als ik daar zit zijn er altijd nog de telefoon en de fax. Als het nodig is, pak ik het vlieg tuig. Maar ik denk dat dat niet nodig is. Ik heb twee zoons, die ik blindelings kan vertrouwen." Maandag 3 februari LEIDEN - De periode 'Varkenskot' is na zaterdag voltooid verleden tijd geworden. Unitas Leiden, dat z'n oude, bouwvallige clubhuis een jaar of drie gele den onder deze benaming de pers zag halen heeft z'n nieuwe clubhuis. Een onderkomen overigens, dat de vergelijking met een klein paleisje glansrijk kan doorstaan. Alle reden dus voor bestuur en leden van de afdelingsvereniging ter ere van deze feestelij ke gelegenheid een (druk bezochte) receptie te hou den. Nadat alle aanwezigen in ganzepas van het 'Kot' naar het nieuwe onderkomen waren gewan deld, was aan oud-penningmeester Teun Vonk, zo'n dertig jaar actief lid van de vereniging de eer de sleutel (officieel) in het gloednieuwe sleutelgat te la ten ronddraaien. Om vervolgens enige woorden aan dit heuglijke gebeuren te wijden. Na de hoop te heb ben uitgesproken dat het nieuwe clubhuis stimule rend zal gaan werken op het clubleven, bood de heer Vonk namens het oude dagelijkse bestuur (de heren P. Onvlee en J Voskuijl) een drietal lampen aan. Ad Dusee, sprekend namens de KNVB Afdeling Leiden en de 'grote' KNVB, memoreerde hierna even het 'Varkenskot', en toonde zich naar eigen zeggen 'blijer dan Unitas zelf Een cadeaubon van de Afdeling en een vochtigheids- en droogtemeter van de KNVB completeerden het geheel. In een persoon lijk, nogal geëmotioneerd woord sprak VTL-voorzitter Jan Heshusius over de belachelijke toestand dat Unitas een geldlening van 60.000 gulden heeft moeten doen 'om sociaal werk te kunnen doen', waarna ASC's eerste man Jan Splinter - namens alle Leidse voetbalverenigingen - een potje met 'teleur stellingen' cadeau deed. In dit potje onder meer een klein touwtje 'voor als de voorzitter het niet meer ziet zitten' en een lucifer 'voor als hij het helemaal niet meer zou zien zitten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15